Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateistler Bir Okuyun

ihgg

Önerilen İletiler

bakın bu bir kimya formülü.

C + O2 =>CO2

Bu kimya formülünde her şey açık ve net. Ne bir olasılık hesabı var ne de ihtimal. Saklıgerçeğin anlattığı bu. Oysa rastlantı bu formüldeki elementlerin bir araya geliş biçiminde saklı. Rastlantı doğa olaylarının kendisini dışa vuruş biçimi

Azadi, ne oldu çözemedin değil mi olayı. Olayın dahe derin felsefi bir anlamı var. Çünkü olay senin anlayabileceğin boyutta değil de ondan :D.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 87
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Azadi, ne oldu çözemedin değil mi olayı. Çünkü olay senin anlayabileceğin boyutta değil de ondan :D

Bu ileti sizin değil mi arkadaşım:

Bunu anlamak için kuantum fiziğine inmek lazım. Kuantum kanunları, doğa kanunlarının bir parçasıdır. Atomaltı parçacıklar bir yandan kuantum kanunlarına uyarlar diğer yandan belirsizlik prensibi maddenin ayrılmaz bir özelliğidir.

Şimdi tekrar soruyorum:

Kuantum sizcede ''bilinmezlerin'' dünyasıyken, neye istinaden ahkam kesip ,tesadüfle izah etmeye çalışıyorsunuz,buyurun anlatın :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

C + O2 =>CO2

Bu kimya formülünde her şey açık ve net. Ne bir olasılık hesabı var ne de ihtimal. Saklıgerçeğin anlattığı bu. Oysa rastlantı bu formüldeki elementlerin bir araya geliş biçiminde saklı. Rastlantı doğa olaylarının kendisini dışa vuruş biçimi

Azadi, ne oldu çözemedin değil mi olayı. Olayın daha derin felsefi bir anlamı var. Çünkü olay senin anlayabileceğin boyutta değil de ondan :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuantum sizcede ''bilinmezlerin'' dünyasıyken, neye istinaden ahkam kesip ,tesadüfle izah etmeye çalışıyorsunuz,buyurun anlatın

Öncelikle "arkadaşım" şeklinde ifade kullanmamanı rica ediyorum.

Bilinmezlerin dünyası ifadesi senin için geçerli. çünkü bilinmezler dünyası senin için cinler, periler ve doğaüstü olaylartla dolu. Oysa evrende her şey anlaşılabilir. Kuantum fiziği de son derece anlaşılabilirdir. belirsizlik prensibi bir elektronun yerini belirlememizi engeller sadece. Oysa bir elektron anlaşılabilirdir. Atom altı anlaşılabilirdir. Yerini belirleyememe olayını sen nasıl olup da "bilinmezler dünyası" şeklinde yorumluyorsun şaşıyorum doğrusu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle "arkadaşım" şeklinde ifade kullanmamanı rica ediyorum.

Bilinmezlerin dünyası ifadesi senin için geçerli. çünkü bilinmezler dünyası senin için cinler, periler ve doğaüstü olaylartla dolu. Oysa evrende her şey anlaşılabilir. Kuantum fiziği de son derece anlaşılabilirdir. belirsizlik prensibi bir elektronun yerini belirlememizi engeller sadece. Oysa bir elektron anlaşılabilirdir. Atom altı anlaşılabilirdir. Yerini belirleyememe olayını sen nasıl olup da "bilinmezler dünyası" şeklinde yorumluyorsun şaşıyorum doğrusu.

Yemezler sayın rastlantı :)

Bunu siz yazdınız:

Bunu anlamak için kuantum fiziğine inmek lazım. Kuantum kanunları, doğa kanunlarının bir parçasıdır. Atomaltı parçacıklar bir yandan kuantum kanunlarına uyarlar diğer yandan belirsizlik prensibi maddenin ayrılmaz bir özelliğidir.

Maddenin ayrılmaz özelliği derken elektrondan bahseder gibi bir haliniz yoktu!

Hiç oraya buraya kaçmayın bence,gerekte yok zaten tamammı.

İşin içinden çıkamayıp cinler şeytanlar diye lafı dolandırmayın.

Size çok net bir soru sordum bana tesadüfleri anlatın dedim,siz kuantuma soktunuz konuyu,izah edin dedim şimdide lafı cine şeytana getirdiniz...olmuyor ama..!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yemezler diyerek kaçamazsınız sayın azadi.

Olaylar doğa kanunları çerçevesinde cereyan eder. Olaylar meydana gelirken daha önceden planlama yoktur. Bu da olayı rastlantısal yapar.

Aklınıza takılan nedir ya da daha doğrusu neyi öğrenmeye çalışıyorsun onu belirtirsen açıklarım. Lütfen neyi öğrenmek istiyorsanız çekinmeden ifade ediniz. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın saklı gerçek, iyice irtifa kayb ediyorsunuz.

Bakın rastlantı yoktur sözünü sizin iklimden birisi ''rastlantı'' kardeş söylemiş:

Sn.Azadi bizim iklimde ne demek bu forumda herkes kendi fikrini yazıyor aslanlar gibide mücadele ediyor.Yani sizinle karşıt görüşte olanlar bizim iklimdenmi oluyor.Kusura bakma azadi kardeş İslama karşıt görüşlerdeki olan ve islamının 1400 yıllık safsata olduğunu olduğunu sizlere ispat eden bu insanlar sürü psikolojisiyle hareket etmez.Aksine herbirinin aklı hür,vicdanı hür bireylerdir.Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya Hû ben soruyorum bu Elementlerin birisi A mekanda Birisi B mekanda ama bunlarin Bir C mekanında birlesmesi zorunlu ama bu C mekanına bu elementleri kim getiriyor?

bir ikincisi İngilizcen var ise demissin demeki sende ingilizce biliyorsun o halde beni ugrastırmada Turkçeye cevirerek MUZ un evrimini anlat gercektende merak ettım bu konuyu

ve Isık meselesi var Quantumda hem dalga vem parcacık özeligi gösteriyor ama Isık ortama girmeden önce nasıl davranacagını iyi biliytor ve Quantum Fizigiyle ugrasan butun BilimAdamalrida burada diyor ki Doga Ustu Guc Isıga ne yapması gerektigini önceden haber veriyor "KOD" biçiminde... birde

Renkler Nasıl Olusur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

doga kanunlari tesadufleri yaratıyor yani ? ben böyle anladım yok eger böyle demek istemediysen acıkla...

((: yazik su kuslara belkide daha uzun yasasaydilar ınsan olacakalri ne dersiniz? :unsure:

Mekan, ortam, kimyasal malzemede oldumu bir cok varlik kendiliyinden olusur. Bana bit bulsaniza eczane labaratuvar vs. bulamazsiniz ama istersek biz yaratabiliriz, nasil olucagini bilirsiniz tabiki 33 dakika ömrü var ciflesip ürer ve ölür, bunlarda uzun yasasalardi siz kestirebilirsiniz ne olucaklarini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

C + O2 =>CO2

Arkadaşımız karbondioksit'in formülünü vermiş..

Ve arkasına hemen eklemiş rastlantı bu formüldeki elementlerin bir araya gelişinde saklı demiş..

Bakın ne güzel bir soyut ve yüzeysel bir kavram..

Birlikte bu kavramın içine girelim..

Bu formüldeki elementler hangileri..?

Bir karbon atomu ve iki oksijen atomu..

Tüm canlıların temel yapıtaşı görevini üstlenen karbon atomuna bir bakalımda rastlantısallıktan eser var mı görelim..

elmas-2.jpg

Sizce bu harika yapı rastlantı mı..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne söylemek istediğim açık anlaşılmadığını zannetmiyorum.

Bunları iddia eden de cevap verende yine sizlersiniz bilimde tesadüf diye birşey olmaz.Birşey yoktan var olmaz vardanda yok olmaz tesadüf sadece ve sadece din kitaplarında olur.Bu yüzdende dinle bilim çelişir.

Rastlantı diye birşey sadece dini kaynaklarda olur bilimin rastlantıyla işi yok.

C + O2 =>CO2

Bu kimya formülünde her şey açık ve net. Ne bir olasılık hesabı var ne de ihtimal. Saklıgerçeğin anlattığı bu. Oysa rastlantı bu formüldeki elementlerin bir araya geliş biçiminde saklı.

Mekan, ortam, kimyasal malzemede oldumu bir cok varlik kendiliyinden olusur.

umarım alıntı yaptığım arkadaşlar alınmazlar. sizlerden alıntı yapmamın sebebi hemen hemen aynı görüşleri paylaşan arkadaşların aynı konu hakkında farklı düşünceleri.

şimdi ben okuduklarımdan açıkcası raslantı var mı yok mu anlayamadım. Sorun bende olabilir tabi ama yazılanlara bakınca bir yerde raslantı var bir yerde yok deniyor

hele hele saklıgerçek arkadaşın "birşey yoktan var olmaz vardan da yok olmaz" sözü benim tam anlamıyla tersimin döndüğü bi nokta oldu. Belki ben basit düşünüyorum ama varken yok olan ilk aklıma gelen şey dinazorlar oluyor. sen farklı bir yok oluştan mı bahsediyorsun acaba? :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere şunu iyice anlamalısınız. Her kişinin kendine has fikirleri vardır, benim fikirlerimde anlayamadığınız bir taraf var ise buyurun benimle tartışın. Başkası rastlantı var demiş yok demiş beni bağlamaz. Neyi merak ediyorsanız bana onu sorun. Anlaşılan siz her kişinin görüşlerinin farklı olacağı gerçeğini yeni kavramışsınız. Çok anlamsız bir çaba. Böylesine çabalara girmenize bir anlam veremiyorum. :)

Şimdi tekrar ediyorum umarım bu sefere anlarsınız. Doğal bir süreç içerisinde cereyan eden olayı önceden planlayan yoksa, olay rastlantısaldır. Umarım anlaşılmıştır. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu iste pilan filan yok galeksilerin güneslerin planetlerin nasil olustuguna bir baksaniza, astironomlar birde tarih veriyor bilmem kac bin sene sonra su gaz bulutu günes su gaz bulutu planet olucak diye, bunun neresi pilandir allah askina tesadüfler manyatik koridorlar hic bir sey yokken gaz bulutu olusuyor sonrasi maglüm, tesadüfü olusan planetin güneside yakinlik cekim alani vs. uygunsa yaratiklarda olusuyor, jupiterde bir canli olussa ya müsait deyil baktari belki, pilanlanmis mükkemmel ortam görülmüyor bilim adamlarincada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi tekrar ediyorum umarım bu sefere anlarsınız. Doğal bir süreç içerisinde cereyan eden olayı önceden planlayan yoksa, olay rastlantısaldır. Umarım anlaşılmıştır.

Önceden planlanmış olduğu aşikarsa..?

Yada rastlantıyla mükemmelliğin oluşamayacağı kesinse.?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu iste pilan filan yok galeksilerin güneslerin planetlerin nasil olustuguna bir baksaniza, astironomlar birde tarih veriyor bilmem kac bin sene sonra su gaz bulutu günes su gaz bulutu planet olucak diye, bunun neresi pilandir allah askina tesadüfler manyatik koridorlar hic bir sey yokken gaz bulutu olusuyor sonrasi maglüm, tesadüfü olusan planetin güneside yakinlik cekim alani vs. uygunsa yaratiklarda olusuyor, jupiterde bir canli olussa ya müsait deyil baktari belki, pilanlanmis mükkemmel ortam görülmüyor bilim adamlarincada.

((: Bu Olayda Kaç Bin Sene Beklenilmesini Kim Bunlara Söylüyor? Kendilerimi AKil Ediyor Yoksa? Hani Gene Bir Örnek Vereyim.. Dunya olusmadan önce kendi kendiyle konusmus ve demis ki yav ben felan yıl kadar sonra felan zamanda felan saatte tam bir yasanilir mekan olayim. Olay bumudur yani?

yoksa belli bir zaman beklenilmesini söyleyen bir güc mü var? yoksa duzenin bozulmamasını saglayan bir guc mu var?

yav Hade bea Muzu Anlatın Catladım Kaç Gundur Hala Cıt Yok Kimseden

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

snowflake.jpg

Kar taneleri fizik ve kimya bilimi çerçevesinde açıklanan doğal oluşumlardır. Kar tanelerini meydana getiren moleküllerin bir araya gelmesinde önceden yapılmış bir plan yoktur. Moleküllerin bir araya gelmesi rastlantısaldır. Ayrıca her bir kar tanesinin şekli birbirinden farklıdır. Başlangıçtaki en ufak basınç, nem, sıcaklık değişimi hatta bir toz zerresi bile kar tanesinin şeklinin farklı olmasına neden olur. Kar tanelerinin altıgen şekli matematiğin "fraktal geometri" denilen dalı altında modellenir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak şimdi, Kar tanelerinin altıgen şekli matematiksel bir şekildir. Su molekülleri başlangıçta kristalleşirken altıgen şekil çerçevesinde kristalleşir. Öncelikle bir altıgen prizma meydana gelir. Bu pirizmanın zaman içerisinde daha çabuk büyüyen yüzeyleri kar tanesinin şeklini meydana getirir. Kar tanesini meydana getiren herhangi bir su molekülünün o esnada orada bulunmasında önceden yapılmış bir plan yoktur. Bu bütün su molekülleri için geçerlidir. Atmosferdeki herhangi bir su molekülü o an orada olabilir ve kar tanesinin yapısına katılır. Su moleküllerinin orada bulunmaları rastlantısaldır.

icelattice2.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi matematik dediğimiz an otomatikman bir plana dahil etmiş oluyoruz..

Çünkü matematik aklın ve bilginin ürünüdür..

Du moleküllerinin rastgele uçuşu ve yapışması yine rastlantı değildir..

Evrende herşey matematiksel bir işlevle devinir..

Tesadüf yoktu tevafuk vardır..

Yani moleküllerin yapışmasıda rastgele değildir..

O molekülün oraya gelmesine sebep olan etmenler zincirleme geriye doğru gidilerek bulunabilir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oranında sabit kalmamaktadır. Çünkü, duran gözlemci, hareketli cismin hızı arttıkça kütlesinin arttığını, hareket doğrultusundaki uzunluğunun kısaldığını(boyutların küçüldüğünü), zamanın ise genişlediğini gözlemlemektedir. Tam ışık hızında ise, cismin boyu (boyutları) sıfıra inerken, kütlesi sonsuza ulaşmaktadır. Zaman ise, tamamen durur ki, cismin boyutları ve kütlesinin bir an için değişmediğini varsayarsak, bu durumda cismin hareketsiz

Selamlar,

Arkadaşlar, bıkmadınızmı din sitelerinden bilim öğrenme peşinde koşmaktan?

Din sitelerinden din, bilim sitelerinden de bilim öğrenmeniz gerekir. Yoksa daima yanılırsınız.

Hatta kandırılırsınız.

O din sitelerindeki bazı ******, bilimle alakaları olmadığı halde, din sitesinde sahte bilim yapmaktan ******** ama bari siz okuyupda kanmayın.

Einstein şöyle demiş, yok böyle demiş.

O adamlar yakında Einstein aslında bir müslüman olmuştu ama saklıyordu bile derler, ona bile ********.

Einstein'ın tanrı ve din hakkındaki görüşlerini merak ediyorsanız, gidip onu bilim sitelerinden araştırın. Bilim adamı bilim sitelerinde araştırılır.

Din sitelerinde ise, sadece din adamları araştırılır.

Buyrun size kapı gibi kaynak. Delaware üniversitesinden aldım ve tercümesinide yaptım.

Artık Delaware üniversitesine de güvenmiyorsanız, size söyleyecek bir şey kalmamış demektir.

Listedeki diğer bilim adamlarının fikirlerininde çarpıtıldığına eminim ama hepsini tek tek ortaya çıkaracak vaktimde yok, ayrıcada bu şartlar altında gerekde yok. Çünkü bir tanesini çarpıtan, hepsini çarpıtır.

Ben Einstein'ın tanrı ve dinler hakkında ne düşündüğünü daha önce incelememiştim.

Sizin listenizde onun adını görünce, internetten ingilizce olarak araştırma yaptım.

Araştırmamı ingilizce olarak yapmamın sebebide Einstein hristiyan dünyasından geldiğine göre onu en iyi hristiyanlar tanır düşüncesidir.

Kaynak: University of Delaware ( ABD'de bulunan resmi Delaware üniversitesi) ABD'nin en önemli üniversitelerinden birisir.

Site adresi: http://www.udel.edu

Site adresinin edu uzantısına dikkat edin.

Kaynağın sayfası: http://www.udel.edu/physics/phys145/darwin.einstein.god.htm

Not: Site uzak bir DNS'de olduğu için sayfa bazen açılmayabilir. Bu durumda ayrı zamanlarda tekrar deneyiniz. Türkiyeden sık girilmeyen bazı sitelerde, bazen bu sorun yaşanabilir.

Kaynaktan alıntı:

Speaking personally, I believe in the Big Bang, Darwinian Evolution, and God -- all at the same time. Many of my scientific friends, even those who consider themselves fundamentalists, share this combined belief, though their religious beliefs differ considerably from mine.

Kaynağın tercümesi:

Kişisel konuşarak, ben aynı anda Big Bang'e, Darwin'in evrim oluşumuna, ve tanrıya (hepsine) inanırım.

Birçok bilimsel arkadaşlarım, hatta bunların arasında kendilerini aşırı tutucu olarak değerlendirenler bile, dinlerinin inanışı benimkinden farklı olduğu halde, benim bu kombineli inanışımı saygıyla paylaşırlar.

Bu neyi gösterir: Einstein'ın tanrıya inandığını ama dinlere inanmadığını gösterir.

Zaten evrim'e inanan birinin dinlere inanması mümkünde olamazdı.

Tanrı inancını ise sakın kendinizinkiyle karıştırmayın. Benim bugün okuduğum yabancı kaynaklarda tanrıyı sizinkinden farklı açıklıyor.

Üstelik tanrı inancınıda bilimsel olarak değil, bilim dışında kişisel bir tahmin olarak değerlendiriyor.

Yani bilim dışında bir tahmin olduğunuda üstüne basa basa belirtiyor.

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi matematik dediğimiz an otomatikman bir plana dahil etmiş oluyoruz..

Çünkü matematik aklın ve bilginin ürünüdür..

Du moleküllerinin rastgele uçuşu ve yapışması yine rastlantı değildir..

Evrende herşey matematiksel bir işlevle devinir..

Tesadüf yoktu tevafuk vardır..

Yani moleküllerin yapışmasıda rastgele değildir..

O molekülün oraya gelmesine sebep olan etmenler zincirleme geriye doğru gidilerek bulunabilir..

Bu determinizm fikridir. Neden sonuç zincirleri geriye doğru takip edilirse kuantum belirsizliğine ulaşılır. Kaos teorisine göre en ufak bir belirsizlik gelecekte sistemi tahmin edilemez bir hale sokar. Kuantum fiziğindeki belirsizlik ilkesi yüzünden evrendeki her bir hareket, birbirine bağlı dişli çarklar gibi düşünülemez, evren deterministik değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O adamlar yakında Einstein aslında bir müslüman olmuştu ama saklıyordu bile derler, ona bile *******.

Burası din sitesi değildir, herkese açık bir tartışma platformudur..

Öğrenmek isteyen heryerde öğrenir..

Öğrendikleriyle tartışmaya girebilir..

Kısır kaldığı yerlerde bilim sitelerinden faydalanabilir..

Neden böyle birşey yazma ihtiyacı hissettiniz anlayamadım sayın Evrensel..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birde önceden yapılmış bir planın olmadığını kim söyledi öğrenebilir miyim..?

Hiç kimse söylemedi sevgili Sedat...

Tabiki dinsel inançlarını bilimin verileriyle açıklamaya çalışanlar hariç...

yada bilimsel verilere dinsel inanışlarındaki dogmaları eklemeye çalışanlar hariç...

Bilim dogmaları kabul etmez, o mantıkla yola çıkmaz,

çıkarsa bir sonuca ulaşamaz, o zaman buluşları bilimsel veri, adı da bilim olmaz zaten...

Ben bu güne kadar hiç bir bilimsel makalede, bırakın bilimsel araştırmalar yapanlar arasında, üniversitede,

en basitinden orta okul yada lisede okutulan fen dersleri kitaplarında dahi

böyle birşeyi söyleyene yada ima edene bile rastlamadım...

Tartışmanın özüde bu ya zaten...

İnançlarımızı mistik anlamda, manevi dünyamızda....

Yaşamın gerçeklerini anlamaya çalışırkende bilimsel gelişmeleri bilimsel gerçek ve kanıtları kabul edebilmeliyiz...

Bu kavramlar birbirine karıştığı anda kafalar karışıp tartışmalarda alevleniyor...

Bu güne kadar ısrarla inançlarınızı bilimsel gerçeklerle açıklayamazsınız diyen eleştirilerimin altındada bu yatıyor...

Resime bakıp yanlışmı görüyorum diyorsun...

Hayır aynı resime bakıyoruz yanlış görmüyorsun...

Ama resime tersten bakıp bilmsel verileri ön kabullerle değerlendirmeye kalkılıyor...

Bence yanlış burada ...Algılama ve değerlendirme hataları yapılmış oluyor...

saygılar

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kuantum belirsizliğine ulaşılır

Evet sevgili rastlantı..

İşte gerçeği buldun..

Demekki yüzeysel teorilerin içine girdiğimizde adını "kuantum belirsizliği" dediğimiz çareziliklerle karşılaşıyoruz..

Işık uzay-zaman dalga vs..

Çıkış yolu bulunamayan herşeye metafizik denilmiştir..

Eee bilim açıklamayamıyor diye o yok değildir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.