Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Soğan..

Misafir taurusmutis

Önerilen İletiler

Misafir taurusmutis

Karacabey soğanı ülkemizde iri ve sulu yapısı,yüksek şeker oranı ve tatlı olmasıyla ün salmıştır.Ancak bu soğanın Karacabey dışında (örneğin Gebze..) başka bir yere ekilmesi sonucu alınan mahsül acı olmaktadır.Bunun sebebi sizce nedir..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Karacabey soğanı ülkemizde iri ve sulu yapısı,yüksek şeker oranı ve tatlı olmasıyla ün salmıştır.Ancak bu soğanın Karacabey dışında (örneğin Gebze..) başka bir yere ekilmesi sonucu alınan mahsül acı olmaktadır.Bunun sebebi sizce nedir..?

mahsül Karacabey soğanından rahatsız olmuş olsa gerek acı çekiyordur. Bu acı tadına da yansımıştır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis

bursa karacebeymi bu? :) biz hep uluabatan gecerken almanyaya donuste sogan aliriz cok iri kirmizisi var sarisi var :P

ama cvp bilmiyorum :sweatingbullets:

Ahanda ülke sınırlarınıda aşmış ünü..:w00t::D

mahsül Karacabey soğanından rahatsız olmuş olsa gerek acı çekiyordur. Bu acı tadına da yansımıştır...

Değil Pale'cim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oh iyi oluyor gebzelilere... size ne kardeşim karacabey soğanından... niye yetiştiroyorsunuz ki... adı üstünde karacabey soğanı... gebze de yetiştirilseysi gebze soğanı olurdu di mi? Gebzey örnek verdim sen "örneğin gebze de" dedin diye amayetiştiren diğer yerler için de geçerlidir bu soylediklerim... Biz fındık yetiştiriyoruz di mi bizim toprakalrda yetişir diye karacabey soğanı yetiştiriyor muyuz? hayırrrrrr... Bizim geçim kaynağımız fındık o adamların da soğan... Her çiçek kendi toprağında büyür (aaa bu da benim özlü sözüm olsunn) her koyun kendi bacağından asılır (bunun olayla neilgisi var bimiyorum aklıma geldi yazdım) taurus bu soruya cevap degildi oyle içimden geldi yazdım yanii :angry:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis

oh iyi oluyor gebzelilere... size ne kardeşim karacabey soğanından... niye yetiştiroyorsunuz ki... adı üstünde karacabey soğanı... gebze de yetiştirilseysi gebze soğanı olurdu di mi? Gebzey örnek verdim sen "örneğin gebze de" dedin diye amayetiştiren diğer yerler için de geçerlidir bu soylediklerim... Biz fındık yetiştiriyoruz di mi bizim toprakalrda yetişir diye karacabey soğanı yetiştiriyor muyuz? hayırrrrrr... Bizim geçim kaynağımız fındık o adamların da soğan... Her çiçek kendi toprağında büyür (aaa bu da benim özlü sözüm olsunn) her koyun kendi bacağından asılır (bunun olayla neilgisi var bimiyorum aklıma geldi yazdım) taurus bu soruya cevap degildi oyle içimden geldi yazdım yanii :angry:

Doğru noktaya değinmişsin Gloria'cım.. :thumbsup::clover:

Ama sebebi ne işte..?

toprağından olsa gerek

Ok,peki neden toprağından..?Gebze'deki de toprak..;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis

Değil arkadaşım.Bunu fazla uzatmaya gerek yok sanırım,sonuçta genel kültür sorusu..

Soğana acı tadı veren madde sülfürdür.Karacabey ekim alanlarındaki sülfür miktarının düşüklüğü soğandaki tatlılığı açıklıyor..;) Sonuç olarak sülfür oranı yüksek toprağa ekilen toprakta aynı soğan acı olacaktır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.