Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

sesleniş

jeune

Önerilen İletiler

Sesleniş

Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık. Babalarımız sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi. Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mumun ışığında bitirirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük, dövüldük, vurulduk, asıldık… Vurulduk ey halkım unutma bizi..

Yoksulluğun bükemediği bileklerimize çelik kelepçeler takıldı. İşkence hücrelerinde sabahladık kaç kez.. İsteseydik, diplomalarımızı mor binlikler getiren birer senet gibi kullanırdık. Mimardık, mühendistik, doktorduk, avukattık. Yazlık kışlık katlarımız, arabalarımız olurdu. Bizleri yok etmek istediler hep. Öldürüldük ey halkım, unutma bizi..

Fidan gibi genç kızlardık; hayat, şakırdayan bir şelale gibi akardı göz bebeklerimizden. Yirmi yaşında, yirmi bir yaşında, işkencecilerin acımasız ellerine terk edildik. Direndik küçücük yüreğimizle, direndik genç kızlık gururumuzla.. Tükürülesi suratlarına karşı bahar çiçekleri gibi, taptaze inançlarımızı fırlattık boş birer eldiven gibi. Utanmadılar insanlıklarından, utanmadılar erkekliklerinden. Hücrelere atıldık ey halkım unutma bizi..

Ölümcül hastaydık. Bağırsaklarımız düğümlenmişti. Hipokrat yemini etmiş doktor kimlikli işkencecilerin elinde öldürüldük acınmaksızın. Gelinliklerimizin ütüsü bozulmamıştı daha. Cezaevlerine kilitlenmiş kocalarımızın taptaze duygularına, birer mezar taşı gibi savrulduk. Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük ey halkım unutma bizi.

Kanserdik; ölüm her gün bir sinsi yılan gibi dolaşıyordu derilerimizde. Uydurma davalarla kapattılar hücrelere. Hastaydık. Yurtdışına gitseydik kurtulurduk belki. Bir buçuk yaşındaki kızlarımızı öksüz bırakmazdık. Önce, kolumuzu, omuz başından keserek, yurtseverlik borcumuzun diyeti olarak fırlattık attık önlerine. Sonra da otuz iki yaşında bırakıp gittik bu dünyayı, ecelsiz. Öldürüldük ey halkım unutma bizi..

Giresun’daki yoksul köylüler, sizin için öldük. Ege’deki tütün işçileri, sizin için öldük. Doğudaki topraksız köylüler, sizin için öldük. İstanbul’daki, Ankara’daki işçiler, sizin için öldük. Adana’da paramparça elleriyle, ak pamuk toplayan işçiler, sizin için öldük. Vurulduk, asıldık, öldürüldük ey halkım unutma bizi.

Bağımsızlık Mustafa Kemal’den armağandı bize. Kapitalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımzılığı için kan döktük sokaklara. Mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler gizli emellerle, başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üstleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular. Yirmi iki yaşlarındaydık öldürüldüğümüzde ey halkım, unutma bizi.

Yabancı petrol şirketlerine karşı devletimizi savunduk, komünist dediler. Ülkemiz tam bağımsız değil dedik, kelepçeyle geldiler üstümüze. Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı dalgalandırdığımız bayrağımızı daha da dik tutabilmekti çabamız. Bir kez dinlemediler bizi. Bir kez anlamak istemediler. Vurulduk ey halkım, unutma bizi.

Henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. Bir kadın eline değmişti ellerimiz. Bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha.. Bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. Herkes tanıktır ki korkmadık. İçimiz titremedi hiç. Mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere. Asıldık ey halkım unutma bizi..

Bizi öldürenler, bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar, ağabeyimiz, babamız yaşlarındaydılar. Ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı ya da susmuşlardı bütün olan bitenlere. Öfkelerini bir gün bile karşısındakilere bağırmamış insanların gözleri önünde öldürüldük. Hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına.. Batı uygarlığı adına bizleri, bir şafak vakti ipe çektiler: Korkmadan öldürüldük ey halkım, unutma bizi..

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi. Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi..

unutma bizi…

Uğur Mumcu

Cumhuriyet, 25 Ağustos 1975

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sesleniş

Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık. Babalarımız sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi. Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mumun ışığında bitirirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük, dövüldük, vurulduk, asıldık… Vurulduk ey halkım unutma bizi..

.

.

.

Uğur Mumcu

Cumhuriyet, 25 Ağustos 1975

Hiçbir yerde gül falan açtığını sanmıyorum...Sizleri üzmek ya da hayal kırıklığına uğratmak istemem ama halk dediğiniz bölük pek az şey hatırlar, geçenlerde de söylemiştim, halk mumcuyu hatırlamıyor, bir kaç gurubun sürekli yayın yapması, iki gazetenin hemen hergün sütunlarına taşımasına rağmen halk mumcuyu hatırlamıyor, ranı hatırlamadığı gibi...

20li yaşlardaki üniversite gençlerinin bir kısmı doluyor 30unda boşalıyor hepsi bu...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir yerde gül falan açtığını sanmıyorum...Sizleri üzmek ya da hayal kırıklığına uğratmak istemem ama halk dediğiniz bölük pek az şey hatırlar, geçenlerde de söylemiştim, halk mumcuyu hatırlamıyor, bir kaç gurubun sürekli yayın yapması, iki gazetenin hemen hergün sütunlarına taşımasına rağmen halk mumcuyu hatırlamıyor, ranı hatırlamadığı gibi...

20li yaşlardaki üniversite gençlerinin bir kısmı doluyor 30unda boşalıyor hepsi bu...

bozan

halk mumcuyu unuttugu ıcın turkıye bu duruma geldı zaten.bız unutmadık unutmayacagızda.20 sınde neysek 60 ında da mumcuyu unutmayacagız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bozan

Bay bozan,

Bozamadın yine, tutturamadın !...

Adını saydığın Türk aydınlarının bizlere bıraktığı demokrasi ve özgürlük meşalesi taşındıkça ;

Özlemlediğiniz totaliter, şeri düzen biz kararlı Atatürkçüler tarafından püskürtüldükçe ;

Asıl hayal kırıklığına uğrayan sen ve sen gibi "sömürünün yerli işbirlikçileri" oluyor sanırım.

Buraya da tedirginliğinin, içinde bulunduğun ahval-ı ruhiye'ni yansıtıyorsun.

İşte bu ahval içindeki ruhiye'ni biraz daha bozmak için, onların izinde olan bizlerin,

hatırladığımız ve insan sevgisi, yurtseverlik konusunda yanına dahi yaklaşamayacağınız aydınların listesini yazacağım.

M.Kemal ATATÜRK

Nazım Hikmet RAN

Uğur MUMCU

Muammer AKSOY

Necip HABLEMİTOĞLU

Taner KIŞLALI

Aziz NESİN

Hiç bir zaman unutmayacağımız bu aydınlarımız, yeri doldurulmaz halk önderleridir.

Not: Son tahlilde, halk deyiminin de "sömürünün yerli işbirlikçileri" deyimiyle örtüşmediği anlaşılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bozan

YAZDIĞINIZ YAZILARI HER OKUDUĞUMDA AKLIMA HEP ŞU SÖZ GELİYOR... NEDEN ACABA?

Yaşayanlar için umut her zaman vardır. Umutsuzluk, ölüler içindir. THEOKRİTOS

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Uğur Mumcunun Kaleminden''

"Ezilen uluslar bir gün ezen ulusları yok edeceklerdir" diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, yeniden ezilen ulusların, Asya ve Afrika halklarının bayrağı yapmak, biz Atatürkçülerin, biz devrimcilerin namus borçlarıdır.

UNUTTURULAN ATATÜRK

Atatürkçülük ne demektir?

Atatürkçülük, kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir. Atatürkçülük, özetle antiemperyalist bir kurtuluş savaşını başlatan ve sürdüren bir eylem ve öğretidir.

- Amacımız , ulusal sınırlarımız içinde toprak bütünlüğümüzü ve ulusal tam bağımsızlığımızı sağlamaktır. Buna engel olmak üzere karşımıza çıkacak kuvvet, kim ve ne olursa olsun hiç duraksamadan çarpışırız ve başarı kazanırız. Bu konuda karar ve inancımız kesindir.

Atatürkçülüğü, "tam bağımsızlık" inancından ayırmanın ve çok yönlü uluslararası ipotekleri "Atatürkçülük" adına savunmanın hiç olanağı yoktur. Kurtuluş Savaşı'nın başlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bütün programlarına dayanağı, şu iki temeldir: Tam bağımsızlık, kayıtsız koşulsuz ulusal egemenlik!..

- Tam bağımsızlık demek, elbette, siyaset, maliye, iktisat, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin gerçek anlamı ile bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir. Biz, bunu sağlamadan ve elde etmeden başarıya ve esenliğe erişeceğimiz kanısında değiliz...

İşte Atatürk budur, işet "Atatürkçülük" budur...

Kurtuluş Savaşı, kökeninde "antiemperyalist" ve "antikapitalist" düşüncelerin kutsal harcını taşır:

- Biz bu hakkımızı saklı tutmak, bağımsızlığımızı emin bulundurmak için genel kurulumuzca, ulusal kurulumuzca bizi mahvetmek isteyen emperyalizme karşı ve bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı kavga vermeyi uygun gören bir yolu izleyen insanlarız.

Bu sözleri söyleyen ve her adımında ulusal bağımsızlığı, devrimci ve ilerici bir dünya görüşü ile sağlayıp pekiştiren Atatürk'ü bugün içine itildiğimiz ekonomik tutsaklığın temeli ve adı gibi görmek, Atatürk'e ve Atatürkçülüğe karşı yapılabilecek en ağır ve de en sinsi saldırıdır.

Atatürkçülük bağımsızlık demektir, Atatürkçülük ulusal onur demektir, Atatürkçülük devrimcilik demektir. Kurtuluş Savaşımızın ve ulusal devrimlerimizin önderi Mustafa Kemal, bugünkü emperyalist ilişkileri daha o günden görmekteydi:

- Karşılıklı güvenlik ve esenlik, bütün dünya uluslarının üzerinde titremesi gereken bir mutluluk ilkesidir. Ancak bu ilke bütün uluslar için gerçekleşmedikçe, genel bir barışma sağlamaktan çok, sömürülmek istenen birtakım uluslara karşı, bir takım güçlü ulusların yeni davranış ve ayrıcalıklar kazanmasını sağlamak niteliğinde görülse yeridir. Hele uluslararası silah alışverişinin, birtakım ulusların denetimi altında tutulmasını sağlayacak önlemlerin alınması bu kuşkuyu artırmaktadır...

Unutturulan, unutturulmak istenen Atatürk ve Atatürkçülük budur! Televizyon ekranlarında Türk halkına tanıtılmayan, anımsatılmayan sözler de işte bu sözlerdir:

- Biz Batı emperyalistlerine karşı yalnız kurtuluş ve bağımsızlığımızı korumakla yetinmiyoruz. Aynı zamanda Batı emperyalistlerin güçleri ve bilinen her aracı ile Türk ulusunu emperyalizme araç yapmak istemelerine engel oluyoruz. Böylece bütün insanlığa hizmet ettiğimiz kanısındayız...

"Ezilen uluslar bir gün ezen ulusları yok edeceklerdir" diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, yeniden ezilen ulusların, Asya ve Afrika halklarının bayrağı yapmak, biz Atatürkçülerin, biz devrimcilerin namus borçlarıdır.

- Bütün dünya bilsin ki benim için tek yanlılık vardır. Cumhuriyet yanlılığı, düşünsel ve sosyal devrim yanlılığı...

Atatürk'ün bütün dünyaya duyurduğu bu ilerici ve devrimci düşünceleri ne yazık ki, ülkeyi Atatürk'ten sonra yöneten, yönettiğini sanan politikacılar eliyle hançerlendi ve Atatürk, gerçek nitelikleri ile değil, beylik anma törenlerinin donmuş kalıpları olarak tanıtılmak ve benzetilmek istendi.

Atatürk'ü hiç olmazsa bu yıl, gerçek nitelikleri ile tanıtabilirsek, geçmiş dönemlerin ihanetleri bir ölçüde unutulmuş olur. Kurtuluş Savaşı'nın yüce önderini "Atatürk Yılı"nda inançla selamlıyoruz:

Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa...

Uğur MUMCU - Cumhuriyet, 6 Ocak 1981

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bozan yazdıklarında haklısın...özgürlük savaşçısıymış.özgürlük nedense insanların dini inançlarına saldırmanın adı oldu..insanların istediğine inanmasına saldırmanın adı ne zaman özgürlük ve demokrasi oldu..uğur mumcu ve onun gibiler islamın nurunu söndürmeye çalıştı ama yetmedi ..azrail geldi ve canını aldı..kim söndürmeye kalkarsa onunda canını alır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bozan yazdıklarında haklısın...özgürlük savaşçısıymış.özgürlük nedense insanların dini inançlarına saldırmanın adı oldu..insanların istediğine inanmasına saldırmanın adı ne zaman özgürlük ve demokrasi oldu..uğur mumcu ve onun gibiler islamın nurunu söndürmeye çalıştı ama yetmedi ..azrail geldi ve canını aldı..kim söndürmeye kalkarsa onunda canını alır..

ugur mumcunun ınsanların dını ınanclarına saldırdıgı ......... nerden cıkarıyosun.ugur mumcular muammer aksoylar ahmet taner kıslalılar neden vuruldu sanıyorsun.vatanı satmak ıcın vurdular.ozellestırme adı altında vatanı yavas yavas satmaya basladılar.kımsenın ıslama dıne laf ettıgı yok.

bu ınsanları vuran olduren katıllerdır.bızler kefenlerı gıydık ya ıstıklal ya olum dedık.olumden de korkmuyoruz.bızler oluruz arkamızdan bınler gelır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bildigim kadarıyla Azrail can alırken kimsenin dinine, inancına, ideolojisine bakmıyor. Sen bu dünya yok olana kadar yaşayacağını mı sanıyorsun... Ayrıca bahsi geçen kişilerin çoğu bir suikast sonucu öldürülmüştür. Bir kısmını derin devletin, bir kısmını islamcı örgütlerin öldürdüğü bilinir. Yanılıyor muyum? Ayrıca Jön'ün de dediği gibi bu insanların hiçbirinin islama saldırdıgı yoktur, düşüncelerinden dolayı öldürülmüşlerdir. Bu durumda senin söylediğin "istediğine inanmasına saldırmanın adı ne zaman özgürlük ve demokrasi oldu" sözünü sana bir kez daha hatırlatırım. Herhalde senin özgürlük ve demokrasi düşüncen senin gibi düşünmeyenlerin öldürülmesi gerektiğinden geçiyor. (kim islamın ışığını söndürürse Azrail onun canını alacaktır sözüne istinaden) Uğur Mumcu ve onun gibiler islamın nurunu söndürmeye çalıştı demişsin birazdan bu soyledigin noktaya degineceğim...

ugur mumcunun ınsanların dını ınanclarına saldırdıgı ......... nerden cıkarıyosun.ugur mumcular muammer aksoylar ahmet taner kıslalılar neden vuruldu sanıyorsun.vatanı satmak ıcın vurdular.ozellestırme adı altında vatanı yavas yavas satmaya basladılar.kımsenın ıslama dıne laf ettıgı yok.

bu ınsanları vuran olduren katıllerdır.bızler kefenlerı gıydık ya ıstıklal ya olum dedık.olumden de korkmuyoruz.bızler oluruz arkamızdan bınler gelır.

JÖN bu yazıları sana değil bilimselci ve cyronaya yazdım

Bilimselci tamam yazmış ama Cyrano bu konuyla ilgili hiçbirşey yazmamış... Onun adı şimdi burada niye geçiyor anlam veremedim.

Jön sana yazmıyorum demişsin ama Jön de bu insanların islama saldırmadıklarını söylüyor... Sen de saldırdıklarını söylüyorsun... Bu durum da biraz ilginç oluyor... O zaman "Uğur Mumcu ve onun gibiler islamın nurunu söndürmeye çalıştı" söylemini bir kez daha gözden geçir...

Bu arada ben kimseye saldırmıyorum

Sevgilerle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herhagi bir ideolojiyi,cinayet işlemeyi haklı hale getirmek için kullanmak nasıl bir düşüncedir?Uğur Mumcu kalleşçe öldürülmüştür.Nasıl bir din inancına sahipsin ki,dinin nurunun sönebileceğinden bahsediyorsun.Tekrarlıyorum;Hiçbir ideoloji,cinayet işlemeyi haklı hale getiremez.Fikirleri yüzünden insanları öldürmeyi haklı görüyorsak,hepimiz birbirimiz için birer hedef haline geliriz.Konuşurken olduğu gibi yazarken de düşünerek yazmalıyız..

Saygı ve sevgilerimle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1-uğur mumcunun ve kopyalarının savunduğu fikirler nelerdir

müslümanlar islamiyet tehlikelidir bunların yokedilmesi ve ekarte edilmesi lazımdır diyorlardı...bu durumda hala demokrasiden ve özgür düşünceden bahsediyorsunuz

ayrıca uğur mumcuyu sevmeme gibi bir özgürlüğün kendime ait olduğunu düşünüyorum

UĞUR MUMCU VE KOPYALARINI SEVMİYORUM .ALLAH ALLAH SEVMEYE MECBURUZ SANKİ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklısın kimse kimseyi sevmeye mecbur değil, fakat saygılı olmak zorundadır hele de Uğur Mumcu gibi saygıdeğer bir yazara. Sevmiyorsunuz, çünkü Uğur Mumcu araştırmalarıyla sizlerin ilah saydığı kişilerin foyalarını ortaya çıkarıyordu, gerçekleri araştırıp delileriyle açıklıyordu ve bu durum gerici kesimi rahatsız ediyordu. Sevmemekte haklısınız galiba, benim savunduğum düşüncelerin yanlış ve yalanlar üzerine kurulu olduğunu, ilahlaştırdığım kişilerin palavracı ve üç kağıtçı olduğunu ortaya koysaydı ben de UĞUR MUMCU ve onun gibilerini sevmezdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklısın kimse kimseyi sevmeye mecbur değil, fakat saygılı olmak zorundadır hele de Uğur Mumcu gibi saygıdeğer bir yazara. Sevmiyorsunuz, çünkü Uğur Mumcu araştırmalarıyla sizlerin ilah saydığı kişilerin foyalarını ortaya çıkarıyordu, gerçekleri araştırıp delileriyle açıklıyordu ve bu durum gerici kesimi rahatsız ediyordu. Sevmemekte haklısınız galiba, benim savunduğum düşüncelerin yanlış ve yalanlar üzerine kurulu olduğunu, ilahlaştırdığım kişilerin palavracı ve üç kağıtçı olduğunu ortaya koysaydı ben de UĞUR MUMCU ve onun gibilerini sevmezdim.

altına imzamı atabilir miyim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne var 1930 gençlerinde?

genç cumhuriyeti ilk onlar yükseltti. zaten sonra da yükseltebilen olmadı!

keşke 1930 gençleri olabilsek!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

zaten o zaman da olanlar oldu ama nerde 2006 cumhuriyetçileri olduğu yerde saymak yükselmek ve ilerlemek değildir.atatürk geride mi kalın diyordu soruyorum size

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

atatürk gerilemeyin de diyordu! bu kadar atatürkçü olduğun,daha önceki yazdıklarından hiç anlaşılmıyor!

işinize gelince çok iyi kullanıyorsunuz!

Atatürkü kullandığımızı iddaa edenlere bak.anlamıyorum bu kadar pişkin nasıl olabiliyorsunuz.Atatürk olsa tüm nazım hikmet ve türevlerinin başları ezilmişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

özgürlük ve demokrasi islamda mı mevcut acaba...?

birer birer ölürüz biner biner geliriz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

özgürlük ve demokrasi islamda mı mevcut acaba...?

birer birer ölürüz biner biner geliriz..

İslamı çok biliyorsun çok Kuran okudun sankide yorum yapıyorsun hakkında..İşte yaptığını şey bu , hakkında bilgi sahibi olmadığını konularda başkalarının ak dediğine ak kara dediğine kara diyorsunuz , bir tanbe kapalı kapıyı nazara verip 999 tane açık kapıyı GÖREMİYORSNUZ..

Hella dairesi geniştir hem keyfe kafidir - Said Nursi

Bu konu hakkında asıl yazılması gereken Uğur Mumcu'yu unutturmayacağız diye gazeteci baş yazar arkadaşları neden Mumcunun yazılarını koymuyor ? Böyle pkk nın dev solun ülkü ocaklarının anti laik hareketleri araştırıpta istihbarata gizli sevislerle bağlantılarına çıkan yazılarını ? Bizene mumcunun hayatından nerde okuduğundan eserlerinden çağrılarından..Onlar sonra yazılmalı ama önce KÜRT DOSYASINI AÇIKLARLARDI TAMAMLARLARDI EĞER SAMİMİ OLSALARDI , onda bile ölümünü muhafazakar kesimlere yıktılar işte gerçek yüzleri kimlerin uşağı oldukları

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Jön’e ‘’ halk mumcuyu unuttugu ıcın turkıye bu duruma geldı zaten.bız unutmadık unutmayacagızda.20 sınde neysek 60 ında da mumcuyu unutmayacagız.’’

Sen unutmamaya devam et, ama halk unutur, unutmalıdır, unutacaktır, bu çatlasak da patlasak da böyle olacaktır… Bu arada halk mumcuyu unuttuğu için Türkiye bu haldedir demek sizce de çocukça bir yaklaşım değil mi ? Bu arada Serdar dontaç, Ümit tözat, Yılmaz yerdoğan, Orhan Pamuk Nobeloğlu ve Mesut yılar’ın hakkını yemiş olmaz mıyız ?

Bilimsel’ ( bu ne demekse ) ciye,benim anladığım gibi yazayım Bilimliciye ;

Bay bozan,Bozamadın yine, tutturamadın !...

Adını saydığın Türk aydınlarının bizlere bıraktığı demokrasi ve özgürlük meşalesi taşındıkça ;

Özlemlediğiniz totaliter, şeri düzen biz kararlı Atatürkçüler tarafından püskürtüldükçe ;

Asıl hayal kırıklığına uğrayan sen ve sen gibi "sömürünün yerli işbirlikçileri" oluyor sanırım.

İşte bu ahval içindeki ruhiye'ni biraz daha bozmak için, onların izinde olan bizlerin,

hatırladığımız ve insan sevgisi, yurtseverlik konusunda yanına dahi yaklaşamayacağınız aydınların listesini yazacağım.

M.Kemal ATATÜRK

Nazım Hikmet RAN

Uğur MUMCU

Muammer AKSOY

Necip HABLEMİTOĞLU

Taner KIŞLALI

Aziz NESİN

Hiç bir zaman unutmayacağımız bu aydınlarımız, yeri doldurulmaz halk önderleridir

Not: Son tahlilde, halk deyiminin de "sömürünün yerli işbirlikçileri" deyimiyle örtüşmediği anlaşılmıştır.

Hoş ve boş bir yazı olmuş, daha uslüplu ve ciddi bir şeyler beklerdim…Oraya bir de 6 kişilik halı saha takımı kurmuşsun bak ben de sana bir takım kurayım ;

Kalede ; Yılmaz Yerdoğan

2. Uğur mumcu

3. Miki mavus

4. Serdar Dontaç

5. Orhan Pamuk Nobeloğlu

6. Seda Sayamayan

Bak benim takım seninkini yer ha ne dersin ?

Gloria’ya ‘’ YAZDIĞINIZ YAZILARI HER OKUDUĞUMDA AKLIMA HEP ŞU SÖZ GELİYOR... NEDEN ACABA?

Nedenini bilmiyorum,bu arada çok gizemlisiniz, Tanrıların arabalarını falan mı okudunuz ?

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Jön’e ‘’ halk mumcuyu unuttugu ıcın turkıye bu duruma geldı zaten.bız unutmadık unutmayacagızda.20 sınde neysek 60 ında da mumcuyu unutmayacagız.’’

Sen unutmamaya devam et, ama halk unutur, unutmalıdır, unutacaktır, bu çatlasak da patlasak da böyle olacaktır… Bu arada halk mumcuyu unuttuğu için Türkiye bu haldedir demek sizce de çocukça bir yaklaşım değil mi ? Bu arada Serdar dontaç, Ümit tözat, Yılmaz yerdoğan, Orhan Pamuk Nobeloğlu ve Mesut yılar’ın hakkını yemiş olmaz mıyız ?

Bilimsel’ ( bu ne demekse ) ciye,benim anladığım gibi yazayım Bilimliciye ;

Bay bozan,Bozamadın yine, tutturamadın !...

M.Kemal ATATÜRK

Nazım Hikmet RAN

Uğur MUMCU

Muammer AKSOY

Necip HABLEMİTOĞLU

Taner KIŞLALI

Aziz NESİN

Hiç bir zaman unutmayacağımız bu aydınlarımız, yeri doldurulmaz halk önderleridir

Hoş ve boş bir yazı olmuş, daha uslüplu ve ciddi bir şeyler beklerdim…Oraya bir de 6 kişilik halı saha takımı kurmuşsun bak ben de sana bir takım kurayım ;

Kalede ; Yılmaz Yerdoğan

2. Uğur mumcu

3. Miki mavus

4. Serdar Dontaç

5. Orhan Pamuk Nobeloğlu

6. Seda Sayamayan

Bak benim takım seninkini yer ha ne dersin ?

Gloria’ya ‘’ YAZDIĞINIZ YAZILARI HER OKUDUĞUMDA AKLIMA HEP ŞU SÖZ GELİYOR... NEDEN ACABA?

Nedenini bilmiyorum,bu arada çok gizemlisiniz, Tanrıların arabalarını falan mı okudunuz ?

bozan

negüzel bir saçmalama şeklidir bu böyle bay bozan :wub: birkezdaha hayran oldum size :wub: bu konuda üstünüze tanımıyorum korkarım tanımayacağım....

sizin unutmak anlayışınız nedir acaba?

Uğur Mumcu'nun hala adı zikrediliyorsa,

Uğur Mumcu kitapları hala yayınlanıyorsa ve okunuyorsa,

Uğur Mumcu 24 Ocaklarda anılıyorsa,

Uğur Mumcu dendiğinde bukadar düşmanlaşıyorsanız

O hiç unutulmamıştır ve hiç unutulmayacaktır!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.