Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AKIL DUVARIN ARKASINI GÖREMEZKEN NASIL OLURDA EVRENİN SIRRINI BİLİR

evrensel_mesaj

Önerilen İletiler

Selam sevgili arkadaşlar, bu forma çokca yazılar yazdım, aylar süren araştırmalarımı paylaştım burada sizlerle, en son geldiğim nokta şu ki: akılla sorgularsanız son geleceğiniz nokta Allah'ı bile inkar etmek ve buda büyük bir hüsran insan için. o nedenle şunu diyorum ki akıl vahyi bilgiye teslim olmadıkca gerçeği bulamaz. vahyi bilgiyide en güzel açıklayan Hz Muhammed (s.a.v) dir. onun güzel ahlakı ve Allahın seçilmiş elçisi olması en güzel şekilde bize yaratılışın ve evrenin anlamını izah etmektedir. bu nedenle akılla sorgulamam sonucu Kuran'ı açıklamaya çalışıtğım tüm yazılarımın koca bir hiç olduğunu ilan eder. asıl gerçeğin Hz resullullah'ın bilgileri ,hadisleri ve sahabenin şanlı yaşantısı örnek alınarak Allah'a teslim olmak olduğunu anladım. Beni hidayete eriştiren rabbime sonsuz şükürler olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam sevgili arkadaşlar, bu forma çokca yazılar yazdım, aylar süren araştırmalarımı paylaştım burada sizlerle, en son geldiğim nokta şu ki: akılla sorgularsanız son geleceğiniz nokta Allah'ı bile inkar etmek ve buda büyük bir hüsran insan için. o nedenle şunu diyorum ki akıl vahyi bilgiye teslim olmadıkca gerçeği bulamaz. vahyi bilgiyide en güzel açıklayan Hz Muhammed (s.a.v) dir. onun güzel ahlakı ve Allahın seçilmiş elçisi olması en güzel şekilde bize yaratılışın ve evrenin anlamını izah etmektedir. bu nedenle akılla sorgulamam sonucu Kuran'ı açıklamaya çalışıtğım tüm yazılarımın koca bir hiç olduğunu ilan eder. asıl gerçeğin Hz resullullah'ın bilgileri ,hadisleri ve sahabenin şanlı yaşantısı örnek alınarak Allah'a teslim olmak olduğunu anladım. Beni hidayete eriştiren rabbime sonsuz şükürler olsun.

bu da aklın sırrı kardeş :) akıl Allah(C.C.)'ı bulursa akıldır Hz. İbrahim (a.s.) misali..davan mubarek olsun Rabbim(C.C.) akıbetini ve akıbetimizi hayırlı eylesin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selam. akıl hiç olmaz sa neyi bilip neyi bilemeyeceğini bilir.sen gene de bilebileceğin şeyleri başka bir insana bağlı kalmadan bilmeye çalış :)

bilimden de vazgeçilmez hiçbir zaman.

ahlak olarak tabi peygamberi ve ashabını örnek almalıyız.onlar da kuranla ahlaklandılar zaten.ancak ona atfedilen hadis isimli sözler bunun dışındadır.güzel bir söz her zaman güzel bir sözdür ama bir insan sözü din olmaz.uydurmaları hesaba katmıyorum tabi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demek ki neymiş ; sorgulamayacakmışsınız...

Aldatılmak isteyen insanı aldatmak kolaydır. (Sözün sahibini hatırlayamadım)

Akıl tek başına yetmiyor yürek de gerekiyor...

Sadece düşünmekle olmuyor;hissetmek;yaşamak gerek diyor sanırım arkadaş...

Siz yine işinize geleni almışsınız...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazdıklarınızda gerçekten samimiyseniz şüpheciliğimi mazur görün çünkü daha önceki iletilerinizi bildiğimden böyle söylüyorum.Çok mutlu oldum kendinize bu şekilde yön vermenize doğru yoldasınız kimsenin sizi saptırmasına müsade etmeyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba ???

Bakalım ilgili ifade neymiş :

"akılla sorgularsanız son geleceğiniz nokta Allah'ı bile inkar etmek ve buda büyük bir hüsran insan için. o nedenle şunu diyorum ki akıl vahyi bilgiye teslim olmadıkca gerçeği bulamaz."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Varoluş gerçeğine bilimsel değil, sadece dogmatik bir düşünce diyenlerin düşünceside aynen bilimsel değil kendi felsefeleri kendi dogmalarıdır..

Aksini ıspat noktasında her iki tarafında mücadelesine bakarsak..

Teist grubu destekleyen bilimsel bulgular çokçok önde ve ağırlıktadır..

Ateist kesmin tek destekçisi evrim teorisidir ve bu teorinin bilimle uzaktan yakından alakası yoktur..

Bu uydurma fosiller ve inançsızlığı desteklemek adına bir kaç teoriden ibarettir...

Sayfalarca evrimci bilim adamlarının itiraflarını yazdık..

Saygılar-sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Varoluş gerçeğine bilimsel değil, sadece dogmatik bir düşünce diyenlerin düşünceside aynen bilimsel değil kendi felsefeleri kendi dogmalarıdır..

Ateist kesmin tek destekçisi evrim teorisidir ve bu teorinin bilimle uzaktan yakından alakası yoktur..

Bu uydurma fosiller ve inançsızlığı desteklemek adına bir kaç teoriden ibarettir...

Saygılar-sevgiler...

Vay vay vay... Teist grubu destekleyen bulgular çok çok önde ve ağırlıktaymış.... :wacko:

Bunları ben buradayken söyleme bari... Zira pek çok defa bilimsel gerçeklerin İslam'ı yalanladığını göstermekle kalmadım, "Mucize" denilen safsataların da ne olduklarını gösterdim...

Hala evrimcilerin itiraflarından bahsediyorsun... İbret linki hala forumda duruyor hatırlatırım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kafan çok karışık dostum yardım almak ister misin ?

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba ???

Bakalım ilgili ifade neymiş :

"akılla sorgularsanız son geleceğiniz nokta Allah'ı bile inkar etmek ve buda büyük bir hüsran insan için. o nedenle şunu diyorum ki akıl vahyi bilgiye teslim olmadıkca gerçeği bulamaz."

Acabası ne...

Benim yazdığımı doğru düzgün bir daha oku;tabi önce önyargını yık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba ali0_1

Bence sen açılan konuyu baştan oku. Senin anladığın gibi bir şey yazmıyor.

Ben başlığı açan arkadaşın bir tür sanat yaptığını sanıyorum ama bu forumda yazan bazı arkadaşların düşüncelerine bakınca yazdıkları direkt kendi düşüncesi de olabilir.

Ayrıca şunu da söyleyeyim aklını kullanan insan duvarın arkasında ne olduğunu da bulur. (Bak:elektromagnetik dalgalar)

Saygılar-sevgiler...

Arkadaşlar uluslararası kabul görülen akademik çalışmalara bakın, evrim teorisinin geldiği noktayı görün. Din felfesefesi ile bilim felfesefi arasındaki farkı öğrenin, o zaman bir din bilimsel olabilir mi görürsünüz. Kendi iddia ettiklerine şüphe ile bakmayı günah sayan bir inanç nasıl bilimsel olur? Şühhe olmadan bilim olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aklı da tanrı verdi.

dünyanın yuvarlak olduğunu 90lı yıllarda kabul eden! katolik kilisesinin düşüncesinden farkın yok bence.

akılla sorgulamayacaksak ne ile sorgulayacaız, burayı anlayamadım?

bu her konuda böyledir ki eğer bir durumu oluşumu vb. sorgulamazsak ya yozlaşır ya da putlaşır.

kaçış ifadesi. bi şeyleri beceremedim gücüm bilgim yetmedi teslim ettim kendimi desen daha açık olurdu heralde?

.

bozan, ilk defa sana katılıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(Bak:elektromagnetik dalgalar)

Arkadaşlar uluslararası kabul görülen akademik çalışmalara bakın, evrim teorisinin geldiği noktayı görün. Din felfesefesi ile bilim felfesefi arasındaki farkı öğrenin, o zaman bir din bilimsel olabilir mi görürsünüz. Kendi iddia ettiklerine şüphe ile bakmayı günah sayan bir inanç nasıl bilimsel olur? Şühhe olmadan bilim olmaz.

Hani şu bizim meşhur Yahudi Einstein var ya...

Onun Yahudi tasavvufu ile ilgili bir eseri olduğunu biliyor muydun???

Geçen gün bir programda Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu söyledi(belki lütfedip dinlemişsindir)...

Şu son paragrafını atlattık biz güzel arkadaşım;artık milleti de bu şekilde kandırıp bilimden soğutamazsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hani şu bizim meşhur Yahudi Einstein var ya...

Onun Yahudi tasavvufu ile ilgili bir eseri olduğunu biliyor muydun???

Geçen gün bir programda Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu söyledi(belki lütfedip dinlemişsindir)...

Şu son paragrafını atlattık biz güzel arkadaşım;artık milleti de bu şekilde kandırıp bilimden soğutamazsınız...

Hayret bir şey, bilim adamı olan mistik konular hakkında konuşamaz diye bir şey mi var? Bilim adamının yaptığı her şey bilimsel midir? Mesala bir arkadaşına yazdığı herhangi bir mektup bilimsel bir niteliğe mi sahiptir. Görecelik kuramı bir çok bilimsel yayında referans olarak gösteriliyor, o yahudi tasavvufu ile ilgili eseri referans gösterilmiyor.

Arkadaşlar elinize şu liseler için hazırlanan bir felsefe kitabı alın, orda bir din felsefesine bir de bilim felsefesine bakın. farkı anlayacaksınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayret bir şey, bilim adamı olan mistik konular hakkında konuşamaz diye bir şey mi var? Bilim adamının yaptığı her şey bilimsel midir? Mesala bir arkadaşına yazdığı herhangi bir mektup bilimsel bir niteliğe mi sahiptir. Görecelik kuramı bir çok bilimsel yayında referans olarak gösteriliyor, o yahudi tasavvufu ile ilgili eseri referans gösterilmiyor.

Arkadaşlar elinize şu liseler için hazırlanan bir felsefe kitabı alın, orda bir din felsefesine bir de bilim felsefesine bakın. farkı anlayacaksınız.

İnsanın hayat felsefesi yaptığı işlere temel oluşturur...

Sen sözünü ettiğin kitabı önce kendin bir oku ardından ütopyalara bak;toplum biliminden,tarihten de yararlan görürsün...

Benim burada ne anlatmak istediğimi isteyen anlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanın hayat felsefesi yaptığı işlere temel oluşturur...

Sen sözünü ettiğin kitabı önce kendin bir oku ardından ütopyalara bak;toplum biliminden,tarihten de yararlan görürsün...

Benim burada ne anlatmak istediğimi isteyen anlar...

Merhaba

İlkçağ bilim anlayışıyla karıştırıyorsun şu anki bilimi. (çağdaş bilimi) Senin dediklerin Yunan dönemi bilim anlayışında kaldı, artık çağdaş bilimin nitelikleri bellidir. Ben sana en önemli ilkesini söyliyeyim.

Kuşku duymak.

Felsefesinde kuşkuya yer vermeyen her türlü felsefe bilim dışıdır. Buna sadece doğa bilimleri değil, toplum bilimleri de dahildir.

Einstein'ın kitabını duymadım da, okumadım da. Siz biliyorsanız neresi bilimsel anlatın. Einstein'ın düşüncelerinde mistik fikirler de olabilir ama bunların bilimsel literatürde geçerliliği yoktur. Aksini iddia ediyorsan, mistik düşüncesini referans alan bilimsel bir yayın getir. Einstein'ın hayat felsefesi mistiktir, bilimsel nitelikte bir teori ortaya koymuştur. O zaman bilim temelini din gibi mistik düşüncelerden alır diyorsan, bunun yanıtı kocaman bir hayırdır. Bilim, bilim adamlarının hayatlarının tümünün oluşturduğu bir disiplin değildir. Hayatlarında bilim felsefesine uygun çalışmaları sadece bilimsel bir nitelik taşır.

Bilim adamları teist olabilirler, ama inançlarını çalışmlarına yansıtmışlarsa, artık o çalışmanın bilimsel değeri kalmaz. Bilim adamı isterse gelmiş geçmiş en ünlü bilim adamı olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir bilim adamı(hatta en önemlilerinden) dini inacını bir kenara bırakmak zorunda hissetmemiş ki böyle bir işe girişmiş...

Bu arada bilim anlayışı dediğin sizin gibi kalıpçılarla sınırlandırılsaydı gelişme olmazdı...

Ve yaptığınız;dünya çapında bir araştırma varsa buyrun paylaşın bu arada;öyle konuşuyorsunuz ki sanki yılların üstadı... :devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili ali0_1

Yazdıklarımı okumuyorsunuz herhalde. Bana bilimsel bir kaynaktan Einstein'ın çalışmlalarında (mesala matematiksel formüller içinde) dini inancını yansıttığı bir yer gösterebilir misiniz? Ben dini inancını tamamen bırakmalı demiyorum, sadece bilimsel çalışmalarında dini inançlarına yer vermediklerini söylüyorum. Bunu daha kaç kere söylemem gerekiyor.

Bilim anlayışı elbette belirli bir disiplin içinde, belli kurallar çerçevesinde olacaktır. Yoksa, yoldan geçen birinin yaptığı bir çalışma bile bilimsel nitelikli olurdu. Bilim anlayışı elbette belli kalıplara bağlı olmalıdır, tıpki diğer disiplinler gibi. Şimdiye kadar nasıl bu kurallar çerçevesi gerektiğinde değiştirilmişse, bundan sonra da değiştirilebilir ama bu da belli kurallar çerçevesinde olmasını değiştirmeyecektir. Bu kurallar çervesi sayesinde herkesin ortak şekilde kabul ettiği bilimsel gelişmeler oluyor.

Dünya çapında nasıl bir araştırma bekliyorsunuz benden üstad. Yahudilik ile ilgili kitabı ortaya atan sizsiniz, bunun Einstein'ın bilimsel çalışmalarına olan etkilerini örneklerle sizden bekliyorum. Bu kitabı yazdığına göre bilimsel çalışmalarında bu inancından faydalanmıştır demekle olmuyor.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kitabı okumadım bile...

Ben sadece örnek olarak sundum...

Amacım sizin dinsiz;maneviyatsız bilimciler anlayışınızı yıkmak...

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu bile sözünü ettiğim konuşmada maddiyat ile maneviyatın buluşması ile gerçek yeteneklerin doğacağını;bilim adamlarının bu tür konularda da derinlik kazanması gerektiğini anlatmıştı...

Şimdi daha net oldu mu???

Demogajiye gerek yokmuş değil mi!!!

Sizden beklediğim ise bu kadar bilmiş konuşmanızın arkanızda hangi bulgularınız var???

Buraya gelip bir sürü insan bilim şu bilim bu diye sayıyor...

Bi dur bakalım;sen kimsin ya demek istedim yani... :devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cüce Akıl Bilmece Salıncağında çocuk

Bir ufacık Fıçıcık içi dolu turşucuk.

Akıl akıl olaydı Adı gönül olurdu

gönül gönlü bulsaydı bozkırlar gül olurdu..

N.F.KISAKÜREK

Aklını en fazla kullananlar aklı küçümseyenlerdir. Gazali ,Pascal ve Descartes bunun en güzel örnekleridir.

Maveradan bekler iken bir haber perde kalktı öyle gördüm ben beni..... NİYAZİ MISRİ

Gözüm gönlüm Aklım fikrim var deme hepsini öldür

çünkü sana çöl gibi gelen o göl diyorsa göldür....

N.F.K

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili ali0_1

Son kez söylüyorum ben bilim adamları tanrıya inanmaz demiyorum, sadece yaptıkları bilimsel çalışmalara inançlarını karıştırmazlar diyorum. Bunu defalarca söyledim, siz hala "amacım sizin dinsiz bilimciler anlayışınızı yıkmak" diyorsun. Aklınıza kalıplaşmış bir düşünce yerleştirmişsiniz, ben ne kadar "öyle düşünmüyorum" desem de, siz "öyle düşünüyorsun" diyorsunuz.

Şimdi daha net oldu mu???

Demogajiye gerek yokmuş değil mi!!!

Sizden beklediğim ise bu kadar bilmiş konuşmanızın arkanızda hangi bulgularınız var???

Buraya gelip bir sürü insan bilim şu bilim bu diye sayıyor...

Bi dur bakalım;sen kimsin ya demek istedim yani...

Sevgili arkadaşım sen bu forumun bekçisi misin? Ne demek "sen kimsin, bir dur" demeye geldim. "Bana bilmiş gibi konuşuyorsun" diyorsun, sen "benden izinsiz burda kuş uçmaz" formatına girmişsin. Ben bu tartışmayı daha fazla kişiselleştirmek istemiyorum. Konu hakkında konuşacaksak, devam edelim. Farklı bir başlıkta "bilim nedir, ne değildir"i tartışalım. Bilimin ilkelerini tek tek ortaya koyalım, koyarken de kaynak gösterelim.

Sevgili nizamulmulk, ben kendi aklımı hiç övemdim. Ama genel olarak bence akıl hiç de küçümsenecek bir şey değil. Doğruya akıl olmadan ulaşamayız. Akıl konusunda sana katılamayacağım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"o zaman bir din bilimsel olabilir mi görürsünüz."

O zaman gerçekten dehalar nasıl ikisini de yürütyor...

Lafı dallanıp budaklandırıp uzaklaştırdın...

İşte karşısına dikildiğim çarpık zihniyet bu cümlende saklı...

Bu arada ben kendimi bekçi olarak falan görmüyorum...

Sizin ve gibilerin fazlaca emin ve bazı görüşleri yok sayan tavrınızadır tepkim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"o zaman bir din bilimsel olabilir mi görürsünüz."

O zaman gerçekten dehalar nasıl ikisini de yürütyor...

Lafı dallanıp budaklandırıp uzaklaştırdın...

Bu arada ben kendimi bekçi olarak falan görmüyorum...

Sizin ve gibilerin fazlaca emin ve bazı görüşleri yok sayan tavrınızadır tepkim...

Konun ortasında, konuyu kişiselleştirip, hakaret etmeye başladın. Yanıt verince de "lafı budaklandırıp uzaklaştırdın" diyorsun. Arkadaşım ben kendi adıma konuşuyorum, başkaları adına konuşmuyorum. Ayrıca kendinden emin olmak ahlaken olumsuz bie davranış değil. Bence sen de kendinizden emin konuşuyorsununuz ama ben bunda eleştirecek bir yan görmüyorum.

Hangi cümlemde saklı?

Dehaların bir arkadışına yazdığı mektup, bir roman hakkındaki düşünceleri, hoşlandıkları müzikler hakkında fikir beyan etmedikleri de mi bilmsel oluyor? Newton'un insan psikoloji hakkında bir düşüncesini açıklaması veya diğer bir bilim adamının inancını açıklaması yaptıkları eyleme bilimsellik katmaz. Okuduğu çeşitli müzikler hakkında fikir beyan eden bir bilim adamı da, hayatında bilim ve bu müzikler hakkında fikirleri ortak bir şekilde yürütüyor diye bu fikirler bilimsel nitelik mi kazanıyor. Bilimsel olan, bir dehanın tüm hayatı, tüm düşünceleri değildir. Senin düşüncene göre deha hayatında bilim de yapıyor, X'i de yapıyor. O zaman X bilimseldir. Her yazında bunu tekrarladın durdun. Böyle bir mantık mı olur?

Arkadaşım sen bilim kavramından anladığını yazarsan daha iyi anlaşacağız. Lütfen buraya anladığın bilimin tanımını yapar mısın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.