Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Artık uyanalım ne olur!

haykırış

Önerilen İletiler

Türkiye'nin AB süreci tam bir kepazelik olmakla birlikte üzerimizde oynanan oyunların vehameti son derece kaydadeğer bir durumdur.

Türk milleti asırlarca Dünyaya hükmetmiş,fakat bizdeki batılılaşma kavramı batıyı kuru kuruya taklitçilikten öteye gitmemiş,bir zamanlar aslan olan ecdadımızı batının elinde maymun konumuna düşürmekten başka bir işe yaramamıştır.

Bizler yıllarca batıya yüzümüzü,doğuya ise sırtımızı dönerek kuklavari bir tavırla zaman içinde adab-ı muaşeretimizden(edep,ahlak) çok kayıplar vermişiz.

Bizler batılı değiliz ve asla da olamayız.İstesek de olamayız.Kabuğumuzu istediğimiz kadar değiştirelim,istediğimiz kadar sırf çağdaşlaşma ve batılılaşma uğruna misal;eve ayakkabılarımızla girelim,sofralarımızda en pahalı en gösterişli şaraplar bulunduralım,kılığımızı kıyafetimizi azami ölçüde değiştirelim yaptımığız ahmakça bir taklitten,şahsiyetsiz bir kopyadan ileri gitmez zira özümüz yine hep aynıdır.Çünkü özümüzü ispat eden inkar edilemez bir tarihi süreç gerçeğimiz vardır.Kendimize özgü hiçbir alanda imrenilecek bir tarz oluşturamamışız.Öylesine bir sentez yaratmalıydık ki örnek alan olmamalı örnek alınan kopya edilen bizler bizzat kendimiz olmalıydık. Bu bakımdan yapılacak şey basittir.Uyanmak ve harekete geçmek!!!

En önce AB sürecini iptal etmekle işe başlamalıyız.Zaten halkın büyük çoğunluğunun buna karşı olduğu aşikardır ve AB'nin bizi birliğe hiçbir zaman almayacağını karşımıza çıkan her uzman basbasbağırmaktadır.O zaman önümüzde başka alternatifler varken bu ısrar niye?Niçin ASya'daki Türk ülkeleriyle yeni bir oluşum içine girilmiyor?Evet bunun olması zor,engelleyenler de çok olacaktır fakat böyle bir birliğin başını hiç kuşkusuz Türkiye çekecektir ve dünya siyasetinde daha fazla söz sahibi olacaktır.

Türkiye böyle bir oluşumdan senelere uzak tutulmak istenilmiş ve bunda da başarılmıştır.Çünkü böylesi bir birlik-beraberlik Türkiye'ye muazzam bir ekonomik ve siyasi üstünlük kazandıracaktır.Adeta dünya üzerindeki şuanki güç dengeleri altüst olacak ve dünya devletleri yeni dengeler arayışına gireceklerdir.Yani batıya karşı doğu!!! Ülkesine gönülden bağlı vatansever hiç kimsenin bu fikre karşı çıkacağını sanmam.Çünkü akıl ve mantık bunu haykırmaktadır!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'nin AB süreci tam bir kepazelik olmakla birlikte üzerimizde oynanan oyunların vehameti son derece kaydadeğer bir durumdur.

Türk milleti asırlarca Dünyaya hükmetmiş,fakat bizdeki batılılaşma kavramı batıyı kuru kuruya taklitçilikten öteye gitmemiş,bir zamanlar aslan olan ecdadımızı batının elinde maymun konumuna düşürmekten başka bir işe yaramamıştır.

Bizler yıllarca batıya yüzümüzü,doğuya ise sırtımızı dönerek kuklavari bir tavırla zaman içinde adab-ı muaşeretimizden(edep,ahlak) çok kayıplar vermişiz.

Bizler batılı değiliz ve asla da olamayız.İstesek de olamayız.Kabuğumuzu istediğimiz kadar değiştirelim,istediğimiz kadar sırf çağdaşlaşma ve batılılaşma uğruna misal;eve ayakkabılarımızla girelim,sofralarımızda en pahalı en gösterişli şaraplar bulunduralım,kılığımızı kıyafetimizi azami ölçüde değiştirelim yaptımığız ahmakça bir taklitten,şahsiyetsiz bir kopyadan ileri gitmez zira özümüz yine hep aynıdır.Çünkü özümüzü ispat eden inkar edilemez bir tarihi süreç gerçeğimiz vardır.Kendimize özgü hiçbir alanda imrenilecek bir tarz oluşturamamışız.Öylesine bir sentez yaratmalıydık ki örnek alan olmamalı örnek alınan kopya edilen bizler bizzat kendimiz olmalıydık. Bu bakımdan yapılacak şey basittir.Uyanmak ve harekete geçmek!!!

En önce AB sürecini iptal etmekle işe başlamalıyız.Zaten halkın büyük çoğunluğunun buna karşı olduğu aşikardır ve AB'nin bizi birliğe hiçbir zaman almayacağını karşımıza çıkan her uzman basbasbağırmaktadır.O zaman önümüzde başka alternatifler varken bu ısrar niye?Niçin ASya'daki Türk ülkeleriyle yeni bir oluşum içine girilmiyor?Evet bunun olması zor,engelleyenler de çok olacaktır fakat böyle bir birliğin başını hiç kuşkusuz Türkiye çekecektir ve dünya siyasetinde daha fazla söz sahibi olacaktır.

Türkiye böyle bir oluşumdan senelere uzak tutulmak istenilmiş ve bunda da başarılmıştır.Çünkü böylesi bir birlik-beraberlik Türkiye'ye muazzam bir ekonomik ve siyasi üstünlük kazandıracaktır.Adeta dünya üzerindeki şuanki güç dengeleri altüst olacak ve dünya devletleri yeni dengeler arayışına gireceklerdir.Yani batıya karşı doğu!!! Ülkesine gönülden bağlı vatansever hiç kimsenin bu fikre karşı çıkacağını sanmam.Çünkü akıl ve mantık bunu haykırmaktadır!

Çok pardon sevgili dostum. Çağdaşlaşma, sivilizasyon, medeniyet, gelenek gibi kavramları şöyle bir araştırsan bence çok iyi olur, zira yukarıda yazdığın cümlelerin hepsi yanlış, Yok bana ispat et diyorsan haberini bekliyorum yazarız, yardım cı da oluruz.

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cümlelerin hepsi mi yanlış? :D tamam her cümlemin yanlışını tek tek ispatlarıyla açıklamanı bekliyorum.Zaten benim açıkla dememe gerek yok bilirsin öğrenmenin yaşı yoktur ve yazıyı sonuna kadar okuduysan benim ne kadar öğrenme heveslisi :) ve her görüşe açık biri olduğumu anlamışsındır.en kısa zamanda ufkumu açman dileğiyle dostum

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haykırış kardeş eline yüreğine sağlık gerçekten iyi bir yazı olmuş.. biz batılaşacaz diye sahip olduğumuz değerlerden vazgeçmemizi istiyolar buda bizim benliğimizden vazgeçmek anlamıyla eş değrdir. bu asla kabul olunamaz bugün bizi ab sevdalı politikacılarımız sanıyorki ab yi girince zenginleşicez gelişecez herşey güneşlik olacak asla böyle bişey olmuycak Ya arkadaşlar biraz geçmişinize bakın cumhuriyet kurulmadan önceki yıllara bakın ozaman biz daha sefilldik heryer düşman ayaklarıyla ezilmişti. halkın bırak parası yiyecek ekmeği yoktu ama o millet birlik oldu düşmanını attı cumhuriyetini kurdu fabrikalar kurdu torunları daha iyi bir gelecek yaşasın diye canlarını verdi biz ne yapıyoruz biz hiç bişey yapamayız diye kendimizi kandırıyoruz hep aradığımız gücü dışarıda bulmaya çalışıyoruz şimdi ben size soruyorum o günkü atalarımızın şartları mı daha kötü. sıfırdan devlet kuran.. şimdiki bizim herşeyimiz elimiizin altında olduğu halde hiç bişey yapamayan biz mi.... işte ben bundan abye karşıyım Atatürkün dediği gibi muhataç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcutt..

................. bizim kendimize olan güvenimizi kırdılar.............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim hasan.Yanlış giden bazı şeylerin hala farkında olan,düşünen,eleştiren ve sorgulayan kısacası bizlere milletçe dayatılan herşeye körü körüne bağlanmak yerine bunları analiz ederek ona göre tavır alan uyanık insanların hala (az da olsa) varolduklarını görmek çok güzel.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşlar

Doğrusu herkes birşeylerin yanlış gittiğinin farkında,ama neyin yanlış olduğu konusunda biraz yanılgıda gibime geliyor.Sözümün özü şu ki : hem birey hem de ülke meselelerinin temeli hep paraya dayanıyor.Ve biz maalesef yeterince üretken bir toplum değiliz.Kendimizden pay biçelim,ayağımıza giydiğimiz ayakkabıdan tutun,bindiğimiz otomobile,evimizdeki eşyalara kadar neredeyse herşey ithal malı.Eskiden yerli malı haftası diye bir kutlama vardı ve biz ogünlerde tek yerli malımız olarak meyvayla giderdik okula :) Sizce bugün değişen fazla birşey var mı?Madem ki bu kadar milliyetçi düşünüyorsunuz,buyrun yerli malı kullanmaya özen gösterin ki paralarımız dışarıya akmasın.Bakın bir ülkemizin mali dengesine,ithalatımız ihracatımızdan hep bir adım önde,sürekli açık var.Eee,nasıl kapanıyor bu sizce,borçlanarak tabi.Bir yandan eski borçları öderken bir yandan da sürekli yeni borçlar.Yani,şu meşhur muasır medeniyet seviyesine ve refaha kavuşmanın yolu güçlü bir ekonomiden geçiyor,bundan da kastım öyle topraklarımızda çıkacak olan petrol veya diğer madenlerle değil,üreterek.Bu düşünce ışığında önce iğneyi kendimize batıralım ve birşeyler üretmenin yollarını bulalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşlar

Doğrusu herkes birşeylerin yanlış gittiğinin farkında,ama neyin yanlış olduğu konusunda biraz yanılgıda gibime geliyor.Sözümün özü şu ki : hem birey hem de ülke meselelerinin temeli hep paraya dayanıyor.Ve biz maalesef yeterince üretken bir toplum değiliz.Kendimizden pay biçelim,ayağımıza giydiğimiz ayakkabıdan tutun,bindiğimiz otomobile,evimizdeki eşyalara kadar neredeyse herşey ithal malı.Eskiden yerli malı haftası diye bir kutlama vardı ve biz ogünlerde tek yerli malımız olarak meyvayla giderdik okula :) Sizce bugün değişen fazla birşey var mı?Madem ki bu kadar milliyetçi düşünüyorsunuz,buyrun yerli malı kullanmaya özen gösterin ki paralarımız dışarıya akmasın.Bakın bir ülkemizin mali dengesine,ithalatımız ihracatımızdan hep bir adım önde,sürekli açık var.Eee,nasıl kapanıyor bu sizce,borçlanarak tabi.Bir yandan eski borçları öderken bir yandan da sürekli yeni borçlar.Yani,şu meşhur muasır medeniyet seviyesine ve refaha kavuşmanın yolu güçlü bir ekonomiden geçiyor,bundan da kastım öyle topraklarımızda çıkacak olan petrol veya diğer madenlerle değil,üreterek.Bu düşünce ışığında önce iğneyi kendimize batıralım ve birşeyler üretmenin yollarını bulalım.

çok güzel bi konuya değnmişsin nerde eski o yerli malı haftaları bi konuda senle aynı düşünceyi paylaşmıyorum yerli malından basediyoruz ama bizim ülkemizde kaçtane yerli malı üreticisi var ki? işte burası düşündürücü Atatürk devletçilik politikasını uygularken amacı yerli malını ve üreticisi desteklemektir. işte şimdi bundan bi eser kalmadğı için belki yabancılara bizi muhtaç ettiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğru söze ne hacet :D İşte bütün bunların yegane sebebi kalifiye eleman üretememiş olmamız...Üretken değiliz çünkü üretmek yerine hazır olarak almaya alışmışız...bilgiyi satın alıp teknolojiyi ellerimizde üretmek yerine (tabii ki bu beyin göçünü engellemekle olacak) üretilen ürünleri satın alıyoruz maalesef.en basitinden yıllardır görmeye alışık olduğumuz uğruna milyarlarca dolar harcanan modernizasyon ihaleleri...Harcanan bu astronomik rakamlar elbette ki ekonomimiz üzerinde büyük bir kambur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

haykırış kardeşim,

günümüzün en önemli konularından birine değinmişsin, seninde dediğin gibi biz türkler batılı değiliz, türkiye aleyhine her zaman çalışmalar yapan ve yapmakta olan AB ile işimiz olamaz ama maalesef başımızda ille de AB AB diyen bir hükümet var, gerceklerı bıran önce görmek ve harekete gecmek için yüzünü batıya değilde türkistan coğrafyasına döndürecek bir hükümeti başa getirmekle işe başlamalıyız, zaten başbuğ ATATÜRK 'muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak' derken bize batıyı adres göstermemişti ama ulu önderimizin bu lafını bazı batıcı kesim ' bakın ATATÜRK' te batıcıydı eger ATATÜRK yasasaydı AB ye gırmek için her seyı yapardı diyebiliyor ve böyle yorumluyor, bide bence ATATÜRK hakkında ilköğretim kurularında gençlerimize yeterince bilgi verilmiyor eger verilseydi her ATATÜRK' cüyüm diyenin TURANCI olması gerekırdi çünkü ulu önderimiz gercek bir turancıydı ve TÜRK BİRLİĞİNE inanıyordu, zaten TÜRK DİL ve TÜRK TARİH KURUMLARINI kurmasının altında da bu yatar, bazen cevreme ATATÜRK'ün TÜRK BİRLİĞİ ile ilgili söylediği sözlerden bahsettiğimde : Eminmisin bunlar ATATÜRK' ün sözleri mi? diyebiliyorlar. Böyle durumlar beni gercekten üzüyor, birde turancılığı ütopya olarak tanımlayanlar var, yine batıdan aldığımız ve bize turancılıgı hayal, boş düşünce olarak gösteren bu ütopyacılık kadar saçma bir şey yok. adamlar TÜRK BİRLİĞİNİN kurulmaması için ellerinden geleni yapmaktalar ünkü bu birliğin kurulması karsısında baslarına neler gelecegını bilmekteler ve bunun icinde bize 'ütopya' benzeri bazı tanımlar kazandırmaktalar!

Umarım millet olarak gerceklerı bir an önce anlar ve yüzümüzü batıya degilde türkistan coğrafyasına cevırırız..

Saygılarımla.....

Turancıyım çünkü ATATÜRK'ÇÜYÜM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

turancı arkadaşım sen karıştırdın herhalde. Turancı olan Atatürk değil Enver Paşaydı ve ikisi Fikri anlamda hiçbir zaman uyuşamadılar. Atatürkün Enver Paşa'Nın Turancı fikirleri hakkında söylediklerinide okumadığın belli. Atatürkü okuduğundan da şüpheliyim senin.

Söyler misin bana Atatürk nerede ne zaman, hangi sözünde, hangi yazısında hangi hareketinde bırak açık açık belirtmeyi. Turancılığı ima edecek bir şey söylemiştir.

Sence "Türkiye cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türktür" diyen birisi nasıl turancı olabilir.

Ulusun kurucu önderinin fikirleri hakkında tespit yaparken elinde az buçuk bir kaynak olmalı dimi.

Tabi Atatürkün Enver Paşanın Turancı fikirlerine nasıl karşı çıktığı ve eleştirdiğinide bilmediğini göz önüne alırsak.

Artı sence Türki cumhuriyetlerin böyle bir isteği var mı :)

Türkmenistan da, Türk milli takımının dünya kupasındaki zaferlerinden sonra sokakta gösteri yapılmasının devlet tarafından yasaklanması. Azerbaycan da darbe girişimine katılan Türk ajanların idam edilmesi.

dahası Türki cumhuriyetlerin Rusya devletler topluluğuna kendi istekleriyle katılıp, ayrılma yönünde hiç bir isteklerinin bulunmaması.

bunlar hakkında bir fikrin var mı :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

turancı arkadaşım sen karıştırdın herhalde. Turancı olan Atatürk değil Enver Paşaydı ve ikisi Fikri anlamda hiçbir zaman uyuşamadılar. Atatürkün Enver Paşa'Nın Turancı fikirleri hakkında söylediklerinide okumadığın belli. Atatürkü okuduğundan da şüpheliyim senin.

Söyler misin bana Atatürk nerede ne zaman, hangi sözünde, hangi yazısında hangi hareketinde bırak açık açık belirtmeyi. Turancılığı ima edecek bir şey söylemiştir.

Sence "Türkiye cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türktür" diyen birisi nasıl turancı olabilir.

Ulusun kurucu önderinin fikirleri hakkında tespit yaparken elinde az buçuk bir kaynak olmalı dimi.

Tabi Atatürkün Enver Paşanın Turancı fikirlerine nasıl karşı çıktığı ve eleştirdiğinide bilmediğini göz önüne alırsak.

Artı sence Türki cumhuriyetlerin böyle bir isteği var mı :)

Türkmenistan da, Türk milli takımının dünya kupasındaki zaferlerinden sonra sokakta gösteri yapılmasının devlet tarafından yasaklanması. Azerbaycan da darbe girişimine katılan Türk ajanların idam edilmesi.

dahası Türki cumhuriyetlerin Rusya devletler topluluğuna kendi istekleriyle katılıp, ayrılma yönünde hiç bir isteklerinin bulunmaması.

bunlar hakkında bir fikrin var mı :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

cyrano, şunları oku bakalım tahmin et bunlar kimin sözleri;

"Ben herşeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin,Bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun hayalleri içinde kapayacağım. Türk Birliğine inanıyorum onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk Birliğiyle acacaktır. Dünya sükunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."

"Bu memleket, dünyanın belkemiği asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvala, korkar gibi oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur.Yıldırımdır. Kasırgadır,dünyayı aydınlatan güneştir."

"Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse;Musul, Kerkük ve adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakyayı Türk hudutları içine katacağım"

"İstanbul da çıkan bir gazeteyi, Kaşgar'daki Türk de anlayacaktır."

"Türkiye Türklerindir"

"Kanını taşıyandan başkasına inanma."

"Dünya yüzeyinde, Türk ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir."

"Birgün ressamlar, Türk'ün simasını kaybederlerse yıldırımı alsınlar yapıversinler."

"Milli benliği bulunmayan milletler, başka milletlerin avı olacaklardır."

"Türk'lerin yaşadığı her yer misak-ı milli hudutları içerisindedir."

"Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederimki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki,vicdanındaki cevher-i asliyi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."

"Beni olağanüstü bir kişi olarak yormlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir."

"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Türkiye'nin istikbaline,kendi benliğine,milli an'anelerine düşman olan, bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."

"Türkiye bir maymun değildir ve hiç bir milleti de taklit etmeyecektir. Türkiye ne Amerikanlaşacak, ne de Batılılaşacaktır; o sadece özleşecektir."

"Yüksek Türk! senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur."

"Türk Aleminin en büyük düşmanı komunizmdir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir."

"Kanını taşıyandan başkasına inanma."

"Türklük,benim en derin güven kaynağım, en engin övünç kaynağımdır."

"Ulusal varlığımıza düşman olanlara dost olmayalım. Böylelerine karşı...'Türk'üm ve düşmanım sana kalsamda bir kişi diyebilelim."

"Türk, çetin işler başarmak için yaratılmıştır."

"Bir Türk. Cihana bedeldir."

" NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"

Önderimiz Turancı Atatürk'ün bu ve bunun gibi daha çok sözü bulunmaktatır. Sadece sözleriylede değil yaptıklarıyla turancı olduğunu göstermiştir.

Evet Enver Paşa turancı ve cesur bir askerdi ama ehliyetsiz bir komutandı. Zamansız kafkas taarruzu, Turancılık düşüncesinden ziyade o zaman ki müttefikimiz almanların üzerindeki yükü hafifletmek için yapılmıştı.

Diyorsun ki diğer türkler de turancılığı benimsemiyor, bu Atatürk'ün başı ezilmeli gerektiği dediği komunizmin etkisidir ,bugünde bizler komunistlerden kacalım derken capital amerikaya sığınmadıkmı? Bugün bizde etkisi altında kaldığımız capitalizm yüzünden kendimize yabancılaşmaya başlamadık mı?

Bana Nutuğuokumamı önerıyorsun, acaba sen Nutuk yerine Şu Çılgın Türkleri okumuş olmayasın?

Turancılık ülküsü gibi milleti hızlandırıcı, ahlaka ve erdeme dayalı kutlu bir ülküyü yermek için ya damarlarındaki kanı yabancı hissetmek, ya komünist yani vatan haini yahut da milli tarihi Malazgirtten başlatacak kadar cahil ve budala olmak lazımdır.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bizler yıllarca batıya yüzümüzü,doğuya ise sırtımızı dönerek kuklavari bir tavırla zaman içinde adab-ı muaşeretimizden(edep,ahlak) çok kayıplar vermişiz..

.

.

.

AB'ne giriş* için beceriksizce uyğuladığımız politalarla,bu uğurda verilen stratejik tavizlerle,AB'nin mevzuatı diyerek kabul edilen paketlerle samimi olarak söylüyorum ülke tarihinde görülmemiş büyük hatalar yaptık ve uçurumlara doğru sürüklendik

bir sevda uğruna......

buna değmezdi ve değmemeliydi

belki hala devam ediyoruzdur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazı konulara açıklık getirmek lazım galiba. Atatürk'e Turancı demenin ne kadar yanlış olduğunu söyleyenler Atatürk'ün hayatını iyi okuyamamışlar anlaşılan. En azından Nutuk'u okusalardı görürlerdi. Turancığı benimseyenlerin can simidi "kominizm" oluyor. Oysa ki komünizm Amerika tarafından hortlatılan kartondan aslandı. Ama bunu bugün bile anlayamayanlar var. Atatürk'ün "Komünizm görüldüğü yerde ezilmelidr" diye bir sözü de yoktur. O söz de uydurmadır. Bunu birçok kez söylendi ama anlayamıyorlar. Bazılarını kafaları almıyor. O'nu ortaya çıkaran 1964 yılında bir AP milletvekili idi. Zamana dikkat edin. Tam Sovyetlerin Amerikaya meydan okuduğu zamanlar. AP de sağ görüşlü ve kapitalist ve Atatürk'ü pek "hazetmeyenler" doldurduğu bir partiydi. Bugünkü devamı da AKP'dir. Turancılar, kendi görüşlerini kabul etmeyenleri "komünist", "solcu" ilan ederler genelde. Bu da onların bazı konularda ne kadar at gözlüklü olduklarını gösterir. Yusuf Akçura'nın dediği gibi iki tür milliyetçilik vardır: Demokratik milliyetçilik ve Emperyalist milliyetçilik. Emperyalist milliyetçilik Turancılıktır. Demokratik milliyetçilik, akılcı gerçekçi ve tüm mazlum milletleri de düşünen bir milliyetçiliktir. Atatürk demokratik milliyetçidir. Aslında ne kadar yazsak bazıları bunu anlamayacaklar ve kendi bildiklerini okuyacaklardır.

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Avrupalilar zaten herzaman bizim ulusumuzl, kulturumuzle, orf ve adetlerimizle, dinimizle dalga gecmislerdir. Cunki onlara gore biz egitimsiz, ekonomisi zayif , hicbirseye gucu yetmeyen ilkel yaratiklariz. Simdi neden bizi adam yerine koymadiklarini anliyormusunuz?????????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok saçma bi düşünce batılaşmayı istememk...kimse size örf ve adetlerinizden vazgeçin demiyor ki zaten bunu diyecek bir güç yok dünyada...ama yeniliklere açık olmayan bir ülke olursan böle yabancı ülkeler küçük görür...ATATÜRK yolundan ilerliyoruz diyorsunuz iki lafınızdan birinde ATATÜRK ü kullanıyorsunuz ama dedikleriniz ATATÜRKÇÜLÜKLE uyuşmuyor...ATAMIZ bu devleti kurarken ne kadar devrim yaptığını ne kadar yenilik yaptığı oratadadır...ama ölümünden başa gelen geri kafalılar ülkeyi daha ii yapacakken o zman ki savaştan çıkmışş durumdan daha fazla geri götürdüler...ve siz hala ne batılaşması diyorsunuz...eğer gelişmek istiyorsan belli bir yere kadar birini örnek alacaksın ondan sonra onu geçeceksin eğer geçemezsen o zman siz haklı olursunuz özenti oluruz...türk birliği diye birşey de yok...burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ... bizim birlik kurma gibi bir ihtiyacımız yok...hele hele avrupa birliğine hiç ihtiyacımızz yok..ama onlar bizden şu an daha gelişmiş olduğumuz için onlardan örnek alacağımız şeyler olmalı...eğer ATATÜRK ü bu kadar cümlelerinizde kullanıyorsanız YENİLİKLERE AÇIK olmanız gerekiyorr...

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok saçma bi düşünce batılaşmayı istememk...kimse size örf ve adetlerinizden vazgeçin demiyor ki zaten bunu diyecek bir güç yok dünyada...ama yeniliklere açık olmayan bir ülke olursan böle yabancı ülkeler küçük görür...ATATÜRK yolundan ilerliyoruz diyorsunuz iki lafınızdan birinde ATATÜRK ü kullanıyorsunuz ama dedikleriniz ATATÜRKÇÜLÜKLE uyuşmuyor...ATAMIZ bu devleti kurarken ne kadar devrim yaptığını ne kadar yenilik yaptığı oratadadır...ama ölümünden başa gelen geri kafalılar ülkeyi daha ii yapacakken o zman ki savaştan çıkmışş durumdan daha fazla geri götürdüler...ve siz hala ne batılaşması diyorsunuz...eğer gelişmek istiyorsan belli bir yere kadar birini örnek alacaksın ondan sonra onu geçeceksin eğer geçemezsen o zman siz haklı olursunuz özenti oluruz...türk birliği diye birşey de yok...burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ... bizim birlik kurma gibi bir ihtiyacımız yok...hele hele avrupa birliğine hiç ihtiyacımızz yok..ama onlar bizden şu an daha gelişmiş olduğumuz için onlardan örnek alacağımız şeyler olmalı...eğer ATATÜRK ü bu kadar cümlelerinizde kullanıyorsanız YENİLİKLERE AÇIK olmanız gerekiyorr...

saygılar

+1 :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf Akçura'nın dediği gibi iki tür milliyetçilik vardır: Demokratik milliyetçilik ve Emperyalist milliyetçilik. Emperyalist milliyetçilik Turancılıktır. Demokratik milliyetçilik, akılcı gerçekçi ve tüm mazlum milletleri de düşünen bir milliyetçiliktir. Atatürk demokratik milliyetçidir. Aslında ne kadar yazsak bazıları bunu anlamayacaklar ve kendi bildiklerini okuyacaklardır.

Saygılarımla

Değerli ulusal10,

Yukarda bir arkadaş Mustafa Kemalin kaydedilmiş bazı sözlerine yer veriyor. Kominizm üzerine söylediği başı ezilmelidir lafı bencede şüpheli bir laf, çünkü hem Mustafa Kemalin bu sözü kayıtlı bir söz değil, bir rivayet, hemde Mustafa Kemal kişilik olarak bu kadar çiğ bir söz söyleyecek insan değil. Ancak Mustafa kemalin sosyalizm ve kominizm üzerine Türk ulusunun toplum yapısına uymayacağı ve bu sistemlerin Türk ulusunun yaşadığı coğrafyada uygulanamayacağı, bunun en önemli nedeninin de Türk ulusu için çok önemli bir şey olan mülkiyet kavramı olduğu yönünde kayıtlı söylemleri var. Ancak senin alıntı yaptığım tariflerinin toplumbilimi açısından ne derece bilimsel olduğu şüphe götürür. Mesela ön asyadaki türki cumhuriyetler senin açından mazlum milletler değil mi, değilse neden ? tıpkı Kemalistlere göre Kürdüm demek demokratlık olurken, Türküm demenin ırkıçılık kabul edilmesi gibi bir şey. Şimdi Irakta ezilen Türkmenleri savunmak emperyalizm, azerileri çeçenleri, gagavuzları, kırım türklerini sahiplenmek ırkçılık yada emperyalist milliyetçilik, İspanyadaki baskları, Fransadaki siyahları sahiplenmek demokratik milliyetçilik, öylemi. Bu hangi toplum bilim kitabında yer alıyor. Tıpkı Engin Ardıç' ın tanımlamalarına benziyor. Emperyalist yada demokratik milliyetçilik ne demek biraz daha açıklarmısın Bu açıklamalarda bilimsel verilere de yer verirsen sevinirim. En azından eğitilmiş oluruz. Bu tür forumların bir amacı da birbirimizi eğitmek değil mi ?

Saygı ve selamlarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burda bir yanlış anlaşılma var galiba.Atatürk'e göre Komünizm elbette bu milletin yapısına uygun değildir.Ama Atatürk'ün söylemediği veya söylemyeceği sözleri söylemiş gibi söylemelerine izin veremeyiz.Demokratik ve Emperyalist miliyetçilik kavramlarını ortaya atatn Yusuf Akçura'dır.Ayrıca Attila İlhan'ın yazılarından da bu konuda bilgi edinebilirsin.Mazlum milletleri de düşünen bir milliyeçilik anlayışıdır bu.Ama önemli olan bir ulusun devletin ulsal çıkarlarıdır.Ülke bütünlüğünü bozacak bir etki kabul edilemez.Bu da bizim yapımızdır.Fransa veya başka bir Avrupa ülkesi ile kıyaslanamaz.Bir de Başka bir arkadaşımız herhalde Kemalistleri "at gözlüklü" olarak nitelemek istemiş.Kemalizmin kendisi zaten değişime açıktır.Ama bazı kıstasları değiştirmesi bu ulusun yok oluşuna sebep olabilir.Biz ulus devlet yapımızdan vazgeçemeyiz.Bize "değişin" diyen ülkelere bakın.Kendileri bize dayattıklarını uygulamıyorlar.Biz "saf değişimcilik" uğruna bu oyuna niye gelelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.