Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

HER TÜRLÜ SORUYA CEVAP VERİLİR

ziakıl

Önerilen İletiler

Bir eczahânede, gayet muhtelif maddelerle dolu, yüzer kavanoz şişeler bulunuyor. O edviyelerden, zîhayat bir mâcun istenildi. Hem, hayatdar hârika bir tiryak onlardan yapılmak icab etti. Geldik, o eczahânede, zîhayat mâcunu ve hayatdar tiryâkı çoklukla efradını gördük. O mâcunlardan her birisini tedkik ettik. Görüyoruz ki: O kavanoz şişelerden herbirisinden, bir mîzan-ı mahsus ile, bir-iki dirhem bundan, üç-dört dirhem ötekinden, altı-yedi dirhem başkasından ve hâkezâ...muhtelif mikdarlarda eczalar alınmış. Eğer birinden, bir dirhem ya noksan veya fazla alınsa, o mâcun, zîhayat olamaz; hâsiyetini gösteremez. Hem, o hayatdar tiryakı da tedkik ettik. Herbir kavanozdan bir mîzan-ı mahsus ile bir madde alınmış ki, zerre mikdarı noksan veya ziyade olsa, tiryak, hâssasını kaybeder.

O kavanozlar elliden ziyade iken, herbirisinden ayrı bir mîzan ile alınmış gibi, ayrı ayrı mikdarda eczaları alınmış. Acaba hiçbir cihetle imkân ve ihtimal var mı ki, o şişelerden alınan muhtelif mikdarlar, şişelerin garip bir tesadüf veya fırtınalı bir havanın çarpmasiyle devrilmesinden, herbirisinden alınan mikdar kadar-yalnız o mikdar- aksın, beraber gitsinler ve toplanıp o mâcunu teşkil etsinler... Acaba bundan daha hurafe, muhal, bâtıl bir şey var mı, eşek muzaaf bir eşekliğe girse, sonra insan olsa, "bu fikri kabul etmem" diye kaçacaktır.

İşte bu misal gibi.. herbir zîhayat, elbette zîhayat bir mâcundur; ve herbir nebat, hayatdar bir tiryak gibidir ki; çok müteaddit eczâlardan, çok muhtelif maddelerden, gayet hassas bir ölçü ile alınan maddelerden terkip edilmiştir. Eğer esbaba, anâsıra isnad edilse ve "esbab îcad etti" denilse; aynen eczahânedeki mâcunun, şişelerin devrilmesinden vücud bulması gibi yüz derece akıldan uzak, muhal ve bâtıldır.

E l h â s ı l: Şu eczahâne-i kübrâ-yı âlemde, Hakîm-i Ezelî'nin mîzan-ı kaza ve kaderiyle alınan mevadd-ı hayatiye, hadsiz bir hikmet ve nihayetsiz bir ilim ve her şey'e şâmil bir irade ile vücud bulabilir. "Kör, sağır, hudutsuz sel gibi akan küllî anâsır ve tebâyî ve esbabın işidir." diyen bedbaht, "o tiryâk-ı acib, kendi kendine şişelerrin devrilmesinden çıkıp olmuştur." diyen dîvane bir hezeyancı; sarhoş bulunan bir ahmaktan daha ziyade ahmaktır. Evet o küfür; ahmakane, sarhoşane, divanece bir hezeyandır.

***(R N KÜLLİYATINDAN)

ARKADASLAR EGER HERHANGİ Bİ SORUSU OLAN VARSA EN GÜZEL CEVABI EN GUZEL ŞEKİLDE VEREBİLİM KURANDAN VE RİSALEİ NURDAN ALDIĞIM DERSLE .. DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİORUM ....

SAYGILAR ... .... e mail [email protected]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şuna yanıt versene: Allah hırsızlara, yemelerini yasakladığı çalıntı malları rızık yapıp, bu adamların kendilerine rızık olarak verdiği şeylerden yemelerini yasaklamış mıydı?

not: maturidilere görede haram rızıktır

soru tam anlaşılmıyorki soruya cevab verilsin

açıklık getirilirse cevab verilir

ha bu arada sayın kursatotçu adbanın sorusuna cevab vermediniz neden siz cisimmisiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba sevgili kursad kardesim şimdi sorunu anlaya bildim .elimden geldiğince kapsamlı cevap vermeye calısacagım

şimdi

öncelikle allahın isimlerinden biride rezzaktır yani rızık veren besleyen anlamına gelir biz insablar ise merzukuz yani rızık isteyen yani muhtac olan yani kısaca rızık isteyenizdir bunu kavradıktan sonra sıra

calıntı mala geldi

öncelikle mal mülk insanların kimseye ihtiyac duymadan tek baslarına üzerinde hakimyet jurdukalrı büütn tasınır tasınmaz esyayı yani herseyi kapsar

sonucta dünyadaki insanların durumu yani maddiyatalrı bir olamayabilkir

cenab-ı hak insanlara farklı suretler farklı fıtratlar farklı haller vermiştir.

cünkü her insanı verdiğiyle imtihan eder.

önemli nokta ise allahın bütün insanlara verdiği bu güzellikleri sıfatalrı suretleri insanalrın allahın istediği sekilde kullanamalrı için kuran-ı kerimi göndermiş ve yasakları onda belirtmiştir

yani

calmak diğer tabiri ile hırsızlıkta allahın kuran-ı kerimde yasakladığı 800 kuraldan biiridir yani haramdır

örneğin adam emekli 70 yasında adam kimi kimssesi yok tek basına yasıyor evlatlarıda vefzasız olabilir bakıma muhtac ama bakacak kimse yok ve onu idare etmesine vesile ise emeklilik maaası olabilir bu yaslı amaca maası aldıktan sonra bi hırsızın saldırısına maruz kalıp zor durumda kalabilir..

bu hal en gaddar en bedbaht en kötü insanın bile vicdanını sızlatır

ne ise

bu hamur cok dsu götürür

simdi

allah celle celaluhu insanlara cüz i irade vermiş yani hayır ve şerri gönderen allahtır fakat hayırve şerri isteyen ise insandır nasılmı?

örneğin ben size yüz bin dolar veriyorum ve diyorm ki alın bu para ile hayırlı bir şey veya bir yer yapın kısaca bu para ile camii yapmanıozı istiyorum fakat siz kalkıpta bana zıt hareket ederek disco veya bar veya meyhane açıyorsunuz

şimdi hayrı isteyen kim :ben...

şerri isteyen kim : sen ....

evet gördüğünüz gibi hayrıda şerride isteyen insandır

allah ise kuluna kulunun istediği şekilde yardım eder yani allah kulu ile kulunun istediği şekilde muamele eder .. eğer kul hayır isterse allah hayır şer isterse şer verir fakat insanların olumlu karar vere bilmeleri için onlara cüzi irade yani düşünerek hareket etme gibi bir özellikm ve de güzellik vermiştir

yani

direksiyon sende

ucumu görünce direksiyonu kıracaksın yoksa hayat veda der ve beraberinde elem ve ızdırap cekersin

son olarak inasan oğlu hiç bi sekilde her türlü konuda allah ı sorumlu tutamaz cünkü allah kurallatı koymus ve insana akıl gibi büyük bi nimet vermiş ve kullanma kılavuzunuda barberinde vermiş.....................

önemli olan onun istediği sekilde kullanmak ve ahreket etmek....

saygılar.................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabıkı dedıgım gıbı cuzı ıradeı Allah cc verdı ınsana cuzı ırade zaten ırade edılen yanı allah bıze aklı vermız ama ıradesını de bızım elımıze vermıs şerri ve hayır ı sen istersın Allah ta senı ıstegın dogrultusunda onu sana verın yanı şerri isleyen sensın

mesela

sen sılahın tetıgın çektın ve bırını vurdun sen dıe bılırmısın kı onu kursun oldurdu ben sadec e tedıgı cektım benım sucum yok butun suç kurşunun

işte boylede sen bir kötülül için meil edersin ve Allata onu senın ıstegın dogrultusun da sana nasıp eder vesselam.... saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kadeş sen ya beni anlamıyorsun yada soracak daha mantıklı sorular bulamadığın için GÖZÜNÜ GÜNEŞE KAPATIP GÜNDÜZÜ KENDİNE GECE YAPIORSUN

Allah sana akıl vermiş mi?????? :huh: vermiş dielim ..... ki bu aklı sen senin iraden dahilinde kullanasın Allah cc meyilde vermiş ii ye ve kötüye ama sana şu raya git dememiş sana akıl vermişim sen ii yide kötüyüde kendin bul demiş eğer sen yok ben uçurumdan atalayacam diip de aşağıya kafa üstü atlarsan sen kimseyi suçlayamazsın

canım kardeşim

vesselam SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim nacizane sorum şudur.

Dünyada haram olan şeyler cennette neden helal.

Cennette şarap var, dünyadaki gibi kadın sınırlaması yok,

aaaa birde gılman var. erkek hizmetçi. acaba bu gılmanlar livata amaçlı mı kullanılıyor. yani eşcinsel amaçlı mı.Arapların genelinde eşcinsellik vardı. Muhammedin fantezisel cennetindeki sıcak gecelerde gılmanlara da yer olmalı değil mi. Hep kadın, huri vs olmaz. Canları sıkılır müminlerin.

Ben eşcinsel olmadığım için bana cehennemin yolu görünüyor.Tüh...

cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aaaa birde gılman var. erkek hizmetçi. acaba bu gılmanlar livata amaçlı mı kullanılıyor. yani eşcinsel amaçlı mı.Arapların genelinde eşcinsellik vardı. Muhammedin fantezisel cennetindeki sıcak gecelerde gılmanlara da yer olmalı değil mi. Hep kadın, huri vs olmaz. Canları sıkılır müminlerin.

lütfen yazılarımız karşı tarafı çileden çıkartacak boyutlara vardırmayalım hem sorup hem yorum yapılacaksa soru niye. birde lut kavminin başına gelenleri oku orda eşcinsellerin başına ne gelmiş ve senin yorumunun ne kadar düşük seviyede olduğunu görürsün

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

birde lut kavminin başına gelenleri oku orda eşcinsellerin başına ne gelmiş ve senin yorumunun ne kadar düşük seviyede olduğunu görürsün

konuyu okumadan cevap yazdığınız belli oluyor yağmur hanım.

Tipik müslüman davranışı maalesef. cevap yazayım derken konuyu bile okumaz.

konu da dedim ki " dünyada haram olan şeyler neden cennette helal".

Livatanın dünyada haram olduğunu belirtiyoruz zaten. sen bana Lut kavmi hikayesini anlatma lütfen.

Dersin ki cennette ki gılmanların eşcinsellikle ilişkisi yoktur. O zaman sorarım huriler cinsel amaçlı yaratılıyorken gılmanlar ne amaç ile yaratılmışlar.Bir amacı olmalı değil mi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kardes senin bu tarz konuşman hiç hoş değil herkesin görüşüne saygılı olman lazım belki allaha veya peygamberimize inanmaya bilirsin ama bu tarz konuşman hiç güzel değil bence böyle konusarak kendi kişiliginin ne düzetde olduğunu gösterirsin.... neyse

gelelim soruna

bir kere arapçada şarap içecek demektir yani kuranda geçen şarap bu dünyadaki fıransız şaraplarından değil .. yan cennet şarapları dediği cennet içecekleridir yani şerbetler sütler ve cennete has içeceklerdir bu birinci sorunun cevabı..

gılmanlarda cenete girecek kadınlar ıcın yanı onlara verilecek hizmetciler ve orda alahın sana verdigi hizmetçiler senin helalin olacak

kusura bakma benim simdilik fazla zamanım yok ama ben tekrar girmeye calısacagım siteye o zaman tha detaylı cevaplarım

affınıza sıgınırım

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gelelim soruna

bir kere arapçada şarap içecek demektir yani kuranda geçen şarap bu dünyadaki fıransız şaraplarından değil .. yan cennet şarapları dediği cennet içecekleridir yani şerbetler sütler ve cennete has içeceklerdir bu birinci sorunun cevabı..

gılmanlarda cenete girecek kadınlar ıcın yanı onlara verilecek hizmetciler ve orda alahın sana verdigi hizmetçiler senin helalin olacak

kusura bakma benim simdilik fazla zamanım yok ama ben tekrar girmeye calısacagım siteye o zaman tha detaylı cevaplarım

affınıza sıgınırım

saygılar

cennetteki şaraplar bildiğimiz içkili içeceklerdir. ama kafayı sarhoş yapmayan cinsden. allah cennetlik müminler için alkolün kafa bulduran etkisini kaldırmış olmalı.

Gılmanların kadınlar için hizmetçi olduğunu da nerden çıkardın.Kurandan ayetini söölede, yada hadis nosunu verde bizde bilelim. Kafadan sallama.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- Tanrı insanları neden imtihan ediyor ? O insanın nasıl davranacağını Tanrısal gücüyle anlayamıyormu ?

2- Kurandaki Şarap kelimesi içecek demekse, Kurandaki hangi kelime gerçek şarap manasına geliyor ?

3- Insan öldüren bir deliyi kim yarattı ? ve Niçin yarattı ?

4- Tanrı neden şeytanı yok etmiyor.

5- Tanrı bana akıl vermiş ve kullan demiş.

Yani beni kendi irademle başbaşa bırakmış.

Öyleyse ben Tanrının bana verdiği akıl seviyesi kadar aklımı kullanabilirim.

Bendeki akıl kadar aklımı kullanabilirim.

Peki, Tanrı neden bana cennete gitmeninin yolunu mutlaka bulacak kadar akıl vermedi ?

Senin akıl sınırlarını ben belirleyeyim sonrada bir şeyi başaramadığın zaman sana ceza vereyim. kabul edrmisin ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ziakıl kardeşim;

Hani her türlü soruya cevap verecektiniz?

Kürşat kardeşin gayet mantıklı ve güzel sorularını ilgiyle okurken, cevap vermeyi kestiniz?

Sonunu çok merak ediyoruz? Biliyorsanız lütfen cevaplar mısınız?

Bilmiyorsanız eğer, herşeyi biliyormuş gibi neden böyle bir başlık attığınızı açıklar mısınız?

Yoksa her soruyu bildiğinizi mi sanıyordunuz?

Kürşatın soruları bittikten sonra, benim de acizane birkaç yüz sorum olacak..Mümkünse..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

biri uçurumdan atlasa bu allahın iradesiyle mi oldu peki?

allah sana irade vermiş akıl vermiş onun kullanımı tamamen sende

soruya yanıt vermedin

kursatotcu soruya gayet iyi bi şekilde cevap almışsın bi insan ucurumdan atlarken ne yapar ayaklarını ileri doğru hareket ettirir bu hareket kime bağlıdır beyine dolayısıyla iradeye ve burda arkadasın cevabı devreye giriyor Allah bize irade vermiş onu günahlar yada sevaplar dahilinde kullanmak bizim elimizde...!biras daha açıklarsak asıl irade Allah ın elindedir isterse o hareketi orada bitirir bizi geri çeker atlamamıza engel olabilr ama o zaman da dünyaya gönderiliş sebebimizin yani imtahanın amacı kalmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.