Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Eğer para diye bir şey olmasaydı ne yapmak isterdiniz?

Smyrna

Önerilen İletiler

• Co-Admin

http://www.turkish-media.com/forum/videos/view-2936-eger-para-diye-bir-sey-olmasaydi-ne-yapmak-isterdiniz/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

http://www.turkish-m...mak-isterdiniz/

Para yokken, insanoglu ne yapiyordu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Co-Admin

Para yokken, insanoglu ne yapiyordu?

:)

Peki soruyu şöyle düzeltiyorum:

Para kazanma kaygınız olmasa hayatınızı nasıl şekillendirirdiniz? Nerede ve ne yapıyor olurdunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

para olmasaydi ben ressam olurdum ..

hatta sanatin bicok yonuyle ilgilenirdim .. biggrin.png

Ben, yasam ve iliskilerimde parayi hic bir zaman bir amac yapmadigim icin, pek farketmezdi. Yalniz para ile elde edilen insanca yasam ve iliskiyi, vede yine para ugruna yapilan insanlikdisi dusunce ve davranislari ve paranin insanogluna giydirdigi her turlu degersel, verisel ve tabusal beyin elbisesini sorgulatmak daha kolay olurdu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ilginç bir soru; para olmasaydı ya da çok çoook paran olsaydı ne yapardın şeklinde olmuş.. İkisi de aynı kapıya çıkmış. Aynı cevaplar verilir ikisini de.. Oysa farklı olmalılardı değil mi? Nasıl olmalılardı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben, yasam ve iliskilerimde parayi hic bir zaman bir amac yapmadigim icin, pek farketmezdi. Yalniz para ile elde edilen insanca yasam ve iliskiyi, vede yine para ugruna yapilan insanlikdisi dusunce ve davranislari ve paranin insanogluna giydirdigi her turlu degersel, verisel ve tabusal beyin elbisesini sorgulatmak daha kolay olurdu.

tamam da bunu bana niye soledin :D

ortaya soylesene :))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ilginç bir soru; para olmasaydı ya da çok çoook paran olsaydı ne yapardın şeklinde olmuş.. İkisi de aynı kapıya çıkmış. Aynı cevaplar verilir ikisini de.. Oysa farklı olmalılardı değil mi? Nasıl olmalılardı?

para olmasaydi insan yine de maddeye ve mulke yatirim yapardi bu kafayla ..

paranin olup olmamasi biseyi degistirmezdi .. insanin cimri ve benci tutkulari egosu benmerkezciligi parayla da parasiz da kendini beslicek bir arac ve duzenek bulurdu kendine ...

sanat sanat icindir, sanatta ozgunluk esastir anlayisi daha keskin olurdu para olmasaydi diye arzu ederdim ..

sinemalar eskiden oldugu gibi ust duzey olurdu ;

evler bahceler daha ozenli ve estetik olurdu - eskiden oldugu gibi elbeceri ile herkes guzelligi kendi yaratirdi .. simdi ise lux evler paraya teslim ..

insan ruhu daha guzel bir enerjiyi alirdi heryerden para diye bisey olmasaydi

muzik ;

bugunku muzik piyasasi lambirti gibi kalirdi .. muzikte te harika ruhsal derinlige ulasirlardi ...

cook zengin olmak bile bu sanatsal ve estetik anlayisini veremiyor ; insan malini koruma telasinda oldukca bunun lezzetine muhurlu kaliyor sad.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Para olmasaydı o halde üretmek zorunluluğu doğardı bir yerde

Sanat niye sadece sanat için oluyor, toplum için de olmaz mıydı?

Para olmayaydı kapitalizm diye bir sistem olmayabilirdi bir de herhalde...

Paylaşım da olabilir miydi acaba?

Ürettiğini paylaşan, mülkiyetin olmadığı, benimsenmediği bir dünya...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu sorun cevabı yaşanmadan verilmesi zor. şuan para olamazsa şunu yapardım diye verilen cevap daha çok parasal kaynaklı olur. yani aslında bu soru şunu sorar gibi olur o durumda " paranız sınırsız olsaydı -bitmesi imkansız olsaydı- ne yapardınız?"

ben cevap vereyim soruma: "sanırım para için çalışma kaygım olmayacağından çalışmaz, eyvallah etmez, önümü iliklemez, birilerine şirin gözükmek için çabalamazdım... yiyip içip yatar, gezer tozardım.... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Para olmasaydı o halde üretmek zorunluluğu doğardı bir yerde

belki de

Sanat niye sadece sanat için oluyor, toplum için de olmaz mıydı?

sanat sanat icindir demek ; kaygi ve telas olmamasi demek sadece cnm ..

yoksa tabi ki toplum icin

Para olmayaydı kapitalizm diye bir sistem olmayabilirdi bir de herhalde...

bence olmazdi .. olayin kokeni parada degil ; insanin icindeki guce tapmada bitiyor ..

para olmasaydi dunya borsasindaki tl , dolar, euro vs yerine at, villa, bahce, arazi olurdu o kadar ..

insan bi sekilde bunlarin da degisken kurunu harika matematigi ile verirdi : )) is parada bitmiyor ki biggrin.png insandan parasini alabilirsin ama atgozlugunu alamazsin sad.png

Paylaşım da olabilir miydi acaba?

bence olurdu ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herşeye yeniden başlasak...

Evet aslinda insanoglunun beyninde her turlu yer etmis, insandisi ve insanlikdisi tum deger veri ve tabulari sorgulayip, onlardan kurtulup; numernal insanlik adina giyilen her turlu ego elbisesini insanoglunun birarada birlikte ve beraberce yasayabilmesi ve iliski kurabilmesi, duzen ve sistem kurabilmesi adina; taaa Sokrates oncesine goturup, yeniden numenal yetisini nasil kullanmasi gerektigini gostermek lazim. Sonucta insanoglunun tarihi, sokrates ile metafizige yonelmis; bilgi olgui ve gozlem; taaa 20.yuzyilin ortalarina kadar, insanoglunca yerini alamamistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.