Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Mehdi gelecek mi?

dilku

Mehdi gelecek mi???  

49 üye oy verdi

1. 1. Mehdi gelecek mi???

• gelecek
      35
    • gelmeyecek
      10
    • belki
      2
    • bir fikrim yok
      2

Önerilen İletiler

excl.gif

bir cok hadiste gectigi gibi bir cok alimimiz de Hz Muhammedin ehl-i beytinden bir kurtaricinin gelecegini söylüyor, isa mesih, Deccal , yecüc ve Mecüc gibi O da ahir zamanda zuhur edecek diyorlar

sizin görüsünüz nedir??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 56
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

• 3 hafta sonra...
mehdi diye bir şey gelmeyecek .mehdi hristiyanlıktan islama geçmiş bir görüş olup hristiyanlıktaki mesihin geleceği inancının bir uzantısıdır.Ben mehdinin gelmeyeceğini savunanlardanım.

18269[/snapback]

bence de gelmeyecek

gelirse de buyursun basimizin üstünde yeri var :D

bu arada mehdi ile mesih ayri seyler olup mehdi siilerin dedigine göre kaybolup bir yere gizlenen vakti gelince cikacak olan 12. imam Hz.Muhammed el mehdidir

mesih ise HZ isa

ikisinin de gelecegine dair görüsler var

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zaten ben aynı şeyler demedim bir uzantısı dedim .İkisinin de ne olduğunu biliyorum .Bana cahil muamelesi mi yapıyorsun ilahiyatçısın diye:)).Ama yine de kısmen de aynı fikirde olmamız iyi.

ben hz isanın da geleceğine inanmıyorum.Hz isa ölmüştür ve geri gelmeyecektir.Gelmesini de zaten bir anlamı yok.Bu hz peygamberimizin son peygamber olmasına karşı çıkmaktan başka bir şey değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zaten ben aynı şeyler demedim bir uzantısı dedim .İkisinin de ne olduğunu biliyorum .Bana cahil muamelesi mi yapıyorsun ilahiyatçısın diye:)).Ama yine de kısmen de aynı fikirde olmamız iyi.

ben hz isanın da geleceğine inanmıyorum.Hz isa ölmüştür ve geri gelmeyecektir.Gelmesini de zaten bir anlamı yok.Bu hz peygamberimizin son peygamber olmasına karşı çıkmaktan başka bir şey değildir.

18274[/snapback]

yooo sen karistirmadin ki zaten sana degil sonradan aklima geldi belki karistirilir diye bilgi veriyim dedim yazindan senin dogru anladigin zaten anlasiliyor

estagfurullah yani biz de öyle sey olmaz kardes..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bekleyin mehdi gelecek sizi benden kurtaracak....

...

...

Ne hikmetse üç semavi dinde de bir kurtarıcı beklentisidir gidiyor...

Bunun sebebi artık dinlerin yıkılma aşamasına gelmesindendir...

""""mehdiiiiiiiii.....gel bizi kurtar....."""""

Çünkü dinler tarih boyunca,bilimin ve bilimsel düşüncenin doğması ile birlikte yavaş yavaş çöküşe geçmiş,bu sebeplede semavi dinlerde bir MEHDİ-KURTARICI beklentisi oluşmuşdur...

Çünkü din,artık insanların ihtiyaçlarını karşılayamamakda ve yavaş yavaş tarafdarı azalmakdadır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bekleyin mehdi gelecek sizi benden kurtaracak....

...

...

Ne hikmetse üç semavi dinde de bir kurtarıcı beklentisidir gidiyor...

Bunun sebebi artık dinlerin yıkılma aşamasına gelmesindendir...

""""mehdiiiiiiiii.....gel bizi kurtar....."""""

Çünkü dinler tarih boyunca,bilimin ve bilimsel düşüncenin doğması ile birlikte yavaş yavaş çöküşe geçmiş,bu sebeplede semavi dinlerde bir MEHDİ-KURTARICI beklentisi oluşmuşdur...

Çünkü din,artık insanların ihtiyaçlarını karşılayamamakda ve yavaş yavaş tarafdarı azalmakdadır...

Dinlerin yıkıldığını zanneden arkadaşım.

Dinler yıkılmıyor aksine inananların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Hem yıkılma moduna geçse bile senin teorin gene yanlış..

Çünkü dinlerin en zirvede olduğu günlerde de bu gerçekler vardı...

Araştır oku...

At gözlüklerini çıkar..

Kendi bilgini bilgi sanma..

Her beşerden üstün beşer,

Her kaşardan daha kaşar vardır...

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

böyle bir soru bile bana acıkcası cok sacma geliyor benim ve tabi hepimizin inancına göre bu kişi hz.isa dır bu kanıyıda sununla doğrulamak istiyorum; kur'an-ı kerim de gecer, ''Her nefis ölümü tadacaktır'' hz.isa allah tarafından çarmıha gerileceği sırada gökyüzüne cıkarılmıs yani ölmemiştir kıyamet yaklastığında allah tarafından yeryüzüne indirilecektir ve herşey düzene girecektir ... teşekkür ediyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anton kardeş peki mehdi gelip bizi senden kurtaracakta :D o zaman seni kim kurtaracak... :D kardeş bunlarla dalga geçme ben senin için duaediyorum. allah hidayet etsin diye... eğer mehdi biz ölmeden gelirse onu tanımamız için işaretler olacak. biz onu tanıyıp. bize keramet göstermesini isteyeceğiz... ( mehdi bir peygamber değildir.) yanlış anlaşılmasın onu peygamber diye nitelenderenler var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

mehdi diye bir şey gelmeyecek .mehdi hristiyanlıktan islama geçmiş bir görüş olup hristiyanlıktaki mesihin geleceği inancının bir uzantısıdır.Ben mehdinin gelmeyeceğini savunanlardanım.

mehdi inancı temeli hristiyanlıktan önce de vardır. yahudilerle başlar. sümerlerde de bunu görebiliriz.

mehdi deyince illaki kutsanmış biri olarak bakmayın. sıradan bir insan da olabilir. tıpkı yahudi devletini kuran TEODOR HERZL" gibi. lobilerini kurmuş, çetelerini kurmuş..

yahudileri ilk defa 1899 da biraraya getirmiş. ilk yahudi toplantılarını yapmış sonucta da söle demiştir: bundan 50 yıl sonra devletimiz kurulacaktır. 1948 de kuruldu da devlet.

kutsanmadı. mübarek de değil. ama mesih işte. modern mesih.

( bu kadar değil tabi... abdulhamit bile engelleyememiş kurmasını )

**bu arada inananaların/ müslümanların artıp aaldığına dair elinde bilgi olan var mı ?

yok tabiki. bu tür konuşmalar afaki kalır.

Tarih: Düzenleyen: darwen
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Resulullah (s.a.v) buyuruyor:

Ahir zamanda mutlaka bir adam zuhur edecektir. Bu kisi benim ehl-i beytimden olacaktır. Buna Mehdi denecektir. Daha sonra da Deccal ortaya çıkacak, Hz. Isa (a.s.) ile Mehdi birlikte yardımlaşarak Deccal'i öldüreceklerdir. (5)

Ahir zamanda ümmetimin başına, sultanlarından şiddetli belalar gelir, öyle ki yerler müslümanlara dar gelir. O zaman Allah, daha önce zulümle dolu olan dünyayi adaletle dolduran benim soyumdan birisini gönderecektir. (1)

Alenen ve apaçık Allah Teala inkar edilinceye kadar Hz. Mehdi gelmez.(1)

Ashab-ı Kefh, Mehdi'nin yardımcıları olacaktır.(1)

Dünya hercü merc içinde kaldığında, fitneler zuhur ettiğinde yollar kesildiğinde, bazıları bazısına hücüm ettiğinde, büyük, küçüğe merhamet etmediği, büyüğe vakarlı davranmadığında; Allah, bu sırada onlardan adaletin kökünü kazıyarak dalalet kalelerini fethedecek ve evvelce benim ayakta tuttuğum gibi, ahir zamanında dini ayakta tutacak, önceden zulümle dolu olan dünyayi adaletle dolduracak birini (Mehdi) gönderecektir.(1)

Dünya hayatının sona ermesine bir gün bile kalsa, Allah zulümle dolu olan dünyayı adaletle dolduracak, Ehl-i beytten birini gönderecektir. (9)

Hiçbir tarafın ondan mahfuz kalmayacağı bir fitne zuhur edecek, bu fitne hemen başka bir tarafa yayılacak ve bu durum bir münadinin semadan seslenerek: "Ey insanlar, emiriniz artık Mehdi'dir" demesine kadar devam edecektir. (2)

Isa (a.s.) gökten inecek. Deccal'i öldürecek veya Mehdi'nin Deccal'i öldürmesine yardım edecek, bazı namazlarda Mehdi'ye uyacaktır. (8)

Mehdi bizden, Ehl-i beyttendir. Allah onu bir gecede zafere erdirecektir. (6)

Mehdi dünyaya sahip olur.(4)

Mehdi tıpkı Zülkarneyn ve Süleyman gibi dünyaya hükmedecektir. (2)

Mehdi daha önce zulümle olan dünyayi adaletle dolduracaktır. (1)

Mehdi'nin en büyük yardımcısi Hz. Isa'dir. Dünyaya inişinde onun rengi beyaz, saçları siyah ve uzun, yüzünde pek çok ben bulunacaktır. (7)

Mehdi'nin yardımcılarının sayısı Talud ile nehri geçenler kadardır. (1)

Sonra da hilafet, yeryüzünün en hayırlısı olan Mehdi'ye evinde otururken gelecektir. (1)

Talikan'a (Afganistan'a) yazık oldu. Şüphesiz Allah Teala'nın orada altın ve gümüş olmayan hazineleri vardır. Orada Allah'ı hakkıyla bilen insanlar vardır. Onlar ahirzaman Mehdi'sinin yardımcılarıdır.(1)

Ümmetim o devirde (Mehdi devrinde) öyle bir refah bulacaktır ki o güne kadar onun mislini kesinlikle bulmamıştır. (6)

Ya Abbas! Bu işi Allah benimle başlattı, senin sülalenden biri ile bitirecek o delikanlı dünyayı evvelce zulümle dolduğu gibi tekrar adeletle dolduracaktır. (4)

Yemin ederim ki bu ümmete öyle (şiddetli) belalar gelecek de, kişi zulümden gaddarlıktan kurtulmak için sığınacak bir yer bulamayacaktır. Öyle sıkıntılı bir sırada Allah Teala akrabamdan benim hanedanımdan bir kimseyi gönderecek. (3)

kaynaklar...

1) Kitab ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy il AhirZaman

2) El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar

3) Ölüm-Kiyamet -Ahiret ve Ahir Zaman Alametleri

4) Ramuz El Ahadis

5) Taç Hadis Kitabı

6) Sünen-i Ibni Mace

7) Ibn Khaldun II, 194

8) Mehdilik ve Imamiye, 232 Kittani'nin Nazmü'l-Mütenasir, 145'den nakil

9) Ahmed b. Hanbel,II, 117-118

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak ben bu formda artık yazmamaya karar vermiştim çünkü insanlar forma tartışmak için giriyorlar bilgi alışverişi yapmak için değil. Bu açıdan formda yazı yazmanın faydalı olmadığını düşünüyorum.

Şimdi mehdinin geleceği ile ilgili bir sürü hadis yazmışsın. Şimdi ben sana soruyorum hadis nedir ahad hadis nedir gaybi konularda ahad hadise ne derece itibar edilir bunlara cevap verir misin? Sonra bu hadislerin ahad mı sahih mi olduğunu araştırdın mı ?Verdiğin kaynaklarından sadece ibn mace kütüb i sittede yer alıyor o da bir sürü zayıf hadisle dolu.Ahmed bn hanbel dersen yine öyle . Çünkü bir kimsenin aradığı bir hadisi bulubileceği bir hadis külliyatı oluşturabilmek için müsned adlı bir eser yazmış.

Zaten müslümanların en büyük sorunu hadisi ayet gibi kabul etmeleri eğer bir şey hadiste geçiyorsa ona inanıp geçmiyorsa inanmamaları. Buda insanları kendi görüşlerini kabul ettirebilmek için hadis uydurmaya itmiştir. Tarihte bu nedenle çok sayıda hadis uydurulmuştur. Çünkü bir fikri kabul ettirmenin en kolay yollarından biridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar inanın forumları takip edemiyorum vaktim çok sınırlı..ancak eger şimdi yazacagım iddiaya nasıl yani? diyen olursa [email protected] adresine mail atsın...bakın bence demeyecegim..direkt olarak yazıyorum...hiç bir hadis dinin kaynagı olamaz..hadislere dayalı ortaya çıkan mezhepler de farkında degiller ama hak degiller...dinin tek kaynagı Kuran dır..sakın yadırgamayın bu söylediklerim karşısında nasıl yani diyen varsa buyursun...savım şu -ki bunu tek ben söylemiyorum- kütübi sitte dahi güvenilmez oldugundan zan teşkil eden yargılar da dinin kaynagı olamayacagından dinin tek kaynagı zan teşkil etmeyen Kuran dır..bizlere hadislerin peygamberin agzından çıkar çıkmaz yazıldıgı havası verildi..oysa peygamberimizden 300 yıl sonra toplanmaya başlayan hadislerin güvenilmez oldugunu ispatlayabilrim..hadisleri dinin kaynagı olarak görmemek gerçek peygamber sevgisidir çünkü onu iftiralardan korumuş oluruz..bakın aşagıda bir kaç örnek yazayım en "güvenilir" hadis kaynaklarından....

Hadis: "Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”

Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

Kuran: "Dinde zorlama yoktur.”

2Bakara Suresi 256

Hadis: "Dinini değiştireni öldürün.”

Nesei 78/14,Buhari 12/1883

ve bir çokları..peygamberimizin söyledigi iddia edilen hadisler var ki hem başka hadislerle hem Kuran ayetleriyle hem akıl ve mantıkla çelişiyor...hadi kendinize iyi bakın...bu arada mail atacaklar lütfen bu forumun adını yazsınlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba tartışmanıza yeni katılıyorum. Öncelikle şunu söyliyeyim Hz. İsa'nın geleceği konusu tartışmasızdır. O da gelip Peygamberimize(S.A.V.) ümmet olacaktır. Hz Mehdi'nin de geleceği yine hadislerde sabittir. Mehdiyi bir Peygamber olarak algılayanlar var Yanlış anlaşılmasın nasıl ki deccal gelip din karşısında savaşacak Mehdi'de deccalı öldüren kişi olacaktır. Ama Mehdiyi herkes tanımayacak yani açık bir şekilde ben Mehdiyim geldim demiyecek aynı şekilde deccal de öyle. Ne dersiniz belki de Mehdi ve deccal gelip geçtiler haberimiz yok ?.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.