Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sizce...Cumhurbaşkanlığına Kim aday olmalı?..

morbezelye

Önerilen İletiler

Senin cevabin nedir?

Ayrica toplumda "ben kurdum/aleviyim/ermeniyim/hristiyanim/dinsizim/tanrisizim v.s." diyenleri ne yapacaksin, ayrilmaya mi zorlayacaksin, hangi hakla. Bana 1923 oncesi bir kisinin milli kokeninin turk olup olmadigini neye gore gosterebilirsin? Osmanli toplum olarak sadece turk mu idi? turk olmayani turkluge zorlamanin insan ve insanlik acisindan izahi nedir, hak ve ozgurluk olarak izahi nedir?

Benim düşüncem seninkinden farklı değil ki.. Ben, Politika dostumuzun cevaplamasını istemiştim. Tüm değerlerin soyut otorite uydurması olduğunu yukarda zaten söyledim. Önemli olan, uydurma, sömürüye kaynak olan bu soyut değerleri önceleştirmek yerine, insani değerleri önceleştirmektir doğru olan.

İnsanlığın asıl ve ilk meselesi sömürüdür. Politika arkadaşımız savunduğu değerlerlerin hangi ilkeleriyle bu sömürüyü önleyecekmiş anlatsın da bilelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim düşüncem seninkinden farklı değil ki.. Ben, Politika dostumuzun cevaplamasını istemiştim. Tüm değerlerin soyut otorite uydurması olduğunu yukarda zaten söyledim. Önemli olan, uydurma, sömürüye kaynak olan bu soyut değerleri önceleştirmek yerine, insani değerleri önceleştirmektir doğru olan.

İnsanlığın asıl ve ilk meselesi sömürüdür. Politika arkadaşımız savunduğu değerlerlerin hangi ilkeleriyle bu sömürüyü önleyecekmiş anlatsın da bilelim.

Yanitladigin icin, tesekkurler.

Butun sorun farklari icsellestirebilecek bilisselligin algilanmasi. Bunun icin de basta birey bilinci gerek. Cunku otekilestirmek zaten toplumsal kisilegin kendi inancsal ideolojik dogrusuna biatidir. Yani kendi dogrusundan olmayani bertaraf eder ve otekilestirir.

Kisaca Anadolu tarih ve kulturunde yasayan ve bu kulturden almis olan bir kisi icin, tum anadolunun ve her turlu farklasr mozagi onun bir parcasidir. Kendini ayirmak zaten farklari da otekilestirmek ve kendinden uzaklastirmaktir.

Bunun bolgesel en guze gozlemi Antakya/Hataydadir. Tum farklar diger farklarla icicedir ve herkes karesindakini onun oldugu gibi kabul eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün tüm dünya ülkelerinde etnik toplumlar vardir.Hani sanki Almanya'da Alman kimligi tasiyipta Benim kimligim Türk diyen varmis gibi veya buna benzer yaklasimlar.Yani konu Türkiye olunca Kürdü,Ermenisi,Alevisi,Cerkezi ayrilmak zorundaymislar gibi bir hava yaratiliyor.Bu da herhalde Türkiye'de ki etnik ayirimcilarin yöntemlerinden olsa gerek.Kürt olabilirsin ,ancak elindeki pasaport'ta Türk vatandasi yaziyorsa Türksün arkadasim,eski köye yeni adet hesabi bunu neden Türkiye üzerinde farkli yapmaya calisiyorsunuz.Kimlik kimlik diyorsunuz ama demokratik dediginiz ülkelerin hicbirinde veya cogusunda iki kimlikli vatandas yok,peki bunu nasil yorumlayacaksiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün tüm dünya ülkelerinde etnik toplumlar vardir.Hani sanki Almanya'da Alman kimligi tasiyipta Benim kimligim Türk diyen varmis gibi veya buna benzer yaklasimlar.Yani konu Türkiye olunca Kürdü,Ermenisi,Alevisi,Cerkezi ayrilmak zorundaymislar gibi bir hava yaratiliyor.Bu da herhalde Türkiye'de ki etnik ayirimcilarin yöntemlerinden olsa gerek.Kürt olabilirsin ,ancak elindeki pasaport'ta Türk vatandasi yaziyorsa Türksün arkadasim,eski köye yeni adet hesabi bunu neden Türkiye üzerinde farkli yapmaya calisiyorsunuz.Kimlik kimlik diyorsunuz ama demokratik dediginiz ülkelerin hicbirinde veya cogusunda iki kimlikli vatandas yok,peki bunu nasil yorumlayacaksiniz.

saygilarla

Bak ben sana farklarini belirteyim.

Vatandaslkik

Milleyet

Etnik koken

Mesela Buyuk Britanya da, herkes Buyuk Britanya vatandasidir. Bu vatandasligin milliyeti britishliktir.

Her british olan vatandasin, kendi etnik kokeni vardir. Bu ingiliz de, iskocta, irlandali da, hint de, somalili de, turk de, kurd de v.s. olabilir.

Mesela turkiye'de yasayan TC vatandasi etnik koken olarak sadece turk olmak durumunda degildir.

Turkluk bir etnik koken midir, ulke vatandasligi midir, yoksa bir milliyet midir?

Bunu bana bilimsel temele oturtabilir misin?

Osmanlidaki fark ayrimi sadece muslim gayri muslim uzerine idi. T.C ise turklestirme ve tek milli kokenlestirme uzerine kuruldu.

O yuzden sen hem herkes turktur" dersen, hem de "sen turk degilsin" dersen zaten boluculuik ve ayrimcilik yapmis olursun. Cunku her ikisi de milliyetcilik olarak turklugu one cikarir ve diger kokenleri ya yok sayar, ya gale almaz.

Halbuki biri sana "ben kurdum/ermeniyim/aleviyim" v.s. dediginde senin buna karsi cikma hak ve ozgurlugun yoktur. Iste antiayrimcilik, farklarin algisi ve cografi butunlukte korunmasi birlikteliogi ve farklar esitligidir.

Bunu yapmadikca yani farklarin farkina varmadikca ve antiayrimciligi farklarin farkini taniyarak saglamadikca; hic bir zaman empewryalizmin mudahelesinden kiskirtmasindan ve bagimliligindan TC'nin kurtulmasi mumkun degildir.

O yuzden Anadolu'nun tarihine ve yasanmisligina uymayan bir dini ve milli teklestirme, her zaman emperyalizmin ulke de ve toplumda hakimiyet kurabilmesine canak tutmak anlaminas gelir. Bu dini mezhebi ve milli kokensel olmus fark etmez.

Sonucta milliyetciligin turku de kurdude birdir. Cunku biri digerini kabul etmez, yok sayar kendini digerine ustun kilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de kimse kimseyi Türklestirmiyor. Eger bu ülkede yasiyorsaniz bu ülkenin kimligini tasiyoraniz siyasi anlamda Türksünüz.Bu bahsettiginiz Ingiltere'de böyledir Amerika'da da böyledir.Yani sizin yaklasiminiz resmen ayristirmadir. Türkiye'nin üniter yapisina karsi olmak demektir.LOZAN'a karsi olmak demektir. 1980 Askeri darbesini bu zihniyet yaptirdi.Fasitlere karsi mücadele adi altinda ülkenin bölünmesi icin mücadele edenler asiri solculardi ki iste BASKIN ORAN,TANER AKCAM,ORAL CALISLAR,CENGIZ CANDAR, AHMET ALTAN ve benzeri isimler buguünde AKP'nin kuyrugunda gezinerek Türkiye'nin bölünmesi icin mücadele verirken bu argümanlarinizi kullaniyorlar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de kimse kimseyi Türklestirmiyor. Eger bu ülkede yasiyorsaniz bu ülkenin kimligini tasiyoraniz siyasi anlamda Türksünüz.Bu bahsettiginiz Ingiltere'de böyledir Amerika'da da böyledir.Yani sizin yaklasiminiz resmen ayristirmadir. Türkiye'nin üniter yapisina karsi olmak demektir.LOZAN'a karsi olmak demektir. 1980 Askeri darbesini bu zihniyet yaptirdi.Fasitlere karsi mücadele adi altinda ülkenin bölünmesi icin mücadele edenler asiri solculardi ki iste BASKIN ORAN,TANER AKCAM,ORAL CALISLAR,CENGIZ CANDAR, AHMET ALTAN ve benzeri isimler buguünde AKP'nin kuyrugunda gezinerek Türkiye'nin bölünmesi icin mücadele verirken bu argümanlarinizi kullaniyorlar.

saygilarla

Evet bir tek fark temelinde bakmak ayristirmadir. Yani turk acisindan bakmak. Ben ise farklarin hak ve ozgurlukleri temelinde gozlem yapiyorum ve turk'un disinda baska farklarin oldugunu da gozlemliyorum. Bunu ben demiyorum. Toplum farkli halklari olarak kendi farkini kendi hak ve ozgurlugu olarak ortaya koyuyor. Ben "sen kurdsun/ermenisin/dinsizsin" demiyorum. Bunu diyenleri gozlemliyorum ve bunun onlarin hak ve ozgurlugu oldugunu insan ve insanlik adina biliyorum.

Ortada benim yaklasimim yok. Sadece ideolojik inancsal dogru olarak degerlendirmedigim bir gozlem var. Sen herseye tek bir fark acisindan baktigindan bu gozlemi alamiyotsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim resmen ayristiriyorsun,kimlikler yaratiyorsun,ulusu bölmeye calisiyorsun daha ne yapacaktin ki?Kendini hakli görürken karsindakini tek tarafli bakmakla elestiriyorsun.Bende ayristirici olursam herhalde cok memnun olursun.

Sizin yaptiginizlar,Baskin Oran'in yaptiginin bir farki yoktur.Bölmek,etnik yapiyi öne cikarip parcalamak,Sevr bunun icin degilmiydi o zaman Sevri inkar etmis olmuyormusunuz.

Yani illaki,anayasada ;kürt,Ermeni,Bosnak,adlarinin gecmesinimi istiyorsunuz demek ki siz Türkiye'nin üniter yapisina karsisiniz Abd-Ab'de aynisini yapiyor.30 yildir kanli terör örgütünü korudular.Bu örgüte karsi savasanlari tutukladilar, Kürt kimligi taninacak anayasaya gececek diye.Gösterin bana bir dünya ülkesi bakalim ki hangisinin anayasasinda,kurucu toplum disinda baska etnik unsurlarin adlari gecmektedir.Demokrasi insan haklari yalanlari ile bu ülkeyi yeniden Sevr'in kucagina atacak.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim resmen ayristiriyorsun,kimlikler yaratiyorsun,ulusu bölmeye calisiyorsun daha ne yapacaktin ki?Kendini hakli görürken karsindakini tek tarafli bakmakla elestiriyorsun.Bende ayristirici olursam herhalde cok memnun olursun.

Sizin yaptiginizlar,Baskin Oran'in yaptiginin bir farki yoktur.Bölmek,etnik yapiyi öne cikarip parcalamak,Sevr bunun icin degilmiydi o zaman Sevri inkar etmis olmuyormusunuz.

Yani illaki,anayasada ;kürt,Ermeni,Bosnak,adlarinin gecmesinimi istiyorsunuz demek ki siz Türkiye'nin üniter yapisina karsisiniz Abd-Ab'de aynisini yapiyor.30 yildir kanli terör örgütünü korudular.Bu örgüte karsi savasanlari tutukladilar, Kürt kimligi taninacak anayasaya gececek diye.Gösterin bana bir dünya ülkesi bakalim ki hangisinin anayasasinda,kurucu toplum disinda baska etnik unsurlarin adlari gecmektedir.Demokrasi insan haklari yalanlari ile bu ülkeyi yeniden Sevr'in kucagina atacak.

saygilarla

"Ben kurdum/Aleviyim" v.s. diyenler Turkiye'de var mi/yok mu? bunu inkar mi ediyorsunuz? ya da turk milliyetciligi olarak gormek mi istemiyorsunuz? Asil uniter yapiyi bozan milliyetciliktir. Cunku kendi kokeni disinda kalan bir kokeni algilamaz ve otekilestirir. Yani KENDINDEN AYIRIR. Burada ayirmamak, onun kerndi koken inden olmadigini algilamaktir.

Buyuk Britanya'da british olarak her etnik kimligin adi gecer ve hatta bulunduklari bolgelerdeki yogunluga gore, onlara kendi dilleri bile egitim mufredati olarak sunulur. Muslumanlarin cami acmasina izin verilir.

Benim dile getirdiklerimi milliyetcilik temelinde degerlendirirseniz yanlis algilarsiniz. Sonucta milliyetciligin turku de, kurdu de aynidir.

Uniter yapiyi koruyabilmek ancak farklara hak ve ozgurluk tanimak ile saglanir. "herkes turktur" ya da "sen turk degilsin" diyerek degil.

Bence dogrulariniza ve ideolojik inanciniza degil de, soyle bir Turkiye gercegine kimin kendini nasil ortaya koydugu mihvalinde bir bakin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herkesin Türk olmasi vatandaslik temelinde bir yaklasimdir.Türkiye'de,Laz'lar biz Laz'iz derler,Kürtler biz Kürt'üz derler,Gürcüler biz Gürcüyüz derler.Bunlari kimse inkar etmez.Ikide bir British örnegi veriyorsunuz.British pasaportunda Kürt ama Ingiliz vatandasimi yaziyor.Yoksa sadece Ingiliz vatandasi oldugumu?

Bakin arkadasim,ben evet milliyetciyim bunu inkar etmem,sizin yaklasiminiza karsida milliyetcilgimi saklamam.Tekrar ediyorum ülkemi insanlarini sevmek eger sizin anlayisinizda 18.asir zihniyetiyse evet ben 18.asrin zihniyetini tasiyorum.Ve hep tasiyacagim cünkü bu benim vatandaslik görevimdir.

Türkiye'de bütün kiliseler onarilmistir,Kilise yapilmasi gerekmedigi icin kilise yapilmamaktadir.Ayrica cami yapimina izin sonucta bir istek sonucu olan seydir.Türkiye'de kilise yapmak isteyen olmadigi icin öyle bir durumda nasil karsilanir bunu kestiremeyiz.Ancak bildigim kadariyla kimse buna karsi cikmaz.

Taa Özal döneminden beri Kürtlerin anadillerini ögrenmeleri,Kürtce yayinlar serbesttir.Ancak istenen bu olmadigi icin yapilanlar hep gölgede kalmistir.Kürtlerin ne istedikleri bilinmektedir.

Ben Kürt'üm ben Aleviyim diyenlerin varligi inkar edilmiyor.Aslinda,bu inkar ediliyor yaygarasi siyasi bir yaygaradir.Türkiye'nin daha demokrat olabilmesi icin Türkiye'yi yönetenlerin zihniyetinin demokrat olmasi gerekir.1946'dan beri Türkiye'yi yönetenler demokrasi adina hicbirsey yapmadilar.Kendilerini Atatürkcü gösterip aslinda devrimlere ihanet ettiler.Türkiye'yi yönetenlerin Atatürkcüyüz demeleri aslinda Kemalizmi inkar etmelerindendir.Atatürkcülük kavrami DP ile baslamistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başlığa atılan mesajları okuduktan sonra şunu daha iyi anladım, birbirimizi ayrıştırmakta sınıflandırmakta üzerimize yok. Neden herkes toplumu belirli kıstaslara bölüp çarpmakla uğraşıyor? Ortak payda çok mu zor? Yoksa birilerinin işine mi gelmiyor?

Fark olgusunu ayrim olarak algilayan ve kendi farki temelinde digerlerini otekilestiren ve de fark olgusunu icsellestiremeyen farklar arasi bir uzlasi yerine, fark temelinde farklari ayirmaya yonelir. TC tarihinde bugune kadar olan ve devamedegelen algi da budur.

Biri farkin farkina varilmayi, ayrim ve bolunme; digeri farkin farkina varilmayi kendi farkini ayirma olarak algilar.

Kisaca farkin farkina varilmasinin uniter yapinin korunmasinin temeli oldugunu algilayan pek yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Farkin farkina varmak icin bölünmemiz gerekmiyor.

saygilarla

Birarada kalabilmemiz birlik vce butunlugumuzu beraberligimizi koruyabilmemiz, uniter yapiyi koruyabilmemis icin; farklarimizin farkina varmak, her farkin yasam ve iliski hak ve ozgurlugunu tanimak icsellestirmek ve Anadolu tarihsel fark mozayigi olgusunu algilamamiz ve de farklari ayirmak isteyen her turlu emperyalist zihniyetin eline ve orgutlenmesine ve de mikroayrimciligina meydan vermememiz gerekiyor. O yuzden farklarin fark algisindaki antiayrimcilik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başlığa atılan mesajları okuduktan sonra şunu daha iyi anladım, birbirimizi ayrıştırmakta sınıflandırmakta üzerimize yok. Neden herkes toplumu belirli kıstaslara bölüp çarpmakla uğraşıyor? Ortak payda çok mu zor? Yoksa birilerinin işine mi gelmiyor?

Nedir sence her turlu farkin hak ve ozgurlugunu verecek, ortak payda?

Ayrica farklarin farkina varmak ile farkina varilan farklari ayirmak ya da birlestirmek farkli ve kutupludur.

Ben farkina varilan farklarin ayrimindan degil; birlikteliginden yana olarak bu basligi yazdim.

Ama once farklarin farki algilanmali ve bu bir farkin degil; tum resmin degerlendirmesi olmali.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.