Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Düşünmekten korkuyorum

entari

Önerilen İletiler

Bugün bir mail aldım ...İnsanın kafası allak bullak oluyor...Aslında düşünmekten korkuyorum galiba....

Vee tanrıdan e-mail : :-))

DİYELİM Kİ BEN HİÇ BİR ZAMAN VAR OLMADIM

VE

BENİ DİNLERSENİZ GİDİN ADAM GİBİ YAŞAMAYA BAKIN

BENİM ADIMA ELÇİ VE VEKİL YARATIP BİRBİRİNİZİ KANDIRIYORSUNUZ, ONU ANLADIK DA, PEKİ BENİM ADIMI NİYE ORTAYA ATIP KULLANIYORSUNUZ??

EĞER BEN ALLAH İSEM NİYE MUSA'yı GÖNDEREREK CUMARTESİYİ, İSA'yı GÖNDEREREK PAZAR GÜNÜNÜ, VE MUHAMMED İLE CUMA GÜNÜNÜ TATİL YAPAYIM??!!!

NİYE İSA'nın MÜRİTLERİ KİLİSEDE ŞARABI RAHAT

İÇEBİLİRKEN DİĞERLERİ İÇTİĞİNDE KIRBAÇ YEMEK ZORUNDA KALIYOR??!!

NİYE BİRİSİNİ KARA ÇARŞAFA SARMAM GEREKİRKEN DİĞERİNİ ÜSTSÜZ GEZMESİNE MÜSAADE EDEYİM?

BİRİSİ İMAMI İLE DİĞERİ PEYGAMBERİ İLE

BİR BAŞKASI HAYALLERİ İLE MUTLU OLSUN AMA SONUNDA NEDEN BİRİSİ HATEM DİĞERİ MATEM OLSUN??..

EĞER Kİ BEN VAR İSEM VE DİNLERİN ANLATTIĞI GİBİ BU DENLİ SEVGİ DOLU İSEM;

TARİHTEKİ EN KANLI SAVAŞLAR,

DİNİ VECİBELERİN YERİNE GELMEMESİ SONUCU MEYDANA GELEN KATLİAMLAR NEDEN HEP DİN ADINA GERÇEKLEŞTİ????!!!

HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ÖLENLER CENNET'te MİDİR YOKSA CEHENNEM'de Mİ????

VEYA DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ MUSA, İSA VE MUAHAMMED ÖNCESİNDE DOĞAN VE ÖLENLERİN HESABINA NASIL BAKILACAK??

DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ BEN BÖYLE BİR ALLAH OLSAYDIM; NİYE O ZAMAN BİR ÇOK YAMUK İNSANIN BENİM ADIMA ALLAHLIK YAPMASINA VE YERYÜZÜNÜ CEHENNEME ÇEVİRMESİNE MÜSAADE EDİYORUM??

İBADETE MUHTAÇ OLAN BİR ALLAH. EMİRLERİNDEN VAZGEÇENLERİ GADDARCA CEHENNEME GÖNDERECEĞİNE YEMİN EDEN BİR ALLAH.

YERYÜZÜNÜ BİR DENEY ORTAMI VE İNSANLARI

DENEY FARESİ GİBİ GÖREN VE YERYÜZÜNDE YASAKLADIĞI HER ŞEYİ (ŞARAP, ZİNA VB...) CENNET İÇİN VAAT EDEN BİR ALLAH...

EMİN OLUN Kİ O BEN DEĞİLİM VE OLAMAM

ARKADAŞ AYAK AYAK ÜSTÜNE ATIYORSUN VE BEKLİYORSUN Kİ FALAN VEYA FİLAN ERMİŞ GELECEK SENİ İHYA EDECEK ÖYLE Mİ? MADEM ONU BEKLİYORSUN BUGÜNDEN İTİBAREN CENNETİN KAPISINI MÜHÜRLÜYORUM VE KİMSEYİ SOKMAYACAĞIM ANLAŞILDI MI?

HEPİNİZİN BEYNİNDE BİR KAÇ MİLYAR GRİ HÜCRE VARDIR BOZULMASINLAR VEYA TOZLANMASINLAR DİYE ASIL ONLARI ÇALIŞTIRIN...

DÜNYANIN İÇİNE EDER, DÖNÜP "ALLAH'ın TAKDİRİ" DERSİNİZ.

HİÇ Mİ AKLINIZA GELMİYOR MU? EN AZINDAN BİR GOOGLE MÜDÜRÜ KADAR BECERİ SAHİBİ DEĞİL MİYİM Kİ HEM ÜRETİCİLER HEM TÜKETİCİLER MEMNUN OLSUNLAR???

SİZ BİR KEZ GOOGLE İÇİN SIGN-IN YAPINCA UZUN BİR SÜRE O BAĞLANTIYI KOPARMADAN GÖTÜREBİLİYORSUNUZ.

PEKİ HER GÜN BENİM İÇİN 5 DEFA SIGN-IN YAPMANIZA NE GEREK VAR. GÖNÜLDEN BENİMLE İSENİZ YETERLİ, BİR ÖMÜR O BAĞLANTI İLE DEVAM EDEBİLİRİZ.

DUALARINIZA GELİNCE EMİN OLUN ONLARIN %99.99 SPAM OLARAK KALIYOR

VE

HİÇ MAIL BOX'ıma YANSIMIYOR.

BEN SİZE DÜŞÜNÜN DİYE AKIL VERDİM

HAREKETE GEÇİN DİYE EL VERDİM

YÜRÜSENİZ DİYE AYAK VERDİM

GÖZ KULAK, AĞIZ VE DİĞERLERİ

SİZ KARAR VERESİNİZ, UYGULAMAYA KOYASINIZ DİYE BUNLAR VERİLDİ. YOKSA VERMEYİP DUALARLA, MUSKALARLA, KENDİ KANUNLARIM LA SİZİN YERİNİZE KARAR VERİP UYGULAMAYA KOYARDIM.

SİZ BENİM HER DİNİ YARATIRKEN BİRİSİ VEYA BİRİLERİNİN HUYUNA VE ZEVKİNE GÖRE VE ARALARINDA BU DENLİ FARKLILIKLAR BULUNABİLECEK KADAR KARARSIZ VE DENGESİZ OLDUĞUMU NASIL DÜŞÜNÜRSÜNÜZ? VEYA HER YENİ DİN İLE BİRLİKTE TEMELDEN HER ŞEYİ BAŞTAN DEĞİŞTİRMEMİ NASIL BEKLERSİNİZ????!!

BİRAZ AKLINIZI KULLANMANIZI TAVSİYE EDERİM

AKIL, AKIL, AKIL

AKIL, AKIL, AKIL

AKIL, AKIL, AKIL

AKIL, AKIL, AKIL

--

Tanrı,

iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır;

yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Allah'ı kullanırlar.

Giordano BRUNO ( 1548 - 1600 )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 59
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bana sığınıyorsun..oysa beni hiç görmedin..benden istiyorsun fakat bu güne kadar benden hiç birşey almadın..Ey Allahım diye başlayan dualar ediyor sonrada bildiğini okuyorsun..sonucunada katlanamıyorsun..:)

BEN bütün dilleri bilirim..sende bildiğin dilden konuş..:)

Seni yer yüzüne Hakim kıldım..fakat sürekli yanlış kararlar veriyorsun..:)

İlgilen dedik..bilgilen ve sonrada sev dedik..sen hala kefere,zındık,deyip cart curt ediyorsun..:)

Kul hakkı yeme çok kızarız dedik..sen hamuduyla götürüyorsun.. :D

Sana YÜZ,ümden yüz verdim beğenmeyip estetik yaptırıyor bir kaç kilo boyayı yüzünü değiştirmek için makyaj malzemesi yapıyorsun..:)

Sana HAY,atımdan hayat verdim.. :D sen ise başka hayatlar istiyorsun..:)

Eyyyyyy kulum nasıl bir ilşki bu..adını sen koy..beni karıştırma..bundansonrada sen yoluna ben yoluma.. :D

Mailler işte..gelip duruyor..kah Musadan, bazen İsadan, hergün Muhammedden, arada bide @Allahtan..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bir mail aldım ...İnsanın kafası allak bullak oluyor...Aslında düşünmekten korkuyorum galiba....

korkuya gerek yok..kendisiyle yüzlesmesini bilenin korkusu kalmaz..problem varsa cözümde vardir..

mail sahibine soralim öyleyse;

-yaratici adina yazdiklarini kur´anla saglamasini yapmis mi ?

-onay aldigini kabul ediyorsa delili nedir ? kaynak gösterebilir mi ?

-lüfen sadece kur´an (mesaj) dan..

mail gelir mi ? bekliyelim görelim..:))

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Sorun da bu ya zaten..Kur'ana inanmalı ki sağlamsını yapalım... Ben de tam bu noktada karışığım...

Bu kadar inanan ve bu kadar ayrı anlatım, yorumlama...Her kes kendine göre kuranı ifade ediyor.. Eğer bunu tanrı göndermiş olsaydı daha net ve her okuyanın anlayacağı bir dili ve anlaşılırlığı olurdu diye düşünüyorum.. Karmakarışık oluyorummmmmm..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorun da bu ya zaten..Kur'ana inanmalı ki sağlamsını yapalım... Ben de tam bu noktada karışığım...

Bu kadar inanan ve bu kadar ayrı anlatım, yorumlama...Her kes kendine göre kuranı ifade ediyor.. Eğer bunu tanrı göndermiş olsaydı daha net ve her okuyanın anlayacağı bir dili ve anlaşılırlığı olurdu diye düşünüyorum.. Karmakarışık oluyorummmmmm..

Yani, "her şey Arap saçına dönmüş" ... ifadesi bundan geliyor olması gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorun da bu ya zaten..Kur'ana inanmalı ki sağlamsını yapalım... Ben de tam bu noktada karışığım...Karmakarışık oluyorummmmmm..

yanlis..

önce kur´an´a inanmak degil okumak ve üzerine düsünmek,fikretmek gerekir..icine sindirebildigin taktirde zaten gerisi gelir..:))

"Karmakarışık oluyorummmmmm.." sasirmadim..:))kur´anin etrafina örülen gelenek duvarlarini yikmadan da bu karisiklik gitmez..

karsikligin gitmesi icin sana kur´an adina ne ögrettilerse hepsini kafandan sil,gönlünden cikar ki mesaj´in etrafina örülen cemaat,mezhep,gelenek duvarlari yikilsin..göreceksin ne kafa karisikligi kalacak ne de cevabi olmayan sorular..

unutma ki,celiski arayana celiskiden baska bir sey yok..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani, "her şey Arap saçına dönmüş" ... ifadesi bundan geliyor olması gerek.

yanlis..

bu ifade paranoya haline gelen arap düsmanligiyla alakali bir sey..örnegin,"kabe arabin olsun ,cankaya bize yeter" önermesinde bulunan fasist bir zihniyet ürünü..ülkemizde köpegine "arap" ismi vermek gibi ucuk kacik uygulamalar da var..

düsünün,

türk olmayan bir komsunuz köpegine !"türk" ismi koymus ve eminim siz de rahatsiz olursunuz iste bir baskasi da o kadar rahatsiz oluyor..

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

korkuya gerek yok..kendisiyle yüzlesmesini bilenin korkusu kalmaz..problem varsa cözümde vardir..

E tabi, korkmamak adına, çözüm olarak, Arap ortaçağ törelerini kabullenmen gerekir. Problemler töreler çerçevesinde çözülmeli. Aksi halde dayatmacılar tarafından öldürülür veya tanrılarınca yakılırsın. Hem de sonsuzlukça.

mail sahibine soralim öyleyse;

-onay aldigini kabul ediyorsa delili nedir ? kaynak gösterebilir mi ?

-lüfen sadece kur´an (mesaj) dan..

mail gelir mi ? bekliyelim görelim..:))

İşte dayatmacı zihniyet burada ve her yerde belirtniş; Problemlere bulduğun çözümler için, dogmatik törelerden onay aldınmı? Almadınsa eğer, korkuya devam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yanlis..

.

.

.

unutma ki,celiski arayana celiskiden baska bir sey yok..

slm.

Dün kuzenimle oturduk.... Kuranı kerimin türkçe mealinden rasgele sayfalar çevirdik, okuduk...ama nedense okuduğumuzdan ikimizde aynı anlamları çıkaramadık...Şimdi okuduğumu net anlayamazsam bu konu ile sağlıklı düşünce geliştirebilirmiyim...Bu konudaki en iyi hangisi...

Kuranın etrafına örülen gelenek duvarlarını demişsiniz, biraz açarmısınız.... Kimler örmüş, neden...

Ayrıca kuranla ilgili öğretileri öyle bir çırpıda silmek kolaymı.... 40 yıldır bu konu ile korkutulmuşuz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dün kuzenimle oturduk.... Kuranı kerimin türkçe mealinden rasgele sayfalar çevirdik, okuduk...ama nedense okuduğumuzdan ikimizde aynı anlamları çıkaramadık...Şimdi okuduğumu net anlayamazsam bu konu ile sağlıklı düşünce geliştirebilirmiyim...Bu konudaki en iyi hangisi...

Kuranın etrafına örülen gelenek duvarlarını demişsiniz, biraz açarmısınız.... Kimler örmüş, neden...

Ayrıca kuranla ilgili öğretileri öyle bir çırpıda silmek kolaymı.... 40 yıldır bu konu ile korkutulmuşuz....

1-rast gele okumak ? roman,tarih,cografya vs.olsa anlarim ki belki o bile yanlis basi ile sonu karisabilir ve bütünlük koptugundan yazarin anlatmak istedigi yada kast etmeye calistigi anlasilmaz cünkü yöntem yanlis..örnegin,birinci sinifa giden bir ögrenciye matemik veya ingilizceye yeni baslamis birine schakspir okutmak gibi..

2-ilkokul talebesi de örnegin lise de ögretilen dersi veya bir liseli üniversite de verilen dersi anlamakta zorluk cekecektir..ayrica verilen derslerin anlasilir hale gelmesi icin ögretmenlere(bir bilene) vs. nasil ihtiyac duyuluyorsa kur´an´in anlasilabilmesi icin de ayni kriterler gecerli..doksan yillik baski döneminde islamin ögretilmemis olmasi yada gelenegin yanlis yöntemiyle ögretilmeye devam edilmesi sizin de bahsini ettiginiz celiskilerin yasanmasina sebeb olmaktadir..

3-farkli anlamlar cikarmaniz dogal bence..aslinda o kadar da celisik bir durum yok ortada zira aksi "dogma" olurdu..(evrensel dostumun sürekli sikayet ettigi bir durum..dogmayi sadece dinlere has birseymis gibi sunmasi onun celiskisi)

4-örnek,siz bana "bir kilo meyve getirin ricasinda bulunsaniz ve ben bir kilo üzüm getirsem siz bana niye elma getirmedin diyemezssiniz..:)) cünkü özel bir istekte bulunmadiniz.."meyva" sözcügü tüm meyva isimlerini icinde barindirir belli bir cesit istiyorsaniz özel söylemek zorundasiniz..kur´an da farkli anlamlara gelen sözcükler vardir ve bu "kur´an dili"nin zenginligi olup ayni zamanda evrenselligidir de..

6-peki,mühendis,teknisyen,ögretmen,prof.,pasa,vali,komiser vesaire olmaniz icin kac yilinizi feda etmektesiniz ? peki kur´ani anlamak icin ? bir iki meal ve kulaktan dolma bilgiler bu mu yani ?

7-müslümanlara kur´an degil mezheplerin akla zarar yorumlari,fetvalari islam diye pazarlaniyor..geriye dogru gittiginizde bu gelenegin kaynagi muaviye´nin islam yorumu oldugunu anliyorsunuz..bu gelenek aynen devam ediyor..irtica geliyor paranoyasi yasayanlarin ne hikmetse bu gelenegi oldugu gibi osmanlidan devralip din isleri baskanligi araciligiyla devam ettirdigini kimse dile getirmiyor,sorgulamiyor hatta üstünü örtmeye calisiyor..yorumlarim da bir kac kez dile getirmeme ragmen bilimsel/evrensel takilan forumdaslar dahi üzerine gitmedi,gidemedi zira kendi dogmalarina dokunmak mecburiyetinde kalacaklarini eminim seziyorlardi..:))

8-mustafa kemal´in kurdugu diyanet isleri baskanligi bünyesine ALEVI-ligi almamasi,basindan beri sözde cagdas ülkemizin okullarinda gayri müslim,alevi,ateist ailelerin cocuklarina sünni islam yorumu(muaviye tandazli) okutuluyor olmasi,bu cagdisi uygulamanin müsebbipleri niye sorgulanmazda günah kecisi hep dindarlar gösterilir ? düsünmenizde yarar var..

9--acelemiz yok..niyet önemli..hem 40 yil degil 1400 yildir korkutuluyoruz..korkulari yenmek icin sözde cagdas devrim yaptik ama korkutmalar aynen devam ediyor neden ?..:))korkutuldugunu anlayan dedikodusunu degil geregini yapar üzerine gider fakat pire icin yorgan yakmak da akilli insanlara yakismaz..

10-örnek;okudugunuz meal de ilk sure(ders) fatiha´dir halbuki fatiha suresi(ders) inis sirasina(nüzul)göre besinci suredir(ders)..yine ayni meal de ikinci sure bakara´dir(ders),inis sirasina(nüzul) göre ise seksenyedinci suredir(ders)..

yine,

peygamber,müslümlara ilk inen alak suresini ögretirken,size/bize besinci sure(ders)olan fatiha ögretiliyor!

yine

bize/size ikinci sure(ders) bakara ögtretilirken,peygamber müslümanlara kalem suresini(ders) ögretiyor !

anladiniz mi davayi ? simdi verdigim ilkokul talebesi örnegini hatirlayin ciliskilerin nerden kaynaklandigin anlarsiniz..

A´dan degilde Z´den baslanirsa derse olacagi bu..:))

slm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu duvarlar anlamasini istemiyenler tarafindan örülmüş. cübbeli ahmet hoca gibi insanlara dayanarak anlamanizi istemisler. Kurani abdest almadan okumanizi, "inanmadan" dokunup acmanizi istemiyenler trafindan yapilmis.

Yani bu efektif olmus. 1400 senedir halan, insanlara kendilerine gonderilmis denilen kitabin kendileri tarafindan anlasilmiyacigini ogretmisler.

Her sey Arap sacina donmus.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"evrensel dostumun sürekli sikayet ettigi bir durum..dogmayi sadece dinlere has birseymis gibi sunmasi onun celiskisi"

Dogmaları sadece dinlere hasmış gibi gösteriyor demekte haksızlık ediyorsun dostum. Bazı bilimle örtüşmeyen ideolojik tanımlamaların da dogmatik olduklarını söylemiştim.

Bana bilimsel olmayan öyle bir önerme göster/söyle ki dogma olmasın..

Bakalım çelişki kimde imiş..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1-rast gele okumak ? roman,tarih,cografya vs.olsa anlarim ki belki o bile yanlis basi ile sonu karisabilir ve bütünlük koptugundan yazarin anlatmak istedigi yada kast etmeye calistigi anlasilmaz cünkü yöntem yanlis..örnegin,birinci sinifa giden bir ögrenciye matemik veya ingilizceye yeni baslamis birine schakspir okutmak gibi..

Yanlış,

Bence siz bunu roman ,tarih ,coğrafya vs. gibi kitaplarla kıyaslamamalıydınız..kaldıki onları yazan bir insan ...biz yaratıcıdan söz ediyoruz...

olsa olsa kanun kitaplarıyla ,yasalarla kıyaslamak daha doğru olabilir mi?

2-ilkokul talebesi de örnegin lise de ögretilen dersi veya bir liseli üniversite de verilen dersi anlamakta zorluk cekecektir..ayrica verilen derslerin anlasilir hale gelmesi icin ögretmenlere(bir bilene) vs. nasil ihtiyac duyuluyorsa kur´an´in anlasilabilmesi icin de ayni kriterler gecerli..doksan yillik baski döneminde islamin ögretilmemis olmasi yada gelenegin yanlis yöntemiyle ögretilmeye devam edilmesi sizin de bahsini ettiginiz celiskilerin yasanmasina sebeb olmaktadir..

Eğitim bir bütündür ....ev , okul, çevre ,toplum vs...işte 40 yaşıma kadar bunlardan aldığım eğitim korkuyu doğurdu...çocukken gönderildiğim diyanetin kursları da dahil..uzun sopasıyla hoca gözümün önünden gitmiyor...Bence hiç bir eğitim bu kadar korkuya dayalı olmamalı...

3-farkli anlamlar cikarmaniz dogal bence..aslinda o kadar da celisik bir durum yok ortada zira aksi "dogma" olurdu..(evrensel dostumun sürekli sikayet ettigi bir durum..dogmayi sadece dinlere has birseymis gibi sunmasi onun celiskisi)

Bu kadar ayrı düşülmemesi lazım...bu mükemmel olmalıydı bence...

ayrıca evrensel arkadaşın yazılarından anladığım bilim de olmadığını söylüyor...

4-örnek,siz bana "bir kilo meyve getirin ricasinda bulunsaniz ve ben bir kilo üzüm getirsem siz bana niye elma getirmedin diyemezssiniz..:)) cünkü özel bir istekte bulunmadiniz.."meyva" sözcügü tüm meyva isimlerini icinde barindirir belli bir cesit istiyorsaniz özel söylemek zorundasiniz..kur´an da farkli anlamlara gelen sözcükler vardir ve bu "kur´an dili"nin zenginligi olup ayni zamanda evrenselligidir de..

Meyve istediğinde fasulye getiriyorsan ?....

6-peki,mühendis,teknisyen,ögretmen,prof.,pasa,vali,komiser vesaire olmaniz icin kac yilinizi feda etmektesiniz ? peki kur´ani anlamak icin ? bir iki meal ve kulaktan dolma bilgiler bu mu yani ?

zaten sorunda bu ...bunların okulları var gidiyorsun okuyorsun .. Diğerinde doğuyorsun başlıyorlar onu yapma günah ..öle deme günah allah taş eder...şeytan çarpar...cin yokladı...hoca iyileştirir...okula gidiyorsun diğer dinler kötü ,tarih din savaşları ile kırılıyor, büyüyorsun onu giydin çarpılırsın vs....bunu uzatabiliriz.... kuranı okuyorsun iki lafın biri şiddet ...yani kormuyalımda ne yapalım...

7-müslümanlara kur´an degil mezheplerin akla zarar yorumlari,fetvalari islam diye pazarlaniyor..geriye dogru gittiginizde bu gelenegin kaynagi muaviye´nin islam yorumu oldugunu anliyorsunuz..bu gelenek aynen devam ediyor..irtica geliyor paranoyasi yasayanlarin ne hikmetse bu gelenegi oldugu gibi osmanlidan devralip din isleri baskanligi araciligiyla devam ettirdigini kimse dile getirmiyor,sorgulamiyor hatta üstünü örtmeye calisiyor..yorumlarim da bir kac kez dile getirmeme ragmen bilimsel/evrensel takilan forumdaslar dahi üzerine gitmedi,gidemedi zira kendi dogmalarina dokunmak mecburiyetinde kalacaklarini eminim seziyorlardi..:))

Bu konu ile ilgili bilgim yok...

9--acelemiz yok..niyet önemli..hem 40 yil degil 1400 yildir korkutuluyoruz..korkulari yenmek icin sözde cagdas devrim yaptik ama korkutmalar aynen devam ediyor neden ?..:))korkutuldugunu anlayan dedikodusunu degil geregini yapar üzerine gider fakat pire icin yorgan yakmak da akilli insanlara yakismaz..

ben kendi yaşımla ilgili demiştim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugun Akif Beki' nin '' Sokak çalgıcıları ve yaldızlı iftarlar '' başlıklı yazısının bir bölümü benim söylemek istediklerimi destekliyor ...

Aslında alıntılamaya çalıştım beceremedim. Ufaklık uyanmış olsaydı o yapardı ama neyse. Eğer merek eden olursa okur...

ya da buraya alıntılayabilirseniz sevinirim. Şu parağraftan ,

''İran ve Suudi arabistan ,iki islam devleti. Birinde......'' diye devam ediyor...

.

.

.

''İslam coğrafyasında geçmişle bugün arasında bir kıyaslama,çok daha fazla yorum ve anlayış farkını ortaya çıkaracak'' a kadar olan kısmı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gaffar abi..:)

AKIL ilemi buldun dinini..yoksa birileri kulağından huniylemi döktü.. :D

Bu din zaten senin dinin değilki..bu din senin ananın babanın mahalledeki bakkal amcanın camideki müezzinin hocanın dedenin nenenin dini..onlar anlattılar sende DİNledin..din sahibi oldun.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilgim yok ? iste anahtar cümle..problemlerin kaynagi..korkulara zemin hazirlayan esas neden..evet bilgimiz olmayabilir,ayip da degil ya ögrenmemek?

ögrenmek icin caba icinde olmamak ?

AKIL

AKIL

AKIL

diyen de sizsiniz..:))

slm.

Bakınız, tam da bu nedenle böyle bir başlık açtım...

Öğrenmek istediğim için....

Bunu da yaparken yalnızca sizlerden öğrenmeye çalışmıyorum...

Okuyorum anlamaya çalışıyorum..

Sonuçta çocuklar bana soruyorlar ve ben de benim büyüklerim gibi onları korkutarak baskılayarak bişeyleri öğretmek istemiyorum....

Bende bilmek istiyorum ...

Aklım diyor ki sor sorgula oku öğren....

Zaten okuduklarımda çelişkiler olmasaydı bu gün bu sorunum olmazdı....

Burada önemli olan benim bu konuda netleşmem...

Bir şeyin doğruluğundan sen emin olmazsan karşıdakini nasıl inandırabilirsin...

Farklı bakış açılarını, okuduklarımla harmanlayıp, kendi akıl süzgeçimden de geçirip doğru bilgiye ulaşmaktı niyetim...

Hala da bu konuda direniyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın entari, çabanız takdirle karşılanacak türden, ama başlığı hiç uygun koymamışsınız. Düşünmekten korkmak çok kötü bir durum. Adınıza üzüldüm. Düşünmekten

korkarsak, düşüncelerimizi ifade etmekten ödümüz patlar. Sonrası ne insan hakkı, ne demokrasi. Karanlık çağlara geri döner ve insanlıktan çıkarız. İnsanlıktan diyorum, çünkü insandan başka bizim anladığımız biçimde düşünen canlı bilmiyoruz. Bizi diğer canlılardan ayıran bir eylem bizi korkutuyorsa, niye durumu kötü gördüğümü takdir edersiniz.

Demokrasi ifade özgürlüğüdür. İfade edilmemiş düşünce, demokrasiye katkı yapmaz. Bu aşamaya bile gelmeden, ifade aşaması söz konusu olmadan düşünmekten korkmak... Bunu kabul edilir bulmanın hiç bir yolu yok, kusura kalmayın.

Çok basit iştir düşünmek. Birileri örneğin size oruç tutmanın sağlık için birebir olduğu yalanını uydurabilir. Bunun da gerekçesinin detoks, yani toksinleri atma filan olduğunu söyleyip bilimsel bir kılıfla yutturmaya çalışabilirler.

E bakarsınız, hiç bir şekilde detoks işlemi susuz olmaz! Tam tersine, normalde sizi fazla etkilemeyecek kadar bozulmuş bir yemeği sahurda yeseniz de hafif zehirlenseniz, bol su içerek atlatabileceğiniz bir zehirlenmeyi, eğer oruç tutmakta ve serum takar, orucumu bozarlar diye hastaneye gitmemekte direnirseniz, ölmeniz bile mümkündür!

E bu nasıl sağlığa yarar oluyor? Bunu düşünmek zor değil, yeter ki dogmatik olmayın. İstediği kadar dizi dizi amerikan bardaki bardaklar gibi ekrana dizilen ulema oruç sağlıktır diye ahkamlar kessin. Alakası olmadığını bilirsiniz. Koskoca prof ünvanlı adam palavrayı bol keseden sıkıyor, nasılsa dogma, neymiş: Karaciğerin dili olsa "ramazan ne zaman gelecek" dediğini işitirmişiz! Yalanın sunturlusu! Bir kere bir süre su içilmeyince kan yoğunlaşır. Bu da karaciğerin işini zorlaştırır. Karaciğerin dili olsa "aman bir daha ramazan filan gelmesin!" derdi.

Hür düşüncenin en büyük düşmanı dogmadır, bunu böyle bilin, gerisi gelir...

Ha, bu bakımdan gaffar forumdaş haklı. Kuran'da hiç bir zaman "sağlık kazanasınız diye size orucu emrettim" yazmıyor. Doğruya doğru şimdi. Asla doğruya eğri demem. Eğriye de doğru demem. Doğru doğrudur, eğri eğridir.

Ama işi iyice sapıttılar yani. Yok namaz kılanın boynu kireçlenmezmiş, yok elleri secdede elektrik deşarjı yaparmış! :lol:

Parodi programına gerek yok. Dini bir program aç, öbüründe parodi oyuncularının saf rolü yaptığını biliyorsun. Bu ise gerçek, rol yapmıyorlar! :D

Biri açmış telefonu, ellerimi mezara koydum, mezar titredi diyor! Hoca da "e be kardeşim, eğer yakınlarda aktif bir fay hattı yoksa senin elin titremiştir" demiyor! Hiç ciddiyetini bozmuyor! Dogmaya kuvvet geliyor ya, hiç sesini çıkarır mı?

Böyle bir komedidir oynanıp gidiyor bakalım, sonu ne olacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer apdessiz dokunulmaz, siz anlayamazsınız, ulema size anlatır duvarlarını aşıp Kuranı akıl ile okursanız, hiç bir olağanüstülük olmadığını göreceğiniz gibi, büyük kısmının hiç bir yararı olmayan hikayelerden oluştuğunu, toplumsal konularda hep yanlış, geçersiz hükümler koyduğunu, geri kalanının da insanları korkutmaya ve ebedi zevk hayallerine kaptırmaya çalışmaktan ibaret olduğunu görürsünüz...

Örülü duvarlar konusu da budur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer apdessiz dokunulmaz, siz anlayamazsınız, ulema size anlatır duvarlarını aşıp Kuranı akıl ile okursanız, hiç bir olağanüstülük olmadığını göreceğiniz gibi, büyük kısmının hiç bir yararı olmayan hikayelerden oluştuğunu, toplumsal konularda hep yanlış, geçersiz hükümler koyduğunu, geri kalanının da insanları korkutmaya ve ebedi zevk hayallerine kaptırmaya çalışmaktan ibaret olduğunu görürsünüz...

Örülü duvarlar konusu da budur...

:lol: Kur an ı iyi bilidiğimi düşünürüm.İyi bildiğiminde farkındayım. Yukarıdaki yazdıklarından sonra sadece şu geçti mesela hangi si? Toplumsal konularda yanlış ve geçersiz hangi hükmü? Yada salt cinselliği düşündüğünden olacak hesap günüyle ilgili olarak yaptığın tesbit ne derece doğru? İnsanoğlu sadece cinselliği yaşadığ zamannı mutain oluyor.Bence çoğu insan değil ama senin bundan mutmain olduğun ve hayattan bunu anladığın çok aşikar. Şu bir iddia değildir olmadıda hiç bir zaman için.Gerçektir. Kur an olmadan neyin doğru yada yanlış olduğunu bilemessiniz.Mesele çocuğa elma vermek ile tokat atma meselesi değildir.Mesele faiz yada alkol yada uyuşturucu olduğunda veyahut aile hukuku olduğunda yada miras olduğunda neyi neye göre ölçüp biçeceğiniz ve bunları yaparken bunun mesnedidir.Uzun zaman geçti ve yazılanlar fayda vermedi .Geçmişte olduğu gibi bu saatten sonra insanların çok azı değişir.İnsanlar iftiralarla ve kendi kavrayamadıkları hakkında yalan yanlış yazarak alacakları sonuç sadece hüsranlarını artırır. Selam ile

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.