Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

allah kuluna cennetin icine sokup sorar dunyada hic sikinti cektinmi cevap ; subhansin,ben dunyada hic sikinti cekmedim. dunyada haram nedir helal nedir din nedir iman nedir bilmeyen kulunu cehenneme sokar ve derki dunyadan hic zevk aldinmi cevap : subhansin yarabbi dunyada bir an bile zevk almadim.

"Seversen Subhan'ı, incitme hiçbir canı" deniliyor da... keşke Muhammed'in Subhan'ı da sevildiği kadar sevebilse insanları.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fantazi aleminde herkes yalancı mı yani?

Saygılar.

bir ayet le cevap veriyim sizin sorulariniza ayet le cevap vermeye bayiliyorum bu arada(bildigim kadariyla tabiki)

#o gun aralarinda konusurlar dunyada ne kadar kaldin diye iclerinde biri 1 gun der ama aralarindan daha bilgili olani yok bir gunden daha az der#

yani ahiret goruldukten sonra dunyada yasadiklari insana bir hic gibi gelecektir sikinti ceken sabriyla bu sinavi guzellikle vermis olacaktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir ayet le cevap veriyim sizin sorulariniza ayet le cevap vermeye bayiliyorum bu arada(

Şıracının şahidi yine şıracı... Olmaz!

Eleştirilen şeyler ayetlerin anlattıklarıyken ayetlerle cevap vermek ne denli mantıklı?

Ayrıca, senin kendi mantığın yokmu da ayetlerle cevap vermeye bayılıyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir ayet le cevap veriyim sizin sorulariniza ayet le cevap vermeye bayiliyorum bu arada(bildigim kadariyla tabiki)

#o gun aralarinda konusurlar dunyada ne kadar kaldin diye iclerinde biri 1 gun der ama aralarindan daha bilgili olani yok bir gunden daha az der#

yani ahiret goruldukten sonra dunyada yasadiklari insana bir hic gibi gelecektir sikinti ceken sabriyla bu sinavi guzellikle vermis olacaktir.

Bu durumda; dünyada bilerek ve isteyerek sıkıntı çekilse şıp diye cennete mi gidilir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu durumda; dünyada bilerek ve isteyerek sıkıntı çekilse şıp diye cennete mi gidilir?

hayatimda bu kadar komik bir sozde duymadim yani bunu belirtmek isterim.

sizin her soylediginiz seyin bir ayetle cevabi vardir benim natigima gerek kalmadan ayet size gereken cevabi verir aslinda banada verdigi cevaplar var ben bosuna yaziyorum aslinda bana verilen cevaplarda sunlardir

#sen onlari sesini duyuramazsin onlar kordurler gormez sagirdirlar duymezlar#

#allah dileseydi herkesi hidayete erdirirdi#

#onlarin inanmamalarindan dolayi nereyse kendini yiyip bitireceksin#

#birak onlara biraz muhlet ver#

#demek siz beklemtesiniz bende sizinle birlikte bekleyenlerdenim#

vs vs vs

herkes iman etseydi yani siz olmasaydiniz iste o zaman kuran celiskiye duserdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayatimda bu kadar komik bir sozde duymadim yani bunu belirtmek isterim.

sizin her soylediginiz seyin bir ayetle cevabi vardir benim natigima gerek kalmadan ayet size gereken cevabi verir aslinda banada verdigi cevaplar var ben bosuna yaziyorum aslinda bana verilen cevaplarda sunlardir

#sen onlari sesini duyuramazsin onlar kordurler gormez sagirdirlar duymezlar#

#allah dileseydi herkesi hidayete erdirirdi#

#onlarin inanmamalarindan dolayi nereyse kendini yiyip bitireceksin#

#birak onlara biraz muhlet ver#

#demek siz beklemtesiniz bende sizinle birlikte bekleyenlerdenim#

vs vs vs

herkes iman etseydi yani siz olmasaydiniz iste o zaman kuran celiskiye duserdi.

Ben Allah hidayete ermemi istemedi diye cehenneme gideceğim öylemi? Ne kadar büyük suç işliyomuşum meğer. Hiç Allah dilemedi diye inanmamazlık olurmu? Ama düşünmeden edemedim, Allah dilemediği halde benim hidayete erişmek istemem Allaha karşı gelmek demek olmazmıydı? Bana kalırsa Allah beni daha çok seviyodur. Ben o hidayete ermemi istemediği için hidayete ermek istemiorum yada eremiyorum. Allah sonra nedense hidayete ermedim diye beni yakacak. Yani bu Allah ne yaparsan yap yakacak, bunun uçarı kaçarı yok. Ya seve seve ya ipe ipe. Hem hidayete ermemi istemiyo hemde ermedim diye beni yakıyor. Bu şey gibi oluyo, arı kovanına çomak sokuyosun, yuvasını bozup kızdırıyosun, sonra arılar kızdı diye onları dumana boğup öldürüyosun.

Ben lisede öğretmen bize Mondros anlaşmasını öğretiyodu. -İşgal devletleri bir yerde onları tehdit eden bişey olduğunda o bölgeyi işgal ederler, gibi bi maddesi var. Sonra işgal devletleri gitmişler o bölgelerde kendileri ayaklanma çıkartmışlar, sonrada -bak bizi tehdit ediyo, işgal etcez, kaçarı yok. deyip işgal etmişler. Öğretmenimiz konuyu anlatırken ikisini karşılaştırmıştı, sağolsun anlamamda hatırı büyük. Allahta böyle, önce inandırmıyor, inanmıyorum diye sonra yakıyor. Etimden, kanımdan, canımdan faydalanıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Allah hidayete ermemi istemedi diye cehenneme gideceğim öylemi? Ne kadar büyük suç işliyomuşum meğer. Hiç Allah dilemedi diye inanmamazlık olurmu? Ama düşünmeden edemedim, Allah dilemediği halde benim hidayete erişmek istemem Allaha karşı gelmek demek olmazmıydı? Bana kalırsa Allah beni daha çok seviyodur. Ben o hidayete ermemi istemediği için hidayete ermek istemiorum yada eremiyorum. Allah sonra nedense hidayete ermedim diye beni yakacak. Yani bu Allah ne yaparsan yap yakacak, bunun uçarı kaçarı yok. Ya seve seve ya ipe ipe. Hem hidayete ermemi istemiyo hemde ermedim diye beni yakıyor. Bu şey gibi oluyo, arı kovanına çomak sokuyosun, yuvasını bozup kızdırıyosun, sonra arılar kızdı diye onları dumana boğup öldürüyosun.

Ben lisede öğretmen bize Mondros anlaşmasını öğretiyodu. -İşgal devletleri bir yerde onları tehdit eden bişey olduğunda o bölgeyi işgal ederler, gibi bi maddesi var. Sonra işgal devletleri gitmişler o bölgelerde kendileri ayaklanma çıkartmışlar, sonrada -bak bizi tehdit ediyo, işgal etcez, kaçarı yok. deyip işgal etmişler. Öğretmenimiz konuyu anlatırken ikisini karşılaştırmıştı, sağolsun anlamamda hatırı büyük. Allahta böyle, önce inandırmıyor, inanmıyorum diye sonra yakıyor. Etimden, kanımdan, canımdan faydalanıyor.

yine ayeti caninizin istedigi gibi yorumlanmissiniz.size uyarici geldimi geldi kitap geldi mi geldi.bak burada sitede bir suru inan var sana o kadar mantikli seyler soyluyolar sende okuyosun sen itiraz ettikce karsi ciktikca hidayetten o kadar uzaklasiyosun yani kendi kendine engel oluyosun ve bu engel seni allahtan uzaklastiriyor.sen ondan uzzaklastikca o da senden uzaklasiyo olay budur.sen ona bir adim at bakalim ne oluyo. sana yeterince delil geldi buna ragmen inanmiyorum deyip sonrada allahim beni sen hidayet etmedin diyebilirmisin bu site bile allahin sana hidayete erismek icin verdigi firsattir. anlayana tabiiki. zaten kedni kafirligine karsi kendin sahit olacaksin beni sen hidayete eristirmedin diyemeyeceksin bile. meger soylenenler dogruymus diyip sucunu itiraf edeceksin.bilmem anlatabildimmi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yine ayeti caninizin istedigi gibi yorumlanmissiniz.size uyarici geldimi geldi kitap geldi mi geldi.bak burada sitede bir suru inan var sana o kadar mantikli seyler soyluyolar sende okuyosun sen itiraz ettikce karsi ciktikca hidayetten o kadar uzaklasiyosun yani kendi kendine engel oluyosun ve bu engel seni allahtan uzaklastiriyor.

Allah dileseydi doğru yolu göremezmiydim? demek ki benim doğru yolu görmemi istemiyo? Senin söylediğin Allahın iradesiyle ters düşer, inkar olur. Benim iddiam Kurana uygundur. Allah hidayete ermemi dilemiyor işte. Dileseydi ererdim. Bunun nesini anlamıyosun?

sen ondan uzzaklastikca o da senden uzaklasiyo olay budur.

Allahın kötü kalpli olduğu kadar faydacı. Eğer iyi bi tanrı olsaydı ben ondan uzaklaştığım halde bana yaklaşırdı, beni korkutcana daha şevkat gösterirdi. O zaman bende onu severdim. Ama adam bencil. Ben ondan uzaklaşıyorum diye kıskanıyo, kin besliyo, cehenneme atıyo. İnsan duygularına sahip. Tanrı iyi olsaydı insan duygularını aşmış olması lazımdı. Kin gibi şeyleri insana bırakıp kendisi sahip olmamalıydı.

sen ona bir adim at bakalim ne oluyo. sana yeterince delil geldi buna ragmen inanmiyorum deyip sonrada allahim beni sen hidayet etmedin diyebilirmisin bu site bile allahin sana hidayete erismek icin verdigi firsattir. anlayana tabiiki. zaten kedni kafirligine karsi kendin sahit olacaksin beni sen hidayete eristirmedin diyemeyeceksin bile. meger soylenenler dogruymus diyip sucunu itiraf edeceksin.bilmem anlatabildimmi

-Allahım beni sen hidayet etmedin, diyebilirim tabi çünkü kendisi söylüyo -Ben istemediğim sürece hidayete eremezsin, diye. Ya madem ben hidayete ermeyi seçebiliyorum, Allah çok güçsüz ve aciz demekki. Bi kural koyuyo -Ben istemedikçe kimse hidayete eremez, diye ama onun isteyip istememesine bakmadan hidayete erebiliyoruz, umrumuzda bile olmuyo demekki. Böyle aciz bi şeye niye inanayım ki.

Hatta ben kendim şahsen Peygamberim. Benim tanrım istemedikçe sende benim inandığım tanrıya inanmıcaksın. şu an inanmamanda en büyük kanıtım, çünkü haber verdi bana -Seth ben dilemedikçe varlığıma inanmıcak, dedi. Tanrımın adıda Yallah Tazyik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şu çok dikkat çekici Allaha inanmayanlar Atatürkün ilkeleri vs. tarzındaki yani Atatürkün düşüncesiyle devam ediyor.. peki atatürk de Allaha inanıyordu bunun varlığını bilip inandığını kendiside sölemiştir. siz sadece yok görmüyorum tarzında konuşuyorsunuz peki hiç biriniz açıpta neymiş nedenleri nelermiş (kendisini göstermemesinin) araştırdınızmı??? hee araştırdım herşeyi biliyorum peygamber,Allah. hadis,vahiy,melek,şeytan.... herşeyi öğrendim ama yinede inanmıyorum diyorsanız eyvaAllah işte o zmn saygı duyarız!!!

arkadaşım anlamıyosun sanırım... biz var olan birşeye inanmıyor değiliz....yani tanrı var da biz ona inanmıyor değiliz... tam tersi sizin olmayan birşeye inanıyor olduğunuzu düşünüyoruz...

olmadığını nerden biliyorsun???

arkadaşım anlamıyosun sanırım... biz var olan birşeye inanmıyor değiliz....yani tanrı var da biz ona inanmıyor değiliz... tam tersi sizin olmayan birşeye inanıyor olduğunuzu düşünüyoruz...

he bişey daha arkadaşlar ALLAHIN olmadığına inananlar nasıl yaratılmışlar açıklayabilirlermi???

sayın sinek vale!! neye inanıyorsun sorabilirmiyim?? sen tanrı olsaydın senin yaptığın gibi seni sallamayan,takmayan,inanmayan,sana hakaret eden birine ne yapardın??

- yaaaa bu senin kararın ben seni yarattım yolladım dünyaya ne halin varsa gör ister inan ister inanma!

mı derdin?? tövbe tövbee...

yada ben maymundan seni bu hale getirdim bak ne iyi yaptım fln mı . yok yani gerçekten sen inanca karşı bütün perdelerini kapatmışsın. Allah senin karşına ne çıkarırsa çıkarsın bişey deişmicek. hee şöyle bişey var Allah bizi yaratmış ama bize bi akıl bi irade bi düşünce özgürlüğü vermiş zaten senin kafana bana inan diye bi düşünce koysaydı bunu herkese yapardı yani beni hidayete erdirmek istemiyor diye bişey yok herkesin ona inanmasını insanlara gözükerekmi sağlayacak?? peki kendi iradesiyle inananla inanmayan nasıl ayrılıcak????? ama emin olunki onca peygamber gelmiş onların hepsine bir uydurma kılıf bulan Allahı görsede elbet bilimsel bir sürü yalan bulacaktır. sana tavsiye gerçekten bir düşün bir bak etrafına nerden geliyor bu insanlar nereye gidiyor... tamam inanmıyorsun ama şunuda düşün YA ALLAH VARSA?????? o zaman ne yapacaksın??? sen beni hidayet etmedinmi diyeceksin bak ben şahidim ALLAH bir şekilde senin yazdıklarını görmemi sağladı seni hidayete benim aracılığımla çağırdı beni çağırmadın diyemessin artık ALLAHA!!! İSTER gel İSTER gelme!!! kib ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef ama gerçek...

Allah; zor duruma dusunce siginilan ama durum iyilesince akillara bile getirilmiyen abarti inananlar oldugu gibi abarti yerden yere vuranlarin oldugu adam gibi inanlarin ise hic birini iplemedigi varolus...

Hepsi o... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bazı şeyleri gözlerimizle göremeyiz!!! AKIL. en bariz örneği. sen akıllı olduğunu söylüyorsun.. ok.. ee peki nerde adresi vereyimde kargoyla benim eve yolla! yani illa saçma sapan kavgalar tartışmalar çıkartıpta olan şeyleri yokmuş gibi göstermeye çalışmayın. nankörlük yapmaa!!! sana o aklıda veren,ayakta durabilmen için sana o ruhu veren,aç kalmaman için karnını doyura bilme imkanını veren ki en önemlisi seni ciddiye alıpta sana o canı veren Allaha nankörlük yapmaa!!!

her yeni gelene brifing vermek zorunda değiliz sanırım,

ama kısaca

akıl madde sonuç ilişkisidir, yani gözle görünmez elle tutulmaz gerçek maddenin gerçek sonuçlarıyla bilinir

bir mıknatısın çekme itme kuvvetini göremezsiniz tutamazsınız ama bunu deneyleyerek rahatlıkla ispat edebilirisiniz

akılda böyle bir şeydir

bu yazıları size yazabilmem akıllı oldğumu kanıtlar , sizinde bana cevap vermeniz akıllı olduğunuzu kanıtlar

sizde iddia ettiğiniz şeyleri böyle deneylerle ispatlayabilirsiniz, örneğin sağımızdaki ve solumuzdaki melekleri bize deneyleyerek ispatlaybilirsiniz sanırım, var olduğunu iddia edebildiğinize göre !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

he bişey daha arkadaşlar ALLAHIN olmadığına inananlar nasıl yaratılmışlar açıklayabilirlermi???

Sen yoktan nasıl yaratıldığımızı açıkla bakayım? Bende güleyim.

sayın sinek vale!!

Buyur canım!

neye inanıyorsun sorabilirmiyim?? sen tanrı olsaydın senin yaptığın gibi seni sallamayan,takmayan,inanmayan,sana hakaret eden birine ne yapardın??

-İyi tanrı, kendisinden daha aciz yaratıp sonra da cezalandırırmı? Hem kaçak dövüşüyosunuz.

İnançlı: Allah, -Ben istemeden kulum hidayete eremez, diyor.

Sinek Vale: Allah iyi olsaydı -Ben istemeden kulum hidayete eremez, deyip cehenneme atmak için bahane üretmezdi.

İnançlı: Allahın istememesi değil, senin istemen önemli. Sen görmek istemediğin için Allah seni hidayete erdirmiyor.

Sinek Vale: Ben görmek istemediğim için hidayete eremiyosam demek ki Allahın isteyip istememesi önemli değil. O hidayete ermemi istemediği halde hidayeti ermeyi kendim seçebiliyorsam tanrının o ayetinin ne anlamı var?

İnançlı: Yok işte öyle değil, başka konuya geçelim. Yada ben konuyu dağıtayım.

Sinek Vale: Neden?

İnançlı: Çünkü vardır bi hikmeti.

Sinek Vale: Hikmet te kim?

- yaaaa bu senin kararın ben seni yarattım yolladım dünyaya ne halin varsa gör ister inan ister inanma!

mı derdin?? tövbe tövbee...

Sen kendisine sormadan adamı yarat, hidayete ermesini isteme, oda eremesin, sonra eremedi diye işkence et o adama. Oh ne ala memleket.

yada ben maymundan seni bu hale getirdim bak ne iyi yaptım fln mı .

hö hö hö

yok yani gerçekten sen inanca karşı bütün perdelerini kapatmışsın.

Ya kaç kere dicem, ben kapatmadım perdelerimi. Allah öyle istedi. Benim hidayete ermemi istemiyo, bende eremiyorum. Ne yapayım şimdi?

Allah senin karşına ne çıkarırsa çıkarsın bişey deişmicek. hee şöyle bişey var Allah bizi yaratmış ama bize bi akıl bi irade bi düşünce özgürlüğü vermiş zaten senin kafana bana inan diye bi düşünce koysaydı bunu herkese yapardı yani beni hidayete erdirmek istemiyor diye bişey yok herkesin ona inanmasını insanlara gözükerekmi sağlayacak??

Allahmı düşünce özgürlüğü vermiş? -Ben dilemedikçe siz dileyemezsiniz, diyen kim? Asıl gerçekten olsaydı Allaha yine karşı çıkardım. Bizi bu etten, kandan, kılcal damarlardan hapishaneye mahkum etti diye. Madem saf bi ruhumuz var, öyle bıraksaydı.

peki kendi iradesiyle inananla inanmayan nasıl ayrılıcak????? ama emin olunki onca peygamber gelmiş onların hepsine bir uydurma kılıf bulan Allahı görsede elbet bilimsel bir sürü yalan bulacaktır. sana tavsiye gerçekten bir düşün bir bak etrafına nerden geliyor bu insanlar nereye gidiyor... tamam inanmıyorsun ama şunuda düşün YA ALLAH VARSA?????? o zaman ne yapacaksın??? sen beni hidayet etmedinmi diyeceksin bak ben şahidim ALLAH bir şekilde senin yazdıklarını görmemi sağladı seni hidayete benim aracılığımla çağırdı beni çağırmadın diyemessin artık ALLAHA!!! İSTER gel İSTER gelme!!! kib ..

-Bilimsel yalan, mı? Bu ne ya? ne demek bu bilimsel yalan?

Sen git evrimin tesadüflerle olasılıklarla olamayacağını iddia et sonra bana -ya varsa, diye ispat etmeye çalış allahı.

İşte inanç. Sen kimsinde benle tanrı arasında aracısın? Onun aracılığıyla beni hidayete çağırmış, lafa bak. Beni çağırması önemli değil, tanrı hala benim hidayete ermemi istemiyo, bu sorunu nasıl aşacağız. Madem aracısın izin verdiğine dair bi ispat getir bana bütün perdelerim açılsın. Nasıl inanıyosunuz bu hikayelere anlamıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman o ayetleri yazan da mı yalancı oluyor? Zira hepimiz biliyoruz ki insan ömrü ortalama 60-80 yıldır.

Senin ahiretteki adamlar avcı muhabbetine girişmiş.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din akla mantığa zıt değil ama, akıl ve mantıkla dini hükümler bulunmaz.

forumun bu köşesindeki fanatik tartışmaları hayretle izlemekteyim.

bir yıl önce ben de katılayım dedim,

ama fantikliklerin ölçüsü öylesine tuhaf ki;

bazıları Allah'ı (haşa) görmüş gibi,

bazıları da olmadığını görmüş gibi

haykırmaktalar.

oysa dinin bir inanç sistemi olduğunu,

bilmek değil inanmak üzerine kurulduğunu

bu fanatikler görmüyorlar...

ve internetten kopya ettikleri savları

bilmiş edalarıyla buraya yapıştırıp

amacının ne olduğunu bilemediğim

gayretlerine yüklenmekteler.

sanki ateistlerin sayısını artırırlarsa

kendi sanal cennetlerinbe gidecekler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sanki ateistlerin sayısını artırırlarsa

kendi sanal cennetlerinbe gidecekler...

Ateistlerin sayısını arttırırsak sanal cennete gitmeyeceğiz, bu dünyayı daha yaşanabilir kılacağız.

Birileri % 99 müslüman bir ülke iddiasından yola çıkarak türban yorgan tartışmasıyla ülkemi meşgul edemeyecek.

Birileri kadınları kızları ikinci sınıf insan olarak görmeyecek.

Birileri 6. yüzyıl Arap kıyafetlerini, Arap kültürünü, Arap dilini halkıma empoze etmeye çalışmayacak.

Birileri her Kurban Bayramı bütün kentleri açık mezbahaya çeviremeyecek.

Birileri kadınlarımıza kızlarımıza yöresel şartlara uydurulmuş recm (töre cinayeti) uygulayamayacak.

Birileri başka düşünce ve inançtaki insanları kafir diye kesmeye kalkmayacak.

En önemlisi cehennem korkusuyla düşünmekten araştırmaktan korkan zihniyet gidecek benim ülkem de insanlığa katkı yapabilecek.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oysa dinin bir inanç sistemi olduğunu,

bilmek değil inanmak üzerine kurulduğunu

bu fanatikler görmüyorlar...

Sayin nobody bir yerde hataniz oldugunuzu dusunuyorum cunku fanatiklige yol acan seyi inancla algilasak, ortaya inancin bilmeye engel oldugu cikacaktir...Inanan bir insan bilmekten korkar ve kacar cunku inanci baskin cikar...Bir seyi bilmeden koru korune baglanmak ise inanin yapilan en buyuk hatadir...Bu tipki ortada inaniyorum diye gezip aslinda dinin nedemek oldugunu bilmeyen insanlar gibi...Bana aksini iddiada da edebilirsiniz ama ben su foruma yazdigim donemden beri cok koyu inanlar gordum birakin dusunmek Ya yoksa demeye bile korkuyorlardi...Cunku inanclari okadar beyinlerine islemiski supheci yaklasamiyorlar,dusunemiyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sinek vale :):) çok hoşsun yaaa yazdıklarını gülmekten okuyamadım.. :)ben kimmişimki Allahla senin aranda aracıymışım:) :):) neden konuyu saptırıyorsunki? hem benim adıma konuşmalarda ne oluyor? ************!!! ewet akıl kanıtlanabilir bak Allahında bir kanıtı var"""" biziz.. """ama işte senin bu söylediklerimi anlayabilmen için inanman gerekir benim hidayete ermemi istemiyor diyorsun yaaa madem istemiyor senin bu sitede bu insanların sana Allahın varlığı hakkında bilgi vermesini de istemezdi..bak bilim şarttır ama şunuda bilki bilim asla tapılacak bir ilah değildir... sana bir tavsiye yeni vizyona giren semum filmini izle orda bir psikiyatri'ye verilecek en güzel cevap var yani sadece bilime inanana verilecek en güzel cevap.. gerçekten bak izle o zaman daha iyi anlayacaksın bişey soracağım büyü ye inanırmısın peki? şeytan?cin? bak ben pek sık giremiyorum bu forumlara benim ismime özel atarsan maili çok sevinirim kib..he bide ben kapalı bir genç kızım ama asla bilimi inkar etmedim asla bir müslümanın etmesinide istemem din olduğu kadar bilimde şarttır üniversiteyede hazırlanıyorum bunu neden söylüyorum diye soracak olursan müslümanları ewlerinde her saniye ibadet eden biri olarak düşünmeyin ztn yobaz biri olsaydık bilgisayara girip sitelerde böyle konularla ilgilenmezdik insanlara fayda sağlayabilmekte bizim için en büyük ibadetlerdendir.. sağlıcakla...

sakın ewde her saniye ibadet etmeyi yobazlık olarak algılamayın!! asla inanç,ibadet yobazlık olamaz. o metinde anlatmak istediğim o değildi kendinize iyi bakın!! :thumbsup::thumbsup:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2005 te açılan bu konunun hala tartışılmasına hiç şaşırılmamalı doğrusu..

doğru değişkendir ve inanç sonsuz bir kavramdır.. inançsızlıkta bir inançtır neticede.. savunmak güzeldir ama sonucu olmayan bi savunma zaman kaybından başka birşey değildir..

ama..

hiç garip gelmezmi herşeye kaçamak bir cevabı olan bu kitabın hikmeti sırrının ne olduğuda, direk benimsenilip saçma sapan şeyleri hüküm sürerek(insanların çamurdan yaratılması gibi) yok olan birşeyi varmış gibi gösterme çabalarına girerler... emin olunki Allah insanı değil.. İnsan Allahı yaratmıştır...

kuranın son kitap olarak belirtilmesi çok akıllıca değilmi sizce?..

hiç bu maddenin konulmadığını düşündüğünüz oldumu?

ortalık nasıl karışırdı dimi?

artı ne ciddiyeti kalırdı o zaman kuranın?

basit bir din kitabından farkı olmazdı..

insanlar yeni türeyen dinlere daha istekli yönelirlerdi.. müslümanlık değersiz bir din oluverirdi.. ben kuranın allah tarafından değilde bir insanın değişen zamandaki sorunları zekice çözüpte cevaplarını çözümlenemeyecek şekilde kendi içerisinde döngüsel olarak barındıran bir kitap olduğunu düşünenlerdenim..

baş karakteri(insanları korkutarak veya hiçkimsenin gidipte görmediği(ahiret) bir yerde karşılarına çıkıpta onları mükafatlandıran birinin olduğunu akıllara kazıyarak bu kitabı cazip kıldıran) Allah olan...

herkesi eşit gören(baş karakter) Allah ın Hz. Muhammed e bazı kıyaklarda bulunması bunu onun(Hz. Muhammed in) yazmış olduğunu düşündürmüyor değil dimi.. öncelikle kendisini övdüren ve kendisinin yolladığını söyleyen ve ona itaat edilmesini emreden ayet ve surelerden sonra bunu yapması pek kuşku çekmemişolsa gerek.. ama 9 yaşındaki bir kıza olan zaafınıda bu kitaba yansıtması pek doğru olmamış sanırım... vs.vs.vs...

Ben bu kitabın bütün hayat koşulları göze alınarak ve insanların iyi irdelenerek manevi açlıklarını doyurmak amacı ve kendi çıkarı için yazıldığını düşünüyorum.. ve allahın varlığını kabul etmiyorum.. bana şimdi o yoksa peki seni kim yarattı sorularını sormayın.. çünkü bunun cevabının olmayışı Bir ALLAHIN varlığını ortaya koymaz.. bunu en basit şekilde ''ALLAH YATATTI, KURANDADA YAZIYO'' diyip kenara çekileceğinize bence sizde bunu araştırmaya çalışın.. Aksi taktirde cevapsız soru kalmadığında elinizde kalan kitabın bir müsfette defterinden farkının kalmayacağını düşünüyorum...

SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

doğru değişkendir ve inanç sonsuz bir kavramdır.. inançsızlıkta bir inançtır neticede.. savunmak güzeldir ama sonucu olmayan bi savunma zaman kaybından başka birşey değildir..

İnançlı arkadaşlar söylenenlere biraz kulak assaydılar, objektif düşünseydiler ve sorgulasaydılarbu kadar sürmezdi herhalde. :)

Ama diğer taraftan, bu başlığa gelip giden insan sayısı da az değil. Yeni insanlar katılıp ayrılabiliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnançlı arkadaşlar söylenenlere biraz kulak assaydılar, objektif düşünseydiler ve sorgulasaydılarbu kadar sürmezdi herhalde. :)

emin ol bunada bir cevapları olacaktır ve o cevabada bir cevap verilecektir ama görülen bizim zamanla beraber gelişen cevaplarımıza karşın onların hala aynı cevapları vererek zihinlerindeki körelmenin onlar için ne kadar haz verici olduğudur... Zaten ''Yok'' Olan bir şeyin İspatı Mümkün olmadığı gibi bunun varlığına inananları bu görüşünden vazgeçirmek mümkün olmasa gerek.. Şuda unutulmamalıdırki amaç görüşleri değiştirme çabası değil(zeten olamaz) gerçeği gösterebilme uğraşıdır... eminimki bugün şartlarında olmasada bilimle ve cahilliğin azalması ile birlikte bu inancı savunan kişilerin sayısı sıfıra ulaşacaktır.. O zaman kıyamete inananlarında kalmamasından ''KIYAMETİN KOPMAMASI'' da hoş karşılanacaktır muhtemelen..

cevabı zamanda değil zamanın ötesinde veya gerisinde arayarak bir yerlere varabiliriz... bunuda dikkate almak gerekir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Ben bu kitabın bütün hayat koşulları göze alınarak ve insanların iyi irdelenerek manevi açlıklarını doyurmak amacı ve kendi çıkarı için yazıldığını düşünüyorum.. ve allahın varlığını kabul etmiyorum.. bana şimdi o yoksa peki seni kim yarattı sorularını sormayın.. çünkü bunun cevabının olmayışı Bir ALLAHIN varlığını ortaya koymaz.. bunu en basit şekilde ''ALLAH YATATTI, KURANDADA YAZIYO'' diyip kenara çekileceğinize bence sizde bunu araştırmaya çalışın.. Aksi taktirde cevapsız soru kalmadığında elinizde kalan kitabın bir müsfette defterinden farkının kalmayacağını düşünüyorum...

SAYGILAR

[hepsine elimden geldiği kadar cevap vereyim..

diyorsunki " insanları korkutarak veya hiçkimsenin gidipte görmediği(ahiret)" bunu nerden biliyorsun? gidip görmediklerini olup olmadığını asla bilemessin taki ölene kadar...

HZ.muhammede kıyak geçilmesi cümlesine gelince.. araştırmadığın çok açık biş şekilde ortada bizim nurlarımız yaratılırken Allah bütün yaratılanlara sizin yaratıcınız kim? sorusunu sormuş peygamberimiz dışındakiler bilmiyoruz diye yanıt vermişler.. peygamberimiz ise sensin demiş Allaha.. biz neden bunları hatırlamıyoruz diye sorarsınız kesin. işte ayrıntı orda saklı... eğer biz bunların hepsini hatırlasaydık zaten inanmış olarak gelirdik dünyaya ve iyi-kötü,inanan-inanmayan farkı olmazdı...

Musa (a.s)mın asa sı ve denizi ortadan ikiye ayırması... bunlar ve bir çok ibretlik olaylar firavunun denizden geçemeyeceğini anladığı anda secdeye yatması peki bunlara ne diyeceksiniz??? firavunda Allahın varlığını biliyordu ama sırf gururundan kıskançlığından kabullenmek istemedi işte bunları araştırıpta burada yorum yapın...

diyorsunki nasıl yaratıldığımı sormayın.. biz sana o soruyuu tek cevap Allahı göstermek amacıyla sormuyoruz gerçekten nasıl yaratıldığını ölünce nereye gideceğini merak ettiğimiz için soruyoruz.. hee bide inanmayan arkadaşların tümü için bir sorum var kuranda açık açık belirtilen kıyamet alametleri çok açık bir şekilde seyrini sürdürüyor bunlara karşı yorumunuz nedir????

kendinize iyi bakın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[hepsine elimden geldiği kadar cevap vereyim..

diyorsunki " insanları korkutarak veya hiçkimsenin gidipte görmediği(ahiret)" bunu nerden biliyorsun? gidip görmediklerini olup olmadığını asla bilemessin taki ölene kadar...

HZ.muhammede kıyak geçilmesi cümlesine gelince.. araştırmadığın çok açık biş şekilde ortada bizim nurlarımız yaratılırken Allah bütün yaratılanlara sizin yaratıcınız kim? sorusunu sormuş peygamberimiz dışındakiler bilmiyoruz diye yanıt vermişler.. peygamberimiz ise sensin demiş Allaha.. biz neden bunları hatırlamıyoruz diye sorarsınız kesin. işte ayrıntı orda saklı... eğer biz bunların hepsini hatırlasaydık zaten inanmış olarak gelirdik dünyaya ve iyi-kötü,inanan-inanmayan farkı olmazdı...

Musa (a.s)mın asa sı ve denizi ortadan ikiye ayırması... bunlar ve bir çok ibretlik olaylar firavunun denizden geçemeyeceğini anladığı anda secdeye yatması peki bunlara ne diyeceksiniz??? firavunda Allahın varlığını biliyordu ama sırf gururundan kıskançlığından kabullenmek istemedi işte bunları araştırıpta burada yorum yapın...

diyorsunki nasıl yaratıldığımı sormayın.. biz sana o soruyuu tek cevap Allahı göstermek amacıyla sormuyoruz gerçekten nasıl yaratıldığını ölünce nereye gideceğini merak ettiğimiz için soruyoruz.. hee bide inanmayan arkadaşların tümü için bir sorum var kuranda açık açık belirtilen kıyamet alametleri çok açık bir şekilde seyrini sürdürüyor bunlara karşı yorumunuz nedir????

kendinize iyi bakın..

Kuranın bir insan tarafından zekice yazılmış bir kurmaca olduğunu ve ALLAH diye birşeyin olmadığını savunan birisine(bana) hala kurandan örnekler vererek ve Allah ın(kullarla diyolog temasının olmadığı kuranda yazdığı halde (ki yazsaydı Hz. Muhammed e vahiy bir varlık vasıtasıyla değilde birebir karşılıklı diyolog içerisinde iletilirdi) kullarla olan diyologlarını örnek göstererek bir şeylere cevap verebilme uğraşı içerisinde olmak, benim bilgisizliğimden dem vuran birisinin anlayış kapasitesinin sevyesini açıkça ortaya koymaktadır... Ayrıca neden cevap verirken yazdığım BÜTÜNDEN işine gelen parçaları seçerek bir şeyleri cevaplamak ihtiyacı içinde bulunduğuna şaşmamak elde değil(yoksa diğer yazdıklarım kafanımı karıştırdı)... diğer yazdıklarımla ilgili kişisel yorumunuda(objektif olarak) belirtirsen sevinirim..

''diyorsunki nasıl yaratıldığımı sormayın.. biz sana o soruyuu tek cevap Allahı göstermek amacıyla sormuyoruz gerçekten nasıl yaratıldığını ölünce nereye gideceğini merak ettiğimiz için soruyoruz..'' demişsin..

İnan bunun cevabını bende çok merak ediyorum.. uydurma şeylere inanmak istemiyorum.. atalarımızın maymun olduğu palavrası dahil... bunun cevabı eminimki bir gün bulunacaktır..

''Musa (a.s)mın asa sı ve denizi ortadan ikiye ayırması... bunlar ve bir çok ibretlik olaylar firavunun denizden geçemeyeceğini anladığı anda secdeye yatması peki bunlara ne diyeceksiniz??? firavunda Allahın varlığını biliyordu ama sırf gururundan kıskançlığından kabullenmek istemedi işte bunları araştırıpta burada yorum yapın...'' demişsin..

Araştırmamızı isteyip güzel bir öneride bulunmuş olduğunu doğrusu söylemeden geçemeyeceğim.. sırf senin güzel hatrın için birşeyler yazayım istedim (kendi çapımda)... Başka dilden anlamadığınızıda düşünerekten sizin dilinizden konuşmak istedim ve kurandan bi kaç sureyle beraber cevap vermek istedim..

Bununla ilgili Kuranda geçen bazı sureler...;

"hani, sizi azabın en kötüsüne uğratan, kadınlarınızı sağ bırakıp, oğullarınızı boğazlayan firavun ailesinden kurtarmıştık. bunda, size rabbinizden (gelen) büyük bir imtihan vardı. hani, sizin için denizi yarmış, sizi kurtarmış, gözlerinizin önünde firavun ailesini suda boğmuştuk." bakara 49-50

"israiloğullarını denizden geçirdik. firavun da, askerleriyle birlikte zulmetmek ve saldırmak üzere, derhal onları takibe koyuldu. nihayet boğulmak üzere iken, "israiloğulları'nın iman ettiğinden başka hiçbir ilah olmadığına inandım. ben de müslümanlardanım" dedi." yunus 90

"Musa'ya: 'Kullarımı gece yürüyüşe geçir, çünkü izleneceksiniz' diye vahyettik. Bunun üzerine Firavun şehirlere (asker) toplayıcılar gönderdi. "Gerçek şu ki bunlar azınlık olan bir topluluktur. Ve elbette bize karşı da büyük bir öfke beslemektedirler. Biz ise uyanık bir toplumuz" (dedi). Böylelikle Biz onları (Firavun ve kavmini) bahçelerden ve pınarlardan sürüp çıkardık. Hazinelerden ve soylu makam(lar)dan da. İşte böyle; bunlara İsrailoğulları'nı mirasçı kıldık. Böylece (Firavun ve ordusu) Güneş'in doğuş vakti onları izlemeye koyuldular." (Şuara Suresi, 52-60)

"Bunun üzerine Musa'ya: "Asanla denize vur" diye vahyettik. Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa'yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir." (Şuara Suresi, 63-68)

Cevap;

O zamanın koşullarına göre baktığımda ben bundan daha komik ve daha yaratıcı bir masal düşünemiyorum.. gerçekten ilgi çekici( ki bunuda yazdığım ilk yazıda belirttiğim gibi ilgi çekici olaylarla imana teşvik etmekten faydalanılmıştır.) madem ALLAH= EN YÜCE YARATICI.. bi kıçıkırık firavunamı sözünü geçirememişte yok efendim musayı göndermiş yok efendim denizi yarmış onlar geçmiş arkada kalanlar denizde boğularak ölmüş.. ne gerek varmış buna maksat musayı halk kahramanı ilan etmekmi.. güldürmeyin beni.. Ayrıca madem allah bu tip davranışlar içerisinde bulunabiliyorda neden Hz. Muhammed zamanında da inanmayanları çölkumuna boğmadı..inanmaya meyili olanlarıda ayıklayıp daha mükembel bir islam yaratmadı.. maksat mucize yaratmaksa hz. muhammed de bu tarz hareketlerde bulunup(asayı suya deydirmek gibi..) insanların daha yürekten inanmasını sağlasaydı olmazmıydı(insanların bu dilden(mucizelerden) daha iyi anladıkları aşikardır).. Hem son peygamberi göndermişsin bi jübile yapmadan gitmek olmaz dimi(mucize bakımından).. sanırım kitabı yazan yaşadığı zamanda bir mucize yaratamadığından insanların geçmişte olduğu ilerisürülen ve rahatlıkla kabullenebileceği muciizeleri yutturmanın daha kolay olduğunun bilincinde.. (bugün bile saçma sapan bir hikaye uydurulsa, vay canına diyipte inanabilecek cahil insanlarla dolu dünya değilmi..)

Ayrıca şu sureyide biraz inceleyelim..;

"israiloğullarını denizden geçirdik. firavun da, askerleriyle birlikte zulmetmek ve saldırmak üzere, derhal onları takibe koyuldu. nihayet boğulmak üzere iken, "israiloğulları'nın iman ettiğinden başka hiçbir ilah olmadığına inandım. ben de müslümanlardanım" dedi." yunus 90

burda boğulmak üzere olan bir insanın müslümanlığı seçmesinden bahsederek müslümanlığın ihtişamını firavunun gücüyle yoğurarak insanlara ''hadi canım öyle bi adam bile buna inandıysa demekki bu işte bi iş vardır'' gibi düşünceleri düşündürmeyi amaçlayarak yine islamı cazip kılmaya yönelik bir hale getirmektedir.. Diğer surelerde ve hikayelerdede bunu amaçlayan anlatımlar mevcuttur... tamamen düşünülerek tasarlanmış bir kitap olduğu konusundaki fikrimin sonuna kadar arkasındayım.. bu fikrime elbetteki ''onu allah yüce bilgisiyle yarattı'' diye karşı çıkacak arkadaşlar olacaktır..Onlardan da daha üretken cevaplar beklediğimi belirtmek istiyorum.. Ayrıca inançlı arkadaşım burada firavunun secdeye kapanmasından bahsettiğini, allahın varlığını kabul edipte kıskançlığından kabul etmediğini belirten bir saçmalık görmüyorum..

sanırım araştırma yapmamız konusunda sergilememizi istediğin tutumu gösterirken Sen sınıfta kaldın..

SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sınıfta kalmışım:) :) ********. yaa tmm da herşeyi geçtim bu dünyada tek doğruyu düşünen inanmayanlar mı? milyarlarca inannan her yıl hacca giden insanlar yanlış düşünüyor siz inanmayanlar doğru..bu foruma kaydolduğumdan beri bir sürü inanmayan arkadaş görüyorum ama hiç birinin fikri birbirine uymuyor kimisi diyor maymundan geldik kimi diyor daha farklı bişey .. bak sende maymun olayına inanmıyorsun yani hiç fikirleriniz uyuşmuyor ama dünyadaki insanların çoğu inanıyor ve bazı ülkelerde inanmayan tek bir insan bile bulamassın.. bazı şeyleri araştırmışsın öğrenmişsin çok güzell ama ön yargıların seni hep farklı düşünmeye itmiş neyse fazla uzatmayayım bu forumlara çok sık katılamıyorum attığın cevabı atarsan tabi özel olarak atarsan çok sevinirim hee (ayıklamışsın yazdıklarımı diğerlerine cevap bulamadınmı) tarzında bişey söylemişsin yoo cevap bulamamakla alakası yok ne söylesem değişmiceği için pek ayrıntıya girmek istemedim çünkü beynine yerleşmiş o düşünceler..

kendine iyi bak byy

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaa tmm da herşeyi geçtim bu dünyada tek doğruyu düşünen inanmayanlar mı?

Hayır değil...

milyarlarca inannan her yıl hacca giden insanlar yanlış düşünüyor siz inanmayanlar doğru..

Çoğunluğun yaptığını yapmak doğruyu yapmak demek değildir. Bu koyun psikolojisi anlamına gelir.

bu foruma kaydolduğumdan beri bir sürü inanmayan arkadaş görüyorum ama hiç birinin fikri birbirine uymuyor

İnançsızlığın, herhangibir din gibi bir kutsal kitabı yoktur. Bilimsel literatürde bile herhangi bir konuda farklı görüşler bulunabilir. Bu bir şeyi göstermez.

kimisi diyor maymundan geldik kimi diyor daha farklı bişey ..

Mühim olan görüşleri irdelemektir. Önce anlamak lazım.

ve bazı ülkelerde inanmayan tek bir insan bile bulamassın..

Her ülke insanını tek tek sayıp değerlendirdin mi? Nereden çıkardın bunu? Verin ne?

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.