Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aleviler...

DİPNOT

Önerilen İletiler

Elbette yaptık, tüm geçmiş asırlarda deneyimledik. Bu çağa geldiğimizde uygulanabilirliği sıfırlandı. Amerikayı bir daha keşfetmeye gerek yok. Uygulanabilirliğinin sıfır olduğu gün gibi ortada.

Bilimle içli dışlı olmanıza rağmen bazı etkenleri gözardı ediyorsunuz, deneyi yapacak kişi tarafsız olmalı, ortamın şartları sabit olmalı, miktar aynı olmalı, tahmin ediyorum bu şartlardan bir kaçını önemsemeden deney yapmaya kalkıyorsunuz. Tabi o zaman deney doğru sonuç vermez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrenin bir gerçeği olmadığı, her şeyin tesadüf olduğu inancından yola çıkan felsefeler ideal bir düzenin de olmayacağını, anarşizmi savunmuşlardır. İndeterminizm. Belirlenim yoktur.

Evrenin bir gerçeği vardır, tesadüf yoktur, belirlenim esastır, bu oranda (belirlenim oranında) iyi işleyen bir düzen mümkündür. Determinizm.

Bilim de determinist yöntemi benimsemiştir. Nedenler ne kadar iyi irdelenirse belirlenim o oranda iyi olur ve tesadüf sandığımız şeyler belirlenim alanı içine sokulabilir.

Kaotik durumlar belirlenimi zorlamaktadır. Kesin belirlenim olamadığı için indeterminist savlar her zaman olacak ve determinizmi zorlayacaktır. Bu doğaldır ve determinizmin yol alması için zaruridir. Eleştirilmeyen bir olgu gelişemez.

Determinizm kendi kendini yanlışlamaya çalışarak kanıtlayan bir düşüncedir. İndeterminist bir kanıt arar. Bulunamadığı sürece determinizm geçerliliğini sürdürür.

Başarısı bundan kaynaklanır. Sürekli kendini yanlışlamaya çaba gösterir. Evrende indeterminist bir olgu harıl harıl aranmaktadır.

Örneğin, iç tepkime basıncına yetecek kütlesi olmayan fakat ışıl ışıl ışıyan bir yıldız. Böyle bir indeterminist olgu yeri yerinden oynatır, bilimin yeniden yazılmasını gerektirir ve determinizm öldü, yaşasın indeterminizm olur. Tabii deterministler boş durmaz, yıldızın ışımasının başka "nedenleri"ni aramaya koyulurlar.Bu defa determinizm indeterminizmin tahtına göz diker.

Bugün en çok determinizm öldü iddiası kuantum alanında ortaya atılmakta fakat bilimciler indeterminizmi kanıtlayan bir olgunun mevcut olmadığını söylüyorlar. Tersine kuantum dünyada henüz tam bilemediğimiz fakat makro dünyadan çok daha kesin bir belirlenim olduğunu söylüyorlar.

Bilimsel determinizm bir tercih, benimsenmiş bir yöntemdir. İndeterminizm onun felsefi antitezidir.

Felsefi determinizm bir inançtır.

İkisini harmanlayıp dogmatik determinist olma riski var mıdır? Evet, olabilir. Felsefe ile bilimin birbirinden özerkliklerini bilmemek ve ikisini karıştırmak, dogmatik determinist olmaya yol açabilir.

Bilim determinist diye, indeterministleri sürgüne zindana göndermek bilimi felsefeye alet etmek olacaktır.

Tabii indeterminist bir felsefe ile kurulan bir devletin, aynını deterministlere yapması çok kesindir. Bu da demek oluyor ki indeterminizm dogmatik olmaya determinizmden yüzde yüzbin daha yatkındır...

Şimdi ben de çok fanatik bir determist görüntü mü çizdim? Ama öyle, ben ne yapayım? Bilimcilerin "biz determinist ilke ile çalışıyoruz" deyip işi felsefeye dökmekten kaçınmaları bu yüzden. Bilim ile felsefeyi karıştırmaktan kaçınıyorlar.

Ben ise sıradan bir vatandaş olup, en azından burada bilimsel kariyer iddiam olmadığı için özgürce felsefe yapabiliyorum. Eee, bu da benim ayrıcalığım olsun!

Parti sözcüsü olsam da ağız tadıyla bir dogma eleştirisi yapamazdım! Bu işler böyle... Özgürlük herkese lazım. Hele felsefe için özgürlük, çiçek için su gibidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaynak felsefidir, kaynağı felsefi olmayan hiç bir insan ürünü Y.O.K.T.U.R

VARDIIIR, o da ''din''dir. Sayın demirefe, bunu söylerseniz dinin insan ürünü olmadığını kabul etmişsiniz demektir. Çünkü, felsefe dinden doğmuştur ( bilim öyle diyor ). Benden uyarması ;)

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrenin bir gerçeği olmadığı, her şeyin tesadüf olduğu inancından yola çıkan felsefeler ideal bir düzenin de olmayacağını, anarşizmi savunmuşlardır. İndeterminizm. Belirlenim yoktur.

Efendim, Anarşizm bu değildir. Ve İndeterminizm de anarşizm değildir.

Evrenin bir gerçeği vardır, tesadüf yoktur, belirlenim esastır, bu oranda (belirlenim oranında) iyi işleyen bir düzen mümkündür. Determinizm.

Bilim de determinist yöntemi benimsemiştir. Nedenler ne kadar iyi irdelenirse belirlenim o oranda iyi olur ve tesadüf sandığımız şeyler belirlenim alanı içine sokulabilir.

Kaotik durumlar belirlenimi zorlamaktadır. Kesin belirlenim olamadığı için indeterminist savlar her zaman olacak ve determinizmi zorlayacaktır. Bu doğaldır ve determinizmin yol alması için zaruridir. Eleştirilmeyen bir olgu gelişemez.

Felsefe, nedenlerin karmaşıklığı nedeniyle belirlenimin yapılamamasından dolayı indeterminist savlar ileri süren bir disiplin değildir. Yalnızca, bazı nedenleri ön plana çıkararak konusu olan olguyu, olayı, değeri, nesneyi açıklama yoluna girer.

Örneğin, verdiğim alıntıdaki gibi, ideal düzeni belirleyen ana neden olarak Özgürlüğü öne süren akım liberalizm gibi veya Eşitliği öne süren akım Sosyalizm gibi veya Adaleti öne süren akım Sosyal Hukuk Devleti gibi...

Determinizm kendi kendini yanlışlamaya çalışarak kanıtlayan bir düşüncedir. İndeterminist bir kanıt arar. Bulunamadığı sürece determinizm geçerliliğini sürdürür.

Başarısı bundan kaynaklanır. Sürekli kendini yanlışlamaya çaba gösterir. Evrende indeterminist bir olgu harıl harıl aranmaktadır.

Örneğin, iç tepkime basıncına yetecek kütlesi olmayan fakat ışıl ışıl ışıyan bir yıldız. Böyle bir indeterminist olgu yeri yerinden oynatır, bilimin yeniden yazılmasını gerektirir ve determinizm öldü, yaşasın indeterminizm olur. Tabii deterministler boş durmaz, yıldızın ışımasının başka "nedenleri"ni aramaya koyulurlar.Bu defa determinizm indeterminizmin tahtına göz diker.

Bugün en çok determinizm öldü iddiası kuantum alanında ortaya atılmakta fakat bilimciler indeterminizmi kanıtlayan bir olgunun mevcut olmadığını söylüyorlar. Tersine kuantum dünyada henüz tam bilemediğimiz fakat makro dünyadan çok daha kesin bir belirlenim olduğunu söylüyorlar.

Bakın, indeterminizm bir olgunun veya olayın '' nedensiz '' olduğunu iddia eden bir akım değildir. İndeterminizm, doğanın temelinde kuantum düzeyinde '' hesaplanamazlık'' yani ( indeterminizm ) olduğunu ileri süren bir akımdır. '' Hesaplanamazlık '' demek '' nedensizlik '' demek değildir.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine adım hıdır oldu! Ya artık avatarım elden gidiyor ya! Sen tut kırk yıllık demir, ol hıdır!

Felsefenin indeterminist savlar ileri süren bir disiplin olduğu da nerden çıktı, ben bunu mu söyledim?

Bu kadar olur artık, resmen hıdır olduk iyi mi? :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İndeterminizm tabii ki nedensizliği öne sürmez. Belirlenimi imkansız nedenler öne sürer. Bizim asla gerçeğine eremeyeceğimiz bir neden, tutar onu bizim açıklayamayacağımız şekilde öyle yapar. Biz onun öyle oluşuna akıl sır erdiremeyiz.

"Bir şey yoktur, çünkü olsaydı bu ya olmuş yada öncesiz bir şey olurdu. Bir şey olsaydı da bilemezdik çünkü varolanın bilgisi olsaydı, varolan düşünülmüş olan olurdu. Bilseydik de başkalarına bildiremezdik." Gorgias.

İndeterminizmin başlıca savı, güneşin bu güne kadar her gün doğmuş olmasının, yarın da doğacağını kanıtlamayacağıdır. Determinizmin buna yanıtı, "yarın güneş doğmazsa bunun da nedenleri olacaktır" şeklindedir.

Determinizm tüm nedenselliğin açıklanabilir olduğunu iddia eder. Henüz açıklanmayanları açıklamaya çalışır.

İndeterminist savlarla her gün karşılaşırız. Bir falcının geleceği söylediği, bir insanın aniden köpeğe dönüştüğü, yatırın kalkıp savaşa gittiği, bir insanın aynı anda iki yerde bulunabildiği, ruhunun bedenden çıkıp gezdiği, uzaylılarca kaçırılıp taciz edildiğini söyleyen biri de bu sınıfa girebilir. Hatta Atlantis ve Mu kıtalarının olduğu, 2012 de kıyamet kopacağı ve Marduk diye bir gezegen olduğu da indeterminist savlar olarak değerlendirilebilir...

İndeterminizm kuantum bağlamı ile sınırlı değildir. Kaos da indeterminist bir sav olarak kuantumdan önce ortaya atıldı. Sonra kaos determinizme eklemlendi. Kuantum son indeterminist atak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Felsefe dinden değil, din felsefeden doğmuştur.

''İlk çağ felsefesi; M.Ö. 7. yüz yılın sonundan başlayıp, M.S. 2. yüzyıla dek süren dönemin felsefesidir.

ilkçağ felsefesi, mitolojiden ya da çoktanrılı dinden kopuş ve doğal olayların yine doğal nedenlerle açıklanması gerektiği inancıyla başlamıştır.''

Kaynak : -http://www.felsefe.gen.tr/ilk_cag_felsefesi_tarihi.asp-

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İndeterminizm tabii ki nedensizliği öne sürmez. Belirlenimi imkansız nedenler öne sürer. Bizim asla gerçeğine eremeyeceğimiz bir neden, tutar onu bizim açıklayamayacağımız şekilde öyle yapar. Biz onun öyle oluşuna akıl sır erdiremeyiz.

Efendim, indeterminizm, hesaplanabilirlik kavramını reddeden bir akımdır. Metafizik ile karıştırmamak gerekir efendim aman dikkat. :shocked:

"Bir şey yoktur, çünkü olsaydı bu ya olmuş yada öncesiz bir şey olurdu. Bir şey olsaydı da bilemezdik çünkü varolanın bilgisi olsaydı, varolan düşünülmüş olan olurdu. Bilseydik de başkalarına bildiremezdik." Gorgias.

Gorgias eserlerinde ilk Nihilist düşüncenin görüldüğü ilk çağ filozoflarındandır. Ve dediğim gibi daha önce, ''Nihilizm indeterminizm değildir''. Nereden çıktı bu efendim ? :shocked:

İndeterminizmin başlıca savı, güneşin bu güne kadar her gün doğmuş olmasının, yarın da doğacağını kanıtlamayacağıdır. Determinizmin buna yanıtı, "yarın güneş doğmazsa bunun da nedenleri olacaktır" şeklindedir.

Bunun nedeni, Kaotik denklemlerin çözülemezliğindendir. Gök cisimlerinin mekaniği kaotik denklemler verir. Bu konuda Nobel ödüllü Matematikçi Poincare'nin deklerasyonu önemlidir. Araştırınız bi zahmet. :shifty:

İndeterminist savlarla her gün karşılaşırız. Bir falcının geleceği söylediği, bir insanın aniden köpeğe dönüştüğü, yatırın kalkıp savaşa gittiği, bir insanın aynı anda iki yerde bulunabildiği, ruhunun bedenden çıkıp gezdiği, uzaylılarca kaçırılıp taciz edildiğini söyleyen biri de bu sınıfa girebilir. Hatta Atlantis ve Mu kıtalarının olduğu, 2012 de kıyamet kopacağı ve Marduk diye bir gezegen olduğu da indeterminist savlar olarak değerlendirilebilir...

İndeterminizmi Metafizik ile karıştırmamak gerekir, aman ha! :excl:

İndeterminizm kuantum bağlamı ile sınırlı değildir. Kaos da indeterminist bir sav olarak kuantumdan önce ortaya atıldı. Sonra kaos determinizme eklemlendi. Kuantum son indeterminist atak.

Hayır efendim, yok öyle bir şey ! Kaos, determinizme eklemlenmemiştir. :D

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bazı etkenleri gözardı ediyorsunuz

Hayır bunu dogmatikler yapıyor.

Kuran'ın uygulanabilirliği sıfırdır dedim ya, Kuran'ı Muhammed'in kendisi bile uygulamamıştır. Örnek mi? Zina yapanı taşlatarak öldürttü mü? Evet. Bu tarihi bir kayıt mı, kanıtlı mı? Evet. Taşlananların isimleri, konuşulanlar, her şey tarihe geçmiştir.

Peki Kuran zina edeni taşlayarak öldürün diyor mu? Hayır.

Peki Muhammed taşlanarak öldürüleceğini nerden çıkardı? Tevrat'tan. İyi de Tevrat'a bakarsan deve eti de haram, iç yağı da. Üstelik Kuran'da yüz sopa vurun yazıyor?

Yani şimdi allah bir ayeti doğru dürüst becerip postaya veremedi, insanlar yüz sopa yiyecekken taşlanarak öldürüldü! Madem Kuran hükmü buydu, niye zamanında postaya verilmedi? Belki allahın o sırada işi başından aşkındı ha? Madem taşlanarak öldürülecek, yüz sopa ayeti nerden çıktı?

Ha, tabii, allahın işine karışılmaz!

Son söz: Kuran'ın uygulanabilirlik yeteneği sıfırdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Felsefenin indeterminist savlar ileri süren bir disiplin olduğu da nerden çıktı, ben bunu mu söyledim?

Bilim her şeyi belirleyemiyor, felsefe bu konularda birbiri ile çelişik öneriler sunuyor ve bilim de bu öneriler doğrultusunda çalışmalarını sürdürüp hangi öneri doğru olabilir, bunu araştırmaya devam ediyor. Bunda anormal olan ne?

Bilim her şeyi belirleyemediği için felsefeler üretilmiştir diyorsunuz( yada bana göre felsefeler bilimin belirleyemediği alanlarda vardı ve ne zamanki bilimin belirlediği bir alan oldu o konuda felsefelerin yeri kalmadı ) ve sizin de örnek alınmasını çok gerekli ve çağdaşlık olarak gördüğünüz felsefenin adı Pozitivizmdir ( felsefenin sonuna gelindiğini iddia eden felsefe ). Buna göre tutup;

'' Dogmatik toplumlar felsefenin bir düşünüm biçimini baz alır ve diğerlerini mahkum ederler. '' derseniz kendinizi de dogmatik sınıfına dahil etmiş olursunuz.

Kaotik durumlar belirlenimi zorlamaktadır. Kesin belirlenim olamadığı için indeterminist savlar her zaman olacak ve determinizmi zorlayacaktır.

:)

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İkisini harmanlayıp dogmatik determinist olma riski var mıdır? Evet, olabilir. Felsefe ile bilimin birbirinden özerkliklerini bilmemek ve ikisini karıştırmak, dogmatik determinist olmaya yol açabilir.

Bilim determinist diye, indeterministleri sürgüne zindana göndermek bilimi felsefeye alet etmek olacaktır.

Tabii indeterminist bir felsefe ile kurulan bir devletin, aynını deterministlere yapması çok kesindir. Bu da demek oluyor ki indeterminizm dogmatik olmaya determinizmden yüzde yüzbin daha yatkındır...

Şimdi ben de çok fanatik bir determist görüntü mü çizdim?

:D

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Son söz: Kuran'ın uygulanabilirlik yeteneği sıfırdır...

Nasıl sıfır dersiniz, şu an uygulanan bir çok emri var, sizin uygulamıyor olmanız uygulanabilir olmadığını göstermez. Hiç değilse bir oran verir insan, mesela %10, %5 biraz insaf.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın yılmaz, haklısınız. Yüzde sıfır insafsızca. Bir yüzde oranı vermem gerekirdi. Bu oranı herkesin inancına bırakıyor, yüzde sıfır söylemimi geri çekiyorum.

Gelelim diğer konuya... :)

Ha şimdi demek insanlar düşünemiyor, yani felsefe yapamıyordu, develer tellal iken, pireler berber iken, ben anamım beşiğini tıngır mıngır sallar iken insanlarda düşünce diye bir şey hak getire... Beyin yok ki, ne düşüncesi olacak. Tanrı insanı balçıktan yaratırken kafasının içine saman doldurmuş, hacim kazansın diye... Tabii din de gökten inmişti, hâşa insanlar düşünerek filan dini icat etmemişti, zaten insan da tanrının balçıktan yarattığı ademden türemişti... Derken az gittik uz gittik dere tepe düz gittik, geldik MÖ 7. yüzyılaa... O ne, tanrı artık düşünmeden tapınan insanlardan sıkıldı, insanlara düşünce bahşetmeye karar verdi. Pat, o ne? İnsan düşünmeye başladı... :D

Bu mudur? :rolleyes:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardeşlikler, bakın... Bırakın insanı, şempanze bile düşünür. Bir çubukla karıncaları yuvalarından çıkarabileceğini, bir taşla sert şeyleri kırabileceğini, iki sandığı üst üste koyup tavana asılı muza ulaşabileceğini düşünebilir. Orangutanlar da düşünür. Sabitlenmiş bir deney tüpüne atılmış bir fıstık tanesini çıkarmak için ağzına su doldurup getirip tüpe boşaltır ve yüzen fıstığı alır. Avuçiçi baltaların ilk olarak insan mı yoksa şempanze tarafından mı yapıldığı tam kestirilemiyor. İkisi de kullandı büyük olasılıkla. Yalnız insan şempanzeye ilk farkı, taşların uçlarını sivriltmeyi akıl ederek attı. Burada ilk fark atıldı ve türümüz emmoğlusu tür önünde 1-0 öne geçti. :)

Ha, literatür olarak düşüncenin adının felsefe konması ayrı. Yani bu düşünme işinin literatür olarak sistematiğe bağlanması, yönteminin gelişmesi, literatür haline gelmesi ayrı...

İndeterminizm illa metafizik inançları içerecek diye bir kayıt yok. Nihilizm de inançsız bir felsefedir ama indeterminist sınıfa girer. Hangi felsefeyi alırsanız alın, bu iki sınıftan birine mutlaka girer. Belirlenimci ise determinist olur. Değilse indeterminist.

Bu yani, böyle mevzu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Durun şimdi, şu felsefenin bilime karşı indeterminist savlar öne sürmekle görevli bir disiplin olduğunu söylediğim iddiasını ele almadan da olmayacak! Aslında kabak tadı verdi bu kadar net ve belirgin konuları açıklamak ama, kabak tadı da bir tattır. Yanıtlayayım bari oldu olacak:

Şimdi ben dedim ki "Ahmet sabah kalkar, kahvaltısını yapar, dişini fırçalar." Ben bunu söyledim diye, Ahmet'in hayatta tek yaptığı sabah kalkıp kahvaltısını yapıp dişini fırçalamak mı oluyor? Tamam Ahmet bunu yaptı, ben de yaptı dedim. Ama ardından gün içinde bir çok aktivitelerde de bulundu. İlla "Ahmet ne yapar?" sorusuna bütün yaptıkları ile cevap vermeye kalksaydık işi bulmuştuk yani! Herhalde konu ile ilgili yaptığı işi söyleyeceğiz! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bakmışsınız iki alıntı... Birinde demirefe, pardon yeni avatar adıyla hıdır, "Kuran'ın uygulanabilirliği sıfıra yakındır" diyor, diğer alıntıda yine aynı demirefe, pardon hıdır "Kuran'ın uygulanabilirliği sıfırdır" diyor! İki alıntı peşpeşe patlatılıp son olarak saygılar sunuluyor! :lol:

"Evreka! Bingo! Bundan âla çelişki mi olur? Demirefe, bu kadar derin çelişkilere düştükten sonra adını hıdır olarak değiştirmekle filan kurtulamazsın, sen artık bu utançla, bu kadar çelişki ile yazma bu forumda istersen, yazık olur sana, çelişkiden çelişkiye yuvarlanır, helak olursun!" :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu basligi Aleviler ama yazilanlarin icinde alevilerle ve Alevilikle ilgili hicbirsey yok.Neden bu konu üzerinde calismalar yapmiyor bosu bosuna kendimizi yoruyoruz.

Felsefemi dinden dinmi felsefeden dogmustur tartismalari ile sayfalar dolarken aslinda Aleviligin bir felsefe oldugunu neden tartismiyoruz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İndeterminizm illa metafizik inançları içerecek diye bir kayıt yok.

.

.

.

:D

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Durun şimdi, şu felsefenin bilime karşı indeterminist savlar öne sürmekle görevli bir disiplin olduğunu söylediğim iddiasını ele almadan da olmayacak! Aslında kabak tadı verdi bu kadar net ve belirgin konuları açıklamak ama, kabak tadı da bir tattır. Yanıtlayayım bari oldu olacak:

Bilim her şeyi belirleyemiyor, felsefe bu konularda birbiri ile çelişik öneriler sunuyor ise, yani, Kaotik durumlar belirlenimi zorlamakta ise, Kesin belirlenim olamadığı için indeterminist savlar her zaman olacak ve determinizmi zorlayacak ise, felsefenin sunduğu bu konularda birbiri ile çelişik öneriler indeterminist savlar olmuyor mu ?

P ise Q ve R ise T,

ve

P=R ise Q=T olur.

B)

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bırakın insanı, şempanze bile düşünür. Bir çubukla karıncaları yuvalarından çıkarabileceğini, bir taşla sert şeyleri kırabileceğini, iki sandığı üst üste koyup tavana asılı muza ulaşabileceğini düşünebilir. Orangutanlar da düşünür. Sabitlenmiş bir deney tüpüne atılmış bir fıstık tanesini çıkarmak için ağzına su doldurup getirip tüpe boşaltır ve yüzen fıstığı alır. Avuçiçi baltaların ilk olarak insan mı yoksa şempanze tarafından mı yapıldığı tam kestirilemiyor. İkisi de kullandı büyük olasılıkla. Yalnız insan şempanzeye ilk farkı, taşların uçlarını sivriltmeyi akıl ederek attı. Burada ilk fark atıldı ve türümüz emmoğlusu tür önünde 1-0 öne geçti. :)

Ha, literatür olarak düşüncenin adının felsefe konması ayrı. Yani bu düşünme işinin literatür olarak sistematiğe bağlanması, yönteminin gelişmesi, literatür haline gelmesi ayrı...

Efendim, bir başka başlıkta felsefeyi halk arasında kullanıldığı gibi yani Mustafa Topaloğlu'nun '' Felsefe Yapma ! ''şarkısındaki düzeyde ele almamak gerektiğini, her düşünme faaliyetinin felsefe olmadığını, felsefeyi felsefe yapanın, belli bir sistematik içinde, belli temel sorulara usa vurma yöntemleri ile yanıt arayan bir disiplin olması olduğunu söylemiştim.

Bu şekilde düşünülmez ise, pekala bir '' Amip ''in de felsefe yaptığı iddia edilebilir. :lol:

Felsefe'nin hangi tarihte başladığı da, bu disiplinin özellikleri göz ününe alınarak tespit edilmiştir. Her '' ben felsefe yapıyorum '' diyenin felsefe yaptığının kabul edilmemesi gibi...

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gelelim diğer konuya... :)

Ha şimdi demek insanlar düşünemiyor, yani felsefe yapamıyordu, develer tellal iken, pireler berber iken, ben anamım beşiğini tıngır mıngır sallar iken insanlarda düşünce diye bir şey hak getire... Beyin yok ki, ne düşüncesi olacak. Tanrı insanı balçıktan yaratırken kafasının içine saman doldurmuş, hacim kazansın diye... Tabii din de gökten inmişti, hâşa insanlar düşünerek filan dini icat etmemişti, zaten insan da tanrının balçıktan yarattığı ademden türemişti... Derken az gittik uz gittik dere tepe düz gittik, geldik MÖ 7. yüzyılaa... O ne, tanrı artık düşünmeden tapınan insanlardan sıkıldı, insanlara düşünce bahşetmeye karar verdi. Pat, o ne? İnsan düşünmeye başladı... :D

Bu mudur? :rolleyes:

Efendim, ilkel inançların duygulardan bağımsız bir düşünme faaliyeti sonucu mu yoksa duygusal durumlar yani korku, ölüm gerçeğinden kaçış gibi duyguların tetiklediği düşüncelerden mi kaynaklandığı sorusu önemli bir sorudur.

Bu ayrımı, yani dinin doğuş nedenleri ile felsefenin doğuş nedenleri arasındaki farkı ortaya koymak bilimsel değerlendirme yapmak açısından çok önemlidir. ;)

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nihilizm de inançsız bir felsefedir ama indeterminist sınıfa girer. Hangi felsefeyi alırsanız alın, bu iki sınıftan birine mutlaka girer. Belirlenimci ise determinist olur. Değilse indeterminist.

Efendim, böyle bir ayrım yapmak yanlış olur ve zaten literatürde de böyle bir ayrım yoktur. İndeterminizm ve Deteminizm Bilim Felsefesine dahil akımlarıdır. İndeterminizm, doğanın gerçeğinin hesaplanamazlık olduğunu savunur ama bunu söylerken Metafizik gibi her olgunun somut nedenleri olduğunu reddetmez. Yani, felsefe kolları arasındaki Metafizik bile indeterminist bir yaklaşım olarak değerlendirilemez. Hatta bu açıdan bakıldığında, tüm felsefe okularının determinist olduğu söylenebilir.

Metafizik dahil, her felsefe akımının bir olguyu açıklarken sunduğu nedeni veya nedenleri beğenmeyebiliriz fakat bu felsefe akımlarının Determinist olduğu gerçeğini değiştirmez. En basit düşünce ile usa vurma yöntemlerini kullanan yani neden ve sonuçlar üzerinde akıl yoluyla çıkarım yapan bir disiplinin çok açık biçimde Determinist olduğu görülebilir.

Felsefe dahil herşeyin gerçekliğini, mutlaklığını reddeden Nihilizm ise, İndeterminizm'den ziyade olsa olsa Sofistlere yakın bulunabilir.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın yılmaz, haklısınız. Yüzde sıfır insafsızca. Bir yüzde oranı vermem gerekirdi. Bu oranı herkesin inancına bırakıyor, yüzde sıfır söylemimi geri çekiyorum.

Bu da bir ilerleme, bak, Allah nelere kaadir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu basligi Aleviler ama yazilanlarin icinde alevilerle ve Alevilikle ilgili hicbirsey yok.Neden bu konu üzerinde calismalar yapmiyor bosu bosuna kendimizi yoruyoruz.

Felsefemi dinden dinmi felsefeden dogmustur tartismalari ile sayfalar dolarken aslinda Aleviligin bir felsefe oldugunu neden tartismiyoruz.

saygilarla

Cok basit. Alevierin dertlerine gercekten cözüm aramak istemiyoruzda o yüzden konuyu felsefe , din,.... gibi konulara getirdik.

Alevilik ister dolsun, ieter olmasin, ister islamin temel kaynagi olsun, ister olmasin,..... bunlara ragmen yillardir cözüm bekleyen bir sorun var. Biz bu insanlara sagi göstermek istiyoruzmu istemiyoruzmu? Temel konu buradan cözülür. Saygi gösteriyorsak o halde hic amasiz mamasiz derhal gerekeni yapmamiz gerekli. Aksi taktirde söylenenler sadece aldatmacadan ibarettir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.