Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslami reform ancak bilimle mümkün...

Misafir bilimselci

Önerilen İletiler

Ilim ile Kuran in alakasi olmadigi yalan.

Kuranin cagdaslastirilmasi düsüncesi yalan, o cagdan ileridir.

Okuyup anlayamayinca veya körü körüne iftira atmak kolay.

............

Kuran´in ilk ayeti " oku Allah´in adiyla oku" diye gelen bir kitabin nasil ilim ile ilakasi olmadigini veya alimlere gereken degeri göstermedigi yalan. Ayetlerde de yazdigi gibi cogu bilim konusunda giris bilgisi verip gerisini siz arastirin manasi verilmemektemi?

Iman güzeldir ama eksiktir ilim ile birlesmeyince demiyormu.

............

Dogru olani sapik alimleri aralarindan ayird etmek tir. O ilim adamlarina bir kurus vermem, bende vermem.

Hele su Darwin gibi maymun soyundan gelenlere.

Senin dinin sana benim dinim bana.

Adaletlimis arkadaş...

Öncelikle aramıza hoşgeldin...

Umarım daha iyi bir diyalog kurarız...

Bak arkadaşım iyisin güzelsinde...

Sivri dil kullanıyorsun...

Biz arkadaşlar söz verdik biribirimize...

Olgunca efendice tartışacağız...

Hatta sempatik te olmamız gerek...

Tatlı söz yılanı...

Ne o maymun adam filan...

Kalksa biriside sana çamur ad...

Neyse dememiş olayım...

Geri alıyorum...

Hatta özür diliyorum...

Oku meselesine gelince...

Daha önce çok tartışıldı...

Ayeti Vahiy'i oku, bildir anlamında...

İlim ise, inançlar ilmini, yani metafizik ilimi kastediyorlar...

Bunları herkes böyle bilir...

Bilim, pozitiftir...

Tüm inançlarla çelişir...

Diyalektiktir, maddecidir...

İnançlara alternatiftir...

İyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 89
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kadınların zayıf karekterli olduğuna itirazım var.

Güçlü karekterlerini her zaman, her yerde gösteriyorlar zaten...

Trafikte,

Tartışmada,

Sabırda,

Zevkte,

Güzelliklerde,

Naziklikte,

Kültürde,

Olayları olgunca çözümlemede.

vs.vs.

Ata erkil toplumlar kadınları zayıf karekterli diye, daima 2. kişilik olarak görmüşlerdir.

Aydın kadınlarımız bu farklılığı çoktaaaan kapattılar...

Sıra inançlı kadınlarımızın uyanmasında...

İyi dileklerimle...

zayıf karakterlilik bağlamında sadece duygusallığını ele aldığımın altını çizerim -yaw ben bile bazen duygusal olabiliyorum- :online2long:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak dilku diyorsun ki kadınlar duygusal ondan iki kadının şahitlik etmesi lazım. kadınlar duygusalsa erkeklerde çıkarcı . yada şöyle diyeyim işin o yönünden bakarsan herkesin bir zaafı vardır. Kuranda erkeğin yerine iki kadının şahitlik etmesi bir yerde geçiyor o da ticaretle ilgili bir meselede. bunun sebebi de o dönemde kadınların ticaret konusunda yeterli bilgileri olmayışıdır. Yani bugün doğum vs gibi kadınların anladığı konularda kadının şahitliği erkeğinkiyle eşittir. Hatta şunu desem heralde abartmış olmam. Erkeklerin anlamadığı konularda kadınlara göre şahitliği yarımdır. Hee bunlar benim görüşlerim değil katıldığım görüşler. Yoksa bu fikirlei ortaya ben atmıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adaletlimis arkadaş...

.

.

.

Bilim, pozitiftir...

İyi dileklerimle...

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kadınların zayıf karekterli olduğuna itirazım var.

Güçlü karekterlerini her zaman, her yerde gösteriyorlar zaten...

Trafikte,

Tartışmada,

Sabırda,

Zevkte,

Güzelliklerde,

Naziklikte,

Kültürde,

Olayları olgunca çözümlemede.

bir kadın olarak söylediğin bu güzel sözlere teşekkür ediyorum... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak dilku diyorsun ki kadınlar duygusal ondan iki kadının şahitlik etmesi lazım. kadınlar duygusalsa erkeklerde çıkarcı . yada şöyle diyeyim işin o yönünden bakarsan herkesin bir zaafı vardır. Kuranda erkeğin yerine iki kadının şahitlik etmesi bir yerde geçiyor o da ticaretle ilgili bir meselede. bunun sebebi de o dönemde kadınların ticaret konusunda yeterli bilgileri olmayışıdır. Yani bugün doğum vs gibi kadınların anladığı konularda kadının şahitliği erkeğinkiyle eşittir. Hatta şunu desem heralde abartmış olmam. Erkeklerin anlamadığı konularda kadınlara göre şahitliği yarımdır. Hee bunlar benim görüşlerim değil katıldığım görüşler. Yoksa bu fikirlei ortaya ben atmıyorum.

doğum vs. gibi konularda herhalde yani..

bana bu lazım değil, mesela cinayet tanıklığı, ortak tanıklıklar :excl: ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adaletlimis arkadaş...

Bak arkadaşım iyisin güzelsinde...

Sivri dil kullanıyorsun...

Biz arkadaşlar söz verdik biribirimize...

Olgunca efendice tartışacağız...

Hatta sempatik te olmamız gerek...

Tatlı söz yılanı...

Ne o maymun adam filan...

Kalksa biriside sana çamur ad...

Neyse dememiş olayım...

Geri alıyorum...

Hatta özür diliyorum...

İyi dileklerimle...

Saygili @bilimselci arkadasim

Önce buranin ortamina kendimi alistirmaya calisiyorum, kirici olduysam bende özür dilerim.

Bana topraktan adam demende bir hata bulmuyorum ama ben maymun kelimesini kullandigimda sana hitab etmemistim.

Ayrica hostgeldin bölümü baska yerde, burada hosgeldin demek biraz düsürücü anlaminda kullanilmakta sanirim.

Bende tabi olgunca ve efendice tartisilma yandasiyim.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adaletlimis arkadaş...

Oku meselesine gelince...

Daha önce çok tartışıldı...

Ayeti Vahiy'i oku, bildir anlamında...

İlim ise, inançlar ilmini, yani metafizik ilimi kastediyorlar...

Bunları herkes böyle bilir...

Bilim, pozitiftir...

İyi dileklerimle...

Saygili arkadasim

Islam ne demektir, ahiret ile dünyayi ayirdmadan kolay bir yol, orta bir yoldur.

Bilim pozitiftir ve tüm inanclarla celisir düsüncesine katilamiyorum.

Nedeni ise bilmin kökü Islamdan, Allah ´in sözünden ve ilminden kaynaklandigina inaniyorum. Adem a.s basliyarak Muhammed as kadar gelen hak dinler Islam fitratidir ve Allah sözüdür. Maalesef Kuran a kadar gelenleri degistirildiginden gerisi gecerliligini yitirmistir.

Adem a.s ögretilendenden basla zamanimiza kadar dogru Bilimi olan kisiler Kurani anlama imkani daha fazladir.

Bütün bilimcilere bile yol gösterici olan bir Kitaba yada dine celiskili oldugu konusunu paylasamayiz.

Incil ve Tevrat ile bilimin celiskisi oldugunu kabul ederim. Misalen Gallileo meselesi, veya kadinlarin cadi olarak yakilmalari vsr.

Inanclara altarnetif olarak bilimi görmek cok mantiksizca düsünmedir (sivri dilse kusuruma bakma, dil kullanimimda hata yaparsan düzeltmeye ugrasirim, uyarabilirsiniz)

Bilim hic bir zaman dine alternatif olamaz ancak gercek dinin süsüdür veya tam olan birseyi düsünürsek onun bir parcasidir.

Bilim genel anlamda olanlari anlamak veya bazi var olan kurallari ögrenme gayretinde calisarak tahmine dayali olan kurallar üretmek. Öncelikle bir bilim adami kendi intelletktuel gücüne dayali bir fikir ortaya atar. Diger tahminlere dayali bilmi ile o yeni fikrini belgelemek icin laborlarda binlerce deneyimlerde bulunur.

Bunlari incelikle yazar ve rapor halinde tutarki baskalarida ayni seyi ugulayinca anlatilani bulabilsin veya karsisinda gerceklestirebilsin. Böylelikle saglam tabanli bilim olarak kitablara gecer.

Bilimin kök kaynaginda bir küccük kural degisimi olsaydi bilimi yepyeni kesfetme cabasinda bulunmamiz gerekirdi arti hepsinin kökünde tahmin yattigini unutmamamiz lazim.

Benim fizik ögretmenim bana dedigi kulakalarimda cInladi " Sasirtici degilmi, bütün bu hesablarimizin kökünde zayif bir direge dayalidir, o da tahmindir. Bilim ise bu tahminlerden birisinin yikilmasinda tamamen yeni kesfetme imkani dogurabilecegi insani halsiz ve zayifligini belgeliyor."

Bilim cok degerlidir ama yalniz ona dayali yasam, kalbsiz veya diger organlarsiz yasama benzer.

Yalniz bilimi karsi olan dine dayali yasamda ayni sonuca varmak mümkündür.

Islam´in oku demesi bilimede hitab etmektedir. Onu yalniz Islami yayma manasinda anliyamayiz.

Bilim nasil ögrenilir, okumak ile, oda Kuranda apacik oku kelimesiyle yazili olmasi ona saldirilar baslatmak isteyenleri caresiz birakmakta veya baska yol secerek anlamini degistirme gayretini dogurtmakta.

Tabi Kuran´i dogru anlamak icin bilimselci yanasmak gerekir. Dogru bilimin Islam ile celiskisi oldugunu degil daha da bilimi farz kaldigini düsünülürse atilan hatali yanitlar defolmakta.

Son olarakta bunu eklemek isterim:

"Hiristiyanlar Alim oldukca, Müslümanlar cahil oldukca dinlerinden uzaklasirlar." Charles Mismar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Yamyam ;kızmazsınız umarım.Şimdi yazınızı okurken avatarınızın altına baktım ve bana komik gelen şeyi gördüm.Deneyimli Yamyam..:).Bunu size hakaret olsun diye yazmadım umarım espiri anlayışınız vardır,saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Yamyam ;kızmazsınız umarım.Şimdi yazınızı okurken avatarınızın altına baktım ve bana komik gelen şeyi gördüm.Deneyimli Yamyam..:).Bunu size hakaret olsun diye yazmadım umarım espiri anlayışınız vardır,saygılar..

:D:D Öyle uygun görmüşler... Kişi kendine paye veremezmiş.

Bu arada iyi yakalamışsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana Kur'an'ın hangi konularda "bütün bilimcilere" yol gösterdiğini söyleyebilir misiniz ?

Ins´Allah bu yaziniz gercek manada bilgi istemektir, yoksa birden bütün bilimcilere yol göstermek lafiz oyunumu?

Bir örnek

Hicir suresi 22 ayet

Rüzgarlari da asilayicilar olarak gönderdik. Gökten su indirdik de onunla sizi suladik; yoksa siz onu toplayip depolayacak degilsiniz.

ayrica bunu aciklayici hadiside ekleyeyim.

Hz. Aise (R.A) diyor ki:

Siddetli rüzgar esmeye baslayinca Resülüllah (A.S) Efendimiz söyle dua ederdi: Allah´im! Süphesiz ki bunun hayirli tarafini ve icinde tasidigi hayri, beraberinde gönderilen senden dilerim. Bunun serrinden, icinde tasidigi serden (mikroplardan) beraberinde gönderilen serden sana siginirim (müslim/istika:15)

Ilgili hadiste esen rüzgarin yagmurun habercisi olabilecegi, cicek tozlarini tasimak suretiyle asilamada bulunma hayrini beraberinde getirebilecegi gibi, zararli birtakim mikroplar da icinde tasiyip getirebilecegi ve genis capta hasara sebep olabilecegi bildiriliyor ve böyle durumlarda Allah´a el acip esen rüzgarin hayir ve berekete vesile olmasini, ser ve kötülük getirmemesini dilememiz tavsiye ediliyor.

Rüzgarlarin iki ayri asilama görevi var. Birincisi bulutlari harekete gecirip pozitif elektrik yüklü bulutu, negatif elektrik yüklü bulutu dogru itip müthis bir elektrik akimi meydana getirmesini saglamasidir. Bu dogrultuda yapilan ciddi arastirmalara göre, pozitif ve negatif yüklü iki bulut kümesi birbirinden, yani pozitif pozitiften, negatif de negatiften kacar, fakat Allah´in bunlari estirdigi rüzgarla birbirine yaklastirmasiyla bir incizap meydana gelir ve o sebeple birlesen bulutlarin her tarafi elektrikle yüklenir. Yagmur bunun kacinilmaz neticesidir. Ikincisi ise, bitkilerin üreme organlari ciceklerdir. Ancak bunlarin bir kismi "birevcilikli bitkiler", bir kismi da "ikievciliklie bitkiler" dir. Birevciliklerde yani kök üzerinde ciceklerin bazisi disi, bazisi da erkektir. Ikievcilikler ise, erkek ve disi cicekler ayri kökler üzerindedir. Döllenebilmesi icin erkek ve disi hücrelerin birlesmesi gerekir. Bunun icin de cicek tozunun disi organin tepecigine konmasi lazimdir. Rüzgar erkek organ tozun alip disi organa nakleder. Böceklerde ayaklarini ve kanatlari ile bunu birinden digerine aktarirlar.

Kur´an ilgili ayetle rüzgarin bircok yararlarindan ikisini acikliyor. Ayni zamanda bununla ilahi planin kusursuz isledigini ve uygulandigini haber veriyor. Böylece ilahi kudretin kemal mertebesinde bulundugunu isbatlayan bir hakikatle ilme isik tutuluyor, ilim adamina hareket noktasi belirleniyor. Günümüzdeki bilimsel arastirmaya gelince, Kur´an tasdik etmekte ve o istikamette yeterli bilgi verebilmekte.

Özetliyecek olursak, Kur´an ile ilmin belli konularda, sonuc alinan arastirmalarda birlestigini söyliyebiliriz. Nitekim bugüne kadar yapilan arastirma ve incelemelere göre ca. 250 000 cicek

tozu türürünün mevcut oldugu tesbit edilmistir. Hic birinin digerine uymadigi, benzemedigi de kesindir. Bu parmak izlerini misal verebiliriz, yeryüzünde yasayan milyonlarca insanlarin parmak izlerini mutlaka birbirinden ayridir. biri digerine benzemez, iste cicek tozlari da öyle.

Kainatta ne kadar mükemmel bir düzen ve dengenin hakim oldugunu her seyin yüklendigi programi kusursuz uyguladigini, plandaki yerinden ve amacindan sapmadigini pekala anliyoruz. O halde bunca saglam belgeler ve deliller ortada dururken, Allah´in varligina delalet eden baska belgeler arayip bulmaya gerek var midir? Sadece ciceklerin ve bulutlarin asilama olayi aklini kullanan kimse icin yeterli delil degilmidir?

Ayrica depolama konusunu bu sekil anliyorum. Yagmur diyelim birseferligine yagsaydi ve komple sulari biz hemen depolama gücüne sahibmiyizki ondan sonra yagmur yagmasina gerek kalmasin. O yüzden ayette "yoksa siz onu toplayip depolayacak degilsiniz" diye bahsedilmistir. Hadi bakalim bütün akillilar kendi ihityaclarini yagmur yagmasindan istifade etmesinde depoladiklarindan istifade etsinler, hic baska yere ihtiyac duymadan depoladiklari ile yetinsinler, insanligida onun ile sulasinlar.

Hicir suresi ayet 26

Sanima and olsun ki, insan pismedik kuru, cürümüs ve kokusmus balciktan yarattik.

Buradada bilim veya ilim adamlarina bilgi vermek yol göstermek degilde nedir.

Yalansa assagidaki yaziyida okumayi unutmayin.

Birde bazi saglam bilgiye sahib olmiyanlarin fikri aklima geldi, maymundan mi?

Ben nasil yaradildiysam o sekil gine geri dönecegim ve toprak olacagim, yoksa aralarimizda kabirde toprak olmayipta maymuna dönen varmi? ( Bunu kirici bir sekilde kullanmadim, tek fikir karsilastirmasi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@sevgili sardunyam :clover:

Bilgi ve ilme ilgisi bulunmakta @yamyam arkadasimizin.

Benden istedi ve bende o zahmete katlandim ve buraya istediklerinden bir kac not ekledim.

Umutlanirimki o da küccük zahmete katlanir.

Tabi gerisi kendi arzusuna bagli.

Ufuk acisi, hür irade ve hür fikir takibcileride mutlaka bir yere bagli ve hür olmadiklarinin anlamini cikartmaktayim, ateist bilim adamlarini sevdigini okudugumda.

Zamanında da bir arkadaşa "şunu bana bir çeviriver" demiştim de, "zamanım olursa çeviririm" cevabını almış, ancak o zaman nedense bir türlü gelmemişti.

Bir zahmet şu faideleri bize türkçe olarak özetleyiversen...

Hic yoktansa beni buna benzer sekilde suclamaz :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili adaletlimiş

güzel tespitler yapmışsın KURAN dan emeklerine sağlık.... :clover:

amma bu yam yam arkadaşımız varya o bunlarla ilgilenmiyor ki... :D o ateist bilim adamlarını seviyooo :P

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.