Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

carew76

Önerilen İletiler

ya arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz,neyin kavgasını veriyorsunuz.sen carew76 kardeşim dediğin gibi ilk halife hz. ali olmalıydı amenna.ama bırak şu üç halifeyi lanetlemeyi onlara hakaret etmeyi.sana tekrar soruyorum eğer peygamber efendimiz (as) hz. aliyi halife ilan ettiyse neden hz. ali bu üç halifeye biat etmiştir, neden muaviye ile savaştığı gibi onlarla da savaşmadı söyler misin? cevap bekliyorum.peygamberin buyruğu bizim için bağlayıcı değil midir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 104
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

ya arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz,neyin kavgasını veriyorsunuz.sen carew76 kardeşim dediğin gibi ilk halife hz. ali olmalıydı amenna.ama bırak şu üç halifeyi lanetlemeyi onlara hakaret etmeyi.sana tekrar soruyorum eğer peygamber efendimiz (as) hz. aliyi halife ilan ettiyse neden hz. ali bu üç halifeye biat etmiştir, neden muaviye ile savaştığı gibi onlarla da savaşmadı söyler misin? cevap bekliyorum.peygamberin buyruğu bizim için bağlayıcı değil midir?

12597[/snapback]

artık bu forum sayfasına ziyaret etmicem şimdi kına yakın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşlerim lütfen bu konularda keskin çıkışlar yapmayın kardeşlerimden birisi 4 mezhebe inanmıyorum işte bunun aksini söyleyen şirk koşmuş olur felan diyor. sevgili dostum şirk koşmanın hangi hallerde olduğunu iyice biliyormusun. madem biliyorsunda seninde büyük bir gaflette olduğunu biliyormusun. 4 mezhebe inanmıyosun nasıl ibadet yapıyorsun sadece allaha inanmakla müslümanlığı yaşamazsın ki. bu zati alimler hakikaten vardır. ancak sii lik ve sialık hazreti ali zamanında kerbela olayı ve cemel vakası denilen olaylardan sonra çıkmıştır. peygamberimizle bir alakası yoktur. siiler 4 mezhepten imam-i şaafi ye uyarlar. sadece ibadetin bir kısmında ve çeşitli fıkıh konularında ehli sünnet vel cemaatla (sunnilerle) uyuşmazlar. en doğru olanı ehli sünnet vel cemaattir. 4 mezhebin hepsinin varış ve başlangıç noktaları aynıdır. ancak yollar farklı şiilerde müslümandır. ceneete girecekleri sadece Allah c.c. belirler. peygamberimiz bile Allah c.c. nin izniyle şefaat edebilecek.

aramızda Allahla kul arasına kimse giremez içimiz temiz olsun yeter diyen bazı arkadaşlar var. yanlış yoldalar. bu insanları islamdan ve dini duygularından koparma yöntemidir. eğer bilmeden yapıyorsa kendini düzeltsin bilerek yapıyorsa günah işlemesin. ALLAH Hepimize yardımcı olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardesşim hz. ali en son halifeydi peygamberimizinde veda hutbesinde böyle birşey yoktur. aliyi yerime tayin ediyorum diye. günah işleme. ortalığı karıştırmaya çalışma. hz. ali hem yaşca küçüktü hem o zamanlar hz. ebu bekir varken hz ali peygamberimiz versede kabul etmezdi. peygamber efendimiz hz. ebu bekir için benden sonra peygamber gelecek olsa bu muhakkak ebu bekir olurdu demeiştir. peygamberlik konusu bittiğine göre tüm yeterlilik hz. ebu bekirdeydi ve seçimle halife olmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşlerim lütfen bu konularda keskin çıkışlar yapmayın kardeşlerimden birisi 4 mezhebe inanmıyorum işte bunun aksini söyleyen şirk koşmuş olur felan diyor. sevgili dostum şirk koşmanın hangi hallerde olduğunu iyice biliyormusun. madem biliyorsunda seninde büyük bir gaflette olduğunu biliyormusun. 4 mezhebe inanmıyosun nasıl ibadet yapıyorsun sadece allaha inanmakla müslümanlığı yaşamazsın ki. bu zati alimler hakikaten vardır. ancak sii lik ve sialık hazreti ali zamanında kerbela olayı ve cemel vakası denilen olaylardan sonra çıkmıştır. peygamberimizle bir alakası yoktur. siiler 4 mezhepten imam-i şaafi ye uyarlar. sadece ibadetin bir kısmında ve çeşitli fıkıh konularında ehli sünnet vel cemaatla (sunnilerle) uyuşmazlar. en doğru olanı ehli sünnet vel cemaattir. 4 mezhebin hepsinin varış ve başlangıç noktaları aynıdır. ancak yollar farklı şiilerde müslümandır. ceneete girecekleri sadece Allah c.c. belirler. peygamberimiz bile Allah c.c. nin izniyle şefaat edebilecek.

aramızda Allahla kul arasına kimse giremez içimiz temiz olsun yeter diyen bazı arkadaşlar var. yanlış yoldalar. bu insanları islamdan ve dini duygularından koparma yöntemidir. eğer bilmeden yapıyorsa kendini düzeltsin bilerek yapıyorsa günah işlemesin. ALLAH Hepimize yardımcı olsun

13884[/snapback]

ya tamam kardes benim sorunum sünnilerle deil zaten ama 4 hak mezhep diince biz nerde oluyoz caferi mezhebini kuran imam cafer sadık hanefi mezhebini kuran ebu hanefiye 2 yıl hocalık dersi vermiştir ve imam cafer sadık hz.muhammedin eh li beytinden gelmektedir.

sana bişey daha dicem 4 hak mezhepte soyle ortaya çıkmış bunları bilemezsin cok arastırman lazım mezheplerin yaptıkları doru oldugundan deil sadece yuz bin dinar para vermislero zamanın hukumdarına... o zamanın hukumdarı bakmıs sadece 4 5 mezhep yokmus yuzlerce mezhep varmıs hukumdarda bakmıs ki islam parcalanıyor o nunda burda iyi niyeti var demiski bana 100000 dinar getirenin mezhebini RESMİLEŞTİRİCEM bak hak demiyo resmilestiricem neyse o 4 mezhep vermişler parayı bizim caferi mezhebindede zengin bi adam varmıs mezhebe baglı o da mal varlıgını hesaplamıs 80 bin dinar mış ama onlara 20 bin daha lazım sonra demis zaten o kişi arkadaslar bende 80 bin dinar var sizde 20 bin katında bizde resmilestirelim mezhebimizi sonra demisler biz mezhebimizi paraylamı hak resmi yapcaz paralarınızı bosvere vermeyin demişler ve halk arasında yayılmıs 4 mezhep var ve gunumuzdede sünni imamları 4 hak mezhep oldugunu iddaa ediyor hayır 4 ha mezhep yoktur 4 resmi mezhep vardır

ve senin o son yazdıgın cumleye tesekkur ediyorum(allah hepimize yardımcı olsun)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardesşim hz. ali en son halifeydi peygamberimizinde veda hutbesinde böyle birşey yoktur. aliyi yerime tayin ediyorum diye. günah işleme. ortalığı karıştırmaya çalışma. hz. ali hem yaşca küçüktü hem o zamanlar hz. ebu bekir varken hz ali peygamberimiz versede kabul etmezdi. peygamber efendimiz hz. ebu bekir için benden sonra peygamber gelecek olsa bu muhakkak ebu bekir olurdu demeiştir. peygamberlik konusu bittiğine göre tüm yeterlilik hz. ebu bekirdeydi ve seçimle halife olmuştur.

13905[/snapback]

ben veda hutbesinde soyledi demedimondan sonra o zaman lar olumunden once saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

ben veda hutbesinde soyledi demedimondan sonra o zaman lar olumunden once saygılarımla

carew kardeş hak mezleplerin adı üstünde hak mezhep resmi olması yakın zamının işidir. hiçbir hükümdar böyle bir davranışta bulunamaz çünkü mezheplerin taabileri bunu engeller yani o mezhebi oluşturan üyeler yada oraya giden insanlar ne hükümdarı dinlerler ne mezhebin kurucusunu dinlerler bu şekilde birşeyin olması çok düşük bir ihtimal bu konuda şuanda elimde kesin veriler yok ama yakında yazı yazarım senin için kendine iyi bak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ben bir şiiyim.Ama sünni alimlerinin 4 hak mezhep var demedinden çok rahatsızlık duyuyorum.çÜNKÜ BİZDE NAMAZ KILIYOZ oruç tutuyoz zekat veriyoz ama biz mezhep dışı oluyoz.bu bize resmen siz cennete gidemiyeceksiniz demektir.bu konu ile ilgili cevaplarınızı bekliyorum

İnanç dünyamıza şu mezheplerin verdiği zararı inanın haçlılar verememiştir.

<<Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rasulihi .....>> Hani <<Mezhebü>> diye bişi geçiyormu hayır peki nerden çıkıyor bu mezhep ve kavgası

Allah aşkına bırakın şu mezhep davasını, ne Kuran da ne hadislerde geçmeyen bir şeyin peşine düşmeyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama mezhepleri ana hedef yaparsanız bölünür bölünür bölünürsünüz sonunda Kuran ve hadislere ters düşmeye başlarsınız olan olur içte ateist dışta müslüman görünen bir güruh olur çıkarsınız

sonra engizisyon papazları gibi cenneti parsel parsel satmaya size uyanlara daha doğrusu size tapınanlara cennet bahşetmeye kalkarsınız

Hz Ali İlim şehrinin kapısıdır. Ne diyor Yunus Emre <<ilim ilim bilmektir- ilim kendini bilmektir>> yani kendini bilmenin kapısı Hz Ali dir. O her mümin in baş tacıdır. o kadar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meshepler, dinin uygulanmasındaki kolaylıktır..

Mesheplerle Kuran'ı Kerim ve hadisler çelişmezler, aksine asıl kaynak Kur'an ve Hadistir..

uygulamalardaki farklar normal mi? hangisi dogru o uygulamaların...ilk aklıma gelen örneği vereyim herkesin bildiği;abdest mevzuu.hanefi mezhebinde kan bozarken, şafiilerde kadın tenine dokunmak bozar, olayı da bilirsiniz peygamber in eli kanar ve eşi elini yıkar..........alimler yorumu yapmışlar ama gerçeği bilen yok, peygamber hangi sebeple abdestini tazelediyse; diğer uygulamayı kabul edenler dini değiştirmiş olmazlar mı...bir de şunu hiç anlamam; niye kimse sormamış peygamber e neden tekrar abdest aldın diye...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam dininde 4 tane mezhep olabileceği benim kafama hiç yatmıyor.Yaratan tüm yarattıklarını kul diye adlandırmıştır.Kimsenin kimseden farkı olmadan diye biliyorum.kiminin namazı kiminin abdest şeklinin farklı olması tamamen şekilcilik olur.dine siyaset sadece şuanda karışıyor diye bir şey yok.yüzyıllardır olan bir şey kim iktidarda olmak istiyorsa kendine göre islamı yada hıristıyanlığı kendi çıkarlarına göre değerlendirmiştir.

Gülün adı adlı romanda da aslında gerçek incilin saklandığı ve kafalarına göre bir incilin tasarlandığı incelenmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

uygulamalardaki farklar normal mi? hangisi dogru o uygulamaların...ilk aklıma gelen örneği vereyim herkesin bildiği;abdest mevzuu.hanefi mezhebinde kan bozarken, şafiilerde kadın tenine dokunmak bozar, olayı da bilirsiniz peygamber in eli kanar ve eşi elini yıkar..........alimler yorumu yapmışlar ama gerçeği bilen yok, peygamber hangi sebeple abdestini tazelediyse; diğer uygulamayı kabul edenler dini değiştirmiş olmazlar mı...bir de şunu hiç anlamam; niye kimse sormamış peygamber e neden tekrar abdest aldın diye...

Rasulullah efendimize her türlü soru sorulmuştur arkadaşlar

hatta cinsel yaşam hakkında yığınla soru sorulmuş ve cevap alınmıştır

ama bazı cahil şeyhler ayıp günah safsatalarıyla bunların öğrenilmesini hep engellemişler ve kendilerini putlaştırmışlardır.

Örneğin :

Bir gün Efendimize cinsel münasebet sırasında çocuk olmasını engellemek niyetiyle erkeğin dışarı boşalmasının günah olup olmayacağı sorulmuş ve cevaben <<siz tedbirinizi alın Allah yaratacağını yaratır hüküm bozulmaz>> der.

bu <<deveni önce bağla sonra Allah'a tevekkül et>> hadisi ile de uyumludur.

Başka bir örnek :

çocuğun kime benzeyeceği sorusuna Efendimiz <<cinsel birleşme sırasında kim önce boşalırsa çocuk ona benzer>> demiştir.

Hadisleri iyi öğrenirsek kitabı daha anlayarak okuruz inancındayım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rasulullah efendimize her türlü soru sorulmuştur arkadaşlar

hatta cinsel yaşam hakkında yığınla soru sorulmuş ve cevap alınmıştır

ama bazı cahil şeyhler ayıp günah safsatalarıyla bunların öğrenilmesini hep engellemişler ve kendilerini putlaştırmışlardır.

Örneğin :

Bir gün Efendimize cinsel münasebet sırasında çocuk olmasını engellemek niyetiyle erkeğin dışarı boşalmasının günah olup olmayacağı sorulmuş ve cevaben <<siz tedbirinizi alın Allah yaratacağını yaratır hüküm bozulmaz>> der.

bu <<deveni önce bağla sonra Allah'a tevekkül et>> hadisi ile de uyumludur.

Başka bir örnek :

çocuğun kime benzeyeceği sorusuna Efendimiz <<cinsel birleşme sırasında kim önce boşalırsa çocuk ona benzer>> demiştir.

Hadisleri iyi öğrenirsek kitabı daha anlayarak okuruz inancındayım

peygambere bütün sorular sorulup cevaplar alındıgına göre, mezhep imamlarının yaptıgı işgüzarlık demeliyiz öyleyse...eğer bu abdest konusunda da peygamber bi açıklama yaptıysa neden iki-belki daha fazla- uygulama var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakınız arkadaşlar..

İslam sadece bireysel bir din değüildir..

İslam dini toplumsal dindir..

Cemmat olgusu vardır..

Nitekim, birilerinin yaptığı gibi evinde yada her hangi bir yerde gizlice kendi yaptığı yada hayal etiği putuna tapınma olayı değildir..

Cemaat dediğiniz zaman; birlik, beraberlik, düzeni sistem gündeme gelir..

Örneğin..

Sabittir ki cemaatle kılınana namaz, kendi haline kıldığın namazdan 70 derece üstündür..

Şimdi cemeatle namaz kılcağız..

Ve meshepleri dikkate almıyoruz..

Nasıl kılacağız..

Nerede uyum, nerede birlik..

Demekki islam o kadar basit değil..

Putcuklara tapınmak kadar basit değil..

Herşeyin usulu, adabı, yöntemi vardır....

Mesheplerde dine aykırı hiç bir şey yoktur..

Birde şuvar..

İtikadi mesele değildir bunlar..

Ameli, mesledir.. o yüzden acımasız eleştirilere dikkat diyorum..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peygambere bütün sorular sorulup cevaplar alındıgına göre, mezhep imamlarının yaptıgı işgüzarlık demeliyiz öyleyse...eğer bu abdest konusunda da peygamber bi açıklama yaptıysa neden iki-belki daha fazla- uygulama var...

Azıcık kafamızı çalıştırsak iş bitecek

kutuplara gitmiş olsan teemmüm nasıl yapacaktın ????

her taraf su buz kar

farklılıklar kişinin içinde bulunduğu özel şartlardan doğar

kolu olmayan veya bir ayağı olmayan kişinin aldığı abdest kendine özel olacaktır dimi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Azıcık kafamızı çalıştırsak iş bitecek

kutuplara gitmiş olsan teemmüm nasıl yapacaktın ????

her taraf su buz kar

farklılıklar kişinin içinde bulunduğu özel şartlardan doğar

kolu olmayan veya bir ayağı olmayan kişinin aldığı abdest kendine özel olacaktır dimi..

ne alakası var benim yazdığımın kolu olmayan adamla, kutuplarla...mezhep imamları da senin gibi yapmış, kafalarına göre yorumlamışlar...alakasız alakasız yazıyosun...bi de kafayı çalıştırmaktan bahsetmişsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<<Abdest te neden iki veya daha çok uygulama var >> diyorsun

anlatmak istediğin su ile ve teemmüm mü yoksa başka bi şi mi ?

mezheplerin abdest alma nedenleri ve bozulma nedenleri ise onu inananlarına sor çünkü ben mezhepleri takmıyorum.

ben Rasullulaha uyarım ve hz Ali ye ve gavsı azama

mezhep imamları kafa karıştırmaktan başka bişi yapmış değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<<Abdest te neden iki veya daha çok uygulama var >> diyorsun

anlatmak istediğin su ile ve teemmüm mü yoksa başka bi şi mi ?

mezheplerin abdest alma nedenleri ve bozulma nedenleri ise onu inananlarına sor çünkü ben mezhepleri takmıyorum.

ben Rasullulaha uyarım ve hz Ali ye ve gavsı azama

mezhep imamları kafa karıştırmaktan başka bişi yapmış değil

bak anlamak isteyince birbirimizi ne güzel anlıyoruz..hatta aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

name='carew76'

Ben bir şiiyim.Ama sünni alimlerinin 4 hak mezhep var demedinden çok rahatsızlık duyuyorum.çÜNKÜ BİZDE NAMAZ KILIYOZ oruç tutuyoz zekat veriyoz ama biz mezhep dışı oluyoz.bu bize resmen siz cennete gidemiyeceksiniz demektir.bu konu ile ilgili cevaplarınızı bekliyorum

Hocam şimdi burada bir sapla samanı bir birine karıştırma hadisesi var. Öncelikle dört mezhep ehl-i sünnet ile ilgilidir yani dört mezhep ehl-i sünnetin amelî hükümlerini ortaya koymaktadır. Şia ise yani Şiîlik ehl-i sünnetin dışında sayılır. Bunun nedeni Şia inancıdır. Çünkü Ehl-i sünnet âlimlerinin Şia dedikleri ve ehl-i sünnetin dışında saydıkları Şia ve Şia kolları ya Hz Ali nin gerçek peygamber olduğu Hz Peygambere bu görevin yanlış verildiğini savunur -ki bu aşırı uçtur ve sayısı oldukça azdır ve dindışı sayılırlar- ya Hz Ali nin Hz. peygamberden sonra ilk halife olması gerektiğini, Hz Ebu Bekr, Hz. Ömeru'l-Faruk, Hz. Osman'ın Hz Ali nin bu hakkını gasp ettikleri düşünür ve Hz peygamberin peygamberliğini kabul ederler fakat Hz. peygamberden ve peygamberlerden sonra insanların en üstünün Hz. Ali olduğunu savunurlar -ki bu ılımlı guruptur günümüz Şia sının tamamı böyledir neredeyse.

Yukarıda söylediğimiz ilk gurup her ne kadar Şia içinde zikredilse de din dışıdır çünkü Hz Peygamberin peygamberliğini kabul etmiyor. Ancak sorun şurada başlıyor ki ikinci gurubun durumu ne bazı islam Alimleri onları da din dışı sayar -ki bu çok ağar bir hükümdür- sebeb olarak da Hz Ebu Bekr'in Kur'an da "ikinin ikincisi" olarak zikredilmesi ve Peygamberimiz ve diğer peygamberlerden sonra insanların en üstünün Hz Ebu Bekr olduğunu Kur'an da Allah ın belirtmesidir. Fakat İslam Alimleri bunun çok açık bir konu olmaması hasebiyle şu yolu izlemişlerdir: Ayet ve Hadislere dayalı belir kaideler koymuşlar ve bunların hepsine inananlara Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat demişlerdir. Kaidelerden biri de; Peygamberimiz ve diğer peygamberlerden sonra insanların en üstünü Hz Ebu Bekr'dir. İşte Şia bunu kabul etmediği için Şia'yı din dışı saymaktansa Ehl-i Sünnet dışı saymak daha uygundur. Bu yüzden Hz Ali sevgisinde aşırı gitmeyen imanın temel dinamiklerinde sorun olmayan her cemaat muhakkak Allah rahmetinden nasibini alacaktır... Selametle kalınız...

name='carew76'

Hocam şimdi burada bir sapla samanı bir birine karıştırma hadisesi var. Öncelikle dört mezhep ehl-i sünnet ile ilgilidir yani dört mezhep ehl-i sünnetin amelî hükümlerini ortaya koymaktadır. Şia ise yani Şiîlik ehl-i sünnetin dışında sayılır. Bunun nedeni Şia inancıdır. Çünkü Ehl-i sünnet âlimlerinin Şia dedikleri ve ehl-i sünnetin dışında saydıkları Şia ve Şia kolları ya Hz Ali nin gerçek peygamber olduğu Hz Peygambere bu görevin yanlış verildiğini savunur -ki bu aşırı uçtur ve sayısı oldukça azdır ve dindışı sayılırlar- ya Hz Ali nin Hz. peygamberden sonra ilk halife olması gerektiğini, Hz Ebu Bekr, Hz. Ömeru'l-Faruk, Hz. Osman'ın Hz Ali nin bu hakkını gasp ettikleri düşünür ve Hz peygamberin peygamberliğini kabul ederler fakat Hz. peygamberden ve peygamberlerden sonra insanların en üstünün Hz. Ali olduğunu savunurlar -ki bu ılımlı guruptur günümüz Şia sının tamamı böyledir neredeyse.

Yukarıda söylediğimiz ilk gurup her ne kadar Şia içinde zikredilse de din dışıdır çünkü Hz Peygamberin peygamberliğini kabul etmiyor. Ancak sorun şurada başlıyor ki ikinci gurubun durumu ne bazı islam Alimleri onları da din dışı sayar -ki bu çok ağar bir hükümdür- sebeb olarak da Hz Ebu Bekr'in Kur'an da "ikinin ikincisi" olarak zikredilmesi ve Peygamberimiz ve diğer peygamberlerden sonra insanların en üstünün Hz Ebu Bekr olduğunu Kur'an da Allah ın belirtmesidir. Fakat İslam Alimleri bunun çok açık bir konu olmaması hasebiyle şu yolu izlemişlerdir: Ayet ve Hadislere dayalı belir kaideler koymuşlar ve bunların hepsine inananlara Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat demişlerdir. Kaidelerden biri de; Peygamberimiz ve diğer peygamberlerden sonra insanların en üstünü Hz Ebu Bekr'dir. İşte Şia bunu kabul etmediği için Şia'yı din dışı saymaktansa Ehl-i Sünnet dışı saymak daha uygundur. Bu yüzden Hz Ali sevgisinde aşırı gitmeyen imanın temel dinamiklerinde sorun olmayan her cemaat muhakkak Allah rahmetinden nasibini alacaktır... Selametle kalınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.