Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tanrı Egoisttir...

Hitman92

Önerilen İletiler

arkadaşım hayatın hangi alanında kuralsızlık mevcut bir örnek verebilirmisin.herşey kurallarla vardır. okula giden bir öğrencide belli kurallarla yaşar,serbest çalışan bir esnafta yolda yürüyen bir bireyde.hatta dünya ve ay bile kurallarla beraber hareket eder.insan hayatını istediği gibi yaşayabilir namaz kılmayabilir örtünmeyedebilir hayatını istediği gibide yaşayabilir ama sonuçlarına ahirette katlanır.bir öğrenci öğretmeninin verdiği ödevi yapıp yapmamakta serbesttir ama yapmazsa ne kaybedeceğini yaparsa ne kazanacağını bilir.evlilik dışı cinsel ilişki ve recm olayını yazmışsın bence o konuyu biraz araştır çünkü RECM OLAYI EVLİ OLUP EŞİ DIŞINDA BAŞKASIYLA BİRLİKTE OLAN ERKEK VE KADINLARI KAPSAR.VE RECM OLAYININ GERÇEKLEŞMESİ İÇİN EN AZ 4 ŞAHİT GEREKLİ.AYRICA BU ŞAHİTLERİN VARLIĞIDA YETMİYOR ŞAHİTLERİN ZİNA OLAYINI TAM OLARAK GÖRMESİ ŞARTI VAR YANİ OLDUKÇA ZOR ŞARTLARI MEVCUT.RECM O GÜNAHA KARŞI CAYDIRICI OLMASI İÇİN KONMUŞTUR MESELA SOKAK ORTASINDA HERKESİN SERBESTÇE ZİNA ETTİĞİ BİR DÜNYA OLMASIN DİYE.AYRICA RECM CEZASI BEKAR OLAN İNSANLARA UYGULANMAZ.

arkadaşım insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı var değilmi tabi başkalarına zarar vermeden dolayısıyla insan istediğiyle cinsel ilişkiye girer bu onun hakkıdır şayet bu onun hakkıysa ona ceza veremezsin senin inancına göre allah ceza değil insanlık dışı işkence yapıyor hem insanın istediğiyle beraber olma hakkını çiğniyor hemde ona işkence yapıyor zaten allahın sırf allaha inanmadı diye insanoğluna işkence yapıyor yahu insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı var senin dinine inanmak yada uymak zorundamı uymak zorunda değilse sen ona ceza veremezsin ama allh ceza değil işkence yapıyor ayrıca insan gerçekten kötü bişiy yapsa bile ona insanlık dışı bir ceza veremezsin bu hukukta yani insan hakları kurallarında böyle bişiy yoktur olamaz çünkü hukuk yada insan haklarına göre düzenlenmiş kurallar insanlığın dışına çıkamaz bu kurallar insanlığı getirmek için koyulmuştur.

canraşit buda senin gibi laflarımı anlamazsa benim ne demek istediğimi anlatırsın lütfen.ha ayrıca canraşit insanın insan haklarına aykırı ve gerçek olmayan birşeye inanması doğrumu demiştim doğru değilse insanın insan haklarına aykrı düşünceler yada inanışlar edinmemesi lazım ama düşündüğü taktirde fiile geçirmediği sürece tabiki cezalandıramayız ama insan haklarına aykırı düşünceler doğru değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben çok kısaca bir şey söyleyeyim: İnsanların inancını rahatça ve özgürce ifade edemedikleri bir cehennemden daha korkunç bir cehennem düşünemiyorum. Bu dünyada bu cehenneme katlan, sana mükafat; öbür dünyada yetmiş köşk, yetmiş huri, yetmiş gezegen, hatta yetmiş galaksi emrine amade desinler... Bu teklifi edenin suratına paçavra gibi geri fırlatırım... Özgürlükten daha değerli hiç bir şey yoktur... Özgürlük düşmanları insanlığın en kadim, en çetin ve en acımasız düşmanıdır.

Arkadaşım sana sadece şöyle bir cevap VEREBİLİRİM HER İNSAN İNANDIĞI DÜŞÜNCEYİ VE DİNİ YAŞAYABİLİR.ASRI SAADET DÖNEMİNDE VE SONRAKİ DÖNEMLERDE DE HEP GAYRİ MÜSLİM İNSANLAR OLMUŞTUR.VE DİNLERİNİ YAŞAMIŞTIR.BİREY DİN OLARAK İSLAMI SEÇMİŞSE ONUN SINIRLARI DAHİLİNDE YAŞANTISINI VE DÜŞÜNCESİNİ SÜRDÜRÜR.HRISTİYAN VEYA YAHUDİ İSE O DİNİN SINIRLARINDA SÜRDÜRÜR.VE ÖZGÜRCE İFADE EDER.KALDIKİ ZATEN BİREY DİNİNİ KATLANILACAK BİR CEHENNEM OLARAK GÖRÜYORSA BAHSETTİĞİN MÜKAFATIDA ALMAZ.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siyasallaşmamış bi tane DİN söyleyin..bende o dinin papazı hocası hahamı olayım.. :D

Vardır belki sevgili dayı ama olmasa da önemli değil. Çünkü, dinlerin siyaset olduğu çağ artık geride kalmıştır.

Başka bir başlıkta bunun cevabını vermiştim :

Efendim, dinlerin siyaset olduğu çağ artık geride kalmıştır. Başka bir başlıkta bunların cevabını vermiştim :

'' Din aidiyeti tarihte tarım toplumlarında birleştirici rol oynamış, sanayi devriminden önce burjuvazinin ortaya çıkışı ile yerini Ulus aidiyetine bırakmıştır.

Laiklik fikri, Fransa'da burjuvazinin( kentsoyluluk ) ve ulus bilincinin gelişimine, soylular ve Kralla beraber yönetimde söz sahibi olan bir sömürü aracı olarak kurumsallaşmış-din olan Kilise kurumunun yetkisinin kentsoylular ve köylüler tarafından elinden alınmasına paralel olarak ve öncesinde, dünyevi işlere engel olmasının engellenmesi için dinin vicdanlara indirgenmesi gerekliliği üzerine düşünce üreten aydınlar sayesinde geliştirilmiştir.

Burada dinin kendisine karşı değil, bir sömürü ve devlet yönetimine kural koyma aracı olarak kullanılmasına karşı bir başkaldırıyı görüyoruz.

Çünkü, bir toplumda din aidiyeti birleştirici bir unsur olduğu zaman, ister istemez dini referans alan hukuk kurallarının da olması kaçınılmazdır.

Oysa, bir toplumda ulus aidiyeti birleştirici bir unsur olduğu zaman, din ortak bir payda olmaktan çıkar ve ister istemez din dışı yani insan düşüncesini referans alan hukuk kurallarının da olması kaçınılmaz hale gelir.

Böylece, ulus içerisindeki vatandaşların çoğunun mensup olduğu dinin, azınlıkta kalan ve din mensubiyetleri farklı olan diğer vatandaşların üzerinde baskı oluşturması önlenir.

Bu bağlamda, bir ulus devlette, kişi hem laik hem dindar olabilir. Devletin laik olmasını kabul etmesi laik olması için yeterlidir. ''

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Raif abi..:)

Karşındaki İnsanları anlamaya çalış..bu dünyaya anlamak için geldiğini unutma..kendini anlatmak ifade etmek karşındakini anlamaktan daha zordur meşakatlidir..karşındakini anladığında kendini ifade etmen o kadar zevklidirki hiç kızmadan sinirlenmeden sürer hayat..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

canraşit buda senin gibi laflarımı anlamazsa benim ne demek istediğimi anlatırsın lütfen.

Sen '' bir hanımfendi '' :rolleyes: hakkında nasıl '' bu '' diye konuşursun ?

İnsan haklarına aykırı diil midir bu sayın raif bostan beyefendi, olmuyor böyle efendim.

Biraz nezaket lütfen !

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı var değilmi tabi başkalarına zarar vermeden dolayısıyla insan istediğiyle cinsel ilişkiye girer bu onun hakkıdır şayet bu onun hakkıysa ona ceza veremezsin senin inancına göre allah ceza değil insanlık dışı işkence yapıyor hem insanın istediğiyle beraber olma hakkını çiğniyor hemde ona işkence yapıyor zaten allahın sırf allaha inanmadı diye insanoğluna işkence yapıyor yahu insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı var senin dinine inanmak yada uymak zorundamı uymak zorunda değilse sen ona ceza veremezsin ama allh ceza değil işkence yapıyor ayrıca insan gerçekten kötü bişiy yapsa bile ona insanlık dışı bir ceza veremezsin bu hukukta yani insan hakları kurallarında böyle bişiy yoktur olamaz çünkü hukuk yada insan haklarına göre düzenlenmiş kurallar insanlığın dışına çıkamaz bu kurallar insanlığı getirmek için koyulmuştur.

canraşit buda senin gibi laflarımı anlamazsa benim ne demek istediğimi anlatırsın lütfen.ha ayrıca canraşit insanın insan haklarına aykırı ve gerçek olmayan birşeye inanması doğrumu demiştim doğru değilse insanın insan haklarına aykrı düşünceler yada inanışlar edinmemesi lazım ama düşündüğü taktirde fiile geçirmediği sürece tabiki cezalandıramayız ama insan haklarına aykırı düşünceler doğru değildir.

canım arkadaşım ya ben sana kendimi anlatamadım yada sen beni yanlış anlıyorsun.her insan istediği gibi yaşamada serbesttir.kimse kimseye zorla hiçbir şey yaptıramaz.yapsa bile yapılan sadece sembolik olarak kalır.ama yapmadığı yükümlülüğün de hesabını ahirette verir ayrıca ben recm cezası olsun yada olmasın diye bir cümlede kullanmadım.gerekçesini açıklamaya çalıştım. ben şunu söyleyebilirim ki yazdığın bazı cümleler gerçekten kırıcı cümleler barındırıyor.madem inanca saygı bekliyorsun ki haklısın sende aynı saygıyı göstermekle yükümlü değilmisin.ayrıca herkes istediği insanla beraber olabilir diyorsun ben bu görüşünede katılmıyorum en basitinden evli biri eşini kendi dışında başkasıyla hayal edebilirmi.yada anne veya kardeşini.eğer kuralsız bir birliktelik olursa doğacak onca istenmeyen çocuk ve mağduriyet meydana gelmez mi.son olarak yazdıklarından anlayabildiğim kadarıyla bazı konularda yeterli olmayan veya yanlış bilgi sahibisin.iyi niyetini arzu ederek bahsettiğin konuları tekrar araştır derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

canım arkadaşım ya ben sana kendimi anlatamadım yada sen beni yanlış anlıyorsun.her insan istediği gibi yaşamada serbesttir.kimse kimseye zorla hiçbir şey yaptıramaz.yapsa bile yapılan sadece sembolik olarak kalır.ama yapmadığı yükümlülüğün de hesabını ahirette verir ayrıca ben recm cezası olsun yada olmasın diye bir cümlede kullanmadım.gerekçesini açıklamaya çalıştım. ben şunu söyleyebilirim ki yazdığın bazı cümleler gerçekten kırıcı cümleler barındırıyor.madem inanca saygı bekliyorsun ki haklısın sende aynı saygıyı göstermekle yükümlü değilmisin.ayrıca herkes istediği insanla beraber olabilir diyorsun ben bu görüşünede katılmıyorum en basitinden evli biri eşini kendi dışında başkasıyla hayal edebilirmi.yada anne veya kardeşini.eğer kuralsız bir birliktelik olursa doğacak onca istenmeyen çocuk ve mağduriyet meydana gelmez mi.son olarak yazdıklarından anlayabildiğim kadarıyla bazı konularda yeterli olmayan veya yanlış bilgi sahibisin.iyi niyetini arzu ederek bahsettiğin konuları tekrar araştır derim.

arkadaşım insanın hayatını başklarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı vardır sen bizim daha önce yazdığımız mesajları okumadınmı ahirette kimlere ayrıcalık başlığını bibak.

şimdi insanın başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı olduğu için kimseyi yaşantısı yüzünden cezalandıramazsın yani kimse başörtüsü yada namaz kılmak zorunda değildir ve kimsede bunlara ceza veremez yani ben namaz kılmadım yada allaha inanmadım diya ceza görmem sözkonusu değildir ve kimseye namaz kılmadığı için yada inanmadığı için işkence yapılamaz çünkü insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır ve inanmadı diye kimse o insana işkence yapamaz işkece insanlık dışı bişiydir.modern devletlerde kurallar insan haklarına göre çıkar ve işkence diye bir ceza yoktur çünkü işkence insan haklarına aykırı ve insanlık dışı bişiydir ve insan haklarını korumak demek insanlığı hakim kılmak barışı sevgiyi hoş görüyü ve her insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkına saygı demektir.

kimse kimseyle beraber olmak zorunda değildir isteyen istediğiyle beraber olur eşin seninle beraber olmak istemiyorsa onu zorlayamazsın ve ona sen yalnız benimle olacaksın dayatması ve zorlaması yapamazsın eğer seninle beraber olmuyorsa ve sende bunu kabuletmiyorsan ona zorla benimle beraber ol diyemezsin en çoğu boşanırsın recm gibi taşlayarak öldürmek diye bişiy olmaz bu insanlık dışı ve insan haklarına aykırıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu bir hakaret değildir, bu bir belirtme sözcüğüdür.

İnsan dışındaki canlı ve cansız varlıklar da '' bu... '' diye işaret edilerek belirtilir. O nedenle, hakaret demedim ama bir hanımefendi için '' bu '' sözcüğünü kullanmanın nezaketsizlik olduğu kesindir. Ve üstelik hakaret olarak da algılanabilir, bu da kişiden kişiye değişir. İnsanlara saygı göstermek de bir insan hakkıdır unutmayalım, raif bostan !

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım insanın hayatını başklarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı vardır sen bizim daha önce yazdığımız mesajları okumadınmı ahirette kimlere ayrıcalık başlığını bibak.

şimdi insanın başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı olduğu için kimseyi yaşantısı yüzünden cezalandıramazsın yani kimse başörtüsü yada namaz kılmak zorunda değildir ve kimsede bunlara ceza veremez yani ben namaz kılmadım yada allaha inanmadım diya ceza görmem sözkonusu değildir ve kimseye namaz kılmadığı için yada inanmadığı için işkence yapılamaz çünkü insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır ve inanmadı diye kimse o insana işkence yapamaz işkece insanlık dışı bişiydir.modern devletlerde kurallar insan haklarına göre çıkar ve işkence diye bir ceza yoktur çünkü işkence insan haklarına aykırı ve insanlık dışı bişiydir ve insan haklarını korumak demek insanlığı hakim kılmak barışı sevgiyi hoş görüyü ve her insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkına saygı demektir.

kimse kimseyle beraber olmak zorunda değildir isteyen istediğiyle beraber olur eşin seninle beraber olmak istemiyorsa onu zorlayamazsın ve ona sen yalnız benimle olacaksın dayatması ve zorlaması yapamazsın eğer seninle beraber olmuyorsa ve sende bunu kabuletmiyorsan ona zorla benimle beraber ol diyemezsin en çoğu boşanırsın recm gibi taşlayarak öldürmek diye bişiy olmaz bu insanlık dışı ve insan haklarına aykırıdır.

arkadaşım ben bahsettiğin başlığa baktım ve şunu gördüm ki hem orda hem bu başlıkta sadece bazı lokal konulara takılıp kalınmış.bence dinin güzelliklerine bu denli uzak kalınmamalı.hiçbir insana namaz kılmadı diye veya işlediği bazı günahlar nedeniyle bu dünyada ceza verilmez cezası ahirette verilir ben bu dünyada istediğim gibi yaşarım helal haram tanımam diyen birisi kalkıp bana ahirette niye ceza verilecek dememeli.bu dünyayı yaratan sadece başıboş yaşamak için bizleri yaratmadı.işlenen her günahın cezası ahirette ödenir.eğer ben yaratıcıya inanmıyorum diyorsa o zaman korkmasına gerek yok zaten ona göre ahirette yok.hesapta yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan dışındaki canlı ve cansız varlıklar da '' bu... '' diye işaret edilerek belirtilir. O nedenle, hakaret demedim ama bir hanımefendi için '' bu '' sözcüğünü kullanmanın nezaketsizlik olduğu kesindir. Ve üstelik hakaret olarak da algılanabilir, bu da kişiden kişiye değişir. İnsanlara saygı göstermek de bir insan hakkıdır unutmayalım, raif bostan !

Saygılar sunarım.

arkadaşım bunun anlamaınedir bişeyiişaret etmek için kullanılır bu hakaret içermez bunu yanlışanlamak diye bişey yoktur ha sen belki kafanda bu hakarettir ama gerçekte hakaret değildir sen yada başkaları bunu hakaret olarak algılıyor diye bu hakaret olmaz çünkü hakaret kelimeleri bellidir hem birinsan kötü bir düşünceye sahip olduğunda ona kötü düşüncesi olduğunu söylemek yanlış bişiy değildir yada *** yada *** düşüncelere sahip olduğunda bunu söyleyebilirsin bunlar hakaret değildir bu gerçeği ifade etmektir hakaret boş yere sadece aşşalamak için söylenen kelimelerdir.

arkadaşım ben bahsettiğin başlığa baktım ve şunu gördüm ki hem orda hem bu başlıkta sadece bazı lokal konulara takılıp kalınmış.bence dinin güzelliklerine bu denli uzak kalınmamalı.hiçbir insana namaz kılmadı diye veya işlediği bazı günahlar nedeniyle bu dünyada ceza verilmez cezası ahirette verilir ben bu dünyada istediğim gibi yaşarım helal haram tanımam diyen birisi kalkıp bana ahirette niye ceza verilecek dememeli.bu dünyayı yaratan sadece başıboş yaşamak için bizleri yaratmadı.işlenen her günahın cezası ahirette ödenir.eğer ben yaratıcıya inanmıyorum diyorsa o zaman korkmasına gerek yok zaten ona göre ahirette yok.hesapta yok.

arkadaşım işkence insanlık dışı değilmidir şimdi ben sırf allaha inanmadım diye işkence göreceğim öylemi senin allahın nebiçim insanlığı var nebiçim adalete sahip.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım bunun anlamaınedir bişeyiişaret etmek için kullanılır bu hakaret içermez bunu yanlışanlamak diye bişey yoktur ha sen belki kafanda bu hakarettir ama gerçekte hakaret değildir sen yada başkaları bunu hakaret olarak algılıyor diye bu hakaret olmaz çünkü hakaret kelimeleri bellidir hem birinsan kötü bir düşünceye sahip olduğunda ona kötü düşüncesi olduğunu söylemek yanlış bişiy değildir yada *** yada *** düşüncelere sahip olduğunda bunu söyleyebilirsin bunlar hakaret değildir bu gerçeği ifade etmektir hakaret boş yere sadece aşşalamak için söylenen kelimelerdir.

arkadaşım işkence insanlık dışı değilmidir şimdi ben sırf allaha inanmadım diye işkence göreceğim öylemi senin allahın nebiçim insanlığı var nebiçim adalete sahip.

canım kardeşim kimse bu dünyada ALLAHA inanmadı diye ceza görmeyecektir belki ama ahirette hesap var bu mutlaktır kimin cezalandırılacağını da yine en iyi rabbim bilir. eğer sen ALLAHA inanmıyorsan niye bu kadar bu konuya takıldığını anlayamıyorum.senin düşüncene göre tekrar belirtiyorum ahiret ve hesap yoktur.yani sen inandığın düşüncede samimiysen korkmanı gerektirecek bir durum yok.işkencenin insan haklarına aykırı olduğu görüşüne katılmakla beraber şunu belirtmeliyim ki kimsesiz çocukları veya suçsuz insanları yok yere katleden insanlar neden ahirette ceza görüyor demek en basit ifadeyle gerçek anlamda empati kuramamak ve olaya tek taraflı bakmaktan kaynaklanıyor diye düşünüyorum...saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

?

Ben hakaret demedim ki sayın bay bostan. Görgü kuralları diye de bir şey var, değil mi efendim ?

'' Bu '' diye bir hayvan da gösterilebilir. Onun için, hayvandan ayırd etmek anlamında, '' bu arkadaşımız, bu kardeşimiz '' veya daha nazik olanı '' bu hanımefendi '' diye hitap etmek daha güzel olmaz mı ? :)

Düşüncelerini beğenmemek, o kişiye nazik davranmayı engellememeli.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim buna daha önce cevap vermiştim. Okumadığınız için cevap vermemiştiniz herhalde. Tekrar göstereyim:

insan hakları allahı bağlamaz efendim şöyle düşünün bir kere biz allahın yazdığı bir bilgisayar programının alt program parçacıklarıyız allah programın sonunda istediğini elde etmek için yararlı olanlarımızı yani yazdığı programın ilerleyişine engel olmayan olumlu katkıda bulunan özellikleri olanlarımızı sonraki yazacağı programında kullanacak yararsız olanları kullanmayacak onlar yok olacaklar bunu daha önceden hesaplamak yerine programı yazıp run tuşuna basmış ve olacakları gözleyerek arada programın ilerleyişine engel olacak özelliklerimizi kullanmamamız için uyarılarda müdahalelerde bulunuyor ve bir programcı olarak buna hakkı vardır onun yazdığı bir alt program parçacığı olarak bir sonraki yazacağı programın içerisinde olabilmek için bu uyarılara dikkat verip kendimizi engellememiz sınırlamamız ve böylece bunu başarabilen program parçacıkları olarak bir sonraki yazacağı programda yeralma hakkı kazanmak zorundayız

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

canım kardeşim kimse bu dünyada ALLAHA inanmadı diye ceza görmeyecektir belki ama ahirette hesap var bu mutlaktır kimin cezalandırılacağını da yine en iyi rabbim bilir. eğer sen ALLAHA inanmıyorsan niye bu kadar bu konuya takıldığını anlayamıyorum.senin düşüncene göre tekrar belirtiyorum ahiret ve hesap yoktur.yani sen inandığın düşüncede samimiysen korkmanı gerektirecek bir durum yok.işkencenin insan haklarına aykırı olduğu görüşüne katılmakla beraber şunu belirtmeliyim ki kimsesiz çocukları veya suçsuz insanları yok yere katleden insanlar neden ahirette ceza görüyor demek en basit ifadeyle gerçek anlamda empati kuramamak ve olaya tek taraflı bakmaktan kaynaklanıyor diye düşünüyorum...saygılarımla

kardeşim herkesin hayatını başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı varsa kardeşim allahta kimsenin hayatına karışma hakkı yoktur karışırsa onun özgürlüğüne ve istediği gibi yaşama hakkına tecavüzetmiş olur yani haksızlık yapmış olur bide namz kılmadı inanmadı diye vahşice,insanlıkdışı işkence yapması tam bir haksızlıktır,insanlık dışı bişiydir.

?

Ben hakaret demedim ki sayın bay bostan. Görgü kuralları diye de bir şey var, değil mi efendim ?

'' Bu '' diye bir hayvan da gösterilebiilir. Onun için, hayvandan ayırd etmek anlamında, '' bu arkadaşımız, bu kardeşimiz '' veya daha nazik olanı '' bu hanımefendi '' diye hitap etmek daha güzel olmaz mı ? :)

Düşüncelerini beğenmemek, o kişiye nazik davranmayı engellememeli.

Saygılar sunarım.

yahu kardeşim senin dediğin gibi görgü kuralı yok bu demek görgüsüzlük falan değildir değil bu demek bir insana ****** çünkü sen gerçeği ifade ediyorsundur ama tabiki bir insanı sebepsiz yere sırf hoşuna gitmedi diye aşşalamk yanlıştır ama yaptığı hareketler aşşalanacak türdense bunu belirte bilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim buna daha önce cevap vermiştim. Okumadığınız için cevap vermemiştiniz herhalde. Tekrar göstereyim:

Saygılar sunarım.

arkadaşım yani allah istediğini yapar herkesin hakkını çiğner ve işkence bile yapar öylemi şimdi bu allah bu başlıkta olduğu gibi egoist ve zorba olmuyormu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahu kardeşim senin dediğin gibi görgü kuralı yok bu demek görgüsüzlük falan değildir değil bu demek bir insana ****** çünkü sen gerçeği ifade ediyorsundur ama tabiki bir insanı sebepsiz yere sırf hoşuna gitmedi diye aşşalamk yanlıştır ama yaptığı hareketler aşşalanacak türdense bunu belirte bilirsin.

Var efendim ne demek ? Birisini işaret parmağı ile göstermek de nezaket dışıdır, bu diye göstermek de. Tanımadığımız, samimi olmadığımız insanlara siz yerine sen, kardeşim, arkadaşım diye hitap etmek de...Bunları bilmeniz gerekir raif bey, çok rica ederim!

Ayrıca, hiç kimse fikirleri ne olursa olsun aşağılanamaz bu da bir insan hakları kuralıdır.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım yani allah istediğini yapar herkesin hakkını çiğner ve işkence bile yapar öylemi şimdi bu allah bu başlıkta olduğu gibi egoist ve zorba olmuyormu.

Efendim, ister egoist deyin, ister zorba, var mı yapacak bir şey ? Öyleyse öyledir. Öyle bir gücü insan haklarına davet etmek makul mudur sizce ? Ya inanırsınız, ya inanmazsınız. İnsan hakları kuralları insanlar arasında geçerlidir. Tanrı ile insan arasında değil.

Çünkü, insanların ortak kabulüdür bu kurallar. Dünya için, somut yaşam geçerlidir. Gayb için, bilinmeyen için geçerli olanı söyleyen dinlere de ya inanılır, ya da inanılmaz. Bu ikisini karıştırmayın !

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, ister egoist deyin, ister zorba, var mı yapacak bir şey ? Öyleyse öyledir. Öyle bir gücü insan haklarına davet etmek makul mudur sizce ? Ya inanırsınız, ya inanmazsınız. İnsan hakları kuralları insanlar arasında geçerlidir. Tanrı ile insan arasında değil.

Çünkü, insanların ortak kabulüdür bu kurallar. Dünya için, somut yaşam geçerlidir. Gayb için, bilinmeyen için geçerli olanı söyleyen dinlere de ya inanılır, ya da inanılmaz. Bu ikisini karıştırmayın !

Saygılar sunarım.

yorumunun özellikle son kısmını çok beğendim.objektif ve gerçekçi bir yorum olmuş tebrik ederim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yorumunun özellikle son kısmını çok beğendim.objektif ve gerçekçi bir yorum olmuş tebrik ederim...

Efendim, ben her ne kadar objektif yorum yapmaya çalışsam da, bence bu başlıktaki en gerçekçi yorum, yaşanmadan anlaşılmayacak olması açısından subjektif olmasına rağmen, hakkını teslim etmek gerekir ki; sayın Dayı'ya aittir:

Sen ne kadar ADİL isen Tanrıda o kadar.. :)

Sen ne kadar cömert isen Tanrıda o kadar.. :)

Sen ne kadar egoist isen Tanrıda o kadar.. :)

Fazlasını, yani daha egoistini daha cömertini daha adilini alıgılayamayyız.. :)

:clover:

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, ben her ne kadar objektif yorum yapmaya çalışsam da, bence bu başlıktaki en gerçekçi yorum, yaşanmadan anlaşılmayacak olması açısından subjektif olmasına rağmen, hakkını teslim etmek gerekir ki; sayın Dayı'ya aittir:

:clover:

Saygılar sunarım.

can raşit senin yaptığın yorumun son kısmını objektif ve geçekçi bulmuştum.ama dayının yorumuna bu anlamda katılamam.algılayamadık diye bir şeye yok diyemeyiz.örn köpek yarasa ve yunus balıkları bizlerin duyamadıkları sesleri duyabilirler.biz duyamadığımız veya kendi özelliklerimizle algılayamadığımız bu seslere yok mu diyeceğiz.kaldıki eğer tanrıyı biz kendi özelliklerimize denk ifade edersek tanrı diyebilir miyiz. saygılarımla....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önceleri Cinleri idrak edemiyordum,algılayamıyordum ve inanmıyordum..şimdi Cinlerle kanka bile oluyorum zaman zaman..Cin dolu cevrem.. :D

Meleklerde,de durum aynı..inanmıyordum..fakat şimdilerde üç beş Melek dostum var..sık sık görüşüyorum kendileriyle.. :D

Şeytan.. :D inanmazdım varlığına.. :D fakat bi uyandırdılar işte İNSAN denilen bütünün en büyük parçası.. :D

Cin melek ve şeytan..bu üçünün toplamıda İNSAN..:)

İnsanda vücud bulup ZAHİRE çıkmayan esmalanamaz isimlendirilemez..davranış biçimimiz yani..Cin gibi çocuk..melek gibi adam..şu varya şu şeytanın ta kendisi.. :D bu içi boş olan isimlerin(etiketlerin..) içini dolduran İNSAN,dır..cinliğide melekliğide şeytanlığıda ancak İNSAN davranış biçimlerinde gözlemleyebiliriz..bizden önce yaşayanların koyduğu isimlerdir bunlar..hayali varlıklar değildirler.. :D işte biz buradan ötesini İdrak edemeyyiz..kendimizle sınırlıyız.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

can raşit senin yaptığın yorumun son kısmını objektif ve geçekçi bulmuştum.ama dayının yorumuna bu anlamda katılamam.algılayamadık diye bir şeye yok diyemeyiz.örn köpek yarasa ve yunus balıkları bizlerin duyamadıkları sesleri duyabilirler.biz duyamadığımız veya kendi özelliklerimizle algılayamadığımız bu seslere yok mu diyeceğiz.kaldıki eğer tanrıyı biz kendi özelliklerimize denk ifade edersek tanrı diyebilir miyiz. saygılarımla....

:)

Efendim, neden her şeyi somut algılama eğilimindesiniz. Sayın Dayı içsel bir algıdan, duyumsamadan, benliğinde hissederek yaşamaktan bahsediyor, fiziksel somut nesneler veya etki ve duyulardan değil. Yaşanmadan bilinemez olduğundan ancak yaşayan kişi tarafından idrak edilebilen hallerden bahsediyor.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Var efendim ne demek ? Birisini işaret parmağı ile göstermek de nezaket dışıdır, bu diye göstermek de. Tanımadığımız, samimi olmadığımız insanlara siz yerine sen, kardeşim, arkadaşım diye hitap etmek de...Bunları bilmeniz gerekir raif bey, çok rica ederim!

Ayrıca, hiç kimse fikirleri ne olursa olsun aşağılanamaz bu da bir insan hakları kuralıdır.

Saygılar sunarım.

arkadaşım senin dediğin kurallar saçma sapan kurallardır ve kimse bunlara uymak zorunda değildir ben bana söylenen şeyin anlamına bakarım yok bu bana böyle hitabetti yok şöyle yaptı demem asıl görgüsüzlük söylenen şeylerin anlamını böyle saçma sapan yorumlara çekmektir ve kişinin görüşü saçma ise ona bunu belirtebilirsin bu hakaret değildir bu gerçeği dile getirmektir çünkü görüşü saçmadır ama tabi görüşünün saçma olduğunun gerekçelerinide söylemek gerek tabi.

Saygılar sunarım.

arkadaşım senin allahın adil değilmi şayet her istediğini yapan insanların hakkını görmezden gelen hatta günümüzde insanlık dışı olduğu için asla ceza olarak verilmeyen işkenceyle insanlara sırf bana inanmadınız diye zulmeden bir varlık ki bu anlamda insanlık ondan daha medeni oluyor kendisi ise vahşi hayvani bir şekilde işkence yaparak zulmeden oluyor hani senin allahının adaleti sen böyle bir allahamı bel bağlıyor ve ona güveniyor ve onu savunuyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım senin allahın adil değilmi şayet her istediğini yapan insanların hakkını görmezden gelen hatta günümüzde insanlık dışı olduğu için asla ceza olarak verilmeyen işkenceyle insanlara sırf bana inanmadınız diye zulmeden bir varlık ki bu anlamda insanlık ondan daha medeni oluyor kendisi ise vahşi hayvani bir şekilde işkence yaparak zulmeden oluyor hani senin allahının adaleti sen böyle bir allahamı bel bağlıyor ve ona güveniyor ve onu savunuyorsun.

İyi de efendim, bunu daha önce cevaplamıştım:

kardeşim hukukta işkence yapmak diye bir ceza varmı işkence insanlıkdışı bişiydir ve hiç bir hukuk kitabında böyle bir ceza olmaz.

Belki sadece tehdit ediyor, aslında yapmayacak. Bir öğretmenin herkesi disipline göndermekle tehdit etmesi ama göndermemesi, daha insaflı yaptırımlar uygulaması gibi. Yani, mühim olan anlamayanların bir şekilde korkutularak disipline edilmeye çalışılması gibi görünüyor.

Tekrar başa dönmeyelim. Bu kişiye göre değişen bir algılama meselesi. Başa döneceksek, bakın sayın Dayı ne güzel ifade etmiş:

Sen ne kadar ADİL isen Tanrıda o kadar.. :)

Sen ne kadar cömert isen Tanrıda o kadar.. :)

Sen ne kadar egoist isen Tanrıda o kadar.. :)

Fazlasını, yani daha egoistini daha cömertini daha adilini alıgılayamayyız.. :)

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.