Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Şu Dünyaya Neden Geldik..

alkanaga

Önerilen İletiler

:sweatingbullets: Evden çarşıya çıktım bugün bir radyo Almaya.Bir Amacım vardı, radyo almak.Sonra eve geldik.Çarşıdayken,etrafa baktım, herkes bir şey peşinde koşturuyo.Kimi dinlenmek için bir kahveye oturmuş,kimi yemek yemeğe bir restorana,kimi alışverişte.Herkesin bir amacı bir bahanesi var işte.Acaba Bizim şu Aleme geliş amacımız ne? Buyrun paylaşın düşüncelerinizi.. :lol:
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyaya insan olarak gelmekle birlikte, bizimle beraber gelen alemin sırrını soran bütün soruların kaynağı olan soru?

Felsefi boyutta,düşünce zemininde bu soruyu kendine soran insan sayısı cevabını hazır bulan,hazır cevapla hayatına yön veren insan sayısından daha azdır.

Her insan için hayatın derin ya da sığ bağlamda kendiliğinden oluşan ya da kendinin belirlediği bir anlamı var.

Semavi dinlere inananlar için inancının hayata yüklediği anlam onun için hayatın anlamı,bu dünyada niçin bulunduğuna cevap ya da diğer inançlar hayat için ne söylüyorsa hayat da onun için o.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dünyaya gelmek istemekten yansıyan görüntüler

dünyaya gelmedik, gelicez.

çocuğun anne karnında yaşaması gibi... Alıntı Arayüz

İki defa doğulmadan elbet. olmuyor da, bu ikinci doğum ne? Buyrun Cevaplayın... :lol:

Dünyaya insan olarak gelmekle birlikte, bizimle beraber gelen alemin sırrını soran bütün soruların kaynağı olan soru?

Felsefi boyutta,düşünce zemininde bu soruyu kendine soran insan sayısı cevabını hazır bulan,hazır cevapla hayatına yön veren insan sayısından daha azdır.

Her insan için hayatın derin ya da sığ bağlamda kendiliğinden oluşan ya da kendinin belirlediği bir anlamı var.

Semavi dinlere inananlar için inancının hayata yüklediği anlam onun için hayatın anlamı,bu dünyada niçin bulunduğuna cevap ya da diğer inançlar hayat için ne söylüyorsa hayat da onun için o.

Muhabbetle...

Sizce neden geldiniz sayın fuzili bakın kendinize,cevaplayın... :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizce neden geldiniz sayın fuzili bakın kendinize,cevaplayın... :P

Bakıyorum kendime de üstümdeki kıyafetlerin markaları ve üzerindeki yazılar dışında bu soruya yönelik bir cevap yazmıyor, yanlış yere mi bakıyorum acaba? :D

Üstümüzdeki libaslardan soyunup kendini,kendindekini görebilmek aynada kendini görmek kadar kolay değil ki? :)

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anne ve babımız istediği için geldik.. :)

ama hayatta kalma amacımız olmalı ve bunu sormalıyız kendimize..

hedefimiz ne?

olmak istediğimiz yer ?

başarılarımız?

birikimlerimiz?

ve hayat son bulduğunda bizden geriye kalanlar ne?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Nasrettin Hocayı birgün yemeğe çağırmışlar.Gündelik kıyafetler ile gitmiş,içeri bile almamışlar.Gitmiş eve bayramlık kürkünü Atmış sırtına,yemekte baş köşeye oturtup ikram eylenmişler.Hoca bu ,sokmuş kürk ün bir ucunu Çorbaya söylenmiş kendince ''Ye kürküm Ye,bak sana yapılan Hürmete''.

Fuzili abim,bak o kadavranın içine.Şimdiye dek yapıp ettiklerine,içinde gezinen türlü hal ve düşüncelere topunun toplamı sen Oluyosun herhalde.Ne demiş bir Abi; Nice elbiseler gördüm içinde insan yok,nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok...

Sn.Gündem

Elbette Anne ve baba da bir şey i istedi, ikiden bir geldi.Şu dünya ya gelirken sen gelmek istiyormusun diye sorulmadı.Lakin herkes içinde buldu kendini bu fani hayatın. Alkanagam,hayatı seyretti, baktı,bir puzzle misali herşeyin gelişi bir şeye bağlı.Tesadüfsüzlüğü gözlemledi.Herkes yerinde ve yerince.Kimi kızdı bu faniye, canını yaktı.Alınacak türlü ders vardı.Kimi, geçip karşısına anlattı.Kimi,güldürdü saatlerce,kimi hüzün verdi,hasret verdi göz yaşı ile...

Biliyormusun,bu fani hayata renk kattı.Nice arkadaşı oldu ayrı ayrı dünyalarda.Nice hale ortak oldu çevresindeki adamlarla.Nicelerine ortak oldu iş eyledi beraber.Niceleri ile umut paylaştı belki,acaba oldu .

İşte dostum,Fani geldiğin bir hayat,paylaşmışlıklar üzerine kurulu.Pek çok olay yaşadım,pek çok hale girdim,hayatım yaşamlar,yaşantılarla dolu...

Bazen hüzünlendim,hüznümü paylaştım dostlarımla,bazen sevinçlendim sevincimi paylaştım onlarla.Bazen hizmet ettim,bazen hizmet aldım.Hep birşeyler paylaştım insanlarla...

Gün oldu Bir Havva sevdim,yarenlik ettim onunla,evlenip yuva kurdum,yeni can lar eklendi hayatıma.Çocuklarımda beka mı gördüm,benden parçalar almıştılar.Hayatın değerini sevince gördüm,üzülmüşüz boşu boşuna.

Neyse efendim bir de hikaye anlatem;

Adamın biri yöresel Halk kültürlerini araştırıyomuş,bir köye denk gelmiş.Eee.. Araştırmaya şu köyün Mezarlığından başlıyam demiş,nede olsa Mezarlıklar toplumun aynasıdır...

Gitmiş köy Mezarlığına bakmış Mezar taşlarına. Mezar taşlarındaki rakamlar dikkatini çekmiş. Aynen yazanlar şöyleymiş;

Ahmet Kalem 1159,Mehmet Silgi 1467,Ayşe GÜzel 3345...

Sadece rakamlar ve Ad soyad varmı mezar taşlarında.Adam merak etmiş başlamış araştırmaya.İlk köy kahvesine gidip,bulup sormuş Muhtara.''Sizin köy mezarlığına gittim,mezar taşlarını inceledim.Neden Sadece Ad soyad ve bazı rakamlar yazar mezar taşlarınızda...''

Muhtar gülmüş şöyle bir ve cevap vermiş,''Beyim bizim buralarda bebeklikten itibaren bir kuşak bağlarlar,her mutlu yaşadığın An'a bir düğüm atarlar.Ne zaman ki hakka yürüdün.Gelip kuşaktaki düğümleri sayarlar.İnsanın yaşadığı diyebileceği an Ancak mutlu olduğu An dır bizim töremizce.İşte o mutlu An ları Mezar taşına Adıyla beraber kazırlar...''

İnsanlar, paylaştıkları güzellikler ile mutlu olur.Bir oğlumun,bir kızımın doğumunu hatırlıyorum da nasıl da sevinçliydim.Bu güzel an ları, nasıl da paylaştım sevdiklerimle.Hayata kattığımız güzellikler için varız dostum.Hayatına güzellik katamıyorsan,güzelliği paylaşamıyorsan zaten yaşamıyoruz biz dostum... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünya'ya sınav için geldik..Bu sınavda başarılı yada başarısız olmak bizim elimizde Anne Babalar bizi dünyaya getirmeye vesile oldular..

Yaşadığımız hayatta doğruluk,iyilik,hak yememe,yasaklara uyma,üzerimize düşenleri yapma gibi gibi ...,iyi faziletler gösterirsek başarılı olmuşuz demektir..

Saygı ve sevgiyle kalın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Nasrettin Hocayı birgün yemeğe çağırmışlar.Gündelik kıyafetler ile gitmiş,içeri bile almamışlar.Gitmiş eve bayramlık kürkünü Atmış sırtına,yemekte baş köşeye oturtup ikram eylenmişler.Hoca bu ,sokmuş kürk ün bir ucunu Çorbaya söylenmiş kendince ''Ye kürküm Ye,bak sana yapılan Hürmete''.

Fuzili abim,bak o kadavranın içine.Şimdiye dek yapıp ettiklerine,içinde gezinen türlü hal ve düşüncelere topunun toplamı sen Oluyosun herhalde.Ne demiş bir Abi; Nice elbiseler gördüm içinde insan yok,nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok...

Bakıyorum Sn. alkanağa bakıyorum o kadavraya.Biliyorum ki bensiz o sadece bir kadavra.Biliyorum ki üstümdeki kürk hiçbir hürmet katmaz o kadavraya.Bilyorum ki o elbisenin altındaki kadavra, kadavrayı insan yapan, kadavradaki Yunus'un dediği ben.

O ben ki Rahmandan ve şeytandan öz taşır kendinde.Rahmani yanımla şeytanı yanım bir galebenin içinde.Şeytani yanını ben diye görenler giydiği libasa hürmet beklemekte, libasa hürmet etmekte.

Rahmani yanını galip getirmek sadece içine bakmakla yetmiyor faniye.Firavun'u, Nemrut'u,Hitler'i, nicelerini kadavraları Firavun,Nemrut,Hitler etmedi.Onlar ki içlerindeki benle Firavun'du, Nemrut'tu...Onlarda da ben vardı.Onlar şeytanı ben sandılar, öyle içlerine baktılar.

İçine bakmak insan olmak için yetmiyor.İçindeki hakikati bulmak için Rahmani bene ulaşmak, nefsini tanımak için akıl gerekiyor,gönül gerekiyor,ilim gerekiyor...

Ademoğlu niçin eğitime muhtaç ki eğitim doğar doğmaz başlıyor,okul sıralarında devam ediyor, hayat boyunca sürüyor?

Her bakan görebilir mi,her gören gördüğünü bilir mi, hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

Kalemle yazı yazmayı öğrenmek,yazılanları okumak, okuduğunun farkına varmak bile ilim tezgahından geçmekle oluyorsa, kendini bilmek,kendindeki hakikati görmek hakikat tezgahlarından geçmekle,Rahmani,şeytani yanının idrakına varmakla, bunları bildikten sonra hakikati bulup yaşamak için bu tezgahlarda dokunmakla mümkün.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünya'ya sınav için geldik..Bu sınavda başarılı yada başarısız olmak bizim elimizde Anne Babalar bizi dünyaya getirmeye vesile oldular..

Yaşadığımız hayatta doğruluk,iyilik,hak yememe,yasaklara uyma,üzerimize düşenleri yapma gibi gibi ...,iyi faziletler gösterirsek başarılı olmuşuz demektir..

Saygı ve sevgiyle kalın..

yoooo,

artık yeter...

bu kadar sınav yeter..

ilkokul,ortaokul,lise,ÖSS,

üniversite,mali müşavirlik vs vs

tüm hayatım sınavla geçti benim..

zaten bu dünya bir sınavmış(!)

2003_07_26_1__2_.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çile bülbülüm çileeee....:P

Ay..! Afedersiniz arkadaşlar bu bölümde ciddi cevap vermek gerekiyor biliyorum ama dayanamadım birden...:blush:

Yaşamaya geldik...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yoooo,

artık yeter...

bu kadar sınav yeter..

ilkokul,ortaokul,lise,ÖSS,

üniversite,mali müşavirlik vs vs

tüm hayatım sınavla geçti benim..

zaten bu dünya bir sınavmış(!)

O sınavlar asıl sınav için bir adımdı,aşinalıktı,hazırlıktı.Ölene kadar sınavdayız alemde.İnancın tanımladığı sınavı kabul etmesen de hayatın tanımladığı,insanlığın sınavının içindeyiz bir yerde.

Sınanıyorsun çevrendeki senlerle.Dostlarına karşı,ailene karşı,tanımadığın içinde yaşadığın hayattaki bütün insanlara karşı, yasalarına uymak zorunda olduğun devletine karşı.Kağıtta yazmıyor sorular,cevabını kağıtla,üstünde notla sunmayacaklar,hayat sınavın karneyle çıkmayacak karşına bu alemde.Bu alemde herkes sınav için bir vesile, herkes sınavda.İster insanlık sınavı de ister inan İlahi sınav de.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu soruyu insandan başka soran mahluk varmı ?

cevap : yok !!!

yanıtıda verecek o zaman !!! :stuart:

"ana babamızın bir anlık vuslatından" ,

bu çok kestirme ama bir o kadar da anlaşılabilir ve doğru bir yanıt.

açıkçası dahada deşelemeye hiç gerek yok.

sorunun asıl yanıtı ,bu soruyu samimiyetle kendisine soranda gizli. :unsure:

tüm felsefe , dinler , bilim ve sanatın tek bir amacı var...

o da sadece insanı daha sağlıklı , mutlu , bilinçli ve özgür kılabilmek için.

birisi doktor , amacı sağlık vermek ,

başkası müzisyen , amacı insanları mutlu kılmak vs vs.....

herkes birbirine aynı amacı güdüyor zaten , ama farkında ama değil... :clover:

böyle lezzetli bakabildikten sonra zevkten başka kalan bi yanıt varsa aliiiiim lütfen.... :lol::lol::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zevkin fazlası yaş olur gözlerde, diyordu bir Ademoğlu ismini unuttum şimdi.Bakın aleme kiminin gözyaşı kiminin yüzünde gülücükler oluşturuyor.

Zevk için geldiysek dünyaya kimse şikayet etmesin bir başkasının zevkinden zarar gördüğünde.Biliriz ki zevkler ve renkler tartışılmaz diye öğrettiler bize, ne gariptir ki hep tartışırız bir başkasının zevkini,rengini bildiğimiz halde bu cümleyi. :)

Anladım ki muhabbet zevkleri ve renkleri tartışmaktan çok çok öte.Muhabbetten zevk alanlara sevgiyle... :)

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok yok ben en azından kusurlu olduğumu bilmeliyim, muhabbetin gönülden gönüle kurulan köprüyle, sevgi dilinde, bal tadında olduğunda güzel olduğunun farkındayım.

Muhabbet için kurulan köprüyü yıkmaya çalışan bensem,kusurluysam affola...

Dilim dokunuyorsa,yıkıyorsa yine affola.Beni bana hatırlatanlara eyvallah...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

:flowers: Bugün bulutları seyrettim çeşit çeşit şekil almış bulutlar...Kimi kararmış,kimi grimsi, kimisi hala beyaz. :innocent: Yavaş yavaş mavi gökyüzünde ilerliyorlardı.Bazısı bazısına yakın, bazısı ise uzak. :devil: Bazende uzaklardan çakan yıldırımları gördüm,kapkara bulutlar arasında Şimşekler çaktıkça yaygara veriliyor işte.Şu halkta aynı değilmi dedim kendimce.

Parça parça geçti bulutlar nerelere nasıl gittiler anlaşılmadan.Sessiz, sakince.Her giden bulutun ardından başka bulutlar seyrettim bakarak gökyüzüne.Rüzgarın savurduğu bulutlar.Bazende çöktüler yeryüzüne,biz adına sis dedik.Çıktı yukarıya yine bulut ismini verdik.Damla oldu indi aşağı Yağmur yağıyor dedik... :D

Sonra düşündüm bizde bulutlar gibiyiz savrulmuşuz öyle.Bir görünüp dağılıp gidiyoruz işte.Yağmur olur bulutlar susuzluğu giderir.Bizde bir gün gübre olup açlığı gidereceğiz.Bu beden kabını bırakınca hatıralarda belireceğiz.Nice hatıralarda,belki nice sohbetlerde geçeceğiz. :D

Ölümü düşündüm öylece,tek gerçeklik gibi geldi.Madem geldik bu Aleme ölüm de varedildi.O halde hayatın tümü bir yalandan ibaretti. :clover:

Hükümdarın bitri ölümden korkarmış,Ölümden kaçmak için yer altına Saray inşa etmiş.Ölüm Duymuş bunu,Garez etmiş,bu hükümdarı sarayıyla beraber yerin altında bırakmış.

Bir başka Derviş ölüm ile beraber gezmiş.Her gördüğü zerre de ölüm ona hayat vermiş.Zevk etmiş yıllarca . Ecel ile karşılaşınca elinde kalan sadece yaşanmış bir güzellikmiş...

Ecel alamamış onu Gönlüllerden.Silememiş hiç dillerden.Yıllar yıllar içinde Adı efsanelerde geçmiş bu yaşanan ömürden.

Ömür kimin ,yaşam kimin,söz kimin kelam kimin,Öfke kimin, Sevgi kimin kim kimin malını almış acaba bu Alemden... :D:D:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.