Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

bunlar mühimmat mı ki veriyoruz, onlar bizim evladımız

''biji tirkiye''

Önerilen İletiler

Başbakan Erdoğan’ının Kürt açılımı konusunda yaptığı konuşmaları hayranlık ve minnetle izliyorum.

MHP’nin “dağa çıkarız” zirzopluklarına, CHP’nin “hiçbir şey değişmesin hep böyle sürsün” zırvalarına, DTP’nin kendi tribünlerinden alkış almaya yönelik gösterişçiliğe kendini sık sık kaptırmasına, ordunun “sınırlarıma sığmam taşarım” diyen engelleyiciliğine rağmen “biz bu yoldan dönmeyeceğiz” diyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sorunlarından birini çözmek için tarihî bir açılımın öncülüğünü sırtlıyor.

Bu politikasını bir sonuca ulaştırıp barışı getirdiğinde adının bu ülkenin tarihine övgülerle yazılacağı çok açık.

Türk ve Kürt halkının büyük desteğini arkasına aldığı da kesin.

Halkın barışı desteklediğini hissediyor ve “barışın başbakanı” olarak yoluna devam ediyor.

Bu mücadelesinde ona “yol arkadaşlığı” yapacak olanların Erdoğan’la birlikte tarihe geçeceğine, minnetle anılacağına, karşı çıkanların da “lanetliler” arasına karışıp unutulacağına eminim.

Onun, “Birileri her hafta üç beş şehit verelim ne olur diyor, bunlar mühimmat mı ki veriyoruz, onlar bizim evladımız,” sözlerine vicdan sahibi insanların katılmaması mümkün değil.

Bugün Erdoğan, tam da bir başbakanın olması gerektiği gibi anneler, babalar, gençler adına konuşuyor.

Ve, onun bu yolda başarılı olmasını bütün yüreğimle diliyorum.

Aslında insan, barış konusunda vicdanın sesi olan başbakanla her konuda aynı fikirde olabilmek istiyor.

İstiyor ki barışı böylesine arzulayan başbakan, her konuda insan haklarından, demokrasiden, haktan, hukuktan yana tavır koysun.

Her konuda ona güvenebilelim.

Ama ne yazık ki öyle olmuyor.

Barış için yaptıklarını alkışladığınız insanın yönetimi, bir bakıyorsunuz “işkencecilere” sahip çıkmış.

Bilmem hatırlar mısınız, Bircan Altıntaş 1991 yılında gözaltında işkenceyle öldürülmüştü.

İşkenceyi yapan polisler de belirlenmişti.

1991’de bir genci işkenceyle öldüren polisler tam yedi yıl hâkim karşısına çıkarılmamıştı, “devlet” işkencecilerini korumuştu.

Polisler bir türlü bulunamamıştı.

Türk devletinin işkencecileri korumak için gösterdiği çaba “uluslararası” tepkilere de neden olmuştu.

Sonunda polisler “işkenceyle adam öldürme” suçundan sekiz yıl on ay hapse mahkûm oldular.

Önceki gün Radikal gazetesinde Mesut Hasan Benli’nin bir haberi çıktı.

Benli, Adalet Bakanlığı’nın “işkencecilerin 35 ay değil 21 ay yatması” için Yargıtay’a başvuru yaptığını ortaya çıkarmıştı.

Benli’nin haberine göre Yargıtay bu başvuruyu reddetmişti.

“İşkenceyle adam öldürdükleri” sabit olan bu suçluları korumaya çalışan Adalet Bakanlığı, “barış” yolunda tavizsizce yürüyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan’ın atadığı bir bakan tarafından yönetiliyor.

İnsan ister istemez kendine soruyor, “hangisi bu iktidarın gerçek yüzü, barışı isteyen yanı mı, işkencecileri koruyan yanı mı?”

Barışı böylesine savunan bir başbakanın hükümeti, işkencecilere nasıl sahip çıkar?

Biz haberin biraz daha üstüne gittik, geçmişi biraz karıştırdık ve başka gerçekler de bulduk.

İşkenceci polislerden biri şu anda İçişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı olan bir yüksek bürokratın kayınpederiydi.

Garip bir tesadüf, “damat” müsteşar yardımcısı olduktan bir ay sonra başvuruyu yapmıştı Adalet Bakanlığı.

Damat İçişleri Bakanlığı’nda, başvuruyu yapan Adalet Bakanlığı.

İnsanın aklına ister istemez bir “bürokratlar dayanışması” da gelmiyor değil.

Şimdi sormak gerek.

Bu hükümet, “işkenceyle adam öldürdüğü sabit olan” birilerini neden korumaya çalışıyor?

Bu “işkencecileri” hâlâ “kendi adamı” olarak mı görüyor?

Devlet “işkenceciye” sahip çıkabilir mi?

Hani bu hükümet söz vermişti, “işkenceye sıfır tolerans” gösterilecekti?

Adalet Bakanlığı, işkencecilere böylesine sahip çıkarken “sıfır tolerans” lafına kim inanır?

Ölen çocuk “solcu”, öldüren polis MHP’li diye mi sahip çıkıyorsunuz?

Bir yandan “çocuklar ölmesin, barış olsun” derken, bir yandan da “çocukları işkenceyle öldürenlere” sahip çıkmak başbakanların da, iktidarların da inandırıcılığını zedeler.

Bunu yapmayın, işkencecilere sahip çıkmayın.

Barışı getirin, bütün çocuklar için getirin, insanlar bu ülkede güvenle yaşasın, türbanlının hakkını türbansızın hakkıyla, solcunun hakkını sağcının hakkıyla, Kürdün hakkını Türkün hakkıyla, dindarın hakkını dinsizin hakkıyla birlikte koruyun.

Koruyun ki bu ülke bütünüyle size güvensin, barış bütün ülkeye gelsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Anlayamıyorum Bu Hükümetleri... TarihLerden qeLen Hükümetlerimiz Hep Böyle değiL mi ?

EziLen Kim ? Halk...

Kan Kusuyoruz Resmen Yaa Açıktayız AçLıktan NefesLerimiz kokuyor...

Demokrasi Diye Başlatılan SüreçLer Bile Yeni Yeni Gelen VergiLerin Ağırlıyor... Adalet Neresinde Bu Türkiyenin Demokrasi LaikLik... Hanqi Hükümetten Süre qeLiyor Anlamış değiLim... DestekLeye DestekLeye GetirdikLeri İnsanLarın Vicdanları Gerçekten Çoq Merak Ediyorum... Bir Laf Var Ankara'da Amcam Yoq ki....

Bölülüyoruz Farkında oLmadan Sırtlarımıza Verilen Yükü Taşımaya Çalışıyoruz Belki de Uyuyoruz Bütün Bu oLanlara İçimiz Yandı Kaç Defadır Yine Aynı Yine Aynı... Gelecek NesiL oLarak Korkuyorum Bu Türkiye'den Bana Tertemiz Gelecek Bırakmayan Bütün İnsanLara Soruyorum Ne Zaman Bitecek Bu KarmaşıkLık ??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başbakan Erdoğan’ının Kürt açılımı konusunda yaptığı konuşmaları hayranlık ve minnetle izliyorum.

MHP’nin “dağa çıkarız” zirzopluklarına, CHP’nin “hiçbir şey değişmesin hep böyle sürsün” zırvalarına, DTP’nin kendi tribünlerinden alkış almaya yönelik(Kan emici saçamlıklarına) gösterişçiliğe kendini sık sık kaptırmasına, ordunun “sınırlarıma sığmam taşarım” diyen engelleyiciliğine rağmen “biz bu yoldan dönmeyeceğiz” diyor.

Barışı getirin, bütün çocuklar için getirin, insanlar bu ülkede güvenle yaşasın, türbanlının hakkını türbansızın hakkıyla, solcunun hakkını sağcının hakkıyla, Kürdün hakkını Türkün hakkıyla, dindarın hakkını dinsizin hakkıyla birlikte koruyun.

Koruyun ki bu ülke bütünüyle size güvensin, barış bütün ülkeye gelsin.

İzleyen kim?

kaynak nerden?

Sanırım hayranlık ve minnetle izleyen ''Taraf'' dan başkası değildir..Yada gündem.

Çünkü hep aynı hikayeler, pkk sorununu kürt sorunu olarak göstermeye çalışıyor.hangi barış ?

Kimsenin kürtler ile küs olduğu yok,sorun bebek katilleri pkk.Bu katillerin kardeşliğide sizde kalsın.

Barış,barış deyip karşı tarafı barış karşıtı, sanki kürt düşmanı gibi gösterme çabaları ancak kendi zihniyetini kandırabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İzleyen kim?

kaynak nerden?

Sanırım hayranlık ve minnetle izleyen ''Taraf'' dan başkası değildir..Yada gündem.

Çünkü hep aynı hikayeler, pkk sorununu kürt sorunu olarak göstermeye çalışıyor.hangi barış ?

Kimsenin kürtler ile küs olduğu yok,sorun bebek katilleri pkk.Bu katillerin kardeşliğide sizde kalsın.

Barış,barış deyip karşı tarafı barış karşıtı, sanki kürt düşmanı gibi gösterme çabaları ancak kendi zihniyetini kandırabilir.

PKK sorun değil sorunun sonucu olarak ortaya çıkan bir yapıdır.

Kürt'lerinde Tür'lerle değil sistemle problemleri vardır.

Barışı ve kardeşliği yani çözümü isteyenler 30 yıldır sürdürülen silahlı mücadelenin bu sorunu çözemediğini görüp farklı çözümler arayanlardır.

Sanırım yeterince açık....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK sorun değil sorunun sonucu olarak ortaya çıkan bir yapıdır.

Bak çok doğru söyledin, sorun bölünme ve bağımsızlık sorunudur. PKK da bunu çözmek için vardır.

Kürt'lerinde Tür'lerle değil sistemle problemleri vardır.

Bak yine doğru söyledin. Kürtlerin (o da bir kısmının) problemi Türkiye iledir. Bağımsız devlettir.

Sanırım yeterince açık....

Bence de açık :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak çok doğru söyledin, sorun bölünme ve bağımsızlık sorunudur. PKK da bunu çözmek için vardır.

Bak yine doğru söyledin. Kürtlerin (o da bir kısmının) problemi Türkiye iledir. Bağımsız devlettir.

Bence de açık :)

Ne denebilirki bu kadar anlatmamıza rağmen hala önyargılar karşımızda duruyor zaten önyargıları yenemeyeceğinizi biliyorum ama ben ısrarla söylüyorum EVET BİZ KÜRDÜZ,BU VATAN EDİRNE'DEN ARDAHAN'A BİZİM VATANIMIZ EVET BÖLMEK İSTEEN BİR KESİM VAR AMA ONLARIN BU EMELLERİ İÇİN DEVLETİN EKSİKLERİNİ HATALARINI KULLANDIKLARIDA ÇOK AÇIK ve diyoruzki DEVLETİMİZ ARTIK GEÇMİŞTEKİ HATALARDAN DÖNSÜN....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neymis devletin gecmisteki hatalari?Kürtceyi resmi dil yapmamak,Kürtlerin kendi kendilerini yönetmelerine imkan tanimamak,Kürtlere secme ve secilme hakki vermek,Kürtlerden,Cumhurbaskani,Basbakan,Milletvekili olmasina izin vermek,Kürtleri orduya almak ve onlari en yüksek rütbelere kadar cikmalarina seyirci kalmak,Kürtlerin Batida is yapmalarina müsaade vermek imkan tanimak.Iste devlet bu hatalarinin ceremesini cekmektedir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neymis devletin gecmisteki hatalari?Kürtceyi resmi dil yapmamak,Kürtlerin kendi kendilerini yönetmelerine imkan tanimamak,Kürtlere secme ve secilme hakki vermek,Kürtlerden,Cumhurbaskani,Basbakan,Milletvekili olmasina izin vermek,Kürtleri orduya almak ve onlari en yüksek rütbelere kadar cikmalarina seyirci kalmak,Kürtlerin Batida is yapmalarina müsaade vermek imkan tanimak.Iste devlet bu hatalarinin ceremesini cekmektedir.

Tam ben de bunu soracaktım. Teşekkürler sayın politika...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İzleyen kim?

kaynak nerden?

Sayin Kaplan,böyle bir yaziyi yazabilecek sadece birkac gazete vardir,Türkiye'de;TARAF,RADIKAL,GÜNDEM,YENI SAFAK. Mühimmad sözü ancak Taraf'a yakisan bir sözdür. Türkler'i; Kürt düsmani gösteren,Türk kimligini tartismaya acan,Türkler'in bu ülkeye adlarini vermelerini hazmedemeyenler ancak böyle yazilar yazabilir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Taraf gazetesinin yayın hayatına başlaması tarihe önemli bir not olarak düşülecektir.Halkına;savaş zamanı şehit olması,barış zamanı koyun gütmesi-çiftcilik yapması görevi biçen bir anlayış onlarca yıldır idarede. Bu anlayış,kendisini ülkenin gerçek sahibi gibi görmekte,idareyi halka ve halkın temsilcilerine bırakmamakta..Bu uğurda,binlerce insanın hayatını kaybetmesini dahi umursamadı bu oligarklar.Taraf sayesinde,suça karışmış pek çok kişinin maskesi düştü.Bir kurum içindeki bazı çürükleri eleştirmek,kurumu yıpratmak demek değildir.O kurum,çürüğü ayıklarsa sorun kalmaz.Ama o kurum, çürüğüne sahip çıkıyorsa,kendisi de çürümüş demekdir. Ne 600'lü yıllar,ne de 1940'lı yıllar.Çağa ayak uydurmalı, çağın gereğini yapmalıyız.Sloganlarla değil, mantıkla,evrensel doğrularla konuşmamız lazım,ama şu kronikleşmiş devlet hata yapmaz,yapsada biz görmemeliyiz fikrinden vazgeçmeniz lazım bunun için....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ve diyoruzki DEVLETİMİZ ARTIK GEÇMİŞTEKİ HATALARDAN DÖNSÜN....

Haydi yine hataları geçelim ve soralım:

Ben de 2500 defadır diyorum ki bu devlet durup dururken mi hata yaptı??

Neydi bu hatayı yapmalarına sebep?

Neden çerkeslere lazlara gürcülere değil de kürtlere yaptı?

Açıklayacaksanız bunu açıklayın!

Bİri bana anlatsın bunu!

Cevap bulabilmek için artık yazı büyüklüğünü arttırmaya başladım. Bakalım nereye kadar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bİri bana anlatsın bunu!

Cevap bulabilmek için artık yazı büyüklüğünü arttırmaya başladım. Bakalım nereye kadar :)

O hatalari yapana ve destekleyenlere soracaksiniz!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O hatalari yapana ve destekleyenlere soracaksiniz!!!

Anladım sayın uçanşahin...

Ortada hiçbir sorun yoktu. Kürtler'in milliyetçi bir hareketi yoktu, bölünme sevdaları yoktu. Gül gibi geçinip gidiyorlardı Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşlarıyla. Sonra devlet gelip bir takım destekçileri yardımıyla bölgede nifak tohumları serpti. Bölünmeleye yeltenmeleri için onları ikna etti. Gereken her türlü kötülüğü yaptı. Sonrası malum: kürtler ayaklandı. PKK doğdu.

Doğru anlamış mıyım? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anladım sayın uçanşahin...

Ortada hiçbir sorun yoktu. Kürtler'in milliyetçi bir hareketi yoktu, bölünme sevdaları yoktu. Gül gibi geçinip gidiyorlardı Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşlarıyla. Sonra devlet gelip bir takım destekçileri yardımıyla bölgede nifak tohumları serpti. Bölünmeleye yeltenmeleri için onları ikna etti. Gereken her türlü kötülüğü yaptı. Sonrası malum: kürtler ayaklandı. PKK doğdu.

Doğru anlamış mıyım? :)

Siz hem soruyorsunuz hemde kendi sorunuza kendiniz cevap verir duruma düsüyorsunuz. Madem yanlisliktan, hatalardan bahsediyorsunuz ve bunun sebeblerini soruyorsunuz o halde bu hatalarin ve yanlislarin gercek sebeblerini dosgru arastiracaksiniz. Ben size sorunuzun muhattabini gösterdim, cevap falan vermedim. Siz daha beni dogru anlamamissiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz hem soruyorsunuz hemde kendi sorunuza kendiniz cevap verir duruma düsüyorsunuz. Madem yanlisliktan, hatalardan bahsediyorsunuz ve bunun sebeblerini soruyorsunuz o halde bu hatalarin ve yanlislarin gercek sebeblerini dosgru arastiracaksiniz. Ben size sorunuzun muhattabini gösterdim, cevap falan vermedim. Siz daha beni dogru anlamamissiniz.

Yahu bir kere olsun başka adrese göndermeden, lafı dolandırmadan, soruyla karşılık vermeden, konuyu dağıtmadan cevap verir misiniz rica etsem?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu bir kere olsun başka adrese göndermeden, lafı dolandırmadan, soruyla karşılık vermeden, konuyu dağıtmadan cevap verir misiniz rica etsem?

Sorunuzun muhattabi baskasiyken ben nasil cevap verebilirimki? Diger taraftan hic kimse durdugu yerde devlete karsi gelmez, daga cikmaz. Hadi daga cikanlarin az bir kismini gercekten terör ve bölücülük niyetli olarak kabul bile etsek digerlerini nasil degerlendirecegiz? 30 yili askin devlet dogru politika ürettigi iicnmi terörö örgütü her dönem daga cikacak insan bulabiliyor?

Aslinda kendi sorunuzun cevabi benim bu sorularima verilecek cevabin icerisinde, ama tabiiki anlayana.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tam ben de bunu soracaktım. Teşekkürler sayın politika...

Evet isteyen Kurt gider Cumhurbaskani ya da basbakan olur. Bu zaten sorun degil ki?

Ama sadece kendilerinin olmayan bir dili k onusarak, kendilerine TURK diyerek cumhurbaskani olabilirler.

Bizler sizlerin Kurtlerin degerlerine saygi gostermesini istiyoruz: Dilimize, tarihimize, kulturumuze, vs. saygi bekliyoruz. Sorun bu! CUmhurbaskani ya da basbakani olup olamamak degil!

Yani bu ulkede saygi gorebilmek icin illah Turk mu olmak lazim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bİri bana anlatsın bunu!

Cevap bulabilmek için artık yazı büyüklüğünü arttırmaya başladım. Bakalım nereye kadar smile.gif

Cerkezler bir kere buraya kendi yerlerinden kalkip geldiler ve gonullu asimileye ugradilar.

Lazlar asimileye ogradi. Ne hata yaptik biz, asimilasyona karsi durmak mi hatamizdi?

Biz Kurtler burada hep vardik. Sizden once de vardik!

Neden hata yapti devlet bir soylesenize? Neden Kurtceyi yasakladi, neden bizlere Dag Turkleri dedi su devlet bir aciklasana! Cok merak ediyorum cevabini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cerkezler bir kere buraya kendi yerlerinden kalkip geldiler ve gonullu asimileye ugradilar.

Lazlar asimileye ogradi. Ne hata yaptik biz, asimilasyona karsi durmak mi hatamizdi?

Neden hata yapti devlet bir soylesenize? Neden Kurtceyi yasakladi, neden bizlere Dag Turkleri dedi su devlet bir aciklasana! Cok merak ediyorum cevabini.

Ne şim bu topraklarda yaşayan her etnik köken asmile mi olmuş?Vay anassını!

TÜRKİYE BİR ULUS DEVLET OLDUĞUNA GÖRE HER ETNİK KÖKENDEN İNSANIN OLMASI DOĞALDIR.Ve burda yaşayan insanların anlaşabilmesi için ordak bir dili olması gerekir.

Herkes istediği gibi geleneklerini yapabilmektedir.Yüzkere yazdık gene yazacağız herhalde.

Tabi asimilasyondan kastınız:

-Herkesin ayrı kimliği olucak,

-Kimliğinde kökeni yazacak,

-Okullarda herkes istediği dilde eğitim verilicek,

-herkesin bayrağı ayrı,

-herkesin marşı ayrı,

-herkesin ordusu,polisi ayrı olucak

Ve sonrada biz ayrılmak istemiyoruz denilecek.Bunlar olmassa asmile olmuşlardır yok sayılımışlardır.

Ve hala,

Türk adını hala etnik olarak anlgılamanız bizim sorunumuz değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kavramlari,kendi görüslerinize göre kullanirsaniz hataya düsersiniz,Cerkezlerin asimile oldugunu ilk defa sizden duyuyorum.Sizin anlayisiniza göre;Bir ülkenin vatandasi iseniz asimile olmussunuzdur.O zaman Kürt Cumhurbaskani,basbakani,Milletvekili,tüccari,esnafi,subayi,iscisi kim varsa bunlarin hepsi asimile olmus ama bir grup varki onlar hakiki Kürt,asimileye karsi cikiyorlar!

Sizin bu yukardaki görüsleriniz sadece tehlikeli degil ayni zamanda mantik disidir.Eger birileri sokaklarda birbiriyle Kürtce konusuyorsa Kürtce yasak degildir.Olaganüstü dönemleri genele alamazsiniz.38 Kürt isyani olmus ve her isyanin bölünme amacli oldugu ülkemizde devletin bazi cekincelerinin olmasi devletin güvenligi acisindan gereklidir,kaldi ki bu cekince hicbir sekilde Kürt toplumuna karsi bir operasyon seklini almamistir.Sizler her siyasi yanlisi kullanarak bunu bölünme icin bir neden olarak göstermekle devletten daha büyük yanlislara düsmektesiniz.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Son günlerde yaşananlar,Açılımın duraksaması aklıma başbakan'ın bu sözünü getirdi,evlatlar,kardeşler,amcalar,dayılar,teyzeler,halalar,ablalar bunlar mühimmatmı?

Değil dediğinizi duyar gibiyim,ozaman bu kana dur demek için atılan adımlarada bütün şovenist yaklaşımlara rağmen destek çıkma zamanıdır......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.