Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Evrim müfredattan çıkarıldı...

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

NE Evrim Teorisi ne de Dini Yaratilis teorileri hic bir zaman ispatlanamamis teorilerdir ve hepsinin mufredattan cikmasi gerekir!

Saygilar...

yok artık ama ya. Evrim teorisi ispatlanamamış bir teoriymiş ve buyüzden müfredattan çıkarılmalıymış. Pardon sen fizik ve mühendislik "okuduğunu" söylemiştin değil mi ? :)

bunları okurken sana teorilerin ispatlanamayacağı, teorilerin bilimsel bulgular ve bilgilerle doğrulandıkları zaman kabul edilecekleri, aksi durumda reddedilecekleri, veya çürütülebileceklerini öğretmediler mi ?

Evrim teorisi ispatlanamadığı için müfredattan çıkarılmalıymış. Kuantum Teorisi, İzafiyet Teorisi, Sicim Teorisi ve fizik derslerinde öğretilen diğer teoriler ? Ne farkları var Evrim Teorisi'nden ? Onlarda teori ve ispatlanamamışlar. Bunlarda çıkartılmalı dimi müfredattan. Madem teori, madem ispatlanamamış o zaman müfredattan çıkarılmalı öyle mi ? :)

Tekrar soruyorum, bu iddia ettiklerini hangi okulda, hangi derste "öğrettiler" sana dostum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların kafaları boş bilgilerle doldurulmaktadır.

Evrim, bilimsel bir gerçektir. Canlıların evrim geçirdiği bugün tartışılmaz bilimsel gerçektir.

Evrim Teorisi ise, canlıların nasıl evrim geçirdiğini açıklayan bir teoridir.

Bu cinayettir. Bir neslin geleceğine dönük cinayettir.

Evrim artık vazgeçilmezdir biyoloji bilimi için. Teori olmaktan çıkmıştır. Ancak bizim gibi geri kalmış, geri bırakılmış ülkelerdeki geri kalmış, geri bırakılmış düşüncelerde bir teori, ispatlanmamış havadan bir görüştür.

Ülkemizde evrim kelimesi yasaklansa bile, bilgi dağarcığımızın nereye ulaştığı ve nereye gittiği bellidir. Dünya yuvarlaktır lafına bile karşı çıkanlar vardı. Şimdi de bu gerçeklere. Evet, olan bir nesile oluyor, kör ve düşünce biçimi yüzyıl öncesine ait bir nesil yetişiyor bu yüzyılda ve bilgi ortamında. Ama varılacak nihai gerçek bellidir. Biz bunu ancak birkaç 100 yıl sonra anlayıp kabul edebiliriz. Öyle bir muhafazakarız ki...

Kimse şikayet etmesin o yüzden, yok geri kaldık, yok açız, yok teknolojide geriyiz... :D Artık komik geliyor hepsi... Gül ve geççç... Çocuklarımıza yazık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

altını boşuna çizmiyorum. Bilimi "ilimci"lerden değil, bilim adamlarından okumak gerekir diye.

:clover:

İşte bunun ispatı da burada cevap vermeye bile gerek duymadığım bir çok iletide gizli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar soruyorum, bu iddia ettiklerini hangi okulda, hangi derste "öğrettiler" sana dostum

HY Açık Öğretim Fakültesi olabilir mi?

-http://www.youtube.com/watch?v=9PdNqElxFTo-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yok artık ama ya. Evrim teorisi ispatlanamamış bir teoriymiş ve buyüzden müfredattan çıkarılmalıymış. Pardon sen fizik ve mühendislik "okuduğunu" söylemiştin değil mi ? smile.gif

bunları okurken sana teorilerin ispatlanamayacağı, teorilerin bilimsel bulgular ve bilgilerle doğrulandıkları zaman kabul edilecekleri, aksi durumda reddedilecekleri, veya çürütülebileceklerini öğretmediler mi ?

Evrim teorisi ispatlanamadığı için müfredattan çıkarılmalıymış. Kuantum Teorisi, İzafiyet Teorisi, Sicim Teorisi ve fizik derslerinde öğretilen diğer teoriler ? Ne farkları var Evrim Teorisi'nden ? Onlarda teori ve ispatlanamamışlar. Bunlarda çıkartılmalı dimi müfredattan. Madem teori, madem ispatlanamamış o zaman müfredattan çıkarılmalı öyle mi ? smile.gif

Evet Muhendislik okudum. Master bile yaptim. Simdi sizce Evrim Teorisinin neyi ispatlandi ki bugune kadar ve neden buna TEORI deniyor eger bulgularla ispatlanabilmisse?

Quantum ve Izafiyat sub-atomic parcalarla ispatlanabilen teroilerdir. Siz bana Evrim'deki KAYIP HALKALAR ne zaman ispatlandi ki bizler maymunlardan geldik, onu bir izah edin isterseniz! Evrim ve Dini yaratilis teorileri arasinda bin bir tane daha teori var ama bizler "ya Evrim ya da Din" diye diye diger teorileri gozardi etmedik mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrim artık vazgeçilmezdir biyoloji bilimi için. Teori olmaktan çıkmıştır. Ancak bizim gibi geri kalmış, geri bırakılmış ülkelerdeki geri kalmış, geri bırakılmış düşüncelerde bir teori, ispatlanmamış havadan bir görüştür.

Ülkemizde evrim kelimesi yasaklansa bile, bilgi dağarcığımızın nereye ulaştığı ve nereye gittiği bellidir. Dünya yuvarlaktır lafına bile karşı çıkanlar vardı. Şimdi de bu gerçeklere. Evet, olan bir nesile oluyor, kör ve düşünce biçimi yüzyıl öncesine ait bir nesil yetişiyor bu yüzyılda ve bilgi ortamında. Ama varılacak nihai gerçek bellidir. Biz bunu ancak birkaç 100 yıl sonra anlayıp kabul edebiliriz. Öyle bir muhafazakarız ki...

Kimse şikayet etmesin o yüzden, yok geri kaldık, yok açız, yok teknolojide geriyiz... :D Artık komik geliyor hepsi... Gül ve geççç... Çocuklarımıza yazık...

Biyoloji sadece Evrim'e endeksli bir bilim degildir. Kimi yaratilisi Evrim teorisiyle izah etmeye calisiyor olabilir ama bu evrimsiz biyoloji olmaz" anlamina gelmez. Biyolijide gozlemlerle, yani ispatlarla yine bir suru olgu kesfedilmistir!

Yahu neden her zaman "ya hep ya hic" mantigiyla hareket ediyorsunuz siz sahi?

Icinizden b iri cikip bana su Evrim Teorisi'nin ispatini verse ya madem o kadar biliyorsunuz! Bekliyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tez (İddia) Nedir?

Tartışmaya, iddiaya dayanarak bir öneri, fikir ileri sürmek.

Hipotez (Önerme) Nedir?

Bir gözlemin, bir olayın, bir olgunun ya da bilimsel bir problemin, üzerinde daha fazla inceleme yapılarak test edilmesine olanak veren, öneri niteliğinde açıklama.

Teori (Kuram) Nedir?

Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş, ancak yine gözlem ve deneyler yoluyla yanlışlanabilme olasılığı bulunan, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze, teori (kuram) denir. Teoriler, gözlem, deney, akıl ve mantık yollarıyla her defasında doğrulanabilmelidir.

Yasa (Kanun) Nedir?

Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen, akla ve mantığa uygun, genel kanıya göre kabul görmüş, değişmez nitelik kazanmış, yanlışlanma olasılığı olmayan gerçek bilgiye, yasa (kanun) denir. Yasalar değişmezlik ilkesine sahiptir. Yanlışlamaya çalıştığınızda, yasayı çökertmeniz mümkün olmaz. Yasalar en gerçek değişmezlerdir. Biz bu mevcut değişmezleri kullanarak yeni değişmezler ortaya çıkarmaya çalışırız.

Bilimsel Yöntem:

Olayları, olguları açıklamaya veya bilimsel bir problemi çözmeyi çalışırken kullandığımız yöntemdir. Bu yöntemi kullanırken, gözlemlerden ve deneylerden faydalanırız. Ortaya attığımız iddianın başkaları tarafından sınanabilme olanağı bulunmalıdır. Yoksa ortaya attığınız iddia boş, anlamsız ve değersiz bir iddia olacaktır. Dizgeli bir şekilde yapılan gözlem, deney, test, ölçme, araştırma, inceleme, birer bilimsel yöntemdir.

Bilimsel Düşünce:

Akla ve mantığa uygun olarak, mevcut değişmez bilgileri kullanarak yeni değişmez bilgiler ortaya çıkarma çabasıdır. Bilimsel bir çalışma yaparken ya da çözmeye çalıştığınız sorun üzerinde düşünürken sadece algısal gözlemlerden ve mevcut bilgi birikiminden faydalanmayız. Bilimsel düşünceye katkısı olan başka unsurlar da vardır. Bunlar, hayal gücü, yaratıcılık ve görebilirlik’ tir.

Hayal gücü, fiziksel olarak mevcut olmadığınız veya olamayacağınız ortamlarda gelişen olayları beynimizde sanal olarak görüntüleyebilme yeteneğidir. Bu yeteneğe sahip olan insanlar, başkalarının hiçbir zaman ortaya çıkaramayacağı ya da çok sonraları bulunacak şeyleri ortaya çıkarabilirler.

Yaratıcılık, mevcut madde, bilgi birikimi, akıl, mantık ve düşünce gücünü kullanarak tesadüfen veya sistematik olarak, daha önce benzeri olmayan, yeni bir bilgi, buluş, yapı ortaya çıkarmaktır.

Görebilirlik, mevcut sistemde, aslında göz önünde olup da daha önce kimsenin farkına varmadığı bir bilgiyi, bir olguyu, bir olayı ya da neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilmektir.

Bilimsellik:

Bilimselliğin en önemli ölçütü, çalışmanın dizgeli bir şekilde yapılmasıdır. Amaç, mevcut değişmez bilgileri belli bir yöntemle kullanarak başka değişmez bilgiler ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Bu sayede genellenebilecek, sorun çözmede kullanılabilecek gerçek ya da gerçeğe yakın bilgi potansiyeli oluşturulur. Elde edilen bu değişmez bilgiler, başka sorunların çözümünde yeniden kullanılır.

Değişmez bilgiye ulaşmak için kullanılan her yöntem, her düşünce bilimseldir diyebiliriz. Bir olayın, bir olgunun, bir düşüncenin bilimselliğinden bahsedebilmemiz için de onun yasa olabilmesi için gerekli değişmezlik ölçütüne ne kadar uyup uymadığına bakarız. Yasalaşmış bilgiler zaten doğan olarak bilimseldir. Teorilerin bilimsel olabilmesi için, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğrulanabilmesi, kısmen de olsa içinde mevcut değişmezler barındırması gerekir. Teoriler kesin olarak kabul edilmiş gerçekler olmadığı için, her zaman tartışmaya açıktır ve zaman içinde tekrar tekrar doğrulanmaya gerek duyarlar.

Günümüzde, bilimde daha hızlı yol alabilmek için parça teorisi sistemini ortaya koymalıyız. Nedir bu parça teorisi? Teoriyi destekleyecek doğrulamalar, kesinlik kazanmamışsa ve genel olarak kabul göremiyorsa, o teorinin içindeki kesin değişmezleri yasalaştırabilmeliyiz. Bu aşamada,

1-mevcut teori kısmi olarak yasa olacak ya da,

2-yeni bir yasa ortaya çıkarılacak ya da,

3-mevcut teori terk edilecek ya da,

4-yeni bir teori ortaya çıkarılacaktır.

Bilimde son nokta teori değil, yasadır. Çünkü teoriler, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğrulanmış, kısmen kabul görmüş açıklamalardır. Gerçeklikleri kesinleşmediği sürece, teorilerin gelecekte bir gün “öyle sanılıyordu” ifadesiyle anılma ihtimalleri çok yüksektir.

Iste size bir alinti... Bakalim TEORI denen seyler YASA yani GERCEK midir degil midir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Muhendislik okudum. Master bile yaptim. Simdi sizce Evrim Teorisinin neyi ispatlandi ki bugune kadar ve neden buna TEORI deniyor eger bulgularla ispatlanabilmisse?

Quantum ve Izafiyat sub-atomic parcalarla ispatlanabilen teroilerdir

Yani daha ne diyeyim ben :) Bu kadar çelişik söylemler olur mu? Madem "ispatlandılar" neden Kuantum Yasası, İzafiyet yasası denmiyorda Kuantum Teorisi, İzafiyet Teorisi deniyor?

"Evrim teorisi ispatlanmamıştır" diyerek evrimin müfredattan çıkarılmasını savunuyorsun, aynı şeyi izafiyet ve kuantum teorileri içinde savunuyor musun? Ne fark var ?

Yok onlar ispatlandı diyorsan o zaman kendi soruna cevap ver "neyi ispatlandi ki bugune kadar ve neden buna TEORI deniyor eger bulgularla ispatlanabilmisse?

Bir insan hem kabul edilmiş bir bilimsel teori için "e ispatlanmamış doğru olsa ispatlanırdı" gibi şeyler söyleyecek ondan sonra ben master yaptım diyecek :) Yahu adama demezler mi, üniversite okuyan adam yüzlerce teoriyi görmüştür derslerde, teorilerin doğruluğu veya yanlışlığı için "ispatlanması" gibi bir kriteri nereden duydun? Böyle bir kriter olsaydı üniversitelerde yüzlerce teori bilimsel gerçek olarak neden okutuluyor ?

Modern fizik, İzafiyet Teorisi ile kurulmuştur. Modern fiziğin temeli İzafiyet Teorisidir. Ve "ispatlanmamış" bir teoridir. Senin söylediğin şu o halde : "İzafiyet Teorisi ispatlanmamıştır. İspatlansaydı adı teori olmaz yasa olurdu. Müfredattan çıkarılmalıdır" :)

Siz bana Evrim'deki KAYIP HALKALAR ne zaman ispatlandi ki bizler maymunlardan geldik, onu bir izah edin isterseniz! Evrim ve Dini yaratilis teorileri arasinda bin bir tane daha teori var ama bizler "ya Evrim ya da Din" diye diye diger teorileri gozardi etmedik mi?

Evrim teorisi hakkındaki malumatının seviyesini buradan görebiliyoruz. Evrim teorisi insanların maymundan geldiğini falan iddia etmemektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teori (Kuram) Nedir?

Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş, ancak yine gözlem ve deneyler yoluyla yanlışlanabilme olasılığı bulunan, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze, teori (kuram) denir. Teoriler, gözlem, deney, akıl ve mantık yollarıyla her defasında doğrulanabilmelidir.

Yasa (Kanun) Nedir?

Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen, akla ve mantığa uygun, genel kanıya göre kabul görmüş, değişmez nitelik kazanmış, yanlışlanma olasılığı olmayan gerçek bilgiye, yasa (kanun) denir. Yasalar değişmezlik ilkesine sahiptir. Yanlışlamaya çalıştığınızda, yasayı çökertmeniz mümkün olmaz. Yasalar en gerçek değişmezlerdir. Biz bu mevcut değişmezleri kullanarak yeni değişmezler ortaya çıkarmaya çalışırız.

Şimdi bu tanımların neresinde, teorilerin doğru olabilmesi için ispatlanmaları gerekir yazıyor ? :)

Üniversite okuyan, hatta master yapan adam. Teorilerin ispatlama değil, yanlışlama yöntemiyle sınandığını bilir. Zira hiçbir teori ispatlanamaz. Teorilerin konusu ispatlanamayacak konulardır. Tabi bilimdeki "ispat" kavramını bir insanın diğerien borcu olduğunu ispat etmek, ya da mahkemede masum olduğunu ispat etmek gibi "ispat" la karıştıranların "e bu teori doğru olsaydı ispatlanırdı" gibi şeyler söylemesi normaldir.

Evrim teorisinin yasa olabilmesi için, deney ortamında bir canlının evriminin baştan sona gözlenebilmesi gerekir. Defalarca yapılan deneylerde, aynı şartlarda canlının aynı şekilde evrim geçirdiğinin gözlenmesi gerekir. Evrim milyonlar, yüzmilyonlarca yıllık bir süreçtir. Bunu deney ortamında gözleyebilir misiniz ?

Big Bang teorisinin yasa olabilmesi için, deney ortamında evren oluşmadan önceki şartlar hazırlanır "büyük patlama" tekrarlanır ve bu patlama sonucunda bir evren oluşup oluşmadığı gözlenir oluşursa yasa olur :) Böyle bir şey mümkün olmadığı için Big Bang bir teoridir.

Günümüzde, bilimde daha hızlı yol alabilmek için parça teorisi sistemini ortaya koymalıyız. Nedir bu parça teorisi? Teoriyi destekleyecek doğrulamalar, kesinlik kazanmamışsa ve genel olarak kabul göremiyorsa, o teorinin içindeki kesin değişmezleri yasalaştırabilmeliyiz. Bu aşamada,

Bak ne yazıyor ? genel olarak kabul göremiyorsa ? Evrim Teorisi peki ? Dünyadaki bütün bilim kuruluşları ve üniversiteleri tarafından alanında kabul edilen tek teori. Kuantum ne kadar gerçekse, izafiyet ne kadar gerçekse evrimde o kadar gerçektir.

Evrim Teorisine karşı olanların bilimle uzaktan yakından alakaları yoktur.

"Bir teoridir, ispatlanamamıştır, o yüzden müfredattan çıkarılmalıdır" bunu söyleyen kişi bırakalım üniversiteyi masterı, temel bilimsel kavramlara yabancıdır. Bunu söyleyen kişi aynı zamanda, kuantumun, izafiyetin, sicim kuramınında müfredattan çıkarılmasını savunmaktadır :)

HY'nın sitelerinden bilimle alakası olmayan faraziyeleri okuyup evrim teorisi hakkında böyle şeyler ileri sürmek yerine kişi neden dünyadaki bütün üniversiteler ve bütün bilim kuruluşları tarafından evrim teorisinin alanında kabul edilen tek teori olduğunu ve çürütülemediğini sormalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bir teoridir, ispatlanamamıştır, o yüzden müfredattan çıkarılmalıdır" bunu söyleyen kişi bırakalım üniversiteyi masterı, temel bilimsel kavramlara yabancıdır. Bunu söyleyen kişi aynı zamanda, kuantumun, izafiyetin, sicim kuramınında müfredattan çıkarılmasını savunmaktadır :)

:)

Zaten bir insan evrim teorisi gibi bilimsel bir olayı dini olgularla aynı kefeye koyup değerlendirebiliyorsa söylenebilecek fazla şey kalmaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne değiştirildi ülkemizde?

Her geçen gün daha ciddi bir merak sarıyor beni bu konuda. Nerede değişiklikler?

Hangi "deneyle varlığı kanıtlanmış" "olgu" "bir görüş" seviyesinde öğretiliyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bu tanımların neresinde, teorilerin doğru olabilmesi için ispatlanmaları gerekir yazıyor ? smile.gif

.

.

.

HY'nın sitelerinden bilimle alakası olmayan faraziyeleri okuyup evrim teorisi hakkında böyle şeyler ileri sürmek yerine kişi neden dünyadaki bütün üniversiteler ve bütün bilim kuruluşları tarafından evrim teorisinin alanında kabul edilen tek teori olduğunu ve çürütülemediğini sormalıdır.

Bir daha okuyun tanimlari lutfen!

Sadece gozlemle degil, bulun madem bana insanlarla maymunlar arasindaki KAYIP halkaylari ispatlayacak bir fosil! Sonra inanayim! Yoksa hepsi bana birer HIKAYE gibi gelir. O kadar basit! VE ben bana ispatlanamayan seylerin hicbirini de kabul etmek zorunda degilim!

Oh ne guzel, at ortaya kimsenin ispatlayamayacagi bir sav ve TEORI de sonra adini da GERCEK koy! Madem oyle bende su teoriyi atiyorum ortaya: Ilk insan bir yumurtadan cikti. Hedi gel ispatla dogru olmadigini! smile.gif

Izafiyat'in subatomik alanda ispatlandigini biliyormuydunuz?

Dunya'da Evrim teorisini rededen binlerce hatta milyonlarca insan var!Bilimadamlari da dahil!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oh ne guzel, at ortaya kimsenin ispatlayamayacagi bir sav ve TEORI de sonra adini da GERCEK koy!

Arkadaşım, Elsewier diye bir yayın evi var. İstersen Springer diye de bir yayın evi var. Ve daha nicesi. Bunlardan birisine girip biyoloji üzerine yazılan bilimsel dergilerden evrim (evolution) üzerine bir kaç arama yap. Bir sürü bilimsel dergi ve içlerinde binlerce makale bulursun. Bu makaleler senin sandığın gibi beleşten/uydurma ortaya atılan verilerle yazılmıyor malesef. Hele ki dünyanın en saygın dergilerinde senin mantığınla oluşturulacak bir makale biraz zor kabul görür :) İstersen kendi makaleni yaz ve gönder bakalım ne cevap alacaksın. Yalanla mesela :)

İnanmazsan inanma. Ama önce takip et. Ne diyorlarmış bir araştır, öğren. Sonra gel de ki, ben şu konuya inanmıyorum. Bunu tartışalım. Öyle havadan silmekle, yalanlamakla olmuyor bu işler :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir daha okuyun tanimlari lutfen!

Tanımları yüz kerede okusak çıkacak sonuç aynıdır :) Bir insan kendi verdiği tanımlara muhalefet eder mi ?

Sadece gozlemle degil, bulun madem bana insanlarla maymunlar arasindaki KAYIP halkaylari ispatlayacak bir fosil! Sonra inanayim! Yoksa hepsi bana birer HIKAYE gibi gelir. O kadar basit! VE ben bana ispatlanamayan seylerin hicbirini de kabul etmek zorunda degilim!

Arkadaşım bilimde "inanmak" yoktur. Sanırım senin okuduğun "üniversite" de bunuda öğretmemişler. Dine inanırsın, ideolojiye inanırsın. Ama bilimi bilirsin. Bilimde inanmak, inanmamak yoktur. Hala "insanlarla maymunlar arasındaki kayıp halka" demen senin evrim hakkındaki malumatını ortaya koyuyor. Bu bilimsel konularda bilim dışı kaynaklardan okuduklarına "inanmanın" neticesidir.

O

h ne guzel, at ortaya kimsenin ispatlayamayacagi bir sav ve TEORI de sonra adini da GERCEK koy! Madem oyle bende su teoriyi atiyorum ortaya: Ilk insan bir yumurtadan cikti. Hedi gel ispatla dogru olmadigini! smile.gif

"Atarsın" ortaya teorini, sunarsın bilim dünyasına ya da herhangi bir üniversiteye alırsın cevabını :) Arkadaşımız dünyadaki bütün üniversiteler ve bilim kuruluşları tarafından alanında kabul edilen ve çürütülemeyen tek teori olan Evrim Teorisinden bahsediyor:) Ondan sonra ben üniversite okudum, master yaptım. Bir insan "gerçek" olmayan teorilerin kabul edilmeyeceğini ve çürütüleceğini bilmiyorsa lütfen üniversitenin adını dahi ağzına almasın.

Izafiyat'in subatomik alanda ispatlandigini biliyormuydunuz?

Arkadaşım bak kendin ne diyordun "madem gerçek niye o zaman Evrim yasası denmiyorda Evrim Teorisi deniyor" şimdi cevap ver. Madem İzafiyet teorisi gerçek, neden İzafiyet yasası denmiyorsa İzafiyet Teorisi deniyor ? Aynı şekilde İzafiyet Teorisi'nin müfredattan çıkarılmasını savunuyor musun ? Madem gerçek neden Kuantum Yasası denmiyorda Kuantum Teorisi deniyor ? Kuantum Teorisi'ne de "ispatlanmayan" bir teori olduğu için "inanmıyor" musun ? Aynı şekilde "ispatlanmadığı" için İzafiyet Teorisi'ne de "inanmıyor" musun :). Yok onlar ispatlandı diyorsan, o zaman kendi soruna cevap ver; "madem ispatlandılar neden yasa değilde teori deniyor?"

Dunya'da Evrim teorisini rededen binlerce hatta milyonlarca insan var!Bilimadamlari da dahil!

Bana evrim teorisini kabul etmeyen dünyada bir tane üniversite veya bilim kuruluşu söyle. Evrim Teorisini çürüten, ya da canlıların evrim geçirmediğini gösteren bir tane bilimsel çalışma söyle.

Evet bu kadar basit.

En azından aç bir bilimsel kaynağı, bilimin teorileri nasıl kabul ettiğini oku.

.........

Teoriler için "e gerçek olamaz. çünkü ispatlanmadı" gibi birşey söyleyen insanalar bırakalım üniversiteyi hayatlarında bilimle uzaktan yakından alakaları olmamış insanlardır.

Yüzlerce kez söyledik yine söyleyeyim; Bilimi bilim insanlarından, bilimsel kaynaklardan okuyun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanımları yüz kerede okusak çıkacak sonuç aynıdır smile.gif Bir insan kendi verdiği tanımlara muhalefet eder mi ?

.

.

.

Bana evrim teorisini kabul etmeyen dünyada bir tane üniversite veya bilim kuruluşu söyle. Evrim Teorisini çürüten, ya da canlıların evrim geçirmediğini gösteren bir tane bilimsel çalışma söyle.

Evet bu kadar basit.

En azından aç bir bilimsel kaynağı, bilimin teorileri nasıl kabul ettiğini oku.

.........

Teoriler için "e gerçek olamaz. çünkü ispatlanmadı" gibi birşey söyleyen insanalar bırakalım üniversiteyi hayatlarında bilimle uzaktan yakından alakaları olmamış insanlardır.

Yüzlerce kez söyledik yine söyleyeyim; Bilimi bilim insanlarından, bilimsel kaynaklardan okuyun.

Bak sana sunu diyeyim: Ben dindar biri degilim. Sacma sapan ve tefsirlere dayanan dinin kabullenemedigi ya da ihtimal veremedigi icin itiraz etmiyorum ben Evrim Teorisi'ne. Evrim'e bilimsel acidan bir itirazim var, daha dogrusu bir alerjim. Insanlar gibi kompleks yaratiklarin gecmisinin Evrim Teorisi'nde basitlestirilmis oldugunu dusunuyorum. Ve Darwin'in de opurtunist bir bilim adami oldugunu dusunuyorum. Sirf yanlisligi ispatlanamayacagi icin, bu konunun kisir dongu oldugunu bildigi icin ortaya attigini dusunuyorum O teoriyi. Bence gunumuz imkanlariyla ve kosullariyla daha gercekci bir teori gelistirilebilir. Ama bizler Evrim'e takilmisiz! O teoriye itirazim ya da allerjimin nedeni de o. Siyasi bir boyutu filan yok. Sadece itirazim var. Ondan dedim mufredattan ciksin. Ama bu da yine bir tercih meselesi. Secmeli olsun! BElki de kaldirilmasi dogru degil, sen de haklisin! Ama bence sizler yine bunu AKP'ye yuklenme araci olarak kullaniyorsunuz elinizde olmadan. Yaniliyormuyum?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım, Elsewier diye bir yayın evi var. İstersen Springer diye de bir yayın evi var. Ve daha nicesi. Bunlardan birisine girip biyoloji üzerine yazılan bilimsel dergilerden evrim (evolution) üzerine bir kaç arama yap. Bir sürü bilimsel dergi ve içlerinde binlerce makale bulursun. Bu makaleler senin sandığın gibi beleşten/uydurma ortaya atılan verilerle yazılmıyor malesef. Hele ki dünyanın en saygın dergilerinde senin mantığınla oluşturulacak bir makale biraz zor kabul görür :) İstersen kendi makaleni yaz ve gönder bakalım ne cevap alacaksın. Yalanla mesela :)

İnanmazsan inanma. Ama önce takip et. Ne diyorlarmış bir araştır, öğren. Sonra gel de ki, ben şu konuya inanmıyorum. Bunu tartışalım. Öyle havadan silmekle, yalanlamakla olmuyor bu işler :)

Aslinda sen de haklisin, genis boyutlariyla biraz biliyorum Evrim Teorisi'ni ama detaylarini arastirmam iyi olur herhalde! Tamam size soz! Sonra burada guzel guzel tartisiriz :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak sana sunu diyeyim: Ben dindar biri degilim. Sacma sapan ve tefsirlere dayanan dinin kabullenemedigi ya da ihtimal veremedigi icin itiraz etmiyorum ben Evrim Teorisi'ne. Evrim'e bilimsel acidan bir itirazim var, daha dogrusu bir alerjim. Insanlar gibi kompleks yaratiklarin gecmisinin Evrim Teorisi'nde basitlestirilmis oldugunu dusunuyorum. Ve Darwin'in de opurtunist bir bilim adami oldugunu dusunuyorum.

Şu ana kadar bu topic altında yazdıklarından çıkan sonuç, senin evrim teorisinin ne anlattığı ve ne çıkarım yaptığı hakkında malumatın olmadığıdır. "maymundan gelen insan", "insanla maymun arasındaki kayıp halka" bu ifadeler evrim teorisini, darwin'i bilimsel kaynaklardan okumak yerine evrim karşıtı fanatik hristiyanlar ve onların yerli versiyonlarından okumanın sonucudur. Zira evrim teorisi ne insanların maymundan geldiğini iddia eder, ne de insanla maymun arasında kayıp halka diye birşey vardır.

Bir insan, içeriğini bilmediği bir teoriye "bilimsel" açıdan nasıl karşı olur anlamak mümkün değildir.

Sirf yanlisligi ispatlanamayacagi icin, bu konunun kisir dongu oldugunu bildigi icin ortaya attigini dusunuyorum O teoriyi. Bence gunumuz imkanlariyla ve kosullariyla daha gercekci bir teori gelistirilebilir. Ama bizler Evrim'e takilmisiz! O teoriye itirazim ya da allerjimin nedeni de o. Siyasi bir boyutu filan yok. Sadece itirazim var. Ondan dedim mufredattan ciksin. Ama bu da yine bir tercih meselesi. Secmeli olsun! BElki de kaldirilmasi dogru degil, sen de haklisin! Ama bence sizler yine bunu AKP'ye yuklenme araci olarak kullaniyorsunuz elinizde olmadan. Yaniliyormuyum?

Bilimsel teoriler nedir ? Ve nasıl kabul edilirler ? Teoriler "yanlışlığı ispatlanamayacağı için ortaya atılan" şeyler değildir. Bir bilim adamı en ince ayrıntısına kadar şekillendirdiği teorisini bilim dünyasına sunar. Bu teori binlerce yetkin bilim adamı tarafından incelenir. Teorinin ortaya koyduklarının bilimsel bulgular ve sonuçlarla örtüşüp örtüşmediği değerlendirilir. Ve teorinin gerçeği ortaya koyduğuna kanaat getirilirse o teori kabul edilir.

Evrim Teorisi'nin, kuantum teorisi ya da izafiyet teorisi'nden hiçbir farkı yoktur bilimsellik bazında. Bir teori kabul edildikten sonra iş bitmez. Her zaman karşı bir teori ile çürütülebilir. Fakat Evrim Teorisi'nin yazılışının üstünden 150 yıl geçmiştir. 150 yıl boyunca bilim oldukça mesafe katetmiş ve binlere yeni bulguya ulaşmıştır bu alanda. Bu bilimsel gelişme ve keşfedilen bulguların tümü değil evrim teorisini çürütmek aksine evrim teorisini destekler nitelikte olmuştur.

Biyoloji adlı bilimin temel taşı evrim teorisidir.

İnsan :İnsan, dik duruşa, görece gelişmiş bir beyine, soyut düşünme yeteneğine, konuşma (dil kullanma) kabiliyetine, alet kullanma ve üretme becerisine sahip primat türü

Primatlar:

>Önmaymunlar

Maymunlar

İnsansılar:

>Gibon

Şempanze

Goril

İnsan

Bilime göre insan, primat familyasının bir üyesidir. Biyolojide canlılar evrime göre sınıflandırılır.

.....

Yazdıkları ve karşı çıktıkları noktalar itibariyle evrim teorisi hakkında hiçbir malumatı olmayan insanlar "bilimsel olarak itirazım var" demek yerine. Önce evrim teorisinin ne olduğu ve anlattığına bir bakmalılar. Böylece bilmediği şeylere karşı çıkan insan görüntüsünden kurtulurlar.

Ayrıca bkz:

Evrim Kuramı'nın bilimsel statüsü

""Modern bilimde kuram, tutarlı bir bütün oluşturan gerçekler ve açıklamalardır. Modern fiziğin temel taşlarından olan Görelilik ve Kuantum kuramları, şu an üzerinde deliller toplanan, yeteri kadar test edilip güven verdiklerinde kanun konumuna yükselecek hipotezler değillerdir. Evrim kuramı da aynı statüye sahiptir. Biyolojideki birçok veriyi birleştirip anlaşılır kılar; henüz kanıtlanmamış, test aşamasında olan bir "tahmin" değildir""

""Bu basamaklardan birincisi olan evrimin olgusu, evrimin temel taşı ve son derece kesinlik arzeden bilgilere sahip olunan kısmıdır. Bu hususta Darwin'in topladığı bir çok delilin üzerine yüzyıllardır bir çok farklı biyoloji dalı tarafından toplanan deliller eklenmiştir. Günümüzde organizmaların evrimsel kökenlerine dair sahip olunan bilgiler, dünyanın yuvarlaklığı, gezegenlerin hareketleri ya da maddenin moleküler yapısı kadar "kesinlik arzeden" bilimsel çıkarımlardır. Burada kastedilen kesinlik, şüphe götürmez bir gerçekliği ifade etmektedir. Diğer iki husustaki bilimsel çalışmalar ise aralıksız devam etmekte, her geçen gün yeni bir sonuca ulaşılmaktadır. Örneğin şempanze ve gorilin insana olan yakınlığının, babun veya diğer maymunlara olan yakınlıklarından daha fazla olduğu bugün kesin olarak bilinmektedir""

""Evrim kuramının bilimsel statüsü, eğitim, din, felsefe, bilim ve politika bağlamında sıkça gündeme getirilmektedir. Bu konu daha çok Amerika Birleşik Devletleri'nde Hıristiyan cemaat ve lobilerin öncülüğünde gündeme gelmektedir. Fakat diğer ülkelerde, eğitim ve politikaya uzanmaya çalışan yaratılışçı görüşlerin savunucuları tarafından da gündeme getirilmektedir. Evrim kuramını destekleyen reddedilemez kanıtlar ve neredeyse mutlak denebilecek derecede bir bilimsel konsensüs olmasına rağmen, yaratılışçı şeklinde adlandırılan çevrelerce bilim dünyasında iki kutup varmış gibi gösterilmeye çalışılır. ""

wikipedia

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdide Diyarbakırlı arkadaşımızın "Evrim Teorisine karşı çıkan bilim adamlarıda dahil milyonlarca insan vardır" tespitini bir inceleyelim :) :

Bilimsel camianın büyük bölümü, biyoloji, paleontoloji, antropoloji ve diger disiplinlerdeki görüngüleri açıklayan yagane kuramın Evrim Kuramı olduğunda hemfikirdir. 1987 de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına gore Amerika'daki doğa bilimleri alanında 500,000 bilim insanından yaklaşık %99.85'lik bir bolümünün evrim teorisini desteklediği ortaya konulmuştur. Evrim-yaratılış tartışmalarında uzman konumunda olan Brian Alters, doğa bilimleri alanlarında çalışan tüm bilim insanlarının %99.9'unun Evrim Kuramı'nı desteklediğini belirtmiştir. Benzer şekilde, dünyanın değişik ülkelerindeki bilimsel çevreler defalarca Evrim Kuramı'nın bilimsel olduğuna ilişkin bildiriler yayınlamıştır[19]. 1987 yılında Amerika'daki biliminsanları arasında yapılan bir araştırma, 480.000 bilim insanından sadece 700 bilim insanının yaratılışçı ve benzeri açıklamalara itibar ettigini, ya da Evrim Kuramı'na karşı şüphe duyduğunu göstermiştir. Ve bu 700 (%0.158) bilim insanından sadece küçük bir bölümü doğa bilimleri alanında akademik çalışma yapmaktadır [20]. Son yıllarda yapılan benzeri karşılaştırmalar, Evrim Kuramı'nı bütünü ile reddeden ya da ona karşı şüphe duyan bilim insanlarının oranının yaklaşık olarak %0.054 civarında olduğunu göstermiştir. Karşı çıkanların %75.1'i biyoloji dışındaki bilim dallarında çalışmaktadır.

wikipedia

Her yıl yüzmilyonlarca dolar harcanarak yapılan dini propagandalara karşın, ABD'de evrim teorisini desteklemeyen bilim insanlarının oranı binde bir civarında :) Bu binde birinde %75'i biyoloji alanında çalışmayan bilim insanları.

Evrim teorisinin gerçekliği ve geçerliliği konusunda bilim dünyasındaki konsensus neredeyse mutlak derecesindedir. Şöyle kıyaslayayım Kuantum Teorisi üzerinde bile bu kadar büyük bir konsensus yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bazı arkadaşların verdiği tepkileri daha iyi anlayabiliyoruz. "Evrim teorisi sadece ispatlanamamış bir teoridir" bu söylemi sık sık duyuyoruz. Duyuyoruz çünkü HY ve müritleri, sürekli bunu kullanıyorlar. Hitap ettikleri kitlenin bilime yabancı bir kitle olması, sık sık bu söylemle karşılaşmamızı sağlıyor.

Bunu zikreden insanlar teorileri şöyle bir şey sanıyor "teori olarak ortaya atılan, bir süre ispatlanıp yasa haline gelen savlar"

Yani bilimsel teorilerin bir süre sonra ispatlanıp yasa haline geleceğini düşünüyorlar. Burada bilimdeki "ispat" kavramı ile günlük dildeki "ispat" kavramını birbirine karıştırıyorlar.

Şöyle örnek vereyim, ebeveynlik testini (genelde babalık testi adı kullanılır) biliyoruz. Mahmekemelerde ebeveynlik davası açıldığı zaman mahkeme bilim kurumlarından yardım alır. Nasıl ? Ebeveyn olduğu iddia edilen kimseden ve çocuktan dna örneği alınır ve uyuşup uyuşmadığı incelenir. Bilim kurumu raporunda %99,99 kesinlikte bir sonuç verir. Mahkemeye göre bu sonuç, ebeveyn olup olmama konusunda bir "ispat"tır. Kamuoyu için ispattır. Ebeveyn ve çocuk için ispattır. Ama bilim için bir "ispat" değildir. %100 kesinlikte olması gerekir bilimsel ispat için.

Bilimde "ispat" kavramı, matematik ve mantıktaki ispattır. Matematikte ispat için işlem her tekrarlandığında aynı sonuca ulaşılması gerekir. Hani deriz ya "iki kere iki kadar net" diye. Matematikteki ispat böyle birşeydir. Her durumda ve her şartta +/-2*+/-2=+/-4 sonucunu verir. Ya da iki negatif sayının çarpımından pozitif bir sayı çıkacağı, pozitif ve negatif iki sayının çarpımından negatif bir sayı çıkacağı, her sayıfının sıfırla çarpımından 0 sonucu çıkacağı gibi. Bilimde ispat böyledir. Her şartta sınanıp aynı sonucu verecek şekilde deney yoluyla gözlenmesi gerekir.

Ama her bilimsel doğru ve gerçek matematikteki gibi ispatlanamaz. İşte bunlara teori denir.

Bir düşünün bakalım. Dünyanın yuvarlak olduğundan şüphe duyan var mı aranızda? Peki neden bu ispatlanmış bir yasa değilde teori? Dünyanın güneşin etrafında döndüğünden şüphe duyan var mı aranızda ? Peki neden "ispatlanmamış" bir teori ?

Tekrar : Bilimi, bilim insanlarından bilimsel kaynaklardan okuyun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım, Elsewier diye bir yayın evi var.

Küçük bir düzeltme: Elsevier olacak...

Şimdide Diyarbakırlı arkadaşımızın "Evrim Teorisine karşı çıkan bilim adamlarıda dahil milyonlarca insan vardır" tespitini bir inceleyelim :) :

Bir bilim adamı bilim adamı ise, bir teoriye karşı çıkmadan önce onu okur değerlendirir. Karşı çıkacaksa zaten karşıt görüşünü ve delillerini ortaya koymalıdır. Evrim teorisine bilim adamlarının karşı çıkabileceğini zaten hiç zannetmiyorum. Çıkanlar varsa da inanmayanlardır ki zaten bilimsel olarak hiç bir değeri yoktur inançlarının. Veya konuyla ilgisi olmayan bilim adamları evrim teorisine sıcak bakmıyor olabilir. Ancak karşı çıkacak olan bilim adamı dediğim gibi verileri ile konuşmalıdır.

Bilimde şu vardır:

Aksini iddia edip verilerini ortaya koyamadığın sürece bir önceki teori geçerlidir.

Şimdi bunu yapmadan hangi akla hizmet olur evrim teorisine karşı çıkmak? Yalanlamak?

Bunu zikreden insanlar teorileri şöyle bir şey sanıyor "teori olarak ortaya atılan, bir süre ispatlanıp yasa haline gelen savlar"

Bu konuda da şunu söylemek isterim.

Gen biliminde öyle yeni atılımlar ve çalışmalar yapılmış ki, elde edilen veriler tüm canlıların ortak bir ataya dayandığını sağlam bir şekilde öneriyor. Bu durumda evrim teorisi, klasik anlaşılan "ispat" yöntemiyle ispatlanamasa bile (labda deneyle evrim yapmak gibi) verilerle ispatlanmış olur. Kaldı ki, bir çok biyolog gen biliminin verdikleri sayesinde artık evrime teori değil kanun gözü ile bakıyorlar (terminolojik değil tabi).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir bilim adamı bilim adamı ise, bir teoriye karşı çıkmadan önce onu okur değerlendirir. Karşı çıkacaksa zaten karşıt görüşünü ve delillerini ortaya koymalıdır. Evrim teorisine bilim adamlarının karşı çıkabileceğini zaten hiç zannetmiyorum. Çıkanlar varsa da inanmayanlardır ki zaten bilimsel olarak hiç bir değeri yoktur inançlarının. Veya konuyla ilgisi olmayan bilim adamları evrim teorisine sıcak bakmıyor olabilir. Ancak karşı çıkacak olan bilim adamı dediğim gibi verileri ile konuşmalıdır.

Bilimde şu vardır:

Aksini iddia edip verilerini ortaya koyamadığın sürece bir önceki teori geçerlidir.

Şimdi bunu yapmadan hangi akla hizmet olur evrim teorisine karşı çıkmak? Yalanlamak?

Araştırmada zaten bilim insanlarının bilimsel yetkinlikleri falanda kriter olarak ortaya konulmamış. Bilimle uğraşan mesleği bu olan herkesi kapsamış. 480,000 bilim insanından 700'ü evrim teorisine karşı çıkmış. Ve bu rakam ABD'ye ait. Hristiyan cemaatlerin yüzmilyonlarca dolar bütçeyi her yıl evrim teorisine karşı bilim dışı propaganda için harcadıkları ülke. Elbette bu cemaatlerin mesleği bilim olan üyeleride vardır. Dünyanın 6000 yıl önce oluştuğunu savunan evanjelistlerin doktor üyesi yok mudur? Elbette vardır. Bilim karbon testiyle yüzmilyonlarca yıllık cisimleri tespit ederken, dünyanın 6000 yaşında olduğunu iddia eden bir adam için bilim sadece bir meslektir. Asıl olan bilimin ne söylediği değil, incilde ne yazdığıdır. "Madem ki incil dünya 6000 yaşında diyor, bilim incilden iyi bilecek değil ya" Bu mantıkta insanlar arasında mesleği doktor, veteriner vs olanlarda vardır elbette. ABD'de, günah olduğu için hastasına gebeliği önleyici ilaç yazmayı reddeden doktorlarda var. Araştırma yapılan toplama bunlarda dahil. Buna rağmen çıkan sonuca bakalım %99 evrim teorisini destekliyor. ABD kamuoyunun ise %40'ı evrim teorisine "inanmıyor". Bir ülkede bilim insanlarının %99'unun desteklediği ve gerçek olarak gördüğü bir teoriye vatandaşların %40'ı "inanmıyorsa" sebep bellidir. Bilime değil, bilim dışı kaynaklara itibar etmeleri.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ilme karsi olan güclerin teorilerede karsi olmasini yadirgamamak gerekir.Tarih kitaplarinda ellerinden gelse,ögrencilere,falanca padisahin kac tane dis vardi agzinda diye sorulari kitaplara sokabilecek olanlarin Evrim teorisini bir kenara itmeleri sasirtici olmamalidir.Hicbirinin Hac farizasini yerine getirmemis olmasina karsin tüm Osmanli Padisahlarini evliya ilan edenlerden daha fazlasi beklenebilirmi?

Imami Azam Ebu Hanife;Islam dünyasinin "Fikih yaratan mezhebi"nin kurucusunu,batillara karsi ciktigi,peygamberin sünnetinin din olamiyacagini söyledigi icin "DECCAL"ilan eden zihniyetin hala yasadigi bu cagda,Evrim'in yok sayilmasi Galile'nin dünyanin yuvarlak oldugunu söylemesini kiliseye ihanet olarak görenler kadar bilim düsmanligidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne değiştirildi ülkemizde?

Her geçen gün daha ciddi bir merak sarıyor beni bu konuda. Nerede değişiklikler?

Hangi "deneyle varlığı kanıtlanmış" "olgu" "bir görüş" seviyesinde öğretiliyor?

Forumdaşlar;

Hala bekliyoruz birisi bahsettiğimiz somut bir örneği getirecek de "güncel konular" bölümüne uygun olarak "güncel olaylar" hakkında temelli bir yorum yapacağız diye.

Neydi çıkış noktamız(yukarıya bakın hatırlayın)?

Varlığı deneyle kanıtlanmış olguların "bir görüş" olarak ifade edilmesi değil mi iddia?

Aynen öyle.

Hani kim neyi değiştirdi; varsa ters bir durum hep beraber şaşıralım ve eleştirelim. En azından bir kaynak gösterilsin "şuradan öğrendik" diye. Ona göre yaklaşalım.

Ben hala bekliyorum olgu-teori ayrımında hatalı yol izleyen "mevcut" değişikliği.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Varlığı deneyle kanıtlanmış olguların "bir görüş" olarak ifade edilmesi değil mi iddia?

Hani kim neyi değiştirdi; varsa ters bir durum hep beraber şaşıralım ve eleştirelim. En azından bir kaynak gösterilsin "şuradan öğrendik" diye. Ona göre yaklaşalım.

Ben hala bekliyorum olgu-teori ayrımında hatalı yol izleyen "mevcut" değişikliği.

Ya ben senin ne dediğini ne demek istediğini anlamıyorum kusura bakma :) daha açık olur musun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.