Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

PkkLI OĞULA 'ŞEHİT' DENİLEBİLİR

ilker01

Önerilen İletiler

Pkklı oğlu askerle girdiği çatışmada öldü. Baba mezar taşına "şehit" yazdırdı. Hakkında dava açıldı. Mahkeme ilginç bir karar verdi.

Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen pkklı oğlunun mezar taşına "şehit" yazdırdığı için hakkında "suç ve suçluyu övmek, yasadışı örgüt propagandası yapmak" suçundan dava açılan 62 yaşındaki Ramazan Kalkan beraat etti. Mahkeme, sanığın 'o andaki ruh halini' göz önünde bulundurdu.

MEZAR TAŞINA ŞEHİT YAZDIRDI

Mardin'in Savur İlçesine bağlı Hisarkaya Köyü'nde, 1992'de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen pkklı Hasan Kalkan'ın Mardin'deki mezar taşına "şehit" yazdırdığı için hakkında Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2 maddesi ve TCK'nın 215/1 maddesi uyarınca "terör örgütü propagandası yaparak suç ve suçluyu övmek" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan baba Ramazan Kalkan, dün Özel Yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı.

Savcı mütalaasında, baba Ramazan Kalkan'ın oğlu için 5 yıl önce mezar taşı yaptırdığını, üzerine "Şehit Hasan" ifadesini, parantez içinde de örgütteki "Serhat" kod adını yazdırdığını, yine aynı taş üzerine Kürtçe "Jî Dayikbun 1974" (Doğum tarihi 1974) "Tevlîbuna Şoreş 1992" (Devrime katılış 1992) "Şehadet 1992" ibarelerinin yer aldığını belirtti. Savcı, Kalkan'ın amacının terör örgütü mensubunu yüceltmek, sahip çıkmak ve kitlelere yaymak, bulunduğu pozisyonu kutsamak ve diğer insanlara, gençlere örnek göstermek olduğunu, bu nedenle 5 yıl hapisle cezalandırılması gerektiğini savundu.

OĞLUM NAMAZINI KILAR, ORUCUNU TUTARDI

Baba Ramazan Kalkan, "Oğlum okulda ve mahallede Serhat diye çağrılıyordu. Ben bu nedenle Serhat yazdırdım. Kod isim olup, olmadığını bilmiyorum. Namazını kılan, orucunu tutan ve dini vecibelerini eksiksiz yerine getiren birisiydi. Şehit olduğunu düşünerek böyle yazdırdım. Ben ne örgütün talimatı, ne de başkasının yönlendirmesiyle bu mezar taşını yaptırdım. Evlat acısı yaşadığım için içimden öyle geldi" dedi.

TAŞ İADE EDİLMEYECEK

Mahkeme heyeti oy birliğiyle beraat kararını açıklarken, sanığın sözkonusu ibareleri örgüt propagandası amacıyla yazdırdığına ilişkin yeterli delilin olmadığını, sanığın o andaki acı ve ruh hali dikkate alındığında yapmış olduğu fiilin kasıtlı olarak yapılmadığı yönünde vicdani kanaat oluştuğunu belirtti. El konulan ve adli emanete alınan mezar taşının ise iade edilmemesini kararlaştırdı.

HUKUKÇULAR: KARAR YERİNDE

Tahir Elçi (Avukat): Karar olumlu. Bugüne kadar çok sıradan bazı gerekçelerle ağır cezalar veren mahkemelerin bir babanın hissiyatını, duygularını, oğlunun kimliği ne olursa olsun bunu görmesi önemlidir. Burada baba bir örgütü övmek, bir örgütün propagandasını yapmaktan ziyade çocuğu için beslediği duygu ve hisleri ifade etmeye çalışmıştır.

Avukat Mehmet Emin Aktar (Diyarbakır Baro Başkanı): Karar tamamen hukuka uygun. Bir eylemin suç olabilmesi için kanunda tanımlanmış olması gerekiyor. En önemlisi bu eylemi gerçekleştiren kişinin suç işleme kastıyla hareket edip etmediği. Bu açıdan bakıldığında mahkeme kararı hukuka uygun ve doğru, olması gereken bir karardır.

Avukat Sezgin Tanrıkulu (Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilcisi): Karar doğru ve yerindedir. Şehitlik kavramı toplumun değer yargılarına göre ölenin kimliğinden bağımsız olarak yakınlarının ona verdiği değeri aynı zamanda ifade eder. İnanç biçimlerine göre de şehitlik tanımı ve kavramı da farklılık gösterir.

Avukat Muharrem Erbey (İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı): Kanun koyucu birçok yerde hakimlere yorum hakkı vermiştir. Bu karar yerinde. Ölümle beraber kişilik sona eriyor. Ölümden sonra babanın ruh halini anlamak, onunla empati kurmak, insan olmanın gereği.

HÜRRİYET

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sehid,vatani icin savasirken ölenlere denir.Allah yolunda savasanlarda sehiddir.

Eger bir mahkeme,Türkiye Cumhuriyetini bölmek icin eline silah alip daga cikmis bir kanun kackininin sehit olduguna karar vermisse,ve özellikle DIyarbakir'da görevli bazi hukukcular ve insan haklari dernegi sorumlusu bu karari yerinde diye tanimliyorsa,bu ülkemizde ki Kürt acilimda en son geldigimiz noktalardan biridir.Mahkeme,hukuku kullanarak bir bölücünün sehit olarak anilmasina onay vermistir.Türkiye'yi daha bunun gibi cok farkli olaylar bekliyor ve bunlarin hepsini zamani geldikce yasayacagiz.Iktidar bosu bosuna ugrasmiyor Yargi ile.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"SEHITLIK" kimsenin tekelinde degildir, hele hele devletin hic degildir. Deniz Gezmis te bir sehittir, hemde devrim sehididir. Terörüst olarak ölen de kendi ugruna öldügü dava icin sehittir. Savasta dahi aynisidir, nasilki benim askerim sehit oluyorsa öldügü zamen, karsi tarafin askeride aynen öldügü zaman sehittir. Biraz insani acidan bakalim bazi konulara ve her seyi kendi tekelimzde zannetmeyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"SEHITLIK" kimsenin tekelinde degildir, hele hele devletin hic degildir. Deniz Gezmis te bir sehittir, hemde devrim sehididir. Terörüst olarak ölen de kendi ugruna öldügü dava icin sehittir. Savasta dahi aynisidir, nasilki benim askerim sehit oluyorsa öldügü zamen, karsi tarafin askeride aynen öldügü zaman sehittir. Biraz insani acidan bakalim bazi konulara ve her seyi kendi tekelimzde zannetmeyelim.

Sn dünyahepimizin

Ne dediğinizin farkındamısınız .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sehid,vatani icin savasirken ölenlere denir.Allah yolunda savasanlarda sehiddir.

Eger bir mahkeme,Türkiye Cumhuriyetini bölmek icin eline silah alip daga cikmis bir kanun kackininin sehit olduguna karar vermisse,ve özellikle DIyarbakir'da görevli bazi hukukcular ve insan haklari dernegi sorumlusu bu karari yerinde diye tanimliyorsa,bu ülkemizde ki Kürt acilimda en son geldigimiz noktalardan biridir.Mahkeme,hukuku kullanarak bir bölücünün sehit olarak anilmasina onay vermistir.Türkiye'yi daha bunun gibi cok farkli olaylar bekliyor ve bunlarin hepsini zamani geldikce yasayacagiz.Iktidar bosu bosuna ugrasmiyor Yargi ile.

saygilarla

Size katılıyorum sayın Politika.

Ama hala bunu anlamayanlar var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Devlet, o devleti oluşturan insan topluluğunun, kendilerine daha iyi hizmet ve toplumsallaşma sağlanabilmesi için yapılandırılmış bir örgütlenmedir.

Bir devletin uygulamalarından hoşnut olunmuyorsa belirli durumlarda belirli şeyler yapılır:

- Eğer devlet tüm kurumları ile artık işlemez bir hale geldiyse, doğal olarak yıkılma sürecine girmiştir; yıkılır... Yerine yenisi kurulur: Osmanlı Devletinin yıkılarak, yerine yeni devletlerin kurulması gibi...

- Eğer devlet kurumları ile hala işler halde ise ancak halka yeterli memnuniyeti veremiyorsa ya da belirli bölgelere belirli hizmetleri götüremiyorsa; o devlete sahip çıkılır ve aksaklıkları bu bilinç ile giderilmeye çalışılır...

Bu açıdan "Yurtsever" ve "Hain" kavramları ortaya çıkmaktadır.

İlk süreçte, yıkılmakta olan devlet sizi istediği kadar "Hain" olarak adlandırabilir; nihayetinde doğal olarak siz kazanırsınız.

Çünkü o devlet doğal yıkımını yaşamaktadır.

Aynen, istediğiniz kadar Komünist olmayın; Çarlık Rusya'nın yıkılması ve Komünist Rusya'nın kurulması gibi...

Aynen, istediğiniz kadar Kapitalist olmayın; Federasyon Amerikasının son bulup Amerika Birleşik Devletlerinin kurulması gibi...

Aynen, istediğiniz kadar Türkiye karşıtı olun; Osmanlı'nın yıkılıp, Türkiye Cumhuriyetinin kurulması gibi...

Süreç sonunda kurulan yeni örgütlenme de bir "Yurtsever" olarak yerinizi alırsınız...

Doğal süreç işlemiştir...

İkinci süreçte ise tüm kurumları işler olduğu halde, bir takım aksaklıklara ve hem de giderilebilecek aksaklıklara dayanarak

Halihazırda işler bulunan toplumsallaşma ve örgütlenmeye bir karşı duruş bulunmaktadır...

Bu açıdan "Dava"nın güdümünün ne olduğu önem kazanır...

Eğer siz var olan örgütlenmeyi, o örgütlenmenin bireylerine rağmen dağıtmayı düşünüyor ve onlara silah çekiyorsanız;

Ve bunu o örgütlenmenin bir parçası olarak yapıyorsanız;

Elbette ki Hainsinizdir...

PKK'lılar insan mı?

Elbette ki insanlar...

Çatıştığı 18-19 yaşlarındaki PKK'lıyı öldürmek zorunda kaldığını gözleri dolarak anlatan emekli askerler tanıyorum...

Elbette kimse ölümü hak etmiyor...

Ancak eğer sabitimiz "İnsan Değeri" ise;

Kimi kahraman ilan edeceğiz?

Kimi şehit ilan edeceğiz?

İnsani Değerlere sahip çıkaran, var olan aksaklıkları giderme yönünde çaba sarfedenlere mi Şehitlik vereceğiz?

Yoksa insani değerleri bir kenarı bırakıp, maşa olarak silah kullananlara mı?

Elbette ki Yunanlı bir asker, vatanını korumak sürecinde can verdiğinde, bu onun toplumu için kutsal bir ölümdür ve benim için saygı değer bir fedakarlıktır...

Aynı şekilde vatan savunmasında verilen her can kutsaldır...

Ölümü kutsamıyorum ve savaşları reddediyorum...

Ancak savaşma mecburiyetinde bu sonuç ortaya çıkıyor...

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşında söylediği gibi:

"Bu durum (savaş alanındaki Türk ve Yunan şehitleri kastederek) insanlık için utanılacak bir durumdur. Ancak ne var ki bizi savaşmak zorunda bıraktılar."

Çanakkale savaşlarında da aynı tavrı görürüz...

Kısaca:

Bir terör örgütü ve siz; diğer bir terör örgütünü "Şehit" ilan edebilirsiniz...

Bu sizin ve onların hüsn-ü kuruntunuzdur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz Şehitlik üzerine yorum yapmadan, önce Şehitliğin kavramını oğrenin.Kendi uğruna ölende şehit,teröristte şehit..Dünya şehit :)

Şehit kimdir,kilere şehit denir? şehitlik nerden geliyor nereye gidiyor !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz Şehitlik üzerine yorum yapmadan, önce Şehitliğin kavramını oğrenin.Kendi uğruna ölende şehit,teröristte şehit..Dünya şehit :)

Şehit kimdir,kilere şehit denir? şehitlik nerden geliyor nereye gidiyor !

Catli gibi fasist ve irkci zihniyete sahip olanlar ölünce SEHIT olduguna göre SEHIT'in manasini kimlerden ögrenmemiz gerekir cok acik ve net.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Catli gibi fasist ve irkci zihniyete sahip olanlar ölünce SEHIT olduguna göre SEHIT'in manasini kimlerden ögrenmemiz gerekir cok acik ve net.

Çelişiyorsunuz kendinizle.

Çatlı'nın faşist ve ırkçılığını iddia etmeniz yetmiyormuş gibi bu şahsı da doğrudan şehitlikten mahrum ediyorsunuz kendinizce; halbuki tepki toplayan iletiniz diyor ki: "ŞEHİTLİK" kimsenin tekelinde değildir.

Bu yüzden diyorum zaten:

Gerçek anlamıyla şehitlik insanın içiyle ilgilidir; ne toplum ne de devlet buna kota koyamaz.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olayı çarpıtmayın ne alakası var şimdi Çatlıyla.Ben Çatlıların yeşillerin yaptıklarını bu zihniyetleri gördükçe tanıdıkça dahada çok haklı buluyorum.Onlar olmasaydı biz bu adımları 20 sene önce yaşamış olacaktık...

Önce şehitliğin tanımına bakın...kimlere şehit deniyor? her önüne gelen nasıl şehit oluyor,bir terörist vatanı böldüğü günahsız insanları ,bebekleri katlettiği içinmi şehit oluyor!Nasıl bir zihniyettir bu..

Devletin Şehit ilan ettikleri, vatanını ve milletini korumak yolunda ölenlere demektedir.

Diğer dinlerde'de Şehitlik olsada, islamda Allah yolunda vatan yolunda canını feda eden bir müslümana şehid denir.

Terörist hangi dine hizmet ediyor,hangi devlete hizmet ediyorda şehit oluyor....

Her insanın bir davası var ,ekmek davası,kan davası vs bu uğurda ölenlerde size göre şehit öylemi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kavramların kimsenin tekelinde ve patenti altında olmadığını ben hep savunurum.

Ama hakların kullanımı yasalarla sınırlıdır. Nasıl örnek vereyim, seyahat haktır diye elinizi kolunuzu sallayarak hiç bir resmi belgeniz olmadan sınırdan geçiş yapamazsınız.

Ben kendim kendime bazı kavramları kullanabilirim, bu konuda patent hakkı ihlali ile suçlanamam. Ama resmi girişimlerde kısıtlamalar vardır. Mezar taşına "üç leşi vardı" veya "çok kalite hırsızdı, çaktırmadan çalardı" diye bir suç övgüsü yazabilir misiniz? Sonra örneğin yarın o mezarın çevresi başka "şehitler" ile doldurulup bir "şehitlik" yapılmaya da kalkışılabilir. Otoyolu kesip soygun için seri cinayetler işleyen bir çete güvenlik güçleriyle giriştiği çatışma sonucu öldürülürse, onlara da mafya babası "mafya şehitliği" yapacak mıdır?

Türkiye'de birileri ateşle oynuyor, bunu da çok normal gibi gösterip saf uyutma ayaklarına yatıyor. Birileri yüzlerinde korkunç maskelerle "cadılar bayramı kutluyoruz, bir şey yok, panik yapmayın" diye ön alıştırmalar yapma gayretinde. Ama burası Amerika değil, burada cadılar bayramı kutlanmaz. Hukuk da ağır bir baskı altına alınmış durumda. Bu kara-komedi daha ne kadar sürecek bakalım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kısaca:

Bir terör örgütü ve siz; diğer bir terör örgütünü "Şehit" ilan edebilirsiniz...

Bu sizin ve onların hüsn-ü kuruntunuzdur...[/b][/size][/font]

Helal vallahi, bir olay bu kadar carptirilir.

Ben artik kusura bakmayin ama bilerek anlamamak istediginiz kanisindayim. Allah askina ben su veya bu sehittir demismiyim gösteririmisiniz?

Ne dedigim cok acik. Kendi inandigi ve ugruna öldügü bir dava icin ölenler gene o davayi üstlenenler ve taraftarlari gözünde sehittir demisim. Ve buna örnek dahi vermisim. Simdi ben size sunu sorayim.

Deniz Gezmis sehitmidir?

Catli sehitmidir?

Benim sahsi siyasi düsünceme göre Deniz Gezmis bir devrim sehidi ama baskalari icin devletini satan bir haindir. Catli benim icin fasist, irkci, katil, mafya ve cete üyesi sayilirken baskalari icin gayet dogal olarak bir sehittir. Burada vermis oldigum örnekte oldugu gibi herkes kendi inandigi siyasi görüsüne göre belirli kavramlar kullanabiliyor. Dolayisiyla ilk yorumumda söyledigim gibi sehitlik kimsenin tekelinde degildir. Anlayacaginiza imkan vermeme ragmen aciklama yapmayi uygun gördüm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her insanın bir davası var ,ekmek davası,kan davası vs bu uğurda ölenlerde size göre şehit öylemi..

Güldürmeyin beni, benim degil diger insanlarin sehitleri olabilir. Siz gidin kan davasinda ölen birisnin ailesine sorun o sorunuzu alirsiniz cevabinizi. Analamamak icin elinizden geleni yapiyorsunuz. Bakin siz burada sadece kendi SEHIT anlayisinizi getiriyorsunuz ve dogal olarakta bu kural sizin icin cok dogru. Ama benim getirdigim diger insanlarin anlayisi. Bu anlayis size göre veya bana göre yanlis olabilir, ama önemli olan sizin veya benim anlayisim degil ölenin dostlarinin, yakinlarinin ve dava arkadaslarinin anlayisi.

Bakin konuyu hic dagitmamiza gerek yok ve ben size iki soru soracagim, cevabinizda aslinda benim ne demek istedigim acikca cikacak.

1. Deniz Gezmis ve arkadasklari sehitmidir?

2. Catli ve arkadaslari sehitmidir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çelişiyorsunuz kendinizle.

Çatlı'nın faşist ve ırkçılığını iddia etmeniz yetmiyormuş gibi bu şahsı da doğrudan şehitlikten mahrum ediyorsunuz kendinizce; halbuki tepki toplayan iletiniz diyor ki: "ŞEHİTLİK" kimsenin tekelinde değildir.

ali0_1 arkadas, bazen gercekten cok kziyorum cünki, insan bu kadarda basit okuma hatasi yapamaz. Ben hangi cümlemle Catli'yi sehitlikten mahrum etmisim? Yapmayin lütfen, söylenilmeyen yazilmayan söyzleri burada söylenmis gibi göstermeniz tartisma etigine uygun degil.

Tabiiki Catli kendi dava arkadaslari tarafindan sehit olarak görülüyor, sizin veya benim nasil görmem o kadarda önemli degil. Ben diger taraftan her örgütün kendi ölen militanlarini sehit ilan ediyor diye bizim de onlari sehit ilan etmemiz gerekli gibi sözlerde ifade etmiyorum. Söylemek istedigim belirli insanlar belirli olaylarda öldürüldügünde kendi sevenleri ve taraftarlari gözünde sehit gözükürler. Bunun neresi yanlis anlamadim? Sanki ülkemizde devlet görevlileri disinda ölenlerin ilk defa PKK'li bir anne tarafindan sehit ilan edildigini duymusuz gibi hareket ediyoruz. Yillardan beri duyulan söyzler bunlar. Ülkücüler her ölen ülkücü icin SEHIT der, solcular keza ayni devrim sehidi der, islamcilar gene öyle. Simdi Amarika'yi yenidenmi kesfe ciktik dersiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Devlet Çatlı'ya resmi olarak "Şehit" ünvanı mı vermiş?

Konuya ne kadar uzak kaldiginiz vermis oldugunuz cevaplarda net bir sekilde gözüküyor. Devlet disinda "Sehit" ünvani veren yok herhalde. Catli'nin dava arkadaslarina sorarsaniz Catli'ya kimin "sehit" ünvanini verdigini ögrenirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuya ne kadar uzak kaldiginiz vermis oldugunuz cevaplarda net bir sekilde gözüküyor. Devlet disinda "Sehit" ünvani veren yok herhalde. Catli'nin dava arkadaslarina sorarsaniz Catli'ya kimin "sehit" ünvanini verdigini ögrenirsiniz.

İyi de Dünyahepimizin...

Onların Çatlı'ya "Şehit" demeleri, "Çatlı"yı şehit yapmaz ki!?

Bu da onların hüsn-ü kuruntusudur;

Aynen sizin terör örgütü öldürülmüşlerini "Şehit" olarak adlandırmanız gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerçek anlamıyla şehitlik insanın içiyle ilgilidir; ne toplum ne de devlet buna kota koyamaz.

İnsanın içiyle olan kısmı anlamasam da...kimsenin kavramlara kota koyamayacağı konusunda size katılıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen sizin terör örgütü öldürülmüşlerini "Şehit" olarak adlandırmanız gibi...[/b][/size][/font]

Gercekten sizin yorumlari okumadan cevapladiginiz isbatlanmis oluyor. Ben hangi yorumumda kendi adima terörö örgütü ölülerini sehit olarak degerlendirmisim?

Benim söyledigim aynen Catli konusunda oldugu gibi sadece kendi dava arkadaslarini olaya bakis acisi. Ama siz inadina okumadan söz konusu dahi olmayan iddaalarda bulunuyorsunzuya, diyecek bir laf bulamiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekten sizin yorumlari okumadan cevapladiginiz isbatlanmis oluyor. Ben hangi yorumumda kendi adima terörö örgütü ölülerini sehit olarak degerlendirmisim?

Benim söyledigim aynen Catli konusunda oldugu gibi sadece kendi dava arkadaslarini olaya bakis acisi. Ama siz inadina okumadan söz konusu dahi olmayan iddaalarda bulunuyorsunzuya, diyecek bir laf bulamiyorum.

Dünyahepimizin:

Önce konu başlığına bak ve sonra da kendi iletini bir oku...

"SEHITLIK"kimsenin tekelinde degildir, hele hele devletin hic degildir. DenizGezmis te bir sehittir, hemde devrim sehididir. Terörüst olarak ölen dekendi ugruna öldügü dava icin sehittir. Savasta dahi aynisidir, nasilkibenim askerim sehit oluyorsa öldügü zamen, karsi tarafin askeride aynenöldügü zaman sehittir. Biraz insani acidan bakalim bazi konulara ve herseyi kendi tekelimzde zannetmeyelim.

İletilerinde, kafanda tasarladığın anlamı veremiyorsan, söz konusu olan şey benim anlamama ya da okumama sorunum değildir...

Ben senin aksine, diyecek çok laf buluyorum da... diyemiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyahepimizin:

Önce konu başlığına bak ve sonra da kendi iletini bir oku...

İletilerinde, kafanda tasarladığın anlamı veremiyorsan, söz konusu olan şey benim anlamama ya da okumama sorunum değildir...

Ben senin aksine, diyecek çok laf buluyorum da... diyemiyorum...

Arkadasim siz aslinda ne demek istedigimi cok iyi anliyorsunuz ama isinize gelmiyor ve dolayisiyla idaa etmedigimi dahi öyle söylüyormusum gibi ima ediyorsunuz. Her örgütün kendi ölüleri kendi davalari icin sehit olarak degerlendiriliyor dememle benim aynen katiliyorum anlamina gelmez. Ben sadece bir informasiyon olarak yazdim, ama neyse gene isteyen istedigi gibi anlar, buna zaten aliskiyniz. Ilk defa böyle ithamlar duymuyoruz.

Ben size iki soru sormustum, cevaplamis olsaniz aslinda cok seyler su üzerine cikacak.

Kafandaki tüm laflari söyle, neden söyleyemeyecekmissin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buyurun size devlet disinda kimler "SEHITLIK" ünvani veriyormus.

Umarim bir iki örnek yeter:

-http://www.ulkuocagi.net/html/ulkucu_sehit.htm-

-http://www.devrimcihareket.net/index.php?Itemid=45&option=com_wrapper-

-http://www.vatanbir.org/biyografi/37/ugur-mumcu-sehit-

Bu örneklerden de görüldügü gibi her örgüt kendi militanlarini ölünce SEHIT mertebesinde görür. Bunu kabul ederiz veya etmeyiz, ben sadece kac bin yildan beri herkesin kullandigi bir gercegi burada söylüyorum, ama nedense bazilarimizin hosuna gitmiyor bunlari konusmak. Derhal fisleniyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ali0_1 arkadas, bazen gercekten cok kziyorum cünki, insan bu kadarda basit okuma hatasi yapamaz. Ben hangi cümlemle Catli'yi sehitlikten mahrum etmisim? Yapmayin lütfen, söylenilmeyen yazilmayan söyzleri burada söylenmis gibi göstermeniz tartisma etigine uygun degil.

Tabiiki Catli kendi dava arkadaslari tarafindan sehit olarak görülüyor, sizin veya benim nasil görmem o kadarda önemli degil. Ben diger taraftan her örgütün kendi ölen militanlarini sehit ilan ediyor diye bizim de onlari sehit ilan etmemiz gerekli gibi sözlerde ifade etmiyorum. Söylemek istedigim belirli insanlar belirli olaylarda öldürüldügünde kendi sevenleri ve taraftarlari gözünde sehit gözükürler. Bunun neresi yanlis anlamadim? Sanki ülkemizde devlet görevlileri disinda ölenlerin ilk defa PKK'li bir anne tarafindan sehit ilan edildigini duymusuz gibi hareket ediyoruz. Yillardan beri duyulan söyzler bunlar. Ülkücüler her ölen ülkücü icin SEHIT der, solcular keza ayni devrim sehidi der, islamcilar gene öyle. Simdi Amarika'yi yenidenmi kesfe ciktik dersiniz?

Bana ifadeniz yanlış gözükmüş olabilir; temelde aynı şeyi söylüyoruz hemen hemen.

TDK: Şehit:

Diyanet(Dini kavramlar sözlüğü):Şehid:

Tarih: Düzenleyen: ali0_1
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.