Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah varsa nerdedir?

Diana_x

Önerilen İletiler

• Cevaplar 343
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Doğadaki Vahşet Tanrının Oladığının KANITIDIR !

Düşünün.

Evimde hayvanlar besliyorum, ve canım sıkılıyor biraz kan izlemek istiyorum.

Kedi ve köpeğimi bir odaya atıp köpeğin kediyi parçalamasını izliyorum .

Benim için ne düşünürsünüz ?

Psikopat , taş kalpli , acımasız , sadist ,yok edilmesi gereken biri , pislik .

Öyle düşünüyorumki bunları söylersiniz.

Peki ya Tanrı için neden bunu düşünmüyorsunuz.

Doğada her gün milyonlarca suçsuz ve masum canlı acılar içinde ölüyor .

İyi kalpli denilen tanrı bu vahşeti umarsamaz bir şekilde izliyor .

Ne felsefi ne bilimsel, başka hiçbir kanıta gereksinim bırakmayan gerçek .

II Fizibilite

I Başımız fena halde belada, öldükten sonra da peşimizi bırakmayacak bir tanrıyla karşıkarşıyayız .

Hayvanların acı çekmesinden zevk alan bir tanrıyla . Birini bir digerinin yemi yapmış. Neden denge sağmak için diyor bazıları. sanki denge yi başka türlü daha ahlaklı sağlamak mümkün değil gibi.

O halde :

II Tanrı yok .

Voltaire'in isyanı neye?

Evrenin Tanrısal bir dizayna dayandığı savına yöneltilen en keskin eleştiri, evrimci bilim adarlarından de?il. onlardan çok önce yaşamış bir düşünürden, Voltaire'den gelmiştir. 1755'te bir deprem Lizbon kenti nüfusunun dörtte birini (30.000 kişiyi) yok eder. «Lizbon Depremi» diye bilinen bu doğal yıkımda ölenlerin çoğu Azizler Günü nedeniyle kilisede toplanmış dua ediyordu. Felâketi, Tanrı'nın günahkâr kullarını cezalandırması diye yorumlayan papazlar Voltaire'in sabrını taşırır. 18. yüzyılın ünlü düşünürü onlara şu dizelerle seslenir:

... tüm duyarlı nesneler, aynı günde doğmuş benim gibi acı çeker, benim gibi ölürler. Kartal ödlek kurbanı üstüne çullanmış Titreyen organları kanlı gagasıyla parçalar... Savaşın toz dumanında yuvarlanan adam, Can çekişen arkadaşının kanıyla kanı karışmakta, Beklerken leş kargalarına yem olma sırasını. Evet, her kişide tüm dünya sızlanmakta Hepsi ıstırap için doğmuş, birbirini yok etmekte Peki, bu korkunç kaos ne için Her birimizin acısı hepimize mutluluk mu dersin! Ne kutsanacak dünya, öyleyse!

Voltaire'in çağdaşı Rousseau ise yıkımdan doğrudan insanı sorumlu tutuyordu. Ona göre insan «uygarlık merkezleri» diye bilinen kent yaşamı için değil, pastoral yaşam için yaratılmıştır. Voltaire'in bu tür romantik açıklamalar karşısında da sessiz kalması olanaksızdı. Ünlü yapıtı Candide'de alaycı bir dille yazılmış şu satırları okuyoruz:

... burun gözlük taşımak, bacak çorap giymek, taş görkemli şatolar yapmak için dizayn edilmiştir. İster insandan, ister doğadan kaynaklansın, başıma gelen her belânın gerisinde demek ki, Tanrı'nın usta eli vardır. Doğanın karmaşık düzeni Tanrısal dizaynın kanıtı ise, o zaman, Tanrı'nın ya çok beceriksiz, ya da habis olduğunu kabul etmek zorundayız. Tanrı ya önleyebileceği kötülüğü isteyerek önlememektedir; ya da istemediği kötülüğü önleyememektedir.

Yaklaşık yüz yıl sonra Darwin de aynı noktaya parmağını basar:

Doğanın beceriksiz, savurgan, aşağılık, aptalca ve acımasız işine bakınca, Şeytan'ın çömezi acaba nasıl bir kitap kaleme alırdı? Her şeye yetkin, iyilik, güzellik ve doğruluk kaynağı Yüce Tanrı'nın birbirine kıyan canlılar, musibet ve yıkımlarla dolu bir dünyayı yaratmış olması nasıl açıklanabilir?

Kimi ilkel inançlarda, dünyanın iyilik ruhuyla kötülük ruhunun, Tanrı ile Şeytan'ın çekişme alanı sayılması, pek de yabana atılacak bir bakış değil, anlaşılan!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cehalet çok kötü şeyler yaptırır insana

Her şeyin güllük gülistanlık olduğu bir melekler alemi var

Birde iyiliğe koşana güllük gülistanlık bir mekan yani cennet var

Kötülüğe koşana da cennet takdim edilecek değil ya....Ya...Ona da cehennem yaraşır

Adalet budur bence....İyiliğe iyilik kötülüğe kötülük

İnsanların kanını akıtacak aleme kan kusturacak ve ona gül mü sunulacak...

Niye olaya tersinden görmeyen gözlerle bakarsınız .... Anlamak mümkün değil..El insaf...

selam /barış olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakış açısı işte.

yanlış diyemiyeceğim çünkü her akıl kendi bildiğince sorgular. iş senin bildiğin gibi değil davut...

ben anlatmak isterdim ama bu anlatılacak bir konu değil bu ancak Allah'ın lütfedeceği öyle anlaşılacak bir konu. Çünkü o istemedikçe kimse doğru yolu bulamaz.

Ama eğer tövbe eder Allah tan pişmanlık dilersen ve ona yalvarırsan o zaman o anlaman için sana yardım eder inşallah.

Yani ne zavallıca bir benzetme kedi köpek ve sen... birde bunu Allah ve insanlara mı benzetiyorsun inan bu saçmalığa verilecek cevap yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakış açısı işte.

yanlış diyemiyeceğim çünkü her akıl kendi bildiğince sorgular. iş senin bildiğin gibi değil davut...

ben anlatmak isterdim ama bu anlatılacak bir konu değil bu ancak Allah'ın lütfedeceği öyle anlaşılacak bir konu. Çünkü o istemedikçe kimse doğru yolu bulamaz.

Ama eğer tövbe eder Allah tan pişmanlık dilersen ve ona yalvarırsan o zaman o anlaman için sana yardım eder inşallah.

Yani ne zavallıca bir benzetme kedi köpek ve sen... birde bunu Allah ve insanlara mı benzetiyorsun inan bu saçmalığa verilecek cevap yok...

" Çünkü o istemedikçe kimse doğru yolu bulamaz."

Bu Allahda çok acayip haaa. Neden istemiyor beni. halbuki çok iyi, iyilik ve yardım sever biriyim. Hırsızlığım yok cinayetin yok zinam yok yalanım yok. Benim ne suçum var sizce. Hadi beni bırak benen başka dünyada daha müslüman olmayan o kadar çok insan varki. Müslüman olmayanların yanında müslümanlar devede kulak kalır.

"Yani ne zavallıca bir benzetme kedi köpek ve sen"

Bu da yanlış olmuş dostum. Ben ölümlü garip biriyim onları yaradan Allah ben değilim ki.

" kedi köpek ve ALLAH İnsanları, hayvanları öyle vahşi yaratan ben değilim ki Senin Yüce dedğin ALLAH . O utansın yaptığından.

vay be ne iş

"Tevbe Suresi 29. Ayet:

Kitap verilenlerden, Allah'a, ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Peygamberinin haram kıldığını haram saymayan, hak dinini din edinmeyenlerle, boyunlarını büküp kendi elleriyle cizye verene kadar savaşın."

Şimdi müskllümanlar gelip ben islama inanmadığım için ben boynumu bükerek rezilce gelip müslümanlara haraç verinceye kadar benimle savaşacak. İnanmayanlara karşı Müslümanlık bu dünyada tek din kalıncaya kadar savaşacak. Savaşırken adam öldürecek. Katil olacak.

Ve bu katilliğin mükafatı olarak cennete gidecek. Ben garip düzgün adam cehennemde yanacağım. ( eğer varsa tabii ).

Irakta bir adam varmış Alamut kalesinde otururmuş . İnsanları bu şekilde kandırıp birde biraz afyon içirir pis işlerini onlara gördürürmüş. Siz cennete göndereceğim diye. Allah size cennette kızlığı hiç bozulmayan gögüsleri yeni çıkmış ( 12-13 yaşında ) kızlar verecek eğer tercihin başka yönde ise inci gibi erkekler verecek diye kandırımış.

Sizin Allah da öyle . Cennet vaad ederek yapıyor bu işleri. benim Allahın hiç böyle işleri yok.

Çocuklara çikolata veriyor. gariplere bakıyor. Kimseye el kol çapraz kesin demiyor. Başka ulusları işgal edin onlardan haraç alın kadınlarını kızları nı ganimet olarak kaldırın. Daha eve gelirken yolda ırzına gaçin ama çocuğa dikkat edin onun için geri çekme metodunu kullanın demiyor. insanlara hiç böyle ahlaksız tekliflerde bulunmuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

palavra palavra palavra...

sen ancak kendini kandır.

doğrucu...

Allah neden mi seni istemiyor çünkü sende tıpkı şeytanda olan kibirden var o da ALLAH'ın en sevmediği günah... sen bu dünyaya çocuklara çikolata vermeye gelmedin sınava geldin. bunu çikolatayla yapamassın. ben ALLAH'A bütün kalbimle inanıyorum ve ben de iyilik severim evimde 2 kedim var yetimlere yardım eder muhtaçlara elimden gelen iyiliği yaparım. işte aradaki fark ben inanırım sen inanmassın...

peki sonuç... iyilikler kişilerin kendine yaptıklarıdır aslında, kötülüklerde... sen O'na inanmayarak ancak kendine kötülük yapıyorsun.

seni ateşe götürecek kibrinden kurtul ve şeytanı defet aklından ve kalbinden...

Allah sana imanın güzelliğini tadmayı nasip etsin. :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

palavra palavra palavra...

sen ancak kendini kandır.

doğrucu...

Allah neden mi seni istemiyor çünkü sende tıpkı şeytanda olan kibirden var o da ALLAH'ın en sevmediği günah... sen bu dünyaya çocuklara çikolata vermeye gelmedin sınava geldin. bunu çikolatayla yapamassın. ben ALLAH'A bütün kalbimle inanıyorum ve ben de iyilik severim evimde 2 kedim var yetimlere yardım eder muhtaçlara elimden gelen iyiliği yaparım. işte aradaki fark ben inanırım sen inanmassın...

peki sonuç... iyilikler kişilerin kendine yaptıklarıdır aslında, kötülüklerde... sen O'na inanmayarak ancak kendine kötülük yapıyorsun.

seni ateşe götürecek kibrinden kurtul ve şeytanı defet aklından ve kalbinden...

Allah sana imanın güzelliğini tadmayı nasip etsin. :(

1- Çikalatayı ben vermiyorum . yazıyı tekrar oku.

2- iki kedi besliyorum diye iyilik meleği kesilme. Hem evde kedi köpek besleme Evine melek gelmez.

3- kibir neki boş bir şey. Esas kibir hiç bir güzellik yapmadan ben müslümanım diye kas kas kasılanlarda. Müslümanların şu dünyaya hiç bir katkıları yok. En kötü şartlarda orta çoğ da yaşıyorlar. Allah bize verecek diye bekliyorlar. O da belalarını veriyor. Şu devirde bakarsan tüm belalar onlara geliyor. Gerçi eski,dende farklı değilidi ya. Sen şimdi bana inamazsın müslümanlara Allahın bela verdiğine. Hadi bunu Mehmet Akife söyletelim.

Bakın Mehmet Akif gene nasıl yakarıyor Allah’a,

Nur istiyoruz sen bize yangın veriyorsun

Yandık diyoruz, boğmaya kan gönderiyorsun.

Mehmet Akif’in ağıtı bununla da bitmiyor. Diyor ki, hep bugüne kadar Müslümanlar yandı, şimdi de biraz Hristiyanlar yansın.

Madem ki, ey ilahi yakacaktın

Yaksaydın a melunları, tuttun bizi yaktın.

Biz melunuz ya bizi yakacağına müslümanları yaktın diyor. Tabii Kitaplara inananlar ta baştan yanıyor zaten.

İşte böyle yazıyor ünlü şair Mehmet Akif..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya anlamak istemiyoruz, ya da anlıyamıyoruz, bütün dinleri şöyle bir düşünelim, tabi bizim dinimizi de düşünelim bakın ve düşünün.

Allah yarattıklarından sizin için gölgeler yaptı, dağlarda sizin için barınaklar yarattı ve sizi sıcaktan koruyacak elbiseler, savaşta koruyacak zırhlar yarattı.

Yasin Suresi, ayet 42

Gemilerin benzerlerinden, binmekte olduklan ve ileride binecekleri şeyleri onlar için biz yarattık.

Bu üç ayette Allah hem birinci şahıs olarak konuşuyor, hem de ondan üçüncü şahıs olarak söz ediliyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden istemiyor beni. halbuki çok iyi, iyilik ve yardım sever biriyim. Hırsızlığım yok cinayetin yok zinam yok yalanım yok. Benim ne suçum var sizce.

Kibirlisin çünkü. Kendini büyük zannediyorsun. Büyümek için çaba sarfediyorsun, kibirle...

Karşılaştırmalarına baksana? Seni yaradan ile, hiç yoktan seni vareden ile kendini kıyaslayıp, yaratıcını haşa yargılamaya çalışıyorsun. Sanki sen evrenin hakimisin O değil... Nerdeydin sen bunca sene? milyarlarca yaşa sahip evrende ki hayatın kaç yıldır? 10-20-30-50 ? nerdeydin ondan önce?

Aklın arkasına sığınmayın -ki onu bile yapamıyorsunuz yaptığınızı zannediyorsunuz-, aklı ortaya çıkarın karşınıza alın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bu kadar allamenin içinde kendimi cahil hissetmeye başladım. Biri beni aydınlatsın da bakarsınız ben de müslüman olurum(!)

1) Allah var mıdır? varsa nerdedir, niye görünmüyor?

2) Bazılarınız diyorsunuz ki "Allah hem her yerdedir hemde hiçbir yerde değildir" Bu çelişkinin açıklamasını istiyorum."

Ruhunun veya aklının varlığını kabul ediyorsan Allah'ın varlığını da kabul etmişsin demektir.Bana ruhunu ve aklını,düşüncelerini çıkartıp gösterebilir misin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

müslümanlara çok bilmişler allah varsa nerde diyorsunuz.

peki sizin akıllınız varsa ispatedin görelim dokunalım elliyelim yeniliyormu içiliyormu bakalım

o zaman soruyu bize sormanıza gerek yok siz cevabı verirsiniz

Kafatasını açıp bakman yeterli... Zira akıl dediğimiz şey, beynin düşünme,anlama,kavrama gibi yetilerine verdiğimiz addır. Akıl tek başına değildir,bir maddeye bağlıdır. (Bunu kavrayabiliyor musunuz?) Beynin bu faaliyetleri yürüten kısımlarına zarar verirseniz, akıl diye bir şey de kalmayacaktır. Her duyduğunuz şeyi düşünmeden kabullenmeyin. Önce kendiniz bir tartın, sonra argüman olarak sunun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kafatasını açıp bakman yeterli... Zira akıl dediğimiz şey, beynin düşünme,anlama,kavrama gibi yetilerine verdiğimiz addır. Akıl tek başına değildir,bir maddeye bağlıdır. (Bunu kavrayabiliyor musunuz?) Beynin bu faaliyetleri yürüten kısımlarına zarar verirseniz, akıl diye bir şey de kalmayacaktır. Her duyduğunuz şeyi düşünmeden kabullenmeyin. Önce kendiniz bir tartın, sonra argüman olarak sunun..

Aslolan kimdir arkadaşım? Akıl mı, düşünmek mi, anlamak mı, kavramak mı? Gerçek hangisidir? Hangisi vardır aslında? Hangisi izafiyete mahkumdur?

Biraz açarsan memnun olurum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

düşünmek sanattır.

düşünmek çok zordur muhtemelen bu yüzden pek az kişi düşünür.

her eylemin atası düşüncedir.

düşünmekten utanmıyorsan söylemekten de utanma...

düşünmek ruhun kendisiyle konuşmaktır...

kişi kalbinde düşündüğü gibidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eyvah sen yanmışsın, her şey made ha.. geçmiş olsun demekten başka diyecek bir şey yok.. :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslolan kimdir arkadaşım? Akıl mı, düşünmek mi, anlamak mı, kavramak mı? Gerçek hangisidir? Hangisi vardır aslında? Hangisi izafiyete mahkumdur?

Biraz açarsan memnun olurum...

Aslında söylediklerim gayet açık ve netti. Kendinizce görünmeyen, algılanamayan varlıklara olan inancınıza bir kanıt aramaya çalışıyorsunuz ama boşuna uğraşıyorsunuz. "Aklımızı da göremiyoruz, ama var" ifadesi algılanamayan varlıklar için bir örnek teşkil etmez. Nihayetinde akıl da maddeye bağlıdır. Yukarıdaki sorularınız felsefeye giriyor, konuyla alakalı değil...

eyvah sen yanmışsın, her şey made ha.. geçmiş olsun demekten başka diyecek bir şey yok.. :excl:

Cehenneme odun lazım değil mi? :D Üzüldüğüm tek nokta, öldükten sonra inandığınız şeylerin boş olduğunu anlayamayacak olmanız... Neyse, size iyi uykular...

kişi kalbinde düşündüğü gibidir...

1400 yıl geçti, kalbin düşünme ile ilgili herhangi bir işlevinin olmadığı gerçeğini konuşmalarımıza dahi yansıtamıyoruz... Anlayın artık gerisini...Hz. Davud ha? Hem de peygamber... :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kişi kalbinde düşündüğü gibidir.

senin kalbinde ne varsa dilindede o vardır. Yoksa bu riyadır. Asıl öldükten sonra siz neyle karşılaşacağınızı sanıyorsunuz? Ellerinde çiçeklerle sizi birileri karşılar ama bu çiçekler zakkum çiçekleri olacaktır.(eğer bu kafayla giderseniz)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sardun yapma ruhumuz ahretda bir düşünce topu gibi enerji şeklimiz beynimiz yok orda istediğin şekle girersin eşya ve ev de kurabilisin ama hep dünyanın yanında bir mermi hızında seyredersin, dünya astorit gibi parçalanırsa ahiret yok olur günesin etrafında serseri mayın gibi döneriz veya uzaya fırlatılırız yaaa böyle işte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki sevgin nerde göremıyorum dokunamıyorum

peki aklın nerde göremıyorum

peki nefret nerde göremıyorum

sadece gördüğümüz dokunduğumuz şeyler varsa malesef aklında yok!!!!

herşeyi materyalızmle açıklayan felsefe bana senın sevginın nerde olduğunu söylesın

eğer sevgi veren bır hormon varsa herkese ılacı verılsın,bılımsel manada yani

''su ıhtıyacı hıssedıyorsak su olduğu içindir

içimizde bır yaratıcı kavramı varsa ve bu tartışılıyorsa var olduğu içindir''

descartes

bı zahmaet bana aklınında varlığını ıspat et,beyın herkeste var göruyoruz ama aklı nerede??dokunalım haydı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki sen nereden biliyorsun bu kadar şeyi. Kurandan daha büyük (haşa) bir kitap mı okudun. yoksa sen mi yazacaksın?

demek ışık topuyuz, alla alla nereden öğrendin sen bunları?

Mecmua okuyor ya,sende sardunyam ha...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki kalbe zarar gelincede sevgimi azalıyor??kalp ksrızı geçirenler sevgısızmı oluyor

sevginin maddesı nerede pardon

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.