Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah Insanı yaratmakla hata mı yaptı

qwerasdf

Önerilen İletiler

bahsedilen konu yaratılanlar değil . yaratılan insanın yaratılmasının hata olup olmadığı.insan kadar zalim insan kadar yalancı ve her kötülüğü yapan bir canlı varmı dünyada. yok .sonra kuranda çoğul olarak MÜHLET VERİLENLERDENSİN diyor yani ibliste bir melek ve ondan başka itiraz edenlerde varki mühlet verilenler var. biraz daha derin düşünülürse cevap aeanacak sorular var

kardeş iblis bir melek değildir,cinlerin bir sınıfıdır,karıştırmayın lütfen.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 67
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

biliyorum şimdi birçok kişi allah hata tapmaz diyecekler.ama kurana göre allah meleklerden biri olan şeytana secde et dedikten sonra şeytan yaratttığın kan dökücü bir varlık secde etmem diyor.allahta benim yarattığım insan iyidir deyip kıyamete kadar mühlet verilenlerdensin diyor yani çoğul kullanıyor bu demektirki insanın yaratılışına karsı çıkan ve kuranda sözü geçmeyen başka meleklerde var. allah yarattığı insanın iyi olduğunu kanıtlamak için ademi cennetten kovarak önce cezalandırıyor .daha sonra insan sürekli hatalar yaptığı için insanı düzeletmek için birçok peygamberler gönderiyor ama günümüzde baktığımızda alahın istediği gibi bir tek insan hala yok . olacak gibide görünmüyor. bu durumda allah insanı yaratmakla hatamı yaptı acaba

hicr suresi 26. Gerçekten Biz, insanı kuru bir çamurdan, biçimlendirilmiş bir balçıktan yarattık.

27. Cini ise, daha önce zehirleyici şiddetli ateşten yaratmıştık.

rahman suresi 14. İnsanı fağfur gibi bir salsal (ateşte pişmiş gibi bir kuru çamur)dan yarattı;

15. cinleri de maric (halis ateş)den.yarattı;

iblisin cinlerin bir sınıfı olduğunu beyan eden cin suresi 4.ayet;

cin suresi1, 2. (Ey Muhammed!) De ki: "Bana cinlerden bir topluluğun (Kur'an'ı) dinleyip şöyle dedikleri vahyedildi: "Şüphesiz biz doğruya ileten hayranlık verici bir Kur'an dinledik de ona inandık. Artık Rabbimize hiç kimseyi asla ortak koşmayacağız."

3. "Doğrusu Rabbimizin şanı çok yücedir; ne bir eş edinmiştir, ne de bir çocuk."

4. "Demek bizim beyinsiz olanımız Allah hakkında doğruluktan uzak sözler söylüyormuş."

4.ayette bahsedilen (BEYİNSİZ OLANIMIZ) ile kasdedilen (iblis) dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki KUL olalım haydi..fakat birisi çıksında KUL böyle olmalı desin..tarif etsin KUL,u..Allaha kulluğu.. :)

Görelim bakalım bizde Allahı..kulluk edeceğiz ya..''O'' gaybta başka bir yerlerde..bizde bu gezegende nasıl olacak kulluk yada hizmet sizce.. :)

İNSAN hizmete layık olan..en güzel hizmeti verebilecek olan yine İNSAN,İnsana.. :)

İndirin Allahı gezegene..dahil edin günlük yaşamınıza..ÖTElemeyin,ÖTEde görüşürüz ayaklarına yatmayın :D ,görün bakın birlikte olmanın ZEVKİNİ tadın.. :D

Mesela bir örnek vereyim.. :)

Allaha şükretmek için mutlaka İNSAN,a TEŞEKKÜR etmelisiniz..yoksa Allah sizin şükrünüzü asla duymaz..kendinize bir güzellik yaptıysanızda dönün kendinize bir teşekkür ediverin canım..ne olacak..dudaklarınızmı aşınır.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğa Yaratmaya(daha doğru bir terim VAR etmeye)programlı.. :) VAR olandan VAR ediyor doğa..bir dişi ve bir erkek var ve iki vardan başka bir var oluşuyor..vs..vs..yani VARDAN var ediyor doğa..

Biz bu tasarımın en minik parçasıyız..fakat bütün tasarımı anlamaya çalışacak kadarda esnek düşünce alanına sahibiz.. :)

Çevrende yani en yakın halkanda,aile içinde okulda yada iş yerindeki mekanlarda her ne oluyor ise SENİN için oluyor..dikkatli bir gözlemci bunun farkına varabilir..bunun farkına varabilende işin okulun yada ailesinin en mutlu kişisi olur..Allah senin için neler yapmıyor..yaptıklarını saymayalım..yapmadığı bir şey koyalım ortaya mesela.. :D

Tasarımın tamamını anlayabilmek için Allah olmak lazım..denizden alacağımız bir damla suda denizin hemen hemen bütün özellikleri vardır değilmi..işte bizlerde Allah denilen Deryanın birer damlasıyız..bu damlayı inceleyip gözlemleyebilirde doğru sonuçlara varabilir isek bu gezegende yada bu evrendeki adı İNSAN diyebiliriz cesurca.. :D

Doğadan başka Tanrı göremiyorum dedin ya..işte sende bende o doğaya dahiliz..böylece bizde Tanrının bir parçasıyız.. :D dersek doğru sonuca varmış olurmuyuz.. :) ne dersin 3eşkiya :D

Sanirim siz insandan baska yaradanin olmadigini düsünüyorsunuz yani hersey insanda biter diyorsunuz, orasi tabi öyle, bütün bunlar insan beyninden cikmis, yaratilmis, yaradanida insan yaratmis, her insan kendi yaradanini olusturmus.. Bütün bu düsünceler birer iddiadir benim icin..

Ancak ben isin icine illaki bi yaradan katmiyorum sn. Dayi ben doga'yi bir tanri olarak görmüyorum, sadece insanlarida diger varliklar gibi doganin bir parcasi olarak görüyorum..

Daha ötesinide, en öncesinide, ne ben ne de baska biri, hic kimse bilmiyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gidiyorum Gündüz Gece

Uzun ince bir yoldayım

Gidiyorum gündüz gece

Bilmiyorum ne haldeyim

Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda

Yürüdüm aynı zamanda

İki kapılı bir handa

Gidiyorum gündüz gece

Düşünülürse derince

Uzak gözükür görünce

Yol bir dakka miktarınca

Gidiyorum gündüz gece

Şaşar Veysel işbu hale

Gah ağlaya gahi güle

Yetişmek için menzile

Gidiyorum gündüz gece

Aşık Veysel

Her insanın gördüğü, varacağını düşündüğü menzil insan kadar çeşitli.Nedir bu arayış ve susayış, nedir bu gizem ve cevaplanamayan en büyük soru:''Ben niçin varım, nerden gelip nereye gidiyorum?''Bu sorunun cevabı insanın kendisi olsaydı haşa hem yaratan hem yaratılan olsaydı anlamı bilinmeyen sorular olmazdı.Sorulan soruların insandaki cebabı evreni kaplardı ve anlam anlamını bulurdu.İnsan bu evrende evren içinde büyüklüğü düşünüldüğünde ummanda bir damla dahi değil.Ama doğrudur bu evreni ruhuna taşıyacak kadar büyük.Bunun anlamı ne?İnsan tanrı mı haşa?Bu küçüklük içinde büyüklüğü görüp onu anlamlandırdığınızda -ki gerçek manası yaklaşımlara göre değişiyor-insanı Tanrı'laştırma sonucuna varırsınız.Peki insan gerçekten Tanrı'mı?Kendinden güçlü başka bir güç yok diyebiliyorsanız bu evrende, insan bütün olasılıkları kendi gücüyle yönetebiliyorsa evet Tanrı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bil..

Bul..

Ol..

Bildim ..buldum..oldum.. deme..

Neden demiyeyim.. :D

Çünki bildiğin bulduğun ve olduğun deryada bir damla sadecede ondan.. :)

Bil..bildikçe korkularını yeneceksin..bilmediklerinden korkuyordun..şimdi bildikçe seveceksin..

Bildin ve korkularını yendin..işte İÇindeki sevgini bulabildin..İÇindeki korkular yerini SEVGİYE bıraktı..

Peki ne oldum..Allahmı..yok ya hu ne Allahı..AŞK oldum AŞK..Çıkarın Allah ile aranızda ne varsa..bakın kalana..sadece SEVGİ var AŞK var aranızda..Sevgide AŞKtada mesafe olmaz..kime bu Sevgi bu AŞK..elbette İNSAN,a..başka şekli varsa öğretin bizede.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah herkese nasip etsin sevebilmeyi, sevmeyi, içindeki sevgiyi görmeyi. :D

Muhabbetle...

Bütün bunlardan sonra en zor olana geliyor sıra..Sevmek..sevgiyi bulmaktan sonra yani..SEVDİREBİLMEK..evet..ilk basamak Sevmek.. :D

Seversiniz,de kendinizi SEVDİREBİLİRMİSİNİZ.. :)

Kendimizi sevdirmek için yapmamız gerekenleri koyalım bir kenara..yapmamamız gerekenler neler acaba..acil bir liste yapalım.. :D belkide çok minik basit şeylerdir..ne dersiniz Sn.FUZULİ.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bütün bunlardan sonra en zor olana geliyor sıra..Sevmek..sevgiyi bulmaktan sonra yani..SEVDİREBİLMEK..evet..ilk basamak Sevmek.. :D

Kendimizi sevdirmek için yapmamız gerekenleri koyalım bir kenara..yapmamamız gerekenler neler acaba..acil bir liste yapalım.. :D belkide çok minik basit şeylerdir..ne dersiniz Sn.FUZULİ.. :)

Sevmek Sn. Dayı kimi sevmek? Yaratan'dan ötürü yaratılanı mı sevmek, yaratılanı yaratan yerine koyup damlayı görüp, okyanustan vazgeçip de mi sevmek? :)

Muhabbbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevmek Sn. Dayı kimi sevmek? Yaratan'dan ötürü yaratılanı mı sevmek, yaratılanı yaratan yerine koyup damlayı görüp, okyanustan vazgeçip de mi sevmek? :)

Muhabbbetle...

Veren ele teşekkür ,ELİN sahibine yapılan şükürdür..başka türlüsü nasıl olacak..veren eli bildinmi damlanın deryadan ayrı olmadığınıda bilirsin.. :)

Merkezinde İNSAN olmalı..dayının inancı bu Sn.FUZULİ..gaybta bir Allaha şükürdense göz önündeki Halifesi İNSAN,a teşekkür daha akıllıca ve mantıklıca..çünki Semi ve Basir..duyuyor ve görüyor..buda ancak karşımdaki İnsandan gerçekleşiyor..evet Allah duyar görür bilir..fakat benden nasıl duyar,ne duyar.. benden ne görür.nasıl görür..yada senden nasıl duyar ne görür..hepsi farklı farklıdır..işte buda Allahın Yüceliği ve büyüklüğüdür.. :)

Umarım anlatabilmişizdir.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Veren ele teşekkür ,ELİN sahibine yapılan şükürdür..başka türlüsü nasıl olacak..veren eli bildinmi damlanın deryadan ayrı olmadığınıda bilirsin.. :)

Merkezinde İNSAN olmalı..dayının inancı bu Sn.FUZULİ..gaybta bir Allaha şükürdense göz önündeki Halifesi İNSAN,a teşekkür daha akıllıca ve mantıklıca..çünki Semi ve Basir..duyuyor ve görüyor..buda ancak karşımdaki İnsandan gerçekleşiyor..evet Allah duyar görür bilir..fakat benden nasıl duyar,ne duyar.. benden ne görür.nasıl görür..yada senden nasıl duyar ne görür..hepsi farklı farklıdır..işte buda Allahın Yüceliği ve büyüklüğüdür.. :)

Umarım anlatabilmişizdir.. :)

Görünene değil gösterene bakın Sn. Dayı.Yaratılanı severiz yaratandan ötürü, teşekkürümüz gücü kendinden bilene değil,gücü verene,insan sade bir vesile.Damla ummandan sadece bir katre, o katre umman mı asla. :)

Ummanı anlatmak damlaya zor iştir sevgili Dayı. :)

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görüneni göremeden,gösterenin göstermek istediğini görmeden, gösteren bilinmez.. :)

Sıfatlar aleminde Sıfatlarıyla bilinir..sıfatlarının tek yetkili kullanıcısıda İNSAN.. :)

ZAT olmadanda Sıfatlar bir fotoğraf karesi gibi donuk ve durağan olur.. :)

NOT:

dayının sıfatları dayının ZAT,ı olmadan ÖLÜ,dür..gözü görmez kulağı işitmez..hani duyardı..hani görürdü bir kaç gün önce..ne oldu dayının sıfatlarına..evet..dayı beden olarak öldüğünde ZAT dayıdan ferasetini çekmiştir artık..dayı denilen kadavrada yoktur artık ZAT,ı itibarı ile..''O'' yoksa dayıda yoktur artık..bunu diyorum.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki öte yandan, İslam'a inananlar açısından ''Adem ile Havva neden aynı anda yaratılmıyor da, önce Adem sonra da Havva onun kemiğinden yaratılıyor? Bu Havva, Adem'in başına bela olsun, yasak meyve yensin de olaya heyecan gelsin diye mi oluyor bunlar? Yasak meyve bir yerinden cinsellikle bağlantılı ise Havva'nın rolü ayartıcılık mı?'' soruları sorulsa... Bayanlar birçok konuda erkeklere taş çıkartırlar. Bu konuda sağlam bir yorum bekliyorum doğrusu...

Havva'nın rolünü mitolojideki Lilith'de bulabilirsiniz.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görüneni göremeden,gösterenin göstermek istediğini görmeden, gösteren bilinmez.. :)

Sıfatlar aleminde Sıfatlarıyla bilinir..sıfatlarının tek yetkili kullanıcısıda İNSAN.. :)

ZAT olmadanda Sıfatlar bir fotoğraf karesi gibi donuk ve durağan olur.. :)

NOT:

dayının sıfatları dayının ZAT,ı olmadan ÖLÜ,dür..gözü görmez kulağı işitmez..hani duyardı..hani görürdü bir kaç gün önce..ne oldu dayının sıfatlarına..evet..dayı beden olarak öldüğünde ZAT dayıdan ferasetini çekmiştir artık..dayı denilen kadavrada yoktur artık ZAT,ı itibarı ile..''O'' yoksa dayıda yoktur artık..bunu diyorum.. :)

Bedenimiz örtüdür ruhumuza,örtü kalktığında sırdır o, örtüsü olana. :) Yok olan ''o'' örtüdür sade sırra.Örtü kalktığında göreceğiz sırrı Sn. Dayı. :)

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biliyorum şimdi birçok kişi allah hata tapmaz diyecekler.ama kurana göre allah meleklerden biri olan şeytana secde et dedikten sonra şeytan yaratttığın kan dökücü bir varlık secde etmem diyor.allahta benim yarattığım insan iyidir deyip kıyamete kadar mühlet verilenlerdensin diyor yani çoğul kullanıyor bu demektirki insanın yaratılışına karsı çıkan ve kuranda sözü geçmeyen başka meleklerde var. allah yarattığı insanın iyi olduğunu kanıtlamak için ademi cennetten kovarak önce cezalandırıyor .daha sonra insan sürekli hatalar yaptığı için insanı düzeletmek için birçok peygamberler gönderiyor ama günümüzde baktığımızda alahın istediği gibi bir tek insan hala yok . olacak gibide görünmüyor. bu durumda allah insanı yaratmakla hatamı yaptı acaba

merhaba

bakara suresindeki muhammedi oyun isimli bir konu açtım

oraya bakarsanız aslında konunun allah şeytan insan arasında değil

insan insan ve yine insan arasında geçtiğini allah şeytan gibi argümanların

sadece yeni siyasete alet edildiğini anlarsınız

kuran çok çelişkilerle dolu bir kitaptır

bakara suresi 30 başlayıp 38 kadar okursanız

allah isimli mitolojik ilahın daha insanı yaratmadan sadece yaratacağını söylediğinde

meleklerin henüz yaratılmamış insan hakkında KAN DÖKÜCÜ BOZGUNCU gibi sıfatlarla sorgu yaptığını görürsünüz

şeytan miti insan yaratıldıktan sonra secde etmem demiştir

oysa melekler insan henüz yaratılmadan isyan etmiş karşı çıkmıştır

burada şu akla gelir

allah miti yaratacağı insanın kan dökücü olacağını meleklerine söylemişmidir?

ayetten anlaşılacağı gibi söylediyse neden karakteristik yapısında bu sıfatları taşıyan

insanı cehennemle tehdit etmiştir?

keza andolsunki cehennemi insanla ve cinle dolduracağım benim ağzımdan çıkan bir sözdür

anlatımı ile allah kendi KADERİNİ bir daha değiştirilemez bir şekilde çizmemişmidir?

allah dediğiniz mitsel ilah aslında kendi yazdığı kadere MAHKUM bir aciz tanrıdır

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dayı,sizin bu sevginize hayranım ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.