Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sizce siz neden varsınız?Hiç düşündünüz mü?

aminzefrel

Önerilen İletiler

En yüce gerçek dipsiz bir kuyudur, öyle lafla tartışmayla, kutsal yazıları okumakla da oraya ulaşamazsınız. Bir kez kendi öz benliğinizi, öz yapınızı tanıdınız mı okumanız, yazmanız olmasa, hiç bir şey bilmeseniz de gerçeği buldunuz demektir.

Başka birinin düşüncelerini izlemeyin, içinizdeki sesi dinlemeyi öğrenin.

Kitaplar ve sözcükler arasındaki arayışınız sizi idrak dünyasının derinlerine götürebilir, fakat bu kendi gerçek özünüzün yansımasını bulma yolu değildir.

Her şey geçicidir, üzüntünüz kadar mutluluğunuz da ve ikici düşünceler size ıstıraptan başka bir şey vermez.

Kavrayış üzerine çok konuşanlar genellikle onun kapılarının dışında dolaşıyorlardır.

Filozoflar mantık yolunun sonuna kadar giderek gerçekliği var sayabilirler, fakat hiçbiri buna ulaşmayı başaramaz. Mantığı izlemek ve bir şeyin olması gerektiğine inanmak bir şeydir, fakat bunu deneyimlemek başka bir şeydir.

Bir insan içinde acı çektiği kendi cehennemini kendisi yaratır ve onu kendisinden başka kimse kurtaramaz. ( D.T. Suzuki )

Gerçeği bulanlara dön bak tarihte..hepsi Ümmi.. :D

Kitapmı varmış kitapçımı Hz.Musa zamanında..hangi İslami dergilere aboneymiş Hz.Muhammed..yani.. :D

Kendi Hakikatleri ASIL,ları ÖZ,leri ile tanışıp hep bunları anlattılar..yani Kendilerinde buldukları kendilerinde İman ettikleri Allahı yada İnsanı anlattılar..çok şey değil BİR şeyi bildiler ve bildirdiler..Allah ve İnsan..bu iki isimin aynı VARLIĞI anlattığını..bu gezegendeki adının yada evrendeki adının İnsan olduğunu bildirdiler..o göğe yere sığmayan Allahı bir İnsan,a sığdırabildiler.. :D dayıda bu birlikteliğe hayır demedi..gayet huzurlu ve mutluyuz birlikte.. :D kiminlemi..kendi hakikatim olan Allah ile..ben ne kadar adil ''O''da o kadar adil..ben ne kadar öfkeli aynen ''O''da Celalli..ben ne kadar samimi ''O''da o kadar samimi..ben ne kadar seviyor..''O''da o kadar seviyor.. :D tanıştığımızdan bu yana hep ''O''nun dediği olduğu için hiç maraza geçimsizlik yok aramızda.. :D deneyimleyin isterseniz sizde.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan hayatının anlamı nedir? Bu sorunun cevabını, herkes er veya geç, kararlılıkla ve ısrarla aramaya başlar. Doğu insanları için hayata anlam veren ölümdür. Batı dünyasında ise ölümü anlamlı kılan hayattır diye düşünülür. Her iki yaklaşım da bir noktada kesişir. Hayatsız ölüm olmadığı gibi ölümsüz hayat da mevcut değildir. Hayatımızın bütün boyutlarını kavramaya ve dünyaya niçin geldiğimizi sorgulamaya yöneldiğimiz zaman yeni bir dönem başlar. Asyalı insanlar, temel problemin insanda var olan "öteki şeyi" kavramak olduğuna inanırlar.

Bu öteki şey herkeste mevcuttur. Fakat çok az insan doğuşundan sonra bu öteki şeyi çıplak olarak görme şansını elde edebilir. Yaşamak, günlük hayatta en sıradan eylemde veya en soylu davranışta bu öteki şeye ulaşmak imkanını elde etmektir. Öteki şey hepimizdedir. Benliklerimizin derinliklerinde mevcuttur ve ona ulaşmak imkanı bize verilmiştir. Ancak ona ulaşmak için ölmeden önce ölmek gerekir. ( Tarık Araslı )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan hayatının anlamı nedir? Bu sorunun cevabını, herkes er veya geç, kararlılıkla ve ısrarla aramaya başlar. Doğu insanları için hayata anlam veren ölümdür. Batı dünyasında ise ölümü anlamlı kılan hayattır diye düşünülür. Her iki yaklaşım da bir noktada kesişir. Hayatsız ölüm olmadığı gibi ölümsüz hayat da mevcut değildir. Hayatımızın bütün boyutlarını kavramaya ve dünyaya niçin geldiğimizi sorgulamaya yöneldiğimiz zaman yeni bir dönem başlar. Asyalı insanlar, temel problemin insanda var olan "öteki şeyi" kavramak olduğuna inanırlar.

Bu öteki şey herkeste mevcuttur. Fakat çok az insan doğuşundan sonra bu öteki şeyi çıplak olarak görme şansını elde edebilir. Yaşamak, günlük hayatta en sıradan eylemde veya en soylu davranışta bu öteki şeye ulaşmak imkanını elde etmektir. Öteki şey hepimizdedir. Benliklerimizin derinliklerinde mevcuttur ve ona ulaşmak imkanı bize verilmiştir. Ancak ona ulaşmak için ölmeden önce ölmek gerekir. ( Tarık Araslı )

HAYAT kesintisizdir..süreklidir..ancak biz bu sürekliliğin sadece bir AN,ında gözüküp göz önünden kayboluyoruz..aynen bir atomun takyonları gibi..nereye gidip nereden geldiğimizi çözemedik daha :D

ÖMÜR Ölüme verilmiş kısa bir ARA,dır..bu ARA,da bu kısa süreçte bu işleyişin SIRRINA vakıf olan artık ÖLÜMSÜZ,dür.. :D

Zaten herkesin aradığıda bu değilmi..saklamasın kimse.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

mülk suresi2.ayet;O ki, ölümü ve dirimi yarattı, sizi imtihana çekip hanginizin davranış bakımından daha güzel olduğunu bildirmek için. O öyle güçlü, bağışlayandır.

zariyat suresi56.ayet; Ben cinleri ve insanlan ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım.

57. Ben onlardan bir rızık istemiyorum. Bana yemek yedirmelerini de istemiyorum

insan suresi1. Gerçekten insan üzerinden öyle uzun bir süre gelip geçti ki o anılmaya değer bir şey bile değildi?!

2. Çünkü Biz insanı bir takım katkılarla karıştırılmış bir nutfeden yarattık; onu evire çevire deneyelim diye de onu işiten ve gören bir varlık yaptık.

3. Muhakkak Biz ona (doğru) yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör kafir

İŞTE ASIL SEBEPLERDEN BAZILARI AMA İNANANLARA TABİKİ.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah bizi denemek için buraya gonderdi fakat bazı insanlar bunu unutuyor .

orneğin ünlü oluyor ve niye bu dünyada oldugunu unutuyor

aynı şey bi futbolcu için,zengin bir insan içinde geçerli..

bir işe çok yoğunlasıyor.ibadeti unutuyor.fakat ibadete çok yogunlaşsa niye geldigini anlıcak bu dünyaya...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MERHABA

sevgili muhterem illa bir neden! olmalımı?

mesela sizin ilahınız "bayan" al-ilah nedenlide yaratıyor nedensizde!(sebeblide sebebsizde)

hiç düşündünüzmü! "bayan"al-ilahın sebebsiz yarttıklarını neden ona sormadığınızı?

saygılar sevgiler

doçent sana Allah'dan bir cevap;

ENBİYA SURESİ 29.ayet:İçlerinden her kim: "Ben O'ndan başka ilahım!" derse, Biz ona cehennemi ceza olarak veririz; zalimleri Biz böyle cezalandırırız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

doçent sana Allah'dan bir cevap;

ENBİYA SURESİ 29.ayet:İçlerinden her kim: "Ben O'ndan başka ilahım!" derse, Biz ona cehennemi ceza olarak veririz; zalimleri Biz böyle cezalandırırız

Yine mi..

Neden hep baskalarinin kendine allah demesini kiskaniyor bu yaradaniniz...? ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden varım ben?

Kim için?

Ne için?

Hangi amaç için?

Neden varım ben? - Doğum kontrol yöntemlerinin o dönemde iyi bilinmediği için.

Kim için varım? - Alacaklılarım için.

Ne için varım? - Ölüm fikri korkunç olduğundan.

Hangi amaç için varım? - Çalışıp para götürmek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mülk suresi2.ayet;O ki, ölümü ve dirimi yarattı, sizi imtihana çekip hanginizin davranış bakımından daha güzel olduğunu bildirmek için. O öyle güçlü, bağışlayandır.

zariyat suresi56.ayet; Ben cinleri ve insanlan ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım.

insan suresi1. Gerçekten insan üzerinden öyle uzun bir süre gelip geçti ki o anılmaya değer bir şey bile değildi?!

2. Çünkü Biz insanı bir takım katkılarla karıştırılmış bir nutfeden yarattık; onu evire çevire deneyelim diye de onu işiten ve gören bir varlık yaptık.

3. Muhakkak Biz ona (doğru) yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör kafir

İŞTE ASIL SEBEPLERDEN BAZILARI AMA İNANANLARA TABİKİ

tekrar gönderiyorum,lütfen biraz anlamaya çalışın,inanın zor değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İŞTE ASIL SEBEPLERDEN BAZILARI AMA İNANANLARA TABİKİ

tekrar gönderiyorum,lütfen biraz anlamaya çalışın,inanın zor değil.

Davranış biçimi güzelliği..bütün mesele bu demekki.. :D

Bunun içinde İNSAN olmak yeterli.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAH bu ayeti gönderirken yanındamıydınki,kızdığına ve öfkelendiğine karar verdin.

Sizin yaradicinizin nasil bir psikolojisi oldugu ayetlerden belli oluyor..Bana kalirsa bunlar 4/4lük bir yaradanin verecegi ögütler olamaz ama siz bunu iddia ettiginiz icin öyle diyorum..

Peki siz muhammed'e bu ayetler inerken yaninda miydiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin yaradicinizin nasil bir psikolojisi oldugu ayetlerden belli oluyor..Bana kalirsa bunlar 4/4lük bir yaradanin verecegi ögütler olamaz ama siz bunu iddia ettiginiz icin öyle diyorum..

Gayet güzel bir soru. Bakalım cevap olarak ne gelecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabiki yanında değildim,ancak ben bu ayetleri kabul ediyorum,siz kabul etmiyor olabilirsiniz,ALLAH'I yargılaman için KURAN'DA ben bir yamukluk ve eğrilik göremedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dayının sermayesi Sevgi..kullandıkça çoğalan sermayesinin formülü.. :)

Şeytan senin eksik bilgilerindir..sen bilgilendikçe Şeytan erir.. :)

Şeytan senin telaşelerindir..ne yapacağını bilmeyen telaşelenir..Bildikçe, telaşe yerini sekanete,sakinliğe bırakır.. :)

Kendimizle barışık olup kendimizi sevebildikmi,içimizdeki sevgimizi keşfetmeye başladık demektir..önce kendimizle ilgileneceğiz,kendimizi HARBİDEN :D bileceğiz..formulü kendimizde deneyimleyeceğiz.. :)

Çiçekleri suladıkmı,onların bakımını yaptıkmı,onlar bile bize İÇlerindeki güzellikleri renklerini koku ve şekillerini cömertçe sunmuyorlarmı.. :)

Mavi olmayan gökyüzü.. :)

Teşekkür ederim.. :clover:

teşekkürler dayı iyi anlatmışsın,tam bir üstadça.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabiki yanında değildim,ancak ben bu ayetleri kabul ediyorum,siz kabul etmiyor olabilirsiniz,ALLAH'I yargılaman için KURAN'DA ben bir yamukluk ve eğrilik göremedim.

Siz bana "ALLAH bu ayeti gönderirken yanındamıydınki,kızdığına ve öfkelendiğine karar verdin?" diyorsunuz, bir yazinin icinde yazarin kin, öfke, kiskanclik gibi hislerin oldugunu yaninda olmadan da anlayabiliriz degil mi? Bu yazilanlara baktigimizda 4/4'lük bi yaratici tarafindan yazilmadigini tesbit edebiliyoruz..

Ancak söylenilenleri kabul etmek icin ya yazilanlar insanin kafasinda soru isareti birakmayacak sekilde dogru olmali, 4/4'lük olmali, ya da o insana yaraticidan geldigi gözle görmeli degil mi?

Iste ben size "peygamberinizin yaninda miydinizda bu ayetlerin yaraticidan geldigini kabul ediyorsunuz?" diyorum..

Kuran'daki yamukluk ve egrilikler icinde forumu iyice karistirmanizi tavsiye ederim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MERHABA

sevgili muhterem illa bir neden! olmalımı?

mesela sizin ilahınız "bayan" al-ilah nedenlide yaratıyor nedensizde!(sebeblide sebebsizde)

hiç düşündünüzmü! "bayan"al-ilahın sebebsiz yarttıklarını neden ona sormadığınızı?

saygılar sevgiler

sayın doçent,şu ayete bir bakarmısınız,

191. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz bana "ALLAH bu ayeti gönderirken yanındamıydınki,kızdığına ve öfkelendiğine karar verdin?" diyorsunuz, bir yazinin icinde yazarin kin, öfke, kiskanclik gibi hislerin oldugunu yaninda olmadan da anlayabiliriz degil mi? Bu yazilanlara baktigimizda 4/4'lük bi yaratici tarafindan yazilmadigini tesbit edebiliyoruz..

Ancak söylenilenleri kabul etmek icin ya yazilanlar insanin kafasinda soru isareti birakmayacak sekilde dogru olmali, 4/4'lük olmali, ya da o insana yaraticidan geldigi gözle görmeli degil mi?

Iste ben size "peygamberinizin yaninda miydinizda bu ayetlerin yaraticidan geldigini kabul ediyorsunuz?" diyorum..

Kuran'daki yamukluk ve egrilikler icinde forumu iyice karistirmanizi tavsiye ederim..

benim araştırmalarımda KURAN ayetlerinin içerisinde bir yamukluk ve eğrilik olmadığını gördüm,ancak hadis litaratürüne baktığımda Peygamberimizin değilde,daha sonra gelenlerin uydurduğunu ve KURAN'A uymadıklarını tespit ettim.

HZ.İBRAHİM ile tartışan insan ALLAH'lık tasladı,işte ayet;

bakara 258.ayet: Baksana, Allah kendisine hükümdarlık verdi diye, Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya kalkana! İbrahim ona: "Benim Rabbim, hem dirilten hem öldürendir." dediği zaman, O: "Ben, diriltir ve öldürürüm." demişti. İbrahim: "Allah, güneşi doğudan doğduruyor, haydi, sen de batıdan getir!" deyince, o inkarcı ***** donakaldı. Öyle ya, Allah zulmedenleri muvaffak etmez.

Bir sinek misali;

HAC SURESİ 73. Ey insanlar bir misal verildi, şimdi ona iyi kulak verin! Haberiniz olsun ki sizin Allah'tan başka taptıklarınız bir sinek yaratamazlar, hepsi onun için bir araya gelseler bile; şayet sinek onlardan birşey kaparsa onu ondan kurtaramazlar; isteyen de güçsüz, istenen de!

74. Allah'ın yüceliğini gereği gibi takdir edemediler; Gerçekten Allah çok güçlü, çok üstündür

Birde NAHL SURESİNE ve RAHMAN SURESİNE baştan sona kadar sabır ile bakarsanız o zaman ALLAH'ın bir tek yaratıcı olduğunu,herşeyi onun yarattığını,tüm evrenin kendisi tarafından yaratıldığını ve tüm evrenin sahibinin kendisi olduğunu beyan ediyor.

Ayrıca bizim kendimize sahip olduklarımıza başkaları sahiplendiği zaman hiçmi biz hiddetlenip,kızmıyoruz,değilmi!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.