Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DTP’Lİ VEKİLLERDEN TERÖRİST AİLELERİNE BAYRAM ZİYARETİ

kaplan-200

Önerilen İletiler

DTP’Lİ VEKİLLERDEN TERÖRİST AİLELERİNE BAYRAM ZİYARETİ

DTP’lilerin 5 ferdi ölü ele geçirilen Gezici ailesini ziyaretinde terörist annesi Ayşe Gezici, terör örgütünün renklerini taşıyan bez parçasını boynuna asarak, vekillerden teröristlere sahip çıkmalarını istedi.

Terörist ailelerine bayram ziyareti

DTP Van milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ile girdikleri çatışmada öldürülen teröristlerin ailelerine bayram ziyaretinde bulundu. Milletvekilleri Özdal Üçer, Fatma Kurtulan, İl Başkan Vekili Selim Ertaş, sabah saatlerinde parti binasında partililerle bayramlaştı. DTP milletvekilleri, daha sonra, PKK saflarında bulunan ve bu yıl güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda 5 ferdi ölü ele geçirilen Selimbey Mahallesi’nde oturan Gezici ailesini ziyaret etti. İlk olarak Emin Gezici’nin evine giden DTP’li vekiller ve beraberindeki partililer, teröristin annesi Ayşe Gezici’nin elini öpüp bayramını kutladı. Vekiller, hasta yatağında olan anne ile bir süre Kürtçe sohbet etti. Vekilleri karşısında gören Ayşe Gezici, PKK’nın simgesi olan bez parçasını boynuna asarak, vekillerden teröristlere sahip çıkmalarını istedi.

yeniçağ

02/10/2008 02:04

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ailelerin bile PKK ya sahip cikmalari isin ne kadar vahim oldugunu ve daga cikan genclerin basinimizin ve siyasilarimizin bahsettigi sadece zorlama ve aldatmaca yöntemiyle PKK saflarina katilmadigini gösteriyor. Bizim zaten teröre karsi fazla etkili olamayisimizin sebebleride bana göre bazi gercekleri göz ardi ederek olayin üzerine saglikli bir sekilde gidemeyisimiz. Malesef PKK Kürt kölenli insanlarimizdan destek aliyor. Biz önce bunu dogru kavramamiz ve o yönde siyaset yapmamiz gerekli. Bu anlamda lütfen artik devletimiz ve siyasilerimizin hata ve eksiklerine dikkat cektigimiz zaman hemen terör destekcisi damgasini yemiyelim. Yillardan beri gercekleri göz ardi ederek siyaset ve teröre karsi yanlis mücadele yapildi. Aksi taktirde son örnekteki alinenin sergiledigi davranislari cok yasayacagiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ailelerin bile PKK ya sahip cikmalari isin ne kadar vahim oldugunu ve daga cikan genclerin basinimizin ve siyasilarimizin bahsettigi sadece zorlama ve aldatmaca yöntemiyle PKK saflarina katilmadigini gösteriyor. Bizim zaten teröre karsi fazla etkili olamayisimizin sebebleride bana göre bazi gercekleri göz ardi ederek olayin üzerine saglikli bir sekilde gidemeyisimiz. Malesef PKK Kürt kölenli insanlarimizdan destek aliyor. Biz önce bunu dogru kavramamiz ve o yönde siyaset yapmamiz gerekli. Bu anlamda lütfen artik devletimiz ve siyasilerimizin hata ve eksiklerine dikkat cektigimiz zaman hemen terör destekcisi damgasini yemiyelim. Yillardan beri gercekleri göz ardi ederek siyaset ve teröre karsi yanlis mücadele yapildi. Aksi taktirde son örnekteki alinenin sergiledigi davranislari cok yasayacagiz.

Sebep sonuç ilişkisi... tekrar okuyun, rica ediyorum!

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=726371

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öldürülen teröristin ailesinin bundan başka seçeneği varmı acaba? kendi oğlu için .......k(hiç) yoluna gitti diyecek hali yokya o saatten sonra.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öldürülen teröristin ailesinin bundan başka seçeneği varmı acaba? kendi oğlu için .......k(hiç) yoluna gitti diyecek hali yokya o saatten sonra.

Arkadasim burada kendi kendimizi aldatmaya hic gerek yok. Nedense bizlerde aynen siyasilarimiz gibi konulari sadece isimize geldigi gibi yorumluyoruz ve cözüm yerine köstek oluyoruz. Sunu artik görmemiz ve kavramamiz gerekli, o ailenin göstermis oldugu tavir genelde gösteriliyor ve bu da ülkemizde PKK saflarina gidenlerin cogu iddaa ettigimiz gibi zorla veya aldatilarak degil ve cogu daga cikan genclerin aileleride cocuklarini destekliyorlar. Burada ben sadece bir tesbitte bulunuyorum. Bu gercekler üzerinden siyasetimizi yapmamiz ve cözüm üretmemiz gerekli diyorum, görmemezlikten gelerek veya inkar ederek bir cözüm üretilmez. Üretilseydi son 30 yilda üretilirdi. Su an bir cikmazda isek bunun en cok sorumlusu yanlis tesbit ve inkarciliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 sehit 15 gencecik ınsan bu topraklar ıcın topraga düstüler,onlara Allahtan rahmet ve acılı ailelerıne bassaglıgı diliyorum,bu yeterlimi tabiiki hayır onlara cok seyler borcluyuz.Önce tüm forumda bu sehıtler ıcın ıclerı kan aglıyan herkesin gecmıs seker bayramlarını kutluyorum,ne alaka dıyenler belkı olacaktır ama emınım kı ne demek ıstedıgımı anlayanlar olacaktır.

Bu ülkede asker öldürenlerı alkıslayanlar oldugu sürece,bu ülkede milletın vergılerı ıle karınlarını doyuran ve o mılletın meclısınde oturup Türkiyenın bölünme planlarını ve sıyasetını yaparak teröristlere arka cıkanlar var oldugu sürece,bu ülkede terörıstbasına *sayın* sehıt askere *kelle* diyenler basbakan oldugu sürece,bu ükede biz terörıstlerlede görüsürüz dıyenler ve onlarla sarmas dolas olalanlar oldugu sürece,bu ülkede NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENlerı ERGENEKONCU diye tutuklayanlar oldugu sürece,halkı sokaga dökmek cılgınlıktır verın adamalrın demokratık haklarını olsun bıtsın dıyerek terörü savunanalr oldugu sürece cok sehıtler verılecektır.Sark sorununu kendısıne KÜRT SORUNU diye yutturanların kuyrugunda gezınen bır basbakanın olması TÜRKIYE CUMHURIYETININ altını oyanlarla ısbırlıgı yapması Türkıyenın trajesıdır.

Türk ulusu artık uyanmalı ve gerceklerı görmelıdır.

Hepımızın bası sagolsun.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Kimsenin ölmesini istemiyorum
  • İnsan haklarının savunucusuyum
  • PKK'yı desteklemiyorum
  • Bu durumun çözümü siyasidir
  • Kürdistan kavramı öyle değildir, şöyledir böyledir
  • Terörist değildir, gerilladır
  • Acınızı paylaşıyorum, hepsi bizim çocuklarımız aslında
  • Devlet çok ihmal etti sonuçta böyle oldu, kediyi bile sıkıştırsanız üstünüze atlar vs

Bu söylemler ve benzerlerini bu forumda kullananları görüyorsunuz. Bu forum ülkemizin de bir aynasıdır malumunuz. Bu kişiler ve fikirdaşları ile birçok platformda karşılaşıyorsunuz. Gazetede, televizyonda, mecliste, sokakta birçok örnekleri var biliyorsunuz, tanıyorsunuz.

Bugün 15 şehit verdik, geçmişimizde onbinleri gözyaşı ile uğurladığımızı da hatırlarsınız. Toplum olarak PKK'ya tepkimiz ancak an'lık olarak çok şehit verdiğimizde üst seviyeye çıkıyor, diğer günlerde kendimizce üzülüyor tepkimizi içimizde yaşıyoruz, farkındasınız.

Tepkinizi karanfil dağıtıp, siyah kurdela takarak da ifade ediyorsunuz böyle zamanlarda, bireysel olarak çaresizsiniz sonuçta. Ama artık birşeylerin farkında olmanız da gerekmez mi? Bu söylemleri argüman olarak kullanıp, bulanık suda kendilerine yol açanları durdurmanız gerekmez mi?

Demokrasiyi her sözü söyleyip, her haksızlığa karşı herşeyi yapmakta sınırsız özgürlük olarak algılayanlar lafım size; bu millet acısının farkına gerçekten varabilirse birgün, hesap günü o gündür.

Sözü dolaştırıp, allayıp gülleyip bizlere demokrasi dersi vermekten artık vazgeçin. Size inanmıyoruz, samimiyetinize güvenmiyoruz, ******

Sizlerin kendinizce demokrasisi ve insanlarınızın kendinizce hakları var ise bizim de kendimizce demokrasimiz ve insanlarımızın kendimizce hakları var. Ve artık mazlum, masum, sözde barışçı sıfatlarınıza karşı geliyoruz.

Şehitlerimize rahmet, acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Millet olarak hepimizin başı sağolsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 şehit değil mi,15 gencecik beden değil mi?15 İNSAN!Bizler bunu kendi aramızda tartışırken kimbilir o acı nasıl o yürekleri dağlıyordur.Sevgili arkadaşlarım yeter demenin zamanı gelmedi mi hala,bu ne ölümdür,neden hala ölümdür demenin zamanı gelmedi mi?

Dürüst olalım,gerçeğe sarılalım...ve soralım...hala neden?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nedeni açık değilmi?

* * *

Şehit haberlerine alıştık değil mi?

Haber bültenleri olayı haber yapıp, sonra da konunun uzmanı dediği iki kişiyle telefon bağlantısı kurunca görev tamamlanmış olmakta. Ondan sonra vur patlasın, çal oynasın. Sanki, bu kadar şehit Türkiye?nin şehidi değil.

Ciddi ve duyarlı hükümetlerce yönetilen ülkelerde bu kadar şehit ulusal yas ilanı gerektiren, son derece ciddi bir olaydır. Terörle mücadele ise horoz dövüşünden öteye geçememekte. Mantıklı yönetimlerin mücadelesi böyle olmaz. Bu mücadele türü günü idareye ve geçiştirmeye yönelik bir davranıştır sadece.

Aktütün baskını ve onbeş şehidimizle ilgili olaya birlikte göz atalım ve olayın perde arkasındakileri görmeye çalışalım.

*

Sınır ötesi operasyonlar ve PKK terörü konusunda ABD ile bir anlaşma yapılmıştı. Bize istihbarat (Bilgi) desteği vereceklerdi. Neden vermediler? Bunu ABD yönetimine sormak gerek.

Çünkü, ABD askeri uyduları yerde gezen bir karıncayı bile tesbit edecek duyarlıkta. Bu yalnızca bir görüntü tesbiti ile de kalmıyor. Bütün sesleri de kaydedip dinleyebiliyorlar.

Aktütün baskınından ABD yönetimin haberi vardı. Bütün detayları biliyorlardı. Haber vermediler. Yani sözlerinde durmadı dansözlük yaptılar.

Türkiye bu davranışı bir kenara not etmekle kalmamalı. Irak?ın bütünlüğü bahanesiyle Barzani?nin arkasında nöbet tutan ABD yönetimine sormak zorunda. Tabi ki, ABD ye karşı tavır koymak da şart.

Üçyüz elli terörist. Uçaksavarlar, makinalı tüfekler, havan topları saldırı bölgesine katırlarla getirilmiş. Ancak, bu kalabalık ihanet sürüsü Kandil Dağından konvoy halinde kalkıp sınıra gelmiş değildir. Yolun büyük bir bölümünü motorlu taşıtlarla geçip, sarp dağlarda katırlardan yararlanmışlardır.

Böyle bir kalabalığın Kuzey Irak?taki hareketini Barzani gerzeği ile ABD dansözlerinin farketmemesi mümkün mü?

Bu hainler bir anda toplanabiliyorlarsa tek yuvaları vardır o zaman. Bu yuvalar kamplar değil, sınırın kuzeyindeki ve güneyindeki Kürt köyleridir.

Türkiye sınırın iki yanındaki Kürt köylerini sivil olarak kabul etmemeli. Operasyonlar ve takipler ilk başta bu Kürt köylerinde yapılmalı.

*

Çok önemli bir başka konu daha var.

Türkiye yakın tarihte İsrail?den on adet insansız gözetleme uçağı satın almıştı. Saatlerce havada kalan bu uçaklar yerdeki her türlü hareketliliği tesbit edecek ve bağlı olduğu merkeze anında bildirecek donanımlara sahip.

Aktütün baskınına hazırlanan teröristler bu uçakların gözünden nasıl kaçarlar. Burada çok önemli bir şüphe ve şaibe doğmakta.

Görünen o ki, İsrail bize verdiği uçakları kendi merkezlerinden de kontrol edebilmekte. İstediğinde bu uçakları kör hale getirebilmekte. İsrail bunu yapar mı?

Yapar.

Çünkü, geçmişte hem peşmerge, hem de PKK teröristlerinin İsrailli subaylarca eğitildiği bilinen bir gerçek.Türkiye İsrail?e de sormak zorunda. Son derece pahalı bu uçaklar Aktütün baskınında neden başarısız oldular. İsrailin bunu açıklaması gerek.

*

Terörle mücadele yöntemimiz başarısız ve mantıksız bir mücadele. Karşılıklı vur kaçla mücadele olmaz. Yüz yüze kurşun sıkarak bu işin sonu gelmez.

Ne yapmak gerek?

PKK yı arkadan kuşatmak şart. Öncelikle AB ülkelerindeki PKK varlığı ile bu ilkelerin PKK ya desteği son bulmalı. Türkiye bu sona ulaşmak için de yaptırımlar uygulamalı.

TBMM ne sızmış PKK temsilcileri Meclis?ten atılıp, mahkeme edilerek gereken cezaya çarptırılmalı.

PKK nın finans kaynakları mutlaka kurutulmalı. Kullandıkları silahları imal eden ülkelerden hesap sorulmalı. Çünkü, fındık fıstık satmıyorlar. Silah satıyorlar ve bu silahlarla şehitler vermekteyiz.

Özetle, PKK dünyadaki varlığının son sınırından başlayıp, içe doğru yoğunlaşan bir arkadan kuşatmayla son bulabilir. Türkiye güçlü ve büyük. İsterse bunu kolaylıkla başarır.

*

Barzani dangalağı öksürdükçe mangalda kül bırakmıyor. Güya Irak?ın kuzeyinde devlet kurmuş. Bunu iddia ediyorsa devlet gibi hareket etmek zorunda. Yani kendi içinde hain besleyip Türkiye?ye göndermekten vazgeçmek durumundadır. Bunu yapmıyorsa Barzani de Suriye?ye uygulanan yöntemi hak etmiştir.

Önce uyarılmalı. Uyarı onu akıllandırmazsa Erbil?deki karargahı Türk savaş uçaklarınca bombalanmalıdır. Arkasında ABD mi var? İsterse on ABD olsun. Türkiye bir kere cesaretle ortaya çıksa ABD de kuyruğunu kısmak zorunda kalır.

Hayatın tekrarı yok. Vatan için toprağa düşen fidanlarımıza yazık.

Halkın sabrını sınayanlar da **********.

Mehmet Nacar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 sehit 15 gencecik ınsan bu topraklar ıcın topraga düstüler,onlara Allahtan rahmet ve acılı ailelerıne bassaglıgı diliyorum,bu yeterlimi tabiiki hayır onlara cok seyler borcluyuz.Önce tüm forumda bu sehıtler ıcın ıclerı kan aglıyan herkesin gecmıs seker bayramlarını kutluyorum,ne alaka dıyenler belkı olacaktır ama emınım kı ne demek ıstedıgımı anlayanlar olacaktır.

Bu ülkede asker öldürenlerı alkıslayanlar oldugu sürece,bu ülkede milletın vergılerı ıle karınlarını doyuran ve o mılletın meclısınde oturup Türkiyenın bölünme planlarını ve sıyasetını yaparak teröristlere arka cıkanlar var oldugu sürece,bu ülkede terörıstbasına *sayın* sehıt askere *kelle* diyenler basbakan oldugu sürece,bu ükede biz terörıstlerlede görüsürüz dıyenler ve onlarla sarmas dolas olalanlar oldugu sürece,bu ülkede NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENlerı ERGENEKONCU diye tutuklayanlar oldugu sürece,halkı sokaga dökmek cılgınlıktır verın adamalrın demokratık haklarını olsun bıtsın dıyerek terörü savunanalr oldugu sürece cok sehıtler verılecektır.Sark sorununu kendısıne KÜRT SORUNU diye yutturanların kuyrugunda gezınen bır basbakanın olması TÜRKIYE CUMHURIYETININ altını oyanlarla ısbırlıgı yapması Türkıyenın trajesıdır.

Türk ulusu artık uyanmalı ve gerceklerı görmelıdır.

Hepımızın bası sagolsun.

saygılarla

Sanki AKP'den önce askerlerimniz sehit olmuyordu. Son 30 yili herhalde yalniz AKP yönetti. Birakin siyaset yapmayi sehitler üzerinden de , cözüm üretin de bundan sonra tek bir askerimiz bile ölmesin. ERGENEKON denilen cetede takilip kalmissiniz. Uyaninderken önce kendimizin uyanmasi gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanki AKP'den önce askerlerimniz sehit olmuyordu. Son 30 yili herhalde yalniz AKP yönetti. Birakin siyaset yapmayi sehitler üzerinden de , cözüm üretin de bundan sonra tek bir askerimiz bile ölmesin. ERGENEKON denilen cetede takilip kalmissiniz. Uyaninderken önce kendimizin uyanmasi gerek.

Sn.Arkadaşım,

'Şehitlere karanfil' başlığı altında şehitler üzerinden siyaset yapıp, çözüm çözüm derken ortaya bir şey koymayıp sadece TSKnın teröre karşı mücadelesine saldırıp, halkın TSKya ve bu mücadeleye manevi desteğini zayıflatmaya çalışıp, AKPnin Ergenekon efsanesine sarılan da sensin.

Çözüm diye Kürtçe eğitimi ileri sürüp, PKKnın varlığını ve ülkenin gelişmesini buna bağlayıp, PKKyı özgürlük savaşçısı konumuna getiren de sensin. Merak etme millet uyanıyor artık, bunları yemez.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 şehit değil mi,15 gencecik beden değil mi?15 İNSAN!Bizler bunu kendi aramızda tartışırken kimbilir o acı nasıl o yürekleri dağlıyordur.Sevgili arkadaşlarım yeter demenin zamanı gelmedi mi hala,bu ne ölümdür,neden hala ölümdür demenin zamanı gelmedi mi?

Dürüst olalım,gerçeğe sarılalım...ve soralım...hala neden?

Evet Altınova beldesınde halk YETER dedı zaten o PKK uzantısı DTP yi Altınovaya sokturtmadı.Onlar ancal layık oldukları ınsanlarla birlikte olabılırler onlarda dagdakılerdır.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Arkadaşım,

'Şehitlere karanfil' başlığı altında şehitler üzerinden siyaset yapıp, çözüm çözüm derken ortaya bir şey koymayıp sadece TSKnın teröre karşı mücadelesine saldırıp, halkın TSKya ve bu mücadeleye manevi desteğini zayıflatmaya çalışıp, AKPnin Ergenekon efsanesine sarılan da sensin.

Çözüm diye Kürtçe eğitimi ileri sürüp, PKKnın varlığını ve ülkenin gelişmesini buna bağlayıp, PKKyı özgürlük savaşçısı konumuna getiren de sensin. Merak etme millet uyanıyor artık, bunları yemez.

Saygılar.

Lütfen o zaman siz söyleyin bu akan kani nasil durduracagimizi. Ben 30 yilin yanlis politikasini elestiriyorsam, hakliligim geldigimiz noktadan ortaya cikiyor. Halaa sehit cenazeleri geliyor sehirlerimize, köy ve kasabalarimiza. Bu güne kadar yapilanlar dogru ise neden bir sonuca varamadik? Gösterin cözümü bizde katilalim size. Sehit ailelerine bas sagligi dilemekle, vatan bölünmez sehitler ölmez sloganlariyla geldik bugünlere kadar. Bundan sonra ben bir sehit dahi görmek istemiyorum ve hic bir siyasinin sehitler üzerinden siyaset yapmasinida istemiyorum. Bunlari istemek sucsa ben bu sucu islemeye devam edecegim, ama sizi bilmem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen o zaman siz söyleyin bu akan kani nasil durduracagimizi. Ben 30 yilin yanlis politikasini elestiriyorsam, hakliligim geldigimiz noktadan ortaya cikiyor. Halaa sehit cenazeleri geliyor sehirlerimize, köy ve kasabalarimiza. Bu güne kadar yapilanlar dogru ise neden bir sonuca varamadik? Gösterin cözümü bizde katilalim size. Sehit ailelerine bas sagligi dilemekle, vatan bölünmez sehitler ölmez sloganlariyla geldik bugünlere kadar. Bundan sonra ben bir sehit dahi görmek istemiyorum ve hic bir siyasinin sehitler üzerinden siyaset yapmasinida istemiyorum. Bunlari istemek sucsa ben bu sucu islemeye devam edecegim, ama sizi bilmem.

Sevgili Kardeşim,

Ben de kan akmasın istiyorum tabii, kim ister ki Türkiye'de bunları?

Ama istemekle olmuyor, öncelikle sorunun kaynağını iyi tespit etmek, iyi analiz etmek gerek. Şimdi 30 yıldır iktidarda olanların hangi odaklara hizmet ettiklerinin farkına varmak gerek, bu sorunu kimlerin besleyip büyütüp bu hale getirdiğini görmek gerek. Görünürdeki nedenlerin dışında düşünebilmek gerek. Konu çok parametreli bir denklemdir.

Şimdi basitçe mantık yürütelim. Özal ne dedi Kürt sorunu var dedi sonra Demirel Kürt realitesini tanıdı, ardından Ecevit-Bahçeli zamanında Kürtçe kurslar açıldı, TRT Kürtçe yayına başladı. Bugün, TRT Kürtçe kanala geçecek, CHP Kürtçe seçmeli ders için teklif verecek. Tüm bu süreç ve Kürtlerin isteği yönündeki gelişmeler olduğu halde PKK durdu mu? Hayır? Demek ki istenen başka bir şeyler sonucu çıkar mı burdan? Evet.Bu bir azınlık sorununun çok ötesinde görünüyor.

Bence, Ulusal kimliğin dışında bir başka Ulusal kimliğin tanınması en büyük hata olmuştur. Bir devlette iki ulusal kimlik olmaz. Bu dediğim aman ha yanlış anlaşılmasın, Kürt etnik grubunu inkar etmek değildir, ya da Kürtçe yasaklansın, Kürtçe unutulsun, Kürtler asimile olsun demiyorum. Diyorum ki, Türk Ulusu kavramı, etnik temelli değildir, bu ülkeyi kuran bu millettir.

Nedir istenen? Cumhuriyet, her şeye rağmen bugüne kadar ayrım yapmadan tüm ülkeye çağdaşlaşma yolunda çeşitli hizmetler götürmüştür. Her şeye rağmen derken, bölgede yapılmak istenen reformları iktidara getirdiği sağ partiler ve darbeler yoluyla engelleyip, geri kalmışlığı Türkler tarafından bilerek yapılan, Kürtleri ezme, yok etme politikası olarak feodal unsurları da kullanıp bölge halkına lanse ederek bir Kürt sorunu oluşmasına neden olan emperyalist batıdan (başta ABD ) söz ediyorum.

Şu anda görünen odur ki; istenen, bölgede Devlet otoritesinin olmamasıdır. Çünkü Kürtler çocuklarını okula göndermiyor, Kürtlerin önemli kısmı Türkçe bilmiyor ve bu durumda çözüm de güçleşiyor, halk, sağlık hizmetlerini reddediyor, devletten uzaklaşıyor. Sorun Kürtlerin siyaset yapmasının serbest bırakılmaması da değildir. Sorun, Kürtlerin neden ayrı bir partisi olması gerektiğidir. Kürt halkı bu partiye oy veriyorsa bunun bir anlamı vardır.Devletin vereceği eğitim bunun için engellenmiştir, ordaki vatandaşların, bilinçlenip özgür iradesiyle oy verip tüm ülke için hayırlı olanı seçmesi birileri tarafından istenmemektedir.

Son 30 yıl içerisinde Kürtler, ABD'nin BOP planı çerçevesinde uluslaşma sürecine sokulmuş ve bu süreç geri döndürülemez biçimde tamamlanmak üzeredir. Ulusal kimlik olursa da Ulusal devlet gerekir. Bu durumda çözüm üretmek de bana düşmez, buna Kürtler karar verecektir. Ya tüm vatandaşların yapması gerektiği gibi Türküm deyip bu ülkenin kalkınması için çalışıp, Kurtuluş savaşında olduğu gibi ortak düşmanımız olan emperyalizme karşı bir duruş sergileyecek, ya da Türk Ulusu-Kürt Ulusu kardeş diyorlarsa, demokrasiyi, hakları falan bahane etmeden, ABDyi, AByi arkalarına almadan, teröre başvurmadan, açıkça, biz ayrılmak istiyoruz deyip Türk kardeşinden çözüm isteyeceklerdir.

Yoksa gidişat kötü görünmektedir, Gemlik Yürüyüşü, Bozüyük ilçesindeki linç girişimi, Balıkesirdeki olaylar, 15 şehit askerin cenaze törenleri sırasındaki tepkiler ister istemez herkesi bu konu üzerinde düşünmeye sevketmektedir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Kardeşim,

Ben de kan akmasın istiyorum tabii, kim ister ki Türkiye'de bunları?

.

.

.

Yoksa gidişat kötü görünmektedir, Gemlik Yürüyüşü, Bozüyük ilçesindeki linç girişimi, Balıkesirdeki olaylar, 15 şehit askerin cenaze törenleri sırasındaki tepkiler ister istemez herkesi bu konu üzerinde düşünmeye sevketmektedir.

Saygılar.

Evet bende sevgili kardesim diye basliyorum yorumuma, cünki gercekten ön yargisiz yazdiginiz zaman birazda olsa ortak yönlerimizi buluyoruz. Bende sizin gibi ulus devletten yanayim ama Türk kimligi altinda baska kimliklaerin olmasi bence zararli degil. Diger taraftan Kürt meselesi son 30 yilin meseleiside degil ve sadece bazi politikacilariniyi niyet aciklamalari ile ve TRT de göstermelik programlar ile bu sorun zaten cözülmez bastan belli. Bana göre biz Türk ve Kürt milleti olarak birbirimizi inkar etmeden ayni topraklarda yasamayi ögrenmemiz ve kabul etmemiz gerekli. Sorunu devamli disarida aramakla gene bir sonuca varamiyoruz. Sorun iceride. Yillardan beri bu savastan siyasi ve ekonomik alanda ülkemizde rant saglayanlar var. Bu da yetmiyormus gibi ülke bu siyasiler ve rantcilarin sayesinde bir de cetelesti ve mafyalasti. Cözüm üretmek istemeyen siyasi ve rantci cevreler malesef ülkemizde zaman zaman bana göre PKK ile danisikli dögüs yapar misali bu olaylar yasaniyor. Olan her iki tarafta ölen genclere oluyor. Inaninki PKK saflarinda ve Türkiye saflarinda bu savastan rant saglayanlar bir araya gelebiliyorlar. Koskoca Türkiye'nin, bölgesinin en güclü ordusuna sahip hemde, yillardan beri üc bes papulcu dedigi bu terörüslerle bas edememesi zaten benim icin büyük bir süphe konusu. Iyi bakin , Aponun yakalanis zamani ve seklide aynen daniskli dögüse benziyor. Yani Aponun yerinde kim olursa olsun hayatta Italya'yi terketmezdi, orada yargilanacagini bilse bile. nasiolsa Italya Apoyu Türkiye'ye teslim edemeyecekti. Ama bakin PKK baska yola basvurarak Aponun yakalanmasini sagladi. Ve bakiyorsunuz yakalanmadan önce hemen asariz keseriz diyenler iktidara geldiler, ama sonuc belli. Tek basina bir adaya sahip simdi Apo, hemde her gün doktor tedavisinde, özel yemekle ve birde üstüne üstelik oradan dagi yönetiyor. Burada bile süphe konus yok diyorsak yapacak ve konusacak bir lafimiz yok aslinda. Önce söyledigim gibi, sehitler ölmez vatan bölünmez ve kahrolsun PKK sloganlariyla ülke kurtulmaz, ama belirli siyasiler o sayede koltuklarini pekistirirler. Daha yazilacak cok seyler var ama, bizler belimizi bizi bu hale getiren devlet görevlilerine, siyasilere ve rantcilara baglarsak, daha cookk sehoitler de görecegiz, linc etmeleride.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 Koca dag gibi fidanimizi terore kurban verdikten sonra soyle bir dusundumde sorumlu aramak icin kim sorumlusu diye tum bu yasananlarin ve soyle bir sonuca vardim ne kadar dogru her halukarda tartisilir ama sanirim tespitlerim hicte goz ardi edilecek gibi degil..

30 yildir ailelerin ocagina atesler dusmekte bu son verdigimiz 15 sehidimizde son olmasini umit ediyorum ama fazla bir umudum yok gibi gorunuyor... bunun sorumlulari kim

yillardir ulkeyi somuren dis guclermi, kuzey irakta ve avrupada her gecen gun kuvvetlenen teror orgutumu, koltuk sevdalari ugruna herseyi goz ardi edip olan bitene goz yuman gozleri para hirsi buruyen sehitlerin sirtindan siyaset yapan politikacilarmizmi.. yada butun bunlarin gerceklesmesine goz yuman bizlermi toplum icinde artik oyle bireyler olmusuzki bize dokunmayan yilan bin yil yasasin yok arkadas oyle balkona bayrak asip sokaklara dokulup taskinlik yaparak sonra sloganlar atarak ne terorun ustunden gelebiliriz ne gozu ac siyasetcilerimizin gozunu doyurabiliriz nede TSK kuzey iraki el koysa yine teror illetinden kurtulabiliriz... Tek yapacagimiz sey bana gore milletce tek yurek tek bilek olmaktir bizler kurduyle, laziyla cerkeziyle, azerisiyle, ceceniyle omuz omuza verip ve halen ayakta dimdik oldugumuzu tum dunyaya gostermeliyiz bizler egerki bu tur provakasyonlara gelip birbirimizi suclayip sokaklarda birbirimize tasla sopayla karsilik verirsek zaten teror orgutunun ekmegine yag calmis olur ve onlarin ulasmak istedikleri kotu emellere firsat vermis oluruz

zaman birlik zamanidir el ele yurek yurege belki teror orgutu 15 askerimizi sehit almis olabilir ama bu degildirki hersey bitmistir turkiye cumhuriyeti topraklarinda 70 milyon insan yasamakta ve kadiniyla erkegiyle coluguyla cocuguyla yaslisiyla genciyle bu topraklar icin canini vermeye hazirdir yeterki sag duyumuzu koruyalim

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 Koca dag gibi fidanimizi terore kurban verdikten sonra soyle bir dusundumde sorumlu aramak icin kim sorumlusu diye tum bu yasananlarin ve soyle bir sonuca vardim ne kadar dogru her halukarda tartisilir ama sanirim tespitlerim hicte goz ardi edilecek gibi degil..

30 yildir ailelerin ocagina atesler dusmekte bu son verdigimiz 15 sehidimizde son olmasini umit ediyorum ama fazla bir umudum yok gibi gorunuyor... bunun sorumlulari kim

yillardir ulkeyi somuren dis guclermi, kuzey irakta ve avrupada her gecen gun kuvvetlenen teror orgutumu, koltuk sevdalari ugruna herseyi goz ardi edip olan bitene goz yuman gozleri para hirsi buruyen sehitlerin sirtindan siyaset yapan politikacilarmizmi.. yada butun bunlarin gerceklesmesine goz yuman bizlermi toplum icinde artik oyle bireyler olmusuzki bize dokunmayan yilan bin yil yasasin yok arkadas oyle balkona bayrak asip sokaklara dokulup taskinlik yaparak sonra sloganlar atarak ne terorun ustunden gelebiliriz ne gozu ac siyasetcilerimizin gozunu doyurabiliriz nede TSK kuzey iraki el koysa yine teror illetinden kurtulabiliriz... Tek yapacagimiz sey bana gore milletce tek yurek tek bilek olmaktir bizler kurduyle, laziyla cerkeziyle, azerisiyle, ceceniyle omuz omuza verip ve halen ayakta dimdik oldugumuzu tum dunyaya gostermeliyiz bizler egerki bu tur provakasyonlara gelip birbirimizi suclayip sokaklarda birbirimize tasla sopayla karsilik verirsek zaten teror orgutunun ekmegine yag calmis olur ve onlarin ulasmak istedikleri kotu emellere firsat vermis oluruz

zaman birlik zamanidir el ele yurek yurege belki teror orgutu 15 askerimizi sehit almis olabilir ama bu degildirki hersey bitmistir turkiye cumhuriyeti topraklarinda 70 milyon insan yasamakta ve kadiniyla erkegiyle coluguyla cocuguyla yaslisiyla genciyle bu topraklar icin canini vermeye hazirdir yeterki sag duyumuzu koruyalim

saygilar

Bu is ancak devletin 70 milyonu ayni derecede kucaklamasiyla olur, yoksa sadece ve kagit üzerinde esittir demekle degil. Ülke insanlarini gruplara ve siniflara ayirarak ve bir kismini üvey evlatmis muamelesi ve bir baska kisminida düsman gözüyle görerek degil. Türkiye Türküy'le, Kürdüyyle, Cerkeziyle, laziyla, ve diger azinliklariyla kucaklasabilirse bunun sonu gelir derim ben. Malesef yillardan beri ülkemizde yasayan bazi azinliklari zenginligimiz olarak degilde büyük bir tehlike ve sözde düsmanlarimizla isbirligi icerisinde gördügümüz sürece olmaz bu temennimiz. Türk'ün Türk'ten baska dostu olmaz diyen bir zihniyet dogal olarak birakin diger ülkeleri ülkemizdeki Kürdü, Ermeni'yi ve diger azinliklari da otomatikmen düsman gözüyle görmüs oluyor. Bizler artik bazi aliskanliklarimizdan vazgecmeliyiz ve tüm insanlarimizi kucaklamaliyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bende sevgili kardesim diye basliyorum yorumuma, cünki gercekten ön yargisiz yazdiginiz zaman birazda olsa ortak yönlerimizi buluyoruz. Bende sizin gibi ulus devletten yanayim ama Türk kimligi altinda baska kimliklaerin olmasi bence zararli degil. Diger taraftan Kürt meselesi son 30 yilin meseleiside degil ve sadece bazi politikacilariniyi niyet aciklamalari ile ve TRT de göstermelik programlar ile bu sorun zaten cözülmez bastan belli. Bana göre biz Türk ve Kürt milleti olarak birbirimizi inkar etmeden ayni topraklarda yasamayi ögrenmemiz ve kabul etmemiz gerekli. Sorunu devamli disarida aramakla gene bir sonuca varamiyoruz. Sorun iceride. Yillardan beri bu savastan siyasi ve ekonomik alanda ülkemizde rant saglayanlar var. Bu da yetmiyormus gibi ülke bu siyasiler ve rantcilarin sayesinde bir de cetelesti ve mafyalasti. Cözüm üretmek istemeyen siyasi ve rantci cevreler malesef ülkemizde zaman zaman bana göre PKK ile danisikli dögüs yapar misali bu olaylar yasaniyor. Olan her iki tarafta ölen genclere oluyor. Inaninki PKK saflarinda ve Türkiye saflarinda bu savastan rant saglayanlar bir araya gelebiliyorlar. Koskoca Türkiye'nin, bölgesinin en güclü ordusuna sahip hemde, yillardan beri üc bes papulcu dedigi bu terörüslerle bas edememesi zaten benim icin büyük bir süphe konusu. Iyi bakin , Aponun yakalanis zamani ve seklide aynen daniskli dögüse benziyor. Yani Aponun yerinde kim olursa olsun hayatta Italya'yi terketmezdi, orada yargilanacagini bilse bile. nasiolsa Italya Apoyu Türkiye'ye teslim edemeyecekti. Ama bakin PKK baska yola basvurarak Aponun yakalanmasini sagladi. Ve bakiyorsunuz yakalanmadan önce hemen asariz keseriz diyenler iktidara geldiler, ama sonuc belli. Tek basina bir adaya sahip simdi Apo, hemde her gün doktor tedavisinde, özel yemekle ve birde üstüne üstelik oradan dagi yönetiyor. Burada bile süphe konus yok diyorsak yapacak ve konusacak bir lafimiz yok aslinda. Önce söyledigim gibi, sehitler ölmez vatan bölünmez ve kahrolsun PKK sloganlariyla ülke kurtulmaz, ama belirli siyasiler o sayede koltuklarini pekistirirler. Daha yazilacak cok seyler var ama, bizler belimizi bizi bu hale getiren devlet görevlilerine, siyasilere ve rantcilara baglarsak, daha cookk sehoitler de görecegiz, linc etmeleride.

Tekrar sevgili kardeşim diye başlayacağım :)

Öncelikle şimdiye kadar da mümkün olduğu kadar ön yargısız yazmaya çalışıyorum, farkında olmanız gerekir.

30 yıl meselesi olmadığını ben söylüyorum zaten,sadece ilave olarak söylediğim, bu son 30 yıl içinde Kürtler, sorumlusu kim olursa olsun uluslaşma sürecini yaşamışlardır. Bu ulus kimliğidir, etnik kimlik farklıdır. Şimdi, göstermelik diyorsunuz ama Kürtlere verilen haklar hiç bir etnik gruba verilmemiştir, araştırıyorum çeşitli yerlerde, yeni gelişme Arnavutlar da bunları istemeye başlamış, Lazlar da, olsun olsun ama bu gidiş nereye varır hiç düşündünüz mü?Tüm bunların denetlenmesi gündeme gelmesi gerekmez mi? Bugün denetimi mümkün olmayan, rahatça izlenebilen Med TV, Roj TV, Barzani TV,Talabani TV sizce kültürel zenginliğimize mi hizmet ediyor.

Sizce bu çözüm üretmek istemeyen siyasi ve rantçı cevreler kimler? Neden net söylemiyorsunuz? Neden ABD'yi, AB'yi ve onların arkasındaki çok uluslu şirketlerin çıkarları doğrultusunda olabilecek politikaları küçümsüyorsunuz? Terörün sürmesini istiyenler, sadece lokal ( yerel ) çıkar çevreleri olarak açıklanabilir mi?

Büyük devlet olmanın, düzenli orduya sahip olmanın, bölgenin özelliklerini bilmeden, teröristlerin bölgeyi iyi tanımasının, halk içinde kolayca kamufle olabileceklerini göz ardı ederek, ABD'nin Vietnam ve Irak örneğindeki gibi gerilla türü savaşta avantaj olamayacağını, sonuç almaya yetmeyeceğini neden düşünmüyorsunuz.

ABD tarafından iktidara getirilenler tarafından AB baskısıyla idam cezasının kaldırılıp, yine ABD tarafından APO nun teslim edildiğini söyleme hakkımız yok mu sizce?

O koltuklarını pekiştirenler, ABD destekli medya tarafıdan manüpule edilen ( yönlendirilen ) halk oy vermezse oraya gelebilir mi sanıyorsunuz?

Tarihi, ekonomi-politiğini analiz ederek bu sonuçları çıkarmak sizce paranoya mı? Komplo teorisi mi?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim düşüncelerimi bilen bilir bu forumda.

Acımız çok büyük 15 şehit verdik ve bunlardan biri benim çok yakın arkadaşımdı..ve bu ilk de değildi.

şimdi bu bebek ketillerini nefertle kınıyorum ...********

bizdeki sözde ,dikkatinizi çekerim (SÖZDE) cumhuriyetçı,milliyetçi,halkçı,demokrat ,insan hakları savunucuları ve sözde aydın nerede merak ediyorum.

sözde aydınlar ,toplumu bilinçlendirecek,topluma yön verecekler .nerede ne zamana kadar sus pus olacaklar.

neden birileri çıkıpta sivilleri toplayıp hakkariye k ırağa gidiyoruz demiyor.

neden bunlar sınır karakollarımıza canlı kalkan olamıyor.

bir toplum bu kadarmı uyuşturulur.....

nereye kadar artık.

biri buna dur demeyecekmi.

Artık bu milletin titreyip kendine gelmesi gerekmiyormu...

Artık bu milletin bu askerlerimize kalkan olma zamanı gelmedimi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar sevgili kardeşim diye başlayacağım :)

Öncelikle şimdiye kadar da mümkün olduğu kadar ön yargısız yazmaya çalışıyorum, farkında olmanız gerekir.

30 yıl meselesi olmadığını ben söylüyorum zaten,sadece ilave olarak söylediğim, bu son 30 yıl içinde Kürtler, sorumlusu kim olursa olsun uluslaşma sürecini yaşamışlardır. Bu ulus kimliğidir, etnik kimlik farklıdır. Şimdi, göstermelik diyorsunuz ama Kürtlere verilen haklar hiç bir etnik gruba verilmemiştir, araştırıyorum çeşitli yerlerde, yeni gelişme Arnavutlar da bunları istemeye başlamış, Lazlar da, olsun olsun ama bu gidiş nereye varır hiç düşündünüz mü?Tüm bunların denetlenmesi gündeme gelmesi gerekmez mi? Bugün denetimi mümkün olmayan, rahatça izlenebilen Med TV, Roj TV, Barzani TV,Talabani TV sizce kültürel zenginliğimize mi hizmet ediyor.

Sizce bu çözüm üretmek istemeyen siyasi ve rantçı cevreler kimler? Neden net söylemiyorsunuz? Neden ABD'yi, AB'yi ve onların arkasındaki çok uluslu şirketlerin çıkarları doğrultusunda olabilecek politikaları küçümsüyorsunuz? Terörün sürmesini istiyenler, sadece lokal ( yerel ) çıkar çevreleri olarak açıklanabilir mi?

Büyük devlet olmanın, düzenli orduya sahip olmanın, bölgenin özelliklerini bilmeden, teröristlerin bölgeyi iyi tanımasının, halk içinde kolayca kamufle olabileceklerini göz ardı ederek, ABD'nin Vietnam ve Irak örneğindeki gibi gerilla türü savaşta avantaj olamayacağını, sonuç almaya yetmeyeceğini neden düşünmüyorsunuz.

ABD tarafından iktidara getirilenler tarafından AB baskısıyla idam cezasının kaldırılıp, yine ABD tarafından APO nun teslim edildiğini söyleme hakkımız yok mu sizce?

O koltuklarını pekiştirenler, ABD destekli medya tarafıdan manüpule edilen ( yönlendirilen ) halk oy vermezse oraya gelebilir mi sanıyorsunuz?

Tarihi, ekonomi-politiğini analiz ederek bu sonuçları çıkarmak sizce paranoya mı? Komplo teorisi mi?

Saygılar.

Türkiye tek ulustan olusmadigi icin dogal olarak etnik gruplarin kendi dillerini ve kültürlerini gelistirmek istemesi normaldir ve hic bir zana ulus devlet icin tehlikeli degildir. Tehlike bu insanlari aynen bahsettiginiz gibi Roj tv gibi terör örgütlerinin yayin organlarinin kucagina atarsak olusur. Azinliklarimizin biim icin zenginligi demek Roj tv anlamina gelmez, bunu sizde benim kadar cok iiyi biliyorsunuz. Roj tv bizim yanlislarimizin bir sonucudur. Malesef gene takrarlamak zorunda kaliyorum, bizler kendi vatandaslarimiza seffahlik gösterirsek onlari bazi cikar ve bölücü güclerin kucaklarina atmaktan kurtaririz. Daha nasil aciklayayim bilmiyorum, benden bu kadar.

Sözünü ettigim siyasiler bugüne kadar gelmis gecmis, meclise girmis veya meclis disindan siyaset yapmis tüm siyasi parti ve onlarin elemanlari. Ülkenin sorunlarina cözüm arayacaklari yerde sehit cenazelerinde oy toplamak icin meydana cikanlar ve yillardan beri inkar poltitikalari uygulayarak insanlarimizin aydinlanmasini engelleyenlerdir. Milliyetci gecinen partilerden MHP ve BBP gibileri PKK terörü bitmis olsalar hayatta meclise giremezler, cünki Türkiye'nin sorunlarini cözecek bir siyasetleri ve calismalari yok. MHP nin iktidar oldugu dönemi hepimiz biliyoruz, her sey vatan icin sokaklarda gezerek ve oy toplayarak iktidara geldiler, ama bir bakaninin yolsuzlugunu halaa unutmadik. Hem her sey vatan icin diyeceksin ve vatan Topragindan 1 cm bile vermem diyeceksin, diger taraftan iktidara gelince kendi, es dostunun ve parti üylerinin cebini dolduracaksin. Bu halde vatani sevmeyen olmaz herhalde. Diger taraftan yillardan beri ülkemizde tartisilan konulardan biride bu savastan bazi cevrelerin maddi cikar saglamalari ve hatta uyusturucu ve kacakcilik yaptiklari. PKK'nin uyusturucu ticareti yaptigini acikca konusuyoruz, ama onlarin yanisira ve bazende ortaklasa yapilan uyusturucu ticaterinden hic bahsetmiyoruz. Kim bunlar? Hepsi PKK'limi veya AB limi? Hayir malesef degil, yüksek rütbeli askerden tutun polisine ve mafyasina kadar herkes. Koruculuk kac bin tane insan icin bir gecim kaynagi, herhalde bunuda biliyorsunuz. Bunlar rant degiolde ne acaba? Birazda kendiniz arastirisaniz daha fazlasini göreceksiniz, bundan eminim. ben sadece ufak bir giris yaptim. Gerisi sizin ögrenme ve arastirma isteginize bagli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin dunyahepimizin cok guzel bir noktaya temas etmissiniz, zaten turkiyenin uniter yapisini bilmeyen yoktur Turkiyenin etnik gruplardan olustunu ve icinde 36 etnik kokeni barindigini ve bunlarin tumunede kimlik olarak turk kimligi verilmistirki alt kimlikler farklidir yine bu alt kimlikler icinde turk yoktur...cunku Turk Turkiye Cumhuriyeti vatandasina denir.. Turkiye cumhuriyeti vatandasi olmayana zaten turk denilmesi, yanlistir ama bazi kafatasi milliyetcileri kendi menfaat ve cikarlari dogrultusunda kendini toplumdan dislanmamasi, kendini topluma ispatlamak icin boyle bir ayrimciliga basvurmaktadir bakin Adolf hitler dahi bir Avusturyaliydi ama kendini alman olarak goruyordu.. genelde kafa tasi milletciligi yapanlar ya toplum icinde bir yer edinmemistir yada daha sonrada topluma dahil olmus ve kendini ezik hissetmistir...

PKK teror orgutu uzerinden turkiyede kim siyaset yapmiyorki bakin bir onceki secimlerde teror olaylari olmadigi icin MHP baraji asamayip meclise giremedi tabi DTP.. ama nezamanki teror olaylari patlak verdi bu her iki kafatasi milletici partide kendini bir anda tepe taklak mecliste buldu ve gercek sudurki turkiyede teror illeti olmazsa bu iki partide meclisin kapisindan adimlarini atamazlar yani bir nevi bunlar kene gorevi yapmaktalar .. Benim en cok nefret ettigim ise masum sehitler uzerinden kanli ve igrenc politikalarini surdurmektir onemli olan toplumu nasil birbirine dusurmek degildir onemli olan toplumda huzur ve refahi nasil saglamaktir ama malesef bu iki partidede bu yok..

Bir digeri ise son aktutundeki karakol baskini ilk baskin degilmis bu besinci baskin medyada karakolun resimlerini gordum ya insan elini vijdanina koyar biraz gencecik fidanlar gecesini gunduzunu namlunun ucunda vatani beklerken imkanlar boylemi olmali karakol demeye bin sahit ister ilk baskindan sonra 15 yil gecmis ve hic bir tedbir alinmamis gelde simdi hic bir kesimi elestirme elestirince vatanhaini ilan ediliyorsun bir ana baba o evladini ne sartlar altinda getirmektedir acaba bunu ankaradakiler biliyormu sanmiyorum cunku eger bilmis olsalardi bugun bunlar yasanmazdi...

Aslinda bu halk bunlarin hic birini hak etmiyor ama belkide hak ediyor bilemiyorum .. sirf kendi menfaatimiz icin oylarimizi satar ve olan biten hic birseye ses cikarmayip her sehidimizin arkasindan pkkyi lanetleyip sehitler olmez vatan bolunmez deyip bize dokunmayan yilan bin yil yasasin dersek ve ordunun ve siyasetcilerin yanlislarini elestirmekten kacinip sadece sucu dis guclere atmakta cozum gorursek demekki bunlari hak ediyoruz ....

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin dunyahepimizin cok guzel bir noktaya temas etmissiniz, zaten turkiyenin uniter yapisini bilmeyen yoktur Turkiyenin etnik gruplardan olustunu ve icinde 36 etnik kokeni barindigini ve bunlarin tumunede kimlik olarak turk kimligi verilmistirki alt kimlikler farklidir yine bu alt kimlikler icinde turk yoktur...cunku Turk Turkiye Cumhuriyeti vatandasina denir.. Turkiye cumhuriyeti vatandasi olmayana zaten turk denilmesi, yanlistir ama bazi kafatasi milliyetcileri kendi menfaat ve cikarlari dogrultusunda kendini toplumdan dislanmamasi, kendini topluma ispatlamak icin boyle bir ayrimciliga basvurmaktadir bakin Adolf hitler dahi bir Avusturyaliydi ama kendini alman olarak goruyordu.. genelde kafa tasi milletciligi yapanlar ya toplum icinde bir yer edinmemistir yada daha sonrada topluma dahil olmus ve kendini ezik hissetmistir...

PKK teror orgutu uzerinden turkiyede kim siyaset yapmiyorki bakin bir onceki secimlerde teror olaylari olmadigi icin MHP baraji asamayip meclise giremedi tabi DTP.. ama nezamanki teror olaylari patlak verdi bu her iki kafatasi milletici partide kendini bir anda tepe taklak mecliste buldu ve gercek sudurki turkiyede teror illeti olmazsa bu iki partide meclisin kapisindan adimlarini atamazlar yani bir nevi bunlar kene gorevi yapmaktalar .. Benim en cok nefret ettigim ise masum sehitler uzerinden kanli ve igrenc politikalarini surdurmektir onemli olan toplumu nasil birbirine dusurmek degildir onemli olan toplumda huzur ve refahi nasil saglamaktir ama malesef bu iki partidede bu yok..

Bir digeri ise son aktutundeki karakol baskini ilk baskin degilmis bu besinci baskin medyada karakolun resimlerini gordum ya insan elini vijdanina koyar biraz gencecik fidanlar gecesini gunduzunu namlunun ucunda vatani beklerken imkanlar boylemi olmali karakol demeye bin sahit ister ilk baskindan sonra 15 yil gecmis ve hic bir tedbir alinmamis gelde simdi hic bir kesimi elestirme elestirince vatanhaini ilan ediliyorsun bir ana baba o evladini ne sartlar altinda getirmektedir acaba bunu ankaradakiler biliyormu sanmiyorum cunku eger bilmis olsalardi bugun bunlar yasanmazdi...

Aslinda bu halk bunlarin hic birini hak etmiyor ama belkide hak ediyor bilemiyorum .. sirf kendi menfaatimiz icin oylarimizi satar ve olan biten hic birseye ses cikarmayip her sehidimizin arkasindan pkkyi lanetleyip sehitler olmez vatan bolunmez deyip bize dokunmayan yilan bin yil yasasin dersek ve ordunun ve siyasetcilerin yanlislarini elestirmekten kacinip sadece sucu dis guclere atmakta cozum gorursek demekki bunlari hak ediyoruz ....

Saygilar

Evet Sn. Yakisikli güzel ve dogru tesbit etmissiniz. Terör olamasa Türkiye'de bir cok partinin sonu gelecek ve beyefandiler koltuklarindan olacaklar. Diger taraftan gene bahsettiginiz gibi, bir karakol önceden 4 kez baskina ugruyor ve alinan tedbir de sonuctan belli. Buradan bizler terörüstleri ne kadar kinasak az degil, ama bir onlar kadarda devletimiz ve TSK nin önde gelen komutanlari suclu ve kinanmasi gerekenler degilmi? Neden hesap sorulmuyor onlardan bu sehitler icin. Terörün devam edecegini bildikleri halde neden o gencecik insanlar kötü sartlar altinda vatan görevi yapiyorlar? Eger zulümden ve cinayetten bahsediyorsak iste budur. Bazilari gene kalkip vatanseverlik adi altinda bizleri TSK ve devlete düsmanlikla suclayacaklar, ama nafile. Her sey gözler önünde. Hani son sinir ötesi operasyonda PKK'nin vurucu gücü yok edilmisti ve terörüstler kacacak delik ariyorlardi. Demekki bizlere halaa hikaye anlatiyorlar. Bakiyorsunuz yok olan teröristler birden cogaliyorlar ve hatta ülkemize bile girip 15 gülümüzü yok edebiliyorlar, yaralilari saymiyoruz. Baska ülkelerde bu durumlarda hükümetler istifaya zorlanir ve genelkurmay baskani hesap verir. Bu hesabi halk sorar. Ama nbe oluyor ülkemizde, birakin hesap sormayi bir de onlari pasam diyerek yüceltiyoruz. Bizim gibi hesap soranlarida yalan yanlis suclamalarla sindirmeye calisiyorlar. Nasilolsa ölen ve yaralananlarin yakinlari biz degiliz. Rahat konusabiliyoruz o yüzden. Ah bir keske orada askerlik yapanlarin serbest konusmalarini saglasalar, görecegiz neler anlatacaklarini. Ama kim konsutururki o yavrulari? konussalar bazilarinin kellesi ve koltugu gider herhalde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AYDINLANMA

EMRE KONGAR

ALT KİMLİK-ÜST KİMLİK

Kimlik tartışmalarının özünde yatan sorun, bu tartışmaların bir toplumun bütünlüğüne mi yoksa bölünmesine mi hizmet ettiği hususudur.

Dünyada ve Türkiye'de hız kazanan bu tartışmaların altında dünyayı yönetmeye soyunan büyük gücün yani Amerika Birleşik Devletleri'nin öncülüğünün yatması, bir zamanlar bu rolü üstlenmiş olan Büyük Britanya İmparatorluğu'nun ünlü "böl ve yönet" ilkesini anımsatıyor.

* * *

Her insan kaçınılmaz bazı kültürel kimliklerle doğar.

Bunların çoğu alt-kimlik özelliği taşır, bir tanesi ise genellikle üst-kimlik olarak işlev yapar.

Ama zaman içinde bilinci gelişen birey, bu kimlikler arasında bir tercih yapabilir ve kendi üst kimliğini de yeniden belirleyebilir.

Bir insanın, kendi iradesi dışında, doğumda edindiği kimlikler beş tanedir:

1. Aile kimliği: Özellikle din-tarım toplumlarında, aşiret yapısının egemen olduğu feodal düzende, aile bağları çok önemlidir; kimi insanlar doğuştan aşiret reisinin ailesine mensup olduklarından, hayata ağa, ya da şehzade olarak başlar.

2. Coğrafya kimliği: Her kişi doğduğu coğrafyaya bağlı olarak dünyanın belli bir bölgesine aittir ve kimi zaman o kişinin ırkını da bu bağ belirler.

3. Din ya da mezhep kimliği: Her insan otomatik olarak içine doğduğu ailenin sahip olduğu din ya mezhebe mensup olarak kabul edilir; zamanla bu anlayış terk edilmekle birlikte, Türkiye'de hâlâ vatandaşların nüfus kağıtlarına, içine doğdukları ailenin inancı yazılmaktadır.

4. Irk ya da milliyet kimliği: Birey bilinçlendikten sonra, doğuştan zorunlu olarak gelen bu mensubiyeti açıkça reddetmedikçe, o kimlikle anılır.

5. Vatandaşlık kimliği: Aslında günümüzde, vatandaşlık kimliği, yani siyasal kimlik, bir devletin ve o devleti oluşturan toplumun ortak kimliği olarak kabul edildiğinden, yukardaki dört kimlik ögesine göre, en çok üst-kimlik olarak kullanılan husustur.

Bu beş ögeden ilk dördü, zaman içinde, tarihte çoğu zaman toplumları bir arada tutan üst-kimlik işlevi de görmüşlerdir.

Özellikle din-tarım imparatorlukları döneminde din ve mezhep böyle bir işlevi yerine getirmiştir.

Zaman içinde endüstrileşme sürecinin etkisiyle, laiklik ve demokrasi geliştikçe, her insanın din, mezhep, dil, ırk farkı gözetmeksizin eşit haklarla doğduğu inancı yerleştikçe, demokratik ülkelerde, vatandaşlık bağı bir üst-kimlik niteliği kazanmıştır.

* * *

Türkiye'deki kimlik tartışmalarında, ailenin, coğrafyanın, din ve mezhebin, ırk ve milliyetin yani alt-kimlik niteliği taşıyan kültürel özelliklerin ön plana çıkarılması, hele hele üst-kimlik olarak kullanılması, hiç kuşkusuz hem toplumsal bütünlüğü hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısını zedeleyici nitelik taşır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'nın, Yirmibirinci Yüzyılda, yüzyıllar önce, Orta Çağ'da, bir üst kimlik niteliği taşıyan dini, toplumsal özellik olarak birleştirici öge niteliğiyle ön plana çıkarması çok düşündürücüdür.

* * *

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan bireyleri Türk olarak niteler.

Bu niteleme ne ırka ne dine dayalı bir nitelemedir, sadece siyasal vatandaşlık bağını belirler.

Yani Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese Türk denilir; aynen Amerikalı, Fransız, İngiliz gibi; bu insanların kökenleri değişik olabilir: Kürt, Türk, Rum, Ermeni, Arap, Laz, Çerkez gibi.

İnsan alt-kimliği ile övünebilir, onu geliştirmek için her türlü çabanın içine de girebilir, bunda bir sakınca yoktur.

Sakınca, alt-kimliklerin kullanılarak devletin üniter yapısının ya da laik ve demokratik düzeninin reddedilmesinde yatar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.