Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah'ın Varlığına Dair -Önyargısız Araştırma-

Misafir Evren.

Önerilen İletiler

Türkiyemizde yaşanan şey , islam değildir ANADOLU İSLAMIDIR.

Mevlana , Hacıbektaşı veli ve Yunus gibi 3-5 insan daha gelmiş olsa idi , Türkler arasında müslümanlık diye bişey kalmazdı.

Anadoluda yaşananlar , müslüman kimliği altında Türk Adet gelenek ve göreneklerine uydurulmuş dindir.

Bakın araplar kendi peygambeinin mezarını yıkmaya kalkarken , Atatürk nota yollayıp tehdit etmiş. Ve mezarın yıkılmasını durdurmuş.

Oysa Türklerde mezarlık önemlidir. Şamanizimde mezarlık önemlidir.

Ben Türki Cumhuriyetleri gezdimi. Mezarlıklarda resmen eve benzer yapılar var. Küçük bir köye gidin , mezarlıklar sanki mahalle gibi...

Oysa araplarda mezarlık yok , mezra saygı yok.

Tek başına bile mezarlık... anadolu insanıı yansıtır.

Zorla müslümanlaştırılmiş TÜRKLER kendi dinlerini yaşamanın yolunu bulmuşlardır.

Zamanla bu arap militarizminden , ortaçağ karanıklarından kurtulup asıllarına , ınsancıllığa döneceklerdir.

Saygılar.

syn taklamakan o mezarla ilgili vurdumduymazlık arapların sorunu ben zaten arap ahlakını savunmadğımı vahhabi yaşadıklarını sanırım 4. kez yazıyor olacağım..bu kezde okumadıysanız..gene yazacağım..sonra gene yazacağım..sonra gene, gene..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

syn hakanaytac söylediklerinizi haklısınız bi bakıma..türküm türklüğümle gurur duyuyorum..sizde bilirsinizki islamiyetin yayıldığı zamanlarda edebi anlamda arapçadan daha üstün bir dil yoktu..meramını en iyi anlatan eserler verenler araplardı..belki kur'anı kerimin bu dilde inmesinin nedenlerinden birisi buydu..herneyse..bu durumların oluştuğu zamanlarda daha türkçe eserler yeni verilmeye başlanıyor ve türkçe dil oluşumunu henüz yeni tamamlıyordu...

benim kabul edemediğim hala dilimizi eskisi gibi olduğunu zannediyoruz..nesnel olmaya çalışıyorum..hiç bir dil bi kurumun zoruyla yapay kelime üreterek oluşmamıştır..ne yazık ki herşeyde ilk olduğumuz gibi bundada ilkiz..sizce bu önlemi almanın asıl nedeni ne olabiliri...yabancı kelimelerin karşılıklarını vericez die 2 kelimeli hatta cümle kuran karşılıklar bulan bi kurumdan bahsediyorum..yeterlilik,yetkinlik bu değildir.o toprakta yaşayan insanların kelimelrini kendi oluşumlarına bırakarak oluşturması vede her alanda karşılayabilme yeteneğidir..

eğer zaten türkçemiz güçlü olsa idi türkçeyi arındırmaya çalışmazdık..o zaten her özgün dil gibi kendi kendisini arındırırdı..

en barizindende örnekler vermek istiyorum...

tren:alttan ittirmeli ustten tutturmeli cok oturgacli goturgec.(bu zamanında karikatür dergilerinde konu olmuş)

mortgage=tutulu satış

coplimenteaux=gönül okşayıcı

astronot=uzay adamı

gibi tek kelimelere karşılık bulmaya çalışmak yersiz..bence yetersizlikten kaynaklanıyo.. sence komik değilmi..daha bir çoğu var..tdk zözlüğüne bakabilirsiniz...

arapçanın kutsal olup olmaması sizin görüşünüz beni enterese etmez..insanların arapça okuyup konuşmaya çalışmasının nedeni ne olabilir sizce..belkide bazı şeylerin türkçe haliyle aynı hazzı verememesinden kaynaklanıyor olması sanırım...

arap hayranlığıma gelince..araplarla ilgili sadece dinsel bazda ilşkim olabilir..ahlak ve milliyetçiliğiyle alaka kuramadım..zaten çoğu vahhabi yaşamaktadır..bence dünyada islamı en güzel yaşayan yerde türkiyedir.. en kötü yaşayanda tükiye..

ama ben hala söylediklerimin o iletilerin dışına çıkmadığında ısrarcıyım..yani amacım arapları övmek değil..aksine dilimizde gerçekleri görebilmek..ve hala türkçe konuşuyorum..öle bi sevecenliğim olsaydı arap arkadaşlar bulur yada arabistana giderdim yada nietlenirdim..

üzgünüm bu forum dosyasını ana konunun dışına çıkardım..tekrar özür diliyorum..

saygılarımla

pronger

benim verdiğim örnekte demek istediklerim neden türkçe olmadığı değil. neden özellikle arapça olduğu.

sonuçta eğer biz bir nesnenin adını türkçe dışında bir dille daha iyi kavrayabiliyor ve o kelime söylendiğinde o nesne aklımıza geliyorsa bunun türkçesini kullanmanın bir anlamı yok. verdiğiniz örneklerde tren, araba, astronot vs. gibi kelimelerin yerine türkçesinin kullanımı bir anlam bozukluğu ve kaosu yaratacaktır.

benim düşüncelerime göre insanlar bulunduğu topraklarda istedikleri dilde konuşabilirler ancak buradaki mesele ülkeyi yavaş yavaş araplaştırma amacıdır. bunun ilk örnekleriyle de yavaş yavaş karşılaşmaya başladık.

eğer biz bir nesnenin arapçasını duyunca anlıyorsak o zaman arapçasının kullanılmasını tercih ederdim hiç şüpheniz olmasın. ki sonuçta günlük konuşmamızda islam kültürünün etkisiyle (ister istemez) arapça kelimeler kullanıyoruz. hatta bir gün içinde ettiğimiz kelimeleri bir kenara yazıp hangi dilde olduklarını araştırsak belki de çoğu arapça çıkar. ama benim bu konudaki düşüncem artık anlaşıldı sanıyorum.

araplara din konusunda bağlı olma meselesine gelince. tabi ki onları kendinize yakın hissedebilirsiniz fakat ben bunu tavsiye etmem. çünkü arap milleti (veya devleti) türkleri hiçbir zaman dost olarak görmemiş ve belki de halifelik osmanlıda olduğu için içten içe düşmanlık bile beslemişlerdir. bu din açısından olanı.

ayrıca bütün dinlerin neden arap yarımadasına gönderildiğini biliyor muyuz ? bu araplar çok mu ilahlar ki bütün dinler onlara armağan edilmiş !?

dinlerin hepsinin arap yarımadasına gönderilmesinin sebebi arapların geçmişten beri kötü örneklerle dolu olmasıdır.

kimse hakaret olarak algılamasın ama kime sorsanız "arapların pis millet" olduklarından dem vurur.

(bu ifade benim değil kimse yanlış anlamasın...dinlerin bu nedenle arap yarımadasıda ortaya çıktığını düşünüyorum. çünkü eğer insanlar gerçekten doğru ve yaratanın istediği gibi yaşasalardı belki de ne peygamber gönderilecekti ne de din !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim verdiğim örnekte demek istediklerim neden türkçe olmadığı değil. neden özellikle arapça olduğu.

sonuçta eğer biz bir nesnenin adını türkçe dışında bir dille daha iyi kavrayabiliyor ve o kelime söylendiğinde o nesne aklımıza geliyorsa bunun türkçesini kullanmanın bir anlamı yok. verdiğiniz örneklerde tren, araba, astronot vs. gibi kelimelerin yerine türkçesinin kullanımı bir anlam bozukluğu ve kaosu yaratacaktır.

benim düşüncelerime göre insanlar bulunduğu topraklarda istedikleri dilde konuşabilirler ancak buradaki mesele ülkeyi yavaş yavaş araplaştırma amacıdır. bunun ilk örnekleriyle de yavaş yavaş karşılaşmaya başladık.

eğer biz bir nesnenin arapçasını duyunca anlıyorsak o zaman arapçasının kullanılmasını tercih ederdim hiç şüpheniz olmasın. ki sonuçta günlük konuşmamızda islam kültürünün etkisiyle (ister istemez) arapça kelimeler kullanıyoruz. hatta bir gün içinde ettiğimiz kelimeleri bir kenara yazıp hangi dilde olduklarını araştırsak belki de çoğu arapça çıkar. ama benim bu konudaki düşüncem artık anlaşıldı sanıyorum.

araplara din konusunda bağlı olma meselesine gelince. tabi ki onları kendinize yakın hissedebilirsiniz fakat ben bunu tavsiye etmem. çünkü arap milleti (veya devleti) türkleri hiçbir zaman dost olarak görmemiş ve belki de halifelik osmanlıda olduğu için içten içe düşmanlık bile beslemişlerdir. bu din açısından olanı.

ayrıca bütün dinlerin neden arap yarımadasına gönderildiğini biliyor muyuz ? bu araplar çok mu ilahlar ki bütün dinler onlara armağan edilmiş !?

dinlerin hepsinin arap yarımadasına gönderilmesinin sebebi arapların geçmişten beri kötü örneklerle dolu olmasıdır.

kimse hakaret olarak algılamasın ama kime sorsanız "arapların pis millet" olduklarından dem vurur.

(bu ifade benim değil kimse yanlış anlamasın...dinlerin bu nedenle arap yarımadasıda ortaya çıktığını düşünüyorum. çünkü eğer insanlar gerçekten doğru ve yaratanın istediği gibi yaşasalardı belki de ne peygamber gönderilecekti ne de din !

arapların bizleri sevmediği konusunda gem vurmuşsunuz ama ben hala çeşitli arap ülkelerinin Abdülhamit han ismini duyduklarında tevazu gösterdiklerini..yüzlerinin güldüklerini...hatta istanbulda yaşadığı için saygıdan ayaklarını bile istanbula uzatmaya çekinidiklerini bilirim..evet belki onların halifelik anlayışı böyle..belkide Abdühamit han onlara hizmet etmiştir onları yüceltmiştir..takılıp kaldığınız konu neden bütün kitapların arapça indiğiyle ilgiliyse konuyu daha da açmam gerekicek..kimse size eğer müslüman olucaksanız arapça öğrenmeniz gerek yoksa müslüman olamazsınız die diretmiyor..

dinsel konulara girmeyeceğime söz verdim..

dilsel,ülkesel sorunumuz varsa bunu başka bi forum sayfasına taşıyalım..yada araplarla türklerin bağları,yada tarihle ilgili bi forum sayfası açalım..

sygılarımla hakanaytac

pronger

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arapların bizleri sevmediği konusunda gem vurmuşsunuz ama ben hala çeşitli arap ülkelerinin Abdülhamit han ismini duyduklarında tevazu gösterdiklerini..yüzlerinin güldüklerini...hatta istanbulda yaşadığı için saygıdan ayaklarını bile istanbula uzatmaya çekinidiklerini bilirim..evet belki onların halifelik anlayışı böyle..belkide Abdühamit han onlara hizmet etmiştir onları yüceltmiştir..takılıp kaldığınız konu neden bütün kitapların arapça indiğiyle ilgiliyse konuyu daha da açmam gerekicek..kimse size eğer müslüman olucaksanız arapça öğrenmeniz gerek yoksa müslüman olamazsınız die diretmiyor..

dinsel konulara girmeyeceğime söz verdim..

dilsel,ülkesel sorunumuz varsa bunu başka bi forum sayfasına taşıyalım..yada araplarla türklerin bağları,yada tarihle ilgili bi forum sayfası açalım..

sygılarımla hakanaytac

pronger

bütün kitapların neden araplara gönderildiği konusuna takılmıyorum çünkü neden onlara indğini gayet iyi anlıyorum. dinler ve peygamberler olumsuzluk olan bir yere gönderilmiiş ve oradaki olumsuzluğu gidermek için görevlendirilmişlerdir. ben kimsenin müslümansan arapça bilceksin diye direttiğini söylemedim. ama ibadetini kendi dilinde yapmak isteyenlere söylenenleri, yapılan hakaretleri gözlerimle gördüm. kendi dilinde ibadet edersen kabul olmazmış güya.

abdülhamit'e duyulan saygı onun ne kadar katı ve büyük bir dikdatör olduğundan kaynaklanmasın sakın ? madem bizi bu kadar seviyorlar zamanında cihat ilan edildiğininde bizi sırtımızdan hançerlediler ? madem bizi bu kadar seviyorlar Atatürk devrim yaparken " aa bak kardeşlerimizin başına bir adam gelmiş. bi bakalım neler diyor ? dedikleri doğru mudur ? onları takip edelim " demediler ? veya bunca yıl neden araplarla bir dostluğumuz, bir müttefikliğimiz yok ? araplar para uğruna petrol konusunda amerikanın uydusu konumundalar. eğer bizim başımıza da amerikancı bir iktidar gelirse araplarla ilişkilerimiz gelişir, hatta bizim cumhurbaşkanımızla başbakanımız onun kaldığı otele, ayağına giderler bir de ona devlet şeref madalyası takarlar. aa bu olmuştu bak demek araplarla aramız iyileşmeye başlamış. bizi seviyorlar !!!

benim demek istediklerim de tam bu noktadadır. çok partili hayata geçmemizle iktidara gelen partilerden bugüne kadar Atatürk'ün devrimlerini özellikle lailklik başta olmak üzere yıpratmaya çalıştılar ve yıpratıyorlar. bunun son örneği de akp iktidarıdır. onlar da bizi yavaş yavaş araplaştırmaya çalışıyorlar. tepkim bu yüzdendir !!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bütün kitapların neden araplara gönderildiği konusuna takılmıyorum çünkü neden onlara indğini gayet iyi anlıyorum. dinler ve peygamberler olumsuzluk olan bir yere gönderilmiiş ve oradaki olumsuzluğu gidermek için görevlendirilmişlerdir. ben kimsenin müslümansan arapça bilceksin diye direttiğini söylemedim. ama ibadetini kendi dilinde yapmak isteyenlere söylenenleri, yapılan hakaretleri gözlerimle gördüm. kendi dilinde ibadet edersen kabul olmazmış güya.

abdülhamit'e duyulan saygı onun ne kadar katı ve büyük bir dikdatör olduğundan kaynaklanmasın sakın ? madem bizi bu kadar seviyorlar zamanında cihat ilan edildiğininde bizi sırtımızdan hançerlediler ? madem bizi bu kadar seviyorlar Atatürk devrim yaparken " aa bak kardeşlerimizin başına bir adam gelmiş. bi bakalım neler diyor ? dedikleri doğru mudur ? onları takip edelim " demediler ? veya bunca yıl neden araplarla bir dostluğumuz, bir müttefikliğimiz yok ? araplar para uğruna petrol konusunda amerikanın uydusu konumundalar. eğer bizim başımıza da amerikancı bir iktidar gelirse araplarla ilişkilerimiz gelişir, hatta bizim cumhurbaşkanımızla başbakanımız onun kaldığı otele, ayağına giderler bir de ona devlet şeref madalyası takarlar. aa bu olmuştu bak demek araplarla aramız iyileşmeye başlamış. bizi seviyorlar !!!

benim demek istediklerim de tam bu noktadadır. çok partili hayata geçmemizle iktidara gelen partilerden bugüne kadar Atatürk'ün devrimlerini özellikle lailklik başta olmak üzere yıpratmaya çalıştılar ve yıpratıyorlar. bunun son örneği de akp iktidarıdır. onlar da bizi yavaş yavaş araplaştırmaya çalışıyorlar. tepkim bu yüzdendir !!

demek istediklerinizi vede önyargılarınızı anlıyorum vede hak veriyorum..ama bu dedikleriniz bana ilkokulda anlatılan şeylerdi..şimdi olayların daha faklı olduğunu dinlemek yerine okuyarak öğreniyorum..hiç bir zaman tek kaynaktan çalışmam,okumam..Abdülhamit hanın katı olduğunu nerden okumuş yada duymuşsunuz bilmiyorum hakan bey...ama yabancı yazarlar bile onun siyasi deha olduğu kanısındalar.dediğim gibi örtbas edilen,yakılan,engellenen bi çok belge var olduğu bütün tarihçilerce bilinmekte..son zamanlardada gün yüzüne çıkmakta..öyle bi zamandayızki biz bile kendi tarihimizden uzaklaşacak, utanacak hale getirilmişizdir...niyetim Atatürkle karşılaştırmak değil..Atatürkte çok iyi bir komutan ve liderdi..ama benim kanımca zaman içinde hangisinin neyi iyi yapıp başardığı zamanla değişebilir..

vede arapların o zamanlar hangi sömürü altında olduğunuda bildiğinizi varsayıyorum..ne bilinçle karşımıza çıkarıldıklarınıda biliyoruz....hangi isyanı beyinlerine soktuklarınıda..Anzaklardan bahsetmemin gereği yok sanırım..onların nasıl habersiz bizle savştıklarını..yada aynı şekilde afrikadaki diğer milletlerin..

bizlere örtbas etmek için ilkokulda öğretilen herşeyi unutun..eski yazlımış,yasaklanmış kitapları bulabiliyorsanız okuyun derim..yanlış anlamayın sizi kınamıyorum..

belki her ne şekilde olursa olsun bizim karşımızda olmamalılardı..ama henüz saklanan gerçekler var..bunları bilmedende yorum yapamayız...

saygılarımla

pronger...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çocukluktan beri islami bilgiler bombardumanı altına olmasa idiniz ,

örneğin kamboçyada doğmuş ve budizme inanan bir ailenin çocuğu olsa idiniz.

Arapça namazdan ne kadar zevk alırdınız.

Müslüman olurmuydunuz öncelikle , Budizmi terkedip.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bide hakan bey türkçe olarak namaz kılmayı ve ezan okumayı deneyin..aynı hazzı,aynı yoğunluğu ve samimiyeti yaşabiliyorsanız sorun yok demektir...o zaman namazınız için bişey diemem..

saygılarımla

pronger..

Ahha ha ha...

Ne yani Arapça kulağa hoş geliyor teranesi ile mi avunacağız?

Türkçe bence kulağa daha hoş geliyor...

En azından ne denildiğini anlıyorum...

İnsanın Tanrısıyla, kendi diliyle anlaşabilmesi kadar güzel birşey olabilir mi yaa?

Düşünsenize, inancınızdan zevk almak için başka bir dil öğrenmek zorundasınız!

Tanrıya yakarabilmek için başka bir dil öğrenmek zorundasınız!

Ve bu o kadar komik bir hurafeye dayandırılıyor ki, inanamazsınız...

Ben Kur'an kursuna giderdim küçükken...

Ki uzun süre gittim, ilkokul ve orta okul boyunca...

Dualar, Arapça falan derken birgün hocaya dedim ki;

"Ya hocam, ben bu dili sevmiyorum, hem öğrenemiyorum da! Zor..."

Ya hu bir kere telaffuzu zor kardeşim...

Üni. okurken bile Arapça Gramer dersi veren hocamız "Hiç bulaşmayalım şimdi!" diyerek geçiştirmişti.

Dilin telaffuzu Türkçe'ye hiç uygun değil, Ana dili Türkçe olan birisi kolay kolay çeviremez...

Her harfin değişik telaffuzları ve yazılışları falan var...

Üstüne üstlük Harekeler var birde...

Harekeler gibi özel işaretler falan...

Adamların başka bir işi yokmuş, daha kolay bir Abece yerine illa ki buna ekleme yapmışlar habire...

Neyse,

Sonar hoca bana şu cevabı verdi, hala canım sıkıldıkça hatırlar hatırlar gülerim:

"Öğrenirsin evladım, sen şimdi buraya öğrenmek için geliyorsun ya hani? Attığın her adım bile sevam olarak yazılıyor. Sonra sen öğrenmek için çabaladıkça cennete o kadar çok yaklaşıyorsun."

Ya hu çocuk aklı işte, bende Kur'an kursuna küçük küçük adım ata ata giderdim, daha çok sevap kazanayım diye...

Sonra elimden geldiğince geç öğrenmeye ama yine de öğrenmeye çabalardım, çünkü ne kadar uzun süre çabalarsam, cennete o kadar çok yaklaştırılacaktım...

Ya hu daha 6-10 yaşlarında bir çocuk, bunlarla oyalandırılır mı yaa?

O yaştaki bir çocuğun dünyası "Kur'an Kursu"ndan ibaret bırakılır mı?

Gerçi babam ile annem zorlamıyorlardı ama Mahalle Baskısı o zamanlarda vardı...

"Bizim çocuklar ElifBa'yı bitirip Kur'an-a geçtiler, sizinkiler naptı komşuuuu!"

Yazık yaa...

Bizimkiler ne yapcak?

Bizimkiler ağırdan aldı, ağırdan aldıkça gözden kaçanları yakaladı, ne olacağıdı ki?

Yani Pronger, ha inanırsın inanmazsın bu beni ilgilendirmez...

Ama inanmak için Arapça şart değil...

Arapçanın şart olmadığını kavrayabilen bir insanda, gerçeği bulmaya ve hurafelerden kurtulmaya yönelik ilk adımı atmış demektir zaten...

Ben yıllarca gittim Kur'an Kursuna...

Şu iletinizde bile "Aslında Arapça ibadet etmezsen olmaz ama hadi neyse bari idare ederiz!" havası veriyorsunuz...

Yemişim Arapça'yı, Türkçe gibi dil mi var yaaa...

Bir Irk ya da Millet olarak Araplara değil ama Arapça'ya uyuz oluyorum...

Hele de dinin gereğidir diye satıldığı zaman daha da uyuz oluyorum...

Ya hu bu resmen Kültür Emperyalizmi yaa...

Ben nasıl olurda sırf Tanrı'ya inanıyorum diye Arapça öğrenmek zorunda bırakılırım kardeşim?

Nasıl olurda benim ya da başkasının dili Arapça karşısında acizmiş ya da kutsuzmuş gibi kabul edilir?

Arapça da kim oluyor ya hu?

Ya gidin Türkçe öğrenin, Türkçe öğretin, budur sizin göreviniz yaa...

Arapçı olmayın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahha ha ha...

Ne yani Arapça kulağa hoş geliyor teranesi ile mi avunacağız?

Türkçe bence kulağa daha hoş geliyor...

En azından ne denildiğini anlıyorum...

İnsanın Tanrısıyla, kendi diliyle anlaşabilmesi kadar güzel birşey olabilir mi yaa?

Düşünsenize, inancınızdan zevk almak için başka bir dil öğrenmek zorundasınız!

Tanrıya yakarabilmek için başka bir dil öğrenmek zorundasınız!

.

.

...

:clover:

gecen bir arkadasla boyle birseyi tardisiyordum. Bana Ataturk cok yanlis yapti simdi ne guzel arapca kurani okuyup anlicaktik dedi.

Bende baya tartisdim dedim Dillin Turk turkcesini ogren sende.....

Saziniza katiliyorum

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gecen bir arkadasla boyle birseyi tardisiyordum. Bana Ataturk cok yanlis yapti simdi ne guzel arapca kurani okuyup anlicaktik dedi.

Bende baya tartisdim dedim Dillin Turk turkcesini ogren sende.....

Saziniza katiliyorum

saygilar

Angel, sağol...

Ben şimdi pusuda bekliyorum, birisi çıksında "Madem kültür emperyalizmine bu kadar karşısın, Latin Alfabesini niçin kabul edip kullanıyorsun?" diye sorsun diye...

İlk kim soraca merak ediyorum açıkçası... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

syn tengeriin boşig

gene bu sizin tercihiniz...siz alanınız dışı yorumda bulunuyosunuz..sizin bu konuyla ilginiz,eğitiminiz belki sadece birkaç yazdan ibaret..ibadetin arapça olmasıyla ilgili kaygıyı ise 3 yaşında kur'an okumayı öğrenip 6 yaşında hafız olup bu ilimleri doğduğundan hayatının sonuna dek eğitimini alan 100 lerce kişi tarafından söyleniyor..sizce kimin tarafını tutmalıyım..sizin 2 yazlık kur'an okumaya çalışma tecrübenizimi yoksa bu alimlerimi..bunlar kendi yorumlarınıda yapmış yada karıştırmış değillerdir..

bi önceki ifademde haklısınız sanki 'hani olmazda olur' gibi bi ifade çıkmakta..ama maruz görün bunu direk reddetmektense zaten sonucu belli olan şeyi kendisi farkederek iyileştirmelerde bulunmasını sağlamaya çalıştım..ben aynı hazzı almayacağına eminim..eğer sizde türkçeni iyi olacağına inanıyosanız demekki kur'anı kerimi hiç dinlememişsiniz yargısına varacağım..

belki yaşlılar için kullanacağınız ifadeler doğru..onların arapça metinleri ezberlemede zorluk çekebilmeleri muhtemel..ama sizin böyle bi kaygıyı bertaraf edecek kadar genç olduğunuzu vede halldebileceğinizi düşünüyorum..öteki türlü vaad edilen şeyler kolay olsaydı insanın nefsiyle mücadele etmesine gerek kalmaz direk sizin sözde kabul ettiğiniz cennete giderdi..

hiç mi zorluğu olmamalı bir dinin..hiçmi zorlukla karşılaşılmamalı..her şey güllük gülistan olmalıydı yani sizce...bazılarının elinde olsa bu bize zor geliyor diip namaz vakitlerinide 3 vakte indirecek ya neyse..herşey bu kadar kolay değil...

saygılarımla

pronger

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mutlaka biri sorar :)

Arkadasim cunku tartismada bana demisti Latin Alfabesinin yerine Arapca kullana bilirdik diye. Neden yapmadilar vs...

Benim Berlinde yasadigim zaman okulumda bir suru Arap Ulkelerinden gelenler vardi ( cocugu Almanya'da dogmus ) ama onlar bile arapca yazamiyorlardi ve okumasini bilmiyorlardi hersey ezbere ogrenilmis ....

Ben Bizim Alfabemizden mutluyum ve dillimizde bana arapcadan daha hos geliyor dogrusu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

syn tengeriin boşig

gene bu sizin tercihiniz...siz alanınız dışı yorumda bulunuyosunuz..sizin bu konuyla ilginiz,eğitiminiz belki sadece birkaç yazdan ibaret..ibadetin arapça olmasıyla ilgili kaygıyı ise 3 yaşında kur'an okumayı öğrenip 6 yaşında hafız olup bu ilimleri doğduğundan hayatının sonuna dek eğitimini alan 100 lerce kişi tarafından söyleniyor..sizce kimin tarafını tutmalıyım..sizin 2 yazlık kur'an okumaya çalışma tecrübenizimi yoksa bu alimlerimi..bunlar kendi yorumlarınıda yapmış yada karıştırmış değillerdir..

bi önceki ifademde haklısınız sanki 'hani olmazda olur' gibi bi ifade çıkmakta..ama maruz görün bunu direk reddetmektense zaten sonucu belli olan şeyi kendisi farkederek iyileştirmelerde bulunmasını sağlamaya çalıştım..ben aynı hazzı almayacağına eminim..eğer sizde türkçeni iyi olacağına inanıyosanız demekki kur'anı kerimi hiç dinlememişsiniz yargısına varacağım..

belki yaşlılar için kullanacağınız ifadeler doğru..onların arapça metinleri ezberlemede zorluk çekebilmeleri muhtemel..ama sizin böyle bi kaygıyı bertaraf edecek kadar genç olduğunuzu vede halldebileceğinizi düşünüyorum..öteki türlü vaad edilen şeyler kolay olsaydı insanın nefsiyle mücadele etmesine gerek kalmaz direk sizin sözde kabul ettiğiniz cennete giderdi..

hiç mi zorluğu olmamalı bir dinin..hiçmi zorlukla karşılaşılmamalı..her şey güllük gülistan olmalıydı yani sizce...bazılarının elinde olsa bu bize zor geliyor diip namaz vakitlerinide 3 vakte indirecek ya neyse..herşey bu kadar kolay değil...

saygılarımla

pronger

Pronger,

Bak şimdi, bir inanç bana gelip;

"Bana inanacaksın, çünkü ben Evrenselim... Ama beni anlamak için Arapça öğrenmek zorundasın, yoksa tam olarak beni anlayamazsın!" derse, ben o inançtan ve o inancın evrenselliğinde şüphe duyarım...

Çünkü bu akla ve mantığa sığmayacak, onu geçtim vicdana bile sığmayacak bir düşüncedir...

Ben iki ya da üç yaz almadım bu eğitimi, ilköğretim hayatım boyunca aldım ve şükür ki üç yaşında bu eğitime başlamadım...

Açıkçası bu eğitime üç yaşında başlanmasını da sağlıksız bulduğum gibi verimli de bulmuyorum...

Üç yaşında bir adama, babasının Tanrı olduğunu benimseterek büyütürseniz, ona da mı iman edeceksiniz?

Ufacık bir çocuğun zihni koşullanmayaaçıktır ve eğer "Güven"den bahsedeceksek, en güvenilmez hatipler, daha kendilerini bilmeden dine inanmaya koşullanmış olan o bahsettiğiniz hatiplerdir, bundan emin olun.

Çünkü inanç, onların zihinlerine dikte edilmiştir ve bilnçaltlarına iyice kazınmıştır, ne olursa olsun sorgulayamazlar ve bırakamazlar...

Bu çok açık ve net...

Ben herhangi bir "Din"in artık yaşaması gerektiğini düşünmüyorum ki zorlukları olup olmaması konusunda kaygılanayım?

"Din" denilen kurum bir toplumsal yapıdır ve ait olduğu yer geçen yüzyıldır.

Artık Anayasal düzen var...

Dil konusunda da dediğim gibi,

Bir inancı benimsemek için başka bir dil öğrenmek zorunda kalınıyorsa

Bu, o inancın belirli bir kültüre ve topluma ait, yerel bir kültür olduğunun ve evrensel olmadığının, demek ki her dile ve millete hitap edemediğinin en büyük ve en önemli kanıtıdır...

Bunun da lamı cimi yoktur...

Mutlaka biri sorar :)

Arkadasim cunku tartismada bana demisti Latin Alfabesinin yerine Arapca kullana bilirdik diye. Neden yapmadilar vs...

Benim Berlinde yasadigim zaman okulumda bir suru Arap Ulkelerinden gelenler vardi ( cocugu Almanya'da dogmus ) ama onlar bile arapca yazamiyorlardi ve okumasini bilmiyorlardi hersey ezbere ogrenilmis ....

Ben Bizim Alfabemizden mutluyum ve dillimizde bana arapcadan daha hos geliyor dogrusu.

:) valla Türkçe'yi başka dile değişmem açıkçası...

Dünyanın espriye en yatkın dili Türkçeymiş sanırsam... :)

Amaan boşver, Türkçe kadar esnek ve kullanışlı bir dil mi var ki! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pronger,

Bak şimdi, bir inanç bana gelip;

"Bana inanacaksın, çünkü ben Evrenselim... Ama beni anlamak için Arapça öğrenmek zorundasın, yoksa tam olarak beni anlayamazsın!" derse, ben o inançtan ve o inancın evrenselliğinde şüphe duyarım...

Çünkü bu akla ve mantığa sığmayacak, onu geçtim vicdana bile sığmayacak bir düşüncedir...

Ben iki ya da üç yaz almadım bu eğitimi, ilköğretim hayatım boyunca aldım ve şükür ki üç yaşında bu eğitime başlamadım...

Açıkçası bu eğitime üç yaşında başlanmasını da sağlıksız bulduğum gibi verimli de bulmuyorum...

Üç yaşında bir adama, babasının Tanrı olduğunu benimseterek büyütürseniz, ona da mı iman edeceksiniz?

Ufacık bir çocuğun zihni koşullanmayaaçıktır ve eğer "Güven"den bahsedeceksek, en güvenilmez hatipler, daha kendilerini bilmeden dine inanmaya koşullanmış olan o bahsettiğiniz hatiplerdir, bundan emin olun.

Çünkü inanç, onların zihinlerine dikte edilmiştir ve bilnçaltlarına iyice kazınmıştır, ne olursa olsun sorgulayamazlar ve bırakamazlar...

Bu çok açık ve net...

Ben herhangi bir "Din"in artık yaşaması gerektiğini düşünmüyorum ki zorlukları olup olmaması konusunda kaygılanayım?

"Din" denilen kurum bir toplumsal yapıdır ve ait olduğu yer geçen yüzyıldır.

Artık Anayasal düzen var...

Dil konusunda da dediğim gibi,

Bir inancı benimsemek için başka bir dil öğrenmek zorunda kalınıyorsa

Bu, o inancın belirli bir kültüre ve topluma ait, yerel bir kültür olduğunun ve evrensel olmadığının, demek ki her dile ve millete hitap edemediğinin en büyük ve en önemli kanıtıdır...Bunun da lamı cimi yoktur...

:) valla Türkçe'yi başka dile değişmem açıkçası...

Dünyanın espriye en yatkın dili Türkçeymiş sanırsam... :)

Amaan boşver, Türkçe kadar esnek ve kullanışlı bir dil mi var ki! :)

:clover::clover::clover:

Renklendirdim azıcık.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Hucurat (hücreler) demek. Muhammed'in evinde dokuz hücre var ve her birinde bir karısı var. İşte Muhammed canı çekince bu hücreleri dolaşıyor. Neyse bir gün Muhammed öğle uykusunda uyurken Beni Temim kabilesinden kalbalık bir heyet gelmiş ve evin arka tarafında durmuşlar Elmalılı'nın dediğine göre:

"Resulullah henüz uyuyordu, Ey Muhammed! Bizim yanımıza çık! diye bağırdılar, bunun üzerine uyandı ve çıktı"

Bunun üzerine Hucurat suresi iniyor bakın Allah sevgili resulünü uykudan uyandıran densizler için ne diyor:

(Ey Muhammed!) Odaların arkasından sana bağıranların çoğu aklı ermeyen kimselerdir.(HUCURÂT - 4)

Onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.(HUCURÂT - 5)

Sadece bu ayetler bile Muhammed'in insanları din iman için nasıl kandırdığın kanıtı değil mi? Adamın öğle uykusunu bölmesinler diye ayet inmiş. Muhammed'in eşlerine hitaben ayet, Aişe hakkındaki dedikoduya binaen ayet neye sıkışsa hemen onunla ilgili ayet e nerde kaldı evrensellik?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Allah'ın Varlığına Dair -Önyargısız Araştırma

Hahhaha haa...

Böyle bir komedi var mı yaa!?

"Allah'ın Varlığına Dair..."

Yani yazının en temel kabulü "Allah'ın Varlığı"...

"Allah'ın Var Olduğu"nu kabul ederek başlıyor söze...

Yani ilk yargısı "Allah'ın Var Oluşu"...

Ee öyleyse, bu nasıl bir "Ön Yargısız Araştırma" olabiliyor?

Desek ki; "Allah'ın Olmadığına Dair -Önyargısız Araştırma"...

Bu da aslında "Allah'ın Olmadığını Kabul Eden" bir önyargı ile temellendirilmiş bir araştırma olacaktı...

Kısa keseyim;

Hem "Allah'ın Var Olduğu" önyargısı ile hareket edip,

Hem de yapılan araştırmaya! "Ön yargısız" demek çok basit ama çok da komik bir çelişki...

En azından başlık şöyle olsaydı, yazının tümünü belki eleştirmeye değer bulabilirdim:

"Allah'ın Var Olup Olmadığına Dair Önyargısız Bir Araştırma Denemesi"

Neyse...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hucurat (hücreler) demek. Muhammed'in evinde dokuz hücre var ve her birinde bir karısı var. İşte Muhammed canı çekince bu hücreleri dolaşıyor. Neyse bir gün Muhammed öğle uykusunda uyurken Beni Temim kabilesinden kalbalık bir heyet gelmiş ve evin arka tarafında durmuşlar Elmalılı'nın dediğine göre:

"Resulullah henüz uyuyordu, Ey Muhammed! Bizim yanımıza çık! diye bağırdılar, bunun üzerine uyandı ve çıktı"

Bunun üzerine Hucurat suresi iniyor bakın Allah sevgili resulünü uykudan uyandıran densizler için ne diyor:

(Ey Muhammed!) Odaların arkasından sana bağıranların çoğu aklı ermeyen kimselerdir.(HUCURÂT - 4)

Onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.(HUCURÂT - 5)

Sadece bu ayetler bile Muhammed'in insanları din iman için nasıl kandırdığın kanıtı değil mi? Adamın öğle uykusunu bölmesinler diye ayet inmiş. Muhammed'in eşlerine hitaben ayet, Aişe hakkındaki dedikoduya binaen ayet neye sıkışsa hemen onunla ilgili ayet e nerde kaldı evrensellik?

YüceManitu...

"Öğle Uykusu"nun İslam Maneviyatında bir önemi var(mış).

Yani ben zamanında bu biçimde öğrenmiştim.

Ledunilmi yolunda yürüyen bir kimse en güzel mana'ları yani uyku halindeki ilhamlanmaları ya da halleri Öğle Uykusu sırasında alır diye inanılır.

Bu yüzden öğle uykusunu önemserler.

Tabii ki bu daha sonları benimsenmiş ya da ortaya çıkmış bir şey de olabilir; bilemiyorum artık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öğle Uykusunun Faydaları

Öğleyin 15 ila 30 dakika arasındaki bir şekerleme 2 saatlik gece uykusuna bedel.

Kalp hastalıklarından ölme riski haftada 3 gün öğle vaktinde yarımşar saat kestirenlerde, kestirmeyenlere oranla yüzde 37 azalıyor.

Bu yargılara, Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü ve Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 23 bin sağlıklı yetişkin üzerinde yaptığı bir araştırma sonunda varıldı.

Uyku üzerine incelemeler yapan bilim çevreleri, 14.00 civarı uyuyan, günün sonraki bölümlerinin daha zinde geçirilmesi ve gece ihtiyacımız olan uyku süresinin azaltılabilmesi gibi faydaları olduğunu belirtiyor.

Memorycenter Nöropsikoloji Merkezi"nden Prof. Nevzat Tarhan, bu uykuların yarım saatle sınırlanması gerektiğine dikkat çekiyor: "Öğle uykusu; yorgun, enerjisi azalmış vücudun ve beynin soluk almasını sağlıyor.

Beynin yıpranmasını önleyici etkisi var; fakat yarım saati geçmemeli. Yoksa gece uykusuzluğa sebep olur."

Öğle uykuları özellikle sıcak iklim kuşaklarında geleneksel bir hal almış durumda. Öyle ki, Japonya"da bazı işyerlerinde öğle uyuyanlara ek ücret ödeniyor. Bu uygulama ile işçilerin günün kalan vakitlerinde daha verimli çalıştıkları gözlemlenmiş.

Başk Bir Araştırmaya Göre de:

İş Yerindeki Şekerleme İşte Verimliliği Artırıyor

Almanya'nın Hamburg kentinin Vechta belediyesi, iki yıldır çalışanlarının öğle yemeğinden sonra 20 dakika 'kestirmesine' izin veriyor.

Yetkililer, az sayıda çalışana çok iş düşmesi üzerine başlattıkları projeye önceleri şüpheyle yaklaşan memurların şimdi daha verimli çalışmaya başladıklarını belirtti.

Regensburg' daki Uyku Araştırmaları Enstitüsü'nün bir araştırmasına göre, Almanya'da nüfusun yüzde 22'si her gün şekerleme yapıyor.

(Alıntı)

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Hucurat suresi iniyor bakın Allah sevgili resulünü uykudan uyandıran densizler için ne diyor:

Sadece bu ayetler bile Muhammed'in insanları din iman için nasıl kandırdığın kanıtı değil mi? A

Evet aynen öyle :)

Peki bunun üzerine ne geliyor?

Öğle Uykusunun Faydaları

Ben de diyorum öğle uykusu ne alaka şimdi bu konu başlığıyla :)

Yorum yapmayacağım herşey ortada :D haha sağolun ya çok güldüm

:D Süper ya.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi biraz açıklayım da neden bu kada komik geldiğine dair bir kuşku kalmasın. Belki düşünülemez.

Sanki konu öğle uykusunun yararları veya zararları üzerine bir ayet inmiş de, o tartışılıyormuş gibi öğle uykusunun yararları zart diye girmiş konuya :)

İyi güzel de arkadaşım, oradaki konu öğle uykusunun yararı değil, Peygamber, uyandırılmasından hoşnut kalmamış ki böyle bir ayet gelmiş :)

Eğer ki konu, öğle uykusunun bilimsel yararları olsaydı, ayette sadece peygambere has değil, tüm insanlara seslenen bir cümle beklerdik değil mi?

en azından şöyle olmalıydı: "ey iman edenler peygamberiniz gibi, öğlenleri az da olsa uyuyun iyi gelir" :)

ama ayet ne diyor? "peygamberinizi rahatsız etmeyin, edenlerin akılları noksandır, onlar sabırsız densizlerdir" :D

yapmayın gözünüzü seveyim :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Öğle Uykusunun Faydaları

Öğleyin 15 ila 30 dakika arasındaki bir şekerleme 2 saatlik gece uykusuna bedel.

Fuzuli, İspanyolların da "Siesta" dedikleri öğle uykuları var...

Şekerleme yapıyorlar yani...

Ne yapalım, İspanyol mu olalım!

İnsanlar, var olduklarından beridir kendi bedenleri ile birlikteler.

Yani binlerce yıllık süreçte, deneye yanıla, öğle uykusunun yararını keşfedebilecek zeka yapısına da sahipler...

Hatta binlerce yıl bile gerekmez,

Ben tek başıma, iki haftalık bir deneme-yanılma süreci ile bunu ayırtedebilirim.

Yani şimdi öğle uykusunun iyi birşey olduğunu anlamamız için kutsal olduğu savlananan birisinin söylemesi mi lazım illa ki?

Onlar söylemeden siz kavrayamıyor musunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.