Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürtlere artık sadece vaad yetmiyor...

Taner Bayram

Önerilen İletiler

Başbakan'ın Güneydoğu için hazırladığı paket son derece önemli.

Dışardan bakıldığında, içi de dolu görünüyor.

Ancak, bölge halkı hükümetlerin şimdiye kadar açtıkları, büyük heyecanla başlattıkları ve sonradan yavaş yavaş eriyip yok olan nice paketler gördükleri için, sanıldığı kadar ümitlenmiyorlar.

Bu yeni girişimden çok, Erdoğan'ın sözünü tutup işin sonunu getirip getiremeyeceğine bağlı.

Başbakan'ın, hem DTP'nin, hem de AKP' nin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu şu süreçte, hiçbir şey olmuyormuş, herşey normalmiş, kontrol elindeymiş izlenimini vermek için gerçekleştirdiği bu gezi, hemen her yönden son derece önemli.

Dikkat edecek olursanız, zamanlaması çok ilginç.

Bir yandan davalar, ancak öte yandan TSK'nın PKK'ya karşı muazzam baskısını sürdüğü ve Türkiye-Irak sınırını adeta kapattığı, K. Irak'a yönelik harekatlarla bu baskıyı daha da arttırdığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Aslında doğrusu yapılıyor.

Milyarlarca dolarlık bir paket.

Ancak, madalyonun bir de öbür yanı var.

Bölge halkının karnı, artık vaatlere doymuş durumda.

Şimdiye kadar, enaz son 15 yıl içinde açılan paketleri bir düşünün.

Gelip geçmiş bütün Başbakanlar, neler neler söylemişlerdi.

Mangalda kül bırakmamışlardı.

Güneydoğuyu çiçek tarlasına döndüreceklerini söylemişlerdi.

Sonra ne oldu ?

Her bir paket, heyecanla uygulamaya sokuldu.

Kısa bir süre geçtikten sonra, yavaş yavaş erimeye veya anlı şanlı bürokrasimizin tekerine takılmaya başladı ve unutup gitti.

Yapılanlar ya yarı kaldı veya bazıları hiç başlanmadan durdu.

Bütün bunlara karşılık, PKK için mücadele amacıyla, yani güvenlik gerekçesiyle inanılmaz paralar harcandı.

O paranın yarısı, iş yaratan yatırımlara dönüştürülebilmiş olsaydı, bugün karşımızda bambaşka bir Güneydoğu bulurduk.

Artık vaatler yetmiyor.

Kürt kökenli vatandaşlarımız artık vaatlerle yetinmek niyetinde değiller. Artık uyandılar.

Haklarını arıyorlar.

Hakları, insan yerine konmak, itilip kakılmamak, dillerine sahip çıkabilmek, kültürlerini kaybetmemek ve Türkiye pastasından paylarını alabilmek.

Başbakan'ın bu son paket girişiminin bir tek parıltılı yanı var.

O da, Erdoğan'ın söz verdiği taktirde gereğini yaptığı yolundaki genel izlenim. Yani paketi olduğu yerde bırakmamak ve göz boyamamak.

Bakalım gerçekten sözünü tutacak mı ?

Gerçekten paketin sonu getirilecek mi, yoksa Erdoğan'da diğerleri gibi, döndükten sonra herşeyi unutacak mı ?

Bu açılımın gerçek nedenlerinin, bölgeyi kalkındırmak değil, 2009'daki yerel seçimler ve AKP'nin son K.Irak operasyonlarından sonra kaybettiği oyları geri almak olduğu söylenecektir. Mutlaka bu gerekçelerin de, böylesine gösterişli bir paket hazırlanmasında rolü olmuştur.

Varsın olsun...

Varsın oy için Güneydoğu'ya birşeyler yapılsın.

Yeter ki, arkası gelsin.

Yeter ki, Kürt kökenli vatandaşlarımızı bir daha aldatmayalım.

Ancak, son not olarak şunu da eklemek istiyorum.

Sadece ekonomik paketle de bu işi kapatabileceğimizi sanmayalım.

İnsanları rahatlatmak iyi ve doğru bir yaklaşımdır, ancak yeterli değil.

Zamanında atmadığımız adımların faturaları artık çok büyüdü.

Ekonomik pakette, faturanın sadece bir bölümünün ödenmesine yarar, o kadar.

İşin bu yanını da unutmayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Kürt sorunu konusunda sağlam adımları atma becerisinden yoksun olmak;kimbilir belki de sadece aldatmacalara götürür.Bu sorunu önce haykıran,sonra unutan bir biktidar,orada ki halkı sadece kandırdığını düşünmekten öteye geçemedi.GAP projesi,ki ben uygulanırlığını kuşkuyla karşılıyorum, bağlamında sadece ekonmiye indirgenen çözüm yolları sadece çözümsüzlüktür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiyede Kürt sorunu yoktur,bölücü sorunu vardir ve bu sorunu yaratanlar yaptiklari ihanetle anilacaklardir.Kürtler her Türk vatandasi gibi her hakka sahiptir ayricalik verilemez.Ayricalik isteyenler ise Türkiyeyi bölmeye calisanlar PKK bayragi altinda toplanan teröristlerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiyede Kürt sorunu yoktur,bölücü sorunu vardir ve bu sorunu yaratanlar yaptiklari ihanetle anilacaklardir.Kürtler her Türk vatandasi gibi her hakka sahiptir ayricalik verilemez.Ayricalik isteyenler ise Türkiyeyi bölmeye calisanlar PKK bayragi altinda toplanan teröristlerdir.

saygilarla

Size aynen katılıyorum sevgili politika cumhuriyetten bu yana Cumhurbaşkanı-başbakan-bakan-bürokrat-müdür -amir olmadılarmı?Amaç ülkeyi bölmek kardeşi kardeşe düşürmek ,bunların çabasını verenlerde amacını biliyor zaten bilerek bu bölücülüğü destekliyorlar...sokakta 10 yaşında bir çocuğa sorun size an mantıklı cevabı verecektir.

türkiyede en üst düzeye kadar gelmiş bir bir millete(birileri tarafından nifak sokarak) hala hak istiyorlar...

sorun bir kendilerine kendileri söylediklerinde samimilermi diye?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Ayricalik isteyen Ataturkculuk maskesi altinda Ergenekonlari kurup onlarca insani diri diri yakanlardir. 20 Milyonun dilini yasaklayanlaridir.

Yavas yavas temizlik basladi iste! Sagol AKP!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt sorunu yoktur,bölücü sorunu vardır ha!Daha ne kadar kandıracağız kendimizi...Kürt sorunu benim için toprak sorunu değildir,bölücülük hiç değildir.Buna izin vermem.Ve kimseyede bunu söyleme hakkını vermem.Kürtleri potansiyel bir suçlu gibi görme zihniyetten hiçbir farkı yok bunun.

Kürt sorununu(bu forumdakiler için söylemiyorum)bazen o kadar basit kelimeler dönüştü ki!Bu sorunu doğuda yan yatan cahil sorunu olarak görenler,tek işi çocuk yapma olan sürülerin sorunu gibi insanı aşağılayıcı kelimelerle anlatmaya çalışan kişiler oldu.Kimileri içinde sadece ağaya köle olanların teslimeyeti,bu ülkeye hırsız yetiştirenler kendini bilmezler olarak yerini aldı ülke gündeminde.Benim için Kürt sorunu bu ülkenin sorunudur ve adı konulamamış bir realitenin bir ülkenin daima kanayan yarasına dönüştürülmesidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size daha fazla yazmiyorum ama sunu iyi bilinki,ben yine sözümün arkasindayim ve Türkiyede Kürt sorunu degil bölücü sorunu oldugunu yineliyorum siz kabul edin etmeyin bu beni baglamiyor,gerceklerden korkmamalisiniz,davanizi anliyorum ama tuttugunuz yol yanlis.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayricalik isteyen Ataturkculuk maskesi altinda Ergenekonlari kurup onlarca insani diri diri yakanlardir. 20 Milyonun dilini yasaklayanlaridir.

Ben yazmistim zaten Kennedy'ide Ergenekoncular öldürttü diye,ha ha ha

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tuttuğum yol mu yanlış!Bende artık birşey yazmayacağım.Gerçekten sıkıldım sürekli aynı şeyleri yazmaktan.Siz beni anlamıyorsunuz;anlaşılmak mgibi bir derdim de yok.Aslında kendimizi kandırmaya da gerek yok;nasıl olsa hepimiz kendi pencerelerimizden dünyayı seyretmeye mahkumuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tuttuğum yol mu yanlış!Bende artık birşey yazmayacağım.Gerçekten sıkıldım sürekli aynı şeyleri yazmaktan.Siz beni anlamıyorsunuz;anlaşılmak mgibi bir derdim de yok.Aslında kendimizi kandırmaya da gerek yok;nasıl olsa hepimiz kendi pencerelerimizden dünyayı seyretmeye mahkumuz.

Ama size bir yonca yapragi hediye edebilirim eger kabul ederseniz!.. :clover:

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunca kürt kökenli insanlar geldi geçti hem de en büyük makamlara -İnönü-özal gibiler onlarca bakanlar ,komutanlar ismini yazmama gerek yok sanırım...

sizin bu sorununuza niye çözüm getirmediler?

onlar kürt haini olduklarındanmı yoksa bu topraklarda yaşayan insanları ayırt etmediğindenmi?bu gün kaç millet vekili var mecliste dtp harincinde onlarda hainmi sizce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunca kürt kökenli insanlar geldi geçti hem de en büyük makamlara -İnönü-özal gibiler onlarca bakanlar ,komutanlar ismini yazmama gerek yok sanırım...

onlar kürt haini olduklarındanmı yoksa bu topraklarda yaşayan insanları ayırt etmediğindenmi?bu gün kaç millet vekili var mecliste dtp harincinde onlarda hainmi sizce?

Sayin Kaplan 200 DTP nin hamisi AKP dir yani teröristlerin siyasi uzantilarini meclise sokan AKP dir hapisten cikartanda AKP dir,AKP de bu emirleri AB den alarak yapmistir,tek basina cesaret edemezdi buna.Erdogan Atatürkcülere gözdagi vermek istemistir,savci gibi konusmalari bunu zaten aciklamaktadir.Generallere gelince onlar PKK ile mücadele etmis serefli insanlardir AKP ve Fetullahci emniyet örgütleri bunu hazmedememistir,Özgür ülkeden bir yazi aktarmistim ama sansür edildi orada PKK nin kimler icin calistigini ne icin calistigini acik acik anlatmislardi.Bölücülerin AKP yi sevmelerinin ana nedeni budur PKK ile carpisanlarin Atatürkcülerin tutuklanmalarina sevinmeleride bundandir,cünk eger Türk ordusu zayiflarsa ülkenin bölünmeside daha kolay ve tehlikesiz olur,sadece su kadarini söyleyeyim,seriatcilarla PKK nin omuz omuza olmalari tesadüf degildir ayni amaca hizmet ederler yani Islam birligini saglamak ve Kemalizmin yikilmasi icin,iste göbek atmalari bundandir,Ysasin AKP demeleri bundandir.Kisacasi Ergenekon ve AKP +iktidarin **** gazeteleri+BÖLÜCÜLER tüm gücleriyle Orduyu safdisi birakmak icin ugras vermektedirler,ERGENEKON bir uydurmadir bir komplodur.

saygilarla

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir soruna çözüm getirmek için illah Kürt olmak mı gerek?Ben Kürt değilim mesela.Kürt sorunu vardır da diyorum.Onlar neye çözüm sundular ki kürt sorununu da çözsünler.Bırakın bu vatansever ağızları.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtler mi bölücülügü cıkarttılar hadi ya 12Eylül'ü iice bir arastırınız zorla bizi kendinize benzetmeye calıstınız dilimizi yasakladınız bir gece yok saydınız kolaymı bir gecede dilini kültürünü felsefeni unutmak ki yapamadılar da zaten... doğrudur Türkiyede Kürt sorunu yok Türkleştirmek sorunu var gerci artık bunlarla yüzlesmeye baslıyoruz bunu ben diil Emekli paşalar bile diyor;

12Eylül cuntacıları bile sert davrandık die konusmaya basladılar görmek istemeyen görmesin marjnallasıyorlar zaten....

Demin hayin falan filan yazılar var biz hic hayin olmadık olmak zorunda brakıldık ama yinede olmadık.En büyük hayinligi bizi yok sayarak vatan icin millet icin diyenler yaptı...

Kürtler kac bin yıldır burdadır demek istemiyorum hem ne farkeder ki gelecege bakmak zamanı evet biz kazandık varlıgımızı ispatladık,ve güzelim ülkede güzelim türk arkadaslarımla yaşamak ta bi güzel...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir soruna çözüm getirmek için illah Kürt olmak mı gerek?Ben Kürt değilim mesela.Kürt sorunu vardır da diyorum.Onlar neye çözüm sundular ki kürt sorununu da çözsünler.Bırakın bu vatansever ağızları.

Söylediklerime ****** cevap verebilecekmisiniz?dtp haricindeki kürt vekiller bakanlar,hatta geçmişteki kürt yöneticiler kürt hainlerimi, değilmi bunu soruyorum...

beni ilgilendirmez senın ne olduğun ister kürt ol,ister laz insan olun yeterli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtler mi bölücülügü cıkarttılar hadi ya 12Eylül'ü iice bir arastırınız zorla bizi kendinize benzetmeye calıstınız dilimizi yasakladınız bir gece yok saydınız kolaymı bir gecede dilini kültürünü felsefeni unutmak ki yapamadılar da zaten... doğrudur Türkiyede Kürt sorunu yok Türkleştirmek sorunu var gerci artık bunlarla yüzlesmeye baslıyoruz bunu ben diil Emekli paşalar bile diyor;

12Eylül cuntacıları bile sert davrandık die konusmaya basladılar görmek istemeyen görmesin marjnallasıyorlar zaten....

Demin hayin falan filan yazılar var biz hic hayin olmadık olmak zorunda brakıldık ama yinede olmadık.En büyük hayinligi bizi yok sayarak vatan icin millet icin diyenler yaptı...

Kürtler kac bin yıldır burdadır demek istemiyorum hem ne farkeder ki gelecege bakmak zamanı evet biz kazandık varlıgımızı ispatladık,ve güzelim ülkede güzelim türk arkadaslarımla yaşamak ta bi güzel...

****** Seyh Said'in ve Saidi Kürdinin amaclarinin ne oldugunu anlatin bana ve bölücülügün dikalasini kimlerin baslattigini herkes duysun.Birakin 12 Eylülü onlari artik herkes ezberledi ve biliyor,bilinmeyenleri anlatinda insanlar ögrensin yok öyle bedava köfte ekmek.Türkiyede ne Türklestirmek sorunu vardir nede Kürt sorunu vardir bunlar sizlerin senaryolarinizdir,Türkiyeye vatandaslik bagi ile bagli olan herkes Türktür bu sizin Türklestirmek dediginiz olmali galiba.***********

saygilarla

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

GAP Eylem Planı'nda 4 stratejik hedef bulunuyor:

• Ekonomik Kalkınmanın Gerçekleştirilmesi,

• Sosyal Gelişmenin Sağlanması,

• Altyapının Geliştirilmesi,

• Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi(www.bbm.gov.tr)

Ekonomik kalkınmanın gerçekleştiği,sosyal gelişimin sağlandığı,altyapının geliştiği,kurumsal kapasitenin geliştirildiği bir Türkiye,biir Doğu eminiz ki çoğu sorunun çözümünde küçümsenmeyecek kadar önemli adımlardır.

Terörün düşmanı, refah ve özgürlük ortamıdır. (')refah ve özgürlüğün olduğu yerde terör değil;yarının aydınlık meşalesi taşınır.Bu böyleyken;

Yıllardır bu ülkeye bedel ödeten bir sorunun çözümünde refah kadar cesur ve samimi adımlar da gereklidir.Bağımsız,aynı ortak kadere sahip vatandaşların barış içerisinde yaşadığı bir Türkiye işte bu cesur adımların eseri olacaktır.

Bu topraklarda yaşayan herkes bu toprakların asıl sahibidir.Üst kimlik yada alt kimlik değil;herkesin kendi kimliğiyle var olduğu bir Türkiye için biraz daha cesaret...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt sorunu yoktur asla olmamistir,Kürt sorunu denilen sey Kürtcülerin yani bölücülerin Türkiye üzerinde oynanan yikici oyunlarin aktörlügünü üstlenmis olmalaridir.Fazla yorumada gerek yoktur.

saygilarla

Halaa inkarciliga devam!!! ne olacak bizim bu halimiz yaaa? ****

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

GAP Eylem Planı'nda 4 stratejik hedef bulunuyor:

• Ekonomik Kalkınmanın Gerçekleştirilmesi,

• Sosyal Gelişmenin Sağlanması,

• Altyapının Geliştirilmesi,

• Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi(www.bbm.gov.tr)

Ekonomik kalkınmanın gerçekleştiği,sosyal gelişimin sağlandığı,altyapının geliştiği,kurumsal kapasitenin geliştirildiği bir Türkiye,biir Doğu eminiz ki çoğu sorunun çözümünde küçümsenmeyecek kadar önemli adımlardır.

Terörün düşmanı, refah ve özgürlük ortamıdır. (')refah ve özgürlüğün olduğu yerde terör değil;yarının aydınlık meşalesi taşınır.Bu böyleyken;

Yıllardır bu ülkeye bedel ödeten bir sorunun çözümünde refah kadar cesur ve samimi adımlar da gereklidir.Bağımsız,aynı ortak kadere sahip vatandaşların barış içerisinde yaşadığı bir Türkiye işte bu cesur adımların eseri olacaktır.

Bu topraklarda yaşayan herkes bu toprakların asıl sahibidir.Üst kimlik yada alt kimlik değil;herkesin kendi kimliğiyle var olduğu bir Türkiye için biraz daha cesaret...

Sevgili dostum yorumunuza katilmakla beraber bir kac ekimde olacak. Terörün düsmani seffahlik ve herkesi oldugu gibi kabul ederek, farkliliklardan korkmak degil onlari zenginligimiz olarak görmektir. kalkipta her hangi bir hak sahibi olam icin demokratik hakkini bile kullanana , ister isci olsun, ister Türk, Kürt, Ermeni veya baska uluslardan insanlar olsun hemen vatan haini ve bölücü olarak polisi üstlerine yollarsak ve asimile icin ugrasirsak herhalde terör örgütlerinin ekmegine yag sürmüs oluruz. Daha düne kadar Kürtce konusmak 6 aydan baslarken ve nedense AB ayagiyla istemeyerekte olsa bu yasgi kaldirarak sanki öyle bir yasak olmamis gibi davranmakta bunun cabasi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili dostum yorumunuza katilmakla beraber bir kac ekimde olacak. Terörün düsmani seffahlik ve herkesi oldugu gibi kabul ederek, farkliliklardan korkmak degil onlari zenginligimiz olarak görmektir. kalkipta her hangi bir hak sahibi olam icin demokratik hakkini bile kullanana , ister isci olsun, ister Türk, Kürt, Ermeni veya baska uluslardan insanlar olsun hemen vatan haini ve bölücü olarak polisi üstlerine yollarsak ve asimile icin ugrasirsak herhalde terör örgütlerinin ekmegine yag sürmüs oluruz. Daha düne kadar Kürtce konusmak 6 aydan baslarken ve nedense AB ayagiyla istemeyerekte olsa bu yasgi kaldirarak sanki öyle bir yasak olmamis gibi davranmakta bunun cabasi.

Dikkat!Hemen vatan haini ilan edilebilirsiniz.Aynen katılıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

****** Seyh Said'in ve Saidi Kürdinin amaclarinin ne oldugunu anlatin bana ve bölücülügün dikalasini kimlerin baslattigini herkes duysun.Birakin 12 Eylülü onlari artik herkes ezberledi ve biliyor,bilinmeyenleri anlatinda insanlar ögrensin yok öyle bedava köfte ekmek.Türkiyede ne Türklestirmek sorunu vardir nede Kürt sorunu vardir bunlar sizlerin senaryolarinizdir,Türkiyeye vatandaslik bagi ile bagli olan herkes Türktür bu sizin Türklestirmek dediginiz olmali galiba.***********

saygilarla

saygilarla

Abi anla ben türk diilim kürt kökenli de diilim kürdüm sonra Şeyh Saidi ii bi arastırmanız lazım sonra Said Nursi hz.'leri olmasaydı suan bu turkiye tek parca olarak kalmazdı o bu Devletin bekası icin ne kadar hizmet ettigini biliyosunuz da söylemek hesabınıza gelmiyo bu devlet icin ne cok mücadele etti bilirmisin biliyosun ama söylemek icin hesabına gelmiyo Ruslara esir dustu yıllarca esaret altında kaldı kim icindi peki... ondan okadar korkulduki siz ve sizin gibiler ölürken bile onu rahat brakmadınız neyse selametle....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seriatcilarin tarihlerinde sizin yazdiklariniz var dogru ama seriatcilarin hepsi Atatürk düsmanidir.Ben seriatci ve Kürtcülerin tarihlerini okumadigim icin Saidi Kürdi ve seyh Said benim icin birer **** ,Rusyada esir yatmasi neyi anlatirki bana,milliyetcilerdeMaltaya sürülmüstüler.Ama onlara kimse hain demiyor.Diger yanda öyle bir gercek disi idianiz varki aynen Ergenekon yalani gibi,haklisiniz ALLAH saidi Kürdiye inayet etti ve oda memleketi iki parca olmaktan kurtardi,ya öyle birsey söyleyinki bir parca hakikat olsun,bugün akli basinda tüm tarihler Saidi Kürdinin ve Seyh saidin ne oldugunu anlatir durur ama heyhat sizler takilmissiniz Kürtcü tarihlere orada bölücü SAIDI Kürdi oldu kahraman,aynen Öcalan hesabi.Size tavsiyem kürtcü tarihleri ve nurcularin sacmalarini degil Saidi Kürdinin kendi kitaplarini okuyunda kahramaninizi taniyin.Ve Ingiliz ucaklarindan atilan bildirilerin kimlerin imzasini tasidiginada ögrenmis olursunuz böylece.Herseyi inkar etmeniz yokmu gercekten cok sevimli yapiyor sizi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sadece ufak bir not...

Varlığımızı kabul etmeyenler baskalarını sırf kütülemek icin Saidi kürdi diyebiliyorlar Said nursi demiyorlar... buda güzel...enazından bi sekilde de varlıgımızı kendi agızlarıyla söyleyebiliyorlar (: buda daha da güzel

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.