Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Islam ve Sakal

Suheyla

Önerilen İletiler

Bütün peygamberler sakallı idiler ve o yuzden, bu mevzu hakkında, hadislerde sakalin onemleri gecer. Bazi Musluman ulkelerde, sakal şart olmuş! Hacce gidenler, geldikten sonra sakal çıkarırlar.

ahmadinejad.jpg

Benim sorum şu:

Bildiginiz gibi bazı ırklar (Taylan, çin, Japonya, ...) sakal çıkaramazlar. Allah bunların Musluman olmasını istemiyormu?

Thai%20Man.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 110
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sakal bırakmak sünnettir ama farz değildir

Dini İslam olan ülkelerde her gördüğün farz olacak diye bir şey yok; çünkü her şey göründüğü gibi olmayabilir(Kur'an'a uymayan kişiler islamla bağdaştırılamaz).

Çin'e bilmem nereye gitmenize gerek yok. Ülkemizde de köse insanlar var . Fakat bu onların islamı yaşamasına engel değil.

Bu genetiktir;kişinin kasıtlı olarak yaptığı bir şey değil !

Allah dilediğini dilediği gibi yaratır. Kadere razı olan kederden emin olur.

?Sizin dininize uyandan başkasına inanmayın? (dediler). De ki: ?Şüphesiz hidayet, Allah?ın hidayetidir. Birine, size verilenin benzerinin verilmesinden veya Rabbinizin huzurunda aleyhinize deliller getireceklerinden ötürü mü (böyle söylüyorsunuz)?? De ki: ?Lütuf Allah?ın elindedir. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.? (Al-î İmran Sûresi, 73)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sakal bırakmak sünnettir ama farz değildir

Zannedersem, siz en doğruya yakin cevabi verdiniz. Ama "farz"a gelince, bu hangi ülkede olduğunuza bağli derim. Cünkü Müslümanlik ülkeden ülkeye değisiyor.

TALIBAN AFGANISTAN:

Halka kontrolu kadinlari turbanla sarip, erkekleri sakalli olmaya zorluyarak başladilar, hatirlarsiniz. Sakal bu memlekette oyle basit bir konu degildi. Bu konu oldukca şaşirtici bir mevzu idi, cunku yukardaki arkadasin dedigi gibi, Kuran bundan bahsetmez. Fakat, Muhammedin sakali vardi. Muhammedden önce gelen peygamberlerinde sakallari vardi. Bu konuda oldukca tarihi yazilarda yazilar olup, muslumanlara sakal uzatmanin bir vazife oldugunu söylediler.

Asirlarca, Kuranda bir direktif olmadigindan dolayi, zavalli insanlar cok degisik ve turlu sakal, biyik yapamaya calistilar. Herkesin kendi biyik ve sakallarinin Muhammedin hosuna gitmesi icin yaptigi zannedilirdi. Bazi Sufiler biyiklarini cok dahada uzatip, kendilerini ana ISLAM dininden daha bagimsiz goruyorlardi.

Taliban zamaninda, erkeklerin sakallari 10 santim uzunlukta olmasi gerekirdi.

IRAN

1935 yilinda, Riza Shah emir verip geleneksel elbiseler erkek ve kadinlar icin yasak oldu. Bati sitili takim elbiseleri giymeyi zorladi. Biyik serbestti fakat SAKAL yasak idi. Tabii ki, Islamic Republic of IRAN da, durum degisti , sakal yine bir konuya geldi. Ayatollah Ali Khamenei, Shah'in zamaninda hapise atildiginda, onun sakalini kestiler ve Turbanin elinden aldilar. Rezil oldugunu soylemisti. Sakalini kayip ettigi icin. Ali Akbar Hashemi Rafsanjani (Iran cumhurbaskani 1989-1997) kendisini cok şansiz hissetmişti, çunku kendisi köse idi.

----

Sakalin hakkinda cok tartişmalar olmuştur. En şaşkin donemlerden biri de 1966-1969larda olmustur. Batidan gelen hippiler hep uzun saç ve sakallari vardi. Batili insanlarin boyle gozukmesi Iranlilari ve Afganistanlilari cok şaşirtmişti!

Neyse, yinede sonunda, hippiler ortadan kayboldu ve Muslumanlar sakallarina sahip çıktılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın şimdi bu konu çok önemli. Herhangi bir yanlış uygulamanın dinde kaynağı olmadığını, uygulama yanlışlığından kaynaklandığını rahatlıkla gösterebiliyorsunuz. Bunda sorun yok.

Fakat bunca mantıksızlığın İslam toplumlarında bunca yer etmiş olmasını açıklayamıyorsunuz.

Ben size açıklayayım: Dinin her hurafeyi ayrıntısıyla kayda alıp, hepsini tek tek sayıp sağlam inançlar haline getirmesine gerek de yok, bunu başaramaz da zaten.

Dinin yaptığı, her türlü hurafeye inanmaya zihinleri hazır hale getirmek. Aklı uyuşturup mantığı felç etmek. Hani filmlerde komplo düzenleyen karanlık patron, piyonuna asık bir suratla ve sert bir sesle: "Sana düşünmeni kim söyledi, senin işin emirleri yerine getirmek!" diye fırça çeker ve telefonu adamının suratına kapatır ya. Aynen öyle.

Bu aşamadan sonra her türlü mantıksızlık ve akıl dışılık hiç şaşırtıcı gelmemeli ve istediğiniz kadar dinin kaynağında böyle bir hüküm olmadığını söyleyin. Faydası yok!

Türbelere adak da böyle, tüm hurafeler de böyle... Siz kutsal kişileri, kerametlerini ve ruhun ölümsüzlüğünü zihinlere empoze ettikten sonra hangi akılla "insanlar ölülere tapıyor" diye şikayet etmeye ve dinin yozlaştığından şikayet etmeye kalkıyorsunuz ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu hadislerde Muhammed, açıkça sakalı uzatmayı ve bıyığı kısaltmayı emretmiştir:

“Bıyığı kısaltınız, sakalı uzatınız.” (Tirmizi)

“Hz. Peygamber bize, bıyığıkları kısaltıp sakalları uzatmamızı emretti” (Ebu Davud)

“Bıyıkları kırpınız, sakalları uzatınız. Mecusilere muhalefet ediniz.” (Müslim)

“Bıyıkları kesiniz, sakalları uzatınız.” (Buhari)

“Müşriklere muhalfet ediniz, saklarlı çoğaltınız, bıykları kesiniz.” (Buhari)

Önümüzde bir de sarık var. Sarık için denilenler de şöyle:

“Sarık sarmaya devam ediniz. Çünkü O, meleklerin simasıdır. Onları sırtınıza sarkıtınız”. (Taberani).

“Şüphesiz sarık, peygamberlerin sünnetindendir”. (Ebu Bekir b. Arabi)

Eski Mısır müftülerinden Mahluf, sarık sarmanın sünnet olduğuna fetva vermiştir.

Yakında fetva verenler çoğalır mı çoğalır bizim memlekette de. Laikliğin kıymetini bilmeyenler bu fetvaların altında ezilip büzülecekler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu hadislerde Muhammed, açıkça sakalı uzatmayı ve bıyığı kısaltmayı emretmiştir:

“Bıyığı kısaltınız, sakalı uzatınız.” (Tirmizi)

“Hz. Peygamber bize, bıyığıkları kısaltıp sakalları uzatmamızı emretti” (Ebu Davud)

“Bıyıkları kırpınız, sakalları uzatınız. Mecusilere muhalefet ediniz.” (Müslim)

“Bıyıkları kesiniz, sakalları uzatınız.” (Buhari)

“Müşriklere muhalfet ediniz, saklarlı çoğaltınız, bıykları kesiniz.” (Buhari)

Önümüzde bir de sarık var. Sarık için denilenler de şöyle:

“Sarık sarmaya devam ediniz. Çünkü O, meleklerin simasıdır. Onları sırtınıza sarkıtınız”. (Taberani).

“Şüphesiz sarık, peygamberlerin sünnetindendir”. (Ebu Bekir b. Arabi)

Eski Mısır müftülerinden Mahluf, sarık sarmanın sünnet olduğuna fetva vermiştir.

Yakında fetva verenler çoğalır mı çoğalır bizim memlekette de. Laikliğin kıymetini bilmeyenler bu fetvaların altında ezilip büzülecekler.

Sevgili Muki:

Bu beyefendinin yukardaki hadisleri okudugu muhakkak, "Bıyıkları kırpınız, sakalları uzatınız"

rageBoy.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Top sakal bıraktığım zaman hacı olan dedem bana çok kızmıştı.

"Ya o sakalı tam bırak ya da tamamen kes" demişti. Daha da önemlisi, "eğer bırakırsan, sakalın da hakkını ver ve namaz kıl" derdi...

Bu arada, yukarıdaki abim kendini kaybetmiş, sanırım Allah'a ulaşmış yeryüzünden... Ama sakallarıyla yeryüzüne tutunmuş bir taraftan da...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özgürlükmüş,eşitlikmiş...

Resimden de özgürlük ve eşitlik manzaraları fışkırıyor zaten!

Hiç de özgür ve eşit olmayan bir yaşamı özgürlük ve eşitlik adına savunmayın!

Komik oluyor.

Bu iki kelime ile o manzara yanyana gelemiyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biri inanmayı seçmedi diğeri ise seçti ve gereğini uyguluyor. İnanmak veya inanmamak özgür irade ile yapılan şey değil midir

Nasıl ki inandı, iman etti aynen öyle de yaşadığı gibi inanmak yerine seçiminin gereği olarak inandığı gibi yaşar

Ama işin kötü yanı, kılık kıyafeti sizin manzara zevkinizi bozuyormuş gibi hareket etmenizin sebebi nedir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama işin kötü yanı, kılık kıyafeti sizin manzara zevkinizi bozuyormuş gibi hareket etmenizin sebebi nedir...

Benim fobilerim var. Öyle kara çarşaflı birilerini gördüğümde korkuyorum. Elimde değil. Siz de buna saygı gösterin öyleyse. İçinde insan mı var ****** var bilemiyorum. İnsan ise yüzünü görmek isterim. Ya *****?

Gelelim inanç meselesine. Hangi inanç sistemi kadını kara kara çarşaflar içine sokup sadece gözlerini açıkta bırakır?

Bu mu sizin inancınız? Dayanağı ne? Kuran mı?

Siz iyi bilirsiniz diye size soruyorum. Kadınları bu şekilde öcüler haline çevirmek Kuran'da mı geçer?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim fobilerim var. Öyle kara çarşaflı birilerini gördüğümde korkuyorum. Elimde değil. Siz de buna saygı gösterin öyleyse. İçinde insan mı var ****** var bilemiyorum. İnsan ise yüzünü görmek isterim. Ya *******?

Onun öyle giyinmesi şehvetini kırıyor mu kırmıyor mu ?

Birkaç defa söyledim yine tekrar ediyorum; kişinin kocasına karşı giyimi serbesttir. (Tepeden tırnağa birbirlerinin helalliğidirler.)

Örtünme namahreme karşıdır.

Öcüleri böcüler hayal ürünü bir tabir :P

Çarşaf bir seçimdir, diğer örtünme şekilleri de bir seçimdir. (Sizin fobi keyfiniz için kişisel tercihini size göre niye ayarlasın. Adı üstünde kişisel tercih!)

Kuranda örtünmesi gereken yerler belirtilmiştir fakat nasıl örtüneceği seçilmesi konusunda serbestiyet vardır.

Kara çarşaflara bürünün diye bir ayet varsa gösterin ?

Hani gözümüzden kaçmış olabilir ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aaaa!

Ne şehveti?

Vallaha kusura bakmayın da ben öyle gördüğüm her karşı cinse şehvet duyacak kadar da değilim yani!

Siz şimdi böyle derseniz, ben ister istemez, sizi ve sizin gibi düşünenleri kendine hakim olamayan ******** olarak değerlendiririm... Kusura bakmayın şimdi darılmaca yok... :)

Kara çarşaflara bürünün diye bir ayet varsa gösterin [/b] ?

Bunu ben size sordum... Eğer yoksa nedir bu çarşaf sevdası? Şehvet düşmanlığı mı? Yahu bu erkekler siz ve sizin gibi düşünenlerin gözünde ne canavarmış yahu :) Ben şimdi öcülerden değil sizlerden korkmaya başladım :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşin bir de şu tarafı var...

Şimdi insanların tercihleri farklı farklıdır değil mi? Şehvet dediğiniz de öyle...

Ya birisi çıkıp "ben çarşaflı görünce daha da şehvetleniyorum!" derse ne olacak? :)

Namahrem olmasın diye soyunacak mı? :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birkaç defa söyledim yine tekrar ediyorum; kişinin kocasına karşı giyimi serbesttir. (Tepeden tırnağa birbirlerinin helalliğidirler.)

Öcüleri böcüler hayal ürünü bir tabir :P

Çarşaf bir seçimdir, diğer örtünme şekilleri de bir seçimdir. (Sizin fobi keyfiniz için kişisel tercihini size göre niye ayarlasın. Adı üstünde kişisel tercih!)

Kuranda örtünmesi gereken yerler belirtilmiştir fakat nasıl örtüneceği seçilmesi konusunda serbestiyet vardır.

Sayin Muallim-i Âli,

Kisi kendi istegiyle soyunabilir,kapanabilir hatta gidip gay de olabilir...Onun kendi secimi olduktan sonra ise kimseninkarismaya zerre kadar hakki olamaz,fikir bile vermemelidir bana gore...Cunku hayat onundur...

Benim deginmek istedigim nokta ise bugun bir cok musluman ulkelerde kadinlarin kapanmasi zorunludur...Buna ozgurluk diyemeyiz...Ben bir bayan olarak ve bir cok kapali arkadasimdan biliyorum cogu aile zoruyla kapanmistir...Kendi secimleri bile degildir...Onume inanilmaz ornekler cikmistirda...Arkadasim kapanmamak icin tam 18 yasina kadar regl oldugunu ailesinden sakladi tabi en sonunda ortaya cikti neyse,bunun yani sira evden ortuyle cikip koseyi donmeden ortuyu cantaya atanlarda var,yani bunlar ozgurlukleri ellerinden alinip,kendi ozgurluklerini gizli yollarda arayan insanlardir....

Kadin kapanacaksa ailesinin,kocasinin,cevresinin zoruyla dusuncelerini ona empoze etme yoluyle degil,kendi istegiyle kapanmalidir...Zorlama ozgurluk degil yobazliktir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bir bayan olarak ve bir cok kapali arkadasimdan biliyorum cogu aile zoruyla kapanmistir

aile ve çevre baskısı sadece dini konularda değil, her konuda vardır

ayrıca zaten gerçekten Kur'ana göre yaşamayı benimsemiş bir bayanın aile ve çevre baskısına ihtiyacı yoktur !

aslında ben insanların saç sakal örtü kıyafet vs gibi tarzlarının eleştirilmesine karşıyım. herkes toplumda kendine şekli şemaliyle iyi veya kötü bir yer edinir zaten, uzun kırmızı saçlı, dövmeli ve pirsingli ve göbeği açık bir bayan ile karaçarşaflı bir bayan arasındaki farklar bu iyidir bu kötüdür, bu özgürdür bu esir, kötüyü atın yaklaşımıyla değerlendirilmemeli, zira karaçarşaflı bir bayan içinde kızıl saçlı pirsingli bayan normal değildir.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne o göz zevkini mi bozdu ...

Hür düşünceden bahsetmeyiverin güldürüyorsunuz...Özgürlükmüş,eşitlikmiş...hadi oradan sende kendi seçimiyle yaptığı bir kıyafete bile saygınız yok bazı bazı bazılarınızın... :D

Güldüren biri varsa burada, o da sizsiniz sayın Muallim.

*********** hayal ürünü bir tabir :P

Sizi okuyan da, kadının ve erkeğin düşüncelerinin her an cinsellik olduğunu düşünebilir. Kadının saçının teli ve başka yerleri gözükmüş olsa o kadın kocasına helal değilmidir artık?

Öcülerin böcülerin hayal ürünü olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

burka3.jpg

D738B5932F234C5EA99F186BB4714059.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ünlü anti-islamist karikatürlerden birini görmüştüm, bulamadım, ama yukarıdaki resme benziyordu.

Yukarıdaki resimdeki gibi giyinmiş iki kadın, yine öğrencilik yıllarına ait bir fotoğrafa bakıyorlardı, fotoğraftakı kız öğrencilerin hepsi de aynı şekilde giyinmişti ve Kızın biri fotoğrafı göstererek "şu benim" diyordu. Ötekinin kafasında da !!??!! işaretleri vardı.

Güneşi insanlara haram etmenin,

Mavi gökyüzünü peçesiz seyretmeyi haram etmenin, bir açıklaması olabilir mi ya!

Ne diyeyim ki daha.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.