Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Nietzsche Ağladığında... - When Nietzsche Wept (2007)

Tengeriin boşig

Önerilen İletiler

Nietzsche Ağladığında... (2007) When Nietzsche Wept - Mutlaka izleyin...

Bugün Yersoy'un bendeki filmlerini kendisine teslim etmeye gitmiştim ki birde baktım ki "Nietzsche Ağladığında" filmi varmış kendisinde...

Hayatımda izlediğim en güzel filmlerden birisi...

Kitabı okuyanlar, içeriği zaten bilirler ama filmin tadı bir başka açıkçası.

Freud, Anna O. vakası, Dr. Breuer, Salome teker teker işlenmiş ve müthiş...

post-2-0-80440300-1335927904_thumb.jpg post-2-0-99002800-1335927905_thumb.jpg

Bana sorarsanız Film, Freud'un üzerine kurulu.

Nietzsche ile Dr. Breuer'in Hasta-Doktor ilişkisi, zamanlar Breuer'in, henüz psikoterapi bilim olarak ortaya çıkmamış olsa bile bir psikoterapisine dönüşüyor...

Ve Nietzsche tarfından, onun yardımı ile...

İşin komik tarafı Dr. Breuer, Nietzsche'yi tedavi için ağına almak isterken,

Kendisi kaçınılmaz olarak o zeki adamın ağına düşüyor...

Ve ona bağımlı hale geliyor...

Konusunu anlatmayacağım ama filmi izlemeden önce mutlaka ve mutlaka Freud'un hayatını okuyun derim ben.

Niçin Freud?

Çünkü Freud (yanlış hatırlamıyorsam) "Psikanaliz Derslerine Giriş" adlı kitabında Anna O. ve Hans örneklerini vermekte ve biz bu filmde Anna O.'nun kim olduğunu açıkça görüyoruz...

Ve buna şahit olmak, ekranda görmek inanılmaz zevk verici...

Dahası, Freud'un "Psikoterapi"yi nereden etkilenerek ortaya koyduğunu da gözlerinizle görüyorsunuz.

Zaten Freud'un hayatını okumuşsanız, bunu film ile pekiştirdiğinizde çok inanılmaz oluyor...

"-Aaa bak bundan sonra psikoterapiyi keşfediyor işteeee!"

Yersoy'un başının etini yedim çokbilmişliğimle...

Mesela Dr. Breuer birgün rüyasında Bertha'yı (Anna O.) kovalarken bir kuyuya düşüyor ve kuyunun dibinde bir tabut var.

Açamıyor tabutu...

Freud'u okursanız, daha o sahnede işi çözüyorsunuz ve işin ilginci bu rüyanın o anlama geldiği, filmde özellikle vurgulanmıyor.

Freud'a göre rüyada görülen Kapalı Kutu, Mahzen, Kapalı Tabut, Kapalı Fıçı anne rahmini simgeliyor ve Dr. Breuer'in annesinin adı da Bertha.

Annesini daha üç yaşındayken kaybetmiş olan Dr. Breuer, bu isim benzerliğinden dolayı hastası Bertha'yı seviyor ve rüyasında o yüzden onun peşinden koşarken kendisini annesinin rahminde buluyor.

Ve bu dönemde Freud daha Dr. ünvanı almış ve Psikanalizi ortaya atmamıştı, Dr. Breuer ona tüm her şeyini anlatıyor ve Freud'un buradan etkilenerek tezini ortaya attığını kavrıyorsunuz...

Mesela Nietzsche'nin Bilim Adamlarının "Renksizliği"ne niçin takmış olduğuna da vurgu yapıyor ve Nietzsche okumamışsanız bunu farkedemiyorsunuz.

Dr. Breuer bir diyalog'da diyor ki:

"Bilimin rengi siyahtır, çünkü bilim renksizdir..."

Buna uyarak hayatını sadece bilime vermiş ve kendisi için pek bir şey yapmamış...

İşte Nietzsche bunu gördüğü için buna karşı duruyor...

Filmde bunu da çok net görüyorsunuz ve ağızınız açık kalıyor...

Freud'un ve onun tezini Sosyal açıdan geliştiren sayılan Ericsson'un, kişilerin yaşlılık döneminde yaşadıkları "Kimlik Bütünlüğü Oluşturabilme - Ölüm Korkusu" teorisini nereden edindiklerini de çok net takip edebiliyorsunuz.

Çünkü Dr. Breuer artık yaşlanmış, aynen teorideki gibi hayatında mesleki olarak çok başarılı olsa bile kişisel olarak benlik bütünlüğünü sağlayamamış ve bu yüzden ölüm korkusuna kapılmıştır.

Bunu tek tek kavrıyorsunuz ve o kitapları tekrar okurkenki heyecanınızı yaşıyorsunuz.

Ayrıca Freud'un "Hipnoz"dan niçin vazgeçtiğini ve "Psikanaliz"i geliştirdiğini çok iyi görüyorsunuz.

Çünkü Nietzsche gibi kendisine hükmedilmesini sevmeyen inatçı ve dikkat bozukluğu yaşayan kimselerin hipnoz olamadığına şahit oluyorsunuz...

Psikanaliz'deki sağaltımın Hipnozdan daha etkili olmasının nedenini de kavrıyorsunuz bu arada...

Ayrıca Nietzsche'nin "Tanrı"yı öldürmesi bir yana, insanın Tanrı'yı nasıl yarattığına da şahit oluyorsunuz,

Tabii ki Freud'un "Totem ve Tabu"sunu okumuşsanız...

En azından yarısını...

İnsanların çocukken babalarına karşı duydukları hayranlığın, büyüdüklerinde Soyut bir Tanrı'ya aktarıldığını kavrıyorsunuz. Tabi bu filmde aslında o kadar çok işlenmiyor ama vurgusu var bence.

Ve en önemlisi Freud'un üzerinde durduğu "Anna O." olayı...

Freud özellikle "Histerik" hastalar üzerinde yoğunlaşmıştı ve "Anna O." yani "Bertha" çok canlı bir örnekti.

Hemde en yakın arkadaşının başına gelen bir örnek...

Aslına bakarsanız, filmin hemen her karesinde Yersoy'a (sanki o bilmiyormuş gibi) açıklamalar yaptığımı bir kenarıya bırakırsak, izlemesi çok heyecanlı bir film...

Ama mutlaka ve mutlaka Freud'u, Nietzsche'yi okuyun...

Özellikle hayatlarını ve felsefelerini, kuramlarını okuyup öyle izleyin filmi...

Kurgusu ve işleyişi mükemmel...

Özellikle diyaloglar ve Nietzsche'nin Dr. Breuer'e farkında olmadan yaptığı psikanalizi kendisine de uyguluyor olması, onun ne kadar zeki ve kendi rahatsızlığının ne kadar farkında olan ve bunu kabul edebilen birisi olduğunu anlamanıza neden oluyor...

Filmde ezberlenmesi gereken o kadar güzel diyaloglar var ki hangisini ezberlesem diye şaşırıyorsunuz...

Nietzsche'ye de bir kere daha hayran oluyorsunuz...

Tabi kavrayabildiyseniz...

Yalnız filmde Freud'un kokain kullandığına vurgu yapmamış,

Ama belki de o yaşlarında kullanmıyordu...

Ve en önemlisi, Dr. Breuer'in Yahudi olduğu ve Nietzsche'nin babasının Psikopos olduğu vurgulanırken,

Freud'un Ateist olduğu vurgulanmamış...

Oysa film sanki Freud üzerine kurgulanmış gibi, tüm silahları ona çevirmiş sanki:

"Hayır o keşfetmedi, Nietzsche keşfetti aslında..." der gibi Freud'un kuramı için...

Ve filmde Nietzsche niye ağlıyor?

Oradaki yakarışları, "Beni hiç kimse sevmedi" deyişleri inanılmazlık katıyor...

Mutlaka izleyin ve ölmeden önce kendinize büyük bir iyilik yapın...

Saygılarımla..

Yönetmen: Pinchas Perry

Oyuncular: Michal Yannai Armand Assante Katheryn Winnick Andreas Beckett Rachel O'Meara Ben Cross Jamie Elman.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ben bunun filmi olduğunu bilmiyordum... Bu kitabı çok seviyorum, kitaptaki tüm kişilerin hayatlarıyla ilgili zaten acayip bir araqştırma yapmıştım geçen yıllarda... Kitap yatağımın başında, ara ara açar okurum... Filmi izlezem mi izlemesem mi hiç bilemiyorum. Çok çok güzeldir eminim ama ya hayal kırıklığına ugrarsam ne olacak :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bunun filmi olduğunu bilmiyordum... Bu kitabı çok seviyorum, kitaptaki tüm kişilerin hayatlarıyla ilgili zaten acayip bir araqştırma yapmıştım geçen yıllarda... Kitap yatağımın başında, ara ara açar okurum... Filmi izlezem mi izlemesem mi hiç bilemiyorum. Çok çok güzeldir eminim ama ya hayal kırıklığına ugrarsam ne olacak :(

Uğramayacağına emin olabilirsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • Admin

Bugün filmi izledim...

Film çok güzel kurgusu ve içerik açısından doyurucu...

Joseph harika oynamış ama Nietzsche ise tam bir amerikalı gibi oynamış hiç mi hiç Alman tipi veya ebaresi yok adamda bıyıkları hariç (Tabi bu sinema açısından)

Ama Joseph beni kendine hayran bıraktırdı....

Ayrıca filmden bir replik geçeyim daha doğrusu herkese sorayım....

Bütün yaşamınıza bakarak yanıtlayın....

Amaçlarınızı veya hedefelerinizi nasıl belirlediniz?

veya daha doğrusu

Amaçlarının veya hedeflerinin, kendi amaçların veya hedeflerin olduğuna nasıl karar verdin?

....

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün filmi izledim...

Doğru tercih :)

Bütün yaşamınıza bakarak yanıtlayın....

Amaçlarınızı veya hedefelerinizi nasıl belirlediniz?

veya daha doğrusu

Amaçlarının veya hedeflerinin, kendi amaçların veya hedeflerin olduğuna nasıl karar verdin?

Yaşadıklarım hedeflerimi belirledi.

Kendimin belirlediği hiç bir hedef yaşamamasına karşın, yaşamımın getirdiği hedefler hedeflerim oldu...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Fazla teknik terimlere kaçmadan filmden beni etkileyen fragmanlara devam ediyorum...

Bazan düşünürüm gerçekten öyle mi? diye, insan "ikiz beyni" ile karşılaşabilir mi..!

Çok yakın olduğum zamanlar olmuş tu ama bir süre ıhhhhh dedirten olaylar oluyor ve gene uzaklaşmıştım...

Ama bir gün bulacağım ikiz beynimi...

"Gözyaşının sesi olsaydı, şimdi sana ne söylerdi" kendi kendime hiç sormuşmuytum yoksa hep biliyor gibi mi davranmıştım...

ve bir tane daha:

"Önce ben olmalıyım ki daha sonra biz olabilelim..."

Yaşam <----------------> Ben <----------------> Biz <----------------> Ben <------------------> Yaşam

Bu benim diagramım ama sanırım herkesin kendine göre bir diagramı var...

İşte böyle arkadaşlar, bir film insana çok şey öğretebiliyor bazen daçok şey hatırlatabiliyor....

Bir sinema aşığı olarak bunu yaşamakta bana büyük zevk veriyor...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

İzledim geçen gün :) Beğendim de... Açıkçası boyle bir sonuç beklemiyordum :) Başka yerlerden de bakmıştım filmin eleştirilerine, çoğunlukla vasat bir izlenim bırakmış herkeste ama ben begendim... Yani tabii kitap kadar olamaz ama olabileceği kadar iyi olmuş...

Özellikle Nietzsche nin Bertha hakkında yaptığı yorum;

"yaptıklarının ve düşüncelerinin tek sorumlusu sensin

Fakat sözde hastalığından dolayı, her şeyden muaf tutulmaktadır.

Kim kime zarar vermiş?

Kim Kimi zayıflatmış?

Şu zayıf diye adlandırdığın Bertha, senin üzerinde daha büyük bir gücü yok muydu? "

hayat dersi gibiydi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Bu filmin varlığından haberim olmasına rağmen, hatta çok izlemek istememe rağmen nedense hep geri plana atıyordum.Bugün izleyince anladım neden izlemediğimi, film izlenmek için doğru zamanı bekliyormuş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.