Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

piyangodan çıkan parayı haram diye almadı

bodrumlu

Önerilen İletiler

arkadaşlar eğer bu haber doğruysa,görüşlerinizi merak ediyorum.

birde şunu merak ediyorum

bu şahıs bu parayı alsa,kuruşuna ellemeden önüne gelene dağıtsa(fakir olduğuna inandığı kişilere tabii)

sevap işlemiş olurmu? :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu şahıs bu parayı alsa,kuruşuna ellemeden önüne gelene dağıtsa(fakir olduğuna inandığı kişilere tabii)

O kadar düşünebilen birisi olsa haram deyip bileti almazdı :) Komik ya çok komik...

O aynen şöyle düşünüyordur: "Ben bu parayı fakirlere dağıtsam, onlarında boğazından haram para geçmiş olacak... En iyisi almayım başkası zehirlensin" :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O kadar düşünebilen birisi olsa haram deyip bileti almazdı :) Komik ya çok komik...

O aynen şöyle düşünüyordur: "Ben bu parayı fakirlere dağıtsam, onlarında boğazından haram para geçmiş olacak... En iyisi almayım başkası zehirlensin" :)

ben bileti almasının nedenini biliyorum :P

bileti alması haram değil KATKI :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bileti almasının nedenini biliyorum :P

bileti alması haram değil KATKI :D

Dinimizde bişeylerin haram olup olmamasını konuşurken temkinli olmakta fayda görüyorum.Bişeye hemen haram deyip kestirip atmaktansa haram kelimesi yerine hoş karşılanmayan kelimesi daha uygun sanki..

Bilet almanın nedeni falan olamaz,amaç illa katkı ise devlete ya da her nereye ise kazanan parayı da katkı olarak aynı yere göndersin o halde.Bunlar akıllıca mazeretler değil.Madem aklı karışacaktı almasaydı,madem paraya haram diyecekti haramın karıştığı işin kıyısından köşesinden devamı için neden bileti aldı.Ben bu kişinin aklının epey karışık olduğunu düşünür ve bol bol okuması için Kuran tavsiye ederdim ..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Yersoy,es geçeyim dedim ama yine de sana hakvermeden geçemedim.Yiğidi vur hakkını yeme,güzel yazmışsın,eline sağlık..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinimizde bişeylerin haram olup olmamasını konuşurken temkinli olmakta fayda görüyorum.Bişeye hemen haram deyip kestirip atmaktansa haram kelimesi yerine hoş karşılanmayan kelimesi daha uygun sanki..

Bilet almanın nedeni falan olamaz,amaç illa katkı ise devlete ya da her nereye ise kazanan parayı da katkı olarak aynı yere göndersin o halde.Bunlar akıllıca mazeretler değil.Madem aklı karışacaktı almasaydı,madem paraya haram diyecekti haramın karıştığı işin kıyısından köşesinden devamı için neden bileti aldı.Ben bu kişinin aklının epey karışık olduğunu düşünür ve bol bol okuması için Kuran tavsiye ederdim ..

Saygılarımla..

Doğru söylüyorsun.

doğru olmayan hareketlere haram diyoruz.

o zaman haramdan kaçınmalıyız.

piyango almak doğru değilse ikramiyesinide almak doğru olmaz.

be adam neden o zaman haram'a el uzattın?

piyango alan haramzadelerede geçerli bu sözüm :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğru söylüyorsun.

doğru olmayan hareketlere haram diyoruz.

o zaman haramdan kaçınmalıyız.

piyango almak doğru değilse ikramiyesinide almak doğru olmaz.

be adam neden o zaman haram'a el uzattın?

piyango alan haramzadelerede geçerli bu sözüm :D

Doğru olmayan hareketlere haram denmez kardeşim.Dinimizde haramlar bellidir ve bu konuda tekrarlı ayetler vardır.. Kuranda piyonga şans oyunu kavramı yoktur,ama iddia yüzünden denize atılan Yunus a karşı Rabbimizin merhameti ,faiz in haramlığı vardır.Kuran okuyalım ve varsa dini korkumuz,yani Allah korkusu dediğimiz kavram,bile bile hoş olmayacak durumlara sokmayalım kendimizi..Kısacası canım kardeşim,her önüne gelen sakıncalı duruma haram deme..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 bu haber dogru degil ..2 Hadi ispatlasinlar..3 inanc geregi almayabilir ,,4 almamasi? LOTTO yada OTTO :angry:

5 Sevap isleyip Okul yaptirabilirdi 6 cokda enfes olurdu...

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aklın yolu birdir ya. Herkesin ilk düşüncesi, bu bileti neden aldığı yönünde oluyor tabii.

Bence bu şahıs bileti aldığına göre, kendince bir sakıncası yok. Çıksın diye almış besbelli. Yoksa niye para versin. Demekki çekindiği başkaları. Ailesi veya çevresi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi arkadaş böyle bir adamın olup olmadığı belli değil, ayrıca, böyle bir adamın var olduğundan ancak annesinin ve babasının bu biletten haberinin olmadığından bahsediliyor. Yani düşünsenize, sizin böyle bir biletiniz var ancak, anneniz ve babanız, sizi boyuna arayan gazetecilerden de şüphelenmeyecek ve halen siz bu bileti kimselerden habersiz tutabileceksiniz.Y

Yok böyle bir mevzu. Ayrıca zaman zaman iş arayan gazeteciler, böyle şeyler çıkartırlar. Yakın zamanda dördüncü talihli de çıkarsa şaşırmayın.

Ayrıca bu haramdır değildir mevzusuna hiç girmeyeceğim.

Allah zaman zaman insanları sınar. Bazı insanı parayla, bazı insanı yakışıklılıkla, bazı insanı ise zorluklarla sınar. Bu tür bir bilet almış bir insan bile, yaptığından pişman olabilir. Ayrıca bu aldığı parayı haram olarak gördüğünüzde, ondan yaptıracağınız okul, cami, vs. bu parayı helal hale getirmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca bu aldığı parayı haram olarak gördüğünüzde, ondan yaptıracağınız okul, cami, vs. bu parayı helal hale getirmez.

1-bu parayı helal hale ne getirebilir?

2-bu parayı haram hale getiren nedir?

3- bu paraların diğer paralardan farkı nedir?

saygılar

Adam sansini denemistir sadece. :D

ve şanslı olduğunu görmüş ondan sonra şansına kahr etmiş :D (bu da ruhunu bir tatmin yolu olsa gerek) :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1-bu parayı helal hale ne getirebilir?

2-bu parayı haram hale getiren nedir?

3- bu paraların diğer paralardan farkı nedir?

saygılar

ve şanslı olduğunu görmüş ondan sonra şansına kahr etmiş :D (bu da ruhunu bir tatmin yolu olsa gerek) :P

olmaz olmaz demeyin,olmaz olmaz! :clover:

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen katılıyorum bileti alırken haramı niye düşünmemiş çok saçma yaaaaaaaaaaa....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım merhaba..oncelıkle şunu belirtmek isityorum şans oyunlarından elde edilen butun paralar haramdır..cunku o

parada kul hakkı vardır..bildiginiz gibi şans oyunlarında verilen ikramıyeler alınan biletlerden tahsil edılıyo..ve binlerce kişi

katılıyo bu oyunlara..düşünün şimdi o binlerce kişi arasından en azından 100 kişi büyük oynasa ve kazanamassa hakkını helal

edrmi sizce hadi 99 kişi etse yıne bir kişi var..Allah(c.c)buyuruyor:"Bana herseyinle gel seni bagışlayabılırım ama kul hakkıyla

gelme".haram olmasının sebebide budur..O adama gelıncede o an nasıl olsa bana cıkmaz demiştir veya sonradan cevresel

sebeplerden dolayı almamısta olabılır...saygılar,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'yi yönetenlerin villaları, gemileri, servetleri, yaptığı, ettiği her şey helal!.. Ona ses çıkarmayın ama iş vatandaşın bir umutla aldığı milli piyango biletine gelince kul hakkı, haram!...Asıl kul hakkı yiyenler tepemizde...

Dikkatlı okursan benım onların helal veya haram yedigi hakkında yorum yapmadıgımı gorurusun..sadece sorulan bi soru uzerine yorum yaptım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım merhaba..oncelıkle şunu belirtmek isityorum şans oyunlarından elde edilen butun paralar haramdır..cunku o

parada kul hakkı vardır..bildiginiz gibi şans oyunlarında verilen ikramıyeler alınan biletlerden tahsil edılıyo..ve binlerce kişi

katılıyo bu oyunlara..düşünün şimdi o binlerce kişi arasından en azından 100 kişi büyük oynasa ve kazanamassa hakkını helal

edrmi sizce hadi 99 kişi etse yıne bir kişi var..Allah(c.c)buyuruyor:"Bana herseyinle gel seni bagışlayabılırım ama kul hakkıyla

gelme".haram olmasının sebebide budur..O adama gelıncede o an nasıl olsa bana cıkmaz demiştir veya sonradan cevresel

sebeplerden dolayı almamısta olabılır...saygılar,

o zaman şu soruların cevabı ne olmalıdır

1-100 kişinin hepsi helal ederse ne olur?(o zaman haramlıktan çıkarmı?)

2-100 kişiden 1 tanesi helal ederse yine 99'un haram demesimi geçerli olur? ( bu nasıl bir ölçüdür hep haramdan yana ölçer.)ayrıca büyük ikramiye çıktığında ben kimsenin haram olsun dediğini duymadım.hatta helal olsun be! büyük ikramiyeyi kazanmış dendiğini biliyorum.

bilet alan kişiler büyük ikramiyenin kendilerine çıkması gerektiği için bilet almıyorlar.(birilerine çıkacağını biliyor bunlardan biri olabilirim diye alıyorlar.)

ikramiye kendi biletlerine çıkmadı diye üzülebilirler ama bu ikramiye çıkanlara kızıyorlar anlamı taşımaz.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senın sordugun Soruların hepsine cevap verebılecek kapesitede deilim ama Allah nasip ederse ogreneyım tek tek yazayım buraya...şunuda soylıyım tek bir kişi bile hakkını helal etmese oda yeter zaten

aslında soruların cevapları içerisinde.soruyu sorarken cevap almak için değil,yürütülen mantığı eleştiriyorum.

1- 100 kişi helal ederse derken mesele onların haram etme yada helal etme meselesi değil.

kutsal kitabın indiği zamanlarda insanlar daha cahil olduklarından yanlış olanın ''haram'' denmesiyle meseleler çözülürmüş.

günümüzdede haram olan şeylerin hep mantıklı açıklamaları olduğunu görüyoruz.örneğin:

içki içmek haram demekle içkinin kötü birşey olduğunu günümüzdede biliyoruz.buna kimse itiraz edemez.çünkü doğru ve mantıklı.(trafik kazası,cinayet,kavga,hastalıklar,vs alkolün eserlerinden bazıları)

onun için bir şeye haram diyebilmemiz için tartışılamayacak olabilmesi gerekir.

ben milli piyangoyu bir sandık,bir imece,bir yardımlaşma gibi görüyorum.

herkes veriyor biriken paraların bir bölümü devletin kurumlarına bir bölümü katılanlar arasında pay ediliyor.

ben biletime birşey çıkmadığı zaman devlete katkıda bulunduk deyip geçiyorum.çoğunlukta böyle olması lazım değilmi?

ben herşeyini milli piyangoya göre ayarlamış birini düşünemiyorum.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.