Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiye Fiji olur mu?

bozan

Önerilen İletiler

Fiji de neresi demeyin, bizden çok uzaklarda okyanusta adacıklardan oluşan bir cennet vatandır Fiji. Fiji'nin bizim cennete benzeyen hususiyetlerinden birisi de bol turizm potansiyeli olmasıdır. Bir farkla ki orada turistleri sultan ahmet çevresinde akşama kadar dolaştırıp da güzelce öpen esnafa rastlanmıyor, bir de şu var darbe ortalamaları 10 yıl değil 5 yıl. Yani tam kökten darbecilere göre bir yer Fiji.

Darbenin ne menem bir hadise olduğunu yerinde görmek isteyenlere duyurulur, bu arada kendisi dışındakilerin yaşam tarzlarlarına karşı saygı problemi olanlara da ucuzundan Fiji bileti temin edilir.

2e058d817f.jpg

fiji'nin darbeci generali Bainimarama, bu arada kendisnin ressamlıkla ilgisi yoktur binanaleyh tablosu da yoktur ...

şimdi insanın aklına şu soru geliyor, bir hilton oteli arazisi için hükümeti bu kadar sıkıştırmaya değer mi? Demek ki değiyor. Fakat bu ayrı bir mevzu olsa gerek.

bir başka ve her köşesi cennet olan, sporcularının zeki ve çevik, askerlerinin de kahraman olduğu / ki bu kahramanlık madalyasını 5 yılda bir kendi halkına darbe yaparak kazanmışlardır / Fiji'ye benzeme olasılığımız var mıdır?

el-cevap; umurumda değildir, ister fiji olun ister elma ister de cimcime beni ilgilendirmez....

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fiji veya örnek vereceğiniz başka ülkelerde asker yönetime yapıştı mı, bir daha gitmez. Bizim askerimiz demokrasi tehlikeye girince zorunlu olarak gelmiş, sonra efendi gibi kışlasına çekilmiştir. Darbeyi kimse savunamaz, fakat darbeye götüren şartları da kimse savunamaz...

Darbe cerrahi ameliyat gibidir. Kimse istemez ama kaçınılmaz olunca yapılır. Mesele, cerahatlenen ayağı kesip atmadan, cerahati boşaltıp hastayı rahatlatacak ve yeniden yürümesini sağlayacak ameliyatı yapmakta...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili muki, Türk askeri hiç bir zaman ben yöneteyim, ben hiç gitmeyeyim davasında olmamıştır. Böyle bir eğilim yoktur. 27 Mayıs en fazla yanlışların yapıldığı darbedir, en onaylanamayacak darbe odur, onda bile böyle bir amaç olmamıştır.

Zaten hiç bir darbeyi kimsenin onaylaması mümkün değildir. Fakat uçak düşüyor, gidiyor yani, kanadı kopmuş. Kokpiti fırlatmayıp düşünceye kadar içinde oturacak mısınız? Bunlar diyor ki biz demokrasinin dibini oyalım, siz göçünceye kadar sesinizi çıkarmayın. Göçtükten sonra bağıracaksanız bağırırsınız. Bize söyledikleri bu!

E tabi yemezler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nereden çıkardın şimdi şu fiji adalarını sevgili bozan?Bende kıyılarımızdaki güzelliklerden başka güzellik tanımaz iken bir bakayım dedim şu fiji'ye bakmaz olsaydım keşke.

O ne muhteşem güzellik,o tertemiz deniz ve sahiller.

Harika ormanlar,akarsular,şırıl şırıl.

Denızdeki akvaryum bir harika.

Rengarenk balıklar :wub:

Cennet bu olabilir mi diye sorgulamadan edemedim kendimi.

Lütfen o biletlerden bir tanesine talibim.

Dönüşü olmayanlardan olsun

En azından 5 yılda bir klasıkleşmiş darbe olduğundan bizde darbe korkuları ıle uğraşmayız.

sevgilerimle,

(bilet konusunda ciddiyim)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Darbe cerrahi ameliyat gibidir. Kimse istemez ama kaçınılmaz olunca yapılır. Mesele, cerahatlenen ayağı kesip atmadan, cerahati boşaltıp hastayı rahatlatacak ve yeniden yürümesini sağlayacak ameliyatı yapmakta...

asıl ameliyat ekonomide yapılır.

milyar dolarlık ameliyatlar.

hiç kimse darbelerin bu ülkeyi daha yaşanılır bir yer kıldıgını iddia edemez.

azgın azınlık hariç tabi, onlar istisna

:)

tabi yeni süreçte darbe yapmak şey pardon ameliyat da eskisi gibi kolay olmuyor.

bir yazarın dedigi gibi, ''bunlar yumurtalarını pişirmek için bile bu üşkeyi ateşe verir''..

ama süreç artık mümkün kılmıyor, mümkünü yapan çıkarsa ilkin bu enkazın altında kendileri kalır.

eee cuntacılar ve maşanın sahibi o kadarda saf degiller, artık farklı yollardan deneyecekler yapmak istediklerini; ülkenin demokratikleşmesinin önünü kesmek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

asıl ameliyat ekonomide yapılır.

milyar dolarlık ameliyatlar.

hiç kimse darbelerin bu ülkeyi daha yaşanılır bir yer kıldıgını iddia edemez.

azgın azınlık hariç tabi, onlar istisna

tabi yeni süreçte darbe yapmak şey pardon ameliyat da eskisi gibi kolay olmuyor.

bir yazarın dedigi gibi, ''bunlar yumurtalarını pişirmek için bile bu üşkeyi ateşe verir''..

ama süreç artık mümkün kılmıyor, mümkünü yapan çıkarsa ilkin bu enkazın altında kendileri kalır.

eee cuntacılar ve maşanın sahibi o kadarda saf degiller, artık farklı yollardan deneyecekler yapmak istediklerini; ülkenin demokratikleşmesinin önünü kesmek...

Bu ülkeyi ateşe verenler ortada. Dini kullanıp, keselerini doldurup insanları ***** yerine koyanlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkeyi ateşe verenler ortada. Dini kullanıp, keselerini doldurup insanları ***** yerine koyanlardır.

:clover::clover::clover:

Hemde nasil,

Sayin muki Abd,ye giden takim orda yalvariyor buyrun gelin yatirim yapin.! isterseniz cuvalinizida alin gelin yeterki gelin

artik ben gülüyorum halimize buyrun gelin, gelirken alafrangi tuvaletinizide beraber getirin... inanilir gibi degil.!

evet sayin muki bu ülkeyi hep onlar yönetti,, Askeri bile cuvallatan ,cuval geciren onlar.! evet onlar onlardan baska varmi ufukta görünen..

simdi darbe diyerek askere saldirmanin kilifini buldular yarinda kilifa gecirecek makenezmayi bulmak icin Avrupa degerlerine saldirirlar... bu böyle uzayip gider.! hep birileri sucludur , hep birileri engel olur .yokmu obirileri onlar olmassa ne buluslar bulacagiz hemde ne buluslar.!

ya Allahin askina birisi söylesin artik ,siz suclu Adamlari ülkemize neden cagirirsiniz.! Irakta akan gözyasi ders olmadimi.!

BU GÖZ YASINI ANLAYAN TEK DARBE TANIYORUM.!

ve bir darbe taniyorum onlari inciten.! canakkale,canakkale destani ..... Aile boyu darbe ,güzel darbe

ama genede soralim hangi darbeymis onlari inciten,,

sadece sunu söylemek isterim bu vatan icin ne Mahir cayanlar nede Deniz gezmisler bile incimedi.!

evet inciyenleride bir taniyalim kimlermis..evet soruyoruz siz kimsiniz.?

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette dogru tespiler yapmışsınız sevgili efendi Türkler

Biraz içini dolduralım müsadenizle.

Yıllarca burokrasi sultası,üretim-yatırım konularını hiçbir zaman ciddiye almamıştır ve uzun yıllar da almayacaktır.Gidin herhangi bir grosmarket'e ve bır karton marlboro sigarasını ve bir karton samsun sıgarasını alın ve özenle açın.Marlboro'dakı diziliş intizamına bakın birde samsun sıgarasına bakın.

Toptancı bir yerden 10 adet caykur rize 100 gramlık paket alın.Samımıyetle soyleyebilirim ki enaz 6 tanesinin yapıstırması patlamıstır.

Bu kadar basit bir paketlemeyi bile ögrenememiş hayata geçirememiş bir ülkede sanayiyi nereye oturtabilirsiniz ki?

Açın Tv programlarını ve üretilen yerli dizilere bir bakın.

Hangisine tahammul edebileceksınız.?

Tahammul edebildiklerinizin de senaryoları tercume versıyonlarından oluşur.

Bir ülke düşünün ki bayramlarında sanayi ürünlerini,robotlarını,teknolojik gelişimlerini değilde silahlarını,uçaklarını,zırhlılarını teşhir ediyor ise bunlarla gurur duyuyor ise o ülkenin dışa bagımsızlığını düşünemezsiniz.

Dogru olanlardan güzel olanlardan ve netıceleri sabit bulunanlardan gerekli dersi almadan keşfedilmişleri yeniden keşfetmeye çalışıyorsanız elbetteki bugunkü duruma düşeceksiniz.

Yıllar önce nil'e kurulan asuan barajının ileriki yıllarda nil topraklarında yarattıgı tuzlanmayı tv'lerinizde gösterip,dicle fırat üzerine bunu hesap etmeden Atatürk barajını kuruyorsanız,ilerideki çölleşmenin sorumluluğundan da kaçamazsınız.

Gecen yıldan bu yana enaz 20 defa yazdığım bogazlardan gecen gemilerin ilaçlı bir havuzdan gecırılerek bogaz'a gırıslerinin yapılmasını saglayamıyor iseniz 4 kg lık denız analarının ve diğer canlıların istilasından ekolojik dengelerin bozulmasından da rahatsız olamazsınız.

Bu kadar basit seyleri neden çözemeyiz?

Çok basit.

Bunları bürokratik şekillere bagladınız mı çözümler yıllara sari oluverir.

Bu arada neler kaybedilir pek te önemli değildir.

Sanayi cok uzun solukludur.Agır sanayi ile bütünleşir.Oturur.

Son zamanlarda akademik bilgilerin ticarileşmesi talebi vardır.

El insaf yahu

Sanayicimiz,akademik bilgilerin ticarileşmesini daha yeni keşfetmiş.

Neden?

İttirilmiş bir sanayici üretildiğinden.

Boru mu lazım.BUYRUN SİZ BORU YAPIN ALIN MAKINALARI ALIN ARSAYI,TÜM ÜRETİMİNİZİ BİZ ALACAĞIZ DENMİŞ VE ORTAYA BİR BORU SANAYİCİSİ CIKMIŞ.

Böyle o kadar çok ki.

Muhterem dert yanıyor.İplik nedir bilmem,hangisi sentetik anlamam ama 3 tekstil fabrikam var.

Şimdi bu piyasalar daralınca sanayicimiz yeni ürünler nasıl üretilir,maliyet kavramlarının etkileri,stok maliyetleri,reklam,dünya normları,kalite belgeleri kavramlarının peşine düşmüştür.

Bir sanayi sicil belgesi alabilmenin aylar sürdüğü bir ülkede sanayici ya kaçacaktır yada girip bir yerde calışacaktır.

Basit bir belediye ruhsatı bile aynı şekile gelmiştir.

Burokrasi demek evrak üzerinden kolaylıkla para kazanmak demektir.

Elbette siz kazanırken bu ülke de kaybediyor.

Sanayicisi ürküyor.Hal böyle olunca da dış ülkelerin bakışlarındaki küçümsemeye alışmak zorunda kalınıyor.

Sonra da gelin yatırım yapın deniliyor.

Bu yabancı yarırımların cagrılmasındakı kastın teknolojı transferı ve gelişime etkilerinden ziyade,onlardan elde edilecek gelirleri gözönünde tutuluyor.Ben sahsen Onca yıl ciddiye alınmadan sadece talebe ilişkin yapılan üretimin sonunda, devletin kuçulmesi durumunda yuzlerce sanayicinin sudan çıkmış balık gibi çırpınarak yok olacağına inanıyorum.

Belki de onun için bürokrasi gün geçtikçe daha ağırlaşıyor.

İlerideki kuşaklar,bunca zamanın nasıl uçup gittiğine sadece şaşırıp kalacaklar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili muki, Türk askeri hiç bir zaman ben yöneteyim, ben hiç gitmeyeyim davasında olmamıştır. Böyle bir eğilim yoktur. 27 Mayıs en fazla yanlışların yapıldığı darbedir, en onaylanamayacak darbe odur, onda bile böyle bir amaç olmamıştır.

Gerçekten yani 27 Mayıs'mı en fazla yanlışların yapıldığı darbe ? Bence bu konuyu biraz araştırsan iyi olur.

Türkiye'nin gördüğü ve görebileceği en özgürlükçü, en ileri anayasa 1961 anayasası. Dünyada işçilere örgütlenme hakkı, herkese siyasi parti kurma hakkı veren başka bir askeri darbe olmuşmudur ?

Zaten hiç bir darbeyi kimsenin onaylaması mümkün değildir. Fakat uçak düşüyor, gidiyor yani, kanadı kopmuş. Kokpiti fırlatmayıp düşünceye kadar içinde oturacak mısınız? Bunlar diyor ki biz demokrasinin dibini oyalım, siz göçünceye kadar sesinizi çıkarmayın. Göçtükten sonra bağıracaksanız bağırırsınız. Bize söyledikleri bu!

E tabi yemezler...

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum 12 Eylül'ü de böylemi görüyorsun ?

Yada 12 eylül öncesi Türkiye'sinde yaşananlarda 12 Eylül'ü gerçekleştiren ve emrini verenlerinde parmağı olamazmı. Maraş katliamı sırasında sokağa çıkma yasağına sadece jandarmanın uyması. Evren'in ecevite "tüm yurtta sıkıyönetim ilan etmezseniz "Maraş olaylarına müdahele etmeyiz" "demesi ve gerçekten Askerin maraş katliamına müdahele etmemsi jandarmanın seyretmesi. Çorum katliamında, saldırganlara ateş emri veren jandarma komutanının jet hızıyla sürgüne gönderilmesi.

Bahçelievler katliamıda dahil bir çok katliamı gerçekleştiren faillerin daha sonra kimi subaylarca eğitildiğinin ortaya çıkması ?

ve daha uğur mumcunun kitaplarında binlerce sayfayla anlattıkları ?

Yada 12 eylül için kanın oluk gibi aktığı 1978 değilde, görece ortalığın sakin olduğu ve örgütlerin güçlerini büyük ölçüde kaybettiği 1980 yılının sonunun seçilmesi.

Ve 12 Eylül'den sonra bugün iktidarda bulunan siyasi hareketin Ordu tarafından desteklenmesi önünün açılması. Tarikatların desteğini arkasına alan bir kişinin Turgut Özal askerler tarafından iktidara getirilmesi? Memleketin her yerinde hızla ihtiyacın on katı imam hatip okulları açılması?

Gerek aşırı sol gerekse, aşırı sağ ağır hapis cezaları ve idamlar alırken. Milli görüşçülerin salıverilmesi. Devlet kadrolarına doldurulması ?

Her darbe vucudu kaybetmektense kolu ameliyatla koparmak değildir. Bazen kolu kopartmak için kangrenide darbecilerin kendisi yaratabilir.

elbette darbeyi görüren şartları yoksaymamak gerekir. Ancak bu şartlarda darbecilerin ne derece payı olduğunada bakmak gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerçekten yani 27 Mayıs'mı en fazla yanlışların yapıldığı darbe ? Bence bu konuyu biraz araştırsan iyi olur.

Türkiye'nin gördüğü ve görebileceği en özgürlükçü, en ileri anayasa 1961 anayasası. Dünyada işçilere örgütlenme hakkı, herkese siyasi parti kurma hakkı veren başka bir askeri darbe olmuşmudur ?

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum 12 Eylül'ü de böylemi görüyorsun ?

Yada 12 eylül öncesi Türkiye'sinde yaşananlarda 12 Eylül'ü gerçekleştiren ve emrini verenlerinde parmağı olamazmı. Maraş katliamı sırasında sokağa çıkma yasağına sadece jandarmanın uyması. Evren'in ecevite "tüm yurtta sıkıyönetim ilan etmezseniz "Maraş olaylarına müdahele etmeyiz" "demesi ve gerçekten Askerin maraş katliamına müdahele etmemsi jandarmanın seyretmesi. Çorum katliamında, saldırganlara ateş emri veren jandarma komutanının jet hızıyla sürgüne gönderilmesi.

Bahçelievler katliamıda dahil bir çok katliamı gerçekleştiren faillerin daha sonra kimi subaylarca eğitildiğinin ortaya çıkması ?

ve daha uğur mumcunun kitaplarında binlerce sayfayla anlattıkları ?

Yada 12 eylül için kanın oluk gibi aktığı 1978 değilde, görece ortalığın sakin olduğu ve örgütlerin güçlerini büyük ölçüde kaybettiği 1980 yılının sonunun seçilmesi.

Ve 12 Eylül'den sonra bugün iktidarda bulunan siyasi hareketin Ordu tarafından desteklenmesi önünün açılması. Tarikatların desteğini arkasına alan bir kişinin Turgut Özal askerler tarafından iktidara getirilmesi? Memleketin her yerinde hızla ihtiyacın on katı imam hatip okulları açılması?

Gerek aşırı sol gerekse, aşırı sağ ağır hapis cezaları ve idamlar alırken. Milli görüşçülerin salıverilmesi. Devlet kadrolarına doldurulması ?

Her darbe vucudu kaybetmektense kolu ameliyatla koparmak değildir. Bazen kolu kopartmak için kangrenide darbecilerin kendisi yaratabilir.

elbette darbeyi görüren şartları yoksaymamak gerekir. Ancak bu şartlarda darbecilerin ne derece payı olduğunada bakmak gerekir.

Kafamı sürekli karıştırmaya bayılıyorsun dostum.Bunları yazan bir kişi ile nasıl ters düşebiliyorum anlamış değilim.

Belki de pek açık yazmadığımızdan mıdır nedir?

12 EYLÜL, bir ülkeye yapılabilecek en büyük ihanettir.Kimileri has cocuk operasyonu desin yada bir gün evvelden ABD de açıklandı desin hiç önemi yok.Bu bir kuşağın silinmesi hadisesidir.

Yazılacak okadar çok şey vardır ki.

Bunları yazabileceklerde de o cesaret yoktur.

Netekim bu mevzuular halledilmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette dogru tespiler yapmışsınız sevgili efendi Türkler

Biraz içini dolduralım müsadenizle.

Yıllarca burokrasi sultası,üretim-yatırım konularını hiçbir zaman ciddiye almamıştır ve uzun yıllar da almayacaktır.Gidin herhangi bir grosmarket'e ve bır karton marlboro sigarasını ve bir karton samsun sıgarasını alın ve özenle açın.Marlboro'dakı diziliş intizamına bakın birde samsun sıgarasına bakın.

Toptancı bir yerden 10 adet caykur rize 100 gramlık paket alın.Samımıyetle soyleyebilirim ki enaz 6 tanesinin yapıstırması patlamıstır.

Bu kadar basit bir paketlemeyi bile ögrenememiş hayata geçirememiş bir ülkede sanayiyi nereye oturtabilirsiniz ki?

Açın Tv programlarını ve üretilen yerli dizilere bir bakın.

Hangisine tahammul edebileceksınız.?

Tahammul edebildiklerinizin de senaryoları tercume versıyonlarından oluşur.

Bir ülke düşünün ki bayramlarında sanayi ürünlerini,robotlarını,teknolojik gelişimlerini değilde silahlarını,uçaklarını,zırhlılarını teşhir ediyor ise bunlarla gurur duyuyor ise o ülkenin dışa bagımsızlığını düşünemezsiniz.

Dogru olanlardan güzel olanlardan ve netıceleri sabit bulunanlardan gerekli dersi almadan keşfedilmişleri yeniden keşfetmeye çalışıyorsanız elbetteki bugunkü duruma düşeceksiniz.

Yıllar önce nil'e kurulan asuan barajının ileriki yıllarda nil topraklarında yarattıgı tuzlanmayı tv'lerinizde gösterip,dicle fırat üzerine bunu hesap etmeden Atatürk barajını kuruyorsanız,ilerideki çölleşmenin sorumluluğundan da kaçamazsınız.

Gecen yıldan bu yana enaz 20 defa yazdığım bogazlardan gecen gemilerin ilaçlı bir havuzdan gecırılerek bogaz'a gırıslerinin yapılmasını saglayamıyor iseniz 4 kg lık denız analarının ve diğer canlıların istilasından ekolojik dengelerin bozulmasından da rahatsız olamazsınız.

Bu kadar basit seyleri neden çözemeyiz?

Çok basit.

Bunları bürokratik şekillere bagladınız mı çözümler yıllara sari oluverir.

Bu arada neler kaybedilir pek te önemli değildir.

Sanayi cok uzun solukludur.Agır sanayi ile bütünleşir.Oturur.

Son zamanlarda akademik bilgilerin ticarileşmesi talebi vardır.

El insaf yahu

Sanayicimiz,akademik bilgilerin ticarileşmesini daha yeni keşfetmiş.

Neden?

İttirilmiş bir sanayici üretildiğinden.

Boru mu lazım.BUYRUN SİZ BORU YAPIN ALIN MAKINALARI ALIN ARSAYI,TÜM ÜRETİMİNİZİ BİZ ALACAĞIZ DENMİŞ VE ORTAYA BİR BORU SANAYİCİSİ CIKMIŞ.

Böyle o kadar çok ki.

Muhterem dert yanıyor.İplik nedir bilmem,hangisi sentetik anlamam ama 3 tekstil fabrikam var.

Şimdi bu piyasalar daralınca sanayicimiz yeni ürünler nasıl üretilir,maliyet kavramlarının etkileri,stok maliyetleri,reklam,dünya normları,kalite belgeleri kavramlarının peşine düşmüştür.

Bir sanayi sicil belgesi alabilmenin aylar sürdüğü bir ülkede sanayici ya kaçacaktır yada girip bir yerde calışacaktır.

Basit bir belediye ruhsatı bile aynı şekile gelmiştir.

Burokrasi demek evrak üzerinden kolaylıkla para kazanmak demektir.

Elbette siz kazanırken bu ülke de kaybediyor.

Sanayicisi ürküyor.Hal böyle olunca da dış ülkelerin bakışlarındaki küçümsemeye alışmak zorunda kalınıyor.

Sonra da gelin yatırım yapın deniliyor.

Bu yabancı yarırımların cagrılmasındakı kastın teknolojı transferı ve gelişime etkilerinden ziyade,onlardan elde edilecek gelirleri gözönünde tutuluyor.Ben sahsen Onca yıl ciddiye alınmadan sadece talebe ilişkin yapılan üretimin sonunda, devletin kuçulmesi durumunda yuzlerce sanayicinin sudan çıkmış balık gibi çırpınarak yok olacağına inanıyorum.

Belki de onun için bürokrasi gün geçtikçe daha ağırlaşıyor.

İlerideki kuşaklar,bunca zamanın nasıl uçup gittiğine sadece şaşırıp kalacaklar.

Arkadasim cok kisa cevaplayayim haklisiniz..

Arkadasim paketleme isinden baslarsak sormayin onlarin ta basindan beri canli sahidi biziz.! isin özeninden cok sark kurnazligi bizi buralarda üzmüstür.! Avrupayi avrupa degerlerini kaziklamaya calismak..

inanin bunun temeli 70.li yillara dayaniyor türkiyemizin hareretli heyacanli baslayan gida üzerine ihracati,ve gelen mallarin üzeri dizilimis incilergibi alti cürüklerle dolu kasalar.!!

bugünde ayni.degisen cok farkli seyler olmadi, degisen bizim mallarimizin onlarin regallerinde yer almamasi.! sadece bizim sark bakkallarinda yer bulabilirse belki .!artik türk mali diye bulgar ,yunan,italyan mallari satiliyor onlarda bikmis..!!! bugün gidin gümrüge yurt disina giden tirlarimizin önünü cevirin tasidiklari artik ülkemizde üretilen fason mallar.!

bir cayimiz yerli oda senin anlattigin gibi ,paketleri elimizde patliyor.!

yerli televizyonlara gelince ,ne yazikki daha önceki bir iletimde yazmistim,,sark kurnazligiyla yapilmis camur programlar,birde yokmu azsonra ... inanilir gibi degil.! enazindan zamaninda trt yayinlari biraz bunaltsada bir egitim özelligi vardi.! zamanla güzel noktalara giderken, özel kanallarin cikmasi birden palyoca gibi ortaliga firlamalari tabiki baslangicta cok cekiciydi.!!! bugün resmen yayinlar halkimizi kirletiyor... yapilan yayinlar saygisizca ,,kimlere hitap ettigini bile bulmakta zorluk cekiyorsun.. zaten kanallar birbir satiliyor,yabancilara bunlarin yakinda magazin programlarindan cennet saticiligina gececeginden emin olabilirsin...

teknoloji,evet ,teknoloji,ye gelince binlerce örneginden kendimize göre bir elbise bicememisiz sark kurnazligimiz yememis.! cünkü ona zaman ayiracak kafa lazim,kafa öyle degilmi sayin gugukcuk.. bicebildigimiz sadece pesinde kostugumuz bir türban.! onuda teknolojinin ürünü makasla nasil kesip bicecegimizi birtürlü beceremiyoruz, Hava Annemizin isi daha kolaymis almis yapragi koymus basina.!

teknolojiyi,gelistiren ülkeler bulan degil belki arabayi amerikalilar buldu ama ... yani araba deyince akla almanya gelir dünyada bulunan hazir bilgilerden bile kendimize bir degerler yaratamamisiz ne aci degilmi.!

sonra bir düsünelim arabanin ilahi almanyada üretiliyor diye dünya piyasasi almanlarinmi.! almanyanin yarisi bile bugün uzakdogu arabalarini binmiyormu.! araba sadece bir örnek.?

bir kore bile bir araba markasi.!! bir araba demek binlerce yan sanayi demek o binlerce yan sanayi demek binlerce kasabanin modernlesmesi demek sadece bir ülke devrimlerle ayakta kalamaz.! modern,cagdas kalamaz,,ama ne yazikki bizler fason üretim yaptigimiz icin bir köprü oldugumuz icin o yan sanayiler bizde yok..!!

onun icin fason üretimin bizleri yok etmesi gayet normaldir artik cirpinarakmi öldürür,yoksa nasil öldürür zannediyormusun halkimizin cogunlugu bugün yasarken ölü olmadigini.! tarimi elinden aldin fasonu verdin simdide onlari susturmak icin türban gecirmeye kalkiyorsun,zaten sen gecirmesen onlar gecirecek yasarken ölü insan kendini nereye hazirlar.!

alsana boru demissin üret demissin ve üretmisler

haklisin bende diyorum alsana bos arazi fabrika yapmayada lüzüm yok cevir etrafini duvari üstüne bir tenten ört alsana bir fabrika güney sicak sahillerinde ,,türkiyenin heryerinden en yetenekli bin tamirciyi bul bir okadar akademisyeni bir araya getir ver güzel bir aylik para ,ramazanlarda dagittigin parayi,bazi bosuna kutlanan askeri bayramlar,israf deyincede bir taneyiz ,bosunami yazdim ramazani bir haftaya indirsek diye,kim cevap verdi veya en azindan neden böyle yaziyorsun diye kizdi.!!! bak ozaman nasil ülkemize yerli araba kazandiriyorlar on sene icinde.!

araba sanayisi sadece arabami üretir,o yüzlerce yan sanayisinle o teknolojisiyle ertesi gün kaliplari degistirdinmi istedigini üretir.! iste burda fason yoktur cirpinarak hic bir zaman ölmessin.! birde dünyanin en güclü silahlarin,birde okadar engüclü patlayacilarin bu yüzlerce yan sanayide,patlayicinin herbir parcasinin buralarda üretilip meydana geldiginden bilen varmi,, sonra iran bilmem neyi bulmus ,hadi canim onlar olsa olsa yarin ülkelerine gelecek Mc donals,in hazirliklarini yapiyorlar ,neymis söyle hakaret etmis yok meydan okumus.! onlar ülkelerine girecek fasonlarin hazirligini yapiyorlar ilk girecekte Mc donals.!

ya diyeceksiniz pakistanda arabami var,yok, yok oldugu icin elindekiler kendisini isitir.! bak korkudan tanidigi kibristan bile geri adim atti.! bak sahte atom bombasi bile insanlari bagimsizliga kavusturuyormu.! ülkesinde köle gibi calisan cocuklar .. Aile boyu calistiklari halde sormayin hallerini.!

neyse bir araba sanayisimi var dünyada,tabiki yok A.Z ye kendin üretirsen tabiki yok.! fason üretimden tabiki bahsetmiyoruz.!!

Bakin bugün ülkemiz yeni giren Media Markt ilk acilisini yapti,onun karsisinda rekabet gücü olan bir degerimiz varmi.! bu sadece bir satis zinciri oldugu halde..

neden daha önce yaratilmadi,neden birtane bizde onun örnegi yok Akmerkezleri acanlar neden böyle birseyi yaratamadi insanlari balik istifi gibi binalari doldurup milyonlari götürenler ,ve rant pesinde kosan dinci kardeslerimiz neden yaratamadi,bu cumhuriyetin bütün kaymagini yiyen ve sadece ülkeyi onlarin yönetmege nasip oldugu ülkemizde neden,birakin üretmeyi satisda bile böyle degerler yaratilmadi, evet yarin oraya alis verise gidenler zevkle gezecekler,cagimizin ,medeniyetin ,teknolojisinin ürettiklerini birde üstüne üstlük medenice hizmetle kaziklanmadan seyrederek alisveris yapabileceklerdir..

soruyorum tamam gelsinler ,gelsinlerde varmi senin karsiligin.. Media Markt,a karsi altarnetif,in okadarmi zordu hazir teknolojiyi satmak Avrupa degerlerinde.! Burokrasi demissiniz evet bak onlar zoru basarmis.!! engelleyen tek osa.!

kazanırken bu ülke de kaybediyor.. aslinda kaybettiginin belgesi bu,, adamlarin ürettigi mali bile satmasini bilmeyen egitimsiz toplum yetistiriyoruz meslek okullari deyince aklimiza gelen imamhatipler onlarin sorunlari ,onlari nasil birbir ülkemizin degerlerin basina gecirebiliriz..

benim simdiden merakim Media Markt,a calisacak elemanlarin okumus düzeyi.! ve hangi okuldan mezun olduklari ve gösterdikleri perfonsmanlari olacaktir..

alin ülkemize yeni giren bir kavram daha Media Markt,vede daha birileri türkce dilimizi din adina sömürmeye kalkanlar buyrun nerdeydiniz.! acsaydiniz onlar gelmeden önce sizde bir pazar adinada koyabilirdiniz aladdinin lambalari yada kirk haramiler., yada bilmiyorum baska altarnif isimler varmi..

gerci o isimden ben rahatsizlik duymuyorum ,cokda güzel bana yakin ,oraya gidipte o isimden rahatsizlik duyacaklari düsündügüm icin simdiden yaziyorum..

birde İlerideki kuşaklar,bunca zamanın nasıl uçup gittiğine sadece şaşırıp kalacaklar...

tabiki sasiracaklar,, İlerideki kuşaklarada lüzum yok Aile boyu bugün Media Markt,a ziyarete gidecek olanlar bir kac kusak bir arada ,söyle bir icten ice gezmeleri yeterli olacaktir.

Saygilarimla biraz degisik sekilde ele aldim kusura bakmayin Avrupa degerleri deyip kendimi suclu duruma düsürmek istemiyorum...

bütün degerler ortada kullanana kimsenin birsey dedigi yok.!

sonra kafaniz cok karismis Askeri konularda unutmayalim canakkalede,yakin tarihte kibrista,yakin tarihte 12.eylülde,onun daha yakini Irak savasina taraf olmamasi,,evet askerimizin,de starajik acidan durma noktasi oldugundan ,belki hata gibi görükenler hata degildir... bir gün issallah ülkemizi,de sol,vede sosyal degerlerin agir bastigi bir yönetimle basbasa kaliriz tabiki ne zaman egitim düzeyimiz bu kivama erirse.. olurmu olur.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye Malezya olmaz, Fiji olmaz, İran falanda olmaz ama zaten Türkiye'den bundan sonra Bişey olmaz. :D Türkiye'de her geçen gün açılan Kuran Kursu sayısı ile açılan okul sayısını kıyaslayın Türkiye ne oluyor anlarsınız. Türkiye Din Devleti Oluyor. Adına ister Fiji, ister Malezya, ister İran deyin farketmez Türkiye kendine özgü haliyle mahalle baskısı sayesinde dinselleştiriliyor. Din kurumlar üzerinde bireylerin baskısı ile hakimiyet kuruyor asıl olan bu.

Tanrı dünyayı yarattığı zaman gelecekteki ulusların temsilcilerini yanına çağırmış her birine ikişer erdem

vermiş...

İsviçrelilere ; Düzenlilik ve Yasalara saygı ...

İngilizlere ; Soğukkanlılık ve asalet ...

Japonlara ; Çalışkanlık ve Sabır ...

İtalyanlara ; Neşe ve Romantizm ....

Fransızlara ; Şarap ve güzel yemekler

Türklere ; Zeka ve Dürüstlük ve Tayyip sevgisi ....

Meleklerden biri bu dağıtımdan sonra Tanrı'ya sormuş ?

"Bütün uluslara ikişer erdem verdiniz ama Türklere üç tane".

"Evet ama" demiş Tanrı "sadece ikisini kullanabilecekler"

Böylece;

Bir Türk zeki ve Tayyip ci olduğu zaman dürüst olmayacaktır...

Bir Türk dürüst ve Tayyip ci olduğu zaman zeki olmayacaktır...

Bir Türk hem zeki hem de dürüst olduğu zaman Tayyip'ci olmayacaktır... :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meclis'te 'Şeriat isteriz' sloganı 2 Ekim 2007

ANKA

Türkiye Büyük Millet Meclisi Halka İlişkiler Binalarının önündeki bahçede 30 yaşlarında Süleyman Tanrıkulu isimli bir kişinin, “Şeriat isteriz” sloganı attığı bildirildi.

Bunun üzerine Tanrıkulu’nun Meclis’teki güvenlik görevlileri tarafından hemen gözaltına alındığı öğrenildi.

...............................

..........................

Akillilarin delileri idare edecek gücleri akillilar tarafindan zaafa ugratilmadigi müddetce ,onlari idare edecektir,Aksi takdirde o seni idare etmeye calisacaktir.!

Biraksam seni basbasa kimlerle kalirsin kimlerle

Benim güzel halkim ,benim aynam,benim gencligim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye herşey olur çünkü Türkiye kendi ilkelerinden vazgeçmiş bir ülke... Kendisine yeni modeller aramaya başlayan bir ülke ve onun bihaber milleti ne olduğunu bile anlamadan herşey olur... ama hiç birşey olmaz... Malezya boşuna konuşulmuyor, boşuna övülmüyor ekonomiside şahaneymiş, 5 yaşındaki çocuklara oruç tutturuyorlarmış bizimkilerin istediğide bu değilmi?

Olur olur şaşmayın şeriatte gelir, irticada gelir hemde yok canııııım bişey olmaz derken... bi bakmışsın şapkadan tavşan çıkmış... :grin:

hayırlı iftarlar Türkiye her nerede ne olmaya çalışıyorsan... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olur olur.

Türkiye ne olmadıki bu zaman kadar.

Fiji'de olur başka bir ülkede olur

işin şakası bir yana, bu ülkenin hemen hemen bütün okumuş-yazmış, seçkin sanılan kesimi derhal görevini bırakmalı.

onlar ülkenin ayak bagı, bilinçli olanından hemde,

:unsure:

Evet bunlarin hepsi görevini birakmali ve ne kadar sarikli salvarli tarikatci,bagnaz ve cumhuriyet düsmani var ise göreve getirilmeliki Türkiye biran önce *********.Sizin en büyük korkunuz askerdir,bu ülkeyi seven aydinlardir,cünkü onlar sizlerin gercek amaclarinizi cok iyi okumaktadirlar.yaptiginiz takiyyelerin farkindadirlar.Hicbir ülkede bizdeki kadar asker düsmanligi yoktur özellikle bu düsmanligi yapanlarin dinci ve tarikatci olmalarida Türkiyenin nerelere götürülmeye calisildigini gösterir.Bu ülkenin bekcisi Türk ordusudur.O ordu bu ülkeyi kendi bildikleri gibi yönetmek isteyenlerin,halki aldatip halki devletine düsman edenlerin,bu ülkeyi yabancilara satanlarin ve teröristlerle isbirligi yapanlarin herzaman karsisinda olacaktir.Bunu hazmedeceksiniz,baska cikis kapiniz yoktur.Fiji Malezya Iran bunlarin hicbiri bu ülkede o askerin sayesinde gerceklesemeyecektir.Yok öyle yagma,siz herseyi yapmaya kendinizde hak görürken ulusun ordusunun sizi seyretmesini isteyemezsiniz.Cünkü o asker bu ülkeyi korumak icin yemin etmis ant icmistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sırf şu son yazılanları gördüğüm için bu foruma üye oldum. Kışkırtıcı görüşe kışkırdım açıkçası.

Askerlik kurumu önemli bir kurum. Biz Türkler'de asker milletiz el hak. Bazı soysuzlar dışında bu güzel gerçek şeref madalyası gibi göğüste taşınır. O halde şunu düşünebilir miyiz: Mete Han zamanından beri -ki sanırım MÖ 250 civarlarıdır bu tarih- düzenimizi askerileştirmişidir tastamam. Büyük güç olarak ortaya çıkmamız, en azından daha öncelerine götürelemiyor yazılı tarih bakımından. ama mesele bu değil. Mesele biz Türkler'in 2250 yıldır asker olması gerçeği. Üstelik bunun için üniformaya gerek yok. Her Türk asker doğar. Demek ki devletler dahi gelip geçici, ama bu millet ve onun asker niteliği bakidir. Demek ki, bu zamanda resmi ideolojiye yaslanıp, askeri milletinden kopartanlar, milletin karşısına dikenler, tarih bilmemektedirler. Demek ki, tarihi saptırmak peşindedirler. Demek ki, asker-millet farklılaştırması ile milletine ters düşmekte, ve askerlik kurumunu da ters düşürtmekte bir mevzu bahis görmemektedirler. Demek ki onların korktukları bu millet, hem bağrından asker çıkartıp Muhammed Ocağı'na bayram seyranlarla göndermek gibi hasletlere sahipken, onların seçtikleri temsilciler, devlete düşman olarak gösterilmekte hiç bir arsızlanma gösterilmemektedir. Ve demek ki, her Türk'ün üniformalı yada üniformasız asker olması gerçeği, üniformalılar lehine bozuma uğratılmaya çalışılmaktadır. Demek ki, görüşler geçici, bizim erliğimiz, erkekliğimiz bakidir. Demek ki biz Türk milleti'yiz. Nokta.

İkincisi.. Türkiye'nin temel sorunu: Aydın. Yani kendini dev aynasından gören bir köksüz, *****. Yani, küçümsediği toplumunun çok gerisinde kalmış, halen 19. yy kafasına sahip bir geri. Aydın olmanın sanki zorunlu koşulu: sol gelenekten gelme. Yani köy enstütüleri, yani halkevleri, yani Chp. Ve onların iflah olmaz jargonları, ********. Türkiye'de gerçek aydın olmak isteyen varsa, aydın sınıfını tekmelesin. Edward Said, Batılı aydın sınıfını tekmelemiştir ve gökteki yerini almıştır. Daha yığınla gerçek aydın, en önce kurulu aydın sınıfını tekmeleyerek işe başlamıştır. Ve kendilerini aydın denen küçük sürüden kocaman bir parantzele ayırmıştır. Nokta.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.