Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KUR’AN’DA İNKAR EDENLERİN VASIFLARI

sadebiri

Önerilen İletiler

Sevgili yam yam,

Sureleri yanlış belirtiyorsunuz.

"Allah çok güçlüdür, intikamını alır değil", "Allah, suçlunun hakkından gelen mutlak güç sahibidir" yazıyor Kuranda....

Maide 95 de ise "Allah ondan intikamını alır değil", "Allah ondan karşılığını alır." "Allah daim GALİPTİR, öç alandır" yazıyor. Buradaki öç kelimesini tek başına değerlendirir iseniz ayetin anlamını değiştirmiş olursunuz. Buradaki öçten kasıt, kimsenin ettiğini yanına bırakmayan, mazlumların öçünü alan demektir...

Araf süresindeki ayet ise doğru yazılmıştır, ama buradaki intikam zevk için alınmamıştır. LÜTFEN SÜREYİ VE BU AYETTEN ÖNCE GELEN AYETLERİDE OKUYUNUZ. Bu ayette Mısırlıların Hz. Musa'ya yaptığı eziyetler ve onlara gönderilen ayetleri yalanlamaları sonucunda, onlar hakettiği karşılık verilmiştir.

Yukarıda yazdığım yazıları bizzat Kuran-ı Kerime bakarak yazdım....

Gördüğünüz gibi intikam bile hakedilen insanları karşı kullanılmıştır. Canilerin masum halklara yaptıkları yanına bırakılmamıştır....

Görüyorum ki yalnızca cevap yazmış olmak için yazmışsınız sayın Melkor... Zira yukarıda yazdıklarınız hakkındaki samimiyetinizden kendinizin de emin olduğundan şüpheliyim...

Devamı da var...

24. Ben size, babalarınızı üzerinde bulduğunuz (din)den daha doğrusunu getirmişsem (yine mi bana uymazsınız)? deyince, dediler ki: Doğrusu biz sizinle gönderilen şeyi inkâr ediyoruz.

25. Biz de onlardan intikam aldık. Bak, yalanlayanların sonu nasıl oldu? (Zuhruf)

(http://www.diyanetvakfi.org.tr/reklam/meal/Zuhruf.htm)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 52
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Popüler Olduğu Günler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

bunun neden yapıldığı mı önemli yoksa tanrısal vasıf olup olmadığı mı?

Neden yapıldığı farklı bir konu... Ben burada neden yapıldığından bağımsız olarak tanrısal bir vasfın insanda bulunup bulunamayacağını soruyorum... Tanrısal vasfı olan insan da, kısmen tanrısal özellik taşımıyor mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gördüğünüz gibi intikam bile hakedilen insanları karşı kullanılmıştır. Canilerin masum halklara yaptıkları yanına bırakılmamıştır....

Bugüne kadar kendine iyilik yaptığı için bir başkasından intikam almaya çalışanı duymadım sayın Melkor...

Tanrı yalnızca canilerden değil, "yalanlayanlar"dan da intikam aldığını söylüyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elimdeki Kuranda öyle yazıyordu, bende ona bakıp doğruladım, fakat tekrarlıyorum ayetlerı tek başına okuyorsunuz. Ordaki intikam kelimesinin niy kullanıldığını, neden intikam alındığı surede geçiyor. Anlatmaya çalıştığım ise durduk yere kullanılmıyor, siz ayetleri çarpıtıyorsunuz. Öyle bir şekilde yazıyorsunuz ki sanki Allah bir diktatör ve zevk olsun diye insanlara zulm ediyor....

Allah intikam almış, bu vasıf insanlar için geçiyor olsa bile onlar bunu gerektiği şekilde değil. Bir zevk meselesi halıne getirmişler ve hırslarına yenik düşmüşler.

Şimdi Rab intikam aldı aa bu duygu insanlarda da var, O zaman insanlarda yarı Tanrı diyemezsiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kuranın kullandığı dili tanımadan ,ayetlerin üslubunu gözardı ederek yapılan yorumlar eldette bir yorum faciasına sebep olmaktadır....bu ayetlerde ve imanla ilgili diğer pekçok ayette de olduğu gibi imana ya da inkara insanın bizzat kendisi karar vermektedir...bu kararın kesinleşmesinin ardından inkarda inatlaşan insanlar ayette hedef alınan kesim olmaktadır...

bu manada allah bazı insanları inkar için yaratmış,o halde biz istesek te iman edemezmişiz demek,kurnazlığın en açık bir misalidir....

kelimelere takılıp sözün kastını anlamamak ya safdillik ya da kurnazlıktır...başka bir yorum olmasa gerek...

Ayetler apaçık (!) indirildiği için yorum facasına neden olmaktadır.

Peki sana bi soru, hadi şimdi cımbızlamışız diyelim, insan daha en baştan, hiç bişey bilmeden "ben bu kitaba inanmamak üzere okuyacağım" der mi? Derse neden der?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- Ateist veya dinsizler kötü insanlar değildir,

2- İslam Dini'ni eleştirmek, ona saldırmak demek değildir,

3- İslam dinini benimsememek, diğer bir dinin misyonerliği anlamına gelmez,

4- Cımbızla alsan da orada bıraksan da kıl, kıldır.

5- Çağdaşlık demek, açık saçık giyinmek veya bunu onaylamak değildir.

Sevgili halkalıyıldız, imzana bayıldım hele üçünücü madde harika. Ben bunu daha değişik yorumlamıştım ama sen özetlemişsin. Müslümanlar bizleri cımbızlamakla suçlarken asıl maksatları,kurandaki akıl,insanlık ve bilim dışı ayetlerin asla gündeme gelmemesi,diğer ayetlerin arasında onları kaynatmak istiyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslümanlar bizleri cımbızlamakla suçlarken asıl maksatları,kurandaki akıl,insanlık ve bilim dışı ayetlerin asla gündeme gelmemesi,diğer ayetlerin arasında onları kaynatmak istiyorlar.

Sevgili hoppa, sana katılıyorum. Şimdi 4. maddeyi açıklayım:

Mesela cımbız kelime= öldürün veya cımbız kelime=dövün

şimdi bunun bi öncesi ya da bi sonrasının önemi yok. Hatice değil, netice önemli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden yapıldığı farklı bir konu... Ben burada neden yapıldığından bağımsız olarak tanrısal bir vasfın insanda bulunup bulunamayacağını soruyorum... Tanrısal vasfı olan insan da, kısmen tanrısal özellik taşımıyor mu?

insan parça yaratıcıdır, yani bir heylkeltraş yalnızca "olan" birşeyi şekillendirebilir, ya da Allah'ın bize izin verdiği kadar yaratıcı olabiliriz, Allah ise "yoktan" var eder,

sonuç olarak Allah Allah'tır, insan insandır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugüne kadar kendine iyilik yaptığı için bir başkasından intikam almaya çalışanı duymadım sayın Melkor...

Tanrı yalnızca canilerden değil, "yalanlayanlar"dan da intikam aldığını söylüyor..

dini yalanlamak doğruyu ve güzeli yalanlayıp Allah'ın insana verdiği nimetleri inkar etmektir, bu da nankörlüktür, nankörlük iyi birşey midir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elimdeki Kuranda öyle yazıyordu, bende ona bakıp doğruladım, fakat tekrarlıyorum ayetlerı tek başına okuyorsunuz. Ordaki intikam kelimesinin niy kullanıldığını, neden intikam alındığı surede geçiyor. Anlatmaya çalıştığım ise durduk yere kullanılmıyor, siz ayetleri çarpıtıyorsunuz. Öyle bir şekilde yazıyorsunuz ki sanki Allah bir diktatör ve zevk olsun diye insanlara zulm ediyor....

hayır böyle yapmadığı söylüyor işte, "Allah onlara zulmetmiyordu, tam tersine onlar özbenliklerine zulmediyorlardı" diyor Kur'an'da

bu insanlar ateşi "haketmişler", bu keyfi bir durum değil

hak başkadır

keyif başkadır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki sana bi soru, hadi şimdi cımbızlamışız diyelim, insan daha en baştan, hiç bişey bilmeden "ben bu kitaba inanmamak üzere okuyacağım" der mi? Derse neden der?

şundan der

hayatı sever, kendisine sunulana şükreder, kötülüğün kötü birey olduğunu, hayatta kötülüklerin ve zalimlerin olduğunu bilir, Allah'ı sever ve O'na sığınır, üzerine bir de Kur'an okursa tatmin olur ve Kur'anda da dediği gibi "En sağlam kulpa yapışmış olur"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şundan der

hayatı sever, kendisine sunulana şükreder, kötülüğün kötü birey olduğunu, hayatta kötülüklerin ve zalimlerin olduğunu bilir, Allah'ı sever ve O'na sığınır, üzerine bir de Kur'an okursa tatmin olur ve Kur'anda da dediği gibi "En sağlam kulpa yapışmış olur"

İsa da Allah'ına sığınmıştı ama çarmıha gerilmekten kurtulamadı. Son sözleri de 'Tanrım, Tanrım niye beni terkettin' di.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsa da Allah'ına sığınmıştı ama çarmıha gerilmekten kurtulamadı. Son sözleri de 'Tanrım, Tanrım niye beni terkettin' di.

Allah birçok peygamberin de "Ama siz peygamberleri öldürüyordunuz" diyerek öldürüldüğünü söyler Kur'anda, ancak der ki bu dünyada başınıza gelene sabredin, çünkü ahiret daha mutlu ve daha kalıcıdır

İsa Allah'ın kulu ve peygamberidir, Allah'ın onu bu anlamda terketmesi mümkün değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini yalanlamak doğruyu ve güzeli yalanlayıp Allah'ın insana verdiği nimetleri inkar etmektir, bu da nankörlüktür, nankörlük iyi birşey midir?

Doğruyu ve güzeli yalanlayamadığım için dini yalanlıyorum. Nedir doğru ve güzel; şiddete karşı olmak, haksızlığa ve ayrıcalıklığa karşı olmaktır.Mantıktan yana olmaktır.

Yaratcıdan geldiğini varsayarsam, Kur'an-ı Kerim'in de korunmadığını düşünüyorum. Çünkü orada güzel ayetlerin yanında tutarsız ve saçma ayetler de var.(Bu bi saldırı değil, sadece benim görüşüm, kusura bakmayın)

İleride vaktim olursa, sırf merakımdan ayıklama yapacağım.

Nankörlüğe gelince, ben hergün kendi inandığım sevgi dolu yaratcımla hergün konuşurum. Ve ona minnettarlığımı (şükürlerimi) bildiririm.çünkü onun yarrattıkları

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah birçok peygamberin de "Ama siz peygamberleri öldürüyordunuz" diyerek öldürüldüğünü söyler Kur'anda, ancak der ki bu dünyada başınıza gelene sabredin, çünkü ahiret daha mutlu ve daha kalıcıdır

İsa Allah'ın kulu ve peygamberidir, Allah'ın onu bu anlamda terketmesi mümkün değil

Neden o zaman yok başörtüsüymüş, yok tesettürmüş, yok okuma hakkımız yokmuş, oymuş buymuşla uğraşıyor bu müslümanlar? Neden sabredip daha mutlu ve daha kalıcı ahirete kısa yoldan gitmiyorlar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şundan der

Kur'an'ı okur, şok olur ve dinden çıkar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan parça yaratıcıdır, yani bir heylkeltraş yalnızca "olan" birşeyi şekillendirebilir, ya da Allah'ın bize izin verdiği kadar yaratıcı olabiliriz, Allah ise "yoktan" var eder,

sonuç olarak Allah Allah'tır, insan insandır

Allah allah,insan insan ama insanlar allahtan daha güçlü ve sende bunun aksini asla ispatlayamazsın.İnsanlar vardan da olsa kendi yeteneklerinden güçlü aletler yapabiliyorlar. Senin allahın kendi yeteneklerinden güçlü bir varlık yaratabilrimi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın halkalıyıldız

bakın evinize aldığınız alelade bir makinanın bile bir kullanma talimatı ve kendine özgü bir takım kavramları var...ve bir anlatım dili....

kuran söz konusu olduğunda ;kuranın da kendine ait kavramları ve anlatım dili ve tefsir olarak adlandırılan bir ilim dali olarak gelişmiş yorumlar var dediğimizde bunu neden kuranın anlaşılması için bir tezat olarak görmek istiyorsunuz....

ayeti alırken cımbızladığınızı söylemedim....cımbızladığınızı da düşünmüyorum....(ayrıca cımbızlamakla ilgili kurana hakaret içeren sözünüzü de kutsala saygısızlık olarak gördüğüm için erdemli bir insana yakıştıramıyorum).....cımbızlamak bağlamından koparmak anlamında söylenirse burada bağlamından koparma söz konusu değil elbette....benim söylediğim kurandaki bir ayetin başka bir ayetle tefsirine ya da kuranın bir bütün olarak yorumlanmasına dikkat çekmek içindi...

çok enteresan bir soru gerçekten...insan inanmamak üzere okur mu ve neden böyle bir şey der...

kitaba yaklaşım iki şekilde olur...inanırsınız ve onu ANLAMA çabasıyla okursunuz...

diğeri de yalanlarsınız ve onda inkarınıza dayanak arasınız...

inandığınız halde kuranı okuduğunuzda bu allahın kitabı olamaz dediyseniz .....daha çok öğrenmeniz gereken şeyler olduğunu ve sürekli bir arayışın içinde olduğunuzun bir ifadesini yapmış olursunuz....

Nankörlüğe gelince, ben hergün kendi inandığım sevgi dolu yaratcımla hergün konuşurum. Ve ona minnettarlığımı (şükürlerimi) bildiririm.

ne güzel...insanın varedenini bilmesi ve tanıması ve şükretmesi ne güzel....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğruyu ve güzeli yalanlayamadığım için dini yalanlıyorum. Nedir doğru ve güzel; şiddete karşı olmak, haksızlığa ve ayrıcalıklığa karşı olmaktır.Mantıktan yana olmaktır.

mantık olmazsa insan ne yapacağını şaşırır, doğruyu asla bulamaz, insanı iyiye, doğruya ve güzele kılavuzlayan dinin mantıksız olması mantıksızdır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaratcıdan geldiğini varsayarsam, Kur'an-ı Kerim'in de korunmadığını düşünüyorum. Çünkü orada güzel ayetlerin yanında tutarsız ve saçma ayetler de var.(Bu bi saldırı değil, sadece benim görüşüm, kusura bakmayın)

İleride vaktim olursa, sırf merakımdan ayıklama yapacağım.

Kur'an korunmuş bir kitaptır, eğer öyle olmasaydı Allah vahiy indirmeye devam ederdi, ve başka peygamberler de gelirdi,

hatta Kur'an bazı kişiler tarafandan ezberlenmiştir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden o zaman yok başörtüsüymüş, yok tesettürmüş, yok okuma hakkımız yokmuş, oymuş buymuşla uğraşıyor bu müslümanlar? Neden sabredip daha mutlu ve daha kalıcı ahirete kısa yoldan gitmiyorlar?

size söyledim

gerçek müslümanları sahtelerinden ayırtetmek gerekir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an korunmuş bir kitaptır, eğer öyle olmasaydı Allah vahiy indirmeye devam ederdi, ve başka peygamberler de gelirdi,

hatta Kur'an bazı kişiler tarafandan ezberlenmiştir

Muhammeden sonra kaç tane peygamber geldi sayayaımmı.Sen şimdi onlar sahte dersin.Peki muhammedin gerçek peygamber olduğuna dellilin ne ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah allah,insan insan ama insanlar allahtan daha güçlü ve sende bunun aksini asla ispatlayamazsın.İnsanlar vardan da olsa kendi yeteneklerinden güçlü aletler yapabiliyorlar. Senin allahın kendi yeteneklerinden güçlü bir varlık yaratabilrimi ?

insan asla sevgi dolu, ağlayan, bilinçli, ona bilgisayar gibi bilgi yüklenmeden kendisi duyup kendisi öğrenebilen, aşık olan, sevinen, yemek yiyen, yemek yedikten sonra tuvalete giden, banyo yapan vb. bir varlık yaratamaz

ama Allah insanı yarattı

Senin allahın kendi yeteneklerinden güçlü bir varlık yaratabilrimi ? demişsiniz

hiçbir varlık Allah'tan üstün olamaz

Esmaül Hüsna Allah'ın vasıflarını açıklar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.