Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Rahibe Teresa Ateist miydi?

katakuta

Önerilen İletiler

Ee soruma cevap nerde?

Kafirler yağmur bombası atınca "yağdır bakalım yağmur" diye, sizin Allah'a emir vermiş olurlar mı olmazlar mı?

Bu soruya cevap bekliyorum.

Saygılar.

soru sordun ben de sorundaki çelişkiyi yazımda belli ettim .sorunun cevabı yazımın içinde var görmek istersen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 50
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Allahın şimdiye kadar kimseye gökten beşkuruşluk yardım yaptığı görülmemiştir ama yasaklamaya geelince pek heveslidir maşallah.Şu günde çalışma,şu günde balık avlama, bir ay oruç tut.

görülmüştür arkadaşım,gökten değil yerden verdi ama ,neticede verdi.. cebinde kuruş olmayan,tek istediği ekmek albilmek olan aç iki insana,sadece 2 ekmek alabilmeyi dileyen 2 insana,tam da fırının yanından geçerken 2 ekmek alabilecek parayı verdi... onlar "Allah ım sana çok şükür" deyip fırına koşarken büyük bir sevinç ve coşkuyla,bu sizlerden biri olsaydı ,tesadüfe bak,biri para düşürmüş,amma şans deyip fırına giderdiniz... ama bu iki durumdaki yaşanan coşku ve sevinç asla bir olmazdı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dedigin sey goreceli hemde cok goreceli bir kavram...Bu insanlarin bir konuyu nereye cektigiyle ilgilidir....Kimisi icin Allah vergisiyken,kimisi icin sadece guzel bir rastlantidir...Ben hep bu olaya rastlanti olarak baktim,dikkatsiz biri dusurmustur ki oylede olur....

Peki parasini kaybeden kisi icin ne diyceksin?Tanri birinden alip digerine mi veriyor?Nasil adalet bu?Ya kaybedenin daha cok ihtiyaci varsa?

Sevgili innocent, kaybedenin daha çok ihtiyacı olduğunundan kime ne. Para gönderildi ya kendisine, şükretsin yeter!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili innocent, kaybedenin daha çok ihtiyacı olduğunundan kime ne. Para gönderildi ya kendisine, şükretsin yeter!

maksat sadece cevap yazmak olunca durum bu demek ki... orada aç 2 insandan bahsederken,üstüne de mal mülk ya da 10-15 değil sadece karınlarını doyuracak 2 ekmek parası dileklerine 2 ekmek parasının gönderilişinden bahsederken,tabi yine duruma farklı kılıflar uydurdunuz hemen...hepinize saygılar arkadaşım.. innocent ve muki... sizlere bundan sonra tek bir cevap yazmayacağımdan emin olabilirsiniz... size hayatta başarılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslüman arkadaşlarımız zaten, bu soruları sorabilseler, din denen şeyin bir masal külliyatı olduğunun farkına varacaklar.

Muhammed burak/refref yaratığına binip nereye yükselmiş hakkaten?

Bakalım:

Eee? Nereye yükselmiş Muhammed? Yerin dibine yükselinmez heralde, göğe yükselmiş, kat kat sayıyor adam, göğe yükseldim diyor, Allah'ın yanına yükseldim diyor !!!

Allah da bir sultan edasıyla kabul etmiş Muhammed bin Abdullah'ı. Huzuruna almış. Karşı karşıya konuşmuşlar.

Mekansız (!) denen Allah ile Muhammed karşı karşıya konuşmuşlar. hatta Muhammed mekansız olan Allah'a giden yolu bile tarif etmit, birinci kat, ikinci kat vs...

Sonra da masal deyince kızarlar.

Keloğlan masalları bile bunun yanında daha gerçekçi.

*

Peki işin aslı ne?

Aslı bizce malum.

Muhammed bin Abdullah Hazretleri sevgiden ve ilgiden uzak olarak, toplumdan uzakta çoban olarak büyümüş olan bir adam.

Sara hastası, belki de şizofreni var. Rüyalar, Hayaller ve halüsinasyonlar görüyor.

Halüsinasyonları gerçek sanıyor.

Rüyaları gerçek sanıyor.

Hayallerini gerçek sanıyor.

Adam fantastik bir rüya görmüş, rüyasını gerçek sanıyor. Olay bu kadar basit.

Muhammed bin Abdullah'ın bütün o vahy masalları, Cebrail masalları da birer rüya ve halüsinasyondan ibaret.

Kafasındaki heyezanları, halüsinasyonları gerçek sanıyor adam.

Olayı anlatırken kullandığı kavramlar da, onun Tanrı hakkındaki düşünceleri hakkında bize açık-seçik bilgi veriyor.

Tanrı, ona göre, 7 kat göğün tepesindeki tahtında oturan, duruma göre esen, gürleyen, duruma göre elma, armut ikramında bulunan bir Arap Şeyhi gibi bişey. Bundan ötesi değil.

Saygılar.

Birinci asamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'in andigi bu asama, gece yürüyüsü anlaminda isra adini alir. Ikinci asamayi ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselisi olusturur. Mirac olarak anilan bu yükselme olayi Kur'an'da anilmaz, ama çok sayidaki hadis ayrintili biçimde anlatilir.

sonra da ,sadece hadislere dayanılarak yapılmış bi ton karalama... sizler bulmuşsunuz yolunu...

Lokman Sûresinin 33 . Ayetinde

Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna hiçbir yarar sağlayamayacağı, hiçbir çocuğun da babasına hiçbir yarar sağlayamayacağı günden korkun! Şüphesiz Allah’ın va’di gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O aldatıcı şeytan da Allah hakkında sizi aldatmasın.

Fâtır Sûresinin 5 . Ayetinde

Ey insanlar! Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (Şeytan) Allah hakkında sizi aldatmasın.

Hadîd(*) Sûresinin 14 . Ayetinde

(Münafıklar) mü’minlere şöyle seslenirler: “Biz de (dünyada) sizinle beraber değil miydik?” (Mü’minler de) derler ki: “Evet, fakat siz kendinizi yaktınız. Başımıza musibetler gelmesini gözlediniz, şüphe ettiniz. Allah’ın emri gelinceye kadar kuruntular sizi aldattı. O çok aldatıcı (şeytan) Allah hakkında da sizi aldattı.”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne var bu cümlede?

Gökten ***** ve azap dağıtınca,- bu ifadelerde kusur bulmuyorsun da, gökten para dağıtmakta mı kusur buluyorsun?

Kuran'daki çelişkileri söylemesin mi?

Elbette Kuran'da şurada Allah mekansız diyor, şurada göktedir diyor, bu ne çelişki diye soracağız.

Gökten Allah mı yağdırıyor yağmuru?

Muhammed 7 katlı gök çaıdırnın üstündeki tahtında oturan allah'ın yeryüzüne doğru su serpiştirdiğini mi sanıyor?

Hani şu refrefle seyahat ettiği 7 kat göğün üstünde oturan allah mı su serpiştiriyormuş yeryüzüne?

madem yağmuru allah yağdırıyormuş, peki kafirler yağmur bombası atınca, allah'a "yağdır bakalım bir yağmur" diye emir vermiş olurlar mı olmazlar mı?

İnandığınız allah bu kadar aciz mi, kafirlerin emrine uyuyor mu?

Saygılar.

yeryüzünde hiç bir icat yoktur ki,Allah ın yarattığı bir akıl sayesinde ,yani yine Allah tarafından yaratılmış olmasın.. sen sen oluşunu Allah a ,ben ben oluşumu Allah a borçluyum... biz onun dilediğinden başkası değiliz...konuştuğun ana dil bile ondan çünkü falanca ülkenin falanca ailesinin çocuğu değilsin... sen senin ülkendeki senin ailenin çocuğusun..

yağmur olayına gelince, yeri de göğü de yaratan Allah olunca,oluşumunu bunlara bile borçlu olsa bir damla yağmur,O nu yaratan Allah tır,yağdıran da Allah tır,dediğini kafir de yapsa kafire o aklı veren yine Allah tır,Allah tandır...ayrıca nasıl bir bilim adamı ya da medeni zihniyet ya da araştırmacı ya da hepsini geç ,öyle bir bomba yapmayı başarmış insan,Allah a böyle bir emir zihniyeti taşıyabilir ki... ne güzel masallar,ne güzel fantaziler ki Allah kafirlerin emrine uyarsa dimi... bir üstünlük ya da boyut sıkıntısı sanki,ilginç.. Aciz olan zihniyetlerdir.... Allah her türlü eksik sıfattan uzaktır,eşi benzeri yoktur,gücü herşeye yeten ve ilmi herşeyi kuşatandır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yeryüzünde hiç bir icat yoktur ki,Allah ın yarattığı bir akıl sayesinde ,yani yine Allah tarafından yaratılmış olmasın.. sen sen oluşunu Allah a ,ben ben oluşumu Allah a borçluyum... biz onun dilediğinden başkası değiliz...konuştuğun ana dil bile ondan çünkü falanca ülkenin falanca ailesinin çocuğu değilsin... sen senin ülkendeki senin ailenin çocuğusun..

yağmur olayına gelince, yeri de göğü de yaratan Allah olunca,oluşumunu bunlara bile borçlu olsa bir damla yağmur,O nu yaratan Allah tır,yağdıran da Allah tır,dediğini kafir de yapsa kafire o aklı veren yine Allah tır,Allah tandır.

Veya bütün bunları yapan Zeus ve arkadaşları da olabilir, Uçan Spagetti Canavarı da.

Neyse. Biz konumuza dönelim.

..ayrıca nasıl bir bilim adamı ya da medeni zihniyet ya da araştırmacı ya da hepsini geç ,öyle bir bomba yapmayı başarmış insan,Allah a böyle bir emir zihniyeti taşıyabilir ki... ne güzel masallar,ne güzel fantaziler ki Allah kafirlerin emrine uyarsa dimi... bir üstünlük ya da boyut sıkıntısı sanki,ilginç.. Aciz olan zihniyetlerdir.... Allah her türlü eksik sıfattan uzaktır,eşi benzeri yoktur,gücü herşeye yeten ve ilmi herşeyi kuşatandır...

Öyle bir bombayı yapan insan zaten yağmuru Allah'ın yağdırdığına inanmadığı için o bombayı yapar.

Bundan dolayı, yağdır yağdıran allah diye bir ifade yoktur onun sözlüğünde.

Bomba atınca da allaha emir verdim diye düşünmez elbette. Zira yağmuru allahın yağdırdığına inanmayarak yağmur bombasını yapmış adam.

Benim söylediğim şey, yağmuru allah yağdırır inancının bilimle ne kadar zıt ve bu inancın müslümanları düşürebileceği zor duruma dikkat çekmek.

Allah'ın yağmur yağdırdığına inanana kişi, ya kafirlerin yağmur bombası ile Allah'a verebildiklerini kabul etmek zorundadır, ya da, yağmuru allah yağdırmaz demek zorundadır.

Seçim sizin.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Veya bütün bunları yapan Zeus ve arkadaşları da olabilir, Uçan Spagetti Canavarı da.

Neyse. Biz konumuza dönelim.

Öyle bir bombayı yapan insan zaten yağmuru Allah'ın yağdırdığına inanmadığı için o bombayı yapar.

Bundan dolayı, yağdır yağdıran allah diye bir ifade yoktur onun sözlüğünde.

Bomba atınca da allaha emir verdim diye düşünmez elbette. Zira yağmuru allahın yağdırdığına inanmayarak yağmur bombasını yapmış adam.

Benim söylediğim şey, yağmuru allah yağdırır inancının bilimle ne kadar zıt ve bu inancın müslümanları düşürebileceği zor duruma dikkat çekmek.

Allah'ın yağmur yağdırdığına inanana kişi, ya kafirlerin yağmur bombası ile Allah'a verebildiklerini kabul etmek zorundadır, ya da, yağmuru allah yağdırmaz demek zorundadır.

Seçim sizin.

Saygılar.

tam tersi... bahsettiğim "herşeyin Allah tan oluşu" terimi ile bilime terslik arasında en ufak bağ yoktur... tam tersine Kuran ,araştırmamız gereken konularda merak uyandırır... yani icat edilecek ya da yapılacak bir çok konunun önünü açar... çünkü daha bilmediğimiz ve yaratılacak olanlar bitmez.. yazdıklarınızın dediklerimle alakası yok.. inançlı bir insan da o bombayı yapabilir, en azından Rabbinin bunu hangi yollardan yaptığı meraktır çünkü... illa dediğiniz gibi bir kafir yaptıysa, o aklı o kafire veren de Allah olduğuna göre yine Allah yapmıştır,..dediğiniz gibi bir zorunluk gerekmez,öyle bir zorunluk ya da bütün ilim adamlarını dinsiz zannetme ,sadece inanmayanlara has... her ne söylerseniz söyleyin,Allah a inanan ve onu kalben seven her kul,rızasına nail olabilmek için,Onun kendinde bahsettiği sıfatları ve müminlere öğütlerini dikkate alır ... öyle ya .. nice ayetler doğadadır ve onları da okumaya başlamak gerekir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir otomobil üzerinde değişiklik yapıp, örneğin motor gücünü artırmak için her silindir girişine ayrı karbüratör yerleştiren bir modifiyeci, otomobilin mühendislerinin dizayn yeteneğine inanmadığı için bunu yapmıyor. Hatta her silindir çıkışına ayrı bir egzoz da koyabilir.

Bilim nedenselliklerle çalışır. Her silindirin ayrı bir karışım emişine sahip olmasının ve çıkışta yanmış gazların süratle atılabilmesinin motor gücünü artıracağı bir nedenselliktir. Bu nedenselliği otomobilin mühendisleri de biliyordu, ama amaçları bir hız canavarı yaratmak değil, müşterilerinin mütevazi aile bütçesinin hatırı sayılır bir bölümünü benzine yatırmayacakları düşüncesiydi. Modifiyeci ise tersine bir hız canavarı yaratmayı amaçlıyor.

Nedenselliğin bir yerine müdahale etmenin inançla ilgisi olmaz. Nedenselliğe herhangi bir noktasında, herhangi bir amaçla herkes müdahale edebilir, hatta bilinçsiz bir şekilde bile. Çiçeklerinizi sulamazsanız nedensellik zincirinin içinden hayati bir halka çıktığı için çiçekler ölür.

Bütün arkadaşlar, her konuyu götürüp ya inanca dayamak, ya da bir inanca dayanmadığını kanıtlamak zorunda değiliz. Konu şu: Nedenselliğin en başında sonsuz kudretli bir tüm nedensellikten sorumlu üst ve ilk neden mi var, yoksa nedensellik bunun tersine basitten karmaşığa doğru bir yol mu izliyor?

Birinci durumda nedensellik anlamsızlaşır, ilk ve üst nedenin perdesi, bahaneleri durumuna indirgenir ve araştırılacak bir yanı da yoktur, encamında hepsi ilk nedene dönecek. Bu dindir.

İkinci durum bilimin motorudur. Bu konu dinden tamamen ayrı, bilimin ve ötesinde, geniş kapsamda felsefenin konusudur. Burada açarsam moderasyon felsefe başlığına şutlar. (Denedim ve yaptılar)

Felsefe ve bilim felsefesinde tartışabiliriz bunları...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Var... Var... Var...

Ben şahidim ki var... olması imkansız sanılan şeyleri inkanlı kılan,varlığını her daim hissettiren, her an her bir düşüncemi anlattığım,içimi döktüğüm,yerine göre duama karşılık veren Rabbime hamdolsun...O,müminlerin tek dostu ve yardımcısıdır...

merhaba

peki sevgili hanım kardeşimiz

sizin dualarınıza cevab veren sizi sıkıntıdan kurtaran allahınız neden ırakta tecavüze uğrayan binlerce kadının duasına eşlik etmedi onları kurtarmadı!?

yoksa onlar dularınına eşlik edilecek kadar değerli değilmi?

keza dünyada di,ğer ülkelerde açlık ve sefalat çeken açlıktan ölen insanların duları neden kabul olunmaz?

allahınız nerede?

birde allah müminlerin dostu demişsiniz

ben 37 yaşımdayım

hayatım boyunca ne içki içtim ne zina yaptım nede kumar oynadım faiz yedim

insanlara yardım husuunda organizasyonlarda görev aldım

söylermisiniz tanrınız beni neden düşman görmekte?

neden islamda olmadığım için ya öldürülmem yada cizye(haraç)vermem gerekli?

neden hanımımj ve kızım sizin erkeklerinizin malı cariyesi olmalı?

sizin allahınız bizden ne istiyor söylermisiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba

peki sevgili hanım kardeşimiz

sizin dualarınıza cevab veren sizi sıkıntıdan kurtaran allahınız neden ırakta tecavüze uğrayan binlerce kadının duasına eşlik etmedi onları kurtarmadı!?

yoksa onlar dularınına eşlik edilecek kadar değerli değilmi?

keza dünyada di,ğer ülkelerde açlık ve sefalat çeken açlıktan ölen insanların duları neden kabul olunmaz?

allahınız nerede?

birde allah müminlerin dostu demişsiniz

ben 37 yaşımdayım

hayatım boyunca ne içki içtim ne zina yaptım nede kumar oynadım faiz yedim

insanlara yardım husuunda organizasyonlarda görev aldım

söylermisiniz tanrınız beni neden düşman görmekte?

neden islamda olmadığım için ya öldürülmem yada cizye(haraç)vermem gerekli?

neden hanımımj ve kızım sizin erkeklerinizin malı cariyesi olmalı?

sizin allahınız bizden ne istiyor söylermisiniz?

Müminler zâlimlere sevgi besleyemezler, onları veli/dost kabul edemez, onlara hiç bir konuda yardımcı olamazlar. Müslümanların düşmanlığı da ancak zâlimleredir (2/Bakara, 193).

Zulmedenlere meyil/eğilim göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka veliniz yoktur, sonra yardım da göremezsiniz. (11/Hûd, 113)

tecavuze ugrayan hanım musluman yada degıl mazlumdur ve goruldugu gıbı ıslam mazlumun yanında zalımın karsısında olmayı ogutlemıstır. bu ogutlerı duyan ve hısseden ınsan oradakı feryatlarıda duyar ve geregını yapar. bu durum ınsan oldugunu unutmayan ve kendını dındar saymayanlar ıcınde boyledır, dın ıse unutanlara hatırlatır. ıste sız unutmamıs ve bunu kendınıze gorev addetmıssınız. ıste sızınde yaptıgınız gıbı bu ınsana aıt bır vazıfedır.

peygamber efendımız a.s bır hadısınde '' mazlumun ahı ıle Allah arasında perde yoktur'' buyurarak hıc kımseye zulum edılmemesı gerektıgını ıfade etmıstır. kabul edılmıyor dedıgınız duaları kabul edılmıskı sızın gıbı ınsanlar yardıma kosmus.

sahıp oldugunuzu soyledıgınız vasıflar musluman bır ınsanda bulunması gereken vasıflar. Allah bu vasıflara sahıp olan bır ınsana dusmanlık edermı. ozur dılerım ama bu sızın vehmınız olmasın.

Allah'ın dını olan ıslamın mensupları, bahsettıgınız zulumlere manı olmak ve adaletı tesıs etmek uzere zalım hukumdarlardan alır cızyeyı, musluman olmayı kabul etmezlerse eger ıdareyı muslumanlara bırakmak kaydı ıle. yok eger ımanı kabul ederlerse zaten zulum yapamayacakları ıcın cızye ortadan kalkmıs olur.

bızım ve sızın hepımızın Allah'ı bızden hepımızden ıstememızı ıstıyor. dua ıstıyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamda kadın erkeğin malı değildir.İslamda herkez eşit haklara sahiptir.Allah hiç kimseden yapamayacağı bir şeyi istemez,her insandan nitelikleri dahilinde ister.

Erkeğin malı olmayı neye dayandırıyorsunuz bilemiyorum ama ,kadına verilmiş özelliklerin bir karşılığı olarak bir yükümlülük ,erkeğe verilmiş özelliklerin bir karşılık bir yükümlülük vardır.eşitlik demek , paylaşmak demek ekmeğin yarısını sen al yarısını ben ,bulaşıkları sen yıka çamaşırları ben değildir.

Allah kendisine düşman olmayana düşman olmaz.Bunu iyi araştırın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamda kadın erkeğin malı değildir.İslamda herkez eşit haklara sahiptir.Allah hiç kimseden yapamayacağı bir şeyi istemez,her insandan nitelikleri dahilinde ister.

Erkeğin malı olmayı neye dayandırıyorsunuz bilemiyorum ama ,kadına verilmiş özelliklerin bir karşılığı olarak bir yükümlülük ,erkeğe verilmiş özelliklerin bir karşılık bir yükümlülük vardır.eşitlik demek , paylaşmak demek ekmeğin yarısını sen al yarısını ben ,bulaşıkları sen yıka çamaşırları ben değildir.

Allah kendisine düşman olmayana düşman olmaz.Bunu iyi araştırın.

merhaba muıhterem

dininizi blmediğiniz an azından kuranı bilmediğiniz ortada

lütfen dininizi kuran bakarak yapılandırın

sonra gelşin sizinle islamda kadın(ikinci sınıf varlık)nedir yazışalım

en azından şunu bilin

allah isimli mitolojik (arap mitolojisi al-ilah)ilah kuranda kadınların erkeklerden aşağı olduuğunu açıkça vurgulamakta

okuyunuz sonra geliniz

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

malın ne olduğu nu biliyormusun -metnın ne olduğunu biliyormusun.Mal satılabilir değiştirilebilir vs. bir şeydir.

"dininizi blmediğiniz an azından kuranı bilmediğiniz ortada" bu nedir şimdi nasıl neden ortada.Ne ifade eder bu söylediğimn.Ben bir matematikçiyim ve şunuun şuna denk olduğu aşikardır şeklinde bir ispat söz konusu oamaz.Ortada olduğunu idddia ettiğin şeyi ispatla ve ya açıkla en azından kendince ama böyle havada ileri sürümlerde bulunma.

"sonra gelşin sizinle islamda kadın(ikinci sınıf varlık)nedir yazışalım" bu ne peki kadının ikinci sınıf varlık olduğu senin kanaatin mi? Ben şahsen böyle bir kanaatte değilim, islamda değil.Bunu Bize ait bir kanatmiş gibisunma , laf oyunu üzerinden kişileri, töhmet altında bırakma.

"en azından şunu bilin

allah isimli mitolojik (arap mitolojisi al-ilah)ilah kuranda kadınların erkeklerden aşağı olduuğunu açıkça vurgulamakta

okuyunuz sonra geliniz" :D erkeklerden aşağı olduğu açıkça vurgulanmaktaymış. vay vay vay eee şimdi sen güneşin dünyanın etrafında döndüğünü söylersin bu da doğru olmak zorunda olur.Böyle birşey varsa kur'an değişmeyen bir kitap lütfen adam gibi alıntını yap, onun üzerine konuşalım ve de bu alıntında aşığı olma seyimi geçsin, çünkü cümlelerin kişilerce yorumlanması kişileri bağlar cümleyi değiğl.Kalkıpta başörtüsü takması gerekliliğini aşağı olmak olarak yorumlasan bu senin eksikliinden kaynaklanır ,Kur'anın aşağı gördüğünden diil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba muıhterem

dininizi blmediğiniz an azından kuranı bilmediğiniz ortada

lütfen dininizi kuran bakarak yapılandırın

sonra gelşin sizinle islamda kadın(ikinci sınıf varlık)nedir yazışalım

en azından şunu bilin

okuyunuz sonra geliniz

saygılar

dın ve kur'an bırıbırınden ayrımıdırlarkı bırını bılıyorsun ama otekını bılmıyorsun denılebılsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dın ve kur'an bırıbırınden ayrımıdırlarkı bırını bılıyorsun ama otekını bılmıyorsun denılebılsın.

Kuranı dinin tek kaynağı kabul eden mantıklar var.

O tip müslümanlar var.

Bide Muhammedin söylem ve kareketlerini kaynak oalrak görenler var.

Buna ilaveten sahabe denen kişlerin , yani muhammedin arkadaşlarının istişare ile aldığı kararları kaynak kabul edenler var.

Bide ictimai Ümmeti denen bilgileri kaynak kabul edenler var.

Varda var.

Dolayısı ile , Kuran din denilen şeyin içinde , ama hepisi değil.

Dinde olup ta Kuranda olmayanşeyler var.

Bu anlamda FARKLI dırlar..

Din > Kuran ( Din Kurani Kapsar) Ama Kuran dini kapsamaz.

Matematiksel bir deyim oldu ama.

Buda boyle olsun gari.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranı dinin tek kaynağı kabul eden mantıklar var.

O tip müslümanlar var.

Bide Muhammedin söylem ve kareketlerini kaynak oalrak görenler var.

Buna ilaveten sahabe denen kişlerin , yani muhammedin arkadaşlarının istişare ile aldığı kararları kaynak kabul edenler var.

Bide ictimai Ümmeti denen bilgileri kaynak kabul edenler var.

Varda var.

Dolayısı ile , Kuran din denilen şeyin içinde , ama hepisi değil.

Dinde olup ta Kuranda olmayanşeyler var.

Bu anlamda FARKLI dırlar..

Din > Kuran ( Din Kurani Kapsar) Ama Kuran dini kapsamaz.

Matematiksel bir deyim oldu ama.

Buda boyle olsun gari.

bu saydıklarınızın tamamı kur'an kaynagından beslenenlerdır. hıcbırı bır dıgerınden baska degıldır.

dınde yok ama kur'an da var dedıklerınızın tamamının varlık sebebı kur'an sayesındedır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu saydıklarınızın tamamı kur'an kaynagından beslenenlerdır. hıcbırı bır dıgerınden baska degıldır.

dınde yok ama kur'an da var dedıklerınızın tamamının varlık sebebı kur'an sayesındedır.

Size defalarca dedim. Bu son

Dininizden haberiniz yok.

Kuranda olmayan biton şey dinde var.

İkisi aynı değil.

Hayatta başarılar hocam sana...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mal satılabilir değiştirilebilir vs. bir şeydir.

erkeklerden aşağı olduğu açıkça vurgulanmaktaymış.

Evet, köle ve cariye de satılabilen şeylerdir. Kadınların erkeklerden aşağı sayılmaları hakkında ise 4/34 nolu ayete bakmanız yeterli. Ayrıca kadının şahitliğini erkeğin yarısı sayan ve mirasta üçte bir pay veren ayetler de var.

Yetmedi, bir de şu bilgi var hadislerde: Muhacirler Medine'ye geldiğinde ensar (Medineliler) birer kadınlarını boşayıp muhacirlere verdiler. Yani koyun sürüsünden koyun verir gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size defalarca dedim. Bu son

Dininizden haberiniz yok.

Kuranda olmayan biton şey dinde var.

İkisi aynı değil.

Hayatta başarılar hocam sana...

bende sıze basarılar dılıyorum. pek mumkunmus gıbı gorunmesede yınede basarılar.

okudugunuzu anlayamıyor olmanıza bakıyorumda tefsırde ıkıncı olmanıza sasıyorum.

Resûl-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm, Muâz bin Cebel’i (ra) Yemen’e vali olarak gönderirken sordu: “Ne ile hükmedeceksin?”

Hz. Muâz (ra): “Allah’ın kitabı ile hükmedeceğim.”

“Allah’ın kitabında bulamaz isen?”

“Resûlullah’ın (asm) sünneti ile hükmedeceğim.”

“Onda da bulamazsan?”

“Kolumu bağlayıp durmam! Görüşümle içtihad ederim!” Resûlullah Efendimiz (asm) bu defa:

“Resûlünün elçisini, Resûlünün razı olduğu şekilde hüküm verme tarzına muvaffak kılan Allah’a hamd olsun!” buyurdu.1

bak burdada ınce bı nokta var mesela '' peygamber efendımız a.s bulamazsan dıyor yoksa degıl''.

buda demek oluyorkı bulunamayan demek olmayan demek degıldır.

sayısız bılım adamının hıc durmadan ve her sahada yenı ıcatları ve tedavı yontemlerını aramaları gıbı.

bulabıldıklerıde olmus bulamadıklarıda. sımdı ne yapıcaz bulunamayanlar yokmu demek oluyo. adamlar vazmı gecsınler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Onda da bulamazsan?”

“Kolumu bağlayıp durmam! Görüşümle içtihad ederim!” Resûlullah Efendimiz (asm) bu defa:

“Resûlünün elçisini, Resûlünün razı olduğu şekilde hüküm verme tarzına muvaffak kılan Allah’a hamd olsun!” buyurdu.1

merhaba kafadengi

aslında konu çok açıklayıcı tamamlayıcı gibi görünsede vahiy bir çelişki yumağı ortada bulunuyor

"Allah’ın kitabında bulamaz isen?”

bu konu üzrinde biraz derin tefekkür edin

eksik olan bir kitap nasıl olurda evrensel olur

biraz düşünün

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Onda da bulamazsan?”

merhaba kafadengi

aslında konu çok açıklayıcı tamamlayıcı gibi görünsede vahiy bir çelişki yumağı ortada bulunuyor

"Allah’ın kitabında bulamaz isen?”

bu konu üzrinde biraz derin tefekkür edin

eksik olan bir kitap nasıl olurda evrensel olur

biraz düşünün

gecen gun eternet kablosuna rc45 soket cakmam lazım aradım aradım makasını bulamadım. oysa cekmecede olması lazımdı. beraber calıstıgımız arkadasa soyledım geldı ve aradıgımız rc45 makasını elıyle koymus gıbı buldu.

sımdı burdakı noksanlıgın kıme aıt oldugunu varın sız dusunun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gecen gun eternet kablosuna rc45 soket cakmam lazım aradım aradım makasını bulamadım. oysa cekmecede olması lazımdı. beraber calıstıgımız arkadasa soyledım geldı ve aradıgımız rc45 makasını elıyle koymus gıbı buldu.

sımdı burdakı noksanlıgın kıme aıt oldugunu varın sız dusunun.

merhaba kafadengi

eğer ilahınız allahta sizin gibi evreni yönetiyprsa işimiz var

bakınız arkadaşınız sizin bulamadığını veya göremediğiniz yeri görmüş

nerede?

sizin bakıpğta göremediğiniz yerde yani çekmecede

peki kurana bakıpta göremeyen nereye bakıyor

sünnete

oradada bulamazsa

ictihad diyor

bu şu demek

çekmece olayını baz alırsak sizin baktığınız çekmece yetersiz kalmakta ve siz başka çekmecelere bakarak ihtiyacınızı gidermektesiniz.

kendi asıl çekmecenizde bulamadığınız kabloyu başka bir çekmecede buldunuz

bu şu demek

siz koyduğunuz yeri hatırlamadınız

oysa kuran ilahi!!! varlığın kelamı değilmiydi?

onsa her şey yokmuydu?

hatta biz bu kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık denmiyormuydu?

peki eksiklik nerede?

kimde?

kitaptamı? hayır kitap kendini yazamaz

yazandamı? hayır yazan sadece tebliğcidir kendisi ekleme çıkarma yapamaz

ee geriye kim kaldı

yazdıran

oda yüce!!!yaratıcı hata yapmaz

peki bu eksikliğin kaynağı kim?

galiba herşeyi sorgulayan bizleriz

sorgulamayıp tamam ya her şeyi görmeyin diyemedik

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba kafadengi

eğer ilahınız allahta sizin gibi evreni yönetiyprsa işimiz var

bakınız arkadaşınız sizin bulamadığını veya göremediğiniz yeri görmüş

nerede?

.

.

kardesım sevgılı docent baska bı cekmecede dııl benım bulamadıgım cekmecede ımıs. ben gorememısım. ben bulamamısım.

aslında orda ımıs. benım baktıgım cekmecede.

cekmecede bı eksıklık yok.

marangozdada yok bı noksan.

tek noksan bakabılmeyı beceremeyen bende.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.