Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

F. GÜLEN HAREKETİ NEDİR?

Cengizhan212

Önerilen İletiler

Fethullah Gülen hareketi.ABD ve NATO'nun islamcı hareketleri sovyetler birliğine karşı kullanmak için oluşturduğu "Yeşil Kuşak" projesi döneminde kurulmuş. Kurulduğu günden beri "ılımlı islam" denen ne idiüğü belirsiz şey ile. Varlık gösterdiği coğrafyalarda okulları aracılığıyla CIA ajanlarına üs işlevi görmek. (Özbekistanda İslam Kerimovu devirmeye çalışırken yakalanan CIA ajanlarının Gülen okulunda öğretmen kadrosunda görünmesi gibi) ABD'nin çıkarlarını korumak için beslenen ve ABD tarafından finanse edilen bir harekettir.

"İnsan şeyyapmıyacağı (iki versiyonu var çünkü biri binmek öbürü...) eşeğin önüne ot koymaz" atasözünden hareketle, Türkiyeden topuklayıp Amerika'da soluğu aldığı tarihten beri ikamet etmektedir. ABD tarafından güvenliği sağlanmış bir şekilde oturmaktadır.

Destekçileri tarafından ( ne hikmetse ben daha Fethullahcıyım diyene rastlamadım hepsi ben onlardan değilim ama bla bla diye kafa ütülerler) "Dinler arası diyalog" "hoşgörü, ilim, nefs" gibi uhrevi misyonlar yüklensede. Varlık amacı ve işlevi belli olan bir harekettir.

Gülen hareketinin yayın organları, zaman , samanyolu tv. Amerika ve AKP hükümetinin çıkarlarını savunmak ve onlara karşı olanlara saldırmak konusunda. Üçüncü sınıf örgütlerin ajitasyon yayınlarını aratmazlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"F. Gülen ve çevresi Nurcu çevrelerce lanse edilenin aksine ABD - İSRAİL ve Gizli servisler hizmetkarıdır" diyorum ben.

dediğin gibi olsaydı dünyayı çoktan ele geçirmiş olurlardı... f.gülen hareketinde ne kadar insan olduğundan pek haberin yok heralde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fethullah Gülen hareketi öncelikle sömürge hareketidir...

İnsanların inançlara yükledikleri anlamlar birbirinden çok farklı bir kesimin sorgulamasız ve güdümlü teşkilatlanmasıdır... Katoliklerdede sorgulama yoktur, papaz yeryüzünde Tanrı'yı temsil eder o yüzden hata yapmaz... Sorgu ise onlara göre şeytandandır...

Fethullah Gülen'ci kesimdede bu aynen böyle efendimiz dedikleri şeyhlerine neredeyse tapınma gösterileri yapan insanlar efendilerinin ilahi boyuttan geldiğine ve her söylediklerinin ve uyguladıklarının doğruluğuna inanılır...

Hz. Peygamber cemaatleşin diye öğütlemiştir derler... Ama bugün cemaatleşmek tabi olmaktan farklı bişey değil... En basit örnekle herhangi bir Cuma namazında cami cemaatine vaiz veren imamın söyledikleri koşulsuz tastiklenir ve namaz çıkışı insanlar bunları kendi aralarında konuşur... Hoca efendi şöyle dedi der ve onu hiç düşünmeden kabullenir... Yanlış ya da eksik olabileceğini düşünmez...

Fethullah Gülen'cilerden tanıdığım gençler var onlarla konuşurken son derece tevazu sahibiler, gözlerini kaldırıp bakmazlar ama Fethullah hakkında herhangi bir eleştiri ya da sorgu getirdiğinizde asla kabul etmezler... Öyle eğitiliyorlar ki içinde hoca efendiye karşı en ufak bir şüpheye yer yok... Peki din bunumu emrediyor... İnsanların hepsi hata yapmaya müsaitse imamlığa, efendiliğe soyunan insanlar nasıl oluyorda yanlış yapmıyor... Şimdi birileri şöyle diyebilir illaki hocada efendide hata yapar peki bunu söyleyenler o hocaya ya da efendiye bunu söyleyebilirler mi?

Din ona inananlar için kutsal bir öğedir... Ve benim dinden anladığım insanlara tabi olmak değil Allah'a tabi olmak ve girdiğin sınavı kendi bilgilerin ve düşüncelerinle vermendir... Bir başkasının öğretisi kopyala yapıştır tarzında ezberlenip uygulandığında köleleşmenin önüne geçilemez... Ve din vicdana hükmettiği için tabi olunana kul olmayı gerektirir... Kime kul olduğunu görmek gerekir... Suistimale açıktır ve yüzyıllardır din kalpazanları bu yolla çıkar elde etmiştir...

Bağımsız ve özgür beyinler yaratılışlarının asıl gereği gibi düşünüp, araştırıp, okuyup eğer iman etmişler ise tüm insanlara yaratandan ötürü saygı ve sevgi duyup ancak Allah'a kulluk etmelidirler... Aksi olupta insana tabi olunursa gidilecek yol ancak tabi olunanın gittiği yoldur ve o yol sizin yolunuz olmayacaktır...

Kendi yolunu çizemeyenler Fethullah Gülen gibilerin hareketinde birer piyon olmaktan ileri gidemezler...

Üstelik bu adama bu kadar tölerans neden ve nasıl tanınıyor sorgulamadan hiç bir gerçeği göremezler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dediğin gibi olsaydı dünyayı çoktan ele geçirmiş olurlardı... f.gülen hareketinde ne kadar insan olduğundan pek haberin yok heralde...

Amerika ele geçiriyor işte dünyayı daha ne istiyorsun. Tabiki ABD yapacak bunu. ******* sadece hizmetkarlarıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amerika ele geçiriyor işte dünyayı daha ne istiyorsun. Tabiki ABD yapacak bunu. ******* sadece hizmetkarlarıdır.

niye amerika ele geçiriyor? neden türkiyeden çıkmış bi cemaat dünyada söz sahibi olamıyor? niye din adına bir şeyler yapıldığında altında buzağa aranıyor?

ayrıca **** ile hizmetkar eşanlamlı kelimeler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din adına yapıldığını düşünseydim altında bir şey aramazdım. İslam Kerimova suikast düzenlemeye çalışırken yakalanan CIA ajanları, kafkasyada "Turuncu Devrim" adı verilen ABD yanlısı hareketlerin aktörlerinin o "din adına" açılan Gülen okullarında öğretmen kadrosunda görünürken "din adın" kisevesinin altına saklanmış hareketleri yutmam ben.

Yöneticilerinin gidip Papa'nın elini öptüğü bir cemaatin yaptıklarının "din adına" yapıldığınıda düşünmem. ABD tarafından finanse edilen, korunan bir adamın yaptıklarınında "din adına" olduğunu iddia edenlere selamlarımı yollarım.

söyleyenlerin kendilerinin bunlara inandığına zerre ihtimal vermiyorum ya. İş olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kardeş senin de f.gülen hareketinde olmayan ne kadar insan olduğundan haberin yok galiba

söz konusu hareketin zararsız, masum bir hareket olduğunu düşünmek gerçekten zor. en başlıca ve klasik sorun f.gülen efendinin amerikada ne işi olduğu sorusu. bi zamanlar (1453 sonrası bi zamanlar) ortadoks dünyasını kontrol edebilmek için osmanlılar ortadoks cemaatinin liderini istanbulda tutmuşlar. peki amerikalılar bizim cemaatin liderini niye ağırlıyorlar? sağlık sorununun falan hikaye olduğu çok açık. böyle büyük (büyük olduğu açık ama dünyayı ele geçirmek biraz zor ) bir müslüman cemaati önderi sırf sağlığım bozuldu diye hıristiyan topraklarında yaşayacak kadar alçalmaz.

benim merak ettiğim gülen beyin orda niye bulunduğunu cemaattekiler de bilmiyor mu, yoksa kendi aralarında olaydan haberdarlar da bize mi masal anlatıyorlar.

bu hareketle ilgili kafamdaki kötü düşüncelerden biraz bahsettim ama art niyetli bir hareket damgası vuracak kadar bilgi sahibi olmadığımı da belirtmeliyim. zaten tüm düşüncelerim de kötü bir hareket olduğu yönünde değil. toplumda birlik beraberlik, sosyal yardımlaşma konularında iyi çalıştıkları kesin. insanların gönüllü yardımlaşmalarda bulunması, bu hareketteki abilik müessesesi falan sadece gönüllü sosyal organizasyon çerçevesinden bakıldığında takdire layık. ama asıl sorun bunun niye yapılıyor olduğu. neden bu insnların kapalı toplantılar yaptığı, bu değirmenin suyunun nerden geldiği, neden kamu kurumlarına ve askeri kurumlara sızmaya çalıştıkları. burdan bu hareketin siyasi amaçları olduğu sonucuna varabiliriz. peki bu amaç nasıl bir amaçtır bize ne getirir ne götürür. bu gizem, hareketi benim için ürkütücü bir hale getiriyor. ülkemde bir grup insan çok iyi görünen işler yapıyor görünüyor, ama diğer taraftan her yerde kadrolaşmaya, iş hayatında birbirlerine destek olarak ekonomik güçlerini artırmaya, (cemaatin içindekiler kabuş etmeseler de) fikirlerini( tutumlarını, cemaat ruhlarını) gençlere empoze etmeye çalışıyorlar.

peki bunlar olunca ne olacak. yani f.gülenin yargıda, bakanlıklarda, orduda istediği kadar adamı olduğunda, büyük bir insan topluluğu kendisini kayıtsız şartsız desteklediğinde, ülke ekonomisinde büyük pay sahibi olduklarında ( şimdikinden de büyük) ne olacak. tamam derdimiz buydu amacımıza ulaştık hadi hep birlikte pikniğe gidelim demeyeceklerdir heralde.

bu biraz soruya daha fazla soruyla cevap vermek oldu gibi. konu fethullahcılar olunca soru çok cevap yok. halbuki bi web sitesi yapsalar, fethullahcılık.com şöyle linkleri olsa "misyonumuz" "vizyonumuz" "hizmetlerimiz" "projelerimiz" "sıkça sorulan sorular"..... biz de ne olduğunu öğrensek bu işin de rahat etsek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

selamunaleyküm sevgili arkadaşlar öncelikle sayfadaki bütün arkadaşlarıma teşşekkür ederim bu tür etkinliklere zaman ayırdıkları için konuya gelindiğinde ise insanları iftira gibi küçük düşürücü ve kolaya kaçan niteliklerle etiketlemek ne denli doğru. Hayatta hatasız kul yoktur bu da yaratanın emridir bizlerki birer aciz kuluz bilelim inşallah kulluğumuzu. Hak din islamda yoktur insanları yargısızca infaz etmek ben F.GÜLEN hakkında sunu söyleyebilirimki kalbinde Allah rızasını kazanmak adına öyle bir çarpıntı varki adeta insana tüm güzellikleri ile yansıyor ve o insanın tek isteği bizlerin yani insanlığın hak din islamı tam anlamıyla kavrayabilmesidir estağfiruullah kavrayamadık demiyorum bakın ama kimse dörtlük diildir yani bunu sağlamak içinde yurt içinde irsad yurt dışında tebliği yapıyor bir arkadasımız neden yurt dışın da acmış okulları diyor sebebi lamba sadece dibini aydınlatmaz o mumdur. Anladın inş kardesim yurt içine alınmamasıda sadece iftira ve çalınan bir kara dır islam dinini yaymak istemeyen ABD ve yandasları ya da yahudiler onu türkiyeye girisini engelliyorlar görüşündeyim örnk olarak orhan pamuk verelim orhan pamuk yazdığı şiirler bölücü olduğu için yayımlatamadığı dönemler yasadı yani bir sekilde halkın duyumuna engel olmak istedi ama dikkatleri daha çok üstüne çekti şimdiki mevzuuda da F:GÜLEN dikkatleri çekiyor... F.GÜLEN in şuan tek yaptığı dua dua dua ve asla kendi menfaati için tuzak kuran devlet yada sahıslar gibi kendine diil insanlığa bizlere F:GÜLEN için su nu diyeyim iyiliğe iyilik her kişinin kötülüğe iyilik er kişinin harcı bırakalım artık iyiliğe kötülükle cevap vermeyi o kişinin emri bil maruf nehy i anil münker dışında bir faaliyette bulunduğunu asla düşünmüyorum ama fikirlerinize saygı duyuyorum Rabbim dara düşünce sabır sabrı bulunca sükür verir inşallah ve N:FAZILın bir sözüyle sonlandırmak istiyorum Ne varki,pazarlığa girisecek ecelle;Sermayem tek kelime, Allah azze ve celle.... SA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anladın inş kardesim yurt içine alınmamasıda sadece iftira ve çalınan bir kara dır islam dinini yaymak istemeyen ABD ve yandasları ya da yahudiler onu türkiyeye girisini engelliyorlar

Tabi ABD ve yandaşları yada yahudiler, Fetullah Gülen'e düşman. Onu engellemek istiyorlar o yüzden Türkiyeye girişini engelliyorlar. Ama aynı kişiler onu Amerikada ağırlamaktan şeref duyuyor :)

Ya insanlar istediğini savunsun ancak, biraz daha mantıklı argümanlar kullanmak zor değilki.

Türkiye'den kaçıp Amerikada soluğu alan bir adam için. ABD ve Yahudiler onu engelliyor demek ne kadar mantıklı :) Çok engellemek isteseler atarlar ülkeden oldu bitti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet sizin çelişkileriniz bunlardan ibaret demi kimse gerçekleri bilmez bilmeyin zaten o insanların günahını ala ala kalmadı zaten günahları iii ya herkes bişe uydursun merak etmeyen ilahi adalet var herkes birgün görecek adaleti ABD ymiş artık öyle bi ülke haline gelmişizki gençleri kötü yoldan uzaklaştırmak için çalısan bu insanlardan ve bu cemaatlerden ne istiyosunuz anlamıyorum inanmayanlar inanmasın fakat bilmedende kimsenin günahını almayın sakın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet sizin çelişkileriniz bunlardan ibaret demi kimse gerçekleri bilmez bilmeyin zaten o insanların günahını ala ala kalmadı zaten günahları iii ya herkes bişe uydursun merak etmeyen ilahi adalet var herkes birgün görecek adaleti ABD ymiş artık öyle bi ülke haline gelmişizki gençleri kötü yoldan uzaklaştırmak için çalısan bu insanlardan ve bu cemaatlerden ne istiyosunuz anlamıyorum inanmayanlar inanmasın fakat bilmedende kimsenin günahını almayın sakın

Siz boş savunma yapacağınıza bizlerin bilmediklerini yazıverseniz bir zahmet.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tamam diyelim ki sizin dediğiniz gibi fetullah gülen hareketi abd nin israilin maşası... bi ehli dünya için öne sürdsüğünüz deliller de gayet mantıklı bazen benim aklıma bile şüphe girmiyo desem yalan olur... ama yani yok mu gerçekten islam için bir araya gelen bişeyler yapmaya çalışan bi topluluk sizin gözünüzde varsa sizden geçer not alan bi cemaat felan bi müslüman olarak o cemaate girelim... zira islamın özünde var cemaat olgusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortada bir öcü falan mı var ki bu kadar telaşlanılıyor? Beğenilmeyen bir hareketse başka bir cemaat liderini insanlara önerin. Müslüman olun veya olmayın fakat takdir ettiğiniz hiç mi kişilik yok Dünya'da?

Eminim vardır. Araştırmak gerek, araştırmak, araştırmak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortada bir öcü falan mı var ki bu kadar telaşlanılıyor? Beğenilmeyen bir hareketse başka bir cemaat liderini insanlara önerin. Müslüman olun veya olmayın fakat takdir ettiğiniz hiç mi kişilik yok Dünya'da?

Eminim vardır. Araştırmak gerek, araştırmak, araştırmak...

evet şole zararsız bi kaç cemaat bekliyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortada bir öcü falan mı var ki bu kadar telaşlanılıyor?

Aslında soruyu birde "F. GÜLEN HAREKETİ'nin HEDEFİ NEDİR?" diye sormak ve yanıtını aramak gerekli...

Ana hedeflerinden ilki;

Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinde yaşayanların...

insanların yaptığı yasalara göre değil "Allah'ın emirlerine göre" yönetilmesini sağlamaktır.

Çünkü; İslam Dininin esaslarına göre...

"Allah'ın yarattığı insan toplumları, Allah'ın emirlerine göre yönetilir, insanların yaptığı yasalara göre değil."

Tabii Peygamber Rahmeti Rahman'a kavuştuğuna göre, günün değişen koşullarına göre Allah'ın emirlerini kim tebliğ edecek pek beli değil;

Genellikle bir İmam veya bir Ulema Meclis'i bu işlevi görür ve onların yorumları Allah'ın emri sayılıyır.

Yani sizce öcü ve telaş yok,

Gerçekte, adım adım varılmaya çalışılan din esaslarına göre yönetim ve yönetme hedefi ve dayatması var...

Yani; Elveda demokrasi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında soruyu birde "F. GÜLEN HAREKETİ'nin HEDEFİ NEDİR?" diye sormak ve yanıtını aramak gerekli...

Ana hedeflerinden ilki;

Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinde yaşayanların...

insanların yaptığı yasalara göre değil "Allah'ın emirlerine göre" yönetilmesini sağlamaktır.

Çünkü; İslam Dininin esaslarına göre...

"Allah'ın yarattığı insan toplumları, Allah'ın emirlerine göre yönetilir, insanların yaptığı yasalara göre değil."

Tabii Peygamber Rahmeti Rahman'a kavuştuğuna göre, günün değişen koşullarına göre Allah'ın emirlerini kim tebliğ edecek pek beli değil;

Genellikle bir İmam veya bir Ulema Meclis'i bu işlevi görür ve onların yorumları Allah'ın emri sayılıyır.

Yani sizce öcü ve telaş yok,

Gerçekte, adım adım varılmaya çalışılan din esaslarına göre yönetim ve yönetme hedefi ve dayatması var...

Yani; Elveda demokrasi...

belkide beklenen bu...

ancak bu topraklarda yaşayanlar,bıçak kemiğe dayandığı zaman,

b sonu bekleyenleri müthiş bir hayal kırıklığına uğratmıştır., her zaman...

hiçkimsenin buna gücü yetmez.

F.Gülen yada bezerleri...artı yada eksi olamazlar...

hatta belkide hiçbirşeydirler..

biz güçlü bir milletiz, atlatırız, tarihe karışırlar...

şimdilik durum öyle görünmese bile.....

umutla kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gene mi gündeme oturdu bu adam yaahu :D

en başta ne söyleyebilriim ki olaylara yüzeysel bakmak buradakileerin çoğu... Dini kullanmaya çalışnalardan başka bir şey değildir bu. Rusya en iyisini yaptı okulları kapatmakla hiç mi şüphe uyandırmıyor sizde kardeşlerim?? Din insana özel bir duyguysa bu adam niye dini kullanarak eğitim weriyor..Bunların toplantılarına ne zaman gitsem(geçmiş zamanda oldukça sık) hep sorularımın gençlerin akıllarını karıştırdığı ifade edilerek beni toplantıdan dışarı atıyorlardı... şimdi gülüyorumm :D

neticce de şunu söylemek isterim.. okullarında fazlasıyla din hakim hata sadece din hakim.. dini yayma politikası izlediğini biliyoruzz. bu hristiyanlığı yaymaya çalışan misyonerlerden farklı bir şey değildir. haydi madem öyle bu adam niye amerikada yaşadı... bir de maddi zenginliğinin olmadığını söylerler.. ya bırakın bu işleri dini duygularınızı kimsenin sömürmesine izin wermeyin... ne zaman açacaksınız gözlerinizi... nerede yaşıyorsunuz nasıl bu kadar yumduk gözlerimizi bilmiyorum... okullarında şunu söyleyebilirim ki bir çok siyasi amaç da vardır. cemaate girmeniz kızların kapanması falan bunlar için artı bir şey.. içlerine girdiniz mi çıkılmıyoor zaten... eğitim din adı altındaysa orada eğitim yoktur... beyin yıkama vardır... ne yazık ki kimse de bunu görmüyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fethullah GÜLEN'in sadık öğrencilerinden biriyle Mehdi hasbihali yaptık?..Bu arkadaşım sohbetin son kısımlarına geldiğimizde ben kendisine sordum acaba Mehdi kim dir? diye ve kendini tutamayıp içindekini döküverdi:"Ben Mehdi'nin Hocaefendi olduğunu zannediyorum..." Hoca efendi kim dedim? cevap olarak;tabi ki;FETHULLAH GÜLEN HOCAEFENDİ DEDİ...Ve bende kendimi tutamayıp şöyle dedim...Sana kim olduğunu söyleyim mi? Oda buyur dedi: Bende vakur bir şekilde cevap verdim ve dedim ki;"Karşında duruyor..." ve eli ayağına karıştı ne yapacağını bilemez bir şekilde bana kimlerin kitaplarını okumamı tavsiye edersiniz dedi: bende "İMAM-I RABBANİ'NİN KİTAPLARINI OKU" dedim...Çünki o benim "YARI YANIMDIR..." Vesselam...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...

GÜLEN HAREKETİNİ GÜLENİN AĞZINDAN TANIMIPapa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.