Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Cimaya bak veledini tanı

GeceKuşu

Önerilen İletiler

Bu tarif ettiğin hangi din? islam olmadığı kesin.

tam tersine islam ve hatta incil kardeşim... ben bunları yalnızca Kuranda okuyor ve uygulamaya çalışıyorum... ha bende az çok kötü biriyim belki... ama inan bana bu emirler islamda var... dediğim gibi tek başına onu yani kuranı okumak lazım ... gerisi boş... iste ayet dökeyim tabi türkçe meallerden .... hepsi var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 209
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gülüp geçmeyin bence, neden diye sorun ve cevabını arayın.

Saygılar.

Muhammed: “Hiçbiriniz beni çocuğundan, babasından ve tüm insanlardan daha çok sevmedikçe gerçek Mü’min olamazsınız. ”

Muhammed: Allah bana“"Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım habibim. " dedi.

Muhammed le ilgili yazdığınız bu sözler sadece hadistir ve aslı ile yani Kuranla alakası yoktur...

En’âm Sûresinin 156,157 . Ayetinde

Kitap, yalnız bizden önceki iki topluluğa (yahudilere ve hıristiyanlara) indirildi. Biz onların okumalarından habersiz idik” demeyesiniz, yahut, “Eğer bize kitap indirilseydi biz onlardan daha çok doğru yolda olurduk” demeyesiniz, diye bu Kur’an’ı indirdik. İşte size Rabbinizden açıkça bir delil, bir hidayet ve bir rahmet geldi. Artık Allah’ın âyetlerini yalanlayan ve (insanları) onlardan çeviren kimseden daha zalim kimdir!? İnsanları âyetlerimizden alıkoymaya kalkışanları, yapmakta oldukları engellemeden dolayı azabın en kötüsü ile cezalandıracağız.

A’râf Sûresinin 52 . Ayetinde

Andolsun biz onlara, bilerek açıkladığımız bir kitabı, inanan bir toplum için bir yol gösterici ve rahmet olarak getirdik.

Yûnus Sûresinin 57 . Ayetinde

Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi

Yûsuf Sûresinin 111 . Ayetinde

Andolsun ki, onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Kur’an uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi ayrı ayrı açıklayan ve inanan bir toplum için de bir yol gösterici ve bir rahmettir

Nahl Sûresinin 64 . Ayetinde

Sana kitabı, ancak ayrılığa düştükleri şeyleri onlara açıklaman için ve iman eden bir topluma doğru yolu gösterici ve rahmet olarak indirdik.

Nahl Sûresinin 89 . Ayetinde

(Ey Muhammed!) Her ümmetin kendi içinden üzerlerine bir şahit göndereceğimiz, seni de onların üzerine bir şahit olarak getireceğimiz günü düşün. Sana bu kitabı; her şey için bir açıklama, doğru yolu gösteren bir rehber, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.

ve son olarak

Enbiyâ Sûresinin 107 . Ayetinde

(Ey Muhammed!) Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik

sırf bu sözden yazdığınız

Muhammed: Allah bana“"Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım habibim. " dedi.

bu söz ÇIKAR MI???

ama hadisçiler çıkarmış birileri çıkarmış ve bu hadis sonraları kaldırılmış arkadaşlar ...

herşeyi yaratan tek ve eşi benzeri olmayan yüce varlık yani inandığım din adına Allah,, rahmet olarak kitaplarını yollamıştır... Kuran ı ondan önce İncili.. ondan önce Tevratı vssss peygamberler ise Rahmet kitaplarına vesilelerdir... açıklayıcı... öğretici olarak seçilmişlerdir....

yine tekrar ediyorum hadislere dayanıp dinlere laf söylemeyin... dinleri tek başına değerlendirin... yani kaynağıyla... yani kitabıyla...

gelelim şuna:Muhammed: “Hiçbiriniz beni çocuğundan, babasından ve tüm insanlardan daha çok sevmedikçe gerçek Mü’min olamazsınız. ”.... diyelimki DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR bu söz doğru... Allah a yakın bildiğin kulu sevmek neden kötü olsun....

haaaa tüm insanlardan deyince Rabbimiz derki:

Âl-i İmrân(*) Sûresinin 78 . Ayetinde

Onlardan (Kitap ehlinden) bir grup var ki, Kitab’dan olmadığı halde Kitab’dan sanasınız diye (okudukları) Kitap’tanmış gibi dillerini eğip bükerler ve, “Bu, Allah katındandır” derler. Halbuki o, Allah katından değildir. Bile bile Allah’a karşı yalan söylerler

NİSA SURESİ 150,151. Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkar edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkar ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya;işte onlar gerçekten kafirlerdir. Biz de kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır

152. Allah’a ve peygamberlerine iman edenler ve onlardan hiçbirini diğerlerinden ayırmayanlara gelince, işte onlara Allah mükafatlarını verecektir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

KISACASI BİZ PEYGAMBERLER ARASINDA AYRIM YAPMAYIZ YANİ MUHAMMED İ DİĞERLERİNDEN ÜSTÜN TUTAMAYIZ ONLARIN VARSA DERECESİ ALLAH KATINDADIR BİZE AYRIM YAPMAK DÜŞMEZ BİZ HEPSİNİ SEVERİZ BİZ ZATEN HERŞEYİ SEVERİZ SIRF YARATANDAN ÖTÜRÜ

Kuranda anne baba ile ilgili onca söz varken onları bırakıp hadisi buralara yazıyorsunuz ... biraz daha dikkat lütfen LÜTFEN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın magician,

Sadece tarihte kalsa bu yanlış, sadece genel kültür, ansiklopedik bilgi olarak okuruz, öğreniriz, çıkaracağımız dersleri çıkarır, geçeriz.

Ama İslam'ın evrensellik iddiası ve Muhammed'in Allah'a atfedilen sözleri, bizzat yaşayarak örneklediği ve .

.

.

.

Eğer bir Yaratıcı varsa, sadece 7. yüzyıl Arap toplumunda uygulanan bir anormalliği evrensel kılmaz.

Arapları Arap kültürüyle değerlendirir, alacağımız ders varsa alırız, geçeriz. Ama Sözkonusu kültür evrensel kültür diye sübyancılığa payanda olarak kullanılırsa, buna karşı çıkmak benim de görevim, senin de görevin.

Saygılar.

ona kalırsa peygamberimiz kendinden büyük bir kadınla da evlenmemiş miydi hani adı hatice olan... benim anlamadığım derdiniz neden ayşenin yaşı oldu... din adına tartışacak başka konu mu kalmadı ki olayı medyadaki magazin konularına dönüştürmeye çalışıyorsunuz... emin bile olamadığınız bir ton hadisle siz neleri düşünüyorsunuz... diyelimki 9 yaşındaydı alan memnun satan memnun sizi neden ilgilendirdi bu kadar.... Ayşe nin bu konudan şikayetini mi okudunuz bir yerlerde...

benim anneannem de aynı yaşlarda evlenmiş tartıştığınız bu olaydan yaklaşık 1500 sene sonra... ve bu yaşa kadar yani yaklaşık 50-60 yıllık bu evlilikte hiç birinizin sahip olamayacağı güzelliklere rastlanır...ve yine tekrar tekrar her yerde yazdığım gibi toplumların gelenekleri dinden kaynaklı değildir arkadaşlar....bir çok islam ülkesinde kadınlar uygulayımların dinimizle alakası olmadığını çok güzel dile getiriyorlar... gerçi siz dünyada müslüman kadınları hiç dinlediniz mi bilmem ama ?

DUVARLARIN ARKASINDA başlıklı bir belgesel vardı denk gelirseniz tavsiye ederim... belki ramazan da tekrar yayınlarlar... kısa ve öz... insanların uygulayımları ya da erkeklerin uygulayımlarıyla asıl kitaptaki öğütler arasında uçurumlar olabilir... yanlış olan herşeyi dine mal etmeyin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..............

diyelimki 9 yaşındaydı alan memnun satan memnun sizi neden ilgilendirdi bu kadar.... Ayşe nin bu konudan şikayetini mi okudunuz bir yerlerde...

..............

Yukardaki kabul, bir kez daha sübyancılığı kurnazca legalleştirmenin başka bir yolu.

Diyelimki o yaştaki çocuğa alınacak bir şeker, yada verilecek para veya korkutularak "şikayet yapmaması"nı sağlamak sübyancılığın geçerli olamasına yol açacakmış.

9 yaşındaki çocuk cinselliği bilmez, iğrenir. Böyle bir faaliyet gelecek için ona fobi olur.

Niyet, müslümanlara duyrulur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın birce, evet haklısnız müslümanların birçoğu veya bir kısmı demem gerekirdi,genelleme yapmam doğru değil.Dolayısıyla sizin gibi bu tip uydurmalara katılmayanları konumuz dışında bırakırsak, müslümanların bu tip uydurmaları sevmelerinin nedeni bana göre ezikliklerini bir parça olsun tatmin edebilmektir. Çünkü bilinç altında her insanın içgüdüsel bir şüphe vardır.Bu ünlü insanlar islama girdiğine göre demekki islam hak bir din düşüncesi ile bu şüphe bastırılmak istenmektedir.

Eğer aksi olsaydu bu tür hilelere niye tevessül etsinler ki ? Bir müslüman dünyada tek başına bile kalsa eğer şüphesi yoksa yinede başkalarının islama girip girmemesi onu zerre kadar etkilemez diye düşünüyorum,yanılıyormuyum?

Sayin Katakuta aciklamaliriniz bir kenara burda ozellikle koyu bir sekilde isaretledigim .(Dolayısıyla sizin gibi bu tip uydurmalara katılmayanları konumuz dışında bırakırsak,) burdaki bu hakki kendinizde nerden buluyorsunuz.. ogrenebilirmiyim.. ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Katakuta aciklamaliriniz bir kenara burda ozellikle koyu bir sekilde isaretledigim .(Dolayısıyla sizin gibi bu tip uydurmalara katılmayanları konumuz dışında bırakırsak,) burdaki bu hakki kendinizde nerden buluyorsunuz.. ogrenebilirmiyim.. ?

Bu benim kanaatim katılmak zorunda değilsiniz.Bu hakkı bana demokratik özgürlük veriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demokratik ozgurluk size insanlara yasaklar koyma hakkini veriyormu ? insanlara belirli tipler demenizi hakaret icericek sozler hakkini veriyormu ? bumu yani demokratik ozgurluk ? bunlarsa eger bu insan haklarina tecavuz etmekten baska bir sey degildir...!

Saygilar...!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demokratik ozgurluk size insanlara yasaklar koyma hakkini veriyormu ? insanlara belirli tipler demenizi hakaret icericek sozler hakkini veriyormu ? bumu yani demokratik ozgurluk ? bunlarsa eger bu insan haklarina tecavuz etmekten baska bir sey degildir...!

Saygilar...!

Ben kimseye ne yasak koydum nede hakaret ettim.Uydurma haberlerle islama taraftar toplamaya çalışan insanlar hakkında kendi analizimi yaptım.O haberlerin uydurma olduğunu, müslüman birce bile kabul etti.

Unutmayın ki burası türkiyenin en seviyeli bir forumu.Neyin hakaret olup olmadığına adminler karar veriyor siz değil.Hakaret olan iletileri zaten ya sliyorlar yada sansürlüyorlar. Hakaret olan yazılarımı alın gösterin ve aksini isbatlayın.Yapamıyorsanız işi mazlum edebiyatına dökmeyin.

Eğer gerçekten hakaret konusunda samimi iseniz,kuranda inanmayanlara hakaret içeren onlarca ayet hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın çocuklara, çocuk olduğunu,insanlarla s..... k yarıştırdığını, kendisine yağcılık çeken insanlara ihtiyacı olduğunu biliyorum sedat bey hatırlatmana gerek yoktu.

bunu ben uydurmadim heralde ? neyse dediginiz gibi bunu forum yoneticileri yapmali.. vaktinizi ayirdiginiz icin tesekkur ederim :clover: Sayin Katakuta yalniz biraz daha dikkatli olurmusunuz :)

Saygilar :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunu ben uydurmadim heralde ? neyse dediginiz gibi bunu forum yoneticileri yapmali.. vaktinizi ayirdiginiz icin tesekkur ederim :clover: Sayin Katakuta yalniz biraz daha dikkatli olurmusunuz :)

Saygilar :clover:

Arkadaşım daldan dala atlayıp konuları birbirine karıştırıyorsunuz. Tek tek gidelim

Ben sayın birce ile,uydurma haberlerle, müslüman olduğu iddia edilen ünlü yabancılar hakkında tartıştık ve ben bu tip haberlere inanan müslümanlar hakkında bir yorum yaptım değilmi?Sizde bu yorum üzerinde bana şunu sormadınızmı?

Bende kanaatim olduğunu katılma zorunda olmadığınızı söyledim değilmi. Peki siz ne yaptınız işi mazlum edebiyatına dökerek hakaret ettiğimi söylemediniz mi?

Bu konuyla ilgili bir hakaretimi bulamyayınca, ne yaptınız sedat beyin sorusuna verdiğim cevabı buraya taşıdınız.?Her söz kendi konusu içinde değerlendirilir.

Konuları çorba ederek ne pahasına olursa olsun yağ gibi su üstüne çıkmak mı maksadınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

detayli bir sekilde aciklama yaptim Sayin Katakuta birazda size karsi mahcup kaltim :( Yinede ozur dilerim.. :clover: ve diger arkadaslardanda ozur dilerim.. niyetim boyle bir sey degildi.. Saygilar :clover: daha acikci bir sekilde yaklasmam gerekirdi buda bana bir ders oldu acikcasi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın bu uyduruklardan bir örnek vereyim.

Bu listeyi asandan kaynak istendi ama veremedi aynen senin dediğin gibi kem küm etti

Şimdi hepsini tek tek kaynak verip çürtümek çok uzun sürer ama bir tanesini nasıl yalan olduğunu gözler önüne serelim.

Voltaire: Türk kardeşime diyeceğim ki; senin dinin bana çok saygı değer bir din görünüyor... senin dinin çok asil.

“Dinlerin en parlağı olan Muhammed’in dini müstesna hemen hemen bütün dinler bu şekilde kurulmuştur; evet Muhammed’in dini en parlak dindir; çünkü dikkat ederseniz görürsünüz ki, mevcudiyetini zaferlere borçlu olan bu din doğduğu günden beri Tanrı tarafından korunmaktadır.” Feylesofca Konuşmalar ve Fıkralar I, Çeviren: Fehmi Baldaş, Ankara 1947, Milli Eğitim Basımevi, s. 191 (2, baskı: Ankara 1962, Milli Eğitim Basımevi, s. 208-9). Ayrıca bu konudaki düşüncelerini toplu halde bulmak için Cevdet Paşa, Tarih, c. IV, İstanbul 1309, s. 394-5’den aktaran: Ercüment Kuran, Türkiye’nin Batılılaşması ve Millî Meseleler, Ankara 1994, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, s. 24.

“Türk kardeşlerime diyeceğim ki: “Tanrıya şükredip seninle şöyle bir tavuklu pilav yiyelim. Senin dinin bana çok saygı değer bir din gibi görünüyor, bir tek tanrıya tapıyorsun, her yıl gelirinin kırkta birini zekât olarak vermek, bayram gününde düşmanlarınla barışmak zorundasın. Bütün dünyaya iftira eden bizim yobazlar senin dininin, baştan başa duyguları okşayan bir din olduğu için tutunduğunu, belki bin kez söylediler. Hepside yalan söylemiş bu zavallıların. Senin dinin çok sıkı günde beş kez namaz kılmayı, dünyanın en zor orucunu tutmayı, bizim papazların tadını çıkardıkları şarapla likörü hiç ağzına koymamayı buyuruyor.”

Voltaire tahrif edilmiş hıristiyanlığı tenkid edip Hz. Peygamber ve İslamiyeti pek çok yönden övdükten sonra şu temennide bulunuyor: “Allah”ım! Keşke bütün Avrupa milletleri müslüman Türklerin yolunu örnek alsaydılar!

Kendi fikrim: Voltaire öğrendiklerimize göre hristiyanlığı yaşadığı dönemde kıyasıya eleştirmiş ve deizme varmış dönemin tipik burjuva aydınıdır. Bu sözleri söylemiştir. Uydurma değil. Ama bunların Voltaire'nin hayat felsefesini bilmeyenlerde "Vay be bak elin adamı bile İslamiyet hakkında ne demiş." etkisi yapmak maksadıyla kullanılması da yanlıştır.

Çünkü bu adamların çoğu dinsizdirler.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi fikrim: Voltaire öğrendiklerimize göre hristiyanlığı yaşadığı dönemde kıyasıya eleştirmiş ve deizme varmış dönemin tipik burjuva aydınıdır. Bu sözleri söylemiştir. Uydurma değil. Ama bunların Voltaire'nin hayat felsefesini bilmeyenlerde "Vay be bak elin adamı bile İslamiyet hakkında ne demiş." etkisi yapmak maksadıyla kullanılması da yanlıştır.

Saygılar.

Çok merak ediyorum... Siz Voltaire'nin yazdığı kitaplarından bir tek satır okudunuz mu?

Siz Voltaire'nin yazdığı kitaplarından herhangi birini, başından sonuna kadar sıkılmadan okuyupta mı bu kendi fikrinizi edindiniz ve belirtiyorsunuz?

Şimdi bana tepki duyacaksınız ama ya yazılanları baştan savma okuyorsunuz...

yada amacınız başka işinize geleni anlayıp "Bu sözleri söylemiştir. Uydurma değil." diyebiliyorsunuz...

Ardından"Voltaire'nin hayat felsefesini bilmeyenlere" Akıllar veriyorsunuz...

Siz Bildiğinize göre bize "Voltaire'in" Hayat felsefesini özetler misiniz Lütfen...?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok merak ediyorum... Siz Voltaire'nin yazdığı kitaplarından bir tek satır okudunuz mu?

Hayır okumadım öylesine atıyorum.

Sayın Tarafsız ben Voltaire'nin İslamiyetle ilgili sözlerinin İslamiyet lehine bir delil olarak kullanılamayacağını belirtiyorum galiba okumadınız. Zira bu dine gerçekten inansaydı müslüman olurdu. Sözleri politiktir. İslamiyetin en parlak ve gerçek din oluşu da benim şahsi inancımdır. Volter'in sözlerine bakarak bu kanaate erişmiş değilim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır okumadım öylesine atıyorum.

Yazının devamında belirtilen "Voltaire'in" Hayat felsefesini özetler misiniz Lütfen...?" ifadesini görmemezlikten gelip işin içinden sıyrılmak için...

"Hayır okumadım öylesine atıyorum." ifadesi kolay kaçış yolu olarak karşımızda duruyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

islam hakkında söylenebilecek herşey kuranla yada hadislerle sınırlıdır onun dışında söylenen herşey kuran ve hadislere dayanıyosa mantıklıdır geri kalanlar ise hurafeden ileriye gitmez

"Kur'an hakkında olumsuz fikirler varsa onlar doğru değildir, Kur'an hakkında olumlu fikirler varsa onlar doğrudur" felsefesi olduğu için katılmak mümkün değil. Çünkü çok taraflı bir yaklaşım hatta fanatizm doruklarında.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman sana cehennemde mutluluklar,ama unutma o saydıkların sana göre cehenneme gidecekse ki benim böyle bir iddiam olmaz yakışıklı aktörlerde orda olacak demekki ;) ee bu durumda senin pek bir şansın olmayacak gene,makus talihine küs ne yapalım :D

:stuart: walla çok güzel cevap gülmekten öldüm :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazının devamında belirtilen "Voltaire'in" Hayat felsefesini özetler misiniz Lütfen...?" ifadesini görmemezlikten gelip işin içinden sıyrılmak için...

"Hayır okumadım öylesine atıyorum." ifadesi kolay kaçış yolu olarak karşımızda duruyor...

Evet kolay bir cevap. Zira Voltaire'nin hayat felsefesini burada özetlemem mümkün değil. Bu cevabı vermem de sizin hadi bakalım okudun mu göster şeklindeki tavrınız. Eğer Voltaire hakkında söylediklerimde bir yanlış varsa onları belirtin. Okuduğunuz Voltaire eserlerinden örnekler vererek bu görüşlerimi çürütün. Sen Voltaire okudun mu diyerek küçümsemeye çalışmaktan daha olumlu bir yol bu. Ben de şöyle derim o zaman "Merak ediyorum siz hiç Voltaire okudunuz mu da benim onun hakkındaki görüşlerimin yanlış olduğunu söylüyorsunuz? Yanlış olan görüşüm hangisi ifade eder misiniz? Voltaire'nin bu konudaki görüşü nedir? Voltaire Hristiyanlığa karşı mücadele vermiş ve deizme ulaşmış bir burjuva aydını değil midir? Bu mu yanlış? Söylediğini belirttiğim sözleri mi söylememiş? Bu mu yanlış? Eğer yanlış yapmışsam doğrusunu ve Voltaire'nin hayat felsefesinin kısa özetini sizden alalım. Öğrenelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Dinlerin en parlağı olan Muhammed’in dini müstesna hemen hemen bütün dinler bu şekilde kurulmuştur; evet Muhammed’in dini en parlak dindir; çünkü dikkat ederseniz görürsünüz ki, mevcudiyetini zaferlere borçlu olan bu din doğduğu günden beri Tanrı tarafından korunmaktadır.” Feylesofca Konuşmalar ve Fıkralar I, Çeviren: Fehmi Baldaş, Ankara 1947, Milli Eğitim Basımevi, s. 191 (2, baskı: Ankara 1962, Milli Eğitim Basımevi, s. 208-9). Ayrıca bu konudaki düşüncelerini toplu halde bulmak için Cevdet Paşa, Tarih, c. IV, İstanbul 1309, s. 394-5’den aktaran: Ercüment Kuran, Türkiye’nin Batılılaşması ve Millî Meseleler, Ankara 1994, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, s. 24.

Türk kardeşlerime diyeceğim ki: “Tanrıya şükredip seninle şöyle bir tavuklu pilav yiyelim. Senin dinin bana çok saygı değer bir din gibi görünüyor, bir tek tanrıya tapıyorsun, her yıl gelirinin kırkta birini zekât olarak vermek, bayram gününde düşmanlarınla barışmak zorundasın. Bütün dünyaya iftira eden bizim yobazlar senin dininin, baştan başa duyguları okşayan bir din olduğu için tutunduğunu, belki bin kez söylediler. Hepside yalan söylemiş bu zavallıların. Senin dinin çok sıkı günde beş kez namaz kılmayı, dünyanın en zor orucunu tutmayı, bizim papazların tadını çıkardıkları şarapla likörü hiç ağzına koymamayı buyuruyor.”

Voltaire tahrif edilmiş hıristiyanlığı tenkid edip Hz. Peygamber ve İslamiyeti pek çok yönden övdükten sonra şu temennide bulunuyor: “Allah”ım! Keşke bütün Avrupa milletleri müslüman Türklerin yolunu örnek alsaydılar!

Saygılar.

Voltaire,nin böyle sözü yok. Verdiğiniz kaynak ise müslümanlara ait bir kaynak olduğu için bağlayıcı değildir.Voltaire,nin böyle söylediğini kanıtlamak için bizzat kendi eserlerinden kaynak vermeniz gerekir.Onun hahkında yazılmış ne idüğü belirsiz yerlerden değil.

Ben hala iddiamda ısrarlıyım.Müslümanlar bu tip çarpıtmalara ve uydurmalara pek heveslidir.Yukarıdaki ona ait olduğu iddia edilen sözlerde onun hakkında uydurmadan başka bir şey değildir. Biz islam hakkında konuşurken ayet, hadis ve müslüman tarihçilerinden oluşan kaynakların dışına nasıl çıkamıyorsak,sizde aynı şeklide müslüman olmayanlardan bahsederken onların eserlerinden kaynak vereceksiniz,müslümanların onlar hakkında uydurduğu masallardan değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Voltaire,nin böyle sözü yok. Verdiğiniz kaynak ise müslümanlara ait bir kaynak olduğu için bağlayıcı değildir.Voltaire,nin böyle söylediğini kanıtlamak için bizzat kendi eserlerinden kaynak vermeniz gerekir.Onun hahkında yazılmış ne idüğü belirsiz yerlerden değil.

Ben hala iddiamda ısrarlıyım.Müslümanlar bu tip çarpıtmalara ve uydurmalara pek heveslidir.Yukarıdaki ona ait olduğu iddia edilen sözlerde onun hakkında uydurmadan başka bir şey değildir. Biz islam hakkında konuşurken ayet, hadis ve müslüman tarihçilerinden oluşan kaynakların dışına nasıl çıkamıyorsak,sizde aynı şeklide müslüman olmayanlardan bahsederken onların eserlerinden kaynak vereceksiniz,müslümanların onlar hakkında uydurduğu masallardan değil.

Feylesofca Konuşmalar ve Fıkralar I, Çeviren: Fehmi Baldaş, Ankara 1947, Milli Eğitim Basımevi, s. 191

Voltaire'nin Feylosofça Konuşmalar ve Fıkralar adlı bir eseri var mı? Yok mu? Bu eser Fehmi Baldaş tarafından dilimize çevrilmiş ve 1947 yılında MEB tarafından basılmış mı?

Ne idüğü belirsiz dediğiniz kaynak bu ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı Basımevi'nin bastığı bir kaynak sayın Katakuta.

Şunu da ekleyeyim Volter müslüman değildi. Peki neden yazdı bunları? Papazları eleştirmede Müslüman Osmanlıyı bir ayna olarak kullandı. Aleyhte şeyler de söylemiştir. Bunlar da tartışma konusudur.

Bütün bunlardan sonra "müslümanların uydurma ve çarpıtmalara pek hevesli oldukları" iddiası havadadır. Ayrıca "her müslüman yalan söyler" anlamı da vardır bu cümlede ama o noktaya girmiyorum bir dil sürçmesi kabul ederek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Voltaire,nin böyle sözü yok. Verdiğiniz kaynak ise müslümanlara ait bir kaynak olduğu için bağlayıcı değildir

Peki her gün dinle ilgili onlarca idda ateist sitelerden alıntılalınıyor.

İslamı siteler bağlayıcı değilse ateist siteler ne oluyor..??

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet kolay bir cevap. Zira Voltaire'nin hayat felsefesini burada özetlemem mümkün değil. Bu cevabı vermem de sizin hadi bakalım okudun mu göster şeklindeki tavrınız. Eğer Voltaire hakkında söylediklerimde bir yanlış varsa onları belirtin. Okuduğunuz Voltaire eserlerinden örnekler vererek bu görüşlerimi çürütün. Sen Voltaire okudun mu diyerek küçümsemeye çalışmaktan daha olumlu bir yol bu. Ben de şöyle derim o zaman "Merak ediyorum siz hiç Voltaire okudunuz mu da benim onun hakkındaki görüşlerimin yanlış olduğunu söylüyorsunuz? Yanlış olan görüşüm hangisi ifade eder misiniz? Voltaire'nin bu konudaki görüşü nedir? Voltaire Hristiyanlığa karşı mücadele vermiş ve deizme ulaşmış bir burjuva aydını değil midir? Bu mu yanlış? Söylediğini belirttiğim sözleri mi söylememiş? Bu mu yanlış? Eğer yanlış yapmışsam doğrusunu ve Voltaire'nin hayat felsefesinin kısa özetini sizden alalım. Öğrenelim.

Müthiş hokkabazın topu gibi yok olup sıyrılıverdiniz işin içinden...

İddialarınızın doğruluğuna dair kanıtlarınızı göstermek yerine iyi bir manevrayla benden özetleme mi istiyorsunuz...

Tebrikler...

Oysa ben iddialarınızın geçersizliğini Onun yazılarından bir satır bile okudunuz mu acaba diye vurgulamaya çalışmış...

Okuduysanız da bir satırlık bir algılamayla değerlendirmeler yaptığınızı anlatmaya çalışmıştım...

Oysa siz aşağılandığınızı sanmışsınız...

Tekrar tebrikler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.