Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bu Kurt dusmanliginin kaynagi ne?

NewYorkTaner

Önerilen İletiler

Bir kez bana SIZ diye hitap edim sanki PKK'li yapmayin lutfen. Kurdum evet ama PKK'ya karsiyim, PKK'ya karsi oldugum gibi Turk milletinin milliyetci ve soven tavirlarina da karsiyim. Zira bu tavirlar benim varligima tehdittir ve hakarettir. Evet bir suru vekillerimiz oldu mecliste ama sistem'e goz yuman vekiller bunlar. Baksaniza gerekcesiz yere kac tane DTP'li iceri atildi. Tabii sizlere gore PKK yatakcilaridir bu adamlar, bolucudurler.

.

.

.

Bakin dislamaya devam ediyoruz Irak Kurtlerini, ve gorelim sonu nasil olacak bu isin. Ben tabir edeyim. Adamlar ozerklik alacaklar, Kerkuk'e sahip olacaklar ki bu kacinilmaz, ve tum dogal kaynaklarini ABD ve AB ile paylasacaklar Turkiye yerine? Neden cunku bizim tek yaptigimiz olari karalayip asagilamak. Onlari tehdit etmek. yalan mi? Hadi bakalim, hodri meydan, devam edin su nefretci, kinci tavira bakalim ne gececek elimize!

pkk lı değilim diyosunuz ama dtp lilerin içeri atılmasını dert etmişsiniz kendinize.bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?dtp nin söylemi terör örgütüyle aynı değilmi?şimdi buna hayır dersiniz siz.siz nasıl türk milletinin şoven tavırlarına karşıysanız türk milleti de sizin şoven tavrınıza karşı.bir kürt çıkıpta ben kürtüm demedikçe hiçbir türk türk olduğunu dile getirmez çünkü gerek yoktur.birileri içimizdekileri kullanıyo ve bazısına sen türksün bazısına sen türksün diyo.içimizdekiler de bu oyuna ortak oluyo.işin garip tarafı kürtlerin yaşadığı sıkıntıların birçoğunu türkler,araplar,lazlar da yaşıyo ama hiçbiri DAĞA çıkıp TERÖRİSTLİK yapmıyo.burda düşünmesi gereken bir taraf varsa o da kürtlerdir.20 milyon kürt var diyip duruyosunuz pekala dediğiniz gibi olsun o zman bu dtp veya kürt partileri neden yok denecek kadar az oy alıyo yoksa devlet oylara da mı karışıyo?ya da bu kürtler dtp ve diğer kürt partilerin düşündüğü gibi düşünmüyo yani TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nde türk kürt eşittir kardeştir bölücülük yapmaya gerek yoktur diye düşünüyo olabilir mi?önceki yazdıklarıma da cevap yazrsanız sevinirim ama konuyu çarpıtmadan.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir efendim,

DTP Turk vatandaslari tarafindan secilmis ve yonetime dahil bir siyasi partidir. Yoksa simdi var olamazlardi. Neden her turk Milliyetciligini elestiren PKK'li oluyor anlayamayorum. PKK ile iliskileri oyle derin araniyor, o kadar camur atiliyor ki bu partilere artik inanasim gelmiyor. Cok komik yahu!

Kalkip halkin sectigi bir partiye PKK'li diyorsunuz. Bu ne curret?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir efendim,

DTP Turk vatandaslari tarafindan secilmis ve yonetime dahil bir siyasi partidir. Yoksa simdi var olamazlardi. Neden her turk Milliyetciligini elestiren PKK'li oluyor anlayamayorum. PKK ile iliskileri oyle derin araniyor, o kadar camur atiliyor ki bu partilere artik inanasim gelmiyor. Cok komik yahu!

bakın yine çarpıtıyosunuz.ben de eleştiriyorum türk ırk milliyetçiliğini ama bunu eleştirirken kürt milliyetçiliğini de eleştiriyorum.siz de sıkışınca konuyu çarpıtanlardansınız.asık komik olan bu.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KURT DÜSMANLIGI LAIK OLMAYANLARIN KAFASINDAKI ZIHNIYETTIR

Dogusundan ,,,Batisina kadar.,.insanlarimizin en Acili Dönemlerinde bile.,Sadece Kahrolsun PKK demektedir

vede kalplerinden.,.,hic birzaman baska bir kelimeyi telafüz etmeyi birakin.,!!!.,

aklinin ucundan bile gecirmemektedir.,Bu Ülke var oldukcada gecirmez

Bu Ülke Laiktir

Bu Ülkemizin insanlari daha düne kadar Türbanida tanimazdi.,.

öyle birileri varki,,

Basörtüsünü türban yapti.,,bu kisiler gün gelir.,

PKK,,yi.,ne yapmaya calisirlar bilemezsin

Birden yeni gündemler yaratmaya

calisirlar,.hedef Türkiye Cumhuriyeti ,..,hayir hayir Asil hedef bu Cografya

Bu Türkiye Cumhuriyeti var oldukca

Bu cografyada var olacaktir

Bunun bilincindiler.,

Evet Ulusumuz .,.,Laikliktir,,

Bu cografya icin.,!!!

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onemli olan Kurdistan'in var olup olmamasi degildir fakat nufusu Orta Dogu'da yaklasik 30 milyona olan (gerci siz bunu da inkar edersiniz simdi) bir Kurt halkinin, dilinin, kulturunun varligidir. Zamaninda Kurtce konusmak bile suc sayiliyordu (hadi bakalim bunu da inkar edin). Turkiye'nin petrolu de suyu da hayvanciligi da hep Kurt topraklarinda gelmiyor mu? Elektrik hep Kurt topraklarindan gelmiyor mu (gerci simid buna da Afyon yada Usak'tan geliyor dersiniz siz ama...)? Neden yillarca ve simdi, en kotu alt yapi, en kotu yollar Kurt topraklarinda o zaman? Bu somurunun ta kendisi degil midir? Gercek olan nufusu 30 milyon olan Kurt halkinin haklaridir. Ve eger milliyetci kardeslerimiz de biraz akil olsaydi, bu haklari garanti icine alip dusman yerine DOST kazanilirdi. Nasil 6 milyonluk yahudi milleti bu kadar hak arayabiliyor da Kurtler arayamiyor aklim almiyor...

Eger bu adamalar bolucu deniyorsa o zaman hadi gelin 1. Dunya Savasinda Orta Dogu'yu param parca eden Ingilizlere de bolucu ver terorist diyelim ve iliskilerimiz askiya alalim. Ya da Amerika'yi terorist dite nitelendirelim. Bence o sikar biraz.

Bakin bir kac ay icinde Kerkuk zaten Kurtlerin eline gececek. kacinilmaz bir durum bu ve hala kalkip bos tehditlerde bulunuyoruz. Sonuc ne olacak? Ati alan Uskudari gececek ve Kurt kardesleriniz Turkiye yerine A.B.D. ile kalkinacak. O zaman kimin ne akilli karar aldigi ortaya cikar herhalde.

Kerkuk'e gelince: Lutfen bana tarafsiz bir kaynak gosterip o kentin gecmiste ya da su anda bir Turkmen kenti oldugunu gosterin. Kalkipta Turkiye'deki milliyetci kaynaklari gostererek degil. Gosteremezsiniz kardesim. Hadi gelin kalkip Diyarbakir'a da Turk sehri diyelim. Urfa'ya da...

Sorun ne ben size soyleyeyim: Bu guzelim Turkiye'yi iflasa goturen sayin milliyetcilierimizin Kerkuk petrollerindeki gozu. dedigim gibi, birakin Turkmen, Kurt, Arap, Suryani kim yasiyorsa Kerkuk'te onlar karar versin bu konuya. Sanki Turkiye'deki sorunlari hallettik te simdi komsu ulkerin sorunlarina mudahele edecgiz. Hey Allahim sabir ver bana!

Zamaninda Kurtce konusmak bile suc sayiliyordu diyorsunuz ne zaman suçsayıldı?bende doğuluyum yaşım 31 ama hiç yasağı görmedim yasaklanma diye söz konusu olmadı.

mantığa bile aykırı...düşün'ki yasak olsaydı bu gün bütün kürtler asimile olmuş ve dilini unutmuş olurdu...

ayrıca güney doğuda bırkın yasağı türkçe bilmeyenler vatandaşlarımız var...

nasıl yask bu?

nerden çıkardınız?

abd yi terörist diye nitelendirilecekse nitelendirilir...söyleyen zaten açıkca söylüyor teröre nasıl destek verdiğini,her ay pkk kamplarını ziyaret edip bilgi aldığını,helikopterle silah mühimmat getirdiğini söyleyen söylüyor belgeliyor...ama sizin zihniyetinizdeki insalar bunu görmezden geliyor...

yani anlayacağın abd teröre yardım ediyor deniyor.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir efendim,

Dtp halkın seçtiği parti oldu öylemi ve politikalarıda pkk ile birebir örtüşüyor nedense? Peki neden Diyarbakır dışından oy alamaz bu Dtp ve buna rağmen nasıl ayakta kalabilir?

Dtp hangi yönetime dahil olmuş? ******** *********?

Kürtçeyi merşu ve ikinci resmi dil yapmak derdi ile bölücülük politikalarını yönetenler, dini kullanarak insanları millet/ümmet olarak ikiye bölmek isteyenlerle işbirliği içindedir.

Türkiye Cumhuriyetini yıkmak için bu iki kesim elbirliği ile çalışıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir efendim,

İyide kardeş partinizin sözcüsü olan kadın,kürdlerin üç lideri var bunlar"apo,barzani ve talabani"demedimi abdullah öcalan(bu isimleri büyük harfle yazmak içimden gelmiyor) denilen şahıs kimdir?barzani kimdir?talabani kimdir? ve hepsinden önemlisi bu isimler size ne ifade ediyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir efendim,

Sen merak etme DTP nin ne olduğunu bu millet biliyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bazı arkadaşlar hala anlayamamış türkiye kurulduğundan beri tek millet oluşturma çabası var ama kürtler biz kürdü diyorlr neden çünkü bizim dedelerimiz kendi dillerininde konuşulacağı ortak bir cumhuriyet hayaliyle savaştılar türklerle birlikte ki bunu sizde kabul ediyosunuz evet kütlerde savaşmışlrdır büyük mücadeleler vermişlerdir eee ama dillerini konuşmasınlar kültürlerini ve asıllarını inkar etsinler diyorsunuz yokya öyle kolaymı ha şunu söylim benim için hakkari neyse edirnede odur ama bir türk hakkaride kiralık ev aradığında türksün deyip suratına kapı kaptmıyolar ben bunu kürt olduğum için batıda maalesef çok yaşadım ve benim dedem boşunamı savaştı bu ülke için dedim ama olsun bu cahilce düşünenlerde görecekler gerçeği merak etme new york kardeş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevr'e Protesto

Kürtlerin içinde "bağımsız Kürdistan" kurmak isteyen küçük bir milliyetçi grup da vardı. Başlarında Şerif Paşa'nın bulunduğu bu "Jön Kürtler", İtilaf Devletleri ile anlaşarak önce Kasım 1919'daki Paris Konferansı'nda sonra da 10 Ağustos 1920’deki Sevr Anlaşması'nda boy gösterdiler ve Sevr'e "Kürt halklarının Türkiye'den bağımsızlık elde etmeleri" yönünde bir madde eklettiler.

Ancak bu küçük Kürt milliyetçisi kadro, Doğu Anadolu'daki Kürt liderler tarafından şiddetle kınandı. Erzincan'dan on ayrı Kürt aşiret lideri, Fransız Yüksek Komiserliğine "Türklerin ve Kürtlerin soy ve din itibarıyla kardeş olduklarını" vurgulayan protesto telgrafı yolladı. Bediüzzaman Said Nursi, Ahmet Arif ve Mehmet Sıddık, Kürtler adına yayınladıkları ortak yazıyla, Sevr Anlaşması’nı lanetlediler. Kürt din alimleri de Milli Mücadele lehinde Anadolu müftülerinin yayınladığı fetvayı imzaladılar.

Lozan görüşmeleri yapılırken Batılı devletlerin Kürtleri "azınlık" olarak görmekte ısrar etmeleri üzerine ise Bitlis milletvekili Yusuf Ziya Bey 3 Kasım 1922'de Meclis kürsüsüne çıkıp şöyle demişti:

"Avrupalılar diyorlar ki, 'Türkiye'de yaşayan akalliyetlerin (azınlıkların) en büyüğü, en kesretlisi (kalabalığı) Kürtlerdir.' Bendeniz Kürdoğlu Kürdüm. Binaenaleyh bir Kürt mensubu olmak sıfatiyle sizi temin ederim ki Kürtler hiç bir şey istemiyorlar. Biz Kürtler vaktiyle Avrupa'nın Sevr paçavrası ile verdiği bütün hakları, hukukları ayaklarımız altında çiğnedik ve bütün manasıyla bize hak vermek isteyenlere iade ettik... Türklerle beraber kanımızı döktük, onlardan ayrılmadık ve ayrılmak istemedik ve istemeyiz."

Bir sonraki celsede ise, Bitlis, Erzurum, Kastamonu, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Pozan, Diyarbakır, Van milletvekillerinin hepsi şu cümlelerin altına imza attılar: "Türk, Kürt bir kütle-i vahidedir. Kürtler, hiç bir vakit Türkiye camiasından ayrılamaz ve bunu ayırmak için hiç bir kuvvetin tesiri yoktur." (Kaynaklar ve daha fazla detay için bkz: Mustafa Akyol, "Kürt Sorununu Yeniden Düşünmek", 2006)

80 Yıl Sonra

"Soy ve din kardeşi" oldukları Türklerle birlikte Türkiye için canlarını ortaya koyan tüm bu "çılgın" Kürtlerin bugün kemikleri sızlıyor olmalı. Çünkü Kürtlük adına hareket ettiğini ileri süren bir terör örgütü 30 binden fazla vatandaşımızı katletti ve hala da kan dökmeye devam ediyor. Türkiye'ye ve Türklüğe karşı fanatik bir nefretle dolu etnik Kürt milliyetçiliği, hem Türklere hem de Kürtlere acı ve ölüm getiriyor. Öte yandan da bir grup marjinal Türk ırkçısı, "tarih boyu Kürt ihaneti" masalları uydurarak, Kürt vatandaşlara karşı husumet körüklüyor.

Türkiye'nin etnik bir gerilime sürüklenmemesi için, her iki etnik milliyetçiliği de yenmemiz gerek. Ve bunun bir yolu "çılgın Türklerin ve Kürtlerin" gerçek hikayesini yeniden hatırlamak. "Bir hilal uğruna" birlikte savaşmış ve can vermiş o yüzbinlerce şehidin hatırası, Türkiye'nin bölünemezliğinin en dramatik işareti olsa gerek.

Yazan: Mustafa Akyol

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ulusalcı dünya görüşünün, tarihin tozlu raflarına hemde hiç almamacasına kaldırmak ilk yapılacak çözüm olsa gerek.

Türkler için olan Kürtler içinde geçerldir.

bravo aslan devam et bu yolda.bunlar burada yazabildiğin düşüncelerin. kafanda mevcut ama dile getiremediğin daha ne cevherler vardır sende kimbilir.damat ferit paşa hortladı ve bu foruma yazı yazıyor sanki.yalnız tarihçi murat bardakçı bu şahıs için haindi diyenlere itiraz edermiş. ******* ****** *****

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

soru çok önemli yalnız verilen cewaplar gereksiz ben söyliyeyim kaynağını oluşturulmak istenen tek millet (TÜRK) LAZ'LARI ÇERKEZ'LERİ VS. TÜRK'LEŞTİRDİLER ANCAK KÜRT'LER BAŞKA BİR HALK OLDUKLARINDA ISRAR EDİP BU ŞEKİLDE ERİMEYİ REDDETTİLER VE BU SİSTEMİ BOZDULAR ÇÜNKÜ KENDİ DİLLERİ KÜLTÜRLERİ TARİHLERİ OLDUĞUNU ASLA UNUTMADILAR VE SAHİP ÇIKTILAR BEN AYRI DEVLET İSTEYENLERE KARŞIYIM AMA BENİ YOK SAYANLARADA KARŞIYIM TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOK DİYENİ LANETLİYORUM DÖNÜP ÇANANKKALEYE URFAYA ANTEPE BAKSINLARDA UTANSINLAR VE ORADAKİ ŞEHİTLERİMİZİN ARASINDAKİ KÜRTLERİN DİLLERİNE KÜLTÜRLERİNE YANİ KÜRTLÜKLERİNE SAYGI DUYSUNLAR...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Türk Sanat Müziği mi,Kürt Sanat Müziği mi?

,Kenan Kırkaya

Yıllardır Türk Sanat Müziği olarak gönüllere taht kuran pek çok eserin Kurdî makamlarda olduğu iddia edildi. TRT Türk Müziği ve Modal Tek Sesli Müzikler Uzmanı Niğde Üniversitesi Müzikoloji Eski Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdoğan Sürat, ‘Agora Meyhanesi’ gibi ünlü pek çok bestenin Kurdî makamlarda bestelendiğini, Zeki Müren’e hocalık yapan Haydar Telhunar’ın da aralarında bulunduğu ünlü bestekarların Kürt olduğunu söyledi. Sürat, Kurdî makamın yaygın olmasından dolayı Türk Sanat Müziği’nin Kürt Sanat Müziği olarak telaffuz edilmesi gerektiğini savunuyor.

TRT’de 1980 yılında Türk Müziği ve Modal Tek Sesli Müzikler Uzmanlığı, Hikmet Çetin döneminde TBMM Kültür Danışmanlığı görevinde bulunan Prof. Dr. Mustafa Erdoğan Sürat’ın araştırmalar, Türk Sanat Müziği olarak bilinen pek çok eserin Kurdî makamlarda olduğunu ortaya çıkardı. Prof. Dr. Sürat, yaptığı araştırmada, Türkiye’de kullanılan Arabesk müziğinin yüzde 97’sinin eski Yunan ve Yahudi, yüzde 3’ünün de Kürt ve Arap müzik ve ses sisteminden oluştuğu sonucuna ulaşır. Bu sonuç üzerine “Kürt müziği Anadolu da bu kadar az mı?” sorusundan hareketle Kürt Müzik yapısını araştırmaya başlayan Sürat, Türk Sanat Müziği’nde yapılmış eserlerin en çok Muhayyer Kurdî, Kurdîlî Hîcazkar ve Acem Kurdî eserlerden oluştuğunu tespit eder.

Prof. Dr. Sürat, 1970 yılında TRT Viyolonsel Sanatçısı Eski Astsubay Tarık Kip tarafından hazırlanan listesine dayanarak TRT’nin 1960 yıllından sonra yayınladığı Türk Sanat Müziği eserlerinin çoğunun Kurdî dizi ve makamlarında olduğunu görür. Sürat’ın araştırmasına göre; Repertuar yapıt sayılarından çıkan döküm, bestelenmiş tüm eserlerin yüzde 40’ı saf Kürt ses sistemi ve makamlarında, yüzde 20’si Kürt ağırlıklı Mezopotamya dizilerinde, yüzde 30’u Arap ve Acem dizi ve makamlarında, yüzde 5’i Trakya Köçekçe makamlarında, yüzde 5’i Türk dizi ve makamlarında icra edilmiş. 8 kat

Prof. Mustafa Erdoğan Sürat, bu istatistiklere dayanarak bestelenmiş şarkılarda Kürt Müziği’nin, Türk Sanat Müziği’nden sekiz kat daha fazla olduğunu, yeni bestelerin ise neredeyse yüzde 90 oranında Kurdili dizilerden oluştuğunu söylüyor. Sürat, “TRT’den aldığım verilere dayanarak ilan ediyorum; Türk Sanat Müziği diye birşey yok, Kürt Sanat Müziği var” diyor. Kullanılan eserlerde makamlara ilişkin yapılan tanımlamalarda “Kurdî” sözcüğünün kullanılmasına rağmen anlamının açıklanmadığını söyleyen Sürat, Kürt müziğinin sömürüldüğünü söylüyor. Türk Sanat Müziği’nde yayınlanan ve tanınmış “Burası Agora Meyhanesi” gibi parçaların makam ve ses sistemlerinin de Kurdî olduğunu savunan Prof. Dr. Sürat, şunları dile getiriyor: “Ün yapmış bütün Türk Sanat Müziği parçaları neredeyse Kurdî ve Kurdî makamlarda bestelenmiş. Nereye gitseniz ünlü Besteci Yusuf Nalkesen ve Muzaffer İlkar’ın parçalarını dinlersiniz. Bu adamların Kurdî makamlar dışında eserleri yok.” Zeki Müren’e hocalık yapmış olan Haydar Telhunar’ın da Kürt ve eserlerinin de Kurdî olduğunu söyleyen Sürat, Kürtlerin sadece eserleri ile değil aynı zamanda yetiştirdikleri büyük müzik adamları ile de Türk Sanat Müziği’ne hizmet ettiğini belirtiyor. Zenginlik dünyaya tanıtılmalı

Prof. Dr. Sürat, Kürt Müziği’ndeki zenginliğin Türkiye ve dünyaya tanıtılması gerektiğini belirterek, “Kürt Sanat Müziği korosu ile dünyaya ve Türkiye’ye tanıtılmalıdır. Bu Koro ile Türk Sanat Müziği, müzik ve sanat alanında federasyon da gerçekleştirebilirler. Buna bir müzikolog olarak öncülük etmeye de hazırım” diyor.

Görüyorsunuz işte müzikiniz bile bizden ama hala anlamıyorsunuz bizi red etmekle yanlış yapıyorsunuz biz varız ve buradayız edirneden hakkariye bu ülke bizim ülkemiz ben bir kürt olarak türkiyede türk kardeşlerimle omuz omuza yasamak istiorum baska türlüsüne karşıyım ama bu sorun ancak karsılıklı anlayısla olur ben seni tanımıyorum sen yoksun demekle çözemeyiz eğer öyle çözülseydi bugün bu kardeş kanı dururdu öyle değilmi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.