Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Pkk neyin mücadelesini veriyor?

KesKiNkAleM

Önerilen İletiler

Yorumları okumadım başlığa cevap vereyım,malum geç vakit :)

pkk neyin mücadelesini verıyor?p k k nın açılımını hayata geçirme mucadelesini veriyor.

Ve bu mücadeleyi çocuğundan kadınına kadar her kesim kürt vatandaşı veriyor.Geceleri yapılan semınerler,doğurun ki 4 ü dağa 6 sı eve propagandaları,Başkürdistan'a kurulan dıyaloglar,dağlara silah için toplanan paralar....

Ve 10 yaşındaki bir çocuk bile siz(TÜRKLER)bizim özgürlüğümüzü aldınız,biz devletimizi kurup özgürlüğümüzü alacağız dıyebiliyor.

Gücünü nüfustan alacağını düşünen bu örgütun en yoğun propagandası zatn çoğalmak..

Bizi dağda vurmalarına yada otobuslere bomba koymalarına gerek kalmadı.

Çoğalan sayıları sayesınde eğitim zorlaşıyor,sağlık hizmetleri zorlaşıyor,çarpık kentleşme artıyor..zatn çoğalmaktan amaç sadece güç değil ki,ülkenin bi şekılde kalkınmasını engellemek.

Birşey olmaz askerımız yeter dıyenler vardır içimizde,ama pkk yandaşları kürtlerın yoğun yaşadığı çevreyı gezersenız onların verdıkleri zararı ve hızla örgütlendiklerini görursünüz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 83
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Yanlış biliyorsun ; en çok imam-hatip açan Demirel'dir.bunu iyi araştır.

Kur'an Kurslarını milli egitim denetlesin ama bu seferde laik olmamız açısından sorun yaşıyoruz.

Hem Kur'an Kurslarından 'örgütlenme' varsa bu kanunun ilgilenecegi bir durumdur, yoksa yasaklamakla istenen elde edilemez ( egerki öncelik kaliteyse tabi) düşünsenize yüzlerce yıldır insanların degerli gördügü bir şeyle mücadele etmek akıl karı degildir ve boş çabalardır, yasaklamakla, koguşturmakla, baskı altına almakla varılacak bir yer yok ve tarih bunun örnekligiyle dolu...

falanca üniversitede de bir iki 'terörist' çıktı diye kapatmak mı lazım ya da yasaklamak mı gerekiyor ?

ama ben niyetlerin 'kalite' olduguna inanmıyorum.

İmam-Hatipler meslek lisesi degildir ve imamlık ya da 'din uzmanı' ( bu ne demekse) meslek degildir ve bu yanlıştan dönülmelidir. Temelde 'akılsızlıgın' sonuçlarından dolayı açılmışda olsa bu okullar, evrilince yani insanların biraz daha az biraz fazla diger okullardan dini egitim açısından tercihi olmuştur.İmam-Hatip okullarına bu açıdan bakmak lazımdır.

Bana kalsa çogu şey temelden yanlıştır ve istege baglı olarak doyurucu din egitimi olanakları tüm okullarda saglansa yeridir.

meslek dedigimiz şey zanaatkarlık dedigimizle aynı şeydir ve mesela bir valide bu anlamda bir meslek sahibi degildir.(meslek daha evrensel bir olgudur)

Ülkemiz anormal siyasi yapısından dolayı hiç bir şeyi dogru dürüst konuşup anlamlandıramıyoruz malesef.

ve bunun en büyük müsebbibi 'yasakcı' kafa yapısıdır.

İşte imam hatip liselerine bu açıdan bakarsan yanlış nokta bu olur. İmam hatip liseleri tabiki meslek lisesidir. İmam ve hatip yani diyanet işleri başkanlığının ihtiyaç duyduğu kadrolar. Nasılki sağlık meslek lisesi, sağlık sekötrüne ara eleman, adalet meslek lisesi, adalet hizmetlerine ara eleman yetiştiriyorsa. İmam hatip liselerinin varlık sebebi de budur. Bunun yerine dini eğitim veren okullar olarka görürsen bu okulları çarpıklık burada olur.

Zanaatkarlık dediğimiz şey, kol gücüne dayanan sektörlerde ustalık bilgisiyle edinilen bir şeydir. Zanaatkarlıkta bir meslektir, imamlıkta bir meslektir, sağlık personelliği hastabakıcılıkta bir meslektir.

Gerek İmam hatipler gerek diğer tüm meslek liseleri bunun için vardır. Üniversiteye öğrenci yetiştirmek için değil, piyasaya ihtiyaç duyduğüu ara elemanları yetiştirmek.

Bu okulları varlık amacıyla değerlendirmeyip. Din eğitimi verilen okullar olarak görürse işte o zaman katsayı adaletsizliği gibi saçma argümanlar çıkar ortaya.

Din Uzmanı, aslında dünyada var olan bütün semavi ve batıl dinler konusunda uzman. Onların benzerlikleri, farkları, emrettikelri vs konusunlarında uzmanlaşmış kişilerdir. Ülkemizde Sadece semavi dinler konusunda uzman olanlara İlahiyatçı denilmektedir.

Din uzmanları, eğitim kurumlarının yanında, sinema, tiyatro, edebiyat, belgesel, yazı dizisi, araştırma yazısı gibi bir çok alanda eser sahiplerine yardımcı olur hizmet verirler. Yani mesle diyelimki budizm hakkında bir belgesel hazırlıyorsun yada yazdığın romanda budizmle ilgili şeyleri analtacaksın. Budizm konusundada uzman olan bir din uzmanından yardım alırsın. Bunun yanında gazetelerde din uzmanları çalıştırırlar. Özellikle ramazan aylarında. İlahiyatçılarda din uzmanıdır ama din uzmanı daha geniş bir kavramdır.

Kuran kurslarının milli eğitim bakanlığında olması Laiklik açısından herhangi bir sorun niye oluştursun. Yada oluşturduğunu söyliyenmi var. Oralar özel kurslardır. Ve tüm özek kursların olduğu gibi Milli Eğitim bakanlığının denetime ve iznine tabi olmaları son derece normaldir. Bundan rahatsızlık duyanlar kesinlikle laikler olmadığı gibi. Oralarda örgütlenen o kursları, tarikat veya örgütler için insan kaynağı havuzu olarak görenlerdir.

İmamlık tabiki bir meslektir. Diyanet işleri başkanlığına bağlı olarak çalışan imamların mesleği budur.

Sorunda budur, diyanetin ihtiyaç duyduğu kadroları teymin etmek için açılmış bu okullar. Ana kuruluş amaçları haricinde "din eğitimi veren okullar" gözüyle değerlendirilip hatta böyle sunulup. İnsanlar öğrencilerini bu amaçla kaydettirdiği için sorun vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakır'da 21 Mart'taki Nevruz etkinliğinde yaptıkları konuşma nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan eski DEP milletvekili Leyla Zana ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında ifade verecek... Türk, Diyarbakır'daki kutlamalarda yaptığı konuşmasında; terör örgütü elebaşı Öcalan'a "sayın" diye hitap etmiş, Zana ise Kürtlerin 3 liderinin bulunduğunu; bunlardan birinin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ikincisinin Mesut Barzani, üçüncüsünün ise terör örgütü elebaşı Öcalan olduğunu söylemişti... Nevruz etkinliğinde yapılan konuşmaları incelemeye alan savcılık, Zana ve Türk hakkında soruşturma başlatmıştı...

Yeniçağ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zanaatkarlık dediğimiz şey, kol gücüne dayanan sektörlerde ustalık bilgisiyle edinilen bir şeydir. Zanaatkarlıkta bir meslektir, imamlıkta bir meslektir, sağlık personelliği hastabakıcılıkta bir meslektir.

Kuran kurslarının milli eğitim bakanlığında olması Laiklik açısından herhangi bir sorun niye oluştursun. Yada oluşturduğunu söyliyenmi var. Oralar özel kurslardır. Ve tüm özek kursların olduğu gibi Milli Eğitim bakanlığının denetime ve iznine tabi olmaları son derece normaldir. Bundan rahatsızlık duyanlar kesinlikle laikler olmadığı gibi. Oralarda örgütlenen o kursları, tarikat veya örgütler için insan kaynağı havuzu olarak görenlerdir.

İmamlık tabiki bir meslektir. Diyanet işleri başkanlığına bağlı olarak çalışan imamların mesleği budur.

Sorunda budur, diyanetin ihtiyaç duyduğu kadroları teymin etmek için açılmış bu okullar. Ana kuruluş amaçları haricinde "din eğitimi veren okullar" gözüyle değerlendirilip hatta böyle sunulup. İnsanlar öğrencilerini bu amaçla kaydettirdiği için sorun vardır.

kusura kalma ama siz okuduklarınızı anlamada sorun yaşamışsınız.

öncelikle şunu ifade edeyim ; İslamda 'din adamı' ya da 'uzman' diye birşey yoktur ve bu İslamın ruhuna aykırıdır ve bunu herhangi bir semavi ya da beşeri dinle kıyaslamak yanlıştır.

Ben dini egitim açısından ve istege baglı olarak dengi okullara doyurucu/tatmin edici dersler konulursa zaten imam-hatip gibi garabetler ortaya çıkmazdı veya kalkar diyorum.

İmam-hatipler yanlış politikaların sonucudur ve kendiside yanlışdır ve zaten yanlış bir kafa yapısından da başka bir şey beklenemezdi.(açanların niyeti farklıydı sonra bu okullar kimilerince daha degerli bulundu ve çocuklarını yolladılar, hepsi imam olsun diye yollamıyor zaten)( önemli olan bu insanların en dogal haklarının karşılanmasıdır)

Sorun okullardaki din egitimiyle alakalıdır.Sorun halkın çocuguna dini bilgileri doyurucu vermek istemesinden kaynaklandı.

İmam-hatip gibi çarpık zihnin çıkarımı, evrensel anlamda meslek liselerinide vuruyor ve buda başka bir sorun.

yanlış üstüne yanlış ve gene yanlış ilaahir....

şimdi daha anlaşılır oldu heralde.

İmamlık diye bir meslek yoktur, her türlü iş/meslek olabilir ama imamlık diye bir meslek olamaz.

bunu İslama göre konuşmamız lazım, yoksa dünyevi sistemlere göre degil. yani laik sistemler bunu bir iş olarak sunmuş olabilir ve bu dogru oldugu anlamına gelmez degil mi?

İsterseniz diyanetide bu anlamda tartışabiliriz. ( diyanet ; Dinin kontrolden çıkmaması için oluşturulmuş bir müessesedir.- ve iyi örgütlenmiştir- ).( bunda dini bir takım çalışmalar olması 'dinen' meşru oldugu anlamına da gelmez) tüm bunlar tartışılmadan oluşturulmuş ve dayatılmış olgular. Türkiyede işler böyle yürüyor .

konuyla alakalı 'din uzmanı', senin anlattıgın anlamda olan uzman degil ve bu bahsi geçiyorum.

Kur'an Kurslarında da durum diyanetden farklı degil, bakmayın siz aşırı laik eleştirilere, tüm bunlar devletin dini her ne olursa olsun kontrolde tutması içindir. Peki bu çok mu kötü ?

Kötü tabi ; çünkü dine ve dindara pozitif yaklaşımların bir dışa vurumu degil, bu tamamen dokunulmaz/eleşttiri dışı olma, muhalefet istememe, özgür düşünce karşıtı, farklı fikirlere tahammülsüzlügün dışa vurumu.

tek tip düşünen, tek tip yaşayan hatta hatta tek tip giyinen, tek bir tornadan çıkmış yıgınlar yaratmak ; bu yönetilmeyi daha kolay kılıyor.

İslam, her zaman için sistemlere hayati eleştiriler getirme potansiyelini dinamiklerinde barındırır.

Bundan farklı düşünseydim, bende sorun görmezdim ve benim gibi bir çok kimse gibi.

İnsan kültürü, baskı altına alıp yok edinilebilecek bir şey degildir ya da tek bir merkezden kontrol etme istenci ham bir hayaldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Imam-Hatipler yanlis,yanlis politikalarin sonucu,carpik zihniyetin ürünü falan filan.Islamda din adami yoktur.Bu Islamin ruhuna aykiridir.!islamda din adami yoktur ama ulema vardir,demekki asirlardir adi ulemaya cikmis kisiler din adami degilmis.Ulemada yoktur diyeceksiniz ve Veliler vardi diyeceksiniz.Ve Veliyide siz kendi görüsünüze göre anlatacaksiniz.

Müslümanlikta Imamlik vardir,Imamlik sonucta bir meslektir.Imam-Hatip okullari carpik bir zihniyetin ürünü degil tam aksine dini insanlara Allahin kitabinda yazili oldugu ve peygamberin anlattigi sekilde kendisinin ögrenip ögretmesi icin düsünülmüs cokta yerinde bir düsüncedir..Kurani Kerim,halkin okumasini bilmiyorsan eline alma carpilirsin saptirmasi ile evlerin duvarlarinda asili kaldi ve arapca bilenler tarafindan ya ölüler icin yada kandil aksamlari okunan bir kitap haline sokuldu.Icinde ne yazildigi bilinmedigi Kurani arapca okuyanin da bunu bilmedigi icin insanlar hacilarin hocalarin tarikat seyhlerinin yalan yanlis ögrettikleri Islami kabullenmek zorunda kaldilar.Cünkü insanlara Arapca ögrenmeden Kuran okunmaz deniyordu ve halada denmektedir.Bu nedenle Imam-Hatip okullarina yanlis zihniyetin ürünü denmektedir.Cünkü orada Türkce ders verilir.Imam-Hatip okullari Türkiyedeki müslümanlar icin gerekliydi gerekli oldugu icinde acilmasina karar verilmis ama amaclarindan saptirilmistir.Islamda din adami vardir,din adamindan maksat Allahin Kitabini okumus incelemis arastirmis ve Allahin ne söyledigini neyi anlattigini insanlara ne verdigini insanlarin ne yapmasi gerektigini tam olarak ögrenmis yani aydin olmustur.Bilim adami,fikir adami gibi.Din adami genelde din alimleri icin kullanilan bir kelime olmasi gerekirken dinle ugrasan herkese din adami denmistir,yanlis olanda budur,Allah bilenle bilmeyenin bir olmadigini belirterek ilme yani ögrenmeye vurgu yapmistir.Her insan herseyi bilemez,her bilenden daha fazla bilen vardir.Bu nedenle din adami olma özelligi bilgi yönünden zengin olan ve din ilmini meslek edinmis olanlara mahsustur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Imam-Hatipler yanlis,yanlis politikalarin sonucu,carpik zihniyetin ürünü falan filan.Islamda din adami yoktur.Bu Islamin

saygilarla

üstüme alındım.

din adamı olgusu ile alim biraz farklıdır.

İslam derken

Kur'an ve sünnete dayalı İslam mı?

yoksa müslümanların uyguladıgı İslam mı?

bu ikisi aynı şey degildir.

dini algılayış ve yaşayış eleştirisi olabilir ve normaldir.

ama Din eleştirisi, bu biraz farklıdır ve kaynaklardan hareketle örnek ve delil vererek yapmak gerekir.

saga sola bakıp degilde, ilke ve fikirlerden yola çıkmak lazımdır.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN mALIK;aslinda cok önemli bir acilim yaptiniz,Kur'an ve sünnete dayali bir Islammi yoksa müslümanlarin anladigi Islammi?Bunlar tabiiki farkli seylerdir ve tartisilmasi gereklidir.

Ben bugün yasanan Islamin Kur'an ve sünnete dayali degilde müslümanlara asirlar boyu anlatilan Kur'an ve sünnetle cok az iliskisi olan bir Islam oldugunu savunuyorum.Insanlar kilik kiyafetleri ve formlara sokulmus bir ibadet tarzi ile Islami yasamaktadirlar.Kur'andaki din degilde mezheplerin dinlestirilmesi putlastirilmasi yasaniyor.Mezhepler olmalidir ama mezhepler Allahin dinini kendi görüsleri dogrultusunda insanlara empoze etmemelidirler.Irandaki Islamla Türkiyedeki Islam Bosnadaki, Pakistandaki Islam ayni olmalidir.Ama böyle degil,birisinin olur dedigine digeri olmaz diyorsa burada insanlar yanlisi dogruyu ayirmakta zorlanacaklardir.Din ayni olduguna göre uygulamasida ayni olmalidir.

Iste din adamligi,daha dogrusu din bilginlerinin görevi Kur'ani gercek ve dogru olarak insanlara anlatmaktir.Bugün din alimleri bircok konuda birbirinden ayri düsünmektedirler.Birisinin beyaz dedigine digeri siyah diyor.Bilim adamlari böyle olursa siradan insanlar nasil olabilirki.Birine inanmak zorundadirlar,iste püf noktasida burada zaten,birine inanmalari gerekiyor ama kime?ben söyle diyecegim,yüzyillardir dininmiz hurafelerle doldurulmus ve safdisi birakilmaya calisilmistir.Kur'andaki gercek din, anlatildiginda insanlarimizda tuhaf bir tepki olusuyor*Hadi ya olurmu*gibilerden,insanlarimiz burada haklidirlar cünkü yüzyillarin getirdigi biryanlis bilgi kirlenmisligi var,bu kolay kolay temizlenecek birsey olmadigi icin,alisilmislarin disinda duyulan hersey aksi bir tepki dogurmaktadir,alisilmis yanlislari tekrarlayan bazi bilim adamlari halkimiz tarafindan daha cok ragbet görmektedir.Cünkü onlarin arkasinda büyük bir kesim bu yanlislarin tekrarlanmasindan kendi hesaplarina cikar saglamaktadirlar.BU yanlislarin tekrarlanmasi onlarin ideolojilerine daha uygun olmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN mALIK;aslinda cok önemli bir acilim yaptiniz,Kur'an ve sünnete dayali bir Islammi yoksa müslümanlarin anladigi Islammi?Bunlar tabiiki farkli seylerdir ve tartisilmasi gereklidir.

Ben bugün yasanan Islamin Kur'an ve sünnete dayali degilde müslümanlara asirlar boyu anlatilan Kur'an ve sünnetle cok az iliskisi olan bir Islam oldugunu savunuyorum.

saygilarla

Dini düşünüş/yorum başkadır, Din ise daha başkadır.

Dini algılayış her zaman sorgulanmalıdır ama İslam budur diyerek kişiler üstünden Dİni eleştirmek saglıklı degildir.

Dinde eleştiriye açıktır ama kaynaklarından hareketle.

Dini düşünüş yozlaşabilir ve bozulabilir. yani insanların din sandıkları aslında din olamayabilir.

onun için kaynaklara gidip dini tekrar ele almak lazımdır ve bu İslamda yapılan birşeydir.

sadece kişiler üstünden ''din budur'' demek çok yanlıştır.

yada uygun bir lisan ile dinin ne oldugu yada ne anlamamız grektigi açıklanmalıdır.

tabiki delilleriyle beraber.

Allah, bir kimse size birşey söyledigi zaman onu araştırın der...araştırmıyorsak ve körü körüne inanıyorsak sorumluluktan kurtulamayız.

selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kisiler üstünden din budur tartismasi yapmadim sayin aslan34 ,veya yanlis anladim sizi.Benim icin tek bir din vardir oda Islam.Islam disinda farkli inanclar vadir dogru.Islam yani din tartisilmalidir,bu tartisma dinin yani Islamin özüne karsi degil Islami Allahin dini olmaktan cikarip ne oldugu belirsiz bir din haline sokmaya calisanlara karsi olmalidir.Yoksa Allahin dininde bir yanlislik zaten olamaz.Islam akla hitap eden bir dindir,Islami aklin disinda ve karsisinda gören gösteren her anlayis tartisilmalidir bence.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.