Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Regl döneminde cinsel yaşam...

Her_Neyse

Önerilen İletiler

Merhabalar...Sorum kısa olacak : Bir bayanın regl döneminde cinsel ilişki ya da mastürbasyon yolu ile orgazm olması - defalarca - o bayanın sinsel sağlığına etki eder mi? Adet düzensizliğine neden olur mu? Ya da daha farklı bir sonuç ortaya çıkar mı?

Teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın arkadaşım

regl döneminde seksin ya da orgazmı yaşamanın her hangi bir sakıncası yok.

Kadının orgazmını daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur. İlk aşama "uyarım", sonraki "gerilim" ve en önemlisi de "doyum". Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik olay görülür. Genital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.

regl olayı tamamen yumurtalıkla ilgilidir. ancak orgazm (bızır)klitorisle ilgilidir. bızırınızın aşırı uyarılması sonucu yaşanan kasılmalardır.

Kadının orgazmını daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur.

Bunlar sırasıyla; 1- Uyarım, 2- Gerilim, 3- Doyum, 4- Gevşeme.

Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik olay görülür. Genital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.

1 Uyarım: Uyarım beyne gider. Beyinden kalkan ve omurilikten çıkan uyarı sonucu iç ve dış dudaklara kan gelir. Ve bu kısımların şişip renk değiştirmesine neden olur. Dış dudaklar yanlara doğru çekilerek dölyoluna girişi kolaylaştırır. Bu organlar dokunmaya,

cinsel uyarıma artık çok duyarlı bir hale gelmiştir. Memelerin uçları sertleşir ve memeler tümüyle büyür. Dölyolu duvarlarından kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır. Uyarımın arttığı bir sırada dölyatağı dikilir ve çadır fenomeni dediğimiz dölyolunun üst kısmının genişlemesi görülür.

2 Gerilim: Cinsel doyumdan başka bir şeyle artık kişinin pek ilgilenmediği, cinsel hazza ulaşmak için uğraşılan bir devredir gerilim. Çeşitli aşk oyunları ile fiziksel ve duygusal bütünleşmeye yönelinir. Dölyolunun 1/3'lük giriş kısmı gerilim sırasında penisi kavrayıcı bir şekilde daralır. Adaleler orgazm kasılmasına geçişe hazırdırlar. Eğer gerilim süresi ve niteliği kadının gereksinmesine uygun değilse kadın orgazma ulaşamayacaktır. Bu nedenle orgazma ulaşmak için kadının çaba göstermesi kendini tutup kasmaması gerekir.

3 Doyum (Orgazm): Gerilimin sonunda, kadın denetleyemediği ve denetlemek istemediği gerilimin kendini aştığını hisseder. Orta dereceli bir orgazmda kadın 3-5, kuvvetli bir orgazmda 8-12 kere kasılma hisseder. Başta karın bölgesi kasları olmak üzere hepsi kasılır. Makat çevresi adalelerinde de şiddetli kasılmalar olur. Bu kasılmalarda beyinden salgılanan oksitosin (oxytocin) ve prolaktin hormonunun etkisi olduğu son yıllarda ortaya konmuştur.

4 Gevşeme: Cinsel dürtü ve istekle doyuma ulaştıktan sonra bir gevşeme, rahatlama görülür.

gelelim ikinci soruna:

adet düzensizligine yol açmaz.

adaet düzensizliginin sebepleri farklıdır.

eğer ayrıntılı bilgi istersen mesj yollaya bilirsin. teknik olarak açıklarım. burada uzun sürer..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Merhabalar...Sorum kısa olacak : Bir bayanın regl döneminde cinsel ilişki ya da mastürbasyon yolu ile orgazm olması - defalarca - o bayanın sinsel sağlığına etki eder mi? Adet düzensizliğine neden olur mu? Ya da daha farklı bir sonuç ortaya çıkar mı?

Teşekkürler...

sayın arkadaşım

regl döneminde seksin ya da orgazmı yaşamanın her hangi bir sakıncası yok.

Ne güzelde aydınlatıcı bilgi vermişsin arkadaşım öyle..İnsanlara yanlış bilgiler verip yanlış yönlendirmeyin.

Bir kere adetliyken ilişkide bulunmak hem hijyen hem de görünüm açısından sakıncalıdır. Adetliyken ilişkide bulunmak bir sürü genital rahatsızlığa neden olur ve enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Şunuda belirtmekte fayda var Müslümanlıkta kesin bir dille yasaktır.

Sadece bumu birde midenin kaldırması var..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben haddim olmayarak araya girecem ve diyecem ki bayan arkadaslar kendi kendilerini neden inkar etmekteler?

Tamam regl döneminde,hijyen,din, görünüs falan filan bunlarin hepsi dogrudur.Iletiler dikkatimi cekti sanki erkekler cok sabirsiz oluyor da regl döneminde kadinlara yaklasiyorlar.Önce bunu genelleme yapmadan dogruluyoruz ama diger yanda ayni sabirsizligi özellikle reglden kisa bir süre öncesi ve reglin ücüncü veya dördüncü günü kadinlarinda gösterdigini de dogrulamamiz gerekir diye düsünüyorum.Tabi ki bunda da genelleme yapmadan.Yani sadece erkekleri öne sürüp kendinize yontmayin birazda kendi zaaflarinizdan bahsedin diyesim geldi iste. :lol:B)

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani bazı arkadaşlar beni çok güldürüyor :D

Bir üye meselenin bilimsel boyutunu araştırmış buraya da yazmış. Bu açıklamları provake etmenin ne gereği var. Bu forumda dini konular adı altında bir tartışma alanı mevcuttur. Kendinizi diyanet işleri başkanı yerine koyup her fırsatta olur olmaz yerde fetva vermek gerekli değil. Dini konularda yapacağınız açıklamaları (doğru yanlış her neyse) gidip yerinde yapsanız orta yerinizden mi çatlarsınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben haddim olmayarak araya girecem ve diyecem ki bayan arkadaslar kendi kendilerini neden inkar etmekteler?

Tamam regl döneminde,hijyen,din, görünüs falan filan bunlarin hepsi dogrudur.Iletiler dikkatimi cekti sanki erkekler cok sabirsiz oluyor da regl döneminde kadinlara yaklasiyorlar.Önce bunu genelleme yapmadan dogruluyoruz ama diger yanda ayni sabirsizligi özellikle reglden kisa bir süre öncesi ve reglin ücüncü veya dördüncü günü kadinlarinda gösterdigini de dogrulamamiz gerekir diye düsünüyorum.Tabi ki bunda da genelleme yapmadan.Yani sadece erkekleri öne sürüp kendinize yontmayin birazda kendi zaaflarinizdan bahsedin diyesim geldi iste. :lol:B)

saygilarla

soruyu soran sanıyorum erkek cevap verende erkek yorumlayan tek bayan ben olduğuma göre söylediklerime itibar etmelisin politika regl bir hastalık halidir..bu hem fiziksel hemde ruhsal yönden oldukça hassas bir dönemdir..

Yani bazı arkadaşlar beni çok güldürüyor :D

Bir üye meselenin bilimsel boyutunu araştırmış buraya da yazmış. Bu açıklamları provake etmenin ne gereği var. Bu forumda dini konular adı altında bir tartışma alanı mevcuttur. Kendinizi diyanet işleri başkanı yerine koyup her fırsatta olur olmaz yerde fetva vermek gerekli değil. Dini konularda yapacağınız açıklamaları (doğru yanlış her neyse) gidip yerinde yapsanız orta yerinizden mi çatlarsınız?

:)

sen şimdi ne anladında güldün?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

soruyu soran sanıyorum erkek cevap verende erkek yorumlayan tek bayan ben olduğuma göre söylediklerime itibar etmelisin politika regl bir hastalık halidir..bu hem fiziksel hemde ruhsal yönden oldukça hassas bir dönemdir..

:)

sen şimdi ne anladında güldün?

Süheda,ben senin söylediklerine itibar tabii ki ediyorum sonucta bir bayansin ve bayanlarin problemlerini erkeklerden daha iyi degerlendirebilirsin cünkü senin de yasaminda ayni sey var.Ama benim söylediklerimin dogruluk payini da kabul etmelisin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...

Tekrar ediyorum,regleden kisa bir süre öncesi ve reglenin son günlerinde genelleme yapmadan diyebilirim ki bazi kadinlar cok istekli olmaktalar.Muhakkak ki bu iki kisi arasindaki bir anlasmaya dayanir.Eger kadin iliskiye raziysa erkekte bu durumda herhangi bir olumsuz yan hissetmiyorsa iliski yapilabilir.Bence kondom kullanilarak bu iliskinin yapilmasi daha uygun olur diyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir hesap oluşturun veya yorum yazmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmak zorundasınız...

Bir Hesap Oluşturun

Forumumuzda üyelik çok basit ve ücretsizdir!

Yeni Bir Hesap Oluşturun

Giriş Yap

Hali hazırda bir hesabınız var mı? O zaman Giriş Yapın.

Giriş Yapın
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.