Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Madde, Enerji, Tanrı...

Tengeriin boşig

Önerilen İletiler

Olsun yinede sebep olmuş oluyorum..

Belki bu mantığı duymasa herşey normal gidecekti..

Adama malzeme çıkartmış oluyorum..

Bu yüzden kesin bu budur demiyorum..

Özellikler kelam ve kader konularında temkinli olmaya çalışıyorum..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olsun yinede sebep olmuş oluyorum..

Belki bu mantığı duymasa herşey normal gidecekti..

Adama malzeme çıkartmış oluyorum..

Bu yüzden kesin bu budur demiyorum..

Özellikler kelam ve kader konularında temkinli olmaya çalışıyorum..

Saygılar..

Düşünceler ne olursa olsun paylaşıldıkça güzeldir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düşünceler ne olursa olsun paylaşıldıkça güzeldir...

Sevgili Angel yada okunuş itibariyle Encıl..

Anlatamadım heralde.. :)

Tamam farklı düşünelim, sorgulayalım, düşüncelerimiz paylaşalım güzel şey bunlar ama kesin kat'i mutlak salt bu budur dememeliyiz diyorum..

Beşeriz şaşarız diyorum..

Anlaşıldı..? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın aslan34 benim söylediğim hiçbir şeyden anlamadığınızı söylemişsiniz, artık ben size ne diyebilirim ki. Herkesin zihnindeki Allah kavramı farklı olabilir, ben benimkini anlattım siz anlamıyorsanız daha fazla anlatmama da gerek yok öyleyse. Hoşçakalınız.

benim anlamadıgımı neden söylüyorsunuz.

nezaketen ve daha iyi anlamak için soruyorum, biraz titizim de daha anlaşılır ifadeler bekliyorum.

çünkü her tarafa çekilebilir ve birbiriyle çelişir gördügüm için üstüne duruyor ve soruyorum.

Herkesin zihnindeki Allah kavramı farklı olabilir diyorsunuz.

bende diyorum ki anlatın işte, nasıl bir Tanrı'ya inandıgınızı ögrenmek için soruyorum.

Eger zihninizdeki anlatılmaz bir tanrıysa siz bilirsiniz, ama o zaman kimseyide suçlamayın yani bir kaç kişiye anlatmışsınız ya ...onu diyorum...

burda Allah'sızlarla yeterince tartışıyoruz, farklılık olsun diye yazıyorum, ne yapim işte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Angel yada okunuş itibariyle Encıl..

Anlatamadım heralde.. :)

Tamam farklı düşünelim, sorgulayalım, düşüncelerimiz paylaşalım güzel şey bunlar ama kesin kat'i mutlak salt bu budur dememeliyiz diyorum..

Beşeriz şaşarız diyorum..

Anlaşıldı..? :)

Anlaşılamadı!!! Bak işte senin düşüncelerin beni etkilemiyor, çünkü kendi doğrularım var, eğer mantıklı gelse niye kabul etmiyim. Ben inatla hayır diyorum, kesin konuşmalıyız. Etkilemeliyiz demiyorum kesin konuşmalıyız diyorum. Bir de olumlu bakalım, ya karşımızdaki insan kafasındaki karışıklığı biz kesin konuşuyoruz diye çözerse.

Buradaki kesin konuşmak benim dediğim doğrudur demek değildir, kendini en iyi şekilde açıklamaktır. Önce burdan anlaşsak...

Peki siz neyi kastediyorsunuz, kesin konuşmak derken?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İçimizdeki şüpeleri yada yeni yeni sorgulayıpta yarım yamalak cevap bulduğumuz konuları savunurken sanki konuya tam vakıf ve konuyu tam çözmüşcesine kesin bu budur dememeliyiz diyorum..

Saygılar..

Evet içimizde şüphe olduğu takdirde ve konuya tam vakıf değilsek kesin konuşmamızın zaten bi manası yoktur!

Benden de saygılar.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir yaratıcı olduğuna inanmak peygamberlere inanmayı gerektirmez

Yaratıcı bir kitap göndermişse ve bu kitabın açık ve net ilahi bir kitap olduğu bilinirse, bu kitaptada peygamberlerden bahsediyorsa ve hatta bu kitap bir peygambere ve dolayısyla ümmete gönderildiyse, dinlerede inanırım, peygamberlerede, kitaplarada..

Daha öncede açıkladım..

Benim için inanç konusunda tasarım ve Kur'an-ı Kerim'in eşsiz üslup ve içeriği önemli faktördür..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaratıcı bir kitap göndermişse ve bu kitabın açık ve net ilahi bir kitap olduğu bilinirse, bu kitaptada peygamberlerden bahsediyorsa ve hatta bu kitap bir peygambere ve dolayısyla ümmete gönderildiyse, dinlerede inanırım, peygamberlerede, kitaplarada..

Daha öncede açıkladım..

Benim için inanç konusunda tasarım ve Kur'an-ı Kerim'in eşsiz üslup ve içeriği önemli faktördür..

Saygılar..

Hadiiiiii bastan alalim!!! Sana kitabin acik ve net ilahi bir kitap oldugunu, bu kitapta peygamber denilen kisinin kendi gorus ve fikirlerini yazmadigini kim soyledi??? :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadiiiiii bastan alalim!!! Sana kitabin acik ve net ilahi bir kitap oldugunu, bu kitapta peygamber denilen kisinin kendi gorus ve fikirlerini yazmadigini kim soyledi???

Ne yani herşeyi anladın, anlattın, yerli yerine koydun, millete kabul ettirdinde başa dönmek istemiyor musun..

Başı sonu bilmem arkadaşım..

Kur'an-ı Kerim'in hak kitap olduğunu eminim, kanaatim şeksiz ve şüphesiz tamdır..

Kur'an-ı Kerim'i Hz. Muhammed (s.as) yazmadı, bu idda en mesnetsiz iddalardandır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne yani herşeyi anladın, anlattın, yerli yerine koydun, millete kabul ettirdinde başa dönmek istemiyor musun..

Başı sonu bilmem arkadaşım..

Kur'an-ı Kerim'in hak kitap olduğunu eminim, kanaatim şeksiz ve şüphesiz tamdır..

Kur'an-ı Kerim'i Hz. Muhammed (s.as) yazmadı, bu idda en mesnetsiz iddalardandır..

Saygılar..

Emin olmak icin kanit lazim. Insan yasamini etkileyen onemli bir olay, oyle eften puften kanitlarla, iddialarla var kabul edilemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim anlamadıgımı neden söylüyorsunuz.

nezaketen ve daha iyi anlamak için soruyorum, biraz titizim de daha anlaşılır ifadeler bekliyorum.

çünkü her tarafa çekilebilir ve birbiriyle çelişir gördügüm için üstüne duruyor ve soruyorum.

Herkesin zihnindeki Allah kavramı farklı olabilir diyorsunuz.

bende diyorum ki anlatın işte, nasıl bir Tanrı'ya inandıgınızı ögrenmek için soruyorum.

Eger zihninizdeki anlatılmaz bir tanrıysa siz bilirsiniz, ama o zaman kimseyide suçlamayın yani bir kaç kişiye anlatmışsınız ya ...onu diyorum...

burda Allah'sızlarla yeterince tartışıyoruz, farklılık olsun diye yazıyorum, ne yapim işte.

Anlamadığınızı siz belirttiniz, neyse size kötü bir manada söylemedim ama yine de özür dilerim.

Tabi ki anlatılamaz bir Tanrı değil zihnimdeki, doğru dürüst bir tanımla yapayım size öyleyse;

Düşünelim;

Başlangıçta hiçbir şey yoktu O'ndan başka. Ve O'ndan başka hiçbir şey yoksa, yaratılan şeyler neyden yaratıldı? (insanları baz alarak konuşacağım yalnız insandan başka da her şey dahil)

Bizi neyden yaratmış olabilir? Kendisinden başka bir şey yoksa, bizi kendisinden yarattı, kendi özünden..

Yani insan dahil her şey de tanrısallık vardır. Ama ben tek başıma tanrı değilim siz de öyle, o bu şu her şey tek başına Tanrı değildir ama hepsi Tanrı'dan doğmuştur yani hani ''Allah'ın birliğine inanmak'' deriz ya işte herşeyin toplamı Tanrı'dır, herşeyin özü O'dur, aslında O'ndan başka bir şey yoktur! Ben O'ndan başka bir şeyi kabul etmiyorum. Yani insanlar farklı Allah farklı demiyorum, öyle olursa insanlar başka bir kaynak kullanlılarak yaratılmış demektir ki bu da Allah'tan başka varlık olduğunu kabul etmek ya da maddenin varlığını kabul etmek gibi bir şeydir ki bu bana göre Allah'a şirk koşmaktır.

Mesela, benim düşünceme göre, Allah'ı sevmek için bütün her şeyi sevmemiz gerekir ancak.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesin konu?man?n, sizin ve ya ba?kalar? için gerçe?i ifade edece?ini belirtmedim. Ama benim kendi gerçe?imi ifade edece?ini biliniz.

Kendi gerçe?inizi ifade etmeniz, as?l gerçe?i ve do?ruyu göstermez

Siz kendi inanc?n?z? bile gerçek ve do?ru olarak ifade edebilirsiniz

Ama biz onun gerçek olup olmad???n?, uydurup uydurmad???n?z? bilemeyiz

Bu belli bir görü?ün ve fikrin yay?lmas?n? zorla?t?r?r

Örne?in ikimizde bir çocu?a farkl? bir konu anlat?rsak, çocu?un kafas? kar??acakt?r, çünkü ona kendi gerçe?imizden bahsetti?imiz için çocuk ikimizin tutars?zl???ndan dolay? anlams?z bir kurguya kap?lacakt?r.

Bu nedenle önemli olan as?l gerçeklerdir, ki?ilerin kendi gerçe?i sadece kendisini ilgilendirir

Ba?lang?çta hiçbir ?ey yoktu O'ndan ba?ka. Ve O'ndan ba?ka hiçbir ?ey yoksa, yarat?lan ?eyler neyden yarat?ld?? (insanlar? baz alarak konu?aca??m yaln?z insandan ba?ka da her ?ey dahil)

Bir ?eyin yarat?l?p yarat?lmad???n? nerden biliyorsun ?

Yaratan?n yarat?l?p yarat?lmad???n? nerden biliyorsun ?

Yarat?lanlar?n bir amaç için yarat?ld???n nerden biliyorsun ?

Yaratan?n bir tane oldu?unu nerden biliyorsun ?

Yaratan?n dinlerdeki Tanr? oldu?unu nerden biliyorsun ?

sorular sorular ...

hiçbir ?ey belli de?il, herkes kafas?na göre bir ?ey uydurabilir ve kimse yanl??layamaz

Ama as?l gerçek bu de?il, çünkü bir ?eyin gerçek olabilimesi için kan?tlanm?? olmas? gerekiyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Emin olmak icin kanit lazim. Insan yasamini etkileyen onemli bir olay, oyle eften puften kanitlarla, iddialarla var kabul edilemez

O eften püften kanitlar dedi?in koskoca bir islam tarihi ve koskoca bir litaretür..

Tüm dünyay? ilgilendiren ve iki bucuk milyar insan?n meselesi..

Tarih boyuncada tüm toplumlar? etkilemi? büyük bir olay..

Öyle bir kaç ki?inin ikna olmamas?yla büyüklü?ünden ciddiyetinden ve gerçekli?inden hiç bir?ey kaybetmez..

Nas?l bir kan?t istiyorsunuz..?

O döneme gideyimde videoya çekeyim geleyim bari..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eften püften kanitlar dediğin koskoca bir islam tarihi ve koskoca bir litaretür..

Tüm dünyayı ilgilendiren ve iki bucuk milyar insanın meselesi..

artık hiçbirşey eskisi gibi değil

dinsizler çoğalıyor

bir kaç yüz yıl sonra dinsizler daha da çok olacak yada dinler olmayacak, inancımız budur

19 ve 20 nci yüzyılda teknoloji inanılmaz bir sıçrama kaydetmekte bu herşeyi değiştirecek

kişisel görüşümdür

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dinsizler çoğalıyor

bir kaç yüz yıl sonra dinsizler daha da çok olacak yada dinler olmayacak, inancımız budur

19 ve 20 nci yüzyılda teknoloji inanılmaz bir sıçrama kaydetmekte bu herşeyi değiştirecek

kişisel görüşümdür

Bu konuda herhangi bir istatistiki belgen yok..

Ama kişisel görüşümdür demişsin saygı duyarım..

Benim kişisel görüşüme göre ise tam tersi..

Tabi hızla artan dünya nüfusunda ateislerdede çoğalma olacaktır, inananlardada önemli olan çoğalma oranıdır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi gerçe?inizi ifade etmeniz, as?l gerçe?i ve do?ruyu göstermez

Siz kendi inanc?n?z? bile gerçek ve do?ru olarak ifade edebilirsiniz

Ama biz onun gerçek olup olmad???n?, uydurup uydurmad???n?z? bilemeyiz

*Kesin konuşmamın, sizin ve ya başkaları için gerçeği ifade edeceğini belirtmedim. Ama benim kendi gerçeğimi ifade edeceğini biliniz.

Benim lafımı alıp açıklayarak yazmışsın, bu söylediklerinin benim cümlemle hiç bir farkı yok. Evet uydurmuş olduğumu da düşünebilirsin ya da bana hak veredebilirsin bu görüş farklılıklarından çıkar. Sen bir tek bilimi baz alabilirsin, ama bilimin kanıtlayamayacağı bir kavramların olup olmayacağını düşünmezsin. Ama ben düşünürüm!!!!

Örne?in ikimizde bir çocu?a farkl? bir konu anlat?rsak, çocu?un kafas? kar??acakt?r, çünkü ona kendi gerçe?imizden bahsetti?imiz için çocuk ikimizin tutars?zl???ndan dolay? anlams?z bir kurguya kap?lacakt?r.
Banayıllarca ailem farklı şeyler öğretti şayet aklım var ki düşünüyorum, ve inandığım her şey evet haklısın bana ait, yani ailemin bunca söyledikleri boşa gitti ve kafam karışmadı gayet net. Bu yüzden çocuk örneği tamamen doğru sayılamaz ki insanlar kendine öğretileni de irdeler sorgular, şayet sen sorgulamasaydın ateist olabilir miydin??? Bak benim annem müslüman babamsa sadece kimlikte öyle gözükür çünkü babam senin gibi ateist. Bense ne annemin ne de babamın düşüncelerine sahibim. Herkes kendi aklıyla bulur Tanrı'yı da inançsızlığı da. Mesela babam da müslüman bir aileden geliyor ama ateist. Neden? Sen niye ateistsin. Küçükken sana bir şeyler öğretmeyi denemişlerdir muhakkak.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak benim annem müslüman babamsa sadece kimlikte öyle gözükür çünkü babam senin gibi ateist

Angel Cara

ben ateist miyim ?

Bense ne annemin ne de babamın düşüncelerine sahibim. Herkes kendi aklıyla bulur Tanrı'yı da inançsızlığı da.

katılıyorum, ama inançsızlar akılsız değildir, genelde böyle bir kanı oluşuyor

Mesela babam da müslüman bir aileden geliyor ama ateist. Neden? Sen niye ateistsin. Küçükken sana bir şeyler öğretmeyi denemişlerdir muhakkak

çocuklar aile ve çevresinden gördüklerini yaşarlar, ben öyleydim, onların doğrularıyla büyüdük ve nihayetinden kendi edindiğimiz tecrüberlerle farklı taraflara ve düşüncelere yöneldik

çocukluk çağı çok önemli, o yüzden bizim hedefimiz önce çocukların doğru(gerçek ve kanıtlanmış olan) düşünmesini sağlamak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dinsizler çoğalıyor

kişisel görüşümdür

Bu konuda herhangi bir istatistiki belgen yok..

Ama kişisel görüşümdür demişsin saygı duyarım..

Benim kişisel görüşüme göre ise tam tersi..

Tabi hızla artan dünya nüfusunda ateislerdede çoğalma olacaktır, inananlardada önemli olan çoğalma oranıdır..

Saygılar..

Zamanla dinler birer "Nostalji" olarak kalabilir, bilmiyorum:

Mesela Eski Yunanlıların Paganist inançları gibi... Ya da Türklerin Gök-Tanrı inançları, Mısırlıların Osiris dinleri gibi...

İslam, Hıristiyanlık ya da Yahudilik gibi inançların akıbeti de böyle olabilir, bunu bilemem.

Ancak şu var ki "Tanrı" inancının ortadan kalkacağını söyleyemem.

Çünkü "Tanrı'nın Varlığı"na olan inanç son derece bireyseldir.

Mesela bakın Angel Cara'ya...

Babası bir Ateistmiş ancak bir Tanrı'nın varlığına inanmış...

Benim Ailemde sünnidirler ancak hiç bir şekilde onlarla aynı şekilde paylaşmıyorum Tanrı inancını... Ki kabullenemiyorlar bile düşündüklerimi çoğu zaman...

Yani demek istediğim, Tanrı'nın varlığını ya da yokluğunu birbirimize ispat edemediğimize ve ancak sadece kendimize ispat edebildiğimize göre... "Tanrı" inancı "Tanrısızlık" kadar kalıcı olabilir.

Sayın Tarafsız;

siz "Dinlerin Yok Olması"ndan bahsettiğinize göre, buna bir şey diyemem açıkçası. Sonuçta ucu açık bir süreç yaşıyoruz. Kıyamet varsa bile kaç bin yıl ya da ne zaman olacağı, insanlığın ne zamana kadar var kalacağı belli değil. Şimdiye kadar süren süreç mislince bir zaman geçerse eğer, söylediğiniz olabilir, bilemem. Dinlerin daha 1400/1970/3000+ yılda katettiği yolu Niçe çok güzel özetlemiştir bence:

"Hıristiyanlığın hala inanılır olmasının nedeni 2000 yıldır aynı şeyleri söylemekten bıkmamış olmasıdır..."

Kıyamet yoksa eğer, insan zihni git gide gelişmektedir. Ve bundan bir kaç yüz yıl sonra hangi düzeyde olacağı, algılarının hangi düzeyde olacağı belli değil tam olarak. Bu açıdan da "Tanrının varlığı yokluğu" konusunda farklı bir gelişmede olabilir diye düşünüyorum.

Tabi birde "Aynı şeyi tekrar etmek"ten ziyade "yanlış anlamış olmak"ta söz konusu olabilir...

Ama şu açıdan haklısınız; İletişim ve Bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça "İnanç" ve "Tanrı" kavramları daha da bireyselleşecektir ve buna öykünmeyi zaten en başından beri desteklemekteyim.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.