Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NEDİR BU FAİZ?

sedelina

Önerilen İletiler

Arkadaşlar;faiz üzerine çok konuşuldu,çok söylendı..ben de çok araştırdım;bır de sizlerden öğrenmek istıyorum..çünkü hala soru işaretleri var kafamda :unsure:

_faiz kullanmayan banka olabilir mi?asyaf.. gibi bankalar ne üzerine çalışıyor?

_faiz haram ise,ev kredisi alıp ev sahıbı olmak isteyenler ne yapmalı?

_bankacılık işlemlerinde mutlaka faiz karışıyor ise ne yapmalıyız..

amacım sadece bilgi edinmek...şimdiden teşekurler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar;faiz üzerine çok konuşuldu,çok söylendı..ben de çok araştırdım;bır de sizlerden öğrenmek istıyorum..çünkü hala soru işaretleri var kafamda :unsure:

_faiz kullanmayan banka olabilir mi?asyaf.. gibi bankalar ne üzerine çalışıyor?

_faiz haram ise,ev kredisi alıp ev sahıbı olmak isteyenler ne yapmalı?

_bankacılık işlemlerinde mutlaka faiz karışıyor ise ne yapmalıyız..

amacım sadece bilgi edinmek...şimdiden teşekurler

Sedelina ben dinsiz biriyim, benim cevabım seni ne kadar rahatlatır bilemiyorum, ama "evrensel adalet" anlayışı çerçevesinde anlatmaya çalışayım.

Önce iki kişi arasındaki borç ilişkisinde faizi örnek vereyim.

Bir arkadaşından 10.000 Euro alıyorsun. Kullanıyorsun ve ona geriye öderken yine 10.000 ödüyorsun.

Farzet ki o arkadaşın, parayı sana vermeseydi, o 10.000 ile bir iş yapacaktı ve toplam parasını 12.000 Euro'ya çıkaracaktı.

farzet ki sen ondan aldığın para ile bir iş yaptın ve ve işten sonra elinde toplam 13.000 euro oldu. Arkadaşlına vardin 10.000 ve geriye kaldı 3.000 Euro.

Bu durumda o arkadaşına 10.000 Euro geri vermen adil mi?

O arkadaşına "en azından o parayı vermese idi kazanacağı para kadar para" vermen gerekir. Yani 2.000 Euro.

Yani geri ödemeyi yaparken o adama, 10.000 değil, 12.000 vermen gerekir. 10.000 verirsen, bu ona haksızlık, sana haram olur. O hiçbirşey kazanmazken, belkide sermayesini sana verdiği için, sen onun parasıyla para kazanıyorsun.

Çok varlıklıysa, alternatif yatırımla kazanacağı miktarı senden almazsa, "bağışlarsa", sorun yok o zaman.

Gelelim Madalyonun öbür yüzüne.

O arkadaşın, alternatif yatırımla 2.000 Euro kazanacakken, senden 4.000 Euro isterse, bu sefer, alternatif yatırımdan elde edeceğinden fazla olarak senden aldığı miktar onun için haram olur, sana haksızlık yapmış olur. Sen çok kazandın da, gönlünden koparak 4.000 fazla verirsen, ona birşey diyemeyiz.

Yani haram kavramı görecelidir.

Görecelilik kavramının kilit noktası "alternatif yatırımın ne kadar gelir getireceği". Şu anki dünya'da da, hangi yatırımın ne kadar gelir getireceği önceden kestirilemez. Böyle bir sorun var yani. Bu nedenle, ortalama bir rakam tutturulur. hemen hemen bütün bankalarda bu oran minimal farklarla aynı olur, ekonomik dengeler, bu rakamın birbirine yakın olmasını sağlar. Bu rakama da paranın maliyeti denir. Yani faiz. Bunu almak haram veya adaletsizlik değildir.

Benim param var, ama kullanamıyorum, ticari zekam yok. Senin de paran yok, ticari zekan var veya ihtiyacın var paraya. Birbirimizi tanımıyoruz. Bankalar da "buluşturma" işini yapıyorlar. Hiç birbirlerini tanımayan para sahipleri ile ihtiyaç sahiplerini biraraya getiriyorlar. Ben param karşılığında bir para alıyorum, banka hizmeti karşılığında, sen de ticari zekan karşılığında. Bu bir iş ortaklığı yani. Bu nedenle banka'nın verdiği faiz veya aldığı faiz haramdır iddiası yersizdir.

Kolay gelsin, evin hayırlı olsun şimdiden.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim param var, ama kullanamıyorum, ticari zekam yok. Senin de paran yok, ticari zekan var veya ihtiyacın var paraya. Bribirimizi tanımıyoruz. Abnkalar da bu işi yapıyorlar. Hiç birbirlerini tanımayan para sahipleri ile ihtiyaç sahiplerini biraraya getiriyorlar. Ben param karşılığında bir para alıyorum, banka hizmeti karşılığında, sen de ticari zekan karşılığında. Bu bir iş ortaklığı yani. Bu nedenle faiz haramdır, banka'nın verdiği faiz veya aldığı faiz haramdır iddiası yersizdir.

Kolay gelsin, evin hayırlı olsun şimdiden.

Saygılar.

Sevgili Brain senin bahsettiğin şey zaten faiz değil, ortaklıktır(Kar zarar ortaklığı vardır)

Faiz arapça riba (mutlak çoğalma) anlamındadır..

Dikkat edin "mutlak çoğalma"..!

Faizde kar zarar olayı yoktur, zararda etse, kar da etse o parayı alır..

Bu, parayı satmak demektir..

Ortada kar yoktur adam batmıştır birde anaparayla birlikte faizini öder küllen gider..

" Allah alış-verişi helal ve faizi ise haram kılmıştır" (el-Bakara, 2/275)..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar teşekkurler açıklamalarınız için.(ev alan ben değilim bu arada) :)

sedat merak ettiğim şu,faizsiz kaznıyoruz dıyen bankaların kazancı ne şekılde.sonuçta kredıde faiz alıyor bu bankalar :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili sedelina...

Bugünkü Türkiye şartlarında ki ekonominin %10 civarında küçüldüğü bir ortamda,

Ticari faaliyet alanlarından kar edemeyen ülkenin 500 büyük firması için daha fazla faaliyet dışı kar demekten başka birşey değildir...

Sevgiler... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Brain senin bahsettiğin şey zaten faiz değil, ortaklıktır(Kar zarar ortaklığı vardır)

Faiz arapça riba (mutlak çoğalma) anlamındadır..

Dikkat edin "mutlak çoğalma"..!

Faizde kar zarar olayı yoktur, zararda etse, kar da etse o parayı alır..

Bu, parayı satmak demektir..

Ortada kar yoktur adam batmıştır birde anaparayla birlikte faizini öder küllen gider..

" Allah alış-verişi helal ve faizi ise haram kılmıştır" (el-Bakara, 2/275)..

Saygılar..

Bu basit konuda bile tartışmayalım sayın kralx,

Benim hareket noktam "alternatif kazanç".

Alternatif kazanç oranı da serbest piyasada "faiz oranı" olarak belirleniyor.

Kesin çoğalma var yani.

(Faizin sıfıra yaklaştığı dönemler de olur, zaten o zman alternatif kazanç sıfıra yakın demektir. Kesin artış da sıfıra yakın olur veya sıfır olur.)

Ben burada birisi ile doğrudan ortaklık kurmuyorum.

Ben bankaya veriyorum parayı.

Bankadan parayı alan adam beceriksizliği veya öngörüsüzlüğü nedeniyle zarar ederse, o onun sorunu.

Evet bu parayı satmak demek. Paranın maliyeti o. Bunda da bir kusur yok. Herşeyin bir maliyeti var. Beceriksizliğin de maliyeti var. Hangi faaliyetin kar getireceğini bilememenin de bir maliyeti var. Herkesin lcd/plazma ekran aldığı bir zamanda, borç alan kişi gider borç aldığı parayı tüplü elevizyona/VGA Monitöre yatırısa, zarar edecei kesin, akıllı olsun zarar etmesin, öyle bir yatırım yapmasın. Onun düşüncesizliğinin cezasının ben mi çekeyim, banka mı çeksin?

(Bu konuda başka yazmıycam, sedelina'ya fikir vermek açısından yazmıştım. Size kolay gelsin.)

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili brain ben olayın dini boyutunu yazdım..

Ekonomi boyutuna gelince..

Bana kimse ekonomik yönünüde savunamaz..

Faizler düştüğünde enflasyon oranına dikkat ediniz..

Faizler düştüğünde iç ve dış ticaret hacmine dikkat ediniz..

Bunlar yeterlidir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

faiz elbette haram.fakat benım merak ettiğim faizsiz kazanç deyıpte,kendı 1.90 faiz yada karpayı alan bankalar.bu nasılda faiz olmuyor

Sevgili Sedelina faizsin bankacılığa katılım ortaklığı olarakta nitelendiriliyor..

Kar payı meselesi..

Ama mevduat menkul gayri menkul konuları çok karışık..

Link vereyimde oradan incele..:)

BURADAN LÜTFEN..:)

Sevgilerimle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Sedelina faizsin bankacılığa katılım ortaklığı olarakta nitelendiriliyor..

Kar payı meselesi..

Ama mevduat menkul gayri menkul konuları çok karışık..

Link vereyimde oradan incele..:)

BURADAN LÜTFEN..:)

Sevgilerimle..

Sevgili sedat ve diğer arkadaşlar acaba bu islami kar zarar sistemine göre işlediğini söyleyen bankalardan hiç kredi alanınız yokmu? Kredinin üstüne ilave edilen fark ne diyelimki kredi alıp zarar ettiniz banka siz zarar ettiniz diye alacağı kar payından feragatmi etmekte.Mesela kredi kartı alışveriş yapıp ödeyemediniz o zaman islami de olsa banka sisteminin nasıl işlediği hakkında bilginiz varmı? Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

FAİZSSİZ BANKACILIK OLMAZ.

geçi bu sözü sanırım Recai Kutan söylemişti.

Siz adını ne koyarsanız koyun. Bankaclılık ve finans sektörü faiz temeline dayanır. Bunun adına kar ortaklığı vs de diyebilirsiniz ancak yine faizdir.

Neticede sen adama para veriyorsun. adam o parayı işinde kullanıyor emek harcıyor para kazanıyor. sonra sana borcunu fazlasıyla ödüyor. sen adamın senden aldığı ve sana geri ödediği para arasındaki pozitif farka, ister faiz de ister bilmem ne o faizdir.

artı saklıgerçek arkadaşımız doğru söylemiş. Herşeyi körükörüne savunmadan biraz düşünün.

hiç mi bu bankaların kredi kartını kullanmadınız. zamanında ödemeyince faiz işletmiyorlarmı.

ya bu bankaların çek kırması faizcilik olmuyor mu ?

Tamam asya finans, anadolu finans, kuveyt turk vs vs bu bankalardan birinden kredi kartı alın. ve borucunuzu zamanında ödemeyin. sizden aynı parayı isterlerse iki ay sonra. kabul ederim. Allah için adamlar faizsiz bankacılık yapıyorlar derim.

haa ekstreye faiz yazmayıp başka bir şey yazınca faiz olmuyor öyle ya :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili brain ben olayın dini boyutunu yazdım..

Ekonomi boyutuna gelince..

Bana kimse ekonomik yönünüde savunamaz..

Faizler düştüğünde enflasyon oranına dikkat ediniz..

Faizler düştüğünde iç ve dış ticaret hacmine dikkat ediniz..

Bunlar yeterlidir..

Saygılar..

İlahi kralx... :D

Enflasyon oranını belirleyen faiz değildir... Faizi belirleyen enflasyon oranıdır... Bir başka başlık altında yazdığım yazıyı buraya alıntılıyorum....

"Faizde iki bileşen vardır. Birincisi paranın değer kaybının telafisi, diğeri de paranın nedretine ödenen karşılıktır. Bunlardan ilkinden vazgeçmeniz mümkün değildir. Aksi takdirde zarar edersiniz . Bugün "Ben faize karşıyım" diyenlerden hiç kimse, 3 yıl sonra alacağı paranın miktarında değişme olmaksızın borç para vermez. İkinci bileşen işe kişinin kendisine kalmıştır. Bu sürede elindeki para ile kazanabileceği paradan feragat edip etmemek kendisini ilgilendirir. Ancak iktisadi tüzel kişilikler ikincisinden de vazgeçemezler. (Son hazırlanan T.T.K yasa tasrısına göre [eğer yasalaşırsa] artık faizle bile olsa ortaklarına borç para veremeyecekler )Bu kendi kuruluş amaçlarına aykırıdır.

Ekonominin olduğu yerde faiz kaçınılmazdır. Bugün bankaların işleyiş sistemlerine iyi bakınız... Hepsi (Faizsiz bankacılık yaptıklarını iddia edenler dahil) aldıkları faiz ile, verdikleri arasındaki farktan kazanırlar. Para da bir meta niteliğindedir. Onun da kullanımının bir bedeli olacaktır. Yüksek faizin oluşturduğu olumsuzlukların nedeni faizin kendisi değil, paranın süratle değer kaybettiği gerçeğidir.

Tefecilik faizin kötüye kullanılmasından kaynaklanır. Ancak tefeciliği örnek göstererek de, "faiz kaldırılmalı" diyemezsiniz. Bu trafik kazalarını örnek göstererek, motorlu taşıtların yasaklanmasını istemeye benzer... "

Sonra bir de soru sormuştum :

"Faiz haramdır" diyen arkadaşlara ;

Enflasyon oranının %100 olduğu bir ortamda, kıyıda kenarda duran 15.000 YTL'nin 10.000 YTL sini borç isteyen bir tanıdığınıza, paranızın değerini koruyacak önlemler almadan borç verir misiniz? Buyrun cevap verin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Faizde iki bileşen vardır. Birincisi paranın değer kaybının telafisi, diğeri de paranın nedretine ödenen karşılıktır. Bunlardan ilkinden vazgeçmeniz mümkün değildir. Aksi takdirde zarar edersiniz . Bugün "Ben faize karşıyım" diyenlerden hiç kimse, 3 yıl sonra alacağı paranın miktarında değişme olmaksızın borç para vermez

Enflasyon oranında paranın değer kaybının hesaplanması değişik bir konudur..

Zaten vadeli alım satımlarda bu oran belirlenir ve ilave edilir..

Bakın bir kilo borç buğdaya karşın bir kilo buğday verirsen faşz değildir..

Eğer bir kilo buğday karşılığı bir buçuk kilo buğday isterseniz o yarım kilo faizdir..

Kapitalde durum farklıdır..

Çünkü bugünün bir YTL si bir ay sonra aynı değerde değildir...

Bu konuda hükmün farklı olup olmadığını net bilmiyorum..

Sayın yamyam evet enflasyon faizi belirler, ama benim kastım ekonominin genel olarak iyiye gittiğini gösteren göstergelerde faiz oranı düşüktür..

Bunu söylemeye çalıştım..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok basit, faizsiz bankacılık yapan, kurumlardan bir kredi kartı alın. ve zamanında borcunuzu ödemeyin. iki ay sonra sizden yine sadece borcunuzu isterlerse kabul ederim bu faizsiz bankacılıktır diye.

bunun haricinde sizin 1000 ytl olan borcunuzu zamanında ödemediniz diye sizden 1000 ytl nin üstünde isterlerse adına ne derlerse desinler faizdir.

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Küçük bir meseleyi hatırlatmak isterim..

Finans kurumlarındaki kredi kartı uygulaması normal bankalardan farklıdır..

Burada kredi kartlarına sahip kişiler kredi çekemezler..

Bu bu kurumlara ait kredi kartlarını ancak alış verişte kullanırlar..

Ortada nakit paranın değil bir varlığın finansmanı vardır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

:)

faiz illa nakit para çekincemi geçerli olur. Alışveriş faizi, faiz olmuyormu. ha nakit para çekmişsin, ha o kartla alışveriş yapmışsın. Kredi kartıyla alışveriş demek, bankanın senin yerine ödeme yapması demektir. ha sana para vermiş ha senin yerine başkasına para vermiş.

bu bankaların pos cihazlarını kullanan müşterilerine banka aylık %2 faiz uygulamıyor mu.

önemli olan sonunda faiz ödeyip ödemediğindir.

ayrıca kuveyt türk de faizsiz bankacılık kurumlarından ama kredi kartından aslan gibi nakit çekebiliyorsun.

adını ne koyarsan koy faiz faizdir ve faizsiz bankacılık olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.