Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiye'de Eğitim

mugmuge

Önerilen İletiler

Bende katiliyorum.....

Benden ****£

Ailemide katcam

Ve en kisa zamanda cevremdeki inanlarla da konusacagim!!!

Miktarin bencede onemi yok onemli olan insanlarin 5£da olsa katilimi!!!

Arkadaslar benim yurt disinda olamam inanin beni ilk kez uzdu

Cunki ben paradan cok cocuklara bilgi yonunden vberilen yardimlara destek sagliyabiliyorum

sehrimde....

Sevgili Mugmuge

...

Cocugunu ulkesine yaarrli yapicagina amerikaya yapmadaki amac ne???

Benim burada bas bas bagirdigim bir sey oda turkiyenin aslinda egitim duzeyinin

Avrupadan daha iyi oldugu....

bu yonde düşünmek hiç aklıma gelmezdi,sayenizde düşünücem..doğru olduguna inandıgım bir şey var:ülkemizde ne yazık ki kalifiye degil torpilli olanlar iyi bir meslek sahibi oluyor..neden?bunun boyle olmaması için neyapılmalı.bu ve diğer sorunlu alanlar nasıl iyilestirilebilir..bu soruları sormadan ve bulunan yerinde cevapları uygulamadan once sormamız gereken sorular var mı?bence var:eğitimle ilgili sorular.cunku bir şeyi degiştirmeye doğru yerden başlanmalı ki,diğer basamaklara gelindiğinde tekrar geçilen yollara dönülmesin.ben boyle dusunuorum.saygılar. :clover: iyi akşamlarınız olsun :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğitim konusunda, geçmişte ve günümüzdeki bazı olumsuz noktalardan yola çıkarak endişe edenlere şu sözü hatırlatmak isterim.

"Eğitim insanlara vakaları, kuram veya yasaları öğretip onları değiştirerek ve eğlendirerek birer uzman teknisyen yapmak değildir. Onun amacı insanların dimağlarını açmak, ufuklarını genişletmek, zekalarını ateşlemek, mümkünse doğru düşünmesini, fakat hiç olmazsa herşeye rağmen düşünmesini öğretmektir. "

(Hutchins)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...........

Benim burada bas bas bagirdigim bir sey oda turkiyenin aslinda egitim duzeyinin

Avrupadan daha iyi oldugu....

...........

Saygilarimla....

Sevgili la boheme bu konuda ciddimisin ?

Eğitimcilerin, ülkemizdeki eğitim sisteminin ezberci olduğunu savunurken....

Neye dayanarak söylüyorsun açıklayabilirmisin lutfen ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili la boheme bu konuda ciddimisin ?

Eğitimcilerin, ülkemizdeki eğitim sisteminin ezberci olduğunu savunurken....

Neye dayanarak söylüyorsun açıklayabilirmisin lutfen ?

yawf bende de soru işareti var bu konuda..la boheme danışmaya :lol: la boheme danışmaya :lol: aklıma gelmişken yaziyim,avrupada gençlerin cogu üniversteye gitmekten cok iş hayatına erken baslamaya önem veriyormuş..bizde ise,yirmi yılın sonunda haala iş hayatına uzagım,gelecagimden,meslegimi iyi yapıp yapamayacagımdan kaygılıyım.demem o ki,kendi adıma,okudugum okullarda yanlışlarımla başbaşa büyüdüm.oysa okullar eğitir.ogrenilmesi gerekeni ogrendim.oysa okullar bilimi sevdirmez mi..yada benim hayalimdeki okullar bunlar..ve bu okullardan var ülkemizde..ama bellibaşlı yerlerde var..uzun yazdım,fazla ileri mi gittim.içimden geçenleri paylasmak istedim.saygılar :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fransadaki genclik sayisalda cok da zeki degil!!!

Ve buraya sonradan gelen genclerin cogu, egitimde burda dogmus

Kisileri gectigide bir gercek!!!

Ancak benim demek istedigim EGITIM DUZEYI , EGITIM SISTEMI degil....

Kesinlikle size ezbercilikte hak veriyorum....Bu gercekten yanlis...Ben sayfalarca ezber yaptigimi hatirlarim

ama sonu bir hic!!!!!

Sevgili la_bohéme.

Bunları tartışırken kampanyanın olumsuz etkileneceğinden endişeliyim.

"Türkiyede eğtim sistemi" isimli bir tartışma konusu açılabilir.

Bir çelişki yaşıyoruz galiba.

Eğitim düzeyinin, seviyesinin yüksek oluşu sistemin "sağlıklı" olduğunu da gösterir.

Her ne ise, dil sürçmesidir sanırım. :)

Ezberci eğtim sisteminden bir an önce kurtunulmalıdır.

Ancak sayısalda yada diğer konularda, Anadolu insanının başarılı olduğunu Atatürk teşhis etmişti zaten.

Sanırım diğer milletlere kıyasla söylemişti.

Şimdi sen de O'nun teşhisini doğruluyorsun ;"Türk insanı zekidir"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yawf bende de soru işareti var bu konuda:

mmg kardeşim

eğitim konusunda hassasiyetinizi görüyorum,

abiniz olarak diyebilirim ki

okulda aldığınız eğitimi staj vs. gibi gerçek hayattaki ortamlarda pratikle desteklemeniz çok önemli.

dil okulu çabanızı şiddetle destekliyorum

hepimizin evrensel dil olan ing.yi çok iyi bilmemiz gerekiyor.

hindistan ve irlandanın bilişim teknolojisinde öne çıkmasının nedeni öncelikle bu.

başarılı ve mutlu yıllar!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mmg kardeşim

eğitim konusunda hassasiyetinizi görüyorum,

abiniz olarak diyebilirim ki

okulda aldığınız eğitimi staj vs. gibi gerçek hayattaki ortamlarda pratikle desteklemeniz çok önemli.

dil okulu çabanızı şiddetle destekliyorum

hepimizin evrensel dil olan ing.yi çok iyi bilmemiz gerekiyor.

hindistan ve irlandanın bilişim teknolojisinde öne çıkmasının nedeni öncelikle bu.

başarılı ve mutlu yıllar!!!

ççok tesekkurederim düşünceleriniz için..deniyor ki,cocuklarınızın üniversiteye gitmesinden cok,daha cok dil ogrenmelerini sağlayın..iyi akşamlarınızolsun,saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben türkçe öğretmenliği son sınıfta okuyorum ve gerek stajda gerekse üniversitede bunun tartışmasını çok yapıyoruz, işin özünde çocukları boş yetiştiren bir sisteme geçildiği görüşü var, çocuklara ortalamanın altında insan muamelesi yapıyoruz, alabileceklerinin çok azını veriyoruz...

inan 10 sene sonra ilköğretimden mezun olan çocuklar, 2004 mezunlarından daha az bilgili olacaklar, tabi böyle giderse...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğitim şart... İşte bir reklamla dilimize yerleşen bu kalıp, ülkemizin en ciddi açığını ortaya koymakta. Ben bir eğitim kurumunun çalışanı olarak, bu kurumun içinde olarak neler söyleyebilirim... Öncelikle evet, eğitim şart ama nasıl?

O halde şöyle bir bakalım sevgili Türkiye'mizde eğitim ne şekilde uygulanmakta... En küçükten en büyüğe doğru gidelim ve köy okullarından başlayalım... Türkiye'de, (Devlet İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre)toplam 36.752 adet köy varmış. Bu durumda bu köylerde yaşayan çocuklar da vardır elbet? Fakat bu çocuklar, Türkiye'de 8 yıllık eğitim mecburi olduğu halde acaba okula gidebiliyorlar mı? Tabiiki siz de biliyorsunuz ki gidemiyorlar... Bunun nedeni, köylerin çok azında okul olması ve okulu olmayan köylerin çocukların da yakındaki başka bir okula gidiyor olması. Tamam bunda bir problem yok diyelim... Diyelim şu sebepten bunu kabul ediyoruz... sebep: köylerin çoğunda okula gerek yok, zaten okul açmaya yetecek kadar da öğrenci yok... Kabul ettik mi? Ettik tabii ama benim kabul edemediğim birşey var. Burası Türkiye ve Türkiye'nin çoğunluğu da karasal iklime sahip ve kış gelince şiddetli kar ve yağmur yağışlarının olduğu bu köylerin çoğunda doğal olarak ulaşım da hava koşularından etkilenmekte ve bu öğrenciler günlerce okula gidememektedirler... Ee bu çocukların zaten zorla aldıkları eğitimin adı bu durumda "işkence"den başka ne olmaktadır ki...

Bunla bitiyor mu? Hayır... Havalar düzeldi bu sefer de bahar geldi yani ekim dikim zamanı? Anne babalar köy yerlerinde çok çocuğa sahip olurlar bunun nedeni de hepimizin bildiği üzere tek geçim kaynağı olan tarımsal bölgelerde yeteri kadar insan gücünün olmamasından dolayı bu çocukların işte bu amaca hizmet etmeleri... Eee zaten bu çocuk bütün kış doğru dürüst okula gidemedi, baharda da gitmesin o zaman ne olacak ki değil mi? Bu insanların başka türlü nasıl karınları doyacak ki? Eğitimin adı da şimdi, "olsa da olur olmasa da olur" oldu... Ne gerek var ki eğitime oldu...

Yaz gelince malumunuz üzere zaten okullar tatil oldu... yaşasın tatil, bütün sene çok yorulduk şimdi de dinlenelim azıcık zamanı yanii... "Eylül gelsin de bakarız çaresine biz bu okulun" zamanı... "Eylüle kadar rahatız" zamanı...

Arkadaşlar köy sayısını söyledim... 36.752... Her bir köyde minimum 2 adet öğrencilik yaşında çocuk olduğunu varsaysak toplam 73504 öğrenci... Bunların 1/3 ü (diyorum ki eminim bu oran daha fazladır ama ben iyimser olmak istiyorum) yukarda bahsettiğim şartlarda okumaya çalışıyor olsa 24.500 öğrenci... Yani her sene bu ülkede 24.500 öğrenciyi kaybediyoruz demek bu... Her sene o kadar çocuğu gözden çıkarıyoruz demek bu... Şimdi bu çocuklar zeki olsa ne yazar ki... Zeka tabi ki iyi birşeydir ama aynı zamanda da (bu benim düşüncem tabiki) cok tehlikelidir. Çünkü insanlar zekalarını isterlerse çok kötü amaçlar için de kullanabilirler... Bunu düşündüğümde benim tüylerim diken diken oluyor... Türkiye'de eğitim demiştim değil mi? En küçükten başlayalım demiştim değil mi? Köylerden başlayıp, devam edecektim değil mi? İnanın hevesim kaçtı devam edemeyeceğim... Özür dilerimmm :(

Keşke birşeyler yapabilseydik... ben çok mu kötümserim acaba :(

Bir de ilköğretim kurumlarında yeni eğitim sisteminden bahsetmek isterim çünkü bunu düşünmek ve konuşmak, paylaşmak belki içimizi rahatlatır biraz... gecen sene itibariyle biliyorsunuz ki okullar artık proje tabanlı eğitime geçmişler ve bu sistemle öğrenmeyi öğrenmeye başlamışlardır. Proje tabanlı eğitim sistemi nedir?

Proje tabanlı öğrenim, öğrencileri çekici problemlerle uğraşmaya ve bunun sonunda orijinal ürünler oluşturmaya yönlendiren bir öğretim modelidir. Sınıfta daha etkili öğrenim fırsatları yaratmak için tasarlanmış projeler, konu ve kapsam bakımından çok çeşitli olabilir ve birçok sınıfa dağıtılabilir. Bununla birlikte, bu projelerin tanımlayıcı özellikleri de vardır. Projeler, ezberci öğrenimle cevaplanamayacak uğraştırıcı sorular sayesinde ortaya çıkar. Projeler, öğrencileri birçok role sokar - problem çözücü, karar verici, araştırmacı, belge hazırlayıcı.

Okunduğunda insana nasıl da güzel geliyor değil mi? :) Biz, kendi kurumumuzda bu sistemi yaklaşık 7 yıldır uygulamaktayız ve gerçekten öğrencilere gerekli koşulları sağlarsan (kütüphane, gerekli araştırma materyali, uygun öğrenme ortamı) bu sistemle öğreniyorlar hem de ezberleyerek değil, araştırarak, bilgiyi kendi kendine keşfedip, öğrenerek... Gerçekten anlayarak... Anladığını uygulayarak ve en önemlisi sunarak... Sunarak kelimesine en önemlisi dedim çünkü bu çocuklar, araştırarak buldukları bilgiyi bir proje haline getirirler ve bu projeyi arkadaşlarıyla paylaşırlar... Çocukluğumuzda bayramlarda şiir söylemek için tüm okulun karşısına geçtiğimizde yanaklarımızı al al bulmaz mıydık? Ellerimizi titrer görmez miydik? İşte bu çocuklar, topluluk karşısına bu sistemle her daim çıkıyorlar... Bu nasıl bir özgüvendir düşünsenize... Eğer bu çocuklara herşey gerektiği şekilde verilirse nasıl da özgüveni yüksek öğrenciler çıkar 10 yıl sonra karşımıza... Daha da birşey yazmayacağım, bunları düşünerek mutlu olmak istiyorum bu gece artık... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Eğitim insanlara vakaları, kuram veya yasaları öğretip onları değiştirerek ve eğlendirerek birer uzman teknisyen yapmak değildir. Onun amacı insanların dimağlarını açmak, ufuklarını genişletmek, zekalarını ateşlemek, mümkünse doğru düşünmesini, fakat hiç olmazsa herşeye rağmen düşünmesini öğretmektir. "

(Hutchins)

Bu sözün doğruluğuna katılıyorum.Ancak yıllardır bizden birşey olmaz denilerek halkımıza empoze edilen ve bunda da oldukça başarılı olunan aşağılık kompleksi konusunda ne yapmalı acaba.Ülkemizde kendi dilimizde eğitim yapıyor olmak bizleri neredeyse ikinci sınıf vatandaş konumuna sokuyor.İngilizce eğitim ana sınıfına kadar inmiş ilk doğduğunda türkçe konuşan bir topluma doğan ve ana sınıfı yaşına kadar türkçe düşünüp türkçe yaşayan çocukların başka bir dilde eğitim yaparak ne derece başarılı olması sağlanabilir.Ben demiyorum ki yabancı dil öğrenilmesin ama ana eğitim kendi dilimizde olmalıdır.Bilmediğin bir dile ne kadar vakıf olabilirsiniz ve türkçe matematiği fiziği anlarken zorlanan çocuklar başka bir dilde ne derece başarı sağlanır.Konuştuğum öğrencilerin bir çoğu önce türkçe yardımcı kitaplardan çalıştıklarını ve ingilizcelerini ezberlediklerini anlatıyorlar.Yani batı emperyalizmi her açıdan bizi kuşatmış durumdadır.Üniversitelerin başına bir YÖK belası getirerek gençliği pasifize etmişler.Öğretmenleri geçim sıkıntısında boğarak başka bir şey düşünemez duruma sokmuşlar,bilimsel çalışmaları sıfıra indirgemişler türkçe tez hazırlayanlara prof.luk ,doçentlik ünvanlarını vermemişler, ondan sonra Türkiye deki eğitim avrupadan iyi .İyiydi ama artık değil toplumun köküne dinamiti yerleştirdiler.Artık uyanmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın/sevgiliglorıa ablacıgım,ccok gusel yazdınıs,umarım bigun hersey gusel olur.iyi aksamlarınızolsun :clover:tum arkadaşlarıma tesekkurler :clover:

Olacak tabii ki... Yıldırım Beyazıd'ın bir sözü vardır; YENİLECEĞİNDEN KORKAN, DAİMA YENİLİR diye... Çağdaş bir Türkiye için, çağdaş bir gelecek için, çağdaş çocuklar yetiştireceğiz ki, YENİLMEZ OLACAĞIZ... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ülkemizde devlet kadar zengin,hatta devletten de zengin aileelr var..diğer yanda da ne kadar yoksul insanlar var..bir yanda alışverismerkezleri ardıardına acılıyor..neler neler..beni bu bütünsüzlük üzüyor..birgun hersey gusel olucak..nasıl bir egitim olmalı..bence egitim ailede başlar.aile okulları kurulmalı.cocuk sahibi olanların gerekirse mhk. kararıyla egitim almaları saglanmalı..mesela amerikada boyle bi yasa cıkmıs,bizde neden olmasım?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.