Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aziz Nesin Ailesinden Şok İtiraflar!

Ottoman26

Önerilen İletiler

Nedense bir olayı savunmak için aklınıza ilk önce başı seccadeden kalkmayanların gelmesi kelime darağacınızın zayıflığına veriyorum,uslup derken sizin kullandığınız uslubun yanında sanıyorum benimki çok daha uysal kalır üstelik takip ettiğim yorumlarınızdan sonra yukardaki iletiyi gönderme kararı aldım.

Siz hiç merak etmeyin benim kapasitem çok genişdir kim ne demek istiyor anlayabilcek yeteneğede sahibim.

Aynı şeyi ben söyledim alemin derdi sizimi gerdi size ne?adamı karısı aldatmış bu onların sorunu bir yazıyı tenkid etmek için kullandığınız ifadeler o konun dışında olmamasına gayret göstermenizi istiyorum.

Başı secaddeden kalkmayın insanların konuyla ilgisi ne?çıkar dersin ki "ben nice ahlaklı geçinen ******** tanıyorum"genelleme yaparak direkt bir kesimi hedef alırsa söyledikleriniz ki bende namaz kılan bir insanım bu tepkilerede hazırlıklı olmalısınız.....

İlk altı çizili yazıdaki söyleminize hiç sanmıyorum diye cevap vereceğim.İkincisine ise yarası olan gocunur demekle yetineceğim.

Ve isterseniz konuyu daha fazla uzatmadan kapamayı tavsiye ediyorum.Sizin önceki yazılarınızı da takip ettiğim için uslubunuzun terbiye sınırları içinde kalmayacağından eminim.Bu konuda bundan sonra ne yazmış olursanız olun daha fazla polemik yaratmanıza fırsat vermeyeceğimi de söylemek istiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz hiç merak etmeyin benim kapasitem çok genişdir kim ne demek istiyor anlayabilcek yeteneğede sahibim.

*

*

genelleme yaparak direkt bir kesimi hedef alırsa söyledikleriniz

ki bende namaz kılan bir insanım bu tepkilerede hazırlıklı olmalısınız.....

"benim kapasitem çok genişdir kim ne demek istiyor anlayabilcek yeteneğede sahibim."

Yukarıdaki alıntıda geçen bu söz size ait öyle değil mi?...Evet size ait....

Bunu yazmandaki amacı kavrayamadım ne amaçla yazdığını açıklarsan sevinirim herhangi bir yorumda yapmamışsın amacın Aziz Nesini küçümsemek veya kötülemekse hiç kusura bakma ama kendi adıma söyleyeyim.Başını seccadeden kaldırmayıp arkasındanda her türlü *****liği ve *****sızlığı yapan adamdan çok daha değerlidir benim için.

peki, Yukarıdaki alıntıda geçen şu sözde Sayın gelinciğe ait öyle değil mi?

"Başını seccadeden kaldırmayıp arkasındanda

her türlü ****liği ve *****sızlığı yapan adamdan çok daha değerlidir benim için."

Bu ifadede bir genelleme görebilyor musunuz?...( Ama siz görmüşsünüz)

"yapan adamdan " diyerek tek bir şahısdan bahsediliyor...İki kişi arasında düşünsel anlamda kıyaslama yapıyor...

Oysa siz; ""genelleme yaparak direkt bir kesimi hedef alırsa söyledikleriniz"diyerek tekil şahısa yapılan bir ifadeyi...

Genele söylenmiş gibi algılayarak öyleymiş gibi yansıtmaya çalışıyorsunuz...

Hani siz " benim kapasitem çok genişdir kim ne demek istiyor anlayabilcek yeteneğede sahibim. diyordunuz...

Oysa bu yazdıklarınız sizi yalanlıyor...

Aslında görünen o ki, siz tartışılan konunun içeriği ile bile ilgilenmiyorsunuz...

Sizde namaz kıldığınız için, " Başını seccadeden kaldırmayıp " ifadesini üzerinize alınmışsınız...

Kendinizi eleştirilen şahısla bir tutma düşünceniz de genelleme var hükmünü oluşturmuş kafanızda...

Hani siz "kim ne demek istiyor anlayabilcek yeteneğede sahibim." diyordunuz?

Biliyor olmalısınız İnsanlar kızıp sinirlendikce... ister istemez bu yeteneklerini daha çok yitirirler...

Ve "Ellerinde olmadan -"ben nice ahlaklı geçinen ******** tanıyorum" cümleleri ile

(yanlış anladığınız halde kendini tekrar ifade etmeye çalışanlara...) çok rahat haksızlıkta yapabilirler...

Haksızlık diyorum çünkü;

" Kendini olduğundan farklı sanıp ahkam kesenlerden olduğunuzu "düşünmek istemiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu halk sanırım Aziz Nesinide Cübbeli Ahmet Hocayıda iyi tanıyor.

Birisi toplumu güldürürken düşündüren,diğeri toplumu uyuturken

soyan sınıfından.Daha fazla söze gerek varmı?

Güldürürken nasıl düşündürmüş,bir bakalım isterseniz.

İZLEYİN: http://www.youtube.com/profile_video_blog?...747741A4C46E287

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güldürürken nasıl düşündürmüş,bir bakalım isterseniz.

İZLEYİN: http://www.youtube.com/profile_video_blog?...747741A4C46E287

Sevgili 'seyrekler' teşekkürler arkadaşım...

Başkalarından Paparazi mantığıyla yarım yamalak anlatım veya anlamayış yada ön yargıları dinlemek yerine...

Kendi ağzından onu anlamak benim için daha yararlı ve tutarlı oldu...

- Onu kendi anladığımız kadarıyla anlatabilmek çabası yerine -

Hepimizden daha amaçlı davranıp bizilere bu paylaşımını aktardığın için teşekkürler...

Bende oradan yola çıkarak azizi nesin belgeselini araştırdım...

Şimdi oradan onu aracısız kendi öz düşüncelerimle daha iyi anlayabilmek için inceliyorum...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gecekusu sana katilmak istiyorum....Seyrekler gercekten cok guzel....Hep bizim konustugmuz

uzerinde donup dolasip ayni noktalara geldigimiz konularda ne guzelde yorum yapmis!!!

Ancak dikkatinizi cekmek istiyorum oda oglunun babasiyla alakasi olmadigi!!!Yani Aziz nesinin oglu pariste yasiyor ve burda babasinin adini kullanan biri!!!

Aziz Nesin gibi bir kisi Bu onyargili laflarla suclanamaz!!!!

Bence de haklısın ...

Ama Artık onu kendi ağzından dinlemenin zamanı...

bu amaçla ' seyreklerin ' başlattığını biraz daha geliştirmek amacıyla...

Aşağıdaki bilgileri aktarmak istiyorum...

Akıntıya Karşı Aziz Nesin Belgeseli - 2003

SineGöz' ün ilk çalışması ve Türkiye aydınlarını konu alan "Akıntıya Karşı" dizisinin ilk ürünü olan

"Akıntıya Karşı Aziz Nesin" isimli belgesel, Nesin'in savunduğu, yaşamı, eserleri ve mücadelesi ile temsil ettiği değerlere duyulan ihtiyacın altını çizmeyi hedefliyor.

“Akıntıya Karşı” adlı belgesel, Türkiye aydınlarını konu alan bir belgesel serisi projesinin ilk ürünü.

Belgesel, Aziz Nesin’i hatırlatmayı ve onun savunduğu değerleri tartışmayı amaçlıyor.

“içeriği fazlasıyla boşaltılan ve sanatçı, entelektüel anlamlarında kullanılmaya çalışılan aydın kavramını yeniden tanımlama” amacına en uygun isim olduğu için ilk konu olarak Aziz Nesin’in seçildiğini,

“İsmini; her zaman için ilkelerini koruyabilmiş, bu inadı ve öncülüğü yüzünden sadece düşmanları tarafından değil, yakınındaki insanlar tarafından da yalnız bırakılmış, çoğu zaman ‘onlara rağmen’ adım atmayı tercih edebilmiş Aziz Nesin’in mücadelesinden ve karakterinden almaktadır.

Belgesel ile, Aziz Nesin bir bütün olarak tartışılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır” deniliyor.

“Akıntıya Karşı”nın çocukluk konulu ilk bölümünde Aziz Nesin’in ailesi, çocukluğunda önemli yeri olan yakınları, adadaki yaşamı, kaygıları, hayalleri tartışılıyor.

Savaş yıllarının ve savaş sonrasının sıkıntıları içerisinde büyüyen Aziz Nesin’in “hafız” olan babası,

kendisine Fransızca ve yüksek matematik dersleri veren Kadiri dervişi Galip Amca’sı,

babasını “öldü” göstererek Darüşşafaka’ya kayıt oluşu bu bölümün alt başlıkları.

Yurtdışında onlarca ödül alan ve eserleri yaklaşık 100 farklı dile çevrilen Nesin, bir edebiyatçı olarak Türkiye’de tanınmamış, ödül alamamış, antolojilere seçilmemiştir.

Belgeselin ikinci bölümünde Aziz Nesin’in Türkiye’de hep görmezden gelinen “yazarlığı” tartışılıyor, aynı bölümde Aziz Nesin’in siyasi ve toplumsal tarihteki yeri, mücadelesi, politik kimliği ve kişisel özellikleri de yer alıyor. Markopaşa süreci ve Aydınlar Dilekçesi girişimi bölümün ağırlık noktaları.

Sivas katliamı

Belgeselin önemli bir diğer bölümünü ise, 10. yılında bir kez daha kınadığımız Sivas katliamı oluşturuyor.

Son bölümde ise Aziz Nesin’in yaşayan mirası Nesin Vakfı anlatılıyor. Belgesel için 15 kişi ile röportaj yapılmıştır. Bunlar arasında Demirtaş Ceyhun, Zeynep Oral, Ali Nesin, Tarık Akan, Oğuz Aral, Müjdat Gezen, Vedat Türkali, Barış Pirhasan, Lütfi Kaleli, Aydın Engin, vakıf çocukları ve yöneticileri bulunuyor.

Kaynağa ulaşım ve iletişim için: [email protected]

SineGöz flim atölyesi...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gerçekten olay bazılarının algı yeteneğiyle ilgili kanımca.

cüppeli ahmetle durumu kıyaslanamaz bile.

Çünkü Cüppeli Ahmet'e kimse "kardeşim sen niye denize giriyorsun, yada kliseye gidiyorsun, yada kızla beraber yüzüyorsun" diye hesap sormuyorum.

Ona sorulan hesap. Müritlerine "yapmayın, etmeyin" dediklerini kendin niye yapıyorsun. Zira müritlerine vaaz sırasında "kliseden uzak durun sakın gitmeyin" deyip senin klise gezerken ki görüntülerin ortaya çıkarsa. Müritlerine şu yaştan sonra kız çocuğunu sevmek bile haramdır deyip. kendinin o yaşın üstünde kız çocuğuyla yüzerkenki görüntülerin ortaya çıkarsa. Elbette sana " bu perhiz bu ne lahana turşusu" derler. Burada olay cüppelinin özel hayatını deşmek değil. "İmamın dediğini yapm, yaptığını yapma" atasözünün güzel bir örneklemesidir.

Ancak Aziz Nesin nebir tarikat şeyhidir yada bu tür birşey. Aziz Nesin Çıkıp bu tür konularda millete ahkam mı kesti. Aman eşinizle ilişkiniz şöyle olsun böyle olsun mu dedi. Hayır.

Keskel alaka yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk altı çizili yazıdaki söyleminize hiç sanmıyorum diye cevap vereceğim.İkincisine ise yarası olan gocunur demekle yetineceğim.

Ve isterseniz konuyu daha fazla uzatmadan kapamayı tavsiye ediyorum.Sizin önceki yazılarınızı da takip ettiğim için uslubunuzun terbiye sınırları içinde kalmayacağından eminim.Bu konuda bundan sonra ne yazmış olursanız olun daha fazla polemik yaratmanıza fırsat vermeyeceğimi de söylemek istiyorum.

Yarası olan gocunur demekle ne demek istediğinizi açıkça söyleyinden içinizde kalmasın,ben başka bir örnek bulup vermiyormusunuz diye eleştiri getiriyorum arkadaşımız hala hakaretlerine devam ediyor üstelik kişisel hakaret ediyor yani şahsıma,özrü kabahatinden büyük dedikleri şey bu olsa gerek

Daha önceki yazılarımda ne gibi bir terbiyesizliğime şahit oldunuzda bunun tekrar etmesinden korkuyorsunuz??Ispatlayın.

Polemik yaratma konusuna gelince sanırım bu konuda hiç kimse sizin elinize su dökemez.Yukarda yazmış olduğunuz iletiyi sağduyulu birşekilde tekrar okumanızı tavsiye ediyorum zira kontrolsüz bir halde yazdığınızı düşünüyorum.....Ve sizi şahsıma yapmış olduğunuz hakaret yüzünden tekrar kınıyorum.

Sn.gecekuşu,kendinize tayin etmiş olduğunuz hakemliği yaparken az daha objektif olmaya davet ediyorum sizi "yok genelleme yapılmamış adam denilmiş"demekle bir hayatı kapatamazsınız ister genelleme yapılsın ister yapılmasın neden başı secdeden kalkmayan insan?başka örnekmi yok,bu kasıtla yapılan bir davranış bunu sizde en az benim kadar iyi biliyorsunuz bu tip davranışlar fitnedir fesatdır ve sakıncalıdır.

Aziz Nesinin ailesi ne yapmışsa yapmış umurumda bile değil ama bir insanın karısının ve çocuğunun yanlışlarını savunmak için konuyla uzaktan yada yakından alakası olmayan yorumlar yapılmasını eleştiriyorum ve eleştirirken gördüğünüz gibi şahsıma hakaretler alıyorum.Bu davranış şekline artık siz ne isim koyarsınız yada ne şekilde savunursunuz bilemiyceğim ama ben insanların gerçek yüzünü gördüğüm ve yanıldığım için sadece üzgünüm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gecekusu sana katilmak istiyorum....Seyrekler gercekten cok guzel....Hep bizim konustugmuz

uzerinde donup dolasip ayni noktalara geldigimiz konularda ne guzelde yorum yapmis!!!

Ancak dikkatinizi cekmek istiyorum oda oglunun babasiyla alakasi olmadigi!!!Yani Aziz nesinin oglu pariste yasiyor ve burda babasinin adini kullanan biri!!!

Aziz Nesin gibi bir kisi Bu onyargili laflarla suclanamaz!!!!

ama şunu unutmayalım diğer kardeşide olayı doğruluyor. sizin düşündüğünüz gibi olsa fransada yaşasa bile diğer kardeşi bu olayı doğrularmı.

." Aziz Nesin'in oğlu Prof. Ali Nesin de ağabeyi yazar Ateş Nesin'i doğruluyor ve "Ateş Nesin annesinin aldatma olayını sık sık bana anlatıyordu" diyor.

sonuçta kardeşi cocuk değil profesör.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar,

Her ne olduysa olmuş. Bu başlığın açılmasındaki amaç, Aziz Nesin'in eşinin kendisini aldattığını mı ispatlamak? Eğer bu ispatlanırsa ne olacak. Varsayın ki öyle, bu Aziz Nesin'i küçültecek mi? Veya aldatmadığına karar verdik. Aziz Nesin hepimizin gözünde tertemiz bir adam mı olacak.

İnsanlar kendi yaptıklarıyla anılırlar. Ben daha önce de kendisini sevmediğimi, fikirlerini tasvip etmediğimi söyledim. Fakat bu tamamen kendi yaptıklarından dolayıdır. Eşinin yaptıklarından veya yapmadıklarından dolayı değil. Yaptıysa da kendi ********lığıdır, Aziz Nesin'in değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar,

Her ne olduysa olmuş. Bu başlığın açılmasındaki amaç, Aziz Nesin'in eşinin kendisini aldattığını mı ispatlamak? Eğer bu ispatlanırsa ne olacak. Varsayın ki öyle, bu Aziz Nesin'i küçültecek mi? Veya aldatmadığına karar verdik. Aziz Nesin hepimizin gözünde tertemiz bir adam mı olacak.

İnsanlar kendi yaptıklarıyla anılırlar.

Ben daha önce de kendisini sevmediğimi, fikirlerini tasvip etmediğimi söyledim. Fakat bu tamamen kendi yaptıklarından dolayıdır. Eşinin yaptıklarından veya yapmadıklarından dolayı değil. Yaptıysa da kendi ********lığıdır, Aziz Nesin'in değil.

Bencede haklısın trevize;

Sizin ilk pararafta ifade ettiğiniz aynı şeyleri düşünüyorum...

ikinci aragrafa ise ben kendisini,yapmaya çalıştıklarını ve eserlerini beğeniyor ve takdir ediyorum...

Ve biliyorumki; %60 değerlendirmesine tepkilerin çokluğu üzerine ben yanılmışım % 90 aynı kategorideymiş yaklaşımını hala kişiseleştirerek değerendirenler var... Onun bu aykırı ve doğrudan ifade eden kişiliğine çok kızılıyor...Ama o böyle olmasaydı, bu eserlerini yaratabilirmiydi acaba...

Sen açık sözlülükle kendisini tasvip etmediğinizi belirtiyorsunuz...Bende kendinizce haklı olduğunuz nedenleriniz vardır diye düşünüyorum...

Bu benim beğenmeme engel değil...Benim ona hoş görümde sizin düşüncelerinize engel değil...

Ama belirtmek istediğim bir şey var oda bu başlığa Aziz Nesin'e arka çıkan görüşlerini belirten arkadaşların onu temize çıkarma düşünceleriyle hareket etmediklerini düşünüyorum...En azından benimkisi buydu...Ama sizin bu tespitinize de katılıyorum...Son olarak söylemek istediğim; Biz dünyaya yuvarlak yada hayır tepsi gibidir de desek onun gerçeğini değiştirmemiz mümkün değildir...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
"imamın söylediğini yap, yaptığını yapma" duydunuzmu bilmiyorum.

İyi de, Hoca neden kendi dediğini yapmıyor? Demek ki imanı zayıf.

Neden zayıf? Demek ki incelemiş, mantıksız bulmuş.

Neden konuştuğu şekilde davranmıyor?

Demek ki insanları sömürmek için konuşuyor!

Aziz Nesin komünist'miş ... Ee ne olmuş? Komünistler halkın çıkarını düşünür. Bazı enternasyonalist düşünceleri yanlış olabilir. Aptallık edip saçma davranabilirler. Ki ... milliyetçi veya ırkçı komünistler de vardır-

SON OLARAK ... Komünistler sıkışınca dost bildikleri Moskova'ya kaçıyorlardı.

Dinciler ise gibi 'o nefret ettikleri ?!? Hristiyan Avrupa ülkelerine girmek' gibi bir garabet sergiliyorlar. O kadar İslam'a/dine düşkünseniz ne işiniz var kafir Avrupa'da, gitsenize Arabistan'a.

Hadi canım, dincilik bahane, karı-kız götürüp halkı söğüşlemek şahane

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.