Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türban ve Çankaya

mahoni

Önerilen İletiler

Önümüzdeki yılın en önemli gündemlerinden biri yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Meclisteki çoğunluğu nedeniyle Cumhurbaşkanı'nı seçebilme yetkisi olan AKP Çankaya'ya kendi adayını gönderecek mi? Ve bu aday eşi türbanlı olan biri mi olacak? Hepimizin bildigi uzere, pecenin ve çarşafin kaldirilmasi Turk kadininin modern giyime gecirilmesi Ataturk devrimlerinin onemli maddelerinden biriydi. Bu nedenle türban her zaman için toplumumuzda çok önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Her ne kadar inanç özgürlüğü kapsamına girse de, yenileşmeci ve modernleşmeci Atatürk devrimlerine tam anlamıyla uymayan bu kıyafet, takılabilmeli midir, takılmamalı mıdır? İlintili bir başka tartışma konusu türban farklı bir rejimi özleyen kişilerin bu özlemini dile getiren bir simgedir, ya da tabanında kemalist devrimler olan bu düzene karşı bir sembol, bir başkaldırı mıdır, yoksa yalnızca inanç kapsamına giren, inanç özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken ve tamamen temel insan haklarının için değerli yorumlarınızı bekliyorum

Bu arada benim burda ilk yazım bugün katıldım ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Önümüzdeki yılın en önemli gündemlerinden biri yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Meclisteki çoğunluğu nedeniyle Cumhurbaşkanı'nı seçebilme yetkisi olan AKP Çankaya'ya kendi adayını gönderecek mi? Ve bu aday eşi türbanlı olan biri mi olacak? Hepimizin bildigi uzere, pecenin ve çarşafin kaldirilmasi Turk kadininin modern giyime gecirilmesi Ataturk devrimlerinin onemli maddelerinden biriydi. Bu nedenle türban her zaman için toplumumuzda çok önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Her ne kadar inanç özgürlüğü kapsamına girse de, yenileşmeci ve modernleşmeci Atatürk devrimlerine tam anlamıyla uymayan bu kıyafet, takılabilmeli midir, takılmamalı mıdır? İlintili bir başka tartışma konusu türban farklı bir rejimi özleyen kişilerin bu özlemini dile getiren bir simgedir, ya da tabanında kemalist devrimler olan bu düzene karşı bir sembol, bir başkaldırı mıdır, yoksa yalnızca inanç kapsamına giren, inanç özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken ve tamamen temel insan haklarının için değerli yorumlarınızı bekliyorum

Meclisteki çoğunluğu AKP'ye veren yine bu milletin kendisi değil midir? Kaldıki bu aday meclisin içinden de dışından da çıkabilir bu adayın AKP'den veya AKP'nin belirleyeceği bir ismin olmasından daha doğal bir şey de olamaz şu bakımdan bu yetki bu partiye anayasa ile verilmiştir kimse kendi kafasına göre davranamaz. Asıl sorun yapılmak istenen çıkacak adayın eşinin başının örtülü olmasıdır. Eğer eşinin başı kapalı olan bir kişi başbakanlık koltuğunda oturuyorsa bu kişinin çankayaya çıkmasını tehlikeli görmek kadar basit bir düşünce olamaz. Nitekim burası eğer demokrotakik laik ve sosyal bir hukuk devleti ise hukuk kurallarının geçerli olması gerekir. Kişi eğer başını örtmüşse bu ister inancı gereği olsun ister kişisel bir tercihi olsun buna saygı göstermeliyiz. Bence bu tür basit ve komik korkuları yenmeli, tabuları yıkmalıyız.

Bunu kemalizme karşı bir devrim olarak nitelendirmek yerine ki bu çok basit bir düşünce, temel insan hakkı olarak algılamak daha doğru ve isabetli olur bence.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Başta Atatürk'ün eşi Latife Hanım olmak üzere cumhurbaşkanı eşlerinin kimi başörtülü, kimi bazenbaşörtüsü kullanan hanımlardı.

Ancak bu durum onların görevleri açısından ne noksanlık ne de siyasi bir tavır olarak değerlendirilmedi. İlk kez Emine Erdoğan'ın kıyafeti söz konusu olduğunda itirazlar yükseliyor. Bundan memnun olmayanlar öylesine keskin bir üslupla ortaya koyuyorlar ki tavırlarını Emine Erdoğan'ın türbanı Tayyip Erdoğan'ın o makama seçilmeye en layık kişi olup olmadığından daha önemli hale getiriliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP Türk Seçmeninin sadece %35 inin oyunu almıştır. Şu an Mecliste ise, Bunun iki katı temsiliyet yetkisine sahiptir. Yani Seçmenin %35 inin oyunu alan parti, %70 inin söz hakkını elinde bulundurmaktadır. Dolayısıyla bu millet ona cumhurbaşkanını seçecek kadar yetki vermemiştir. AKP çarpık seçim sisteminin sayesinde bu yetkiye sahiptir.

AKP önce ana seçim vaadlerinden birisi olan bu çarpık seçim sistemini değiştirmeli. Ve erken seçime gitmelidir. Seçmenin %35 inin verdiği oyla Cumhurbaşkanlığı gibi tüm milleti, 7 yıl boyunca temsil edecek kişiyi seçmek millet iradesine karşı gelmektir. AKP bunun farkındadır ve bu yüzden sessizi oynamaya çalışmaktadır.

Şu an Türkiye Cumhuriyeti seçmenlerinin yarısı mecliste temsil edilmemektedir. Seçmenlerin yarısının temsil edilmediği bir meclisin Cumhurbaşkanını seçmesi akla, mantığa, parlamenterizme ve millet iradesine aykırıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

muhalefet tayyip erdoğanın cumhurbaşkanlığı konusuyla eşinin türbanını halkın gözünde bağdaştırmaya çalışıyor...bence tayyip erdoğan cumhurbaşkanı olursa muhalefet bu konuyu daha da çok kaşıyacak....durumu bir rejim sorunu gibi göstermeye kalkacaklar....muhalefeti artıracaklar...bu sayede muhalefet inisiyatifi eline alacak...statüko bu sayede korunmaya çalışılacak....tayyip erdoğanın statükonun dışına çıkması engellenecek...

bu durumda bana göre tayyip erdoğan bu riski göze alamaz.başka birinin cumhurbaşkanlığını önerecek....

bu açıdan bakıldığında türban sorununu muhalefet de gayet iyi kullanıyor....siyasete alet ediyor...olan da türbanlılara oluyor ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben derim ki :

akp hükümeti %35 gibi bir oy oranıyla yani turgut özal ve adnan menderesten sonra 3. en büyük oy oranını alarak hükümet oldu,buraya kadar kaniyiz değil mi?

bu seçim sistemi 80'darbesinden sonra ana hatları belirlenmiş 90'larda revizyona uğramış bir sistem.buraya kadar da sorun yok sanırım.

şimdi amaç üzüm yemek mi,bağcıyı dövmek mi?onu bi açıklığa kavuşturalım.önermeleri tersten okumak,forumumuz ulemalarının sıklıkla başvurdukları bir anti-tez yöntemi lakin pek inandırıcı olmuyor.

ÖRNEK:AKP %35 ile hükümet oldu. bu önerme -%65 in söz hakkını da elinde bulunduruyor.- önermesini doğrulamaz,çürütmez de.

hep aynı cümleleri temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ortaya sürmekle de ilerlenmez...

çok sevdiğiniz paşalarınızın ve dahi emekli paşalarınızın katkılarıyla oturtulmuş bi sistem şimdi size hizmet etmiyor diye küstüğünüzü ortada,demokrasi diye yutturmaya çalıştığınız şey artık sizin avucunuzdan kayıp kendi kurallarını koydu.

hal böyleyken tek çare birilerini rejim deccalı ilan etmekti. onu da hemen (akp de ekmeğinize yağ sürdü.)hiç zorluk çekmeden buluverdiniz.:akp ve türbanlı çankaya...

bu sorun yular kimin elindeyse ona geri döner. bi arkadaşımızın dediği gibi :komik ve anlamsız bir sorundur.

her zamanki gibi başarısız bir muhalefet girişimidir.

sorun tamamen kişisel insan hakları sorunudur...

saygılardır,hürmetlerdir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP Türk Seçmeninin sadece %35 inin oyunu almıştır. Şu an Mecliste ise, Bunun iki katı temsiliyet yetkisine sahiptir. Yani Seçmenin %35 inin oyunu alan parti, %70 inin söz hakkını elinde bulundurmaktadır. Dolayısıyla bu millet ona cumhurbaşkanını seçecek kadar yetki vermemiştir. AKP çarpık seçim sisteminin sayesinde bu yetkiye sahiptir.

AKP önce ana seçim vaadlerinden birisi olan bu çarpık seçim sistemini değiştirmeli. Ve erken seçime gitmelidir. Seçmenin %35 inin verdiği oyla Cumhurbaşkanlığı gibi tüm milleti, 7 yıl boyunca temsil edecek kişiyi seçmek millet iradesine karşı gelmektir. AKP bunun farkındadır ve bu yüzden sessizi oynamaya çalışmaktadır.

Şu an Türkiye Cumhuriyeti seçmenlerinin yarısı mecliste temsil edilmemektedir. Seçmenlerin yarısının temsil edilmediği bir meclisin Cumhurbaşkanını seçmesi akla, mantığa, parlamenterizme ve millet iradesine aykırıdır.

Oligarşik bürokrasi bir kalesini daha kaybetmek istemiyor.Başörtüsüde buna en iyi kılıf şimdilik.Hükümette AKP degilde başka bir parti olsaydı, yani totaliter zihniyete sahip bir parti yada meclis aritmetigi olsaydı bu temsiliyet hiçde sorun olmazdı.Bu ülke tepeden inme Cumhurbaşkanlarını da gördü.Dedigim gibi sorun ne başörtüsü nede meclisin aritmetik dagılımı, asıl sorun derinlerde. Tayyip Erdogan ve temsil ettigi zihniyet burda en büyük sorundur....saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oligarşik bürokrasi bir kalesini daha kaybetmek istemiyor.Başörtüsüde buna en iyi kılıf şimdilik.Hükümette AKP degilde başka bir parti olsaydı, yani totaliter zihniyete sahip bir parti yada meclis aritmetigi olsaydı bu temsiliyet hiçde sorun olmazdı.Bu ülke tepeden inme Cumhurbaşkanlarını da gördü.Dedigim gibi sorun ne başörtüsü nede meclisin aritmetik dagılımı, asıl sorun derinlerde. Tayyip Erdogan ve temsil ettigi zihniyet burda en büyük sorundur....saygılar

görüşünüze katılıyorum ...

ancak bu durum yine de seçim sistemindeki olumsuzlukları eleştirmemizi engellememeli...

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben derim ki :

akp hükümeti %35 gibi bir oy oranıyla yani turgut özal ve adnan menderesten sonra 3. en büyük oy oranını alarak hükümet oldu,buraya kadar kaniyiz değil mi?

bu seçim sistemi 80'darbesinden sonra ana hatları belirlenmiş 90'larda revizyona uğramış bir sistem.buraya kadar da sorun yok sanırım.

şimdi amaç üzüm yemek mi,bağcıyı dövmek mi?onu bi açıklığa kavuşturalım.önermeleri tersten okumak,forumumuz ulemalarının sıklıkla başvurdukları bir anti-tez yöntemi lakin pek inandırıcı olmuyor.

ÖRNEK:AKP %35 ile hükümet oldu. bu önerme -%65 in söz hakkını da elinde bulunduruyor.- önermesini doğrulamaz,çürütmez de.

hep aynı cümleleri temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ortaya sürmekle de ilerlenmez...

çok sevdiğiniz paşalarınızın ve dahi emekli paşalarınızın katkılarıyla oturtulmuş bi sistem şimdi size hizmet etmiyor diye küstüğünüzü ortada,demokrasi diye yutturmaya çalıştığınız şey artık sizin avucunuzdan kayıp kendi kurallarını koydu.

hal böyleyken tek çare birilerini rejim deccalı ilan etmekti. onu da hemen (akp de ekmeğinize yağ sürdü.)hiç zorluk çekmeden buluverdiniz.:akp ve türbanlı çankaya...

bu sorun yular kimin elindeyse ona geri döner. bi arkadaşımızın dediği gibi :komik ve anlamsız bir sorundur.

her zamanki gibi başarısız bir muhalefet girişimidir.

sorun tamamen kişisel insan hakları sorunudur...

saygılardır,hürmetlerdir...

hayır arkadaşım kani değiliz. Yani %41 oy alan CHP yi unutuvermişsin nedense.

birde "çok sevdiğiniz paşalarınız" demişsin. sen karıştırıyorsun galiba. Erbakanı Amerikadan getirdip Parti kurduran. her adım başı İmam Hatip okulları açan, herkese siyasi yasak koyup Özalı öne çıkartan paşaları kimin çok sevdiğini :) Bilmem farkında mısın. Bu gün Evren konuşmuyor. Evet Paşalar konuşuyor ama Evren konuşmuyor.

ne önermesi ?. demogoji yapmıyalım. AKP bu gün %35 oyla meclisin %65 ini hakimmidir değil midir ?. Burada bir önerme vs yoktur. bu sayısal net bir gerçektir. İki lafının biri demokrasi olan birinin bunu önemsiz bir ayrıntı olarak görmeside gerçekten ilginç.

Aksine sisteme artık kendilerine hizmet etmiyor diye küsenler. bu gün iktidarda olan partinin geleneğidir. çok basit.

YÖK e bu gün sahip olduğu yetkileri veren kimdir.? cevap Refah-yol hükümeti.

Dün Yökü protesto eden öğrencilere satırlarla saldıran kimdir ? cevap Milli Gençlik Vakfı

Derin devlet oluşumlarını, asker siyaset mafya organizasyonlarını protesto etmek için ülke çapında Işık Kapatma eylemleri yapan milyonlarca insan için "Gulu gulu dansı yapıyorlar, Mumsöndü oynuyorlar" diyen kimdir? cevap iktidardakilerin Hocaları.

İnsan Hakları ve Demokrasi için "Fasa Fiso, Cart Curt" diyen kimdir ? cevap Tayyip Erdoğan ve Erbakan.

28 Şubattan sonra, Yıllarca memlekette aydın insanların üzerinde terör estiren. Aygıtlar bu sefer kendilerine dönünce demokrasi havarisi kesinlenler kimdir. cevap Yine bu gün iktidarda oturanlar.

Devlet dairelerinde başı açık memurların iş akitlerini fes eden , sürgüne gönderen. Başı açık kadınlar için "Tavuk gibi kafalarını koparırız" diyenler kim? cevap Refah Partisi.

Allah aşkına kimse masal anlatmasın. Düne kadar, bu gün baskıcı dedikleri aygıtları insanların üstünde terör aracı olarak kullanmadı mı bu gelenek.

Ama ne oldu bu gün sıra kendilerine gelince, küsüverdiler rejime. Öyle ya. Yılan onları ısırmasında ne olursa olsun.

insanalrın hem demokrasiden bahsedip. Hemde seçmenlerin yarısının temsil edilmediği bir meclisle cumhurbaşkanının seçilebileceğini söylemeleri. Milli Görüş geleneğinin üstünde iğreti duran demokrasi anlayışı kadardır ancak.

rejim deccali ilan etmeye gelince. valla "Türklük üst kimlik değildir" diyen. türkçe sözlük bastırıp "irtica" kelimesinin karşısına "islamı yaşamak" yazdıran. kendisine laik demekten kaçınan adammı rejimin deccali olmak yolundadır. yoksa birilerinin iftirası mıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açık açık CHP'ne kayıtlı insanları kayıran ve o düşüncenin elemanlarını belirli yerlere atayan bir Cumhurbaşkanı sorun yaratmıyorsa demokrasi anlayışında, Tayyip Erdoganın da yada onun gibi düşünenlerinde pek bir sorun olmayacagını düşünüyorum.Demokrasi bize özgü kurallarıyla yoluna devam eder, belki bir gün o da dogru yolu bulur ....lakin birileri devamlı surette kendi iktidar alanları için çıgırtkanlık yapmassa.....ben aslında Cumhurbaşkanlıgının bu ülkeye çiftbaşlı bir görüntü verdigi için kaldırılması taraftarıyım...Sembolik hale bile getirmeye gerek yok, çok istenilen demokrasinin de ruhuna uygun seçim şekli de yok zaten Cumhurbaşkanlıgının ...saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laikliğe inanmadığını dile getiren, Atatürk karşısında saygı duruşunda durmayı yadırgayan, Şeriat özlemi olduğu açık açık bilinen... Hala Cumhuriyet ve Devrimcilik ruhunu kavrayamamış, Milli benlğin ne olduğunu idrak edememiş, Gaflet Dalalet ve Hatta Hıyanet içersinde bulunana bir kimsenin; ABD tarafında nasıl başbakan yapıldıysa yine aynı şekilde Cumhurbaşkanı seçtirilmesi pekte zor değil. Hatırlayın Özalda yine hemen hemen aynı süreç içersinde Cumhurbaşkanı olmamış mıydı? Ama ne oldu, yine Kapitalizme kölelik yapan insanlar gibi Kapitalizmin çarkları arasında öldü, öldürüldü... Tayyipte o çarklar arasında zirveye çıkıp, oradan aşağıya atılacaktır... Türkiye'de herşey mümkün...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açık açık CHP'ne kayıtlı insanları kayıran ve o düşüncenin elemanlarını belirli yerlere atayan bir Cumhurbaşkanı sorun yaratmıyorsa demokrasi anlayışında, Tayyip Erdoganın da yada onun gibi düşünenlerinde pek bir sorun olmayacagını düşünüyorum.Demokrasi bize özgü kurallarıyla yoluna devam eder, belki bir gün o da dogru yolu bulur ....lakin birileri devamlı surette kendi iktidar alanları için çıgırtkanlık yapmassa.....ben aslında Cumhurbaşkanlıgının bu ülkeye çiftbaşlı bir görüntü verdigi için kaldırılması taraftarıyım...Sembolik hale bile getirmeye gerek yok, çok istenilen demokrasinin de ruhuna uygun seçim şekli de yok zaten Cumhurbaşkanlıgının ...saygılar...

Cumhurbaşkanlığını bu hale kimin getirdiğini bi inceleyelim isterseniz... Yada Milleti bu hale kim getirmiş... Hitler'in çok sevdiğim bir lafı vardır "Türkiye'den korkmuyorum, Çünkü Mustafa Kemal öldükten sonra artık Türkiye'yi ******* yönetiyor." Atatürk öldükten bu güne kadar hep böyle olmuştur bu... Türkiyenin başına gelen en kötü kimseler ise İnönü, Menderes, Özal, Çiller, Erbakan, Kenan Evren ve Tayyip Erdoğandır. Özellikle Türkiyenin hızla sürüklenmesini sağlayan kişi Özaldır... "Benim Memurum işini bilir" "Cumhurbaşkanı olduysak partimizi unutacak değiliz ya" diyen hep Özaldır... Yani türkiyede bir şeylerin gerçekten değişmesi gerekiyor, hemde temelinden...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dimi Cumhuriyeti de kaldıralım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dimi Cumhuriyeti de kaldıralım.

Yok ben öyle birşey yazmadım.Ama asli rolüne dödürsek iyi olur cumhuriyeti.En kaba tabir ile, cumhur kendi başını kendi seçmiyor zaten birileri onun adına seçiyor bu da saglıklı degil......( yetkileri bu kadar güçlü olacaksa cumhur seçmeli en azından).......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok ben öyle birşey yazmadım.Ama asli rolüne dödürsek iyi olur cumhuriyeti.En kaba tabir ile, cumhur kendi başını kendi seçmiyor zaten birileri onun adına seçiyor bu da saglıklı degil......( yetkileri bu kadar güçlü olacaksa cumhur seçmeli en azından).......

bravo mükemmel bir idrak örneği. neymiş başkaları seçiyormuş cumhur adına cumhurbaşkanını. O başkaları dediklerin Milletvekilleri oluyor değil mi ? Yani halkın seçtiği kimseler.

Pardon sen hiç seçimlerde "Başbakan" ı seçmek için oy attın mı?. ben yanlış bilmiyorsam başbakanıda senin adına başkaları seçiyor. Yada sen bakanlar için oy attın mı. Yoksa bakanlarıda mı senin adına başkaları seçiyor. O zaman başbakanlığı ve bakanlıklarıda kaldıralım. Yasalarıda o zaman "başkaları" çıkarır.

Başbakanıda, bakanlarıda, cumhurbaşkanınıda seçen meclistir. Milletvekilleri, halk adına oy kullanan temsilcilerdir. Adı üstünde milletinvekilleri yani senin tabirinle "başkaları"

Parlamenterizm : Halk kendisini parlamentoda temsil edecek temsilcileri, genel oy esasına göre seçip parlamentoya gönderir. Halkın seçtiği temsilcilerden oluşan Parlamento, İdarenin yüksek mülki amirlerini (cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar) seçer.

eğer sen milletvekillerini halk temsilcisi değil "başkaları" olarak görüyorsan bu başka bir şeydir. N e yapalım mecliside mi kaldıralım.

Cumhurbaşkanlığını kaldırmak ne demek. Cumhuriyet üç kuvvetler ilkesine dayanır. Yasama, Yürütme, Yargı. birbirinden bağımsız üç kuvvet.

ancak cumhurbaşkanının görev süresi uzun olduğu için direk halk seçmelidir diyorsan buna katılırım. Ancak benim katılmam yetmez çünkü Cumhurbaşkanını halkın seçmesine karşı çıkan tek parti AKP dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bravo mükemmel bir idrak örneği. neymiş başkaları seçiyormuş cumhur adına cumhurbaşkanını. O başkaları dediklerin Milletvekilleri oluyor değil mi ? Yani halkın seçtiği kimseler.

Pardon sen hiç seçimlerde "Başbakan" ı seçmek için oy attın mı?. ben yanlış bilmiyorsam başbakanıda senin adına başkaları seçiyor. Yada sen bakanlar için oy attın mı. Yoksa bakanlarıda mı senin adına başkaları seçiyor. O zaman başbakanlığı ve bakanlıklarıda kaldıralım. Yasalarıda o zaman "başkaları" çıkarır.

Başbakanıda, bakanlarıda, cumhurbaşkanınıda seçen meclistir. Milletvekilleri, halk adına oy kullanan temsilcilerdir. Adı üstünde milletinvekilleri yani senin tabirinle "başkaları"

Parlamenterizm : Halk kendisini parlamentoda temsil edecek temsilcileri, genel oy esasına göre seçip parlamentoya gönderir. Halkın seçtiği temsilcilerden oluşan Parlamento, İdarenin yüksek mülki amirlerini (cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar) seçer.

eğer sen milletvekillerini halk temsilcisi değil "başkaları" olarak görüyorsan bu başka bir şeydir. N e yapalım mecliside mi kaldıralım.

Cumhurbaşkanlığını kaldırmak ne demek. Cumhuriyet üç kuvvetler ilkesine dayanır. Yasama, Yürütme, Yargı. birbirinden bağımsız üç kuvvet.

ancak cumhurbaşkanının görev süresi uzun olduğu için direk halk seçmelidir diyorsan buna katılırım. Ancak benim katılmam yetmez çünkü Cumhurbaşkanını halkın seçmesine karşı çıkan tek parti AKP dir.

Ahmet Necdet Sezer kerhen gelmiş birisidir o makama,koalisyon partileri aralarında anlaşamayınca ( zaten mümkün degildi ) mecburiyetten seçilmiştir.Aslında onu seçenler de çok pişman olmadı degiller hani.Yani bu kadar yetkili olacaksa o makam direk halk seçsin daha uygun olur.Meclis bazen hiç alakasız seçimler de yapabilir.Yok eger yetkileri sembolik ( eger sembolik olmak lazım gelse padişah olmalı ) hale gelirse de kim seçerse seçsin bu da sorun olmaz....Millet bakanları seçemiyorsa da en azından partileri seçer, girer cumhurbaşkan adayları da birer partiye o zaman seçilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden bahsediyorsun sen ? Ahmet Necdet Sezer koalisyonun üç partisininde ortak uzlaşması ve fikirbirliğiyle seçilmiştir. Üç partinin bir milletvekili bile sezerin ne adaylığına nede seçilmesine itiraz etmemiştir. Sezar ortaya sunulan ilk adaydır koalisyon tarafından.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gelip durup hep ayni seyleri tartisiyorsunuz, ataturk söyle demis böyle demismis laiklikmis türbanmis,

sunu acikca biz ataturkcü olsunda camurdan olsun istiyoruz desenize, bir insanin yada kisilerin inancli olmalari yani müslüman olmalari

bize batiyor desenize yani kisaca o yüce makamlar bizimgibi cagdas modern insanlara laikdir desenize,

yani modernlik acilip sacilinca oluyor degilmi, ozaman siz, afrikaya gidin, demirel demiyormuydu bir kitleye suudi arabistana gidin, evet sizde

moderen kadin görmek istiyorsaniz afrikaya gidin, boyasiz makyajsiz olacak ama en azindan naturel üstsüz kadinlari cok görürsünüz,

sizde onlari biraz makjacladinizmi iste sana modern cag atlamis bir devlet.

yani bir devletin ilerlemesi cag atlamasi kilik kiyafetle olacak öylemi? inanilir gibi degil?

dünyada yokturki hicbir devlet böyle sacma sapan düsüncelere takili kalsin, ben 30senedir yutdisinda yasadigim icin bundan eminim,

buyüzdenmi arap emirlikleri dubai hizla ilerlemekte modernlesmekte, adamlar 2020 olimpiyatlara aday, bizden önce alirlarsa artik gerisini

siz düsünün.

Kimse merak etmesin erdogan yada arinc veya 3cü bir isim cumhurbskni olacaktir, hicbir engel yoktur,tek engel çatlayanlardir. :devil:

senin ilk mesajina benim ilk mesajim, saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gelip durup hep ayni seyleri tartisiyorsunuz, ataturk söyle demis böyle demismis laiklikmis türbanmis,

sunu acikca biz ataturkcü olsunda camurdan olsun istiyoruz desenize, bir insanin yada kisilerin inancli olmalari yani müslüman olmalari

bize batiyor desenize yani kisaca o yüce makamlar bizimgibi cagdas modern insanlara laikdir desenize,

yani modernlik acilip sacilinca oluyor degilmi, ozaman siz, afrikaya gidin, demirel demiyormuydu bir kitleye suudi arabistana gidin, evet sizde

moderen kadin görmek istiyorsaniz afrikaya gidin, boyasiz makyajsiz olacak ama en azindan naturel üstsüz kadinlari cok görürsünüz,

sizde onlari biraz makjacladinizmi iste sana modern cag atlamis bir devlet.

yani bir devletin ilerlemesi cag atlamasi kilik kiyafetle olacak öylemi? inanilir gibi degil?

dünyada yokturki hicbir devlet böyle sacma sapan düsüncelere takili kalsin, ben 30senedir yutdisinda yasadigim icin bundan eminim,

buyüzdenmi arap emirlikleri dubai hizla ilerlemekte modernlesmekte, adamlar 2020 olimpiyatlara aday, bizden önce alirlarsa artik gerisini

siz düsünün.

Kimse merak etmesin erdogan yada arinc veya 3cü bir isim cumhurbskni olacaktir, hicbir engel yoktur,tek engel çatlayanlardir. :devil:

senin ilk mesajina benim ilk mesajim, saygilar

Dediklerine sonuna katılıyorum arkadaşım :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben çankayaya eşinin başı kapalı birisinin gelmesinde sakınca görmüyorum başını kapatmak bir insanın tamamen kendi seçimi ama asıl sorun çanayaya çıkacak insanın rejim konusundaki düşünceleri ve akp hükümetinin göstereceği adayın bu kriterlere uyacağınıda sanmıyorum

ayrıca seçim sisteminede yapılan bütün eleştirilere katılıyorum....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden bahsediyorsun sen ? Ahmet Necdet Sezer koalisyonun üç partisininde ortak uzlaşması ve fikirbirliğiyle seçilmiştir. Üç partinin bir milletvekili bile sezerin ne adaylığına nede seçilmesine itiraz etmemiştir. Sezar ortaya sunulan ilk adaydır koalisyon tarafından.

Koalisyon partileri kendi aralarından bir aday çıkaramayınca Ecevit de dişardan birini buldu ve piyango Sezere çıktı.Mesut yılmaz bile olmak istedi.Hatta MHP nin içinde bu iş kavgaya bile dönüştü, kendi adamlarını bile tartakladılar.Ecevit ve ortakları sonradan çok pişman oldular ama ne yaparsın......Aslında bürokrat ve asker kökenli olmasın da kim olursa olur.En azından iyi kötü taban görmüş olması daha faydalı olur.Az çok siyasetin içinden olması en kötü ihtimalle çankayayı biraz olsun sevimli kılar......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.