Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTLERE SORULAR 1

TURKERWEB

Önerilen İletiler

1-Kürt kökenli kardeşlerimize birkaç soru sormak istiyorum...Özellikle batı bölgelerimizde yaşayanlara...Siz bir Kürt olarak, ıraktaki,irandaki veya suriyedeki bir kürdümü kendinize daha yakın hissediyorsunuz yoksa herhangi bir Türkümü?

2-PKK kimi temsil ediyor?Eğer cevabınız Kürtlerse;

a-) bu neçim temsiliyetki devletin güneydoğuda yaşayan Kürt köylerine yolladığı ve kürt çocuklarının eğitim almalarını sağlayacak öğretmenleri;orada yaşayan insanlara sağlık hizmetini sağlayacak doktorları; dinini iyi öğrenmesi için yolladığı imamları vs yıllar boyu katletti, öldürdü...

b-) bu ne biçim temsiliyetki SADDAM HÜSEYİNin HALEPÇE KATLİAMINDAN sonra orada Kürtleri katlettikten sonra siz hiç PKK nın IRAKTA eylemini duydunuzmu? :D BU ne biçim örgüt?

3-) Barzani ve ailesinin YAHUDİ olduğunu ,dedelerinin HAHAM olduğunu biliyoruz....Ayrıca kurulması hayal edilen devletin YAHUDİ KURDİSTAN olacağını sağır sultan duymuşken ben bu cahil PKK savunucusu Kürtlere sormak istiyorum...Eğer Müslümansanız MAİDE SURESİNİ HİÇ OKUMADINIZMI?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Senin napmak istediğini anlamadım...Sorularını adam akıllı sorsaydın cevap verirdim...

Bari ben sana ADAM AKILLI BİŞEYLER anlatayımda bilgin olsun;

1-Iraktaki Kürtleri Değil yıllardır beraber yaşadımız Türkleri yakın görüyoruz...ama bu Türklerden Kastımız Kürtleri YOk sayan KURT Lar değildir.

2-PKK Artık Kürtleri temsil etmekten çıktı...Ne kanlı eylemlerini destekleriz nede kavgalarını çünkü bizim gözümüz toprak almakta değil.

3-Bunu yaparsan kafanda soru işareti kalmaz...Birkaç Kürtle arkadaşlık yap ve ozaman bütün Kürtlerin PKK Lı olmadığını anlarsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ben de bir yorum yapmak istiyorum. Diyarbakırda yaşayan bir Türk'üm ...

Birçok Kürt arkadaşım oldu birçok Türk de arkadaşım oldu. Bütün Kürtleri bu şekilde suçlayamayız ama bu olayların konuşulanların çok içindeyim. Bir insan bağıra bağıra Atatürk'e hakaret ederse veya imada bulunursa(ki bu çok bariz bir şekilde anlaşılır) , Türklükle alay ederse ve Türkleri dışlarsa, Kürt olmayı Türklüğün üstünde görürse( Türkler üstündür de demiyorum) bizim onlar hakkında düşünebileceğimiz veya aklımızda kalan sizce ne olabilir? Türk topraklarında yaşıyorsak beraber bu düşüncelerin değişmesi lazım...

Batıdan gelmeden önce Diyarbakır benim gözümde farklıydı. Şimdi farklı mesela. ' Kürtler-Türkler ' bu ayrım hatta bu söz çok büyük mesafe koyabiliyor araya. Arkadaşımızın görüşlerine tepki gösteren Kürt arkadaşlar için söylüyorum..

Ne siz bizden farklısınız ne de biz sizden. Önyargıyla yaklaşılırsa, hep bir gerginlik ortamı yaşanırsa hiçbir şey düzelmez. Siz de bu devlette yaşıyorsunuz. Ve TC vatandaşısınız.

Bu aşağılayıcı diyaloglara da son verin diyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yillardan beri turk devleti doguya yardim yapmamisdir dogu oldugu gibi geri kalmistir turk devletinin böyle bir politika uygulamasinin sebebi iki temele yuklenir: a-dogudaki insanin issizlige ve fakirlige mahkum edilmesi b-dogudaki insanlarin geri kalmasi gelismemis olmasi. Sebebine gelince issiz insanlar is aramak icin yerlerini terk edmislerdir ve sehirlere göcmuslerdir ve bu sayede asimile olmuslardir.(Cok kurd vardirkir kurdlugunu inkar ederler)oteki sebebide gelismemis insani cok kolay yönlendirirsiniz.Bir ulkeyi kullanmak icin askeri darbe gereklidir cunku tek bir kisi sorumludur Eger bu kisiyi kandirirsaniz o ulkeyi cok rahat sömurebilirsiniz(turkiyede olan askeri darbeleri takip edip ve bu darbeler sonunda turkiyenin ne duruma geldigine bakmaniz yeterlidir)onun icindirki doguda hala feodal sistem gecerlidir.Bu feodallar insanlari istedigi yere ceker.PKK nin kurulmasi bu insanlara kurdlugunu hatirlatmisdir fakat ondan sonra PKK nin PKKnin görevi bitmisdir parti sistemine gecilecegi yerde yillarca devam eden ic savas cikmis bundandan her savasta oldugu gibi en buyuk darbeyi sivil insanlar yemistir.INSAN OLMAK NE GUZEL BIR SEY TABII ANLAYANA.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu topicte yazan arkadaslarin hemen hepside gercek olan bir probleme deginmislerdir,yalniz Viking arkadas sadece Doguya yardim yapilmamistir diyerek maalesef Türkiye'nin gerceklerini gözardi ederek yanlislikla ayirimciliga girmistir,

Türkiye'nin bütün bölgeleri maalesef yillar boyu kaderine terkedilmistir,siz Dogu diyorsunuz dogrudur ama Karadeniz farklimi ic anadolu farklimi hayir farkli degil Türkiye topyekün geri birakilmistir.bunun cok degisik nedenleri varsada katiyetle Kürt'lere özel bir durum degildir.Siz bir yazinizda Atatürk'ü hakaret edercesine elestirmissiniz,bunu ne yazikki Ermenilerde yapmaktadirlar.Atatürk her ülkenin lideri gibi üniter bir yapi icinde Türkiyede yasayan herkesin ayni refah seviyesine erismesi icin calisilmasi gerektigini vurgulamis ve baslatmis oldugu sanayi ve tarim reformlari maalesef ömrü vefa etmedigi icin yarim kalmis kendinden sonra Türkiye'yi yönetme görevini üstlenenler ise onun baslattigi kalkinma atilimlarina tek bir katkida bulunmamislardir.Bütün bunlar yetmezmis gibi Türkiye'yi borc batagina sürüklemisler ve ekonomik olarak bagimli bir hale getirmislerdir.Türkiye'nin problemi budur,Kürt Türk ayirimi PKK ile baslamistir ve tamamen Türkiye'nin üniter yapisina bir saldiri olarak dis güclerin destekleri ile binlerce insanimiz hayatini kaybetmis milyarlarca dolar bu üniter yapinin korunabilmesi ugruna harcanmistir.Askeri darbeler her zaman icin demokrasiye ve kalkinmaya vurulan darbelerdir,askeri darbeleri kimse masum gösteremez.Sivil yönetimlerin basiretsiz davranislari,halk icin önemli olan huzur ortamini yaratamayip kendi parti cikarlari icin siyaset yapmalari halki ekonomik yönden muhtac bir konuma getirmeleri bir zamanlar üzülerek yazmam gerekirse askere darbe yapma hevesinide beraberinde getirmistir.Sadece bu nedenlerle tabiiki darbeler yapilmamistir,bu darbelerin altinda baska nedenlerde yatmaktadir.

Kisacasi Türkiye'nin problemi hepimizin problemidir,bundan lazlara karsi kürtlere karsi sonucunu cikarip birbirimize düsmemiz bizim degil düsmanlarimizin isine yarar,bu konularda hepimiz cok dikkatli olmak zorundayiz,ya hep beraber kurtulacagiz yada hep beraber batacagiz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşımızın görüşlerine tepki gösteren Kürt arkadaşlar için söylüyorum..

Ne siz bizden farklısınız ne de biz sizden.

Bende araya bu farklılığı sokan ve milliyetçilik(bu nasıl milliyetçilikse!) maskesinin arkasına sığınan bütün Kürtlerin ve

Türklerin,öncelikle insan olduğumuzun bilincine varmalarını istiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yillardan beri turk devleti doguya yardim yapmamisdir dogu oldugu gibi geri kalmistir turk devletinin böyle bir politika uygulamasinin sebebi iki temele yuklenir: a-dogudaki insanin issizlige ve fakirlige mahkum edilmesi b-dogudaki insanlarin geri kalmasi gelismemis olmasi. Sebebine gelince issiz insanlar is aramak icin yerlerini terk edmislerdir ve sehirlere göcmuslerdir ve bu sayede asimile olmuslardir.(Cok kurd vardirkir kurdlugunu inkar ederler)oteki sebebide gelismemis insani cok kolay yönlendirirsiniz.Bir ulkeyi kullanmak icin askeri darbe gereklidir cunku tek bir kisi sorumludur Eger bu kisiyi kandirirsaniz o ulkeyi cok rahat sömurebilirsiniz(turkiyede olan askeri darbeleri takip edip ve bu darbeler sonunda turkiyenin ne duruma geldigine bakmaniz yeterlidir)onun icindirki doguda hala feodal sistem gecerlidir.Bu feodallar insanlari istedigi yere ceker.PKK nin kurulmasi bu insanlara kurdlugunu hatirlatmisdir fakat ondan sonra PKK nin PKKnin görevi bitmisdir parti sistemine gecilecegi yerde yillarca devam eden ic savas cikmis bundandan her savasta oldugu gibi en buyuk darbeyi sivil insanlar yemistir.INSAN OLMAK NE GUZEL BIR SEY TABII ANLAYANA.....

İlk önce T.C ye yakınacağına kendi milletine yakın bence çünkü sizin kadar zengin, toprak sahibi yok..

Bu kimseler kendi topraklarına yatırım yapmayıp da İstanbul'a İzmir'e Ankara'ya neden yapıyorlar bunu sormak lazım değil mi?

Peki senin sölediğin bu fakirliği işsizliği yine TCden kaçak işlerle çıkaranlar kimler..

ANLAYANA...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bak arkadaş,

benim de birşeyler sormaya hakkım var

Sence vakıflar yasasıyla bu ülkeyi satmaya çalışan türklerin herhangi bir hıristiyandan veyahut bir yahudiden farkı var mı??

Kendi militanlarını bile zorla kaçıran bir örgüte karşı kendini savunmak için Amerikan devletinden emir alan bu devletin ve hukumetin Amerikan maşası Kurdistndan farkı var mı???

Pkk öyle bir örgüt ki kendi soydaşını katletmiş yıllar boyu Irak'ta olan Halepçe katliamına mı tepki gösterecek???

Kürtlere gelince, yıllar boyu orada bırakılmış yardımına gidilmemiş, ortada sırtını dayayacağı bir devlet yokken aşiretlerden bile üstün bir örgüte mi sığınsın yoksa önlem almaktan aciz, rüşvetçi, yozlaşmış devlet otoritesine mi sığınsın???

Farzet ki bir doğu ilinde yaşıyorsun ve dolmuş şoforusun, insanlar PKK'yla sıkı ilişki içinde olan rekabetçinin arabasına binmeyi tercih ediyorlar can mal korkusundan, heryer örgütün muhbirleriyle kaynıyor ve sen de bir gün tehdite maruz kalacağını biliyorsun NE YAPARDINN????

NE Mİ YAPARDIN BUGUN DOĞU HALKININ YAPTIĞININ AYNISINI!! BİRBİRİMİZİ BAŞKASININ YERİNE KOYMAYI BİLELİM HERŞEY HOŞGÖRÜ ARKADAŞLAR!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de kimin Kürt kimin Türk oldugunu kimse ayirt edemez.Ayrimcilik yapanlar daglarda gezen eli silahli PKK teröristleridir.Hepsimi diyeceksiniz hayir hepsi degil,cünkü cogusu kandirilmistir ki bunlarda ergec gelip teslim olmaktadirlar.Türkiyede yasayan herkesi birlestirmesi gerekenler maalesef bilincli veya bilincsiz ayirimcilik yapmaktadirlar.Sorun herkesin insanca yasayabilmesi sorunudur bunu baska amaclar yönünde kullananlar Türkiye düsmanlarina hizmet edenlerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yillardan beri turk devleti doguya yardim yapmamisdir dogu oldugu gibi geri kalmistir

Sanıyorum ki sizin "Gap" projesinden hiç mi hiç haberiniz yok. Trt bu projenin adını taşıyan bir kanal bi açtı, bilmiyor musunuz? Ohooo ooo... Yıllar oldu hemde...

Neyse, şu hatırlatmayı yapmak isterim: Güneydoğu Anadolu Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin "En Büyük Ödeneğin Ayrıldığı" ilk ve tek projesidir... Hala da hiç bir proje bundan büyük bir ödenek yüzü görmemiştir ve göremeyecektir...

Doğunun niçin "Geri Kaldığı"nın nedenini devletten ziyade birazda başka şeylerde aramak lazım...

Mesela, durun ben size izleyeceğiniz yol üzerine bir ipucu vereyim;

1- Türkiye 1983'te Gap Projesinin 6ncı büyük barajı olan Atatürk Barajının temellerini Fırat Nehri üzerinde atmıştır.

2- Suriye buna tepki göstermiştir ve istememiştir. Fırat Nehri Suriye içinden akarak Irak'a geçer...

3- 1984'te pkk, ilk silahlı eylemini Şemdinli'de düzenlemiştir.

4- kkk'nın bu eylem için gerekli hazırlıklarda desteği Suriye'den aldığı tespit edilmiştir.

vs...

vs...

vs...

Diğer birşeyde, oraya giden Öğretmenler, Doktorlar, Yatırımcılar hep "Ölüm Korkusu" ile ama yine de göreve gitmektedirler... Şehit edilen onlarca öğretmen ve doktor, kamu görevlisi vardır...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de toplumu birleştirici tek unsurun İslam oldugu bir hakikattir.

Resmi ideolojinin İslamdan uzaklaşan ulusçu yaklaşımları sayesinde, Kürt'leri bir sorun haline getirmiştir.

Ümmet anlayışından ulus anlayışına evrilmesi sorunun temel kıstasıdır.

Ümmet anlayışı türkçülügüde kürtçülügüde reddetmektedir.

Müslüman kimliginin kuşatıcılıgına açılan anlamsız/mı ? (acaba) karşı duruş sorunu artırmaktan başka birişe yaramamaktadır.

Kürtlerin ümmet bilincine olan yatkınlıkları son senelerde devletin uluscu dayatmaları sonucu Kürtçülüge ve pkk kucagına itilmeleri sonucunu dogurmuştur.

Kürtleride laikleştiren pkk olmuştur bu sayede.

abd'nin kuzeyde İslami kürt hareketlerini ezerken barzani, talabani ve pkk gibi laik ve batıcı kürtleri desteklemesi ne kadar manidardır.

Bunları yok sayarak yapılan bir degerlendirme afaki kalmaya mahkumdur.

Ortadoguyu kavmiyetçi fitneden arındırmak ve İslam'ın Tevhid akidesini gün yüzünü çıkrmak çözümün tek adresidir.

Hadi inanç olarak yapılmasa bile adam siyaseten bunu düşünür yaaa!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kula Kulluk ve Allaha kulluk kişileri ümmet yapar.

Bu aynı zaman da bir insanlık sorunudur.

Avrupa da krallar yaşar iken.

Doğu da Derebeyler sağdır.

Türk ulusunun başı bu konuda diktir.

Padişah gitti.

Saltanat bitti.

Emeği geçen bütün halklara saygılar.

Akıllı Kürtler Türk halkıyla kaynaşmaya devam etsinler.

Ağlamasınlar kendilerini geliştirme ve değiştirme gücüne inansınlar.

Aile işlerine karışmak istemiyorum.

Kadın ve Kızlarına önem versinler.

Bir gün Bunların ne olduğunu kavrayacak ve vay be! diyeceksiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alın bir tane daha bin yıldır bu ülke müslüman değil miydi... Neden yapışmamış bu insanlar biribirine....

Arkadaşlar açın gözlerinizi emperyalizm denen canavar sadece va sadece aydınlanma ve bilim le durdurulabilir gerisi hikaye...

Osmalı'dan kaç tane devlet/cik çıktı ??

size aydınlanmayın, bilisel olmayın diyen mi ? var

Avrupa'nın tek ortak noktası nedir ? biliyormusunuz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1-Kürt kökenli kardeşlerimize birkaç soru sormak istiyorum...Özellikle batı bölgelerimizde yaşayanlara...Siz bir Kürt olarak, ıraktaki,irandaki veya suriyedeki bir kürdümü kendinize daha yakın hissediyorsunuz yoksa herhangi bir Türkümü?

Öncelikle şunu anlamak gerekiyor.

İnsan neyi baz alarak kişiyi yada kişileri kendisine yakın hisseder??(ve Bu yaklaşım ne kadar doğrudur..??)

a)Dini inancı

b)Etnik kökeni

c)Siyasi görüşü

ç)Boyu

d)Kilosu

e)Giydiği elbisesi yada sürdüğü ruju

f)Göz rengi

g)Mantıyı margarin limi yoksa tereyağlımı sevmesi??

vs,vs,vs,vs,

Elbetteki kendi şıklarınızı devam ettirip gidebilirsiniz.

Ne kadar manasız ve anlamsız sorular yumağı böyle..

Kendinize bir türkü mü yoksa ıraktaki bir kürdü mü yakın hissedersiniz..??

Sizin sorudaki mantığınızdan yola çıkarsak eğer..Siz ıraktaki bir türkmenimi kendinize yakın hissedersiniz yoksa batıdaki her hangi bir kürdümü??Yani burdan bu mantık çıkıyor ki bana pekte mantıklı gelmiyor,

Neden mi?

Bir ülke düşünün, ulu orta kendi vatandaşını katleden.Aydınlarını bir bir avlayan.Avlayamadığını ise sınır dışında yaşamaya mahkum bırakan.

Bir ülke düşünün, halkı bilerek cahil bırakılan..

Bir ülke düşünün, kendi vatandaşını koruyamayan.

Bir ülke düşünün, bir çocuk NIKE ayakkabı ile özel okuluna giderken,bir diğeri ısınabilmek için her gün evinden bir tezeği okuluna götüren.

Bir ülke düşünün,Faili meçhulleri hala meçhulde bırakan,

Bir ülke düşünün,Annelerimizin taktığı eşarbı alıp propaganda malzemesi haline getirip adını da türbana çevirip insanların ön yargısını haklı olarak alan.

Bir ülke düşünün,kendi etnik kökenini açıklamaktan korkan ,dilini bile utana sıkıla sessiz konuşan bir toplum haline getiren.

Bir ülke düşünün,Geliri gidederlerine göre uzak ara birinci olan.

Düşünün Ama sadece ve sadece düşünün...

Bu örneklerin binlerce fazlası yaşanıyor bu memlekette ve siz bu sorularla geliyorsunuz..

Sorularınız bile art niyetli.Gözünüzün önünde cereyan eden olaylara bile gözlerinizi kapatıp kim kürtse o pkk lıdır şiarından yola çıkarak burada tez soruları hazırlamışsınız.

Daha ciddi meseleler var..

Asıl sorulması gereken daha sert daha açık sorular..Ve tabi bir de o sertlikte ve açıklıkta cevaplar..

Bu ülkede sosyal adalet varmı??

Bu ülkede eğitim yeterince adilmi?

Bu ülkede işçiler hak ettikleri maaşı alabiliyormu??Ve en önemlisi günde kaç saat çalışıyorlar??

Bu ülkenin gelmiş geçmiş bütün hükümetleri vicdanen rahatmı??

Bu ülkedeki sağlık sorunlarına çözüm varmı? Varsa da neden uygulanmıyor?? Yoksa neden bulunmuyor çözümü??Çözümü birilerini ekmeklerinden mi ediyor diye korkuluyor??

Bu ülkedeki bir kürdün ıraktaki bir kürdü yakın bulmasımı önemli kendisine yoksa buradaki bir türkü mü??

Bakın bu kadar soruların arasında inanın sorunuz sırıtıyor..

Ama yinede cevap vereyim madem emek etmişsiniz sormuşsunuz..

Benim için farketmez bir insanın türk yada kürt olması yada ecnebi olması, faşist olmaması benim için yeterlidir..

Kolay gelsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim için farketmez bir insanın türk yada kürt olması yada ecnebi olması, faşist olmaması benim için yeterlidir..

Kolay gelsin

üstüme aldıgımdan degilde lakin ;

siz birilerine 'faşist' derseniz birilerinin gözünde sizde 'faşist' olursunuz, bu doganın kanunudur

kavramsal olarak bakmayın izafi olarak alın degerlendirmemi...

bu tür argumanların miadı dolmalı, kamplaştırıcı......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

üstüme aldıgımdan degilde lakin ;

siz birilerine 'faşist' derseniz birilerinin gözünde sizde 'faşist' olursunuz, bu doganın kanunudur

Faşistliğin doğa yada tabiyat olayları ile ilgisi olduğunu zannetmiyorum.Bunun yapılan eylemlerle ilgisi vardır.Yani yukarda belirtmiş olduğum konulara sizde dahilseniz,benim gözümde sizde bir faşistsinizdir.Ben varsam eyer, bende bir faşist olurum.

kavramsal olarak bakmayın izafi olarak alın degerlendirmemi...

bu tür argumanların miadı dolmalı, kamplaştırıcı......

İzafi olarak sizler farklı bakabilirsiniz.Ama kavramsal olarak beynimdeki tam karşılığı "faşistlik'tir".

Ve bu zihniyetteki bir insanında kürtlere böyle sorular hazırlama cüretini nereden aldığıda beni meraklandırır.

Sorulması gereken bir yığın sorular silsilesi varken böyle saçma salak sorularla insanların üzerine gelmekte neyin nesi??

Öncelikle Yukarıda belirttiğim şeylerin cevabı kimde?

Ve siz bir faşistin böyle sorular sorduğunu gördünüzmü?

Düzeni gayet tıkırında göstermek kimin yada kimlerin işine geliyor?

Ülkemiz hükümetlerinin hiç birisi bu sorulara tam bir açıklık getirememekle beraber birde bizden önceki hükümetin işi deyip kaytarıyor..Her gelen hükümet bir öncekini suçluyor.Ve birbirlerini suçlamaktan günah çıkarmaya vakitleri kalmıyor..

Birde yeni bir moda akımı başladı..Ülkemizde olan olaylara birer birer diziler çekiliyor..Ve anladığım kadarıyla insanlar kendilerini yada olayı yaşayan diğer zat'ları aklıyorlar..Yok mavi akım projesi yok susurluk olayı yok o yok bu..

Ve bazılarıda forumlarda İnsanları böyle sorular ve bu tarz yaklaşımlarla galeyana getirmenin yollarını arıyor.Hedef göstermekte birilerinin üzerine yok.

Ama taktik güzel..Nede olsa abilerinden öğreniyorlar..Hedef göster,galeyana getir,Milli duygularıda ekle sonra ver silahı eline teksas sokaklarına sal gitsin..

E şimdi güzel kardeşim faşistlerin ne farkı kaldı PKK'dan.Onlar dağda, faşistler de şehirde yapıyorlar yapacaklarını..Ve birde böyle sorular sorup ülkelerini ne kadar sevdiklerini ve bu sevgilerinden doğan bir sahiplenmeyle sözde ülkesini bölmek isteyen kürtlere göz dağı verdiklerini düşünüyorlar..Bütün kürtlerin dileği sözüm ona ülke bölmek ya !!!

Ama bakın Soruyu böyle sormak yerine,daha farklı sorabilirdi arkadaşımız..

Nasılmı hemen izah edeyim..

Bizler Türk toplumu olarak kendimize kimleri yakın görüyoruz ? neden?

a- Kürtleri

b- Alevileri

c- Lazları

d- Ecnebileri

e- Damarlarında sadece türk kanı taşıdığından emin olduğumuz herkesi..

Nasıl olmuş daha bir güzel olmuş değilmi???

Bir keresinde öğrencinin birisi hocasına " Eee hocam boynuz kulağı geçermiş" dediği rivayet olunur.. (Durun bir cümle daha ekleyeyimde tam olsun bari değilmi?? Yürü be ben kim tutar beni!! )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2-PKK kimi temsil ediyor?Eğer cevabınız Kürtlerse;

a-) bu neçim temsiliyetki devletin güneydoğuda yaşayan Kürt köylerine yolladığı ve kürt çocuklarının eğitim almalarını sağlayacak öğretmenleri;orada yaşayan insanlara sağlık hizmetini sağlayacak doktorları; dinini iyi öğrenmesi için yolladığı imamları vs yıllar boyu katletti, öldürdü...

b-) bu ne biçim temsiliyetki SADDAM HÜSEYİNin HALEPÇE KATLİAMINDAN sonra orada Kürtleri katlettikten sonra siz hiç PKK nın IRAKTA eylemini duydunuzmu? :D BU ne biçim örgüt?

3-) Barzani ve ailesinin YAHUDİ olduğunu ,dedelerinin HAHAM olduğunu biliyoruz....Ayrıca kurulması hayal edilen devletin YAHUDİ KURDİSTAN olacağını sağır sultan duymuşken ben bu cahil PKK savunucusu Kürtlere sormak istiyorum...Eğer Müslümansanız MAİDE SURESİNİ HİÇ OKUMADINIZMI?

valla arkadaşlar defalarca okumama rağmen ben bu yazıda herhangi bir "faşistlik" göremedim.

Tüm kürtler P k k lıdır dendiğini yada bunun ima dahi edildiğini göremedim.

1. soru türm kürt kardeşlerimize. 3. sorudan itibaren ise, p k k ya destek veren kürt kardeşlerimize sorulmuş sorular. Sorulardada herhangi bir anormallik yok. Adı üstünde soru.

soruların daha usluplu bir şekilde sorulabileceği gibi. bu sorulada abartmadan mantıklı ve samimi cevaplar verilebilirdi.

ancak gördüğüm kadarıyla bu yapılmamış. "niye bu soruları soruyorsun? tüm kürtler p k k lı mı ?" vs tarzı cevaplar verilmiş.

biraz mantıklı ve gerçekçi olalım.

okuduklarım kadarıyla bu sorulara verilen bir cevap yok henüz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden mi?

Bir ülke düşünün, ulu orta kendi vatandaşını katleden.Aydınlarını bir bir avlayan.Avlayamadığını ise sınır dışında yaşamaya mahkum bırakan.

Bir ülke düşünün, halkı bilerek cahil bırakılan..

Bir ülke düşünün, kendi vatandaşını koruyamayan.

Bir ülke düşünün, bir çocuk NIKE ayakkabı ile özel okuluna giderken,bir diğeri ısınabilmek için her gün evinden bir tezeği okuluna götüren.

Bir ülke düşünün,Faili meçhulleri hala meçhulde bırakan,

Bir ülke düşünün,Annelerimizin taktığı eşarbı alıp propaganda malzemesi haline getirip adını da türbana çevirip insanların ön yargısını haklı olarak alan.

Bir ülke düşünün,kendi etnik kökenini açıklamaktan korkan ,dilini bile utana sıkıla sessiz konuşan bir toplum haline getiren.

Bir ülke düşünün,Geliri gidederlerine göre uzak ara birinci olan.

Düşünün Ama sadece ve sadece düşünün...

Bu örneklerin binlerce fazlası yaşanıyor bu memlekette ve siz bu sorularla geliyorsunuz..

Bir ülke düşünün,halkı herşeyi o ülkeden bekleyen kendi el ense yatarken yemeğini,giyeceğini evini,kısacası heryşeyini o ülkeden bekleyen.

Bir ülke düşünün,bir vatandaşı çalışıp didinip kazandığı parayla refah yaşarken bir diğeri herşeyi ülkeden bekleyip kendi tek asli vazifesi düzinelerce çocuk yapmakmış gibi yaşayıp onların tüm eğitim,sağlık,yemek,giyim masraflarını ülke karşılamak zorundadır diyen.

Bir ülke düşünün,sayısız askeri polisi kendi vatandaşı tarafından katledilen.

Bir ülke düşünün,halkı kendi toprağında maraba gibi çalışıp kazandığını ağasına yediren ama asla şikayet etmeyen fakat devletine tek kuruş vergi ödemeyen.

Bir ülke düşünün,kendi halkı taşıdığı kimliği red eden.

Bir ülke düşünün,başkentinde bir parti kongresinde bayrağı yerlere atılıp yerine paçavralar asılan.

Bir ülke düşünün,bir kesim sırf öyle istiyor diye kadınlarının başörtülerine isimler takılıp siyasidir yakıştırması yapılan.

Bir ülke düşünün,halkı ülke ile hükümet ayrımı yapamayan.........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bi kürt olarak sadece bu soruya cvp verecem.. Evet kürdüm.. Ailem de sadece kürtce konusuyor... ama ben türkceyle büyüdüm... ve eminim ki bu yasimdan sonra bana kürtceyi ögretecek biri de olmayacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.Bunun yapılan eylemlerle ilgisi vardır.Yani yukarda belirtmiş olduğum konulara sizde dahilseniz,benim gözümde sizde bir faşistsinizdir.Ben varsam eyer, bende bir faşist olurum.

İzafi olarak sizler farklı bakabilirsiniz.Ama kavramsal olarak beynimdeki tam karşılığı "faşistlik'tir".

Faşistliğin doğa yada tabiyat olayları ile ilgisi olduğunu zannetmiyor olabilirsiniz ama insan için aynı zannı taşıyamazsınız.

siz birilerine faşist derseniz, birileride sizi o makama gayet güzel bir şekilde uydurarak oturtabilir

sizin kabul edip etmemeniz birşey degiştirmez, tersi sizin faşist dediginizde bu biçimde algılayacaktır...

yoksa şöyle mi? diyecegini sanıyorsunuz ;

pardon ya faşist yaşamışım bu zamana kadar, degişiyorum !!!

sorular falan da beni ilgilendirmiyor

sadece daha sıkı kamplaşma yaratır bu tür argümanlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

valla arkadaşlar defalarca okumama rağmen ben bu yazıda herhangi bir "faşistlik" göremedim.

İyide,Kürt kökenli kardeşlerimize birkaç soru sormak istiyorum...Özellikle batı bölgelerimizde yaşayanlara...Siz bir Kürt olarak, ıraktaki,irandaki veya suriyedeki bir kürdümü kendinize daha yakın hissediyorsunuz yoksa herhangi bir Türkümü? Diye bir soru sorulursa elbetteki ben bunun altında art niyet ararım.Çünkü akabinde devam edilen bir soru zinciri var..Ki kişi böylesine bir soruya cevap verdiği noktada bununla yetinilmeyecek.Ben şahsen böyle bir soruyu okuduktan sonra takip eden sorulara bakmadım bile.

Ne demektir yahu suriyedeki bir kürdümü yoksa her hangi bir türkü mü kendinize yakın hissedersiniz.Bu sorunun temelinde bile ayrım yapmak zorunda bırakılıyor kişi.Oradaki bir kürdü yakın hissetse ne olur bir türkü yakın hissetse ne olur..Bağlı oldukları kökenlerine göremi yakınlık hissiyatı uyanıyor insanlarda...

biraz mantıklı ve gerçekçi olalım.

Valla ben mantıklı düşündüğüme inanıyorum..Çünkü soruyu dikkatli okursanız sizlerde daha sorunun ilk basamağı olan 1.sorudan böyle bir soruyu neden sorma ihtiyacı olduğunu düşünmeliydiniz derim ben.Ki takip eden sorular da da aynı art niyet şiddetiyle devam etmekte.

Bir ülke düşünün,halkı herşeyi o ülkeden bekleyen kendi el ense yatarken yemeğini,giyeceğini evini,kısacası heryşeyini o ülkeden bekleyen.

Beklediklerini de bir türlü göremeyen!!!

Ama bir parantez açmak gerekiyor tabi.Kim el ense yatıyor acaba.?İnsanlar 400 milyon maaşla(ytl ye alışamadım maruz görün) evini geçindirmeye çalışırken sizin böyle bir suçlamada bulunmanız olmuşmu??Ev kirası,elektrik,su,yakacak,talebelerinin masrafı,mutfak masrafı cart masrafı curt masrafı,bunlarıda bir düşünün sonrasında insanların yatıp yatmadıklarını bir daha gözden geçirin..

Ayrıca yatan insanların da ya çok parası vardır derdi azdır,yada gerçekten sorumluluk duyguları gelişmemiştir.Yada bir aileleri yoktur nerede akşam orada sabah diyen insanlardır ve sizin bu söyledikleriniz onların pek umurunda değildir.

Şimdi bu kadar derdin içinde Bu insanlara sorulan bu sorunun ne matığı var..Ya adamın umurunda bile değil suriyedeki kürde ne kadar yakın olup olmadığı adam yarınki günü nasıl kurtaracağının derdinde.

Bir ülke düşünün,bir vatandaşı çalışıp didinip kazandığı parayla refah yaşarken bir diğeri herşeyi ülkeden bekleyip kendi tek asli vazifesi düzinelerce çocuk yapmakmış gibi yaşayıp onların tüm eğitim,sağlık,yemek,giyim masraflarını ülke karşılamak zorundadır diyen.

Çalışıp didindikleri kesinde refah kısmına katılmıyorum..

Artı Sistemin getirdiği nedenlerden dolayı ve en büyük eksikliği bence eğitim anlamında sağlayamaması yüzünden bu insanlar gebelikten korunma yollarını bile bilmiyor hatta günah sayıyor..Ve hatta kadınlar bunu anlamaya çalıştıkları noktada eşlerinden yedikleri bir ton zılgıt yada güçleri çapında şiddeti de unutmamak lazım.

Hadi kabul ettik bu insanların çok çocuk sevdasını..Şimdi biz eğitimi kimden bekleyelim??En güçlü mercih neresiyse eğitecek başka bir seçeneği yokki..Sen eğitmezsen insanını onlarda kim ne derse o yola girer bu kadar basittir.

Bir ülke düşünün,sayısız askeri polisi kendi vatandaşı tarafından katledilen.

Ya ne kadar pembe gözlüklere bakıyorsunuz..Elbetteki bu ülkede binlerce kişinin canı yandı ve hali hazırda yanıyorda..Ama birileri birilerinin canını yakıyor diye herkese düşman olmanın ne mantığı var bunuda anlayamıyorum..Göz altında insanlar kayboluyor,tecrit ediliyor,yıldırılıyor,soyutlanıyor,baskılara maruz kalıyor..Yanlışım varsa düzeltin lütfen ama karakolun birinde sanırım bir millet vekiliydi işkence aletleri bulup çıkarmıştı bir ara..Şimdi işkenceyi eden kim,işkenceye maruz kalan kim??Ölen kim ?öldürülen kim?Garip olan ne biliyormusunuz ölen askerde bizim ölen vatandaşta bizim.İşkenceyi uygulayanda bizim,işkenceye maruz kalanda bizim..Önce kürt kardeşlerimize sorular diye topic açılıp böylesine mantıklı sorular soran arkadaşımız bunun derinine inmeliydi..Kürt kardeşlerimize kendini kime yakın hissediyorsun diye soracağına aslında böyle bir soru sorduğu noktada zaten kardeşlik sıfatında görmediğini sadece bir kaç güzel atraksiyon olsun,ıraktakilere yakın diyecek nasılsa bizde akabinde 3'lük basketi potaya sokarız vayyy gördünüz işte bizlere yakın değiller der aldığımız bu galibiyetle yine böbürleniriz'e getirmiştir..Tabi benim gözümde..

Bir ülke düşünün,halkı kendi toprağında maraba gibi çalışıp kazandığını ağasına yediren ama asla şikayet etmeyen fakat devletine tek kuruş vergi ödemeyen.

Unutmayın şehirdeki ağalık daha bir can acıtıcıdır.Buradaki işçilerin bahsettiğiniz o köy marabalarından farkımı var sanıyorsunuz..Sabah 7 akşam 7 çalışan insanlar var..Çalışıp kendilerini zengin etmiyorlarki köydeki ağa burada patron sıfatında eziyor.

Ayrıca daha ne vegisi versin insanlar..Biz şehirdeki marabalarında içi dışı vergi oldu..Oturduğumuz evin kirasını birde vergisini veriyoruz..Su aynı,elektirik aynı,tel aynı...Ayrıca köydeki marabalar da büyüklerinden gördüklerini uyguluyor ve asla itiraz etmiyor..Etmesi için bilinçli olması gerekiyor yani döndük dolaştık eğitime geldik..

Bir ülke düşünün,kendi halkı taşıdığı kimliği red eden..

Valla kimsenin kimliğini red ettiği yok..En azından ben etmiyorum ve ülkemi çok seviyorum..Yanlışıyla doğrusuyla,sistemiyle sistemsizliğiyle,güzeliyle çirkiniyle..

Bir ülke düşünün,başkentinde bir parti kongresinde bayrağı yerlere atılıp yerine paçavralar asılan.

İşte başladık..Ben buna yanıt dahi vermiyorum..Ve aslına bakarsanız böylesi bir kaç başlık açıldığında Aslında kürtleri kardeş gibi görmediğinizi de açık açık gürüyoruz.Şimdi onlar orayı provake ediyor sizde bu topiği..

Bir ülke düşünün,bir kesim sırf öyle istiyor diye kadınlarının başörtülerine isimler takılıp siyasidir yakıştırması yapılan.

Bakın işte burada durun..Ben orada annelerimizin eşarplarını şimdiki türbana çevirip bununda siyasete dahil edilmesinden bahsettim..Aynı şeyleri konuşmuyoruz.

Bir ülke düşünün,halkı ülke ile hükümet ayrımı yapamayan.........

Farkında değilsiniz sanırım burada hükümetler eleştiriliyor,Ülke değil..Neticede bu yanıtları kara parçaları veremez ki? Ülkeyi bu hale getirenler verebilir değilmi??

Ben bi kürt olarak sadece bu soruya cvp verecem.. Evet kürdüm.. Ailem de sadece kürtce konusuyor... ama ben türkceyle büyüdüm... ve eminim ki bu yasimdan sonra bana kürtceyi ögretecek biri de olmayacak...

Alın benden de o kadar..Anne zazaca bilen, baba hem zazaca hemde kürtçeyi çok iyi bilen bir ailede yetişmeme rağmen kahretsinki öğrenemedim..Ve bunada oldukça hayıflanıyorum.Ama olsun ben sizin kadar karamsar değilim..Elbet bir gün bir öğreten çıkar diye umutla bekliyorum..

Faşistliğin doğa yada tabiyat olayları ile ilgisi olduğunu zannetmiyor olabilirsiniz ama insan için aynı zannı taşıyamazsınız.

İnsanların düşüncelerinin yaşam bulma halidir..Faşizan bir düşünceye sahipse faşizanca yaşar.Yani bunu daha nasıl açıklamalıyım ki??

siz birilerine faşist derseniz, birileride sizi o makama gayet güzel bir şekilde uydurarak oturtabilir.

Tabiki bunu yapabilir..Ama önemli olan beni oturtmaya çalıştığı o yere ben ne kadar yakışırım o tartışılır işte.Bu sadece bana aitte değil..İnsanlar her ne olursa olsun kendisinin nerede olduğunu ve oradan nasıl gördüğünü bilir değilmi?? Yakıştırıyorsa sorun yok..Ki zaten yakıştırmış olduğuda kesindir..Çünkü oradadır..

Ben şimdi birisine şer atsam sen hırsızsın desem ve o insan dünyanın en masum insanı olsa Benim sözümün ne kadar önemi olurki..Zaten o kişi yaşam tarzıyla,insanlaara verdiği güveniyle,Kendine has duruşuyla ne olduğunu bilir ve böyle kelamlara takılmaz bile..

sizin kabul edip etmemeniz birşey degiştirmez, tersi sizin faşist dediginizde bu biçimde algılayacaktır...

yoksa şöyle mi? diyecegini sanıyorsunuz ;

pardon ya faşist yaşamışım bu zamana kadar, degişiyorum !!!.

Değişmez...DEğişemez..Bazı şeyler kemikleşmiştir..

sorular falan da beni ilgilendirmiyor

sadece daha sıkı kamplaşma yaratır bu tür argümanlar...

Hangi kamplaşmalardan bahsediyorsunuz ? Konturgerilla mı ?

Şunuda ekleyeyim hemen ben sadece kendi görüşlerimi yazdım ve basit bir insanın sadece kendi fikirlerinin kamplaşmaya yol açacağını düşünmeniz oldukça komik..Zira kamplaşmak bu kadar basitmidir onuda bilmiyorum..Ve bu kadar bassitse ben ezilen kadınlar için feminen bir kamp isterim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değişmez...DEğişemez..Bazı şeyler kemikleşmiştir..

Hangi kamplaşmalardan bahsediyorsunuz ? Konturgerilla mı ?

Şunuda ekleyeyim hemen ben sadece kendi görüşlerimi yazdım ve basit bir insanın sadece kendi fikirlerinin kamplaşmaya yol açacağını düşünmeniz oldukça komik..Zira kamplaşmak bu kadar basitmidir onuda bilmiyorum..Ve bu kadar bassitse ben ezilen kadınlar için feminen bir kamp isterim :)

ne konturu ne gerillası ya..ne alaka hem nerden nereye...

sadece entellektuel kaygılar, bu tip jargonların ülke havasına ait olmamasını isteyen bir temenni

çünkü bu kavram/lar bize uyan kavramlar degil..

bu ve benzeri kavramların çagrıştırdıgı tip bu topraklarda pek bulunmaz....

eee neolacak bizi bizim kavramlarla anlamaya çalışmayınca olacagı bu

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.