Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

******** HIRSIZLAR... (Bu memleketin yüzde 99’ı Müslüman ama yüzde 60’ı hırsız. Böyle şey olur mu? Müslümanız diyoruz ama yalancılık, üçkağıtçılık bi)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Arkadaşlar bir şey merak ediyorum.Sizler hangi ülkede yaşıyorsunuz da %99 u müslüman olan bir ülkede %60 ı hırsız diyen arkadaşlara kızıyorsunuzYa düne karar müslümanım diyen adamaların yaptıkları rezillikleri görmüyormusunuz da aksini kanıtlamak için kedinizi paralıyorsunuz. Müslümanlık kılıfı altında senelerdir islamla bana göre -çünkü ben inanan biriyim-insanlar uyutulup paraları hortumlanma dımı,en son yimpaş olayı,geriye doğru gidersek,cüppeli ahmet, sadece bykşh. belediye başkanlığı sırasında kaçak gecekondum var benim diyen tayyip erdoğan şimdiki mal varlıklarını saymam çok uzun sürer,erzurumlu olanlar ve orada yaşayanlar bilir süklüm büklüm bir gariban iken dünyanın her yerinde okullar açan bir fettullah gülen, profesörlük maaşı ve sadece başbakanlık maaşı ile boğazda trilyonluk yalılar alan bir adet erbakan tabiki mercimeğin götürdüğü bosna paraları ile bu örnekleri uzatmak mümkün

Acaba bütün bunlar insanların dini duyguları sömürülerek yapılmadı mı bu adamlar bunları yaparken acaba müslümanlıklarnı kullanmadılar mı .Bunlar ve bunun gibilere acaba ne demek gerekiyor hırsızdan başka.

Kurandan ayetlerle örnek veren arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum.Bu tamamen kendi düşüncem bana göre islam dini akıl dinidir ve sorgulamak gerekir.Kuranın yakıldığını ve hz.ebubekir döneminde yazıya döküldüğünü ve hz.muhammed zamanında sadece kendisi ile birlikte 4 kişinin kuranı ezbere bildiğini biliyorum.Ohalde kuran toplanıp yazıya dökülürken yanlışlıklar yapılması ve gelen ayetlerin belli bir sıra ile konulmaması sonucu bir takım uyumsuzluklar olması son derece doğaldır.Ben hz muhammed gibi bir çok peygamberin felsefede çığır açmıç bir çok düşünürün ,dünyaya damgasını vurmuş önemli buluşlar yapmış bir çok bilimadamının belli bir öğretinin yok olması sonucu dünyaya yayılmış bir neslin çocukları olduğuna inanıyorum.Çünkü söyledikleri bazı şeyler çok yakın tarihlerde ispatlanabilmiş şeylerdir.O halde bizden önce çok daha yüksek bir kültür ve medeniyet vardı.Bu tabiiki tamamen benim düşüncem.

Ayrıca ganimet olarak şunu söylemek istiyorum.Savaşla ilgili bir kavram olduğu konusunda herhalde hepimiz hem fikiriz.Ama birde şunu düşünün bir savaşa girdiğimizde düşman da olsa onların mallarını alıp bölüşmek,karılarını kızlarını sırf kuran diyor diye alıp kullanmak ne kadar doğrudur.??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 137
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sorumun muhattabı siz değilsiniz sevgili arkadaşım,ama her iki kişide sizseniz sözüm yok.

Bilimsel görüşlü, ve hatta demokrat her arkadaşım benim adıma cevap verebilir.

Buna da, ayrıca çok sevinirim.

Neden böyle bir soru sorma ihtiyacı duydum arkadaşımız sürekli bilimden dem vuruyor fakat ne hikmettir ki ben bilimsel bir açıklamaya henüz rastlamadım.

İkazın için teşekkürler.

Ancak biliyorum dediğin halde bilmediğin bazı konuları açıklayacağım.

Pozitif bilimler benim profesyonel mesleğim. Onlarla hergün haşır neşirim.

Ancak bilmediğin Bilim kaynaklı, soyut bilim dalları da var.

En sevdiklerim ise Felsefe, sosyoloji, siyaset ve psikoloji.

Bunlar da benim hobilerim. Zaman zaman bu konularda bildiklerimi açıklıyorum.

Umarım seni sıkmamışımdır.

Bilimsel açıklamalar'ı sadece pozitif bilimler olarak görmen bir yanılgı.

Ateizmi sizden daha iyi bildiğimi sanıyorum ateizm bir felsefi görüş değilmidir?yani Allah inancını kabul etmeyen felsefi bir görüş bir çeşit inanç şekli daha doğrusu yokluğa inan materyalist bir düşünce değilmidir?

Bu konularda bilgin olmadığı belli.

Soru sorarak öğrenmeye çalışıyorsun.

Ateizm ne felsefe, ne de bir düşünce türü değildir.

Yalnızca bir yaratıcının reddidir.

Özel bir bilgi disiplini değildir.

Bilim, bir yaratıcıyı kabul etmediği için bilimin kendisi ateisttir.

Bilimselliği, bizler dünya görüşü olarak benimseriz.

Peki buna rağmen bu görüşü savunup benimsediği belirten arkadaşlar neden kendi fikirlerini ispat etmeye çalışırken ayet ve hadislerden yararlanma ihtiyacı duyuyorlar karşında ki fikri eleştirmekle sonuca gidilmez,herkesin kendi doğruları vardır sadece yanlış bulduklarınızı anlatarak doğruya ulaşılmaz kendi cephenizdeki doğruları bilmemiz lazım öyle değilmi?

Doğrular her insanda ayrı ayrı olamaz.

Doğrular sadece bilimsel doğrulardır.

Bir inancın yada olgunun bilimsel olup/olmadığı, bilimsellikle örtüşüp/örtüşmediği ile ilgilidir.

Her cephede ayrı bir doğru olamaz.

Yalnız, her cephe kendi bildiklerini "doğru" sanır.

Siz burda bir başlık açtınız zannedersem alıntı bir yazı bu peki buna bu yazıya katılıyormusuz yada katılmıyormusunuz katılıyorsanız neden katılmıyorsanız neden?önce konu üzerinde ki görüşleri belirtmeniz lazım,öyle tepeleme uslupla inanmadığınızı söylediğiniz Kuran ayetleriyle fikir beyan edilmez.Bu çok eski bir o kadarda yakışıksız bir davranış şeklidir.

Alıntı yazı bizlerden daha geniş anlamda düşünen bir insanın yazısı.

Aşağıda görüşünü bildiren herkes konu hakkında düşündüklerini söylüyor doğru yada yanlış.

İşte bu bir tartışmadır. Sen "tepeleme usülü" desende demesende. Bu görüş sadece sana aittir.

Farklı düşünen kişiler de olacaktır elbette. Demokrat olmak gerek.

Eski ve yakışıksız sözüne gelince ; Artık çağımız bilim çağı ve evrensel düşünme çağıdır. Güncel olanıdır.

Bizler bunun gerisinde kalamayız. Bu konuda sizin seçeneğiniz size aittir.

Benim edindiğim izlenim burda bir tartışma ortamı değil düpedüz karşı görüşe hakaret şeklidir her yazının her konun her fikrin arkasından"bakın sizin dininiz bunları söylemiş"mantığı pek sağlıklı bir mantık değil bu neyi gösterir inanmayla inanmamanın arasında sıkışıp kalmışlığı ve fikir çaresizliğinin üretememenin ümitsizliğin işaretidir.Farz edelim ki burda herkes inançsız o zaman ne yazacaksınız?Sözün özü bu din olmasa sizinde verebileceğiniz hiç birşey yok.....

Foruma ilk giripte forumu az çok okuyan bir teistin ilk söylediği şeyi sende söylemişsin.

Bizler hiç kimsenin inancına hakaret filan etmiyoruz. Seni temin ederim. Amacımız o değil.

Bizi ilgilendiren tek şey; Toplumun bireyi olduğumuzdan, bazı yanlışlıkların toplumu olumsuz etkilemesi.

Doğru/yanlış tahlilini de bilimsel kaynaklı evrensel kurallardan almaktayız.

Anladınmı güzel arkadaşım...

Bırakalım şimdi ayetleri hadisleri camide namaz kılan her yüz müslümandan altmışı hırsız demişsiniz bu istatistik hakkında sizin görüşünüz nedir?

"Sağlıklı" bilgiden bahsediyorsun fakat "sağlıklı" okumuyorsun.

Oradaki istastistiki bilgi "sağlıklı" müslümanın kimler olduğundan da, oranından da bahsediyor.

"Sağlıklı" okumanı tavsiye ederim.

Son olarak ateist ve dinsizler üzerinde ki toplumsal baskının kalkmasının gerektiği söylediniz böyle bir baskı yok geçelim bunu sonuçta inanıp inanmadığınız anlınızın ortasında yazmıyor,ama siz her fırsatta dine sataşırsanız karşı görüşlerde kendi inançlarını savunma ihtiyacı duyar.

Yine aynı şey, biz kimseye sataşmıyoruz. Görüşlerimizi açıklıyoruz.

Bunun da toplumun yararına olduğunu bildiğimiz için yapıyoruz.

İnanç kaynaklı baskılar etkilese de, amacımız "insan" olduğu için bizleri yıldırmıyor.

Bunu yaparken de insani kurallara dikkat ederek yapıyoruz.

Değerlendirmesini tabiiki sizler kendi inaçlarınıza göre yapacaksınız.

Ama asıl "doğru sorgulama" şekli, bilim kaynaklı evrensel doğrularla mümkündür.

İyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bir şey merak ediyorum.Sizler hangi ülkede yaşıyorsunuz da %99 u müslüman olan bir ülkede %60 ı hırsız diyen arkadaşlara kızıyorsunuzYa düne karar müslümanım diyen adamaların yaptıkları rezillikleri görmüyormusunuz da aksini kanıtlamak için kedinizi paralıyorsunuz. Müslümanlık kılıfı altında senelerdir islamla bana göre -çünkü ben inanan biriyim-insanlar uyutulup paraları hortumlanma dımı,en son yimpaş olayı,geriye doğru gidersek,cüppeli ahmet, sadece bykşh. belediye başkanlığı sırasında kaçak gecekondum var benim diyen tayyip erdoğan şimdiki mal varlıklarını saymam çok uzun sürer,erzurumlu olanlar ve orada yaşayanlar bilir süklüm büklüm bir gariban iken dünyanın her yerinde okullar açan bir fettullah gülen, profesörlük maaşı ve sadece başbakanlık maaşı ile boğazda trilyonluk yalılar alan bir adet erbakan tabiki mercimeğin götürdüğü bosna paraları ile bu örnekleri uzatmak mümkün

Acaba bütün bunlar insanların dini duyguları sömürülerek yapılmadı mı bu adamlar bunları yaparken acaba müslümanlıklarnı kullanmadılar mı .Bunlar ve bunun gibilere acaba ne demek gerekiyor hırsızdan başka.

Kurandan ayetlerle örnek veren arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum.Bu tamamen kendi düşüncem bana göre islam dini akıl dinidir ve sorgulamak gerekir.Kuranın yakıldığını ve hz.ebubekir döneminde yazıya döküldüğünü ve hz.muhammed zamanında sadece kendisi ile birlikte 4 kişinin kuranı ezbere bildiğini biliyorum.Ohalde kuran toplanıp yazıya dökülürken yanlışlıklar yapılması ve gelen ayetlerin belli bir sıra ile konulmaması sonucu bir takım uyumsuzluklar olması son derece doğaldır.Ben hz muhammed gibi bir çok peygamberin felsefede çığır açmıç bir çok düşünürün ,dünyaya damgasını vurmuş önemli buluşlar yapmış bir çok bilimadamının belli bir öğretinin yok olması sonucu dünyaya yayılmış bir neslin çocukları olduğuna inanıyorum.Çünkü söyledikleri bazı şeyler çok yakın tarihlerde ispatlanabilmiş şeylerdir.O halde bizden önce çok daha yüksek bir kültür ve medeniyet vardı.Bu tabiiki tamamen benim düşüncem.

Ayrıca ganimet olarak şunu söylemek istiyorum.Savaşla ilgili bir kavram olduğu konusunda herhalde hepimiz hem fikiriz.Ama birde şunu düşünün bir savaşa girdiğimizde düşman da olsa onların mallarını alıp bölüşmek,karılarını kızlarını sırf kuran diyor diye alıp kullanmak ne kadar doğrudur.??

Teşekkürler sevgili Gelincik.

Duygularımıza, sizin (aydın bir inançlı) açınızdan tercüman olmuşsunuz.

Aydın inançlılara çok saygı duyuyoruz.

Bizler için, maddi ve düşünce hırsızlığı yapmayanlar sizlersiniz.

Sizlere çok ihtiyaç var bu toplumda.

Binlerce teşekkürler... :clover:

En iyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateizm ne felsefe, ne de bir düşünce türü değildir.

Yalnızca bir yaratıcının reddidir.

Özel bir bilgi disiplini değildir.

Bilim, bir yaratıcıyı kabul etmediği için bilimin kendisi ateisttir.

İyi dileklerimle...

Bir isyandır yani bir baş kaldırı yaşadığı tüm acıların ve sıkıtıların sorumlusu olarak yaratıyıcı görüp ona karşı alınan bir tutum yani kısacası psikolojik bir sorun.

Bana ateizmi öğretmeye kalkmayın kimileri özentiden bu fikri benimser kimleride yukarda saydığım nedenlerden ama yüzdelik oranın çokluğu yukarıda saydığım nedenlerdir.

Bilim bir yaratıcıyı kabul etmediği gibi red etmemiştirde bu sizin husnu kuruntunuz sevgili arkadaşım.

Insanin karsi karsiya oldugu iki gerçeklik vardir. Bunlardan birisi bilim adamlarinin "evren" dedigi, insanlarin da vücutlariyla içinde bulunduklari cismani alem, yani fizik dünyadir. Digeri de her insanin düsündügü, hayal ettigi, inandigi, duygulari ile yasadigi kendi özel dünyasidir. Birinin madde, digerinin madde olmamasi gerekçesiyle birbirinden bagimsizmis gibi görünen bu iki dünya arasindaki etkilesme süphesiz bir gerçektir. Fizik dünyada olan bir olay, haber bile olsa kisinin özel dünyasini etkiler, onu üzer, sevindirir veya korkutur. Hatta hayalindeki dünyanin yapisini tamamen degistirebilir. Öte yandan insanin iç dünyasinin etkilerini dis dünyada görmek de mümkündür. Bunlar bize yollar, köprüler, binalar olarak gözükür; sanat ve teknoloji harikalari bu gerçegi açikça ilan eder.

Bati bilim anlayisinin bilimi antik Yunanla baslatmak istemesini anlamak zor degildir. Çünkü mevcut belgeler materyalist, rasyonalist tanritanimaz bugünkü Bati benzeri dünya görüslerinin o devirde ortaya çiktigini gösterir.

Inançlar sisteminin benzerligi sebebiyle Islamiyet ve Hiristiyanligi ayni sekilde degerlendirenler su önemli noktalari gözden kaçirirlar: Kur'an ve hadislerin ilk devir Müslümanlarina vermis oldugu dünya görüsü ve hayat anlayisi karsilastirilirsa Hiristiyanlikla taban tabana zit oldugu görülecektir. Insanin maddi yani Islamiyette ihmal edilmez. Ruh temizligi kadar vücut temizligi de önemlidir. Ibadetlerde gusül ve abdest sarttir. Ideal insan bir melek degil, diger canlilar gibi arzulari, ihtiyaçlari olan ama Allah'i unutmayan, böylece duygularini ve nefsini kontrol edebilen insandir. Kim olursa olsun her dogan günahsiz dogar. Insanlar bu dünyaya kendilerine ebedi bir hayatta kullanmak için verilen duygulari ve kabiliyetleri gelistirmek için gelirler. Dünya, ahiret için ürün veren bir tarla veya insani ebedi hayata hazirlayan bir talimgah ve egitim alanidir. Kurtulus için insanlarin Hiristiyanlikta oldugu gibi bir araciya ihtiyaçlari yoktur. Akil (rasyonel düsünme) ve kalp (duygular ve sezgi) insanin iki rehberidir. Insanlarin aklina ve kalbine hitap eden, yani evrendeki olgu ve olaylara dikkat çekip insanlari bakmaya, düsünmeye, duygulanmaya ve sonuçta yorum yapmaya sevkeden ayet ve hadisler burada sayilamayacak kadar çoktur.

Müslümanlar kendi dünya görüslerini, Kur'an ayetleri ve hadisler isigi altinda Yunan bilimiyle karsilasmadan önce saglam bir sekilde olusturmuslardi bile. Bu dünya görüsünde evrenin detayli bir haritasi yoktu ama insanin kozmoz içindeki yeri ve rolü tutarli ve anlamli olarak anlatiliyordu. Dogayi ve isleyisini anlamak amaciyla gözlem yapmak ve yorumlamak olarak tanimlanan bilimsel anlayis zaten bir Müslümanin inancinin dayanak noktasiydi. Bu yüzden Müslümanlar Hiristiyanlarin aksine bilimi reddetmeyip tam tersine sahip çiktilar. Ancak Müslümanlarin getirdigi bilim anlayisi Yunan bilim anlayisini asar. Örnegin 800'lü yillarin basinda yasayan Kindi "ilim varligin hakikatini bilmektir" der. Bu ifadeye göre evrenin yapisini ve isleyisini ögrenmek, hakikaten bilmek için ancak bir araç ve adim olabilir, nihai bir amaç olamaz.

800'lü yillarda tercümelerle baslayan bilimsel faaliyetler, Müslümanlarin orijinal katkilariyla 12. yüzyila kadar faal ve çok üretken bir dönem yasadi. Islam dünya görüsü isiginda gelisen bilimsel gelenek, ayni sekilde 12. yüzyilda Arapçadan Latinceye tercümelerle Ispanya ve Italya kanaliyla Bati Hiristiyanlik dünyasina ulasti. Cabir bin Hayyan'in simyasi, Harizmi'nin cebiri, Ibni Sina'nin Kanun'u (tibbi ve felsefesi), Ibni Heysem'in optigi ve Öklit, Arsimet ve Batlamyus gibi Yunanli yazarlarin orijinal eserleri Arapçadan Latinceye çevrilen eserlerden sadece bir kaç tanesidir. Batili düsünürler Yunan gelenegini, özellikle Aristotle'i toplumlarina kabul ettirebilmek için Farabi'nin, Ibni Sina'nin, Ibni Rüsd'ün fikirlerini kullandilar, eserlerinden yararlandilar. Descartes dahil, bir çok Batili düsünürün Gazali'den nasil etkilendigini M. M. Serif[6] delilleriyle anlatir.

Zeki EKER.alıntı

Aynı iyi dileklerle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir isyandır yani bir baş kaldırı yaşadığı tüm acıların ve sıkıtıların sorumlusu olarak yaratıyıcı görüp ona karşı alınan bir tutum yani kısacası psikolojik bir sorun.

Bana ateizmi öğretmeye kalkmayın kimileri özentiden bu fikri benimser kimleride yukarda saydığım nedenlerden ama yüzdelik oranın çokluğu yukarıda saydığım nedenlerdir.

Bilim bir yaratıcıyı kabul etmediği gibi red etmemiştirde bu sizin husnu kuruntunuz sevgili arkadaşım.

...........

Aynı iyi dileklerle..

Başkasından alıntıladığın konu beni ilgilendirmiyor.

Binlercesini okudum bunun gibisini. Hemde özümleyerek, irdeleyerek.

Benim için önem taşıyan siyah yazılar.

Tartışma gücün bu kadar demekki.

Ben daha entellektüel bir yazı bekliyorum senden.

Bilim, Bilimsel bir bilgi taşımadığı için, yaratıcı konusunu dikkate almaz.

Pisikologlar eşya ile madde ile uğraşanlarla değilde cinle şeytanla uğraşanlarla ilgileniyor.

Kafana göre bana hakaret etmeye çalışıyorsun.

Pisikologların inançsız müşterileri hiç olmamıştır bir soruver.

Lütfen bu son polemik olsun. Polemik benim işim değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili gelincik güzel söylemişsin. Güzel söylemişsin de burada itiraz edilen konu tamamıyla senin söylediğin şey değildir. Bu yazının ne kadar kasıtlı olduğu apaçıktır. öncelikle Türkiye nüfusunun %99 u müslüman değildir. bu bi kere baştan türkiyeyi tamamıyla müslüman ülke gibi göstermek olur. dinsiz arkadaşlara soralım sizce inanmayanların sayısı nedir. her zaman çok fazla ve git gite fazla oluyor diye burada yazıyorlar

ikinci bir kaç post yukarıda yazdığım bir yazıyı alıntı yaparak aşağıya tekrar ekledim. Yazıyı yazan türkiyenin %60 ı hırsızdır derken buna müslümanların yanında nelerinde girdiğine bi baksın

bu topic altında yazan arkadaşların çoğunun rahatsızlığı yazının taraflı yazılmış olmasındandır.

saygılar

Ya bunu yazan insan ne kadar düşüncesiz ne kadar karşısındakileri *****l gören birisiymiş hayret!!

O zaman yazarın baktığı şeklin biraz daha geliştirilmiş haliyle bakalım olaya

Bu ülkenin %99 u müslüman (ki bu rakam bile yanlış) %60 ı "HIRSIZ"

Buna göre bir camide namaz kılan 100 müslümanın 60 ı "HIRSIZ"

Buna göre Meclisteki her 100 milletvekilinden 60 ı "HIRSIZ"

Buna göre Barodaki her 100 avukattan 60 ı "HIRSIZ"

Buna göre her 100 doktordan 60 ı "HIRSIZ"

Buna göre her 100 polisten 60 ı "HIRSIZ"

Buna göre her 100 öğretmenden 50 ı "HIRSIZ"

Buna göre her 100 bilimadamından 60 ı "HIRSIZ"

Buna göre ailenizden her 100 kişiden 60 ı "HIRSIZ"

Eğer ülke nüfusunun %99 u müslümansa ve %60 ı hırsızsa ve her camide namaz kılan 100 kişiden 60 ı hırsızsa

bu yazıyı yazan adamın demesine göre yukarıdaki her 100 kişiden 60 ı da "HIRSIZ"

insanlar sadece birşeyi karalamak için çamur atmak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar ama biraz onların deyimleriyle onların bakış açısıyla bakınca bakın neler çıkıyor ortaya

bu şahsiyet belki açık açık bunları söylememiş ama onun bakışıyla baktığımızda bu vahim tablo ortaya çıkıyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım dine daha yakın arkadaşların bu forumdaki yazılarını takip ederken hep şunu görüyorum.Bu ülkenin %99 u müslüman .Şimdi inanmayanlar bunu yazınca diğerlerinin sayısını merak eder oldunuz inanmayanların sayısı kaç diyorsunuz.Neden amaç belli kesimleri kötülemekse ben olsam bu işi birşeylerin üzerinden yapmaz direk söylerdim.

Olayı sürekli bir şeyleri kötülemek içindir açısından bakarsanız -HANGİ TARAF OLURSA OLSUN- ortadaki gerçekleri de gözden kaçırırsınız.Bence burada asıl görülmesi gereken hem müslümanım deyip hemde inandığın allahın emirlerine aykırı davranmanın hiç bir özrünün olamayacağıdır.Çünkü inanmayanlar diyebilir ki bana göre senin tanrının söylediği adam öldürmeyeceksin hırsızlık yapmayacaksın kuralları yanlıştır.Ben böyle bir şeye inanmıyorum ve yaparım.Ama hem müslümanım deyip hemde bunlara aykırı davranıyorsan bunun hiç bir mazereti olamaz.

Yazdığınız sıralama daha da çoğaltılabilir bence memur,işçi,köylü bu 17 aylık bebeklere tecavüz edilen bir ülkede hiçte şaşırtıcı olmaz Son olarak Hz Muhammedin bir hadisini yazmak istiyorum

Bir insanını kıldığı namaz ,tuttuğu oruç sizi yanıltmasın o insanı tanımak istiyorsanız küçük ve büyük menfaatler karşısında aldığı tavra bakınız

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili gelincik

çok haklısınız, fakat mesele % ler değil mesele genellemek ve o genele yargısız infaz yapmak meselesidir.

insanların tc. kimlik kartlarında dini islam yazıyor diye hepsini islami bilgiye sahip olduğunu düşünemeyiz ve bu sebebten toplumsal ve ahlaksal çöküntülerden dini mesul gösteremeyiz. meselenin özünde her yöndern cahil bırakılmış toplumun hiç bir konuya özen göstermemesinden kaynaklanan bir sosyal erozyon söz konusudur.

hırsızlığın sebebi İslam mıdır? Dinin hırsızlığa bakış açısı bellidir ancak burada kasıt görmekteyiz.

selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hırsızlığın sebebi İslam mıdır? Dinin hırsızlığa bakış açısı bellidir ancak burada kasıt görmekteyiz.

Lütfen kasıt görmeyin efendim..

Gerçekler konuşuldukça, açığa çıkarıldıkça kasıt mı oluyor bütün bunlar...

Yapmapın lütfen...

Hırsızlığın dini imanı, devleti ve milliyeti olmaz...

Hırsız heryerde hırsızdır..

Müslüman da hırsız olabilir, hırıstiyanda, papaz da, hacı da hoca da, milti milyarderde...

Kimse bütün müslümanları suçlamıyor..

Yaşamsal gerçekler oranlanmış..

Tabi birde gerçek müslümanların oranı var...

Bunu da görmezden gelemeyiz..

Neden çünkü tarafsızlığı ortaya koymuş yazar...

Bu bir kasıt olmamalı diye düşünüyorum...

O nedenle sevgili dostum..

Bu ülkede bundan böyle yolsuzluğun, hırsızlığın, zümrenin, cemiyetin, dinin ve imanın şekli ve duruşuna göre sınıflandırılmamasına bakılmadan ortaya çıkartılmalı ve deşifre edilmelidir...

Kaldıkı buğün insanlar gerçekten birçok şeye hakim ve birçok şeyi çok iyi biliyor...

Yani bilgiyi, öğrenmeyi istiyorlar...

Bu nedenle bu halk asıl bunlara duyarsız, sessiz ve tepkisiz kalması bir kasıt oluşturur...

Sevgiyle kalın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygı diye gerçekler söylenmeyecekmi sevgili frozen..

Saygı diye bu toplumu gerilere iten nedenleri, sömürgenin ağına bırakan gerçekleri, yaşamsal ikilemlere sokan bilimsel gerçekleri görmeyecekmiyiz..

Saygı diye insanlarımızın inançlarını sorgulama cesaretizin göstermeyip, sessiz, olduğu gibi kabul eden, sorgulamayan, araştırmayan bireyler olarak mı değerlendireceğiz.

Saygı diye inancı islam olsun, hıristiyan olsun, budist olsun, yahudi olsun insan olmanın gereğinin akıldan geçmesi gerektiğini, mantıklı ve mutlu bir yaşam sürülebileceğini söyleyen bilime sırt mı çevireceğiz...

Saygı diye insanların ertelenmiş cennetlere yelken açmaları yerine önemli olan bugünden itibaren bu dünyayı cennete çevirmenin olanaklarını ve koşullarını yaratmamız gerektiği bilincini vermemiz gerektiği bilincine hizmet etmeyecekmiyiz

......

Unutulmamlı..

İnsanız ve herşeyden önce düşünenen, varlığını geleceğine adayan, özgür, umutlu ve mutlu yaşamaya muktadır bir yaratıktır...

Dost sevgilerimle frozen... :)

sayın dipnot yukarıda saydıklarınıza söyleyecek sözüm yok çünkü bende sizin gibi düşünüyorum..saygıdan kasıt keskinkalem arkadaşımızın dediği gibi genelleme yapılarak konuşulmasınadır...kurunun yanında yaşta yanmamalıdır....

gerçekler konuşulunca kasıt olmaz bunun bizde farkındayız ve konuşulması gerektiğinden yanayız...tabi genellemeden :excl:

dini kullanarak,insanların duygularını sömürerek yapılan her türlü hortumlamanın aynen sizler gibi bizde karşısındayız..ve evet sayın dipnot bu ülkede yolsuzluğun ve hırsızlığın ne tür bir maskeyle saklandığına bakılmaksızın deşifre edilmesi lazımdır...,,

benim sözlerim bu insanları savunmak adına yapılmamıştır (sayın gelinciğin söylediği gibi)...yanlış anlaşılmasın karşısında olduğum kişileri savunuyor durumuna düşmek istemem...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili gelincik..

Tatışmaya dahil olduğunuz yazı ile birlikte seyrini birden olumlu yönde değişmesine etki ettiniz...

Entellektüel...Aydın...İnanan ama saplantılara kapılmamış, kendi öz iradenizle yanlış gördüklerinizi sorgulayan demokrat yapınız....

Hepimizi hemen etkisi altına aldı...

Dikkat ediyorum, aslında başından beri aynı dürüst anlayışa sahip aradaşlarımızın...

ilk başlarda aynı şeyleri farklı ifade edişleri...Artık aynı noktada buluşmaya başladı...

Bunda sizin katılımınızla ortak noktaları yapıcı olarak dile getirmenizin etkisi olduğunu görüyorum...

Duygularımıza, sizin (aydın bir inançlı) açınızdan tercüman olmuşsunuz.

Aydın inançlılara çok saygı duyuyoruz.

Bizler için, maddi ve düşünce hırsızlığı yapmayanlar sizlersiniz.

Sizlere çok ihtiyaç var bu toplumda.

Binlerce teşekkürler...

Bilimselcinin yukarıdaki tesbitine de yürekten katılıyorum...

Ayrım yaptığım anlamı çıkmasını istemediğim için isim sıralamak istemiyorum ama...

Bu başlık altında son bölümdeki yazılan iletileri ele alarak ifade edersem sanırım sakınca üretmez...

Başta siz olmak üzere, Keskinkalem...frozen ve diğer inançlı-aydın forumdaşlarımıza iyiki varsınız diyorum...

herkese sevgiler...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Entellektüel...Aydın...İnanan ama saplantılara kapılmamış, kendi öz iradenizle yanlış gördüklerinizi sorgulayan demokrat yapınız....

*tna

bakın mesela bu da bir genelleme yapılarak yapılmış bir yanlıştır.

yazarın da yaptığı tam olarak budur işte bana göre

Doğru bu ülke nüfusunun büyük bir bölümü müslüman ve suç oranı oldukça fazla

Ama islamiyetle islama inanan ya da öyle olduğunu söyleyen insanlar arasındaki farkı ayırt etmemiz lazım.

ben bunu müslümanlar hırsızlık yapmaz çalmaz çırpmaz hak yemez vs. vs. için söylemiyorum lütfen bu yanlış anlaşılmasın. benim söylemek istediğim yazarın kendince yaptığı kasıtlı bir ithamdan rahatsızlığımdır sadece.

Türkiye cumhuriyetinin bir anayasası var. bağımsız mahkemeleri var polisi var zabıtası var eğitmeni var.

şimdi türkiyenin bu durumunu göz önünde bulundurarak kimse ne Türkiye cumhuriyeti vatandaşı anayasasına rağmen mahkemelerine rağmen polisine zabıtasına eğitmenine rağmen böyle yapamaz diyemez. Umarım burada herkesle aynı fikirdeyizdir.

Yazarın tam olarak yaptığı şey budur bana göre.

Ama DİPNOT arkadaşın söyledikleri çok doğru hırsızlığın yolsuzluğun ne dini ne cemiyeti olmaz ve ona bakılmaz. Yanılmıyorsam kimse de bu forumda müslüman hırsız olmaz demiyor demez de (diyemezde). Ama bu islamiyette hırsızlığın yasaklandığı kul hakkının haram olduğu gerçeklerini değiştirmez değiştiremezde.

saygılar,

Olayı sürekli bir şeyleri kötülemek içindir açısından bakarsanız -HANGİ TARAF OLURSA OLSUN- ortadaki gerçekleri de gözden kaçırırsınız.Bence burada asıl görülmesi gereken hem müslümanım deyip hemde inandığın allahın emirlerine aykırı davranmanın hiç bir özrünün olamayacağıdır.Çünkü inanmayanlar diyebilir ki bana göre senin tanrının söylediği adam öldürmeyeceksin hırsızlık yapmayacaksın kuralları yanlıştır.Ben böyle bir şeye inanmıyorum ve yaparım.Ama hem müslümanım deyip hemde bunlara aykırı davranıyorsan bunun hiç bir mazereti olamaz.

sevgili gelincik çok güzel söylemişsiniz.

Kendi adıma konuşayım gerçekten de söylediğiniz gibi bunların hiçbir mazereti özürü olamaz. Ama benim dile getirmek istediğim şey; madem Türkiye'deki suç oranından bahsedeceksin neden kalkıp camide namaz kılan her 100 kişiden 60 ı "HIRSIZ" diyerek sadece belli bir bölümü ele alıp eleştirirsin?

Sizce bu yanlı bir yazı ya da düşünce olmaz mı?

Evet ülke nüfusunun büyük bir bölümü müslüman ve ülkede suç oranı da yüksek. dini inanç yoğunluğu bakımından baktığınızda müslümanlar büyük payda da oluyor bu da doğru. ama kalkıp da camide namaz kılan 100 kişiden 60 ı hırsız demek hiç de objektif olmaz.

yukarıdaki yazımda da yazdım DİPNOT arkadaşın söylediği şeye kesinlikle katılıyorum.

Bu ülkede bundan böyle yolsuzluğun, hırsızlığın, zümrenin, cemiyetin, dinin ve imanın şekli ve duruşuna göre sınıflandırılmamasına bakılmadan ortaya çıkartılmalı ve deşifre edilmelidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(GeceKuşu @ Nov 10 2006, 03:32 AM) *

*tna

bakın mesela bu da bir genelleme yapılarak yapılmış bir yanlıştır.

Lüfen alıntı yaptığınız bölümdeki yanlışlığı biraz daha açarmısınız.?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gayet açık alıntı yaptığım bölüm ve buradaki yanlışlık

hiç bir arkadaşın görüşünü ele almadan sormadan sorgulamadan ya da bir arkadaşın bu konuda yorumu olmadan "hepimiz" diyerek bu konuya yazan herkes adına yorum yapmış oldunuz.

hangi hepinizi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gayet açık alıntı yaptığım bölüm ve buradaki yanlışlık

hiç bir arkadaşın görüşünü ele almadan sormadan sorgulamadan ya da bir arkadaşın bu konuda yorumu olmadan "hepimiz" diyerek bu konuya yazan herkes adına yorum yapmış oldunuz.

hangi hepinizi?

Sen ben o'dan bahsediyor sevgili shatin...

Bence siz kelime oyununu bırakın da bahsedilen konuyu açın ve bizlerinde beklediğini unutmayın lütfen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen ben o'dan bahsediyor sevgili shatin...

Bence siz kelime oyununu bırakın da bahsedilen konuyu açın ve bizlerinde beklediğini unutmayın lütfen...

kusura bakmazsanız yazınızdan pek bir anlam çıkartabildiğimi söyleyemeyeceğim.

yazınızda söz ettiğiniz konuyu açın bizlerinde beklediğini unutmayın cümlesini benden bir açıklamamı bekleyerek mi yaptınız. böyle bir beklentiniz varsa hangi konudan bahsettiğinizi de açıkça yazabilir misiniz.

bu arada yok bana değilse bu cümleler şimdiden özür dilerim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kusura bakmazsanız yazınızdan pek bir anlam çıkartabildiğimi söyleyemeyeceğim.

yazınızda söz ettiğiniz konuyu açın bizlerinde beklediğini unutmayın cümlesini benden bir açıklamamı bekleyerek mi yaptınız. böyle bir beklentiniz varsa hangi konudan bahsettiğinizi de açıkça yazabilir misiniz.

bu arada yok bana değilse bu cümleler şimdiden özür dilerim

Sanıyorum polemik aşağıdaki forum adresinden kaynaklanıyor sevgili Shatin..

Sevgiler...

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=414485

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran cennetlerinde erkeklerin cinsel ihtiyaçları için ikram edilen kadın, dünyada da, pek farklı olmayan bir şekilde erkeklere ikram edilmektedir.Her ne kadar din adamları, bu tür ayetler için akla hayale gelmeyen kılıflar bulmaya çalışsalarda, yukarda çeşitli meallerden örnekleri verilen Ahzab 50 ayet, çok açık bir ifadeyle bir defa daha belirtir ki, kadın erkeğe verilen bir ganimet, bir maldır..

Ancak, ne garip ve acıdır ki, 3. Millenium'a giren dünyamızda, ülkemiz dahil, bütün İslam ülkeleri bu ayetlerin Allah kelamı olduğunu zanneden ve böylece kabul eden milyonlarca İslam inanırı kadınla doludur..

Kaynak:geocities.com/IslamPencereleri/kadin_ganimet

"Diyanet Vakfı Meali

Ahzab / 50 .

Ey Peygamber!

Mehirlerini verdiğin hanımlarını,

Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri,

amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık.

Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde,

kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık).

Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz.

(Bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın.

Allah bağışlayandır, merhamet edendir. "

Şu ayetten çıkardığınız anlam bumu sevgili arkadaşım,lütfen yahu bilmeden yorum yapmayın yukarda alıntıladınığız ayet evlilik hususu üzerine inmiş bir ayettir yani kimler helal kılındı kimlerle evlenmenin bir sakıncası yoktur burda anlatılmak istenen şey budur,ama sizin anladığınız"bütün bu kadınların hepsi senin malın"yok arkadaşım öyle değil.

Bir insan kimlerle evlenebilir onlar anlatılıyor ayette sizin anladığını manada değil.Ayetin Peygambere hitab ederek başlamasımı yanılttı sizi bilmiyorum ama zaten surelerin bir çoğu peygambere hitabla başlar ve peygambere söylenen herşey aslında müminlere öğretilmeye çalışılan din kurallarıdır.Kuranı kerimi biraz anlayarak okusanız daha çok şeylerle karşılaşabilirsiniz kimler mahrem kimler değil hepsi anlatılıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili shatin bazı yazılarda görünen anlam ile satır aralarına gizlenmiş anlam arasında dağlarca fark vardır.Ben inanan biri olarak bu yazıdan hiç gocunmadım cami değil de evde namaz kılanlar deseydi yazıda farklı bir tepki mi verecektiniz.

Bence kelimeler üzerinde demogoji yapıyorsunuz sevgili Gecekuşu nun yazdıkları üzerinde yaptığınız gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ayetten çıkardığınız anlam bumu sevgili arkadaşım,lütfen yahu bilmeden yorum yapmayın yukarda alıntıladınığız ayet evlilik hususu üzerine inmiş bir ayettir yani kimler helal kılındı kimlerle evlenmenin bir sakıncası yoktur burda anlatılmak istenen şey budur,ama sizin anladığınız"bütün bu kadınların hepsi senin malın"yok arkadaşım öyle değil.

Bir insan kimlerle evlenebilir onlar anlatılıyor ayette sizin anladığını manada değil.Ayetin Peygambere hitab ederek başlamasımı yanılttı sizi bilmiyorum ama zaten surelerin bir çoğu peygambere hitabla başlar ve peygambere söylenen herşey aslında müminlere öğretilmeye çalışılan din kurallarıdır.Kuranı kerimi biraz anlayarak okusanız daha çok şeylerle karşılaşabilirsiniz kimler mahrem kimler değil hepsi anlatılıyor.

+1

Evet bende arkadaşa katılıyorum..

Bilinen birkaç siteden alıntı iddalarla biryere varılmaz..

İslamın ve Kur'an-ı Kerim'in iyi incelenmesi, okunması iyi anlaşılması lazım..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanıyorum polemik aşağıdaki forum adresinden kaynaklanıyor sevgili Shatin..

Sevgiler...

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=414485

Sanırım yanlış anlaşıldım ya da kendimi yanlış ifade ettim sevgili DİPNOT

benim derdim gayem ne bir polemik yapmak ne de sayın gelincik'in dediği gibi demogoji yapmak.

Bence kelimeler üzerinde demogoji yapıyorsunuz sevgili Gecekuşu nun yazdıkları üzerinde yaptığınız gibi.

bu foruma yaklaşık 2-3 sene önce kayıt oldum o gün bu gündür ilgimi çeken her konuda buradaki yazılanları dikkatle takip ederim. ve hiç kimsenin din dil ırk görüş cemiyet ayrımına bakmadan yazıları büyük bir dikkatle okumaya çalışırım.

Her zaman da fayda gördüğüm yazılar için kim olursa olsun saygı gösteririm. Benim sizin deyiminizle polemik konusu oluşturduğum mevzuyu sanırım yanlış ifade ettim.

biraz daha açık bir şekilde ifade etmek istiyorum izninizle.

Ben ilk başta yazarın (bana göre) yanlı yazısından bahsettim. ve bir iletide sevgili arkadaşın yaptığı genellemeyi örnek göstererek bu fikrimi pekiştirmek istedim.

bu polemik konusu olarak niteleniyorsa kusura bakmayın.

birçok yazımda ben sadece halan araştıran soran bir insanım yazmışımdır. ve bu süreç hala devam ediyor.

sonuçta inançsızların da haklı olma olasılığı en az inançlı insanlar kadar var benim gözümde.

inanan insanlar buna tepki gösterebilir ama ben 2*2=4 gibi kanunlaşmış fikirler besliyemiyorum henüz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kadın ve Ganimet

--------------------------------------------------------------------------------

Ganimet kelimesinin manasını hepimiz biliriz.. Sözlük anlamına baktığımız zaman, Savaşta düşmandan alınan mal şeklinde olduğu görülür.. Cariye ise kadın köle demektir. Peki, insandan ganimet olurmu..? Kadın da bir insansa, kadından ganimet olur mu ?

Ahzab 50, İslam'ın, kadınlar hakkında belli bir kafa yapısı ve anlayışını yansıtması açısından çok önemlidir.. Bu nedenle bu ayet tek başına incelenmelidir..

Bu ayet, “Allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri..” ifadesiyle başlar.. Bu tanıma göre, Kuran'daki Allah, gece baskınlarında elde edilen kızları bile bir mal olarak görmekte ve ganimet olarak nitelemektedir..

Buna benzer bir ifade biraz daha farklı olmakla birlikte Tevrat'da vardır.

Tesniye 21/ 10-14

Esirler içinde güzel bir kadın görür, onu arzu edip evlenmek istersen, onu evine getirip saçlarını ve tırnaklarını kestirecek, senin evinde oturacaktır. Savaşta ölmüş babasına, anasına tam bir ay ağlayacaktır ve ondan sonra ona yaklaşacaksın, kocası olacaksın, şayet hoşlanmazsan o zaman canı nasıl isterse salıvereceksin.

Tevrat'da görüldüğü gibi düşmanların karılarını almak İslam öncesinde de vardır. Burada savaşta kocası ölen kadının ortada kalmaması için, böyle bir uygulamaya gidildiği düşünülebilir. Ancak, dikkatli okunacak olursa ayet, savaşta kocaları ölen kadınlara sahip çık, dememektedir, erkek savaşta kocası ölen kadından hoşlanmazsa o kadını bırakabilir.

Kuran'da ise, ganimet olarak elde edilen kadınların, o kadını esir edenler tarafından istenildiği gibi kullanılmaları Allah tarafından onaylanmaktadır.

Allah yücedir, Allah kullarını esirger, korur... Allah merhametlidir.. Kuran bu ifadelerle doludur.. Ancak, o masum kızlar Allah’ın kulları değilmidir ki Allah bu hiç suçu olmayan masum kızları mal gibi ona buna verir ve helal eder..?

Bazı İslam inanırları gene her zaman olduğu gibi burada bir meal hatası olduğunu zannedecekleri için, Ahzab 50 ayetin tamamı, Mealler ve Ayetler bölümünde farklı meallerden alınarak verilmiştir. Burada da görüleceği gibi bütün meallerde ifadeler aynıdır.. Kadın bir ganimet olarak görülmekte ve cariye yapılmaktadır..

Bu masum kızların hiçbir suçu yokken, sırf gece baskınlarında veya savaşlarda ele geçirildikleri için ganimet olarak tanımlanmalarını hangi vicdan onaylayabilir..? Hele böyle bir onayın Tanrı tarafından gelmesi mümkünmüdür ?

Bir an düşünün ki, bir gece baskınında, yakınlarınız İslami birlikler tarafından ganimet olarak alınıyor, İslam Peygamberi ve yandaşlarına cariye oluyor.. İnsanların neler hissedebileceğini sormaya gerek yoktur. İslam inanırlarının, herşeyden önce vicdanlarını dinleyerek bu sorulara samimi olarak cevap vermeleri gerekir..

Her ne kadar bazı İslami düşünceler kabul etmek istemeseler de, bize okullarda gösterilmeyen, Türklerin 8. Yüzyılda Müslümanlaştırılmaları ile ilgili tarihimize bakıldığında da, nice masum Türk kızının müslüman Araplar tarafından ganimet olarak alınarak cariye yapıldığını görürüz.. Onların, kendi hayatlarını kendi hür iradeleri ile kurmaya hakları yokmuydu sorusuna, İslami zihniyet, yoktu, çünkü İslam'ın yayılması için Allah onları ganimet olarak verdim diyecektir..? Sanki, koyun veriyorsunuz.. Bu yükümlülük Allah için doğrumudur?

Kuran cennetlerinde erkeklerin cinsel ihtiyaçları için ikram edilen kadın, dünyada da, pek farklı olmayan bir şekilde erkeklere ikram edilmektedir.Her ne kadar din adamları, bu tür ayetler için akla hayale gelmeyen kılıflar bulmaya çalışsalarda, yukarda çeşitli meallerden örnekleri verilen Ahzab 50 ayet, çok açık bir ifadeyle bir defa daha belirtir ki, kadın erkeğe verilen bir ganimet, bir maldır..

Ancak, ne garip ve acıdır ki, 3. Millenium'a giren dünyamızda, ülkemiz dahil, bütün İslam ülkeleri bu ayetlerin Allah kelamı olduğunu zanneden ve böylece kabul eden milyonlarca İslam inanırı kadınla doludur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili arkadaşım;

Sizin ifade etmeye çalıştığınız gibi...Ayetin tamamı ele alınarak tarafımdan yapılan bir yorum yok...

Ve ayetin yazılarda yer almasının nedeni...

içeriğinde yer alan “Allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri..” satırı...

Yine konunun içerisinde kimlerle evlenebiliri değil ganimet kavramı artışılıyor...

Ayrıca bunu ifade eden ileti sayısı birden fazla...

ve anlatılmak istenen her bir iletide sırasıyla le alınmış durumda....

Aslında anlatılmak istenenlerle söylenilenler arasında bir fark yok...

Tek fark sizin anladığınızı bizimde anlamadığımızı kabul etmeniz...

Sizin kesin kabul bizlerinse eleştirel gözle değerendirmelerimiz...

Sizin ne olursa olsun her şey allah kelamı olduğu için kayıtsız şartsız kabulunüz,

bizlerinse yanlış gördüklerimizi,insani değerlerle örtüşmeyenleri eliştirmemiz söz konusu...

Bizleri kuranın deyişiyle kafir görmenizin altında gerçekte bu neden yatıyor...

Bir taraf bardağın boş diğer tarafta dolu tarafına bakarak görülüşlerini öne sürüyor...

Sizler kendinizi inanan kabul ettiğiniz içinde... Kuranın içeriğine herkesin inanması ve asla eleştirilmesini istemediği için

kullandığı dil,anlatım ve kabullenişlerle kendinin açmazlarına akıl yoluyla eleştiri getirenlere hitabı olan

kafir tanımlamasını kullanıyorsunuz...

Bu ön kabullerinizle sizin konuya bakışınızda elbetteki sizin açınızdan bir sakınca yok...

Ama sizin ön kabullerle inandığınız bu değerler arasında yaşamın gerçekleriyle örtüşmeyen

ve insani değerler açısından içinde sakınca bulunduran tarafları işaret eden,

eleştirenleri kuranın gözlüğüyle bakarak bizleri okuduğunu anlamaz kabul ediyor...

Hemde sanal alemden bakarak yazdıklarımız görüş ve inançlarınıza uymadığı için

sosyal yaşamımızda nasıl bir insan olduğumuzu bile bilmeden kötü insanlar olarak kabul ediyor,

kuran diliyle de, müşrik ve kafir yaftasını yapıştırıyorsunuz...

Eğer inancınızın evrensel ve insanların yaşamını düzenlemek açısından iddialı olduğunu kabul ediyorsanız...

İnanan yada inanmayan ayrımı yapmadan eleştirilere kulak vermek zorundasınız...

Ama Kendinizi ve inancınızı tek doğru kabul eder

Sadece inancınızın sizi götürdüğü mantıkla yaşamı ve insanların duruşlarını değerlendiririseniz

elbetteki varacağınız nokta bundan ötesi olamayacatır...

Konumuza dönersek;

Ele alınan ganimet kavramında, insanlarında ganimete dahil edilmesini özetlediği için ayetin o satırır ele alınmıştır...

Ve orada "“Allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri..” ifadesi geçmektedir...

Elinin altında bulunan ona ganimet olarak verilen cariyelerden söz edilmektedir...

Tam bu noktada sizin Bu başlık altında son iletimi ele almanız gerekiyor...

forum/index.php?s=&showtopic=68425&view=findpost&p=412921

Yani anlatmak istediğim şu;

Benim yazdıklarımdan sadece bir kısmını ele alarak değerlendirme yapmanız

bütünlüğün kavranmasına engel olacağı için eksik kalır...

O zaman benimde ya evet sorulan sorulara yanıt verilmediği için onaylandığını...

yada işine gelenlerin cevaplanıp işine gelmeyenlerin cevaplanmadığını düşünmek gibi bir hakkım doğar...

o nedenle benim bu konudaki iletilerim ardı ardına bir bütünlük taşıdığı,

hepsininin okunup değerlendirilerek ele alınması gerektiğini düşündüğüm için

yazdıklarımın bir bölümünü değil tümünün anlatmak istediklerini değerlendirerek yorumlamanızı rica ediyorum sizden...

Unutmayın ki konumuz savaşlardaki ganimet ve insanlar...

Ben özetle bu yönüyle ele almaya çalıştığım konu üzerine son iletide de sedat' yönelttiğim yanıtsız kalan soruların

cevaplanmasını istiyorum... Bunu inanan inanmayan gözlüğünü bir kenara bırakıp

objektif ve vicdani ve insani değerleri öne çıkararak birer insan olarak cevaplamamız gerektiğine inanıyorum...

Savaş ne kadar "özel bir durum" olursa olsun...

yine empati yaparak düşünür ve vicdanlarımızı rahatlatacak yanıtları bulmaya çalışırsak...

1-Bu özel durumda sizin alenizden insanların; savaş sonrası ganimet olarak alınıp,

onları esir edenler tarafından cariye olarak istenildiği gibi kullanılmaları durumunda neler hissedersiniz.?

2-"(...) Onların, kendi hayatlarını kendi hür iradeleri ile kurmaya hakları yok...

çünkü Allah onları ganimet olarak verdi, bu yükümlülük Allah için doğrudur." diye mi düşünürsünüz.?

3-Savaşlarda ele geçirildikleri için ganimet olarak tanımlanmalarını hangi vicdan onaylayabilir..?

4-Hele böyle bir onayın Tanrı tarafından gelmesi mümkün müdür.?

5-Sizce hangi özel durum olursa olsun... insandan ganimet olur mu..?

6-Kadın da bir insansa, kadından ganimet olur mu ?

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Savaş ne kadar "özel bir durum" olursa olsun...

yine empati yaparak düşünür ve vicdanlarımızı rahatlatacak yanıtları bulmaya çalışırsak...

1-Bu özel durumda sizin alenizden insanların; savaş sonrası ganimet olarak alınıp, onları esir edenler tarafından cariye olarak istenildiği gibi kullanılmaları durumunda neler hissedersiniz.?

2-"(...) Onların, kendi hayatlarını kendi hür iradeleri ile kurmaya hakları yok... çünkü Allah onları ganimet olarak verdi, bu yükümlülük Allah için doğrudur." diye mi düşünürsünüz.?

3-Savaşlarda ele geçirildikleri için ganimet olarak tanımlanmalarını hangi vicdan onaylayabilir..?

4-Hele böyle bir onayın Tanrı tarafından gelmesi mümkün müdür.?

5-Sizce hangi özel durum olursa olsun... insandan ganimet olur mu..?

6-Kadın da bir insansa, kadından ganimet olur mu ?

Sevgili GeceKuşu eline, diline emeğine sağlık.

Bir forumdaş şu ayeti alıntılamıştı da, ben de kendisine benzer sorular sormuş, ve ilginç bir hususa da dikkat çekmiştim:

NUR-33.

Evlenme imkanını bulamayanlar ise, Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunanlardan (köleler ve cariyelerden) mükatebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde (hürriyete kavuşmalarında kendileri için) bir iyilik görüyorsanız, hemen mükatebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki, zorlanmalarından sonra Allah (onlar için) çok bağışlayıcı ve merhametlidir."

Benim dikkate çektiğim nokta cariyelik sorununun ötesinde, cariye durumunda olan insanlara sahipleri tecavüz ettikten sonra, tecavüz edenlerin değil de, tecavüze uğrayanların, sanki suçlu imişler gibi bağışlanacaklarının söylenmesi !!!

Her yerde bana inanmayanı şöyle ederim, böyle ederim diyen Allah, köle/cariye edinilmesine cevaz vermesi yetmiyormuş gibi, cariyeleri cinsel ilişkiye zorlayanları cezalandırmıyor, aksine

tecavüze uğramakla büyük bir suç işleyen (!!!) mağdurlar, maruz kaldıkları tecavüzden dolayı bağışlanıyorlar..

Söylenebilecek söz var mı?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben allahın varlığına inanıyorum ama yukarda yazılı örneklerde olduğu gibi yazılarla dolu olan kur'an-ı kerim i mantık süzgecimden geçiremiyorum...

kur'an evrenselse anlatılan dönemle bugün arasındaki dağlarca fark neden o zaman uygulamalar kılık ve kıyafetler hep eskiye dönük...

hacıyım hocayım diye geçinenlerinde yaptıkları ortadayken insanın konu başlığındaki gibi sorası geliyor...ahiret inancına kendilerininde aklı yatmamaktadırda böyle yolsuzluklara,çalmalara ve zulümlere gayet rahat bir şekilde geçiş yapabilmektedirler...

insanız işte merak ediyoruz...

gününüz aydın olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.