Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

şifreli sorulara devam

medikal

Önerilen İletiler

Kahramanımız(yani siz soruyu okuyan) büyükçe bir kapıdan ihanet kalesine girdi. İlk gözüne çarpan ünlü ressam Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosunun dijital bir kopyasıydı. Tabloda bir melek resmi gizlendiğini gördü. Daha yakından incelediğinde bu melek resminin bir şeytanı andırdığını gördü. Bu konu ilk anda aklını karıştırdı ama fazla üzerinde durmadı. Hem şeytanda bir melek değimliydi. İşin ilginç yanı tablonun altında “??? ?????” soru işaretli bir yer vardı. O an kafasında bir şimşek çaktı ve hemen soru işaretlerinin anlamını çözdü.

Şimdi de çözdüğü bu şifreyi forumdaki arkadaşlarıyla paylaşmak istedi (Tabii ki nasıl çözdüğünü de açıklayarak)

bolşanslar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kahramanımız(yani siz soruyu okuyan) büyükçe bir kapıdan ihanet kalesine girdi. İlk gözüne çarpan ünlü ressam Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosunun dijital bir kopyasıydı. Tabloda bir melek resmi gizlendiğini gördü. Daha yakından incelediğinde bu melek resminin bir şeytanı andırdığını gördü. Bu konu ilk anda aklını karıştırdı ama fazla üzerinde durmadı. Hem şeytanda bir melek değimliydi. İşin ilginç yanı tablonun altında “??? ?????” soru işaretli bir yer vardı. O an kafasında bir şimşek çaktı ve hemen soru işaretlerinin anlamını çözdü.

Şimdi de çözdüğü bu şifreyi forumdaki arkadaşlarıyla paylaşmak istedi (Tabii ki nasıl çözdüğünü de açıklayarak)

bolşanslar

Sorunun kahramanının yani benim melek ve şeytan imgelerine fazla takılmadığını söylemişsin ama bence soru işaretinin anlamını çözmesinde bunun çok büyük bir önemi vardı...

Burada ilk önce küçük bir bilgi geçmem grekiyor izninizle.. Biliyorsunuz ki Da Vinci, Mona Lisa tablosunu 1503-1506 yıllarında yapmıştır ve bu eser sanat tarihine bir başyapıt olarak geçmiştir, bunun sebebi de sırrı bir türlü çözülemeyen Mona Lisa'nın gülümsemesidir.

2004 yılında, Kanada Ulusal Araştırma Merkezi'ndeki bazı bilim insanları, resmi, özel üç boyutlu renkli lazer taramasından geçirerek tablonun sırrını en sonunda çözüme ulaştırmışlardır.

Peki nedir bu sır?

Araştırmaya göre, Mona Lisa'nın gizemli tebessümü, yeni doğum yapmış bir annenin gülümseyişidir. Taramada, Mona Lisa'nın o zamanlar genellikle hamile ya da yeni doğum yapmış kadınların kullandığı çok ince ve saydam bir tülle boynundan aşağısını örttüğü tespit edilmiştir. Bu tablo, uzmanlara göre Mona Lisa'nın ikinci oğlunun doğumuna ithafen yapılmıştır.

Fakat yine tarama sonuçlarında başkaca enteresan bir ayrıntı farkedilmiştir ki bu da Mona Lisa'nın şimdiye kadar açık bırakılmış gibi görünen saçlarının, aslında açık değil de başının arkasında topuz yapılmış olduğudur. Açık saç gibi görünin ise aslında bir tül olduğudur. Bunun neresi enteresan diyebilirsiniz ama bu durum tarihçileri fena halde şaşırtmıştır. Çünkü Rönesans döneminde saçlarını topuz yapan kadınlar sadece "kötü kadın" diye adlandırılanlardır. Ama bilindiği üzere Mona Lisa bir ipek tüccarı ile evli ve iyi bir aileden gelmektedir.

Şimdi bu bilginin ardından bence sorunun cevabının ne olduğuna gelelim. Eminim bu bilgilerden sonra sizin de kafanızda bişeyler canlanmıştır :)

Kahramanımız, içeri girdiğinde Mona Lisa'nın digital bir kopyasını görmüş ve bu kopyanın arkasındaki melek ve şeytan figürlerini farketmiş arkasından da tablonun altındaki soru işaretlerini görmüştür...

Yukarıdaki bilgiden gidersek eğer, neden melek ve şeytan vardır ve neden soru işareti konmuştur?

Melek figürünün "Anne"yi temsil ettiğini düşünürsek, Şeytan figürünün de "Kötü Kadın"ı temsil ettiğini düşünürüz. Soru işareti de işte tarihçileri şaşırtan kısmı neden şeytan ya da kötü kadın dendiği sorusudur? Çünkü Mona Lisa iyi bir aileden gelmekte ve bir ipek tüccarıyla evlidir. O halde kötü kadın olabilir mi? Ya da neden kötü kadın?

Benim aklımdan geçenler bu şekilde Medikal, sorun çok güzel çok begendim, cevap bu degilse bile en azından arkadaşlarımla bu bilgiyi paylaşmış oldum :) Teşekkürler :clover:

hadi şimdi sizler de bu resmi bu bilgiler ışığında tekrar inceleyin :)

monalisa.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gloria verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. çok güzel bilgiler. yalnız ben bu hikayeyi kendim uydurdum ve tek amaç şifreli kelimeleri bir metin içerisine dağıtmak için yazıldı. mesela bir ipucu olarak "da vinci" şifrelerden biri ama "mona lisa" değil."kale" şifrelerden biri ama "tablo" şifre değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gloria verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. çok güzel bilgiler. yalnız ben bu hikayeyi kendim uydurdum ve tek amaç şifreli kelimeleri bir metin içerisine dağıtmak için yazıldı. mesela bir ipucu olarak "da vinci" şifrelerden biri ama "mona lisa" değil."kale" şifrelerden biri ama "tablo" şifre değil.

Ben bir şey söylemiyorum zaten sen cevabı kendin vermişsin forumda bir yerlerde ;)

Da Vinci şifresi

Melekler ve şeytanlar

Dijital kale

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tebrikler nokta (.) şeklinde verilmişti :) ??? ????? da yazarın adıydı :)

ha tamam o zaman kör değilmişim. O noktaları görmüştümçünkü :w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.