Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BİLEN VAR MI?

halkalıyıldız

Önerilen İletiler

Kurandaki Elif,Lam,Mim,Sad ile başlayan sureler var.Bunların anlamı nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tefsirlerde falan yazıyor mu acaba?Hani herşeyin açıklaması var ya orada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tefsirlerde falan yazıyor mu acaba?Hani herşeyin açıklaması var ya orada.

tefsirlerde her şey yazar diye bir kural yoktur.bahsi geçen konu hurufu mukata namıyla anılan ...işte o harflerin ne anlama geldiğini anlatan bir konudur.tamamen müteşabihattandırki .manalarına hakikatıyla sadece Allah vakıftır,neden dersen kuran öyle bir bahçedirki oraya giren herkes bir şekilde birşeylere uzanır ; yani alim bir insan girse ilmi nispetinde alır,avamdan bir müslüman girse anlayışı ve ilmi kadar alır ve bir kafir girse oda hissesini alır...ya sapıklığı artar derki bunlarda neymiş böyle?iyice sapıtır .yada hakkında iman etmek nasip olma zamanı gelmiştir girer ve iman eder.

Dolayısıyla Allah o bahçenin sahibidir ve manasını sadece Zatının bileceği ayetlerde koymuştur oraya...bilmem anlayabildiniz mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah Kur'ani Kerim'i insanlarin anliyabilecegi kolaylikta indirmistir.okumayi emretmistir.*IKRA*.ve Kur'ani anlayasiniz diye kolaylastirdik diyerekte her isteyenin okudugunda Kur'anin ne söylemek istedigini insanlara ne vermeye calistigini anlamamasi icin bir zorluk olmadigini bildirmistir. .Aslinda Kur'ani sadece mezarlikta okutan ve evlerin duvarlarinda asili durdurtan zihniyet,insanlarin dinlerini gercek anlami ile ögrenmelerinide engellemistir.Kur'anin Türkcelestirilmesinde yani tefsirindeki amac insanlarin neye nicin inanmalari ve iman etmeleri gerekliligidir.Insanimizi sadece ezbere okusunlar diye Arapcaya tesvik edenler,Türkce olursa yanlis olur diyenler hem insanlarimizin dinlerini ögrenmelerini engellemekle kalmamislar birde,bilincli veya bilincsiz olarak Arap milliyetciligini halkimiza Allahida alet ederek empoze etmislerdir.Allahla kul arasina birilerini sokmaya calisarak dolayli olarakta Islamda olmayan bir ruhbanlar sinifi olusturmuslardir.Bir insanin din bilim adami olmasi cok güzel birseydir,ama tarikatlarda ve tekkelerde hüküm süren ve sanki Allah tarafindan özel görevlendirilmis birtakim seyh efendilerin türemesi Islama vurulan en büyük darbedir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...bilmem anlayabildiniz mi?

demişsiniz ya.

O kadar güzel anladım ki ne demek istediğinizi...demeyin gitsin!

Faust adlı arkadaş da size destek vermiş.İnanın çok güzel anladım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurandaki Elif,Lam,Mim,Sad ile başlayan sureler var.Bunların anlamı nedir?

Muhtemelen bir çeşit kripto olabilir yahudiler şifreleme konusunda oldukça ileriydi.Yani kitaba allahtan gelme intibasını vermek için bir çeşit şifreleme olabilir.Benzer şifrelemenin tevratta da var olduğunu duydum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhtemelen bir çeşit kripto olabilir yahudiler şifreleme konusunda oldukça ileriydi.Yani kitaba allahtan gelme intibasını vermek için bir çeşit şifreleme olabilir.Benzer şifrelemenin tevratta da var olduğunu duydum.

Tabi ki sizce mesle bundan öteye nasıl yol bulabilir ki...

benzer kelimelerin tevratta olması gayet doğal...iki kaynakta Allah'dan !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla bir alakası yok ama seninle ve forumdaki tüm diğer arkadaşlarla birşeyi paylaşmak istiyorum.

ilk kez burada gördüğüm için seni buraya yazmayı uygun buldum.

iyi hoş konuya kendince bir cevap vermişsin ama benim dikkatimi çeken imzan oldu

imzanda bazı sitelere link vermişssin

anlayamadığım orada bir sitenin yanına da parantez içerisinde kırmızı harflerle "Dininiz hakkında Herşey" yazmışsın.

herşey iyi güzel de verdiğin site ateizm.org diye bir site ve bu siteye girip birkaç konu başlığı altındaki yazıları okudum.

islamiyete inanmayan islamiyetle uzaktan yakından alakası olmayan adamlar toplanmışlar islamiyette şu şöyle deniliyor bu böyle deniliyor onlarca yalan söyleniyor binlerce palavra sıkılıyor bilmem ne bilmem ne diyor.

ee buna da saygım var diyelim

peki be adam kalkıp ateizm.org diye bir sitenin yanına niye ateistlik hakkında herşey yazmazsında ***** bir saldırı yaparak dininiz hakkında herşey yazarsın.

iyi güzel site açmışsınız o zaman inancınızı ya da ona her ne diyorsanız onun ne olduğunu açıklamaya çalışın ateistlik hakkında herşey vs. yazın

kalkıp da bir dine bu dinin öncülerine ilahına saygısızca sataşmak niyedir

şimdi biz Türkiyede yaşıyoruz Türk vatandaşıyız Türkiye nüfusunun yarıdan fazlası islamiyete inanıyor

Ateistler bulundukları ya da vatandaşı oldukları ülkelerde ülke nüfusunun büyük bölümünün inancı olan dine mi saldırırlar?

madem site açmışsın madem seninle aynı görüşleri paylaşan insanları toplamışsın o zaman otur ateizmi ateistliği tartış getirisi nedir götürüsü nedir onu tartış

kalkıp kuranda şöyle şöyle yazılmış bak onlarca yemin edilmiş hani nerde bilmem ne

lütfen arkadaşlar görüşlerimizi biraz daha edep ve haya içerisinde savunalım

sizin yaptığınız görüş savunması değil bir görüşü karalama kampanyasından öteye gitmeyen birşey

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
...bilmem anlayabildiniz mi?

demişsiniz ya.

O kadar güzel anladım ki ne demek istediğinizi...demeyin gitsin!

Faust adlı arkadaş da size destek vermiş.İnanın çok güzel anladım.

:) O kitap tamamiyle açık demeye çalışmışlar sevgili halkalıyıldız, bence onu anlatmak istemişler, nereye çekersen oraya gelme özelliği ile ilgili sanırım... mesela, aynı diğer konulardaki gibi: matematik hatası var dersin; düzeltmişler, yok oyle bir hata vs. vs. gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) O kitap tamamiyle açık demeye çalışmışlar sevgili halkalıyıldız, bence onu anlatmak istemişler, nereye çekersen oraya gelme özelliği ile ilgili sanırım... mesela, aynı diğer konulardaki gibi: matematik hatası var dersin; düzeltmişler, yok oyle bir hata vs. vs. gibi...

Yok canıııımm olur mu öyle şey, apaçık indirilmiş bir kitap o...cık cık cık..

bir kafir girse oda hissesini alır...

Asıl bunu demek istediler, sevgili xshadowx, onun için sinirlendim ya...Hep aynı tarz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konunun tekrar gündeme gelmesi iyi oldu. Hala çok merak ediyorum. Neden sadece bazı surelerin başında var da diğerlerinde yok?

Ne anlama geliyor? Varsayalım ki bu ayetleri Allah indirdi, amacı bizi uğraştırmak mı? Ne bu gizem, şifreler, yok müteşabbih, yok muhkem....

Yahu, 2007 yılındayız hala yorumlanıyor ayetler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mübarek işte... Ne mübarek hem de...

Kesinlikle, işin kötü tarafı bizden sonra gelenler anlayabilecek mi? diyerek düşünmek, düşündükçe düşünmek ve yine düşünmek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle, işin kötü tarafı bizden sonra gelenler anlayabilecek mi? diyerek düşünmek, düşündükçe düşünmek ve yine düşünmek...

Beynini geliştirmek isteyenler bence Kuran'ı okusunlar.

Satrançtan daha etkili.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Satrançtan daha etkili.

:clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili halkalıyıldız,

Ne demek istediğini çok iyi anladım ama,

Bu söze katılmıyorum ben. Nitekim Kuran beyin geliştirmez, aksine uyutur. Kişi uyurken de öyle güzel şeyler söylerki, sen de şirr sanırsın, kusursuz sanırsın. Halbuki tekrardan başka bir şey değildir.

Diğer türlü olsaydı kendi sonunu hazırlardı...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili halkalıyıldız,

Ne demek istediğini çok iyi anladım ama,

Bu söze katılmıyorum ben. Nitekim Kuran beyin geliştirmez, aksine uyutur. Kişi uyurken de öyle güzel şeyler söylerki, sen de şirr sanırsın, kusursuz sanırsın. Halbuki tekrardan başka bir şey değildir.

Diğer türlü olsaydı kendi sonunu hazırlardı...

Saygılar...

Sevgili yersoy,

Beyin yorgunluğu, bazılarının uykusunu getiriyor, bazılarını da uyandırıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bugün yolda giderken beni bir araba solladı. Biraz biçimsiz sollayıp önüme geçince de hemen direksiyonu sağa kırdı. Fren yapmak zorunda kalınca biraz kızdım ve plakasına baktım. "... DUZ 76" Vatandaş yine de deşifre olmasın diye il kodunu yazmadım, belki acelesi vardır garibanın.

Ne anlama gelebilir diye düşündüm. Tuz, buz, muz... Sonunda hiç biri değildir diye vaz geçtim. Size de tavsiyem, trafikte gerek olmadıkça plaka okumayın, dikkat dağıtıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii ki konuya ciddi de yaklaşmak gerekiyor. Kur'an bir çok yerde apaçık bir tebliğ olduğunu söyler. Ancak bu apaçıklığın ihlal olduğu bir çok durum vardır. Bu gibi durumlarda "nesh" kavramını ileri sürer. Çelişen ayetlerde sonraki, öncekinin hükmünü siler der. Hatta "dilediğimiz ayeti unuttururuz" da der. Bu onun hiç değişmemiş olduğu iddiasının bizzat Kur'anda yalanlandığının kanıtıdır. Unuttururuz denilen, sonuç olarak unutulmuş ayetler var. Yani gelmiş, "inmiş" ama yazılması "unutulmuş!"

İkici olarak "müteşabih" kavramını getirir. Bunların da öyle herkesin anlayamayacağı, "ilimde derinleşenlerin" anlayabileceği ayetler olduğunu söyler. Fakat bunların ayrımını da yapmaz. Şu şu ayetler apaçıktır, bunlardan herkes açık olan anlamı çıkarsın, ama bakın şu şu ayetlerden öyle bilen bilmeyen anlam çıkarmaya çalışmasın demez. Esasen belirgin hiç bir sistematik kurmaz. Çoğu kez ardarda gelen ayetlerde hiç bir anlam bütünlüğü olmayabilir. Belirsiz bırakma ana stratejisi ve kutsallığı sürdürmenin ana garantisidir.

Üçüncü olarak bazı soruları yanıtsız bırakarak çok kavranamaz ve akıl üstü bir konuma atama yapar. "Ruh" gibi... Böylece hem yanıt verme zahmetinden kurtulur, hem soyuta daha sıkı bir atama yaparak kutsallığı pekiştirir.

Son olarak anlaşılması hiç bir şekilde mümkün olmayacak şifreler verir. Bunlara anlam vermeye çalışmakla plaka harf dizilerine anlam vermeye çalışmak arasında hiç fark yoktur. Bununla kutsallık atamasını "açıl susam açıl" demekle hazine kapılarının açılması gibi bir konuma yükseltger. Hiç bir kapı susam değildir ama, sonuçta bu bir şifre... Şifreyi açıl nohut açıl şeklinde belirleseniz, öyle deyince açılırdı. Bu argümana karşı sürülecek de hiç bir gerekçe bulunmadığı için, kutsallık böylece perçinlenir.

Şifreyi belirleyen öyle belirlemiş, size ne kardeşim deseler ne diyebilirsiniz? Hiç. Soyuta karşı argüman sürülemez. Soyutun en büyük silahı budur. Her zihinde düşünüldüğü biçimde yer bulur ve yaşar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle sayın demirefe

evreni yaratacak bir varlık bizim anlayamayıp, bırakalım anlamamayı eleştireceğimiz maddelerle dolu bir kitap nasıl gonderir?

sonucu yok yine çıkmaz sokak bu... (klasik cevaplar var tabii test etme vs. vs. gibi ama kendini kandırmaktan oteye gidemiyor.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani şöyle bir durum teşkil ediyor insan DNA sına kitap yazdırıyor olmaz böyle şey, evreni her kimse başlangıcına sebeb olan evrende adresimizin bile olmadığı 40 bin kilometrelik dünyada kitap yazdırıyor ve bir çokda kendisine inanmamız için dinler getiriyor, yoksa zekamızdan şüphemi ediceyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında konuya ilişkin bi sürü klasik cevap var, '' bir seslenme ünlemi'' ya da '' dikkat çekme '' ve ya ''bu muhteşem sözler Kuran bu bildiğiniz basit harflerden oluşmakta ama sonuçta bu muhteşem eser ortaya çıkmaktadır...'' gibi bir çok yorum yapılmış olduğunu hatırlatmakta fayda var...

Ancak hemen ardından bu cevapların ne kadar doğru ve doyurucu olduğunu bilemiyorum... İşin gerçeği bu cevapları veren islam bilginlerini tatmim ettiğini de düşünmüyorum...

Ama bir şeye inanıyorum ki, tanrı, anlayamayacağımız bir kitabı bize göndermemiştir ve ondan anlayamacağımız şeylerden de bizi sorumlu tutmayacaktır... bu harfler şifremidir ? bilmiyorum, bilinmiyor... bilinemez.. bilinmeyecek de....

Ama bildiğim bir şey var, tanrı yarattıkları ile şifreli konuşmaz, -şifre kısmileştirir - yarattıkları arasında ayırım yapmaz... Tanrı mutlak adalet sahibidir...

Peki nasıl açıklanabilir bu harfler ?

şöyle düşünüyorum ben, eğer Tanrı benden bir şeye inanmamı, bir bilgi edinmemi, ya da bir şey yapmamı isteseydi, bunu açık seçik isterdi... değil mi ?

Ama, bu harflerden böyle bir şey anlamadığımıza göre, ortada kafa yormamızı gerektirecek bir durum da yok... hadi yorduk diyelim.. sonuçta elde edebileceğimiz bir şey de yok, nitekim bunu yapmışlar da... ama doğruluğu hakkında en ufak bir delil bile olmayacak...

Peki tanrı neden bunu yaptı ?bilinmezlik mi? soyut olmanın gereği mi ? elbette hayır...

bu soruyu anlamanın önşartı, hayatı ve amacını çözmekten geçiyor öncelikle...

Ama şunu hatırlatayım ki, kuranda tanrı hep insanoğlunun tartışıp durduğunu, bilinmeyeni ve bilinmeyecek olanla uğraşıp durduğunu anlatır... insanoğlunun bunu anlamak ve inanmak için de yapmadığını, sadece inkarına ve kalbindeki rahatsızlıklarına bir destek arama çabaları olduğundan kaynaklandığını söyler. ''Tanrı bununla ne demek istedi ?'' şeklindeki yaklaşım kuranda; tanrının buyruklarını yerine getirmek amaçlı olarak sorulmuş bir soru değil, aksine tanrının buyruklarına karşı bir başkaldırıyı içerdiğini açıklar.. bunun inananlar için bir imtihan vesilesi kılındığını söyler.

Ben bu harflerin tanrının katından olduğuna, onun bilgisi dahilinde olduğuna, ve gerçekliğini de yalnızca onun bilebileceğine inanıyorum... ötesini aramıyorum...

Soyutluk mu ?

Somut bir tanrı sizi tatmin eder mi ? bunu hiç düşündünüz mü sayın Demirefe ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.