Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

cam kırılıyor

mosyna

Önerilen İletiler

evinizde bir pazar günü tatilin keyfini çıkarırken(benim 9 saat dersim var :blushing::D )

dışarıda olağanca kuvvetiyle bir fırtına kopuyor.neredeyse camları kıracak.

fırtına şiddetini arttırdığıbir anda evinizin camları aniden kırılıyor.acaba cam ne tarafa doğru kırılır ve neden? :zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nedeniyle beraber bilmece kurdu :D:blushing::blushing:

bak şimdi cam kırılması fiziksel bir olaydır demiii? Ben fizikten nefret ederim hatta sırf fizik dersi yüzünden lise 2 de edebiyat sınıflarını tercih etmiş biriyim ben yaaaa bak şimdi yaaaa yaram deşildi yaw ne güzel doktor olacaktım ben :(

bu açıklamadan sonra nedenini soruyorsun cevaplayayım madem... Nedeni: Fırtına :w00t::P:D

şimdi şöyle hayal ettim ben bi anlatim yanlışsa düzelt ben de ogrenmiş olayım olur mu?

fırtınanın camı kırdıgını varsayıyorsak demek ki bu şiddetli bi fırtına ve o şiddetle cama vurdugunda cam etkiye beklenenin tam tersi tepkiyle karşılık verecektir içeri kırılması gerekirken şiddet nedeniyle patlayacak dışarı doğru uçacaktır.. Aklıma ne geldi mesela frene bastıgınızda kişinin öne doğru gitmesi gibi bişi bu herhalde ya ne bilim işte böyle herhalde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İçerideki hava dışarıdaki havadan daha yoğun olduğu için dışarıya doğru kırılır. Çok yoğun ortamdan az yoğun ortama gitmek ister hava her zaman yani hava basıncıyla alakalı. Aynı bir şişenin patlaması gibi ya da küçükken kireç bombası yaptıysanız o da aynı şekilde gözü başı dağıtır. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence o sekilde olmasi biraz mantiksiz...

cunku o zaman cama tas attigimizda da cam tasin geldigi yone kirilir...

ama su sekilde olabilir...

ruzgarlar yuksek basinctan alcak basinca hareket eder... bildigim kadariyla ruzgarlarda alcak basinc havada , yuksek basinc yerde olur...

biz de yerde oldugumuza gore yerdeki hava yukari cikmaya calisacaktir... bu sebeple camin onundeki hava surekli devirdayim yapacaktir. gelen hava yukari cikacaktir... bu nedenle cama dikey olarak uygulanan basinc azalacaktir... bu da evin icindeki sabit havanin oteki tarafinda dengeleyici kuvvet olmayan cami iterek kirmasina neden olacaktir...

bu benim yorumum... dogru olmayabilir :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence o sekilde olmasi biraz mantiksiz...

cunku o zaman cama tas attigimizda da cam tasin geldigi yone kirilir...

ama su sekilde olabilir...

ruzgarlar yuksek basinctan alcak basinca hareket eder... bildigim kadariyla ruzgarlarda alcak basinc havada , yuksek basinc yerde olur...

biz de yerde oldugumuza gore yerdeki hava yukari cikmaya calisacaktir... bu sebeple camin onundeki hava surekli devirdayim yapacaktir. gelen hava yukari cikacaktir... bu nedenle cama dikey olarak uygulanan basinc azalacaktir... bu da evin icindeki sabit havanin oteki tarafinda dengeleyici kuvvet olmayan cami iterek kirmasina neden olacaktir...

bu benim yorumum... dogru olmayabilir :D

en mantıklı ama yarım cevap senden geldi.

size şu deneyi yapmanızı öneririm.belkide daha önce derslerde yapmışsınızdır.

kağıt mendil veya peçeteyi yere dikey şekilde tutun.ve siz de peçetenin üzerinden yere dikey ve peçeteye paralel şekilde peçeteye hafif ve sürekli şekilde üfürün.

peçete yavaş bir şekilde üfürdüğünüz tarafa doğru hareket edecektir.

gelelim sebebine:akışkanların(hava ve su öncelikle)hızı arttıkça basıncı azalacaktır.doğal olarak odanın içindeki havanın basıncı dışarıya göre daha fazladır.ve cam iç basınçtan(odanın basıncından)dolayı dışarı doğru kırılacaktır.

bir başka deney:iki tane ping pong topunu aralarında 10 cm olacak şekilde asın ve iki topun arasına yavaşça üfleyin.toplar içeri doğru yani birbirlerine doğru hareket edecektir... :sweatingbullets::D:unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak şimdi cam kırılması fiziksel bir olaydır demiii? Ben fizikten nefret ederim hatta sırf fizik dersi yüzünden lise 2 de edebiyat sınıflarını tercih etmiş biriyim ben yaaaa bak şimdi yaaaa yaram deşildi yaw ne güzel doktor olacaktım ben :(

bu açıklamadan sonra nedenini soruyorsun cevaplayayım madem... Nedeni: Fırtına :w00t::P:D

şimdi şöyle hayal ettim ben bi anlatim yanlışsa düzelt ben de ogrenmiş olayım olur mu?

fırtınanın camı kırdıgını varsayıyorsak demek ki bu şiddetli bi fırtına ve o şiddetle cama vurdugunda cam etkiye beklenenin tam tersi tepkiyle karşılık verecektir içeri kırılması gerekirken şiddet nedeniyle patlayacak dışarı doğru uçacaktır.. Aklıma ne geldi mesela frene bastıgınızda kişinin öne doğru gitmesi gibi bişi bu herhalde ya ne bilim işte böyle herhalde...

üzülme gloria bende liseden T.M. mezunuyum.ama ilgi alanım bu yöndeydi.ve ayrıca pilot olmak istiyordum.ama olmadı.

bunda da hayır vardır be.sıkma canını :whistling::w00t::thumbsup::thumbsup::D:P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.