Jump to content
Sign in to follow this  
Radya

Yabani Otlardan Kurtulmanın Yolları

Recommended Posts

Bahçenizde çıkan yabani otlar sadece hoş olmayan bir görüntü yaratmakla kalmaz aynı zamanda çiçeklerinize zarar verirler. Neyse ki evinizde halihazırda bulunan bazı malzemeler ile bu otlardan kurtulabilirsiniz. İşte çiçeklerinize zarar vermeden yabani otlardan kurtulmanız için 9 doğal yol.

yabani-otlardan-dogal-yollarla-kurtulun.jpg

 

 

Çiçeklerinizin arasından çıkan yabani otları teker teker eliniz ile temizlemeye üşeniyor musunuz? Kimyasal ot öldürücülerin çiçeklerinize zarar vermesinden korkuyor musunuz? Çiçeklerinize zarar vermeden yabani otları temizlemek için bu 9 basit ve doğal yolu deneyin.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kabartma tozu

Yabani otların en başta çıkmasını önlemek daha sonra onları temizlemeye çalışmaktan daha kolaydır. Yabani otların çıkmasını önlemek için bahçenizdeki çatlakları kabartma tozu ile kaplayın.

Ancak bahçenizde zaten yabani otlar varsa kabartma tozu bu durumda da kullanışlı olabilir. 1 yemek kaşığı kabartma tozunu yabani otların köklerine işleyecek şekilde bolca dökün.

 

Baking Soda

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Tuz

Yabani otları yok etmek zor olabilir. Bu durumda bir miktar tuzu doğrudan yabani otlara dökmeyi deneyin. 

Alternatif olarak, bir tutam tuzu 2 bardak su içinde kaynatıp bir çözelti hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı doğrudan yabani otlara püskürtün.

People who cut back their salt intake to half the recommended amount per day may be more at risk of having a heart attack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gazete kağıtları

Birkaç gazete kağıdını ıslatıp yabani otların üstüne örtün. Bu yöntem otların ışık, hava ve büyüme alanını kısıtladığı için zamanla ölmelerini sağlayacaktır.

Bahçeye gazete sererseniz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mısır unu

Mısır unu hem yabani otların çıkmasını engeller hem de çıkanları öldürür. Yabani otların çıkabileceği yerleri ve çıkmış olan yabani otları mısır unu ile kaplayın.

Global-Corn-Powder-Market.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sirke

Otların veya çiçeklerinizin üstüne beyaz sirke ya da elma sirkesi püskürtün. Bu uygulamayı birkaç kere tekrarlamanız gerekebilir. Özellikle de yağmur yağarsa.

Sirke içindeki asit yabani otlardan kurtulmak için mükemmeldir. Sadece bitkilerinizin ve toprağın aşırı sirkeye maruz kalmadığından emin olun.

apfelessig-l.jpg?itok=_DppczMN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaynayan su

Yabani otlardan kurtulmak için sudan daha ucuz ve kolay bulunan bir yol olabilir mi? Bir çaydanlık dolusu suyu kaynatın ve dikkatlice yabani otların üstüne dökün.

 

agua.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ev yapımı ot ilacı

Sirke, tuz ve bulaşık deterjanı kullanarak doğal bir ot öldürücü karışım oluşturabilirsiniz. Bir sprey şişesi içine üç malzemeyi de eşit miktarlarda döküp yabani otların üstüne püskürtün.

Yabani otlardan kurtulmanın 9 doÄal yolu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malç

Yabani otları yok etmenin bir başka yolu malç kullanmaktır. Bahçenizi bir malç tabakası ile örtün. Bu sadece yabani otları örtmek ve öldürmekle kalmayacak, aynı zamanda yabani otlar öldükten sonra onları gizleyecektir.

Malç nedir:Toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm malzemelere ”malç” adı verilir. Bunun birçok faydası vardır ve doğanın doğrudan taklit edilmesidir, çünkü doğal ekosistemlerde çıplak toprağa nadiren rastlanır. Ağaçların tümü, iğne yapraklılar dahil, yapraklarını dökerek, diplerinde gittikçe derinleşen bir organik madde katmanı oluşturur. Bu katman doğal malçtır.

garden-mulch-types.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.