Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bulun Bakalim...

MouSTaPHa

Önerilen İletiler

Radikal Gazetesi 18/06/2006 İsmet Berkan:

Gemi kazasından kurtulan beş kişi ve bir maymun ıssız adaya çıkarlar. Çıkar çıkmaz da hindistancevizi toplamaya koyulurlar. Akşama kadar toplayabildikleri kadar cevizi bir kenara yığıp yatar uyurlar. Adamlardan biri gece uyanır, cevizleri beşe böler, artan bir taneyi de maymuna verir, kendi hissesini bir yere saklayıp yatar. Ardından biri daha uyanır. O da, kendinden önce arkadaşının yaptığından habersiz cevizleri beşe böler, artan bir taneyi maymuna verir, kendi hissesini saklar ve yatar. Derken üçüncü, dördüncü ve beşinci adam da sırayla uyanıp aynı şeyi yaparlar. Sabah hepsi uyandığında ortada kalan cevizler bir kez daha beşe bölünür, bu kez maymuna bir şey düşmez.

En başta kaç ceviz vardı?

nasil yaptiginizi da istiyorum Big Grin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Radikal Gazetesi 18/06/2006 İsmet Berkan:

Gemi kazasından kurtulan beş kişi ve bir maymun ıssız adaya çıkarlar. Çıkar çıkmaz da hindistancevizi toplamaya koyulurlar. Akşama kadar toplayabildikleri kadar cevizi bir kenara yığıp yatar uyurlar. Adamlardan biri gece uyanır, cevizleri beşe böler, artan bir taneyi de maymuna verir, kendi hissesini bir yere saklayıp yatar. Ardından biri daha uyanır. O da, kendinden önce arkadaşının yaptığından habersiz cevizleri beşe böler, artan bir taneyi maymuna verir, kendi hissesini saklar ve yatar. Derken üçüncü, dördüncü ve beşinci adam da sırayla uyanıp aynı şeyi yaparlar. Sabah hepsi uyandığında ortada kalan cevizler bir kez daha beşe bölünür, bu kez maymuna bir şey düşmez.

En başta kaç ceviz vardı?

nasil yaptiginizi da istiyorum Big Grin

15630 olabilirmi? :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cevap yanlis ama nasil yaptigini da merak ettim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cevap yanlis ama nasil yaptigini da merak ettim.

hah işte dediğim soru buydu. Radikalde çıkan. Ama bunu da çözcem aksam bu soruyla ilgileneceğim. Şimdi fazla vaktim yokkkk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

acele et bence cok da zor degil (ben bile yapabildigime gore) :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ee gloria nie hala cevabi vermedin? :D

baska biri yok mu bu soruya cevap verecek? cevapsiz kalmasin :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yanlis yanlis :D

25

1. kisi uyaninca 1 maymuna veriyor 24 kaliyor... ama 24 5 kisiye esit dagitilamaz ki :D

ki buldugun rakam bu işlemi 5 defa yaptıktan sonra bir de 5'e bölünebilecek bi rakam olacak :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

verdiginiz cevaplar yanlis...

aysum arkadasin da dedigi gibi en son 5 kaldigi ne malum? 5 de olabilir 10 da olabilir daha fazla da olabilir. gerekli olan tek sey 5'in kati olmasidir :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başlangıçta 3121 ceviz vardı. ilk vatandaş kalktığında 1'ini maymuna verdi, kalanı 5'e bölüp kendi hissesini sakladı ve yattı. yani 2. arkadaş kalktığında 2496 ceviz vardı. O da aynı şeyleri uyguladı ve 3. arkadaş kalktığında 1996 ceviz buldu. O da maymunun payını verip kalanı 5'e böldü ve kendi hissesini sakladı. 4. arkadaş kalktığında 1596 adet buldu. İşini gördü ve son arkadaş kalktığında 1276 ceviz kalmıştı. Sabah hepsi uyandığında ise geride kalan 1020 ceviz idi. 5'e böldüler ve maymuna bir şey kalmadı..

1. 3121

2. 2496

3. 1996

4. 1596

5. 1276

sabah 1020

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tbrler doğru cevap. ama 3121 i nasıl buldunuz? açıklayabilirmisiniz?

aynı şeyi arkadaşa ben soracaktım...

nasıl yapıldığını da istedim. cevabı internetten bulmak cok da zor değil önemli olan işlemleri yapmak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cevabı internetten bulmadım.

Foruma arasıra giriyorum ama burada saygı duyulması gereken bazı arkadaşlar olduğunu düşünüyorum..

Böyle bir ortamda cevabı internetten bulup buraya yazmamın ne anlamı var ki?

Bulma şeklime gelince, matematik alt yapısı olan biri değilim, bu yüzden biraz uzun sürdü.

İlk fark ettiğim, sabah elimizde olan sayının hem 4'e hem 5'e bölünmesi gerekliliğiydi.

Bu da 20'nin katları olmasını gerektiriyordu.

Aklıma takılan bazı sayılarda deneme yaptım.

Biraz deneme yanılma, biraz da tesadüfle sonuca ulaştım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cevabı internetten bulmadım.

Foruma arasıra giriyorum ama burada saygı duyulması gereken bazı arkadaşlar olduğunu düşünüyorum..

Böyle bir ortamda cevabı internetten bulup buraya yazmamın ne anlamı var ki?

Bulma şeklime gelince, matematik alt yapısı olan biri değilim, bu yüzden biraz uzun sürdü.

İlk fark ettiğim, sabah elimizde olan sayının hem 4'e hem 5'e bölünmesi gerekliliğiydi.

Bu da 20'nin katları olmasını gerektiriyordu.

Aklıma takılan bazı sayılarda deneme yaptım.

Biraz deneme yanılma, biraz da tesadüfle sonuca ulaştım.

Bence arkadaşın yazdıkları yeteri kadar açıklayıcı..Ben de tebrik ederim arkadaşım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neyse. şimdi cevabın 3121 olduğunu biliyoruz. birisi de yapılışını yazarsa olay biter :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

yok mu haala bu soruya matematiksel bir cevap verebilecek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili mustaphacım internetten araştırılarak cevap yazılmasına ben de karşıyım

ama insanları bu şekilde suçlayamayız, bilmeden birini yargılayamayız bu şekilde

herkesin vicdanı var, yapacak karekterde de biri yoktur diye düşünüyorum bu forumda

ancak şu bi gerçek

alıntı sorular olduğu sürece bu diyaloglar sürer gider ve gereksiz yere kırılır insanlar.

benim bi tavsiyem var yapmak zorunda değil kimse (mustapha sana karşı da sölemiyorum sakın yanlış anlama genele yazıyorum)

orjinal bi soru yazarsanız, siz kendiniz soru üretirseniz,

hem daha değerli bi paylaşım olur hem de kimse dargınlık yaşamaz :)

bu benim nacizane fikrimdir.....

uzun zamandır bu bölüme yazmak istemeyişim de bundandır. tartışılan ortamlarda bulunmayı sevmem ama dayanamadım :)

(açıkçası sorunun çözülme yolunu ben de merak ediyorum ben de yapamamıştım çünkü) :) güzel soru ama ne yalan söliyim :flowers:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tamam bende 3121'in dogrulugunu kabul ettim zaten. sadece ayni kisinin ya da baska birinin mtematiksel islemlerle yapmasini istedim :D

matematik yazilisinda cevap şudur diyip sinav kağıdına yaz<ınca hoca kabul etmez. ben de işlemi soruyorum işte :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya isin kotu tarafi ben bunu cozustum de çözümü de maile atmıştım da yanlışlıkla silmiştim de.... :( baştan çözmeye çalışcam :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.