Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURTLAR VADİSİ

suheda

Önerilen İletiler

Marines: U.S. bombed Iraqi mosque

http://www.cnn.com/2004/WORLD/meast/04/07/...rike/index.html

Hemde bombalanan bir şii camisi.

Verdim ne oldu şimdi ? Utanacak mısın ? Evet? Amerikan askerleri cami bombalıyor muymuş, bombalamıyor muymuş ?

Peki, verdiniz bana bir ornek. Once biraz sakin olalim, Ofkelenmiyelim. Belki bir seyler ogrenebilirsiniz! Bakalim, bu verdiginiz kaynak ne diyor. Siz ya bana verdiginiz kaynagi okumadiniz yada Ingilizce okumasini bilmiyorsunuz.

"BAGHDAD (CNN) -- The U.S. military dropped two 500-pound bombs on a wall surrounding a mosque compound in Fallujah, but the Muslim house of worship was not the target, a U.S. Marine source in Al Anbar province said. "

"Bagdat(CNN) -- Amerikan Silahli Kuvvetleri, içinde Camii bulunan etrafı duvarla çevrili yere iki tane 500 pound bomba atti Fellujada. Fakat Camii hedef degildi, Amerikan sözcüsu dedi"

"We specifically did not target the mosque as we felt we could engage the enemy in the area with disciplined and well-aimed fire from our Marines without needing to cause extensive damage to the mosque and surrounding structures," the source said.

"Biz bilhassa Camiiyi hedef almadik, ...."

"This mosque was repeatedly used as a base to target Iraqi and coalition forces throughout the day," the source said. "The breach of the wall was a graduated response to the threat."

"Terroristler Bu Camiiyi tekrar tekrar siginacak yer olarak kullanip, Irak ve koalisyon Kuvvetlerini gun boyunca hedef alirlardi," dedi. "Duvarlari yikmak, bu tehdite olan bir cevap"

Sunni Kahramanlar Kutsal dedikleri Camileri icinde siginip, insanlari olduruyorlar. Baska zaman, Camiye giden insanlari, masum insanlari bile bile bombaliyor ve yukarda verdigim ornekte gordugun gibi 1200 yillik (Askariyye) Camisini bombaliyor. Bir kere degil. Iki kere. Diger taraftan siz, bana bumudur verbileceginiz ornek ve benim verdigim ornekler karsi olan? Siz buna olan cevaba Camiye saldiri diyorsunuz? Dusununebilme kapasiteniz bu kadarmi kisitli.

Ustelik, bu Irak isgalini "Turk Kurtulus Savasina" benzetmekle, siz Tarihe hakaret ediyorsunuz. Inglizler/Fransizlar/Yunanlar Anadoluyu isgal ettiklerinde, Turkiyeyi Turklerden almak istediler. Siz aynisini Irakta soyleyebilirsiniz?

Sizin anlamadiginiz sey bile budur: Ben Irak savasina karsiydim. Baslamasina karsiydim. Bir cok Amerikalilar gibi. Ben simdi gercekleri savunuyorum. Nefret dolu uydurulmus hikayeleri degil.

Rasyonel dusuncedeki maksadim, insanin mantikla dusunebilmesi. Ornegin: Bende George Bushu taraf tutmam, bir cok Amerikalilar gibi. Onu sevmem. Onun gittiginden memnun kalirim. Fakat, bir cok nefret dolu insanlar gibi onu hic bir zaman "Adolph Hitlere" benzetmem. Cunku tarihi okudum ve aradaki farki bilirim. Size kendinizi Tarih bilen bir insan olarak bu olaylari anlatirken, yazarken biraz daha rasyonel dusunceye dayanip, durumlari hararetle degil, gercek gozlukleriyle gormenizi tavsiye ederim.

Aramizdaki farklardan biri: Ben Musluman olmadigima ragmen, 1200 yillik bir tarihi camiyi bombasini duyunca, gozlerim yaslandi. Ben Taliban rejiminin 2000 yillik Buda Putlarini yiktiklarini ogrenince, Budist olmadigima ragmen, cok uzuldum. Cunku Tarihe saygim var. Insanliga saygim var. Bu Sunni kahramanlarin yaptiklarina bakinca onlarin hic bir seye , insanliga, Islam dinine, masum insanlara saygisi yok. Siz bunu goremiyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her seyin basi saygidir sayginin olmadigi yerde sevgide olmaz bugun muslumana musluman oldugu icin, hristiyana hristiyan oldugu icin katolige katolik oldugu icin budistte budist oldugu icin saygi gostermiyorsak o zaman bir cati altinda yasamanin bir manasi kalmiyor demektir.. Sayin Suheyla Adolf Hitlere icten ice benzeyipta bunu disa vurmayan bir cok insan vardir gunumuzde bunlar gerek politikacilar olsun gerek civiller.. Adolf hitler yahudilere yaptigi zulumlerle Bugun herkes tarafindan lanetlenmektedir Benim fikrimi sorarsaniz Adolf hitler durust adammi ici nasilsa disida ayniymis derim yaptiklarini tasvip etmemis olsamda, bugun israile bakin Filistinlere yillardir kan kusturmuyormu ?? Hitlerden farki nedir?! bugun rusyaya bakin Cecenistana kan kusturmuyormu ?! Hitlerden farki nedir ?! Sirblarin Bosnaklara yaptiklarina bakin hitlerden farki varmi ?! Saddamin kurtlere yaptiklarina bakin ?! Guney Afrikada beyazlarin siyahlara yaptiklarina bakin Apartheid?! USAnin Somurduklerine bakin... Simdi Bunlarin iclerinde en cani olani Hitlermidir ?! Iyi bir dusunun Bir atasozu vardir adim cikmis dokuza inmez sekize.. Bir kere Hitlerin adi cikmis ama bu saydiklarimin yaninda belkide hitlerinki devede tirnak misali "Tekrar altini ciziyorum Hitlerin yaptiklari bir insanlik ayibi ", ama bu saydiklarimda hitlerden assagi kalmiyor..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...

Bu diziyi izlemeyip uzak duranlardandım. Sonra çok konuşulduğu için "pusu" serisinin hepsini kısa biz zamanda izledim :)

Dizi sürükleyici ve merak uyandırıcı olduğu için izlemeye başladığınızda ertesi bölümü merakla bekliyor ve heyecanla izliyorsunuz. Benim son zamanlardaki en büyük keyiflerimden birisi, bir iki bira eşliğinde diziyi izlemek olmuştu.

Şimdi bu dizinin gerçekleri falan anlattığı yok. Cyrano güzel tespitlerde bulunmuş. Çerez dalında başarılı bir yapım. Bana tek gerçekçi gelen kısmı, ülke olaylarında arka perdede dönen bir çok oyunun varlığı üzerine kurgulanması. Peki bu oyunlar dizide gerçekçi mi? Hayır değil. Sadece gündemden etkilenerek senaryolar türetilmiş ve gerçek süsü verilmiş. Bilmeyen, anlamayan, dünyadan bihaber insanlar için "bilgi kaynağı" olabilecek nitelikte.

Bence dizide Polat karakterini bir başkası canlandırmalıydı. Nitekim bizim Cüneyt abimizi sollayan bu karaktere uygun bir kalıp değil. Öyle bir sollamış ki, "tek kişilik ordu" ne kelime :) Ne yani o kadar uzman polis beceriksiz mi demek istiyorlar :) Ayrıca oyunculuk açısından da çok başarılı değil. Karakterlerden sadece Memati rolüne uygun düşmüş. Bence en başarılısı da o. Dizinin bir diğer eleştirilecek kısmı da tutarsız senaryosu. Diziyi arka arkaya izlediğinizde yapılan hataları görebiliyorsunuz. Olmadık karakterler olmadık kişiler haline geliyor bir anda. Bu sanırım biraz da, haftadan haftaya yazıldığından olsa gerek. Birkaç örneği çok barizdi ama şimdi aklıma gelmiyor. Hah! Bir tanesi: Bizim kötü karakter İskender'in gizli ve yasa dışı ofisi bir anda müsteşarlık haline geliyor. Halbuki 3 bölüm önce deşifre edilmemeye çalışılan, deniz kıyısında kayalıkların içine oyulmuş süper gizli ve bir o kadar da teknolojik bir üs idi. Dizinin diğer başarılı bir yanı da müzikleri. Müzikleri güzel bence.

Dizinin iki kötü yanı var. Yavan bir milliyetçilik aşılayan bu dizi ilk olarak şiddeti meşrulaştırıyor. Şiddeti allayıp pullayıp izleyicisini ona hayran bırakıyor. Kimisi aşık oluyor karakterlere kimisi de özeniyor. Bunun sakıncaları da zamanlar ortaya çıkıyor toplumda. İkincisi, bilinçsiz izleyici için "bilgi kaynağı" haline geldiğinden izleyiciyi toplumsal olaylar konusunda çok sakıncalı biçimde yönlendirmekte.

Bu dizi yerine Hatırla Sevgili'yi tercih ederim...

Ha bu arada, şimdi bir de Gladyo çıkacakmış. Bakalım neler öğretecekler bize :)

Umarım izleyenler gerçek ile masalı birbirinden ayırt edebilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dizi yerine Hatırla Sevgili'yi tercih ederim...

:) İzleyici kitlesinin büyük bir çoğunluğunu ev hanımlarının oluşturduğu dizi hatta bu yüzden siyasetin "s" sinden anlamadığı halde devrimci bile olan kadınlarımız oldu bizim..

Sahi Güz Sancısını izledinmi aynı kadro neredeyse bir iki fark dışında o dizinin devamı gibi..

Sahi aklıma gelmişken tanıtımını yapayım ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu diziyi izlemeyip uzak duranlardandım. Sonra çok konuşulduğu için "pusu" serisinin hepsini kısa biz zamanda izledim :)

Dizi sürükleyici ve merak uyandırıcı olduğu için izlemeye başladığınızda ertesi bölümü merakla bekliyor ve heyecanla izliyorsunuz. Benim son zamanlardaki en büyük keyiflerimden birisi, bir iki bira eşliğinde diziyi izlemek olmuştu.

Yarasa, sende LOST'u izlemeyip, gittin bu diziyi izledin ya!

Hiç birşey demiyorum abi...

Hani işin başından aşkındı da LOST'a kapılamazdın?

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:ayakvur::yuvarlan::forgiveme:

ya dışardan dışardan izliyodum sizi tam yatıyodum ki tengeriin senin bu sözü okuyunca yarıldım buradaaaaaa

lost u izlemeyip kurtlar valisini izledin yaaa :lol:

deme abii demeee bişey demeee lostu izlemediyse kendi lost yani.. :usutuk::deli:

vadiyi de izlesin tabi ama lost u da izlesin dimi ama

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:ayakvur::forgiveme:

ya dışardan dışardan izliyodum sizi tam yatıyodum ki tengeriin senin bu sözü okuyunca yarıldım buradaaaaaa

lost u izlemeyip kurtlar valisini izledin yaaa :lol:

deme abii demeee bişey demeee lostu izlemediyse kendi lost yani.. :usutuk:

vadiyi de izlesin tabi ama lost u da izlesin dimi ama

Akıllı, var ya kaç kere dedim "Bak Yarasa, süper bir dizi; başından kalkamazsın. Vereyim, izle..."...

"Yok" dedi; "İşim olmaz şimdi..."

Sonra bi konuituk!

Anaaaa, meğer Kurtlar Vadisi izliyomuş habire...

Abi izle tamam, belki güzel dizi ama;

Ee be Lost'u niye erteledin!?

:yuvarlan:

Seni şiddetle kınıyor ve alkışla protesto ediyorum Yarasa... :deli:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akıllı, var ya kaç kere dedim "Bak Yarasa, süper bir dizi; başından kalkamazsın. Vereyim, izle..."...

"Yok" dedi; "İşim olmaz şimdi..."

Sonra bi konuituk!

Anaaaa, meğer Kurtlar Vadisi izliyomuş habire...

Abi izle tamam, belki güzel dizi ama;

Ee be Lost'u niye erteledin!?

:yuvarlan:

Seni şiddetle kınıyor ve alkışla protesto ediyorum Yarasa... :deli:

eğer pencerenizden karşıda ki bir dairenin içinde, tv de reklamlar gösterilirken sıkıntılı bir şekilde hızlı hızlı volta atıp sigara içen birisini görürseniz bilin ki o lost izliyordur o anda (Prison Break'te olabilir) :)

Zap yaparken rastlamıştım ilk kez. İlk izlediğim sahnede : Hurley'in, Kate'in belinde ki silaha gözucuyla bakıp kormak canı sıkılmak arası bir yüz ifadesine bürünüyordu. O yüz ifadesi çok komikti. Sonra koşa koşa uzaklaşmıştı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer pencerenizden karşıda ki bir dairenin içinde, tv de reklamlar gösterilirken sıkıntılı bir şekilde hızlı hızlı volta atıp sigara içen birisini görürseniz bilin ki o lost izliyordur o anda (Prison Break'te olabilir) :)

Zap yaparken rastlamıştım ilk kez. İlk izlediğim sahnede : Hurley'in, Kate'in belinde ki silaha gözucuyla bakıp kormak canı sıkılmak arası bir yüz ifadesine bürünüyordu. O yüz ifadesi çok komikti. Sonra koşa koşa uzaklaşmıştı.

Ben ilk kez geçen sene izledim Lost'u.

Arkadaşımın birisi ısrar etmişti.

O hafta Ales Sınavı vardı.

Aldım tüm 4 sezonu ve ilk bölümü izleme gafletinde bulundum.

Bir hafta boyunca tek bir Ales deneme sorusu dahi çözmedim.

Gece-gündüz Lost izledim ve sınava öyle girdim.

Ada beni sevmiş olmalı ki Ales'ten yine de 81 gibi çok yüksek bir puan aldım.

Sonra dizinin 5nci sezonu başladı ve ilk 4 sezonu bir kerede izlemiş birisi olarak, diğer bir haftayı beklemek koydu her bölüm için.

Ardında 5nci sezonda bitti...

Ben başladım en baştan, ikinci kere daha izledim...

Şimdi de tekrar üçüncü kere daha izliyorum ama bu sefer altyazısız; ingilizcem gelişecek güya :)

6ncı sezon son! :(

Lost efsanesi sona eriyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ilk kez geçen sene izledim Lost'u.

Arkadaşımın birisi ısrar etmişti.

O hafta Ales Sınavı vardı.

Aldım tüm 4 sezonu ve ilk bölümü izleme gafletinde bulundum.

Bir hafta boyunca tek bir Ales deneme sorusu dahi çözmedim.

Gece-gündüz Lost izledim ve sınava öyle girdim.

Ada beni sevmiş olmalı ki Ales'ten yine de 81 gibi çok yüksek bir puan aldım.

Sonra dizinin 5nci sezonu başladı ve ilk 4 sezonu bir kerede izlemiş birisi olarak, diğer bir haftayı beklemek koydu her bölüm için.

Ardında 5nci sezonda bitti...

Şimdi de tekrar üçüncü kere daha izliyorum ama bu sefer altyazısız; ingilizcem gelişecek güya :)

6ncı sezon son! :(

Lost efsanesi sona eriyor...

The Sopranos'u tükettin mi ? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3. kez öylemi :) replikleri bile ezberlemişsindir artık tengerin.

benim de OZ da ilerleyecek ingilizcem :) bol argo...bol küfür..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla aynen Yarasanın yaptığını yapıyorum :)

Bizim işyerinde personel kısmındakiler ayine hazırlanır gibi işlerini toparlayıp hger gün aynı saatte mesai bitimine yakın Lost izlerler..

Ne yaptılarsa ne diller döktülerse beni bir türlü ikna edemediler..

Onların hangi saatte izleyeceğini bildiğimden hergün sabote etmeye kalkarım,bir görceksin içeri dalmamla hemen ses kısılır ekran aşağıya indirilir.

Sonra beni görünce derin bir nefes alıp devam ederler öyle ki tv den bir kaç sezon ilerde izliyorlar içlerinden biri hiç üşenmez her akşam iki bölüm indirir evde getirir birlikte izlerler..

Bir tek sorun ben :D ne domuzluklar yapıyorum onlara..Yalandan işler çıkartırım durduk yerde izin günlerimi sorarım,

Geçen girdim baktım gayet ciddi çalışıyorlar fark ettim ki kurumun doktoru orda bunlar bir an önce doktorun istediği evrakları hazır ediyor falan işi bitsinde gitsin izleyecekler ya..

Bende içeri girip "ooo doktorcum ya bir anlatsana şu yeni sağlık yasasının faydalarını" :yuvarlan:

Allahım bakışları göreceksin o doktor gidince görürsün sen der gibi..

Lost un fanatikleride tam fanatik oluyormuş anacım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

The Sopranos'u tükettin mi ? :)

Yok yaa, onu bilmiyorum...

Nasıl, güzel mi?

Esracengiz bişeyse izlerim valla...

3. kez öylemi :) replikleri bile ezberlemişsindir artık tengerin.

benim de OZ da ilerleyecek ingilizcem :) bol argo...bol küfür..

Ezberlemem mi hiç...

Hele Sawyer'ın taktığı lakaplar beni benden alıyor.

Bir dahakine ne lakap takacak diye bekliyorum :)

Hem her izleyişte yeni ve farkedilmemiş şeyler farkediliyor.

Bence çekilmiş en güzel ve ilgi çekici dizidir...

Valla aynen Yarasanın yaptığını yapıyorum :)

Bizim işyerinde personel kısmındakiler ayine hazırlanır gibi işlerini toparlayıp hger gün aynı saatte mesai bitimine yakın Lost izlerler..

Ne yaptılarsa ne diller döktülerse beni bir türlü ikna edemediler..

Onların hangi saatte izleyeceğini bildiğimden hergün sabote etmeye kalkarım,bir görceksin içeri dalmamla hemen ses kısılır ekran aşağıya indirilir.

Sonra beni görünce derin bir nefes alıp devam ederler öyle ki tv den bir kaç sezon ilerde izliyorlar içlerinden biri hiç üşenmez her akşam iki bölüm indirir evde getirir birlikte izlerler..

Bir tek sorun ben :D ne domuzluklar yapıyorum onlara..Yalandan işler çıkartırım durduk yerde izin günlerimi sorarım,

Geçen girdim baktım gayet ciddi çalışıyorlar fark ettim ki kurumun doktoru orda bunlar bir an önce doktorun istediği evrakları hazır ediyor falan işi bitsinde gitsin izleyecekler ya..

Bende içeri girip "ooo doktorcum ya bir anlatsana şu yeni sağlık yasasının faydalarını" :yuvarlan:

Allahım bakışları göreceksin o doktor gidince görürsün sen der gibi..

Lost un fanatikleride tam fanatik oluyormuş anacım..

Bak Lost fanatiklerine yapacağın en büyük kötülük, önceden tüm sezonları izleyip, yeni izleyenin merak ettiği soruların yanıtlarını söylemendir.

Ama şimdiden söyleyeyim; eğer sadistsen zevk alabilirsin ama öteki izleyici için çok kötü olacaktır.

Ben, aynen senin ve Yarasa gibi izlememe yanlısı iki arkadaşımı Lost-Fan yaptım.

Geliyor ve hevesle izledikleri bölümü anlatıyorlar.

Bende ertesi bölümde olacakları ya da merak ettikleri soruları cevaplamakla tehdit ediyorum ama görmelisin, nasıl yalvarıyorlar söylemeyeyim diye...

Çünkü söylediğin an diziyi izlemek, saman yemek gibi bir tat veriyor.

Eğer fırlamalık yapacaksan, arkadaşlarının hangi sezon ve kaçıncı bölümde olduklarını söyle, ben sana sonra olacakları anlatayım.

Onlar izlerde arkalarında fısılda yanıtları.

Sonra seni kattan aşağı atsınlar :)

Ben Lost'u izlediğim hafta, daha önce izlemiş tek bir insanla bile konuşmadım, eve kapandım ve internete bile girmedim; olurda tutamam kendimi, ileriki sezonlarla ilgili yanıtlar ararım diye :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ohohooooo :D

Ben yokken ardımdan baya bi atıp tutulmuş ya :)

Yahu sevgili Boşig, Lostu izlemeyip vadiyi izledik diye filmin başından kalkmamazlık, bir saniyesini bile kaçırmazlık falan yapmadık hani :) Lost yerine vadiyi izlemenin şöyle bir avantajı oldu benim için: öncelikle sıkıldığın yerleri es geçebiliyorsun, vadi izlerken bir taraftan çalışabiliyorsun, her saniyesini takibe gerek yok, sabahlara kadar başından kalkamazlık edemiyorsun ;

Peki lost da bunları yapabilir misin? Yaparsın de, onu da izleyim :D Yoksa yine söylüyorum, kendimi kaptıracağımı bildiğimden izlemeye başlamam şu sıra... Ayrıca, en azından şöhreti konusunda Lost neredeee Vadi nerede...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

21 emmy, 5 altın küre diyorum dostum :)

Of of of...

Oy oy oy...

Hemen başlıyorum araştırmaya...

Anlaşılan şimdi de bu diziye kaptırcam kendimi... :)

Ohohooooo :D

Ben yokken ardımdan baya bi atıp tutulmuş ya :)

Yahu sevgili Boşig, Lostu izlemeyip vadiyi izledik diye filmin başından kalkmamazlık, bir saniyesini bile kaçırmazlık falan yapmadık hani :) Lost yerine vadiyi izlemenin şöyle bir avantajı oldu benim için: öncelikle sıkıldığın yerleri es geçebiliyorsun, vadi izlerken bir taraftan çalışabiliyorsun, her saniyesini takibe gerek yok, sabahlara kadar başından kalkamazlık edemiyorsun ;

Peki lost da bunları yapabilir misin? Yaparsın de, onu da izleyim :D Yoksa yine söylüyorum, kendimi kaptıracağımı bildiğimden izlemeye başlamam şu sıra... Ayrıca, en azından şöhreti konusunda Lost neredeee Vadi nerede...

Hımmm...

Hakkaten geçerli nedenler...

Valla Lost hakkaten öyle değil;

Bir saniyesini bile es geçemezsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.