Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Bagan, Myanmar

 

Burma ve Birmanya diye anılan Myanmar, Güneydoğu Asya’nın en gizemli ve en şaşırtıcı ülkesidir. Bagan ise Mandalay’ın 145 km. kalıyor. Bagan’a üç yolla gitmek mümkün: Uçak ya da çok bozuk ve ortalama 8 saat süren kara yoluyla veya nehir yoluyla ... Nehir yoluyla olan yolculuk en renklisi ki genelde tavsiye edilen bu; nehir yolculuğu suyun yüksekliğine göre 8 ila 12 saat sürebiliyor. Fakat gün boyu göreceğiniz manzaralar buna değer.

 

Bagan, Güneydoğu Asya'nın en büyük arkeolojik ören yeridir.   Unesco’nun sayımına göre burada 2229 eser vardır.  O nedenle Bagan'ın tümünü gezmek mümkün değildir ama eğer gidiyorsanız mutlaka  Shwezigon, Thatbyinnyu, Buhpaya, Mingalazedi, tepesinden muhteşem bir gün batımı izleyebileceğiniz Shwehsandaw pagodaları ve Ananda, Htilimilo, Mahabodhi, Sulamani ve renkli duvar resimleriyle Anandaokkyaung tapınaklarını görmeniz tavsiye ediliyor.

 

 

 

1357410668_0-bagan-photo-4.jpg

 

Ayrıca Bagan'a gitmişken Balon turu yapmayı ihmal etmeyin. Ülke insanının mizah anlayışını sergiledikleri kukla tiyatrosu oyunlarını da izleyebilirsiniz.

 

Burası gerçekten de muhteşem bir yer, şu fotoğraflara bir bakar mısınız? Masal şehri gibi...

 

burma-river-cruise_2650313b.jpg

 

 

item242.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Angel Şelaleleri, Venezuella

 

Kerepakupai Meru Şelalesi ya da İspanyolcası El Salto Angel olan şelale Venezuela'nın en yüksek çağlayanıdır. 1949 yılında National Geographic ekibi tarafından yapılan resmi ölçümlere göre yüksekliği 979 metredir.  Şelalenin suları, en uç noktadan tabana doğru düşerken 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan ilerler. Doğa bilimciler bu olayı "serbest düşüş" olarak tanımlıyorlarmış bu arada... 807'inci metreden sonra kaya çıkıntısına çarpan suların yolculuğu bir süre daha devam eder ve 979'uncu metrede sona erer.

 

Şelale adını buraya altın ve değerli taşlar aramaya gelen Jimmy Angel'dan almış. Angel ve ekibi 1933 yılında şelalenin bulunduğu kanyona iniş yaparken  uçakları araya sıkışmış ve 12 gün boyunca burada mahsur kalmışlardır. Uçak bir daha da havalanamamıştır.  Uçak burada 33 yıl boyunca mahsur kalmış ve 1966'da çıkartılarak, Maracay'daki Aviation müzesine konmuştur.

 

angel-falls-plane-large.jpg

 

Jimmy Angel'in bu hikayesinin "Kayıp Dünya", "King Kong" gibi filmlere de konu olduğu söylenmektedir.

 

Önemli bir ayrıntı; kanyondan şelalenin tepesine çıkış ortalama 13-14 gün sürebiliyormuş. Çıkış için tropik ormandan geçiliyormuş, doğal olarak nem oranı yüksek, yerler kaygan ve orman bir çok zehirli yılan ve böcekle dolu...

 

İşte bu şelalenin yukarıdan görüntüsü, evet kesinlikle muhteşemmmmmmm

 

south-america-venezuela-canaima-national

 

Bu da başka bir açıdan fotoğrafı:

 

af.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Angkor Wat, Kamboçya

 

Angkor Wat, Kamboçya'nın Siem Reap kentinde bulunan, 12 yüzyıl'ın başlarında Kral II. Suryavarman icin tapınaklar ve başkent olarak inşa edilmiştir. Tapınak kompleksi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. Burası önce Hindular sonra da Budistler için önemli bir din merkezi olmuştur. 

 

Angkor Wat, Khmer mimarisinin iki temel özelligini barındırır: Tapınak dağı ve asma koridorlu tapınaklar.

 

Angkor_Wat.jpg

 

Yapısı, Hindu mitolojisindeki tanrıların evi olan Meru Dağı'nı çağrıştırmak üzere planlanmıştır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, Angkor Wat dünyadaki en büyük dini yapıdır.

 

Bu arada eğer Angkor Wat’a gidecekseniz , burayı en az 2 kere ziyaret etmeniz önerilir. Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde... Tapınak kompleksi de zaten gün doğumu ile açılıyor ve gün batımı ile kapatılıyor. Angkor Wat arkeoloji parkında toplamda 41 tane tapınak var ve bunların hepsini görmek ortalama altı gününüzü alabilir. Bu nedenle park girişinde 3 tür bilet satılıyor, 1 günlük, 3 günlük, 6 günlük diye... Tapınaklar arası mesafe de fazla olduğundan aldığınız o 1 günlük biletle ancak ana tapınaklar gezilebilirsiniz bu da yaklaşık 5 tapınak demek. Eğer tüm kompleksi gezmek istiyorsanız o zaman 6 günlük biletlerden almakta yarar var.

 

Angkor-Wat-Resimleri-006.jpg

 

 

angkor-wat-03.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Antelope Kanyonu, ABD (Antilop Kanyonu)

 

Antilop Kanyonu, ABD'nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyondur. Kum fırtınalarının sebep olduğu erozyon ve yağışların oluşturduğu akarsuların aşındırıması sonucu meydana gelen Antelope Kanyonu'nun Navajo dilindeki adı "Tse' bighanilini" dir ve "suyun taşların arasından aktığı yer" anlamına gelir.

 

Sel baskını tehlikesi söz konusu olduğundan kanyon sadece turlarla birlikte gezilebilmektedir.

 

Burası görselliğin muhteşem olduğu kanyonlardan birisi... Fotoğraflarını görünce ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

 

USA_Antelope-Canyon.jpg

 

Upper+Antelope+Canyon+%233.jpg

 

antelope+canyon+arizona+1.jpg

 

guest_cache_9a97eafc2994a9f48a85740b4563

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Carerra Gölü, Arjantin-Şili

 

Şili ile Arjantina sınırının olduğu bölgede bulunan gölün, Şili’de kalan kısmına (970 kilometrekare) Carrera Gölü, Arjantina’da kalan kısmına (880 kilometrekare) ise Buenos Aires gölü denmektedir.  İnanılmaz derecede mavi suları ve bölgede bulunan ilginç yerşekilleri, üzerinde bulunan mermer adalarının da oluşturduğu etkiler ile insanı büyülen bir güzelliğe sahip.

 

%C5%9Eili-Arjantindeki-Carrera-G%C3%B6l%

 

gor8.jpg

 

Reserva-Nacional-Cavernas-de-Marmol-Lago

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NORVEÇ

 

 

stocktrek-images-aurora-borealis-over-tj  

reflection_1571152i.jpg

 

 

03-aurora-borealis-sept_58938_600x450.jp

Benim için NORVEÇ demek; Auroralar demek!  Bu müthiş büyülü anı görmeden ölmek hiiiç istemiyorum... lütfen göreyim! bence görücem! görmeliyim!  smile.png  Bunun haricinde tabiki çok daha özel konumlara sahip bu ülke beni sadece Auroralar için ağırlayabilirmi lütfen!  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Moraine Gölü, Kanada

 

Moraine Gölü Alberta, Kanada'daki Banff Milli Parkı'nda, buzullarla beslenen bir göldür. Çevresi Wenkchemna Range'nin on dağ zirvesi ile çevrili Valley of the Ten Peaks adlı vadide, 1.884 m yükseklikte bulunur.

 

Doğa fotoğrafçılarının mutlaka uğradıkları bu gölde kış ve yaz ayları  ayrı ayrı muhteşem görüntülere şahitlik edebiliyorsunuz. Maviden yeşile, kırmızıdan sarıya dönen gölün enfes manzarası var.

 

moraine-c2a9-christopher-martin-0600-2.j

 

 

adde9908f56c66c181c5bd77b1ca6e0d.jpg

 

Burası nasıl güzel bir yer yaaaaaa!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pamukkale, Türkiye

 

Burayı ayrıntılarıyla anlatmama gerek yok sanırım :) Çoğumuz biliyordur yine de çok genel bir bilgi verelim. Denizli ilindeki Pamukkale doğal mevkisi, kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

 

Denizli’nin kuzeyinde yer alan ve antik kent Hierapolis ile iç içe olan Pamukkale, kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 197 yılında kurulan, adını da Amazonlar Kraliçesi Hiera’dan alan Hierapolis, aynı zamanda “kutsal kent” olarak anılıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philip’in burada öldürülmesi ve onun adına anıt mezar yaptırılması, Hierapolis’in inanç turizmi açısından da öne çıkmasını sağlıyor.
 

pamukkale3.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Azores (Azorlar)

sete-cidades-hiking.jpg

 

Azores, Portekiz'e bağlı olan Atlas Okyanusu'nun ortasındaki takımadalar topluluğuna verilen addır. Burası balina izleme turları, sıcak mineral kaplıcaları ve ilginç kıyı kasabalarıyla ünlenmiştir. Plaj turizmi ön planda değildir. Daha çok kültürel aktiviteler ve doğa sporları turizmi öne çıkmaktadır. Trekking, teknecilik ve kayaking, golf, yamaç paraşütü ve balina, yunus izleme turlarıyla inanılmaz olanaklar sunmaktadır. Yine de yüzmek ve ya dalmak isteyenler burada oldukça iyi zaman geçirebilirler. Sıcal su akıntıları sayesinde ılık bir suya sahip takımalarda, volkanik kraterlerin çökmesiyle oluşan pek çok doğal yüzme havuzu mevcuttur.

 

Bu arada ünlü Türk pehlivanı Koca Yusuf'un mezarının burada olduğu düşünülüyor.

 

p01bx198.jpg

 

5940440131_aae9d102dc_b.jpg

 

 

Azores-Island-in-Portugal.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Berry Head Kemeri, Kanada

 

Burası ismini  Berry Head üzerinde tıpkı bir kemer gibi doğal bir köprü oluşturmuş olmasından alıyor. Burası hakkında çok fazla ayrıntı veremiyorum çünkü bilmiyor ve bulamıyorum ama bilen varsa paylaşsın lütfen smile.png

 

Berry-Head-Avalon-Peninsula-Newfoundland

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bora Bora

 

Güney Pasifik'teki bir Fransız Denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası'nda bulunan ada. Adaya ilk olarak Polinezyalı yerleşimcilerin 4. yüzyıl civarında yerleştikleri düşünülüyor. Orijinal adı Tahiti dilinde ilk doğum anlamına gelen "Pora Pora"dır.

 

Pearl Harbor baskınının ardından II. Dünya Savaşı'na giren Amerika, adayı Pasifik üssü olarak kullanmıştır. Taarruzlara karşı silahlandırılmış olan adada o zaman herhangi bir mücadele yaşanmamıştır.

 

Ada ıslak ve kuru mevsim diye ikiye ayrılıyor, ıslak mevsimde bolca yağmur yağdığından kuru mevsim olan mayıstan ekime kadar ziyaret edilmesi öneriliyor. Pahalı bir tatil yeri olan Bora Bora'yı illa görmek istiyorsanız ama para sıkıntınız varsa yağışların bol olduğu ıslak mevsimde gidebilirsiniz. O zamanlarda daha ucuz oluyormuş.

 

Denizin içine yapılmış olan bungalov evlerinin zeminleri de camdanmış hımmmmmm heyecanlı olsa gerek...

 

Four-Seasons-Resort-Bora-Bora-05.jpg

 

cq5dam.web.1280.1280.jpeg

 

bora-bora.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bryce Kanyonu, ABD

Dünyanın en ünlü kanyonları arasında adı geçen Bryce kanyonu aslında bir kanyon değildir, daha çok Paunsaugunt Platosu'nun doğu tarafında bulunan ilginç bir doğal oluşumdur. Burada “Hoodoo” adı verilen onbinlerce yılda buzların donup erimesiyle oluşmuş, Kapadokya'daki  peri bacalarını benzer doğal oluşumlar bulunmaktadır.

 

Kırmızı, turuncu ve beyaz renkli taşlar ise son derece eşsiz bir görünüm oluşturur. Bryce Kanyonu, yakınlarında bulunan Zion Kanyonu ve Büyük Kanyon'dan daha yüksekte yer alır ama onlar kadar büyük bir araziye sahip değildir.

Bryce Kanyonu her fotoğrafçının manzarasını fotoğraflamak isteyeceği yerlerden birisidir. Ayrıcazorluk seviyelerine göre ayrılmış ve hepsi işaretlenmiş birçok trekking parkuru var.

bryce_canyon_sunrise_by_metagore-d3j5czx

 

bryce-canyon-up-close-03-lg.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Giza Piramitleri, Mısır

 

Keops Piramidi, Kefren Piramidi, Mikerinos Piramidi; bu üç piramitten en büyüğü olan Keops (Khufu olarak da bilinir) aynı zamanda dünyanın yedi harikasından birisidir. Kefren tarafından piramitleri koruması için yaptırılmış olan Giza Sfenksi de ayrıca buraya gidildiğinde görülmeye değer... Sfenks dünyanın en güçlü hayvanı olan aslan ile dünyanın tanrısının birleştirilmiş halinden oluşur. Gövdesi aslan, başı firavun olan sfenks 54 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindedir, sırtı piramitlere yüzü ise Nil Nehri'ne dönüktür.

 

All_Gizah_Pyramids.jpg

 

 

n4.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Büyük Kanyon Ulusal Parkı, ABD

(Grand Canyon)

Büyük Kanyon, Arizona eyaleti sınırları içinde bulunan en eski ulusal parktır. Colorado ırmağının, Colorado platosunu oymasıyla ortaya çıkan Büyük Kanyon, görenleri kendisine hayran bırakır. Muhteşem renklerle donatılmış vadileri, dik yokuşları ve göz kamaştırıcı manzarasıyla yeryüzündeki en güzel tablolardan biri.  Devasa 'yarık', eyaletin kuzeydoğusundan batıya uzanıyor ve eyaleti de iki bölüme ayırıyor. En önemli özelliği  Kuzey Amerika'nın 2 milyar yıllık coğrafi oluşumunu gözler önüne seriyor olmasıdır.

 

Burası hakkında ne kadar doğrudur bilmiyorum ama yeryüzünde mevcut olan 7 iklimden 6'sını yaşadığı söylenir. Kanyon, dünyanın en ihtişamlı manzarasına sahip olması nedeniyle bir çok listede mutlaka görülmesi gereken yerler içinde sayılmaktadır.

 

Grand-Canyon-Colorado-River-1440-%C3%97-

 

arizona-grand-canyon-703-12.jpg

 

grandcanyon1.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ha Long Bay, Vietnam

Halong Körfezi

 

Burası da UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış yerlerden birisidir.  'Ejderhanın denize girdiği yer' anlamına gelmektedir. Çevre dağlarda bir ejderha yaşadığına ve ejderhanın suya giriş çıkış şiddetine göre de hava durumunun değişiklik gösterdiğine inanılır.

 

Burada yaşanılabilecek en büyük şansızlık hava muhalefetidir. Yılın büyük kısmını sisli ve yağışlı geçiren Ha Long Bay size çok iyi fotoğraf kareleri sunamayabilir.

 

Halong-Bay1.jpg

 

image9a.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hamilton Havuzu, ABD

Teksas Austin'de bulunan Hamilton Havuzu dünyanın en güzel göllerinden birisidir. 232 dönümlük bir araziyi kapsayan havuzun toprak çöküntüleri ve binlerce yıl süren yeraltı erozyonları nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Hamilton Havuzu bir yeraltı göl örneğidir.

 

Gölün kenarında 15 metre yüksekliğinde taş bir kemer ile süslenmiş bir şelale bulunmaktadır. Eskiden insanlar bu şelaleden atlayarak cesaretlerini yarıştırırlarmış ama şimdi bunu yapmak yasak.  Gölün bir takım kimyasallardan oluşması nedeniyle burada sürekli ölçümler yapılmakta ve doğal bir sit alanı olduğu için günümüzde bu gölde yüzülmeye sadece kimi zamanlarda izin verilmektedir.

 

Hamilton-Pool-Dave-2.jpg

 

Hamilton-Pool-JARED.jpg

 

hamilton_pool.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İzlanda

 

Ateşin ve buzun adası olarak bilinen İzlanda, Kuzey Kutup dairesinin hemen altında orta Atlantik sırtı üzerinde durmaktadır. Burada her an patlamaya hazır volkanlar vardır ve adanın %52'si volkanik çöl, %12'si buzul, %11' i soğumuş lav akıntıları ile kaplıdır.

 

İzlanda, dünyada kendi nüfusundan fazla yabancı turist alan tek ülkedir. Buzul, krater, volkan, kaldera, fiyort, gayzer, uçurum, kaynayan sular, fokurdayan çamurlar, büyük şelale ya da çavlan severler için ideal bir yerdir.

 

Ayrıca İzlanda'da beyaz geceler de yaşanmakta ve kuzey ışıkları (aurora borealis) görünmektedir.

 

 

szinek-fenyek-izland-35783.jpg

 

scenicvizeses_izland_595814_75548.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İguazu Şelaleleri, Arjantin-Brezilya

 

İguazi, Guarani dilinde Büyük su anlamına gelmektedir. Şelalelerin olduğu ulusal park, Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırlarının kesiştiği ortak nokta olan Puerto Iguazu kasabasındadır. Buras 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.

 

Iguazu Şelaleri  Arjantin ve Brezilya sınırında olduğundan iki taraftan görülebiliyor ama şelalerin neredeyse tamamı Arjantin kısmında ve şelaleleri gezmek için yapılan yürüyüş parkurları da Arjantin tarafındadır. Nehrin öteki tarafındaysa Paraguay vardır.

 

Iguazu Şelaleleri'nin en meşhuru Şeytan Boğazı (Garganta del Diablo)'dır. At nalı şeklindeki şelaleden akan milyonlarca küp suyun çıkardığı uğultudan ve yukarıdan baktığınızda havadaki su taneciklerinin oluşturduğu bir çeşit “sudan perde”den dolayı,  dibi gözükmediği için yerliler şelaleye “Şeytan Boğazı”ismini koymuşlar.

 

Iguazu-Falls.jpg

 

Iguazu-Falls-Argentina.jpg

 

Iguazu-%C5%9Eelaleleri-Iguazu-Falls-Igua

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Phi Phi Adaları, Tayland

 

Leonardo di Caprio'nun Beach isimli filmini bilirsiniz. İşte film, bu adada çekilmiştir. Film gösterime girdikten sonra Phi Phi, Tayland'ın en çok turist çeken yerlerinden birisi olmuştur. Ancak 2004 yılında olan Tayland depremi sonrasında adaya vuran Tsunami bu hareketliliği yok etmiştir.  Phi Phi Tayland felaketinde en çok hasar alan yer olarak kayda geçmiştir.

 

Adanın çok güzel şnorkelle dalış noktaları vardır. Phuket'ten buraya hızlı botlarla yaklaşık 1 saatte gidilmektedir.

 

The_Beach_film.jpg

 

 39505382-Long-boat-and-tropical-beach-An

 

spiaggia%20a%20krabi.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Machu Picchu, Peru

1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne eklenmiş, 2007 yılında da Dünyanın Yeni 7 Harikası içine katılmıştır. 1450'li yıllarda yapıldığı öngörülen Machu Picchu'nun coğrafi olarak ulaşımı oldukça zor bir yerde olduğundan keşfi epey zaman almıştır. Tarihçi Hiram Bingham tarafından 24 Temmuz 1911’de bir gezi esnasında bulunmuş ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmiştir.

 

Şehirde içinde 100'den fazla insan iskeletinin bulunduğu 50 adetin üzerinde mezar keşfedilmiştir. Şehir ,kabul gören teoriye göre, 700'den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yapmıştır.

 

Machu Picchu'yu günlük 2000 kişi ziyaret eder ama UNESCO harabelerin zarar görmememesi için bu sayının en fazla 800 olmasını talep etmektedir. Bu arada şehir çok yüksek bir noktada olduğundan ziyaretler sırasında yüksek tansiyon, baş ağrısı gibi sikayetlerin daha az olması için alıştıra alıştıra ve doktor önerisiyle ilaçlar alınarak çıkılır.

 

machu-picchu-late-afternoon.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maldivler

 

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. 1200 adadan 200'ünde insan yaşamaktadır. Bunların 90'ı Maldiv halkına aittir, geri kalan 110 ada ise otel ada şeklinde kullanılmaktadır. 1000 ada halihazırda boştur.

 

Yağışın fazla olduğu Mayıs-Ağustos arası zaman dışında geri kalan tüm aylarda burası ziyaret edilebilir. Maldiv yerel halkı islam hukukuna uymak durumundadır. Turistler şeriat ve alkol yasağının dışında tutulur ancak bu sadece "otel adalar"da mümkündür. Yerel halkın yaşadığı yerlere alkol ve domuz eti sokmak kesinlikle yasaktır. Ülke girişinde yanınızda bulunan İncil, Buda heykeli veya başka dine ait bir sembol  varsa bunları ülkeden çıkıncaya kadar emanetçiye bırakmanız gerekir. Maldivlere İslamiyet dışında başka dine ait sembol veya eşyalarla girilmez.

 

Adaların çoğu mercan resifleri ile çevrilidir.  kumsallarının bembeyaz rengi ve sualtının muhteşemliği ile bilinir, bu nedenle de dalış için çok ideal bir yerdir.

 

the-maldive-islands.jpg

 

maldivlerturu-maldivler-turlari-maldivle

 

maldiv-turlari.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meteora, Yunanistan

Meteora, gökyüzünde asılı demekmiş. İpsala’ dan 620 km uzaklıkta Kalambaka kasabası yakınında, kayaların tepesine birbirinden bağımsız olarak kurulmuş manastırlar nedeniyle meteora adını almıştır. Manastırlar Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Ortodoks keşişlerin inzivaya çekilmesi için yapılmıştır. Önceleri buralardaki kayalarda yaşıyorlarmış. Yüksekte olma nedeni ise Tanrı'ya daha yakın olmak amacı gütmektedir. Bir diğer neden ise Ortodoksluğu Osmanlı egemenliğinden kurtarmaktır.

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. şimdilerde merdivenler kullanılara ulaşılan manastırlara zamanında Rahipler birbirlerini ipten yapılmış file asansörlerle çekmek suretiyle ulaşıyorlarmış.

 

Meteora’da bugün içinde hala keşişlerin olduğu ve birkaçı ziyarete açık olan 6 manastır var. Bazılarında rahipler, bazılarında ise rahibeler yaşıyor. Manastırların isimleri Agia Triada or Holy Trinity, Varlaam Monastery, Monastery of Agios Nikolaos Anapafsas, Roussanou Monastery, müze olarak kullanılan Agios Stefanos ve aynı zamanda en büyük manastır olan Megalo Meteoro or Metamorphisis Müzesi...

 

Burayı ziyaret ederken dikkat edilmesi gereken önemli bir koşul var; eğer kadınsanız yanınızda bir etek bulundurmalısınız aksi takdirde manastırları  dolaşamazsınız.

 

meteora-monastery-greece_60700_990x742.j

 

ancient_meteora_tour-e1465079199490.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Monument Vadisi, ABD

ABD'nin bir eyâleti olan Utah'ın güneydeki Arizona sınırında kalan bir vadidir. Navaholara ayrılmış arazi içinde yer alır ve Utah'daki Mexican Hat yakınlarındadır. Navaholar tarafından idare edilen Monument Vadisi'e Navaho dilinde Tse bil ndisgali denir.

 

olmeden-once-gormeniz-gereken-20-yer-mon

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kristal Mağarası, Naica Madeni, Meksika

 

Haberlere göre dünyanın en uzun kristallerinin olduğu bu mağara yakında sular altında kalacak ve buraya ulaşmak imkansız hale gelecektir. Mağara gümüş arayan madenciler tarafından 2000 yılında keşfedilmiştir. Mexico’da Chihuahuan Çölü’nde bulunan ve eski bir yanardağ olan Naica dağında bulunan bu kristaller dünyanın bilinen en büyük kristal formlarıdır. 26 milyon yıl önce patlayan bir yanardağ yükselerek bir dağ oluşturmuş, içindeki odacıklar mağara haline gelmiş, daha sonra soğurken sabit bir 58 derece sıcaklık ve mineral açısından olağanüstü zengin su karışımı alçıtaşını düzgün formlar halinde kristale dönüştürmüştür.

 

Sıcaklığı 50 dereceye varan mağaradaki koşullar keşif yapmayı zorlaştırıyor. Mağarada bulunabilmek için özel giysiler ve oksijen tüpüne ihtiyacınız var. Bir de içeri girip çalışabilmek için her dakika 55 bin litre suyu dışarı pompalamak gerekiyor. Finansal sıkıntılar nedeniyle mağaranın su basmasına göz yumuluyor.

 

kristal-480x360.jpg

 

 

 

 

 

 
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Palawan Adaları, Filipinler

Palawan Adası, Filipinler'e bağlı Palawan eyaletinin en büyük adası. Gelişmişlik düzeyi bakımından geride bulunan ada; geniş alana yayılan vahşi yaşamı, doğayla iç içe bulunan dağları ve beyaz kumsallarıyla her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

 

Palawan 2007 yılında National Geographic Traveler dergisi tarafından Doğu ve Güneydoğu Asya'nın en çekici adası seçilmiştir. Aynı yayında dünyanın en güzel 13. adası olarak da gösterilen bu yer, "olağanüstü güzellikte kara ve deniz manzarasına sahip, biyoçeşitlilik bakımından varsıl bir ada" olarak tanıtılmıştır

 

p66.jpg

 

palawan-adas%C4%B1.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.